Chaos in fontein van water Immense crash @p Silv Vermeulen reed tevergeefs door op drie banden Onstuimige Cecotto kon Villa niet van wereldtitel afhouden Weer coureur I verongelukt Van de Sluis won motorcross LEIDSE COURANT/HET MAANDAG 21 JULI 1975 PAGINA U 1: ^SILVERSTOWE ^De chaos op het circuit van Silverstone was compleet. ■Terwijl het ene gedeelte van het asfalt nog kurkdroog ^was, ontlaadde zich boven het andere gedeelte een zwarte wolk. De formule-I-coureurs, die fanatiek stre om de Grote Prijs van Engeland, werden over- '"'rompeld. De droogweerbanden verloren alle greep op het wegdek. De een na de ander schoot dwars over de weg en kwam in het hek tot stilstand. In een fontein van water kwam de een ook op de ander. Slechts enkele coureurs wisten, bijna voortkruipend met hun bolides, de juiste richting te houden. Donhue, Wilson Fittipaldi, Wat son, Hunt, Schekcter en Jarier niet. De rijders moesten hun fors beschadigde wagens, die bij elkaar het trieste beeld van een schroothoop op leverden, laten staan. Ze konden er ook uit, want met uitzondering van Ja rier raakte niemand gewond. Jarier werd uit zijn wagen gehe sen. Hij had hoofdwonden en diverse kneuzingen. De cou reurs hadden juist voor de wolkbreuk weer de gladde ban den op laten zetten, die eerder waren vervangen door de pro- fielrijkere rubbers, toen een eer ste wolk zijn watervracht niet kon inhouden. Vlaggebaren De race moest wel gestopt wor den. Verder rijden was onmoge lijk en levensgevaarlijk. Boven dien waren er nauwelijks meer deelnemers. De organisatie nam het besluit tien ronden voor het einde van de vastgestelde 68. Emerson Fittipaldi werd op de finish tegengehouden door vlaggebaren. Het betekende dat hij als eerste en enige 58 ronden had afgelegd. Na de momenten van verwar ring bleek die prestatie voor iedereen genoeg hem als offi cieel winnaar aan te wijzen van de Grote Prijs. Het opmaken van een ranglijst was een bijna onmogelijke opgave. Na vele uren van twijfel, ook Fittipaldi- was zelf niet zo erg overtuigd van zijn zege, slaagde de wed strijdleiding er evenwel toch in. Een geluk voor Fittipaldi, die daardoor in de strijd om het wereldkampioenschap kon inlo pen op Niki Lauda, de man die in het begin van dit seizoen zo onaantastbaar leek. Na tien wedstrijden heeft de Oostenrij ker nog een voorsprong van veertien punten. Twee jaar geleden was Silver stone ook al opgeschrikt door een immense crash. Toen lag een rijdersfout aan de basis van wat de grootste blikschade tij dens een GP zou worden. De verantwoordelijke mensen, die buiten natuurlijke oorzaken hadden moeten rekenen, had den het circuit veiliger willen maken door het aanleggen van een chicane. Een vreemd ogen de wegomlegging, die het ge vaar voor vooral de toeschou wers in de bocht moest vermin deren. De rijders pasten zich gemakkelijk aan. Zij zorgden voor een boeiend schouwspel met steeds wisselende kopmen sen. De vreugde duurde evenwel maal* kort, en opnieuw moest, evenals twee jaar geleden, een race op Silverstone vroegtijdig worden afgevlagd. 1. Emerson Fittipaldi (Bra.), McLaren, 2. Carlos Pace (Bra.), Brabham, 3. Jody Scheckter (Z- Afr.), Tyrell Ford, 4. James Hunt (Gb.), Hesketh, 5. Mark Donohue (VS), Penske, 6. Vitto- rio Brambilla (Ita.), March Ford. De stand voor het wereldkam pioenschap na tien wedstrijden is: 1. Lauda 47 punten, 2. Fitti paldi 33 pnt., 3. Reutemann 25 pnt., 4. Hunt 25 pnt., 5. Pace 24 pnt. SCARPERIA De 22-jarige Italiaanse motorrijder r| Carlo Fiorentino is gisteren tijdens een wedstrijd in Scarperia (Italië) om het leven gekomen- Hij vloog met zijn Guzzi 850 uit de bocht en raakte de vangrail. P Daarbij brak hij zijn ruggegraat.Op weg naar het 1 ziekenhuis overleed hij. De race, die niet werd afgelast, werd gewonnen door Ferrari/Grau (Ita/Spa) >ei met een Ducati 900 in een