Drie dagen feest in Stompwijk Leidsekade krijgt voetgangersstrook Achtbaan waait om: twee gewonden Vuurwerk afgelast Nieuwe bistro in Voorschoten Bevolking van Zoeterwoude steeds gezonder „Ik weet precies wie wel en wie niet in de kerk komen" Het Timmerdorp in Nieuwkoop heeft sinds gisteren een vrouwelijke burgemeester. Op de foto krijgt Jonke Slingerland het ambtsketen omhangen door burge meester Van Montfoort. Rechts op de foto de heer Freije, de leider van de vakantiespelen in Nieuwkoop. STOMPWIJK Voorafgegaan door de fanfare „Juliana" zijn gistermiddag ongeveer 350 kinderen van de twee Stompwijkse lagere scholen en de kleuterschool naar het feestterein achter de Dr. v. Noortstraat getrokken waar met verschillende spel letjes het Stompwijkse zomerfeest werd ingezet. Met geblinddoekt kruiwagen rijden, zaklopen en dergelijke vermoeiende aktiviteiten werden ze tot 5 uur bezig gehouden, daarbij aangemoedigd door zo'n tweehonderd vaders, moeders, broertjes en zusjes. Zaklopen. Geen gemakkelijke opgave voor de Stompwijkse jeugd. In het landelijke Stomp wijk is pater Albersen in middels helemaal ingebur gerd. maal hier traden de gevolgen van het kamp pas goed aan het daglicht Verschillende specia listen hebben hem behandeld. Toch ging hij na afloop van zijn verlof terug naar een missiepost in Billiton. Toen hij in '64 weer met verlof in Nederland was, gaf een internist van het Haagse Westeinde ziekenhuis hem de raad: ga, niet meer terug, zoek hier in Nederland wat rustigers op. „In eerste instantie was dat een moeilijke beslissing, hoewel ik wist dat het beter voor me was, als ik hier bleef. Ik heb tenslotte maar aan de provinciaal ge vraagd, of er ergens in een pa rochie nog een plaatsje vrij was. Dat bleek niet het geval. Via via hoorde ik toen dat pastoor Ko ning, die hier vroeger in de Lau- rentius zat, een assistent zocht Ik ben toen gekomen, eigenlijk een beetje uitgeleend aan een andere orde. De kerk is van de Wereldheren en ik ben van het Heilig Hart Veel maakte dat natuurlijk niet uit. Het trok me wel aan. Dicht bij mijn geboor teplaats, een mooie omgeving." „We zijn hier met zijn tweeën pastoor Paap en ik. Het is een parochie van tweeduizend kath olieken, dat is te overzien. Natuurlijk moest ik in het begin wel wennen, het echte parochie werk volgens Nederlandse nor men, kende ik niet De eerste maand vond ik hier alles klein, benauwd en bekrompen." „De parochie zelf is rustig, de mensen zijn plezierig. Ik heb hier in die tien jaar nog nooit een echtscheiding meegemaakt. We hebben redelijk contact met de mensen. Samen lopen we alle verjaardagen af. Daar kom je de familie tegen en de kinderen en zo zie je een hoop parochia nen bij één gelegenheid. Je hoort wat er zoal gebeurt en als er problemen zijn, weten ze dat ze altijd langs kunnen ko men. Dat gebeurt niet veel, maar ik geloof ook dat de men sen hier het niet zo moeilijk hebben. Voor de jeugd ligt dat weer anders, die gaan op een gegeven moment in de stad naar school en worden anders beïn vloedt." Ik probeer met vriendelijkheid en hartelijkheid zoveel mogelijk te bereiken". Ter ere van het jubileum van pater Albersen wordt zondag morgen 27 juli om half tien een hoogmis opgedragen. Het da mes- en herenkoor is al druk bezig met de repetities en de preek zal die morgen worden gehouden door een van de men sen, die net als pater Albersen levend het kamp uit is gekomen. Om half een is er een receptie voor vrienden, kennissen en pa rochianen. „Ik geloof wel dat er veel paro chianen zullen komen. Het kerk bezoek is over het algemeen goed hier. Ik weet trouwens bij na precies wie wel en wie niet in de kerk komt. Dat is zo'n handigheidje, dat ik van het missiewerk heb overgehouden. In een klap kunnen zien of iede reen in de klas of in de kerk was. Dat leer je nooit meer af." Prijswinnaars: 1ste klas meis jes, zaklopen: 1 Ingrid v. Ruy- ven„ 2 Irma v. d. Bosch, 3 Helene Schrader. 