Uitbreiding van IJslandse tot visserij zone 200 mijl Vliegtuig-gek of spion? Russen met otatie begroet op congres vai Adventisten Doofstomme Bulgaar doolt rond op luchthaven Brussel Nederlander brengt vrije tijd vooral zittend door Nieuwe regeling oliesubsidie glastuinbouw KLEIN MAAR DAPPER WOENSDAG 16 JULI 197. LEIDSE COURANT PAUM Onderzoek fraude luehtmachtwinkels blijft bij kon. Marechaussee DEN HAAG (ANP) Minister Vredeling van defensie ziet mo menteel geen aanleiding het on derzoek naar de gang van zaken rond de personeelswinkels van de luchtmacht in West-Duits- land in handen te geven van een buiten het departement van de fensie staande instantie. Dit blijkt uit het gisteren gegeven antwoord op schriftelijke vra gen van het Tweede-Kamerlid Kombrink (PvdA). Het onderzoek is opgedragen aan het rechtstreeks onder de commandant van de Koninklij ke Marechaussee ressorterende bureau bijzondere crimenele on derzoeken. De bij het onderzoek betrokken rechercheurs hebben of hadden geen van allen enige binding met de in West-Duits- land gelegerde luchtmachton derdelen, de personeelswinkels van de luchtmacht of met het district van de Marechaussee in Greven. Mocht tijdens de voort gang van het onderzoek daartoe aanleiding bestaan dan zal de bewindsman niet aarzelen een andere instantie in te schakelen. Bij het onderzoek wordt betrok ken de inhoud van een krante- bericht van een maand geleden. Daarin stond dat het detache ment van de marechaussee te Greven belastingvrije aankopten verrichtte. Dit detachement had enkele jaren geleden het onder zoek naar de gang van zaken in de personeelswinkels in handen. De bewindsman deelde mee niet te twijfelen aan de onafhanke lijkheid en grondigheid, waar mee dat onderzoek werd inge steld. Twee jaar geëist tegen Pistolen Paultje wegens vuurwapenhandel AMSTERDAM De officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam heeft gisteren te gen de 50-jarige vuurwapenex pert Paul W, bekend als Pisto len Paultje, wegens handel in vuurwapens twee jaar gevange nisstraf met aftrek geëist. Pis tolen Paultje was ten laste ge legd dat hij vorig jaar 40 tot 50 vuurwapens had verkocht aan verschillende personen. Paul W. ontkende niet wapens te hebben verkocht aan mensen in Den Haag, Groningen en Am sterdam. Van een aantal wapens zij hij „Die worden in heel Europa vrij verkocht Alleen hier niet." De president van de rechtbank: „U zegt dat op een manier alsof u wilt zeggen: wat zijn we in Holland toch achter lijk." Waarop Pistolen Paultje: „inderdaad, op wapengebied wel." De officier verweet Paul W. in zijn requisitoir wapens te verko pen aan jan en alleman, ook aan onderwereldfiguren. Dit werd door Paul W. ten stelligste ont kend: „Ik kan niet aan iemand zien of hij of zij een onderwe reldfiguur is." De verdediger zei, dat van een strenger wapenbeleid de ge meente de dupe wordt. „Die kan zich dan niet langer verdedigen. De onderwereld lacht om stren gere maatregelen. Die komt toch wel aan wapens." De recht bank zal op 29 juli uitspraak doen. KLM-verliezen drukken nog niet op belastingbetaler SCHIPHOL De KLM heeft de door de maatschappij gele den verlizen tot nu toe nog niet verhaald op de belastingbeta lers. Pas wanneer de KLM nooit meer winst zou maken, zou de gemeenschap met de las ten van een onrendabele lucht vaartmaatschappij worden op- gescheeptJMt staat te lezen in het KLM-blad De Wolkenridder als antwoord op een desbetref fende ingezonden vraag. Het blad memoreert dat de KLM in de afgelopen vier jaar in totaal 263,5 miljoen gulden verlies heeft geleden. Hiervan kon 171 miljoen worden gedekt uit reserves die gevormd zijn uit de winsten van voorgaande ja ren. Het nog ongedekte bedrag van 92,5 miljoen zal uit de win sten van de komende jaren moe ten worden ingehaald. Inmiddels heeft de KLM gistere meegedeeld, dat de beladings graad bij de KLM in juni van dit jaar