Hippische Sportbond zich niets aan van afmetingen pony trok Ohevredigende draw in cricketinterland Organisatiecomité in moeilijkheden MAUP ZIET MANZA EINDELIJK WINNEN Ostende ruggesteun voer pikeur Duivenvoorden Op Duindigt bieef een prijs Nederlandse dames vooraan dressuur LEIDSE COURANT MAANDAG 21 JULI 1975 PACIN» 13 19 FONTAINEBLEAU De Nederlandse dames Anne Marie Keyzer (met Amon) en Mike van der Kamp (met Jakka) zijn tweede en derde geworden in het Troosttoernooi van het Euro pees kampioenschap dressuur te Fontaine- bleatL De Zweed Vivi Walgren werd winnares met het paar Sharon. Zij behaalde 879 punten. De Nederlandse deelneemsters kwamen respectie velijk tot 875 en 860 punten. ROTTERDAM Op het zonovergoten en sfeervol gelegen CHIO-terrein in het prachtige Kralingse Bos in Rotterdam kwam zaterdagmiddag een einde aan het drie dagen durende Europese kampioenschap voor ponyteams, waaraan jeugdige ruiters uit Dene marken, Engeland, Duitsland, België, Zweden en Nederland deelnamen. Duitsland overwon in een groots festijn, dat officieel voor de eerste maal in Nederland werd gehouden en waarop het organisatie comité na afloop met tevredenheid mocht terugkij ken. Maar toch wierp het gedrag van het bestuur van de Stichting Nederlandsche Hippische Sport bond, de supervisor, een schaduw over het organisa torisch zo vlak verlopen evenement. Laksheid werd het stichtingsbestuur door het organisatiecomité ver weten, omdat de reglementen niet strikt werden nageleefd. leven. Het organisatiecomité was dus van goede wil, maar werd gedwarsboomd door het stichtingsbestuur van de Hippi sche Sportbond. Gedurende de eerste dag van het kampioenschap bleek dat een aantal pony's niet aan de juiste afmetingen voldeed, zodat de internationale jury besloot voor het begin van de tweede serie wedstrijden de pony's te meten. Het bestuur van de Tijdens de Borgerconferentie in 1974 weden een aantal voor waarden vastgelegd, waarin on der meer de afmetngen van een pony werden opgenomen. Al eerder werd met dit artikel de hand gelicht, maar het bestuur van de Stichting Europese Pony Teamkampioenschappen Rot terdam had zich tot doel gesteld, dat Nederland maar eens het juiste voorbeeld moest geven door de reglementen strikt na te Stichting Hippische Sportbond verzette zich hiertegen hardnek kig, omdat zoals later zou blij ken ook één van de Nederlandse pony's niet aan de juiste afme tingen voldeed. De internationa le jury geraakte in een moeilijk parket. Aan de ene kant moest men de reglementen naleven, maar aan de andere kant stond men tegenover het negatieve standpunt van het stichtingsbe stuur, de supervisor van het kampioenschap. Mevrouw Del Monte, secretares se van het organisatiecomité was uiterst verbolgen over het gedrag van het stichtingsbe stuur. "De jury is uiteindelijk door de knieën gegaan voor het stichtingsbestuur, maar men deed dat alleen maar om het evenement niet te bederven. Het vele werk, dat door het organi satiecomité was verzet, was voor de jury van doorslaggeven de betekenis. Maar toch is het triest, dat het stichtingsbestuur de algemene reglementen niet nauwkeurig wenst na te leven. We hadden gehoopt, dit jaar het juiste voorbeeld te kunnen ge ven. Dat dat niet is gelukt is te wijten aan het gedrag van de Hippische Sportbond." Alleen pony's, die aan de juiste afmetingen voldeden, mochten meedoen aan het Europese kampioenschap. De Hippische Sportbond lapte de reglementen echter aan haar laars. Halstarrig Aan het Europese kampioen schap