1ste klas jongens, zaklopen: 1 Arnold Janson, 2 Court Bregman, 3 Han v. d. Voort. 2de klas meis jes, was ophangen: 1 Mieke Overdevest, 2 Monique Suyte, 3 Anja v. Santen. 2de klas jongens, geblinddoekt kruiwa gen rijden: 1 Dick Heemskerk, 2 Johnny van Rijn en 3 Ronald Hoogervorst. 3de klas meisjes, zaklopen: 1 Sabine de Bruin, 2 Marinka v. d. Voort, 3 Marij ke Jansen. 3de klas jongens, geblinddoekt kruiwagen rij den: 1 Johnny van Santen, 2 Peter Bregman, 3 Jos Oly- hoek. 4de klas meisjes, zaklo pen met bal: 1 Ivonne v. d. Bos, 2 Jacqueline v. Santen, 3 Jannie Planken. 4de klas jon gens, touwtrekken: 1 Martien Turkenburg, 2 Erik v. d. Meer, 3 Dick de Bruin. 5de en 6de klas meisjes, stoelendans: 1 Jacqueline Schrader, 2 Marion v. Wissen, 3 Thea Bolleboom, 4 Dorien Hilgerson, 5 Atoinet- te de Groot en 6 Mar ja Vollen- bregt 5de klas jongens, hindernis- baan: 1 Johnny Boogmans, 2 Ton Roeling, 3 Eddy Luk. 6de klas jongens, hindernisbaan en sprietlopen: 1 Ton v. d. Bosch, 2 Frank Janson, 3 Ru- die Vurens. Drie dagen Het katknuppelen voor vol wassenen is gisteravond niet doorgegaan, het is vervangen door touwtrekken waarvoor de deelnemers door loting werden aangewezen. Voorzit ter C. A. van den Bosch zei dat de tonnetjes voor het kat knuppelen schaars en boven dien duur zijn. „Volgens jaar gaan we ze zelf maken", zei de voorzitter zodat het oude volksspel in Stompwijk nog niet in onbruik zal raken. „We doen bijna alles zelf, de tribune voor zevenhonderd be zoekers hebben we met 'n man of zes en wat opgeschoten goed ook zelf opgezet en voor de wind fgedekt. Er is 'n be stuur van 15 man en sommig- gen hebben voor het organise ren v van de feesten 'n week vakantie opgenomen. Iedereen heeft z'n handen vol anders redt je het niet. De dranghek ken hebben we zelf in Leiden gehaald, in Leidschendam wa ren ze voor de zwemwedstrij den nodig". Vandaag zijn er pony- en bromfietsraces geweest Mor gen, komen 37 dravers aan de start voor de korte-baandrave- rij, een van de 16 korte-baan- draverijen die er van de 60 in Nederland nog zijn overgeble ven. Bekende kortebaan crac kers zoals H. Pools en M. Bouwhuis ontbreken niet. Be halve de toto voor de volwas senen is er vijftig gulden in de pot voor het kind dat het win nende paard raadt. „Vorig jaar was er 25 gulden maar werd de winnaar niet geraden, we hebben er nu weer 25 gul den bijgedaan, erkan één win naar zijn maar ook wel twintig of dertig" zegt voorzitter Van den Bosch die zich daarna weer naar de kinderspelen be geeft „want ik ben uitgedaagd om ook geblinddoekt kruiwa gen te rijden". Drie dagen feest in Stompwijk opgeluis terd door de kermis met de Van on2e correspondent LEIDSCHENDAM Op de Leidsekade zal langs de huizen een voetgan- gersstrook worden aange legd die weliswaar, indien nodig door automobilis ten kan worden over schreden maar die door een speciale betegeling op wegniveau duidelijk van de rijweg is onderschei den. Dit heeft wethouder H.L. van Dongen meegedeeld in een voorlopig commen taar op de brief van om wonenden waarin het pas aangelegde stuk trottoir langs de Vliet „een la chertje" is genoemd voor het gebruik waarvan de kinderen een zwemvest nodig zouden hebben. De provincie heeft de be schoeiing langs de Vliet een me ter waterinwaarts verlegd, aldus de wethouder. Het stuk grond dat vrijkwam is betegeld, voor namelijk voor merende boten en niet speciaal voor voetgangers. Als de weg zou zijn verbreed zou dit weer tot sneller rijden uitnodigen. Een trottoir langs de huizen is technisch onmogelijk maar door een speciaal soort bestrating zal worden aangegeven dat het ei genlijk voetgangersgebied is. Over de verkeersmoeilijkheden op de Leidsekade en de Oost- vlietweg, die ook in de brief aan het gemeentebestuur ter sprake zijn