Poloteam won het op zwakke punt Ron Steens leidde hockeyteam naar positief debuut Veertiende plaats maximaal haalbare voor Lla Molenaar Olga Commandeur 53.3 op 400 meter Goed samenspel tegen Canada Lachen om blessures Ties Kruize nam revanche MAANDAG 21 JULI 1975 eerste minuut, toei Buunk uit het watei werd gezonden zondei dat dat tot een treffeij leidde. Na zijn terugkomst bejl gonnen Bras en zijn man nen te bouwen aan een klinkende score, die ziji nut kan hebben, omdat ii de poule Nederland, Italii en Mexico gemakkelijk I onderling punten kunnei 1 afstaan en het doelgemid F delde dan doorslagge vend is. Een combinati< van Landweerd en Vai Zeeland leidde tot 10 L Doelman Guy Leclerc liet een recht op zich afge vuurd schot van Stroboei via zijn lichaam in het doel springen (20). Na de om onduidelijke rede nen aan Canada toege kende strafworp (Hart 2—1) zorgden Bras en Van Zeeland in de tweede periode voor 3—1 en 4—1, Bras opnieuw maakte 5—1, werd er toen uitge zonden, welke situatie Pugliese, hoog uit het wa ter komend, benutte vooi 52. Bras zelf nam wraak: 62, waarna Hoe pelman, Landeweerd en Buunk het laatste Cana dese verweer sloopten voor 92. Dan Canada in de slotfase door Hart en Pugliese nog tot 9—4 te rugkwam, deed de span ning niet meer terugke ren. Overige uitslagen: Groep A: Joego Slavie—Bulga rije 8—3, Joego Slavic— Cuba 74, Cuba—West Duitsland 54, B: Aus tralië—Columbia 6—1, HongarijëAustralië 11—5, HongarijeRoeme nië 8—7, C: SpanjeIran 122, SpanjeAmerika 44, RuslandAmerika 44, D: ItaliëCanad* 64, ItaliëMexico 65 ItaliëCanada 64. (Van onze speciale verslaggever) Montreal De nieuwe coach van het Nederlandse hockeyteam, Wim van Heumen heeft zaterdag een positief debuut gemaakt. Hij zag zijn pupillen de eerste wedstrijd voor het achtlandentoernooi tegen Engeland met 21 winnen. In de eerste helft zag het er overigens nog niet naar uit dat Oranje de winst zou grijpen. Toen stonden de Britten verdiend voor door een treffer van Long kort voor rust. Nederland ging na de pauze echter onvervaard ten aanval en zette het Engelse doel vrijwel constant onder druk. Jan Boerma was tweemaal paraat om goed veldspel af te ronden. „Ik ben niet ontevreden", aldus Van Heumen na afloop van het duel dat zich overigens in een volkomen sfeerloze omgeving afspeelde. Lege tribunes (er wa ren hooguit 200 toeschouwers) brachten weinig inspiratie. „Na de rust hield Ties Kruize zich meer met het verdelen van het spel bezig. Hij gooide de zaak toen open. Daarvoor had hij te weinig zelfvertrouwen getoond". Nederland begon met één debu tant: Karei van der Staak van MEP. Nederland had moeite in het ritme te komen op het kunstgras, dat toch tamelijk vochtig was na enkele regen buien. De Britten die doelman Mills en Svehlik misten, waren meer in de aanval maar vonden voorlopig een weer onvermoei bare aanvoerder Bolhuis en, doelman Doyer op hun weg. Ook Van der Staak greep enke le malen uitstekend in. Twee minuten voor rust kreeg Enge land een korte corner toegewe zen van de Franse scheidsrech ter Renaud. Long had na het aangeven van Blackmore en stoppen van Freitag succes. De bal verdween rakelings naast de linkerpaal: 0—1. Slii In de tweede helft speelde Ne derland veel intelligenter. De passes werden slimmer ver deeld, waarbij het gehele veld werd benut. Ron Steens ging meer naar voren en zorgde vrij wel constant voor gevaar. Juist toen een regenbui de scheme ring vervroegd deed ingaan veroorzaakte Bolhuis een straf- corner aan de andere kant. Opnieuw schoot Long raak en ditmaal keurde de Canadese scheidsrechter Vertigan de tref fer af wegens snijden. Direct daarna moest de wedstrijd wor den onderbroken omdat het kunstlicht moest worden ontsto ken. Het licht was echter nau welijks aan of er ontstond een nieuw oponthoud toen de Ierse doelman Carson de bal na een korte corner van Ties Kruize keihard in het gezicht kreeg. Hij