deden ongeveer zeventig pony's mee, waarvan verschil lende niet de juiste afmetingen hadden. Het halstarrige gedrag van het stichtingsbestuur zorg de ervoor, dat de reglementen niet konden worden nageleefd. Mevrouw Del Monte: 'De Neder landse équipe telde naar mijn weten tenminste één pony, die volgens de reglementen niet had mogen deelnemen. Gelukkig heeft het evenement hieronder niet geleden en hebben ook de deelnemers er maar weinig last van gehad. Op een enkele te leurgestelde na dan. Desalniette min blijft de hele gang van za ken hoogst onbevredigend. Over het een en anders is het laatste woord dan ook nog niet ge zegd." Enthousiast De argeloze toeschouwer heeft van het meningsverschil niets gemerkt. Hij genoot alleen van de diverse wedstrijden en de verschillende shows. Mevrouw Del Monte: "We hadden gere kend op zo'n kleine vijfduizend toeschouwers. Het werden er in totaal bijna tienduizend. Over de belangstelling zijn we daar om erg enthousiast" Ook enthousiast was men over de derde plaats, die de Neder landse équipe achter winnaar Duitsland en Zweden behaalde. "Zweden en Duitsland ontlopen elkaar maar weinig", aldus me vrouw Del Monte, "beide landen waren sterk favoriet. De derde plaats van Nederland is een meevaller, gezien de vrij zwakke selectiewedstrijden. We namen met twee equipes deel. Opval lend was, dat de A-ploeg weinig presteerde en de B-équipe goed voor de dag kwam. De ploegen worden namelijk vastgesteld aan de hand van de prestaties gedurende de selectiewedstrij den. De indruk van het seizoen speelt geen enkele rol. Op die manier is het dus mogelijk, dat je een vertekend beeld krijgt." Behalve aan het gedrag van het stichtingsbestuur zal men dus ook uitvoerig aandacht moeten besteden aan de wijze van selec teren, als men het volgend jaar in Duitsland nog beter voor de dag wil komen. JOS HEYMANS De officiële finishfoto met Manza Buitenzorg in volle glorie en links alleen het neusje van Maestro Cavaljos, nummer twee. (Van onze paardesport mede werker) WASSENAAR Voor de Amsterdamse miljonair en zakenman Maup Car ansa was het bezoek aan Duindigt gistermid dag een verplicht nummer. Op de dag van de dertiende Supertrio-koers, die door zijn sponsoring de naam kreeg Ca- ransa B.V.-prijs moest hij met echtgeno te mee om te kijken of haar verhalen over Manza Buitenzorg waar waren. Vo rig jaar was Caransa er getuige van dat Manza achter Monty Buitenzorg tweede werd in de Derby. Ditmaal zag hij Manza Buitenzorg win nen. En de vierjarige hengst deed dit zo overtuigend in de kilometertijd van 1.18.8, dat Caransa er nu van overtuigd is dat zijn vrouw een „leuk melkkoetje" heeft. Immers, voor Manza Buitenzorg betekende dit de derde supertriowinst. Het bedrag van sponsoring wordt nu bijgeschreven op de rekening-courant van Stal Rieka Caransa bij de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport. Na de koers was niet alleen Rieka Caransa vol van het gebeuren, ook haar man en dat wil wat zeggen, want bridgen, Ajax en ook FC Amsterdam gaan bij hem voor alles. Toch zei hij: „We starten dit seizoen nog tweemaal met Manza Buitenzorg, zondag op Duindigt in de Prijs der 4-jari- gen en 24 augustus in Mönchen-Gladbach in een grote internationale koers met een eerste prijs van dertig mille. Daarna gaat Manza Buitenzorg op rust. Het paard heeft dan genoeg verdiend". En, kijkend naar zijn vrouw: „Hij is niet te koop, ik wil wel een goede en sterke Amerikaanse draver voor je kopen. Dan ruimen we enkele andere paarden