gebracht, zegt wethouder Van Dongen dat als de rest van de benodigde grond is verwor ven de Star zal worden doorge trokken naar de Oostvlietweg. Tegelijkertijd zal het provisori- botsauto's, de paratrooper, draaimolen, nogakraam, olie bollen en natuurlijk paling. Sassenheim De eerste van de drie midda gen bloemschikken in het Velt- huys gistermiddag, leverde weer een stampvolle zaal met meisjes, maar ook jongens op, die hun best deden de op drachten die ze kregen van het echtpaar Berhorst, van Bloe menmagazijn „Corona", die deze middagen organiseren, uit te voeren. Hiervoor kregen ze als materiaal blauwe en ge le fresia's, waarmee ze het voorbeeld dat ze opkregen in grote lijnen, konden uitwer ken, waarna ze later met blau we sta-tize in vrije expressie het geheel tot een volledige compositie brachten. Hierbij behaalde, evenals vorig jaar, Ronald de Goey de eerste prijs; Karin Zijerveld de twee de en Margreet Duym de der de. sche weggetje vanuit de nieuwe wijk worden afgesloten voor autoverkeer. Daarna bestaat de mogelijkheid op de Oostvliet weg en de Leidsekade' eenrich- NOORDWLJK Het voor gis- teravond aangekondigde vuur- werk, dat onder auspiciën van de Evenementencommissie NoOrdwijk op het strand voor de Koningin Wilhelmina Boule- vard zou worden afgestoken, is vanwege de ongunstige weers- omstandigheden afgelast De harde, op het land gerichte wind maakte het afsteken onmoge- lijk. Wisselend succes voor j Altior op KNVB-kampei I TER AAR In Huybergen is deze week een KNVB-jeugd-1 kamp begonnen waaraan onder-1 meer wordt deelgenomen door Altior. De successen voor de beide deelnemende elftallen van de Ter Aarse vereniging waren wisselvallig. Bij het pijltjes gooien werd Altior I winnaar, maar het tweede team werd laatste. Op de eerste dag werd niet het gehele programma afge- werkt De temperatuur (28 gra- den) was meer geschikt voor wat zonnen. Voetballen ging het tweede team beter af. Er werd met 4-0 gewonnen van Foreholte III, maar het eerste team verloor met 1-3 van Oss"20. Het handbal leverde twee zeges op. Het eer ste won met 5-1 van KDO en hel tweede met 14-0 van Foreholte II. Het volleyballen ging erg I goed. Alleen het vierde team leed een nederlaag. Ook in Oudenbosch zijn leden van Altior present Daar werd wel het hele programma afge werkt. Het voetbal ging daar niet zo best. Alleen Altior I boekte een zege. Dit falen werd op het slag- balveld weer goed gemaakt. Al le tegenstanders werden met op vallend veel gemak aan de kant gezet Ook het handbal leverde leuke resultaten op. tingverkeer in te voeren. Eind augustus of begin september wil de wethouder met de bewoners de nieuwe maatregelen bespre ken. Pontje over de Rijn bij Koudekerk Tot aan het einde van deze maand is Koudekerk aan den Rijn ter hoogte van Hazerswoude alleen maar per pontje te bereiken. Autoverkeer moet omrijden via Alphen aan den Rijn of Leiderdorp. Dit in verband met de onderhoudsbeurt die de Koudekerkse brug (op de achtergrond) mo menteel krijgt. Het pontje, dat in zijn goede dagen dienst deed in Gouda, vaart dag en nacht op en neer. „D'OUDE HERBERGH" Voorschoten In het beschermende dorpsgezicht van Voor schoten is gisteren de Bistro d'Oude Herbergh geopend. De nieuwe eigenaar is Hans van Leeuwerden, die gezien de totale inrichting niet alleen een goede kok moet zijn maar daar naast een smaakvol interieurverzorger. Wanneer de voorgevel van de Voorstraat 44 eens praten kon, dan zou misschien precies duidelijk worden hoe oud en wat voor funktie dit pand in de loop der eeuwen gehad heeft Het is allemaal begonnen als een boerderij, daarna leidde het jaren een bekend en gerenommeerd „kroegenbestaan". Ongeveer vijf jaar geleden werd het gehele pand uitgebroken, het kreeg een engels interieur. De naam werd „Dutch Inn" en enige jaren terug kreeg het de naam die het thans nog heeft „d'Oude Herbergh". De naam dekt het geheel niet meer, want de logeerkamers zijn verdwenen. Hans van Leeuwerden startte in februari met de verbouwing. De bar bleef staan, alle ruimte werd benut, een open keuken werd aangebouwd en thans kunnen er ongeveer 40 lekker bekken tegelijk aan tafel. Gisterond kwamen de genodigden, onder wie loco-burge meester N. Oosterbaan, vrijdag gaat de bistro voor iedereen open. Hans van Leeuwerden ziet het allemaal wel zitten en durft de concurrentie met de grote eetgelegenheden in Voor schoten wel aan. Voor de Voorstraat betekent de bistro een Wanneer de gevel eens praten kon nering. Monumentenzorg heeft alleen de gevels in de Voorstraat tot monument verklaard en dat gaf Van Leeuwerden, die samen met zijn vrouw en enig personeel, de zaak gaat tunnen, de kans om radicaal te breken en passend aan de voorgevel een restaurant neer te zetten, al heet dat restaurant dan bistro. Gebleven is de zeer oude stenen bierpomp op de oude bar gemonteerd. Er blijft de kans voor een praatje op de barkruk, maar het culinaire genot is nu de hoofdzaak. Van onze correspondent Zoeterwoude Uit het jongste jaarverslag van het WitGele Kruis blijkt dat zuster Glasmeier vorig jaar minder bezoeken heeft afgelegd dan in 1973. Dat waren er 1484 bij 28 patiënten. Burge meester Detmers die gisteravond de jaarvergadering van het; Wit-Gele Kruis leidde concludeerde hieruit dat de bevolking kenne-: lijk steeds gezonder wordt. Op dit gunstige cijfer is ongetwijfeld ook van invloed het feit dat het regelmatig voorkomt dat bejaarden die voor verzorging in aanmerking komen, opgenomen worden in Huize Emma. Andere jaarcijfers: 532 bezoeken bij 21 bejaarden, 3 T.B.C. patiënten, 2 reuma gevallen, 8 kankerpatiënten in de zorg, 50 keer spreekuur voor baby's en 45 keer voor kleuters. Op l-l-'74 stonden er 615 baby's en kleuters ingeschreven waarbij in de loop van het jaar 108 nieuwe inschrijvingen kwamen. Penningmeester J. W. v.d. Drift krijgt een dubbelfunctie. Hij werd gekozen tot secretaris als opvolger van mevr. Winkelmolen-Hooge- veen. Dit geschiedde overigens niet door de leden want ondanks; de uitbreiding van hun aantal van 888 naar 937 lieten zij heti volledig afweten. De financiële jaarcijfers gaven reden tot zorg. Het batig saldo waarmede 1973 was afgesloten was nu omgezet in een negatief saldo van 4.500,-. Vooral de sterk gestegen! loonkosten waren daaraan debet temeer daar er voor de hulpkrach-E ten bij het baby- en kleuter spreekuur nu ook sociale lasten betaald E moeten worden. Ook de (olie)stookkosten van het wijkgebouw zaten flink in de lift. Er restte het bestuur dan ook niet anders dang de gezinscontributie te verhogen van 20,- naar 25,-, wat toch! nog gunstig is t.o.v. van omliggende plaatsen, zo werd verzekerd.! Besloten werd om het aantal babyweegschalen, waarvan een druk! gebruik wordt gemaakt, uit de breiden. Pater Albersen uit Stompwijk 40 jaar priester LEIDSE COURANT WOENSDAG 16 JULI 197K Op Lunapark Katwijk Bezwaren tegen bestemmingsplan Aarlanderveen ALPHEN AAN DEN RIJN De raadscommissie ruimtelijke ordening en stadsontwikkeling keurde deze week het voorberei- dingsbesluit goed, voor een ter rein aan de Burg. Bruins Slot- singel. Op dit terrein, ter hoogte vanhet Carmenplein, zal een bezinestation van de BP komen, met een in- en uitrit aan de Bruins Slotsingel. Wethouder J. W. Haanstra deel de gisteravond nog mee dat te gen het bestemmingsplan Aar landerveen bezwaren zijn bin nengekomen. De wethouder noemde echter de kansen voor het bestemmingsplan „niet ge weldig ongunstig". In overleg met enkele belanghebbenden die bezwaar ingediend hebben zal getracht worden tot een op lossing te komen. Katwijk Nog voordat de traditione le zomerkermis in Katwijk aan Zee was begonnen heeft dit lunapark twee gewonden geëist. Gistermorgen zijn twee Duitsers