moest zich met een snee boven het oog laten vervangen door Barker. Het was Ron Steens, die Nederland naar de overwinning zou leiden. In de 51e minuut zag hij Jan Boerma vrij staan op links. De Amsterdamse kansen- benutter week nog iets verder uit en schoot vervolgens uit een kleine hoek fraai in (1—1). Di rect daarna had het al 2—1 voor Nederland moeten worden toen Ties Kruize een strafbal mocht nemen omdat Barker Ron Steens blokkeerde. Maar Kruize miste een dergelijke scorings kans voor het eerst sinds zeer lange tijd. Hij schoot te slap in en Barker kon redden. Neder land bleef zware druk uitoefe nen. Ron Steens drong met een onnavolgbare solo de strafcirkel binnen en zag in een flits dat Boerma op tijd was meegeko men. De Amsterdammer deed weer zijn naam van koele killer eer aan: 2—1. „De groep moet nog wat in de breedte sterker worden. Dan hebben we een kans om die negende plaats van Maleisië te doen vergeten". Overige uitslagen: Argentiriie Mexico 3—1, Pakistan—Canada 6—1, West Duitsland—Kenia 4—1. Ron Steens deed het voorbereidende werk bij de twee Nederlandse doelpunten tegen Engeland. MONTREAL De Canadese sportliefhebbers lopen niet bepaald warm voor het voor-olympische hockeytoernooi in Montreal. De wedstrijden op de openingsdag en de ceremonie protocollaire trokken hooguit 250 toeschouwers in het McGill- stadion, dat een capaciteit heeft van bijna 20.000 personen. De meeste nieuwsgierigen bleken geheel onbekend te zijn met de tak van sport die zij aanschouwden. Als een speler geblesseerd raakte dacht men - gewend aan het keiharde profijshockey met komedie te doen te hebben. Een lachsal vo was dan het gevolg. De openingsceremonie had - mede door de weinig opwekkende entourage - een lachwekkend karakter. Na een harmonieshow werden de VIP's in limousines, begeleid door motorpolities, binnengebracht via de asfaltbaan naast het geld om de niet weg te denken speeches te houden. Voor zes leden van de geheel uit vrouwen bestaande harmoniekapel duurde de cere monie in de hitte (33 graden) te lang. Zij vielen flauw. Minder pauze op kunstgras MONTREAL Tijdens de openingswedstrijd van het achtlandenhockeytoernooi in Montreal, zaterdag tus sen West-Duitsland en Ke nya (groep B), is gebleken dat de zuivere speeltijd op het kunstgras niet onaan zienlijk hoger is dan op natuur grasvelden. In dit duel was de zuivere speeltijd voor de rust 21 minuten en in de tweede helft 22 minuten. Normaal komt een hockeywedstrijd niet boven de 17 a 18 minu ten. Een en ander heeft tot gevolg dat er minder pau zemomenten voor de spe lers zijn. Vijf treffers tegen Mexico (Van onze speciale verslaggever) MONTREAL - Ties Kruize, die in-de wedstrijd tegen Engeland niet goed op dreef was, heeft in de tweede confrontatie van Nederland in het voor-Olym pisch hockeytoernooi in Mont real revanche genomen .voor zijn zwakke optreden. In het duel met Mexico, van veel minder kwaliteit dan de eerste tegenstander, nam de Haagse schutter van HCKZ vijf van de treffers voor zijn rekening. In een wedstrijd, waarin de Neder landse ploeg op alle fronten sterker was werd over Mexico heen gewalst. De uitslag was 80. De andere doelpuntenma kers waren Paul Litjens (2x) en Ron Steens. Na de twee over winningen en nog de wedstrijd tegen Argentinië voor de boeg is Nederland zo goed als zeker van een plaats in de halve fina le. ten in Cali een onderling duel uit. De Russin (Van onze speciale verslaggever) CALI Een veertiende plaats was het maximaal haalbare voor nationaal kampioene Lia Molenaar bij het drie meter springen van het wereldkam pioenschap in Cali. De 19-jarige studente aan de Academie voor Lichamelijke Opvoeding in Den Haag had niet op meer gerekend. „Dit was onge veer het maximum, waartoe ik momenteel in staat ben. Schoonspringen is een moeilijke sport, die vele jaren training vergt en bovendien een jury-sport Ze moeten je eerst een paar