Ceidóc (Bowta/ni Ontmoeting in de ruimtes show perfect uitgevoerd Prof. Steenkamp voorzitter CDA Botsing dreigt in Oporto, leger maant tot rust Jeugdwerkloosheid verontrustend zeer Vermiste Hagenaar vermoord mMMWMtiMWBiir™? i—mnn i in1"""1i«atinri AANSLAG OP PRINS Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel 071- 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N V Leiden Directei Advertenties (excl B.T.W.) f 0,42 per mm. Telefoontjes f 3.85 Klachten bezorging tel 071- 22244 (18 00 tot 19 00 i Vrijdag: 18 juli 1975, 65e jaargang no. 20172 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND r-hoofdredacteur F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J J. Hallewas Chef-redacteur: J. W. C. Leune. jr) - Abonnementen per week 2.81kwartaal 36.32; jaar 141.35; losse nummers 50 cent. Gehuil in het woud Mysterieuze familieverwikkelin- gen in het tv-spel „Gehuil in het woud" op Ned. 1 om 20.20 uur. Op Ned. 11 om 21.55 uur in een documentaire uitgebreid aan dacht voor de CIA in Televizier. Veranderlijke bewolking Veranderlijke bewolking met hier en daar een bui. Overwe gend zwakke wind. Minimum temperaturen circa 14 gr., maxi ma van 18 gr. vlak aan zee tot 22 gr. in het binnenland. Morgen zon op 04.41, zon onder 20.51 uur. Scheveningen hoog water 10.32 en 23.07, laagwater 06.06 en 18.49 uur. (Van een onzer verslaggevers >EN HAAG - De 69-jarige Ha- enaar Jacob Schönrock, die inds 18 december spoorloos was, is in Antwerpen ver- noord. Hij werd enkele dagen eleden dood aangetroffen in en kamer aan de Antwerpse 'rovinciestraat, ontkleed en ge bikkeld in tapijten. De vorige tewoner van de kamer waar iet lijk werd gevonden, een 33- irige Antwerpse monteur, teeft vanmorgen bekend de Ha- enaar gewurgd te hebben. )e heer Schönrock, die onge- mwd was, had zijn hospita op 8 december verteld dat hij voor en bruiloft naar Brabant zou ;aan. Sindsdien is van hem taal loch teken vernomen. Toen hij ip 2 januari nog niet terugge- ceerd was in zijn kamer in de laagse Jan ten Brinkstraat, vaarschuwde de hospita de po- itie. die een signalement ver- preidde. Toen het stoffelijk overschot /an de heer Schönrock door de Antwerpse politie werd gevon- ien was de Hagenaar al gerui- ne tijd overleden. Hij kon geï- lentificeerd worden dankzij zijn ;ehoorapparaat Groepsfoto in de ruimte na het overstapje van Stafford en Slayton (de Amerikanen rechts) naar hun collega's Koebasov en Leonov in de Sojoez. HOUSTON/MOSKOU. (AFP/Rtr). - De eerste ontmoeting in de ruimte tussen Russen en Amerikanen is een volledig succes geweest. Een lange handdruk tussen de twee comman danten, Alexei Leonov en Tom Stafford, gaf het einde aan van een bijna twintigjarige periode van gescheiden ruimtevaart en naij ver. Vandaag is de ontmoeting herhaald, met bezoeken van kosmonauten en astronauten naar het andere ruimteschip. Een kleine drukvermindering in de Soejoez, als gevolg van een geringe temperatuurswijziging, zou hierop geen invloed hebben. De vier ruimtevaarders die bij de eerste ont moeting betrokken waren - alleen Vance Brand bleef om redenen van veiligheid en plaatsruimte in de Apollo-cabine achter - heb ben er gisteren een perfecte show van ge maakt, zoals ze zelf opmerkten. De ontvangst van Tom Stafford door Leonov en Koebasov en even later de begroeting van Slayton wa ren vol hartelijkheid. 