ten' opzichte van juni 1974 weer is gedaald van 56,1 procent tot 52,3 procent Het totale vervoer gaf in juni een daling te zien van 149,9 miljoen tot 143,3 tonkilometer. Op de lijndiensten verbeterden in juni het passagiersvervoer met drie procent het vrachtvervoer daal de met twaalf procent en het postvervoer nam met veertien procent toe. Het chartervervoer daalde met veertien procent Leegstand woningen verminderd DEIN HAAG Op 1 april ston den in Nederland 106.000 wonin gen (2Ji procent van het totaal) leeg. Dat is 1.700 woningen min der dan in oktober 1974. de vorige datum waarop het Cen traal Bureau voor de Statistiek een peiling verrichtte. In het westen van ons land staan de meeste onbewoonde huizen: 46.000 ofwel 2,2 procent In het noorden stonden 16.000 woningen leeg en in het oosten 13.800. In het zuiden wachtten 19.000 huizen op bewoners. WENEN (ANP) Met een staane ovatie zijn de Russische afgevaard- den begroet op het 52e wercldcongB van de Zevende-dags Adventisten ct in Wenen wordt gehouden. Sinds 7 jaar hadden de delegaties uit de Sovj- Unie verstek moeten laten gaan. Aan het congres, dat tot zondag durt, nemen bijna 20.000 adventisten uit rrer dan 150 landen deeL Er zijn ongev»r 2500 officiële afgevaardigden. Namis de 4000 Nederlandse Adventisten zijnr 200 naar Wenen gekomen. De officiële delegatie, bestaande uit 6 personen, wordt geleid door Ds. K. C. van Oossanen, praeses van de advents- kerk in ons land. Tijdens het wereldcongres, dat elke vijf jaar plaats vindt, worden de zakelijke rapporten goedgekeurd, funkties ver deeld, kerkelijke constituties veranderd en belijdt de 112 jaar oude kerk haar geloof. In een boodschap aan het congres prees VJI.-sekreataris-generaal Waldheim de wereldomvattende humanitaire activi teiten van de kerk. (ANP) Sinds begin vorige week doolt er op de Brusselse luchtha ven Zaventem een doofstomme Bul gaar rond. Hij kan België niet binnen omdat hij niet over papieren beschikt en hij kan het land niet uit omdat tot nu toe niemand zijn reis heeft willen betalen en omdat men ook niet weet waar de Bulgaar heen wil. De jonge man (even in de twintig jaar) werd vorige week door het luchthaven personeel ontdekt. Hoe hij op de lucht haven terechtgekomen is lijkt een raad sel. Het is vrijwel onmogelijk dat de Bulgaar per vliegtig gearriveerd is. Een arts heeft vastgesteld dat de man doof stom is. De rijkswacht op de luchthaven heeft vastgesteld dat de man een Bulgaar is. De rijkswacht heeft het parket in Brus sel ingelicht, maar daar gaf men de raad contact op te nemen met het Bul gaarse consulaat in Brussel. Dat heeft men gedaan, maar het consulaat heeft nog niets van zich laten horen. De man heeft vrijwel geen geld op zak. Men vond alleen wat Belgische en Zwit serse pasmunt in zijn portemonnee. De rijkswachters op Zaventem geven de Bulgaar zolang er niet beslist is wat er met de man moet gebeuren te schuldbewijzen nominaal f 1 000 (CF of en f 100 (K) schuldregisterinschrijvinen ten minste f 100.000 inschrijving 22 juli 1975 van 9 tot 16iur door tussenkomst van bnk of effecten, onder opgave en het bedrag en van de koers waartegen men w deelnemen storting op 18 aug. 1975 onder bbetaling van drie dagen rente toewijzing uitsluitend aan inschrijvrs die hebben ingeschreven tegen de vastgestelde kers (gereduceerde toewijzing mogelijk) o' tgen een hogere koers (toewijzing ten volle) afrekening vindt plaats jgen de vastgestelde koers prospectus kosteloos bij banken cncommissionairs UTRECHT (ANP) De Nederlanders brengen hun vrije tijd overwegend zittend door. In de zomer maakt nog 10 procent dagelijks een ommetje, maar toch komt in het zitgedrag weinig verandering. Het verschil met winter en herfst is alleen, dat we dat meer op het balkon en in de tuin zitten dan binnen. Buitenshuis loopt de Nederlander gemiddeld zo'n twintig minuten, waarbij een kleine 350 kilometer