maal internationaal hebben meegemaakt". Bij haar internationale debuut eindigde Lia Mole naar als veertiende bij de Europese kampióen- schappen. Een niet onaanzienlijke vooruitgang, want onder de dertien die haar voorbleven, waren zes niet-Europese deelneemsters, hetgeen inhoudt dat Lia Molenaar in Europees verband net de finale zou hebben gehaald. Irina Kalinin a, de zeventienjarige Europese jeugdkampioene van twee jaar geleden is gisteren in Cali wereldkampioene van de drie-meter-plank geworden. Het Russische meisje, dat ook al als sterkste uit de kwalificatiewedstrijden te voor schijn was gekomen, was vooral in de laatste zeer moeilijke sprongen superieur. „De Russische meisjes hebben sprongen met een geweldig hoge moeiïijkheidsfactor", aldus de Ne derlandse deelneemster Lia Molenaar, die de fina le vanaf de tribune volgde, „als ze ze goed maken, telt dat geweldig aan". In de spannende slotfase vielen eerst de Europese kampioene Ulrike Knape en vervolgens wereld kampioene Christa Kohier weg. De Oostduitse kampioene stak haar landgenote Heidi Becker aan, zodat de finale tenslotte ging tussen Rusland en Amerika. Rusland won dat duel met een eerste plaats voor Irina Kalinina en een tweede voor Tatjana Volinkina. De Amerikaanse Christine Loock werd derde. (Van onze speciale ver slaggever) CALI - Waterpolo is een van de sporten waarin een financiële injectie eerst na verloop van ja ren rendeert. Anders zou het Nederlandse zevental op de openingsdag niet zo gemakkelijk over Ca nada zijn heengelopen. In het door honderden mili tairen zwaar bewaakte bad van de universiteit werd het uiteindelijk 94. Een score die ge makkelijk positiever had kunnen uitvallen, want twee van de Canadese doelpunten werden in de allerlaatste minuut ges coord, toen de mannen van Trumbic door het uitvallen van de 45 se- condenklok en het elek tronisch scorebord nau welijks meer wisten of het nu tijd was of niet. Canada heeft het laatste jaar alles gekregen wat op waterpologebied voor geld te koop is. De oud trainer van het Hongaar se zevental Lemheny is als coach aangetrokken, er zijn wat buitenlanders genaturaliseerd om toch maar vooral bij de Olym pische Spelen van vol gend jaar in Montreal goed voor de dag te ko men. Maar een jaar is te kort om uit zeven indivi duen een team te smeden. Het samenspel was zo slecht verzorgd, dat Bras en zijn mannen juist op dit punt de strijd beslis ten. Een des te opmerke lijker feit, omdat Neder land in de voorberei dingsperiode en ook in de oefenwedstrijden in Cali Rusland—Amerika waterpolo liep wat uit de hand. Nadat de Amerikanen een onverwachte voorsprong van 30 hadden genomen en Rusland toch nog langszij kwam (4—4) was een overtreding aanleiding tot 'een oorlogje. Er werden harde klappen uitgedeeld, maar het was nog niet verlaten of de ruzie was over. de grootste moeite had om de bal in de eigen gelederen te houden. Bo vendien waren Rick Too- nen en Hans van Zeeland ternauwernood hersteld van een fikse aanval van buikloop en daardoor niet de gehele wedstrijd beschikbaar. Dat het desondanks ges meerd liep was in eerste instantie aan drie man te danken: doelman Evert Kroon, die alleen maar passeerbaar bleek als de Canadezen een man meer hadden of een strafworp mochten nemen, Mart Bras, die door het uitval len van Keman gedwon gen is iets meer aanval lend te gaan spelen en driemaal de bal onhoud baar in de hoek van het Canadese doel legde en de 20-jarige Zwemlust- speler Andy Hoepelman, die tegen het eind van het tweede kwart mocht in vallen en dat met zoveel inzet en inzicht deed, dat hij meteen mocht blijven. Gijs Stroboer en Tonny Buunk speelden attent en betrouwbaar en het was eigenlijk alleen Nico Lan deweerd, die zich bezon digde aan onnodig bal verlies. Hij ging twee keer te laat weg bij het uitzwemmen (Stroboer pakte de bal de andere twee keer wel), lette soms niet goed op, maar maak