'Hoe gaat het', riep Stafford, nadat hij het luik tussen luchtsluis en Soejoez had geopend, in het Russisch. Leonov antwoordde in het Engels 'Kom bin nen'. Vervolgens gaven beiden elkaar een seconenlange handdruk. Dat gebeurde terwijl de gekoppelde ruimteschepen zich boven de Benelux en Frankrijk bevonden. Na het uitwisselen van een aantal welkomst woorden kwamen er boodschappen van par tijleider Brezjnev en president Ford, die door de ruimtevaarders werden beantwoord. De mannen wisselden vlaggen van hun landen uit, ondertekenden ruimtevaart-oorkonden en gaven elkaar een aantal herinneringsgeschen ken. Stafford kreeg ook een vaantje van de VN aangeboden, cfat na terugkeer van de Apollo aan secretaris-generaal Waldheim zal worden aangeboden. Vervolgens vertoonden de camera-beelden een vrij chaotische maaltijd. Rond een tafeltje samengedrongen openden de ruimtevaarders zakjes met dranken en pakjes voedsel die door de cabine zweefden. Zij brachten een toast uit met appelsap en de Russen boden een tube met borscht aan. Tenslotte namen zij enkele gemeenschappelijke proeven en wisselden apparatuur uit. Morgen worden beide ruimteschepen ontkop peld, opnieuw gekoppeld en weer losgemaakt Na de scheiding blijven de Russen nog 43 uur in de lucht om maandag in Siberië te landen. De Amerikanen blijven nog drie dagen langer in de ruimte. Bij de Braziliaanse stad Rio de Janeiro zijn zeker 86 men sen om het leven gekomen en onge veer 200 gewond geraakt toen een forensentrein uit de rails liep. Het onge luk gebeurde tij dens het spitsuur. LISSABON (Reuter) De militaire leiders van Portugal hebben de bevolking dringend opgeroepen de rust in het land te bewaren. De oproep is uitgegaan nadat de ineenstorting van de coalitierege ring heeft geleid tot bittere beschuldigingen over en weer van de politieke partijen en waarschuwingen voor gewelddadige ac ties. De communistische partij van Portugal heeft de socialistische rivalen beschuldigd van het beramen van een contrarevolutie met de hulp van fascisten. Na zich met geweld de macht te hebben toegeëigend zouden de socialisten pogen een „dictatuur van de bourgeoisie" in te stellen. Het ineenstorten van de coalitieregering heeft de communisten voor de eerste keer sinds maanden politiek buiten spel gezet. De socialisten hebben aangekondigd vandaag een grote demonstra tie te willen houden in de noordelijke stad Oporto. De door de communisten overheerste overkoepelende vakbondsfederatie heeft alle arbeiders opgeroepen vandaag in de vroege ochtend het werk te beëindigen en barricades op te richten bij de toegangen tot Oporto. Deze stad koos op overweldigende wijze voor dè socialisten en de volksdemocraten bij de verkiezingen in april voor een grondwetgevende vergadering. Er zijn de laatste tijd steeds duidelijker aanwijzingen geweest dat het noorden van Portugal het dichtstbevolkte en meest conserva tieve deel van het land in toenemende mate ontevreden werd. Utrecht A. N. P. De omvang van de jeugdwerk loosheid groeit tot een verontrustende hoogte. Dit stelt de bedrijfsvereniging voor Detailhandel en Ambacht Detam te Utrecht vast in zijn jaarver slag 1974. Bijna de helft van het aantal werklo zen, dat van de Detam een uitkering ontvangt op basis van de werkloosheidwet, is jonger dan 25 jaar Het aantal aanvragen om w.w.