tijd van zeven uur, 39 minuten en 27,8 seconden. Beelden van de chaos, die regen op het circuit van Silverstone veroorzaakte. Auto's botsten bij bosjes tegen elkaar op, nadat de droogweerbanden geen grip meer hadden op de weg. De wagens kwamen in de hekken terecht en waren daarna slechts rijp voor de schroothoop. Coureurs trachtten te redden wat er te redden viel en schraap ten deonderdelen bijeen. Jan Pierre Jarier had ande re dingen aan zijn hoofd. Hij was licht gewond. Even als Ralph Stommelen die zich na de crash op kruk ken moest voortbewegen. Na klapband in races Zandvoort ZANDVOORT Nog voordat zijn wa gen goed en wel tot stilstand was geko men, maande Huub Vermeulen zijn monteurs al tot grotere spoed aan. Een paar seconden later was voor Huub Vermeulen de race voorbij, een machte loos schouderophalen van de mecan- ciens beduidde dat er ook dit keer niets meer te redden viel. Gedesillusioneerd bleef Vermeulen achter het stuur een tijdje voor zich uit staren. Voor de derde keer dit seizoen had het pechdui- veltje op genadeloze wijze toegeslagen. Al in de training van de Grote Prijs van Zandvoort voor Toerwagens groep 2 had Huub Vermeulen bewezen dit keer ten koste van alles als eerste over de streep te willen gaan. De tijd die hij zaterdag op de chronometers liet noteren (1.38.7) was de snelste van het deelnemersveld zodat hij in de gunstigste positie van start mocht gaan. En vanaf het begin van de race liet hij zijn eerzuchte bedoelingen zien. Als eerste met zijn BMW door de Tarzanbocht gaand stond hij zijn plaats aan de kop aan een fel jagende Ron Kluit niet af. Totdat in de negende ronde het noodlot toesloeg. Op het rechte stuk op volle snelheid rijdend kreeg Huub Vermeulen een klapband. Terwijl de stuk ken rubber over de baan vlogen slaagde hij er echter in voor de ogen van het als één man overeind gekomen niet al te talrijke publiek zijn wagen toch nog in de baan te houden. En dat niet alleen, tot ieders stomme verbazing zette hij zijn wagen niet aan de kant van de weg neer maar vervolgde hij de race op drie banden. Twee minu ten later maakte hij een pitsstop. Over de grond schurend, af en toe op een velg steunend had hij het laatste stuk afgelegd. Het was fataal, een nieuw wiel opzetten bleek niet meer mogelijk, een velg was versleten. Een geagiteerde Vermeulen: "Wat moest ik anders doen dan doorgaan." En verder gaand, geen acht slaand op de complimen tjes voor zijn fraaie staaltje stuurmanskunst: "Ik wilde ten koste van alles proberen te finishen. Dan had deze race tenminste nog meegeteld. En waar om zou je het niet doen. Die banden zijn zo breed dat er zelfs op een nog wel door een bocht te komen valt". Door de pech van Vermeulen kwam de eerste prijs nu terecht bij Ron Kluit met een Ford Capri. De Fin Tuiski Urpiala eindigde met BMW dankzij een lekke band van Hans Deen op de tweede plaats en Han Tjan liet in zijn Datsun zien dat de twee Japanse ingenieurs niet tever geefs uit het Verre Oosten waren overgekomen om aan zijn Datsun te sleutelen en werd eervol derde. Spectaculair "De spectaculairste race van de middag was echter de strijd in de formule Vee 1300. Niet minder dan 34 wagens verschenen aan de start om in een strijd over twaalf ronden van tezamen 50,7 kilometer uit te maken wie de snelste zou zijn. Uiteindelijk bleek de hoogste eer te zijn weggelegd voor Leo Steenbergen die in de laatste twee ronden bewees net iets meer uit zijn wagen te kunnen halen dan zijn concurrenten Maarten van Ginneken en Ron Swartsenburg. De meest opval lende prestatie in deze race werd echter geleverd door Wim van Kleef. Als allerlaatste in het grote veld gestart slaagde hij erin om zich ronde na ronde een paar plaatsen naar voren te werken om tenslotte als vierde te finishen. Ook een prestatie van formaat werd geleverd door de enige vrouw