te in de ogen van Trum bic veel goed door met een doorslagbal voor 82 te zorgen op de wijze, die beschreven staat in het grote boek van de Joego slavische trainer. Onkunde De bij loting aangewezen Australische scheidsrech ter Whitehouse liet veel te veel toe, maar had het geluk dat beide partijen slechts op bescheiden wijze van die vrijheid misbruik maakten. De Canadese onkunde op combinatoir gebied ma nifesteerde zich al in de Bij de jeugdinterland op Papendal kwam .de beste prestatie weer op naam van Olga Commandeur. Achtste plaats Vollebregts KINGSTON De Europe» zeilers hebben de eerste dal van de voor-Olympische xeil* wedstrijden beheerst. Op Olympische trainingsbaan won nen zij vier van de zes races De twee „buitenlanders" die ze gevierden waren Paul Alles (VS) bij de Tornado's en de Australiër Dave Forbes bij de Solings. De beste Nederlandse prestatie werd geleverd door Erik en Sjoerd Vollebregt in de Flyinf Dutchmanklasse. De broers fi nishten als achtste. BANSKA BYSTRICA De Ne derlandse herenploeg is er dit weekeinde in Banska Bystrica (Tsjechoslowakije) niet in ge slaagd de eindstrijd te bereiken van het toernooi om de Europe se beker tienkamp. Eltjo Schut ter, John de Noorlander en Ni co Hellendoorn eindigden in de voorronde op de zesde en laat ste plaats, achter Finland, Zwe den (beiden geplaatst voor de finale), Tsjechoslowakije en ti telhouder Polen dat als organi serend land automatisch over gaat. Het prestatie-niveau in Banska Bystrica was niet bijster hoog. De overwinning in het indivi duele klassement was voor de Tsjech Ludek Pernica met 7725 punten. Eltjo Schutter (achtste met 7393 punten) die enkele we ken geleden tot 7470 punten kwam, zag wederom een poging om het uit 1962 daterende re cord van Eef Kamerbeek (7632 punten) te verbeteren misluk ken. De aanvallen van de Nij- megenaar kunnen overigens niet al te serieus worden geno men, gezien zijn verregaande zwakte op de werpnummers. De Nederlandse recordhouder polsstokhoogspringen (4.85 me ter) kwam op zijn specialiteit tot 4.60 meter en liep de afsluitende 1500 meter in een uitstekende 4.22.2 (vierde). Dit nummer le verde een overwinning op voor John de Noorlander in 4.19.4. John de Noorlander kwam tot 6534 punten (16e), Nico Hellen doorn tot 6337 punten (17e). De vierde Nederlander, Fred Schrijnders, viel na de 100 me ter en het verspringen uit. De Nederlandse damesploeg redde het in Banska Bystrica j. evenmin. Toch deed de afvaar- e diging (Mieke Sterk, Sylvia Bar- t( lag, Ella Hoogendoorn en Mir- jam van Laar) het met de derde g plaats, achter West-Duitsland (12.856) en Hongarije (12.139) niet slecht. Nederland kwam tot 11.872 punten. a Mieke Sterk volbracht een rede- lijke vijfkamp met 4097 punten z (vijfde). De individuele zege was c voor de Westduitse Annette r Stein met 4330 punten. Voor de r finales, die op 6 en 7 september in Bydgoszcz (Pol.) worden ge houden, hebben zich geplaatst Vijfkamp: Polen (organiserend j land), Hongarije, Rusland, Oos- tenrijk, Oost-Duitsland, Fran- krijk en West-Duitland. Tienkamp: Polen (organiserend c land). Rusland, West-Duitsland, j Oost-Duitsland, Frankrijk, Fin- land en Zweden. c De Nederlandse jeugd-atletiek- ploeg is dit weekeinde tijdens de r drielandenwedstrijd tegen Zwit- seriand en Griekenland op Pa- s pendal als tweede geëindigd. De j zege was voor Zwitserland, dat c zegevierde bij de jongens. De r Nederlandse meisjes wonnen r hun afdeling, maar de voordeli- j ge marge op Zwitserland was klein. Prestatie Evenals afgelopen woensdag bij het atletiekgala kwam ook ditmaal de beste prestatie op naam van Olga Commandeur. De 16-jarige atlete van Suoml - uit Velsen verbeterde haar ei- gen Nederlande jeugdrecord op de 400 meter van 54.97 tot 53.3, de beste Nederlandse seizoen- j tijd. Trudy Ruth kwam tot dus- ver twee keer tot 53.77.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 14