-uitkering via de Detam was in het verslagjaar 14 procent hoger, dan in 1973 en ook het aantal dagen van werkloos heid stijgt. Als gevolg daarvan moest de bedrijfs vereniging vorig jaar rond 53 miljoen gulden aan w.w. uitkeren, ruim 14,5 miljoen gulden meer dan in 1973. Ook het ziekteverzuim vertoont een stijgende lijn, evenals de gemiddelde duur van de ziektegevallen. Vorig jaar bedroeg het aantal ziektegevallen 513.000 met een gemiddelde van 25 ziektedagen per geval. „Over rond zes miljoen ziektedagen werd bijna 218 miljoen gulden ingevolge de ziektewet uitgekeerd" aldus het jaarverslag van de Detam. Dit jaar biedt evenmin een rooskleurig beeld ten opzichte van de werkloosheid en het ziektever zuim. In de eerste helft van dit jaar werd reeds bijna 31 procent meer uitgekeerd, dan vorig jaar. Kippen verstoren autoverkeer Den Bosch (ANP) Vannacht hebben kratten met kippen het verkeer op de rondweg van Den Bosch urenlang belemmerd. De kratten met kippen waren gela- den op een vrachtauto die rond twee uur door onbekende oor zaak in botsing kwam met een bestelauto. Door de schok kwamen de kip pen op het plaveisel terecht Rijkspolitie en rijkswaterstaat zijn tot in de vroege ochtend bezig geweest de ravage op te ruimen. Voordracht algemeen bestuur (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Professor P. Steen kamp, thans waarnemend voor zitter van het C. D. A. moet volgens het algemeen bestuur van het C. D. A. definitief voor zitter worden. Hij zal op het C. D. A.-congres van 25 augustus door het bestuur kandidaat ge steld worden. De kandidaat-voorzitter is een van de initiatiefnemers van het Christen-Democratisch Appél en heeft het van het eerste begin af met zijn duidelijk inspirerend optreden ook bij diverse in terne problemen voortdurend gestimuleerd. Als vice-voorzitters worden voorgedragen mr. J. L. Janssen van Raay te Rotterdam, bekend advocaat in sportkringen, secre taris van de C. H. U. en het oud-Tweede Kamerlid drs. R. Zijlstra, dezer dagen benoemd tot burgemeester van Smallin- gerland en voorzitter van de C. B. T. B. Drs. Zijlstra is vice- voorzitter van de A. R. P. Tot secretaris van het C. D. A. is benoemd mr. J. G. H. Krajen- brink van de A. R. en tot pen ningmeester het K. V. P-Tweede Kamerlid mevrouw M. H. M. F. Gardeniers-Berendsen uit Lei den. Prof. Steenkamp Tijdens een bezoek aan Okinawa is een molotov-cocktal geworpen naar de Japanse kroonprins Akihito en zijn vrouw Mitsjiko. Het projectiel ontplofte voor hun voeten, maar niemand raakte gewond. De keizerlijke familie'is op het eiland niet geliefd. Men ziet de familie als symbool voor het oorlogsleed, dat in naam van keizer Hirohito is aangericht. De dader van de aanslag is aangehouden. Indianenrechten Bisschop pen en missionarissen van de kerk in Brazilië hebben steun toegezegd aan indianen, die op komen voor hun recht op eigen land en op zelfbeschikking. Al dus een verklaring uitgegeven nade - bijeenkomst van de mis sieraad voor indianen, die zich vooral richt tegen de plannen van de regering om het Amazo ne-gebied open te stellen voor de vestiging van blanken. Suez-kanaal in oude doen CAIRO (ANP) Het Suezkanaal zal vanaf 20 juli weer even grote schepen doorgang kun nen verlenen als voor de slui ting in 1967. Dan kunnen er weer schepen met een laadvermogen van 70.000 ton door het kanaal, dat op 5 juni jongstleden werd hero pend. Ongeladen schepen met een laadvermogen van 150.000 ton mogen dan ook weer van de waterweg gebruik maken. Zondag zullen voor het eerst weer gelijktijdig schepen in bei de richtingen door het kanaal mogen varen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1