op". Tegen de 24-jarige trainer-pikeur Wim Duivenvoor den: „We moeten maar eens een kijkje in Amerika gaan nemen of we een goede kunnen vinden". Bescheiden Wim Duivenvoorden lachte- maar eens. Vrijdagavond won hij in Oos tende negentien mille met Jonker Volann en nu tien met Manza Buitenzorg. (Van onze paardesportmedewer- ker) WASSENAAR Slechts vijf paarden kwamen zaterdagmid dag aan de start in de klassieke ren om het Van Brienens Me moriaal, een ren voor tweejari ge volbloed die reeds bij de geboorte ingeschreven moeten zijn. Er was een totaal aan prijzen geld van ruim achttien mille, waarvan tienduizend voor de winnaar. Zelfs de vijfde prijs leverde nog 715 gulden op. En dat dan voor een paard (Cama- ro) die nog zo groen als gras is en nauwelijks weet wat galop sprongen zijn. Een altijd-prijs- ren dus, waarin ook duidelijk kwaliteit zat. Kingway van de heer Van Hout uit Nijmegen, die vorige week met Rhodos ook de Derby won, heeft weer een best paard in handen. Dieter Weiss, de Westduitse jockey met de meeste vorm op het ogenblik, won met Kingway zoals hij wil de over de 1000 meter in 1.0.1.6. Tweede werd de ook sterke Prince Jack van Stal Geran met Rober Wetemans. Dieter Weiss won ook de tweede ren zater dagmiddag met Brunny Star. Hierdoor staat hij met dertien overwinningen op de tweede plaats in het jockeyklassement, achter Henk van der Kraats met vijftien eerste plaatsen. Niet alleen de rennen waren matig bezet, ook de draverijen. Zaterdagmiddag was er zelfs een slotdraverij met slechts drie paarden, wat sinds mensenheu genis niet is voorgekomen. Iron, met de Duindigttrainer Cor Laarman, won de strijd op de eindstreep van Gerard van Ey- kelenborg met Jupiter D. Op afstand kwam Irish Kennedy binnen. De vierde prijs bleef Gisteren ging de belangstelling op Duindigt natuurlijk uit naar de Derby-proef voor dravers en naar de Caransa BV-Prijs. Wim Duivenvoorden, die met Manza Buitenzorg als torenhoog favo riet van start ging, haalde vrij dagavond het huzarenstukje uit om met Jonker Volann de Grote Prijs van Ostende in België te een internationaal veld waarin Giel van der Togt met Jello tweede werd, vóór Diane Royal. RECORD Met dit ruggesteuntje begon Wim Duivenvoorden aan Super trio nummer 13. Vijfmaal had hij in de Supertrio-reeks al ge wonnen, driemaal met Jonker Volann en twee keer met Manza Buitenzorg en juist nu stond de boog erg gespannen voor de ta lentvolle pikeur in de Caransa B.V.-Prijs. Manza Buitenzorg nam na de kop de start en stond hem niet meer af. Op de chro mometers kwam de recordtijd van 1.18.8 en Manza is daarmee de snelste vierjarige draver in Over snelheid gesproken. In de Derby-proef won (dravers) Der by-kandidaat nummer een. de driejarige Nubar van Echten in 1.19.9, vóór Nimrod R en Nelson van Hovi. De drie rennen ston den zondagmiddag in het teken van de jeugdprijs. De beste leer ling-jockey was Erik Bloem die Woodfeets Omega zeer fraai met flinke voorsprong als eerste over de eindstreep bracht. Voor de Rotterdammer betekende dit een extra-premie van de NDR van 350 gulden en voor trainer Wim van Dijk en eigenaar Van der Touw een fraaie ereprijs. Rober Wetemans won de andere twee rennen, eerst met Hopeful Future S en daarna met Jewel. Voor stal Geran en voor Wete mans was het een tijdje geleden dat ze tweemaal op een middag in de winnaarsring mochten ko men. Stuk van tong O In de Craignes-prijs kwam favoriet Margaretha niet tot zijn recht Trainer- pikeur Dick Suykerbuyk moest na de koers de diere narts bij