wordt overbrugd „We zijn dan wel een heel eind afgeraakt van het bewegingspatroon van de naakte aap die uit het Afri kaanse oerbos kwam om zich in de steppe tot hardlo per en jager van dieren te ontpoppen". Dit verklaart verkeersfutoroloog drs. G. Hupkes in een reeks voor het blad „Intermediair" geschreven wetenschappelijke artikelen, waarin aandacht wordt besteed aan de tran sportmiddelen die door de meeste onderzoekers veelal te sterk worden verwaarloosd: lopen en (brom) fietsen. Het lopen, dat van veel belang is voor de volksgezond heid krijgt volgens drs. Hupkes geen of weinig over heidssubsidie. „Het zou al een hele verbetering zijn wanneer iedereen voor zichzelf met de dreiging van bewegingsarmoede rekening hield bij de beslissingen over de dagelijkse vrijetijdsbesteding en de dagelijks vervoermiddelkeuze" Hij pleit in zijn artikel voor een uitgebreid fietspadenplan, zowel binnen als buiten de bebouwde kom en in de binnensteden moeten naar zijn mening meer voetgangerszones komen. DEN HAAG (ANP) Minister Mr. A. van der Stee (landbouw en visserij) heeft een beslissing genomen inzake de oliesubsi dieregeling voor de glastuin bouw voor de glastuinbouw voor de periode 1 juli 1975—30 juni 1976. De steun zal niet meer worden verleend in de vorm van staatsgaranties van leningen maar rechtstreeks als subsidie. Voor olieleveranties van 1 juli 1975 af zullen de subsidies 34,50 per 1000 kg zware stookolie en 3,7 cent per liter lichte stookolie en petro leum gaan bedragen. Daarnaast heeft minister Van der Stee het voornemen met ingang van 1 juli 1975 de ac cijnscompensatie voor het olie- verbruik in de tuinbouw op 100 procent te brengen. Dit betekent dat de bijdrage ge steld zal worden op 14.- per ton zware stookolie en 3,26 cent per liter lichte stookolie en petroleum. Beide regelingen zullen eerst in werking kunnen treden na dat de commissie van de Euro pese Gemeenschappen de gele genheid heeft gehad deze te onderzoeken. Mede met het oog op het voor gaande heeft de NV Neder landse Gasunie de contract prijzen van aardgas voor tuin ders-grootverbruikers voor het komende stookseizoen vastge steld op 10,013 cent per kubie ke meter per 1 oktober 1975 en op 10,771 cent per 1 april 1976. DEN HAAG (ANP) Aan mi nister Van Agt van justitie is niets bekend over het feit, dat de laatste tijd op de rijksweg Utrecht-Den Haag bij Zoeter- meer van een groot aantal au to's de ruiten verbrijzeld zouden zijn door van vrachtauto's afval- j lend grind. Dit blijkt uit het gisteren gege ven antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamer lid Roethof (PvdA). Het ant woord is gebaseerd op gege vens, verstrekt door de rijkspo litie en de rijkswaterstaat In zijn vragen stelde het kamerlid, dat door het grind tientallen voorruiten vergruizeld zouden zijn. Als eenzame vertegen woordiger van oude bouw- tijlen staat dit kleine toren- Ie afgetekend tegen de be- fernen kolossen aan de rtrd van de Duitse stad Paikfurt. Seds moderner, steeds h:>cer worden de woningen denier verrijzen. En >ok hier verdwijnt lang- zaai het oude stadsbeeld. Treinverkeer in de war door botsing UTRECHT (ANP) Het treinverkeer tussen Am sterdam en Haarlem het drukste baanvak van Ne derland is gistermiddag enkele uren geblokkeerd nadat een gesleepte auto op een door ahobs beveiligde overweg tegen een perso nentrein was gebotst. STAAT DER NEERLANDEN 8%% 15-JARIGE LENING - 1375 open bedrag de koers wordt na de irchrijving vastgesteld aan de hand van de koGen en bedragen waarvoor is ingeschreven (tenderisteem) jaarlijks op 15 augustus in 15 jaarlijkse terrnijnervan 15 aug. 1976 af vervroegde aflossing optf na 15 aug. 1985 mogelijk Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar het wrak van de wagen kon niet in een handomdraai worden verwijderd. Er moest een kraanwagen aan te pas komen die echter in de berm wegzakte. Toen werd er een lier bijgehaald, maar die was spoedig wer keloos nadat een kabel was geknapt En toen waren beide sporen versperd. Ui teindelijk had men na twee uur het wrak verwijderd. Een aantal internationale treinen liep beduidende vertraging op omdat het moest worden omgeleid. De prinsjes Willem-Alexander. Johan Friso en Constantijn hebben I gisteren op uitnodiging van de Koninklijke Nederlandse Motorclub een vaartocht gemaakt op de Loosdrechtse Plassen met het nieuwe instruc tievaartuig Johan Friso. Hier de prins naar wie het schip vernoemd isaan het roer met aan zijn zijde de kapitein van het schip. (Van onze correspondent) BRUSSEL De 25-jarige Ier Jum Creegan is eenvoorlopig nog in Het Belgische Mons in voorarrest blijven. Creegan is een vroegere medewerker van Af cent in Maastricht Hij wordt ervan beschuldigd de Belgische staatsveiligheid in gevaar te hebben gebracht. Hij zou voor spionagedoeleinden hebben gefotografeerd rond het Navo-hoofdkwartier in Zuid-België. Ook in de buurt van de andere Navo-vliegvelden ondermeer in Nederland zou hij hebben gefotografeerd. De Ier houdt evenwel staande dat hij amateurfotograaf is en zoals vele landgenoten een fanatiek liefhebber is van het fotograferen van vliegtuigen. Hij werd op 16 mei gearresteerd, toen hij werd betrapt tijdens het afluisteren van radioboodschappen tussen militaire toestel len en een Belgisch vliegveld tijdens oefeningen van de Belgische luchtmacht in Navo-verband. Tijdens het daarop volgende onderzoek bleek de zaak tegen Creegan ernstiger dan aanvankelijk werd vermoed aldus het gerechtshof te Mons. Uit aantekeningen die de Ier had gemaakt, bleek dat hij duizenden kilometers had afgelegd en honderden luchtmacht bases heeft bezocht, waarvan enkele op Belgisch grondgebied. Bovendien bleek tegen Creegan al een onderzoek te lopen in Nederland omdat hij militaire toestellen stond te observeren. De vraag voor de Belgische justitie is nu of Creegan als spion moet worden aangemerkt of dat hij inderdaad zoals hij zelf beweert een onschuldige, zij het fanatieke, belangstelling voor vliegtuigen heeft Zijn eventuele vrijlating zal sterk afhankelijk zijn van het resultaat van het onderzoek dat in ons land tegen hem loopt REYKJAVIK De IJslandse regering heeft gisteren bekend gemaakt dat zij de visser ijgren zen per 15 oktober uitbreidt van 50 mijl tot 200 mijl. Het is alle buitenlandse vissers dan verboden binnen die zone te vissen, zo zei de minister van visserij Matthias Bjarnason op een persconferentie. Volgens de minister is deze uitbreiding noodzakelijk geworden om overbevissing van de IJslandse visgronden te voorkomen. Voor Nederland zal deze maat regel niet van vandaag op mor gen gevolgen hebben, omdat de 1 omgeving van IJsland geen be langrijk operatieterrein is voor de Nederlandse vissers. Wel een belangrijk indirect gevolg zal zijn dat de visserijdruk op de Noordzee veel groter wordt Dit zei dr. H. A. H. Boelmans Kra nenburg, secretaris van de Stichting van de Nederlandse Visserij. Voor de Britse visserij zijn de gronden bij IJsland echt wel belangrijk visgebied. De Britse regering betreurt dan ook dat men tot deze maatregel is geko men maar juicht het toe dat de IJslandse regering de verzeke- ring heeft gegeven dat over de kwestie kan worden gepraat „met landen die belang hebben bij deze zaak". Een woordvoerder van de En gelse treilerfederatie heeft gis- I teravond gezegd dat de Engelse I treilers de 200-mijlszone zullen negeren. Dit behoeft echter niet noodzakelijk een nieuwe „kabel jauwoorlog" te betekenen, aldus de woordvoerder. Hij vertrouwt er op dat IJsland de overeen komst waarbij Engeland onder speciale voorwaarden binnen de 5O-mijlszone mag vissen, zal na leven. Deze overeenkomst werd gesloten na de kabeljauwoorlog in 1974. Minister niets bekend over vergruizeling van autoruiten

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7