die gistermiddag op Zandvoort in actie kwam, de Haagse Henny Hemmes. In de strijd bij de toerwagens groep I boven 1300 cc eindigde zij in haar Toyata Celica GT op de vijfde plaats. Een plaats waar zij van tevoren graag voor getekend had. "Gistermiddag tijdens de training was het helemaal mis gegaan. Daardoor stond ik maar op een tiende plaats in het startveld". Dit resultaat hield echter wel in dat Henny Hemmes haar vijfde plaats in de strijd om het Nederlands kampioenschap consolideerde. "Het gaat dit sei zoen niet slecht, maar voor mijn gevoel heb ik nog niet één keer echt alles uit de wagen kunnen halen wat er in zat." Voor Haagse Henny, die ongeveer vijf jaar geleden via Roelof Wunderink in de autosport terecht kwam mag het de pret echter niet drukken. "Als ik kan racen vind ik al een heleboel goed. Op een gegeven moment wordt je door de autosport gegrepen en dan kom je er niet meer vanaf. Eigenlijk is het een soort ziekte. "Maar", zo besluit zij, "het is in ieder geval een kwaal waar ik voorlopig nog niet van genezen wil worden." PAUL HOVIUS Tweede plaats Toine Hezemans HOCKENHEIM —Toine Heze mans is gisteren op het cir cuit van Hockenheim in de vierde race om het Europees kampioenschap voor Grand Torismo's tweede geworden. Uitslag: 1. Claude Haldi (Zwi) Por sche Carrera 1.02.52. 2. Toine Heze mans (Ned) Porsche Carrera 1.03.44,3 3. Tim Schenken (Aus) Por- Bij speedwaywedstrijden in Geleen eindigde Frits Koppe op de tweede plaats. Wat hij er voor heeft moeten doen moge blijken uit zijn "gelaatsuitdruk king". Het was in Geleen een uitermate modderige bedoe ning. Een fikse schoonmaakbeurt na elke manche was dan ook de eerste vereiste om de machine's aan de gang te houden. GENDT Stef van de Sluis heeft in Gendt de voorlaatste race om het Nederlands motorcross kampioenschap in de 125-cc klasse gewonnen. In beide manches tegde hij met zijn Kawasaki beslag op de eerste plaats. ANDERSTORP Na Angel Nieto (50 cc.), Paolo Pileri (125 cc.) en Rolf Steinhausen/Sepp Huber (zijspan) is de Italiaan Walter Villa gisteren in Anderstorp de vierde voortijdige wereldkam pioen geworden. Hij behaalde in de 250 cc. een fel bevochten overwinning op zijn Harley Davidson ten nadele van zijn landge noot Otello Buscherini, met wie hij gedurende lange tijd stuivertje had gewisseld. Buscherini had de troost van een nieuw rondere cord (1.46,39). Villa werd door deze zege onaantastbaar in de stand voor het wereldkampioenschap. Zijn voorsprong op de Fransman Michel Rougerie, die er in de Zweedse plaats niet aan te pas kwam, bedraagt 24 punten. Toch mocht Villa opnieuw blij zijn dat Johnny Cecotto nog het een en ander te leren heeft. De 19-jarige Venezolaan lag de eer ste ronde onstuimig aan kop. Prompt kreeg hij moeilijkheden met de ontsteking en moest in de pits. De Yamaha-monteurs hadden het euvel snel verholpen en Cecotto stoff weer het circuit op. Maar hij werd onmiddellijk gediskwalificeerd, omdat hij in zijn gretigheid de pits zowel op het verkeerde punt was binnen gereden als had verlaten. Eugenio Lazzarini maakte in de 50 cc-klasse zijn beloften, die hij in zoveel trainingen had gewekt ook in Anderstorp klokte hij de snelste trainingstijd einde lijk waar. In zijn voordeel werk te ontegenzeggelijk dat Nieto niet meer zo hard behoefde te gaan omdat hij in Francor- champs al wereldkampioen was geworden. Maar de kleine Ita liaan zorgde er met zijn Piova- ticci voor dat Kreidler zijn eer ste seizoen-nederlaag moest slik ken. Lazzarini lag de gehele ra ce op kop. Hij verbeterde het ronderecord tot 1.57,99 en liet Nieto bijna veertig seconden achter zich. In de elfde ronde kwam de Belg Julien van Zee- broeck ten val. Hij werd onmid dellijk naar een ziekenhuis ver voerd. Ook in Anderstorp verliep de race in de 125-cc klasse zoals verwacht mocht worden. We reldkampioen