zijn paard halen. Het paard sprong in de draverij plotseling in de fout en beet een stuk van zijn tong af. DEVENTER Het Deense cricketteam heeft bereikt waarvoor het voor de dreidaagse wedstrijd tegen Nederland naar Deventer was gekomen: niet verlie zen, terwijl het woord declareren kennelijk niet in hun woordenboek voorkomt. Maar met de totaal stand vier nederlagen tegen Nederland, een over winning en vier draws, inclusief die onbevredigende van de strijd in Deventer mogen de Denen zich een gelijkwaardige tegenpartij noemen van Neder land, dat geldt als het sterkste cricketland van het Europese continent. Aan het eind van de tweede dag Denemarken Nederland van~W«ldö (2I-Ï42-ï> "en Abirn danon (11-2-39-2), die échter De Denen bleven ook op de geen ioon naar Werken kregen tweede dag uitstekend batten, en ontijdig werden afgelost. Op zonder de Nederlandse aanval een moment, dat deze bowlers te kunnen overmeesteren, zodat de Denen vrijwel volledig in be- het tempo vrij laag bleef. Door- dwang hielden en de wickets dat aanvoerder Mortensen de begonnen te vallen (Abendanon innings ook niet sloot, zelfs niet had in deze periode vier wickets .bij de lunchpauze op een totaal kunnen hebben), nam aanvoer- van 229-7, duurden deze eerste der Van Laer de nieuwe bal en innings langer dan liet de openingsbowlers welke tijd de Denen 266 runs aantreden. Het overige wicket scoorden in 104 overs, waarvan werd veroverd door Rob van 28 (4 x 4), terwijl wicketkeeper den van Abendanon en Flohil, Jensen met 43 (1 x 6, 4x 4) welke laatste, evenals wicket schouders boven de rest uit. Het geheel imponeerde echter geen moment. De eerste Nederlandse innings begon catastrofaal. Het opening- paar Flohil en Van Laer werd al in de eerste over van de jeugdige Petersson g'èelimi- neerd, terwijl Van Lingen door Mortensen werd gebowled en het scoringbord de onheilspel lende cijfers 14-3 aanwees. Bak ker en Abendanon stonden hier na geruime tijd uitstekend te batten en voerden het totaal op tot 103. Beiden werden toen voor resp. 44 (6 x 4), en 47( 2 x 6, 3 x 4), gevangen, waarna op een totaal van 124 het be langrijke wicket van Schoon- heim viel. Bert van Weelde (16 not-out) en Derogee wisten ver der onheil te voorkomen op de voortreffelijke Deense aanval, die gesteund werd door bijzon der goed veldwerk. Het einde van de tweede dag kwam met een totaal van 136-6. Op een door veel regen nat veld en dito bal werd gisteren met Isaksson slaat tevergeefs op een worp van Rob Dero- gee(niet zichtbaar) een draw een onbevredigend eind aan de wedstrijd gemaakt met de scores: Denemarken 1ste innings 266; 2de innings 43-7. Ongemotiveerd Dankzij Bert van Weelde 27 (2 x 4) en Rudy Onstein 24 (3 x 4) not-out bereikte Nederland nog een totaal van 170. Aan voerder Mortensen (34-9-79-6) en C Morild (32-14-52-1), bowlden vrijwel onafgebroken en bijzon der goed. Petersson bowlde na zijn goede begin niet meer (10-3- 7-17-2) terwijl Luther slechts een overbowlde, waarin hij met zijn eerste bal het belangrijke wic ket van Abendanon veroverde (1-1). De tweede innings van de De nen stelde heel weinig voor. On gemotiveerd batten op het voor treffelijke bowlen van Derogee (14-7-15-5) en Rob van Weelde (14-5-27-2) leverde slechts 43 runs op voor het verlies van 7 wickets (Morild 18), alvorens de regen een voortijdig einde maakte aan deze wedstrijd met een onbevredigend draw. Bowler Rob van Weelde in actie teqen de Deen Talbra aan bat.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13