gewond geraakt toen de achtbaan op de kermis omwoei. De mannen waren bezig het gevaarte op te bouwen. Zij zijn met kneuzingen en botbreuken overgebracht naar het Academisch ziekenhuis in Leiden. De ravage aan de achtbaan was enorm. De gemeentepolitie van Katwijk stelt in samenwerking met de Arbeidsin spectie een onderzoek in naar de oor zaak van het ongeluk. De kermisex ploitant is niet tegen stormschade ver zekerd. STOMPWIJK Zondag 27 juli viert katholiek Stompwijk feest. Dan herdenkt Pater Albersen (64) de dag waarop hij zijn keuze voor het pries terambt met een wijding bezegeld zag, nu veertig jaar geleden. Voor de ju bilerende, van oorsprong Haagse, priester is dat een keuze geweest, waar hij nooit een moment spijt van heeft gehad, on danks alle ellende en na righeid, die hij op zijn weg als missionaris in China en Indonesië is te gen gekomen. In de serre van de zo landelijk gele gen pastorie van de Stompwijkse St. Lauren- tius parochie, vertelt Pa ter Albersen zijn levens verhaal. „Om bij het begin te beginnen. Ik ben in Den Haag geboren en in St Oedenrode, de geboorte plaats van mgr. Bekkers en in Valkenburg in Zuid-Limburg op het seminarie geweest Die op leiding duurde destijds tot je 24e en voordat je uiteindelijk tot priester gewijd mocht worden, moest je nog een jaar theologie studeren. Onze orde had missie posten in China en het was de bedoeling dat ik daar heen ging. Ik ben eerst voor twee jaar naar Malachoom gestuurd om het Hakka-dialect, wat gesproken werd op het eiland waar ik later heen moest, te leren. Het was de bedoeling, dat ik in de twee jaar dat dialect leerde verstaan en zelf ook spreken. Ik moest in die taal onderwijs kunnen geven, hoofdzakelijk de kathechismus natuurlijk, en ik moest er ook in kunnen preken." „Vlak voordat ik naar mijn be stemming zou gaan, ontmoette ik de Amerikaanse bisschop Ford en die vroeg me of ik niet naar een jongensin te maat wil de. Ik moest daar in mijn eentje de hele zaak leiden, maar als ik het deed, zou ik van hem een radio krijgen. Dat was eind 37 en de oorlog tussen China en Japan was uitgebroken." „In die tijd heb ik eigenlijk een beetje journalist je lopen spelen. We hadden van 's avonds zes tot 's avonds tien uur stroom en dan kon ik die radio gebruiken. Ik ving dan berichten op uit Sjang Hai, de Filippijnen en uit Hong Kong en met een telefoon, want die hadden we daar ook, belde ik gegevens door naar de Amerikanen. In hun kamp wa ren afgevaardigden uit dertig dorpen bijeen, die de berichten weer aan hun dorpsgenoten doorgaven. Dat was voor hen de enige mogelijkheid om een bee tje op de hoogte te blijven." „Daarna ben ik nog verschillen de keren overgeplaatst tot de oorlog tussen Japan en Neder lands Indië uitbrak. Op 10 april, ik zal het nooit vergeten, gingen we met 250 man, broeders, priesters, regenten en allerlei anderen de gevangenis in. En echte strafgevangenis met cellen en hoge muren. In totaal heb ik drie jaar vastgezeten. Dat is een vreselijke tijd geweest Be wil niet overdrijven, maar in die drie jaar zijn er nog geen twin tig dagen geweest, dat ik mijn buik vol heb gegeten. Mensen om je heen stierven, ze waren uigehongerd. Van de dertien priesters met wie ik het kamp inging, bleven er twee in leven, van de vijftien broeders zeven. Ik heb zelf een paar keer malaria gehad. Daar werd je niet voor behandeld, dat moest uitzichzelf genezen. U be grijpt dat als je nauwelijks te eten hebt, zo'n ziekte een lang durige zaak wordt" Pater Alberse, kopje koffie in zijn ene, onafscheidelijke sigaar in zijn andere hand, heeft het er nog steeds niet makkelijk mee. De herinneringen aan het kamp en aan alles wat hij er gezien heeft, willen maar niet slijten. Toen hij weer op vrije voeten was, keerde hij voor een jaar terug naar Nederland. Een-

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4