Pileri voelde er niets voor om het wat kalmer aan te doen en won wederom. Piet Poalo Bianchi, eveneens op de snelle Morbidelli, die Pileri in zijn strijd om de WK-punten zo vaak ten dienst was geweest, werd geen overwinning gegund. Hij werd voor de zoveelste keer tweede. Barry Sheene, die zaterdag al een niet voor het wereldkam pioenschap tellende race in de 750 cc-klasse had gewonnen, ze gevierde gemakkelijk in de 500 cc-klasse. Hij had met zijn Suzu ki een zwakke start, die hij ech ter al in de vierde ronde had goed gemaakt. Twee ronden voor het einde werd hij be dreigd door Giacomo Agostini, maar de Italiaan kreeg een lek ke band en moest opgeven. Phil Read, die Sheene niet meer kon achterhalen bleef mede daar door in de stand voor het we reldkampioenschap royaal voor. Hoogstaand De organisatoren van het tennistoernooi op 't Melkhuisje hebben dit jaar vele duizenden lief hebbers van deze sport en Nederland telt er enorm veel aan zich verplicht Sommige wed strijden waren zelfs aan trekkelijker dan op het hooggeroemde Wimble don. In Hilversum had men bovendien het grote ge luk dat enige jongeren zich aandienden. Wat te denken van een Pecci en een Pinner, die als uit het niets opdoken en het publiek op de baan en aan het tv-toestel ver gastten op spectaculair maar tevens hoogstaand tennis. Inderdaad moet men in ons land het ge heugen ver terugdraaien om zulk een opwinende partij te voorschijn te halen als die tussen Vi las en Pecci. De jongere tennisgarde Tanner, Connors, Vilas, Borg, Pecci, Pinner stormt onmiskenbaar vooruit en het lijkt voor de ou deren steeds moeilijker te worden. Op 't Melk huisje kwam vorig jaar Vilas naar voren, dit maal Pecci en in iets mindere mate ook Pin ner. Alleen daarom al heeft 't Melkhuisje de internationale faam uit gebouwd. Lijnrechters Een probleem blijft de arbitrage van de lijn rechters. Wellicht zou de volgende proef te nemen zijn. Het is opvallend dat op het televisie scherm scherper kan worden geobserveerd dan kennelijk de lijn rechters kunnen. Zitten zij niet te dicht op en te laag bij de baan? Het moet mogelijk zijn lijn rechters niet tégen maar bóven de lijn te laten kijken, wat het observa tievermogen ten goede komt. Lijnrechters der halve hoger plaatsen. Van boven signaleren blijkt eenvoudiger dan op gelijke hoogte. Wel licht een aanleiding voor de tennisbond om hier mee te experimenteren en de taak van de lijn rechter te vergemakke lijken. Helaas bleek de tv wei nig flexibel. Terwijl de uiterst spannende strijd tussen Vilas en Pecci aan de gang was, werd overgeschakeld naar Sil verstone. Daarvoor heeft ongetwijfeld ook een groot publiek be langstelling maar die beelden hadden even goed later uitgezonden kunnen worden zodat het tennis niet was on derbroken. Bovendien deelde commentator Duys op gezag van zijn regisseur mee dat met het herendubbel kon worden doorgegaan tot vijf voor half zeven (Tour de France). Prompt werd de uitzen ding afgebroken en ver scheen het bordje pauze. De tv heeft er het kij kend publiek een slechte dienst mee bewezen en blijk gegeven van gerin ge flexibiliteit. Hulde Silverstone liep zonder ernstige ongelukken af. De regen veroorzaakte een kapitale schade aan de wagens die als één grote puinhoop langs de vangrail stonden. De ab normale weersomstan digheden, waarop geen peil viel te trekken, speelden de organisatie gruwelijk parten. Er werd een zeer te loven besluit genomen: afge lasten. Dat vereist moed als er 130.000 kijkers rondom het circuit ver zameld zijn. De organi satie heeft mensenlevens gesteld boven sensatie en het opleggen van on verantwoorde risico's aan de coureurs, wier vak het weliswaar is maar voor wie ook gren zen zijn. Dat heeft de organisatie onderkend en daarvoor verdient zij dank en hulde

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11