LOST THUNG OOIT ZIJN BELOFTE IN? Hans Boehm dichtbij tweede resultaat als schaakmeester Twee paar klompen is prijs voor vier dagen wandelen „De mensen kijken altijd naar je op" WOENSDAG 16 JULI 1975 LEIDSE COURANT F P \C.IN 1 - Weer ontmoedigende ervaring voor hem Ajax verzet zich niet AMSTERDAM Ajax mol niet verzetten tegen de sp ie ta van de na-competitie, overleg met de betrokken doch bij vrijwillige afi^d heid van de Amsterdams r»r divisie club zijn vastgeste Technisch directeur Kraaij heeft dat gisteren t de gebruikelijke persconfe c aan het begin van de trai campagne verklaard Jaa Praag benadrukte dat a absentie van Ajax bij eet de KNVB gearrangeerde 1 komst principiële motievi i grondslag liggen. „Je geen verdere stappen", ali voorzitter van Ajax, zaak onder de rechter i de kwestie tussen de KN de UEFA over het al da* doorgaan van de na-com a met als inzet één plaats J UEFA-cup toernooi is de rechter nu arbitrage vraagd. Bovendien waaro de tafel gaan zitten als v vaststaat dat die arbitrag missie zaterdag 19 juli t(^ uitspraak komt. Bij t mij gebleken dat deze zal i. de beslissing al valt. Ik viijj^ handelwijze ten opzichte v UEFA niet correct". Bij start training FC Den Haag „rond" met allE (Van onze sportredacti bi DEN HAAG Y vraagtekens bij FC Den zijn opgelost. Martien Jol," Korevaar en Aad Kila h hun contract met de clulL lengd, waarvan Korevaar met twee jaar. FC Den kon hierdoor gisteren m gerust hart aan de eerst< ning van het nieuwe seizoi ginnen. Roeiers in hechtenis in Luzern LUZERN De gemeente] van Luzern heeft gistere! groep van twaalf Nederl roeiers in voorlopige hec genomen wegens het aanr van vernielingen in de nac ke uren. Dit deelde het Zm se persbureau SDA meF roeiers hadden tijdens het einde deelgenomen aan de nationale Rotseeregatta. Filippo (UVS) UEF A-team (Van onze sportredacti J DEVENTER Bonds George Knobel en zijn r werkers Arie de Vroet eii Blok hebben een selectief van 16 spelers sameng^ voor het Nederlands UEFfj tal (zestien—18 jaar) dat <r 24 en 26 juli in respectief' Deventer, Volendam en Jj nendaal in een vierlandeiP nooi uitkomt tegen Den#' ken, Noorwegen en Polen?! dens het toernooi zal Gerfl als trainer/coach optreden.?1 De gekozen spelers zijn: f haar, Woudsma, Lodewegf Kluiten berg (allen Go /e Eagles), Poell (FC Twc Hoofs, Broeken en Hofkerr len Willem II), Korperl (Veendam), Filippo (UVS)r! ters (PSV), Metgod (FC f lem), Erkelens (Sparta) if (AZ'67), Van der Oosterf (DOVÓ), en Van Meurs (r wenhoorn). Gisteren is in het Atlantis P in Zürich de loting verricht? de kwalificatiewedstrijden? het UEFA jeugdvoetbaltoer dat in 1976 in Hongarije w gehouden. Nederland, daf de dertig landen als tw werd getrokken, zag ziclr plaatst tegenover Ierland? speelt zijn eerste wedstrijf Overleeft Nederland deze f ronde dan moet het in het? toernooi, dat van 28 mei juni duurt, uitkomen tegffj winnaars van Oost Duitslaj Sovjet Unie,Schotland—It Ierland en Polen—Denemaf Koersen Hilversum De uitstagen van de dlnsdagavc prijs le^a/deling, 2000 m. I. Les Strooper) 2.53.4 1.26.7, 2. Nina ui Winn. 12,00, pl 2.30, 1.90. 1.90, Icopp trio 644,70. Meuseprijs: 2440 m. 1 Nevada K 0 ge) 3.33.7, 1.27.6, 2. Mannano, 3. Buitenzorg. Winn. 2.30, pl. 1.20, 1.40, 1.20, kopt Sambreprijs 2e afdeling, 2000 m.: 1 (S. Hartman) 2.49 4, 1.24.7, 2. Notr queur, 3 Mianlca. Winn 3.70, pl. 1.40, 1.20, 1.20, kopf Sureprijs 2040 m.: 1. Nik Speni Bouwhuis) 2.53.1, 1.25.7, 2. Nen Lord Carlos. Winn. 3.40, pl. 2 40. 1.80. 2.40, ko. DurancoprIJs 2040 m.: 1. Lady Lei Wagenaar) 2.56.5 1.26.5, 2. Idaho, berley Gregor. Winn 2.40, pL 1.60, 2.00, 1.80, kopf Reeordprijs der 6-Jarigen, 16.00 r Karei Duke (G. Bosschieter) 2.06,1 2. Kid Eemshorn, 3. Kora Marijke. Winn. 7,60, pl. 2,10, 1.80, 2.10, kopt Llppeprija, 2000 meter: 1. Imathai Dooyeweerd) 2.32,8 1.21,9. 2. Lime d 3. Icarus. Winn. 2.00, pl. 1.80, 4.30, 2.90, koppi trio 483,10. Ardecbeprija, 2900 m: 1. Lenie E (E. Tammenga) 4.02,4, 1.23,6, 2. Lo weyde, 3. Jams. Winn. 16,70, pl. 3,10, 1 60, koppel 24,0 Duranceprijs 2e afdeling 2040 m: 1. Ros (M. Bouwhuis), 2.52." Winn. 8.90, pl. 2.80, 2 00. 2.00, koppt Sauerprijs 2440 m: 1. Kok hoeve) 3.29.8, 1.26.0, 2. Larina T, 3 Axkit II. Winn 5.30, pl. 2.60, 1.30, koppel Totalisetoromzet: 441,051. Amsterdam Na de 7e ronde van het IBM-toemooi weet de Nederlandse aanhang niet meer of men juichen of huilen moet. Eerst maar de VTeugde. Hans Boehm versloeg namelijk de Rus Makarisjev op overtuigende wijze en klom aldus naar de gedeelde eerste plaats. De andere koploper is Hiibner. Overigens kan Kavalek nog haantje de voorste worden, zijn hangpartij tegen Hamann staat gunstig. Boehm behoeft nog maar twee punten uit acht partijen te scoren voor zijn tweede mee.-terresultaat Dat levert beslist geen proble men meer op. