Voelen Nieuwkopers zich bedreigd door toeristen? Conservenbaronnen verloren een stukje dierbaar verleden RUIMTE RENDEZ-VOUS IN KATWIJK Doea Koentji: geduld beloond Corry wil nog één keer vlammen STEEKPROEF Zilver voor Alex van Belkum LEIDSE COURANT PAUM 5 Steeds meer mensen gaan Nieuwkoop ont dekken. En ik heb giste ren gemerkt dat veel in woners van deze gezelli ge plaats daar helemaal niet blij mee zijn. Ze gunnen anderen natuur lijk ook wel ontspanning in het sfeervolle dorp maar er moeten er niet al te veel komen. „Vroe ger", zo zeiden een paar oudere Nieuwkopers mij, „waande je je hier in een paradijs. Zag je nauwelijks toeristen. Toen hadden we al dit moois nog voor 'ons zelf. Maar nu komt ons dorp langzamerhand in han den van vreemdelingen. Misschien brengt dat wel geld in het laadje. Maar liever houden wij onze vrijheid. We zitten echt niet te springen om een elk jaar maar weer groter wordende stroom toeristen pe heren Hammes en Matzinger van watersportvereniging Noord Zuid Nieuwkoop: i Veel Nieuwkopers zien er dus ..Het is hier al druk genoeg". maar weinig heil in om van hun dorp een echte toeristen plaats te maken. En die indruk werd nog eens verstevigd toen ik gisteren aan boord van de woonboot Dwaalster sprak met een paar bestuursleden van de watersportvereniging „Noordzuid Nieuwkoop". Dit jaar bestaat die vereniging veertig jaar. Maar veel ophef gaat men aan dit jubileum niet geven. „Waarom niet?", vroeg ik aan bestuurslid H. Matzinger. Die glimlachte maar wat na mijn vraag. Hij zei tenslotte aarze lend: „Wij hebben plannen om hier een clubhuis te gaan neer zetten. Dat kost handenvol geld. Daarom gaan we dit ju bileum heel sober vieren. We maken er weinig ophef van". Maar een ander bestuurslid H. Hammes vertelde mij dat er ook nog een andere reden is dat men dit jubileum zonder al te veel tam-tam wil laten voorbij gaan. „We zitten er helemaal niet om te springen onze vereniging nog meer be kendheid te geven. We hebben weliswaar nog geen ledenstop maar nog veel meer leden is niet ons streven". „We willen hier in Nieuwkoop niet zo'n drukte krijgen als op de Kagerplassen of op het Braassemermeer. Laat de Nieuwkoopse plas maar rustig blijven". De jubilerende vereniging be gon veertig jaar geleden met zestig leden. Nu zijn het er 400. Maar in Nieuwkoop beschikt men voor die honderden leden nog over een vrij gebrekkige accommodatie, zo zag ik giste ren. Er is een kleine jachthaven waar maar zo'n zestig boten kunnen liggen. En dan is er nog een opberghok waar de vereniging wat wedstrijdmate riaal in kan opbergen. En dat viel mij toch wel tegen. Want zusterverenigingen zoals de Koninklijke Watersportvereni ging De Kaag kunnen hun le den veel meer bieden. In Nieuwkoop doet men be scheiden. De heer Matzinger. „Het fijne van de Nieuwkoop- seplassen is dat deze plas wordt omgeven door een prachtig natuurgebied. Om dat natuurgebied in stand te houden is het een vereiste dat het op het water erg rustig blijft Zouden er hier veel meer gaan komen dan zou dat funest zijn voor dit prachtige gebied". Met Herman op stap onze verslaggever Herman van Am sterdam is op stap. Niet om vakantie te houden, maar om u op de hoogte te houden van de meest in het oog springende gebeur tenissen op het strand, in de dui nen en op de plas. Gisteren stond ik in Ter Aar op de puinhopen van wat een paar dagen geleden nog eèn op volle toeren draaiende pro- duktiehal was van de conservenfabriek Koele- man. En op die puinho pen sprak ik met de bei de directeuren Jan en Harry Koeleman. Ze zijn alweer over hun eefste schrik heen. Jan Koele man bekent me zelfs de nacht na de brand voor treffelijk te hebben ge slapen. „Je kan er toch niets aan doen. Piekeren heeft in zo'n geval geen zin." Terwijl Russen en Amerikanen gisteren met hun raketten de eerste kilometers aflegden voor een geplande rendez-vous in de ruimte namen wij een kijkje bij de ruimtevaarttentoonstelling in dé Boorsmazaal in de Katwijkse Voorstraat. Bij een ontwerp van de toekomstige Europese ruimtevaar traket A.R.I.A.N.E. maakte onze fotograaf Henk v. d. Ende ook een rendez-vous in de ruimte. Met geen Rus of Amerikaan maar wel met de knappe Kat wijkse Zijntje Klinkenberg, die ik vandaag in mijn rubriek graag de ruimte geef. Nu draaiden ze alweer of er niets is gebeurd. In de kantine hebben ze provisorisch hun kantoor ingericht. „Met een paar maanden lang elke dag wat uurtjes overwerken ko men we er wel weer", zei Har ry Koeleman. Overigens tast de recherche nog steeds in het duister over de oorzaak van deze brand die zo'n twee mil joen schade veroorzaakte. Vol gens de commandant van de vrijwillige brandweer in Ter Aar is het meest waarschijn lijk dat kortsluiting de oor zaak is geweest van de miljoe- nenbrand. ..Maar bewijzen heeft men nog niet kunnen vinden", zo zei directeur Jan Koeleman mij. Hij vond het wel vreemd dat de recherche zijn afgebrande fabriek nu al heeft vrijgege ven. Men kan er gewoon tus sen de beblakerde machines doorlopen en er zijn ook al experts van de verzekering ge weest die de schade zijn ko men opnemen. „Je zou ver wachten", zo zij Jan Koeleman mij, „dat men eerst het onder zoek naar de oorzaak afrondt. Maar er valt zeker niets meer te onderzoeken. De politie heeft tenminste niets meer van zich laten horen". De hal die plat is gegaan was het oudste gebouwtje van dit conservencomplex. Daar be gon in 1918 Cor Koeleman, de vader van Jan en Harry, als kind leerden ze daar het con- servenvak. En erg goed. Want nu staan ze aan het hoofd van een bedrijf waar negentig vas te krachten werken en in het seizoen nog eens zo'n vijftig losse werknemers. Maar de conservenbaronnen zijn gewoon gebleven. Zonder capsones. Harry Koeleman ontmoette ik in zijn oude stof jas en directeur Jan had ook al geen stropdas om, maar zat temidden van zijn kantoorper soneel in de kantine. Ik hoorde dat de plaatselijk concurrent, conservenfabri kant Uyttewaal. vlak na de brand Koeleman heeft aange boden een deel van de ver werking van de augurken, zil veruitjes, appelmoes, piccalil- ly, rode bieten en mosterd op zich te nemen. Maar dat wil men niet bij Koeleman. Want ook in de conservenindustrie bestaat er zoiets als fabrieks geheim. Elke fabrikant doet op zijn manier de groenten in de potjes. Iedereen denkt dat hij over het beste en meest economische systeem beschikt. Het lijkt er nu op alsof men bij Koeleman niets voor een samenwerking voelt. De con currenten hebben elkaar dus ook nu niet kunnen vinden. De brand in de conservenfa briek heeft meer verwoest dan alleen maar een hal met pro- duktielijn. Ook een stukje dierbaar verleden. Jan Koele man: „Hier is ons bedrijf be gonnen. Hier lagen veel dier bare herinneringen. In dit ge bouw heeft vroeger zelfs een kleine stoomlocomotief gere den." Als we cms tussen de puinho pen begeven wijst hij links en rechts naar stukken verwron gen staal en stapels verbrande papieren. „Ik had een heel ar- Jan en Harry Koeleman op de puinhopen van hun I deels afgebrande fabriek. chief aangelegd met veel teke ningen en andere papieren herinneringen aan vroeger. Die zijn ook verbrand. En ook oude spullen waar mijn vader nog mee gewekrt heeft Maar ja, een brand kun je niet te rugdraaien. Gebeurd is ge beurd. Het was de eerste keer dat ons bedrijf door zo'n grote brand werd getroffen. Hope lijk ook de laatste keer". Op de plaats waar nu nog de I trieste restanten staan van de uit 1918 daterende conserven- fabriek was al een nieuwe hal gepland. Over vijf jaar zou j daar een splinternieuw com- plex verrijzen. Burgemeester j v.d. Poel van Ter Aar heeft al j toegezegd dat hij Koeleman j zal helpen bij het nu sneller j afkomen van een bouwvergun- j ning voor het nieuwe complex. Corry v. d. Lip: Ik wil nog een keer kampioen worden van het Rietveld." Hazerswoude kijkt alweer met span ning uit naar morgen als in het Riet veld weer de jaarlijkse roeiwedstrij- den zullen worden gehouden. Vele ogen zullen dan gericht zijn op Rietveldster in hart en nieren Corry v. d. Lip. Vorig jaar won zij verras send de eerste prijs. Met grote stoere slagen joeg zij haar bootje toen over het water en er was er niet één die haar kon bijhouden. Corry was een groot kampioene. Ze doet dit jaar weer mee. Maar dat is tevens de laatste keer. Corry gaat trouwen. Met Kou- dekerker Henk Langejans. Vanavond gaan ze in ondertrouw. Nog maar twee weken en dan is ze geen echte Rietvelder meer. Voor het zover is wil ze nog één maal van zich laten horen. JDit wil ik nog een keertje meema ken", zei ze mij. Ik wil nog één keer kampioene worden." Corry zegt dat ze geen slag getraind heeft. Ze ziet wel wat het gaat worden. ,Jk stap in de boot en dan moet het gewoon gaan". Bovendien heeft Corry geen tijd om te trainen want ze leert momenteel in café Van Egmond in Koudekerk het vak van café-houdster. Sa men met haar man gaat de Rietveldse een café Steekproef is een zomerse zwerftocht langs Leidse eetgelegenheden. We doen daarvan onverbloemd verslag. Onze mening is louter persoonlijk en geba seerd op een eenmalig bezoek. We kondigen een steekproef niet van tevoren aan en maken onze identiteit pas na de maaltijd bekend. Bepaald niet snel, maar wel charmant is de bediening in DoeaKoentji. Het is aan te raden voor een bezoek aan JDoea Koentji Baroe" uitermate onderhoudende tafel genoten uit te kiezen. Dan wel een spannend boek of een breiwerk mee te nemen. Want zoals de keuken er authentiek Indisch is, zo tropisch traag is ook de bediening in deze eetgelegenheid aan de Breestraat 51. In ons geval tenminste, verliepen tussen bestel ling en servering van de soep ruim 25 minuten. Daarna liet de hoofdmaaltijd nog eens een kleine 35 minuten op zich wachten. Dat zou misschien overkomelijk zijn geweest als we in de gelegen heid waren gesteld in de tussentijd onbekom merd enige lafenissen tot ons te nemen. Maar een drankje bestellen bleek in Doea Koentji geen eenvoudige zaak. Onze eerste verfrissing kwam pas na een half uur op tafel. Pure pech, het is waar, was daarvan de oorzaak, maar die overwe ging vermocht onze dorst op die snikhete dag toch niet weg te nemen. Wat wilde het ongelukki ge toeval? Dat het bier op was. Dat er dus een nieuwe biervat moest worden aangesloten. En dat er onder het personeel niemand te vinden was die die techniek beheerste. „Een ogenblikje geduld alstublieft, er komt direct iemand die het wel kan". Nu hebben, wij zelf ook twee linkse handen. Dat schept een band met lotgenoten en we maakten van dat verzoek dan ook geen probleem. Vijf minuten gewacht Tien minuten gewacht. Nou ja, geeft niet toch, dan nemen we een tonic" zo rijpte bij ons een alternatief. Die oplossing viel evenwel absoluut in verkeerde aarde. De in lieflijke sarong en para-doorkijkblouse gestoken serveerster „Nou nee, dat is zo lastig, ik heb het nou al ingeschreven. Zo direct komt er echt iemand. Het meisje dat ervoor zorgt had hier al moeten zijn" Jawel, 20 minuten later was deze technica er nog niet Maar gezegd moet dat eenmaal in dat stadium, onze gastvrouwe wel degelijk door de kniën ging en ons herhaald verzoek alsnog werd ingewilligd. Toch een spijtige gang van zaken. Spijtig ook dat het bij de bestelling van een tweede en derde drankje -de biertap was toen weer in werking- zoveel oplettendheid en investivi- teit vereiste om de aandacht van onze nonna te trekken zonder storend luid misbaar te maken. Spijtig tenslotte eveneens dat onze overvolle tafel pas werd afgeruimd nadat wij waren opgestapt. Want de rijsttafel en de nassi goreng die ons werden geserveerd bleken zonder meer voortreffelijk. Wat kokkie mevrouw L. Struyve bereidt lijkt in niets op de met één sop overgoten gaarkeuken-rijsttafels die men doorgaans in Chinese restaurants krijgt voorgeschoteld Haar soto ajamadoek lékker, seg. Gebaseerd op een zachte bouillon, met nog knapperige taugé, goed gepeperd en afgemaakt met ei, een soepje om door een ringetje te halen. De Hollandse kippesoep die op tafel kwam bleek aanzienlijk pittiger dan wij hier te lande gewend zijn hem te breiden Maar gezien de aard van de eetgelegen heid mag het misplaatste adjectief wel vergeven worden. De nassi goreng die wij kozen geldt volgens de menu-kaart, en terecht, als „speciaal" en de rijsttafel als „populair". Die menu-kaart is overigens met zijn ongebreideld enthousiaste omschrijving van de gerechten, heel charmant Vrijwel alles heet specialité, een verfijnde specialiteit een ware specialité, een ware delicatesse of een spcialitè de la maison. Een maal troffen wij het bevel aan: „dit moet u gegeten hebben". Afgaande op onze ervaringen, het zij nog maals duidelijk gemaakt zijn die naieve etiketten denkelijk toch wel op zijn plaats. De nassie goreng, zelf eenvoudig, zoals daarginder de gewone man hem als ontbijt tot zich neemt bevond zich in gezelschap van vier bijgerechten waarvan met name de a jam smoor dodelijk verliefd maakte. De saté babi had minder kwaliteit Smakelijk, maar typisch niet op houtskool tot werkelijkheid gekomen. De daging smoor die van de rijsttafel deel uitmaak te toonde zich een goede zus van de a jam. Deze schotel bestond voorts uit nog een vleesgerecht, twee groentegerech ten, twee droge gerechten, een zuur gerecht, kroepoek en eveneens een stokje saté. Bij de groentegerechten viel de sambal goreng taugé-tahoe op als fijn, zij het dat wij een wat bredere santen-basis toch in overweging zouden willen geven Onze slot-conchisie: wij komen terug, maar nemen wel een paar pijpjes pils en een Mens-ergerje-niet-spel mee. Van onze zwemmedewerker LEIDSCHENDAM Opnieuw zijn zwemmers van de Zijl/LGB uit Leiden in de prijzen gevallen bij de nationale kampioenschap pen die deze week in het Leidschendamse zwembad De Fluit worden gehouden. Gisteren zwom Alex van Belkum bij de jongens onder de 16 jaar naar een zilveren plak op de 200 m schoolslag. Na een tijd van 2.44.44 in de serie, liet hij in de finale een tijd van 2.41.74 voor zich afdrukken. Hij is nu het tweede lid van de familie Van Belkum die succes oogstte bij de nationale titelstrijd. Eerder deze week sleepte zijn broertje Mare een zilveren medaille m de wacht Het zwemmen gaat de Van Belkums overigens toch goed af. Want ook nog een derde broertje komt uit in Leidschen- dam: Stan. Hij zwom gisteren de 200 m. schoolslag bij de jongens onder de 14 jaar en werd 6de in de serie met een tijd van 3.00.26 De estafette-ploeg van de Zij l/LGB won gisteren een bronzen plak. Op de 4x100 m. vrije slag bij de jongens onder de 16 jaar. Walter Hollmans, Rob van Vegt, Edward Maasdijk en Alex van Belkum lieten een tijd voor zich afdrukken van 4.05.44, goed voor een derde plaats. Deze tijd is tevens een nieuw record voor de Kring Gouwe-Rijnstreek. Voor een nieuw record zorgde ook Edward Maasdijk. Op de 400 m. vrije slag jongens onder de 14 jaar zwom hij 4.40.04, waarmee hij in de finale op de 6de plaats eindigde.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5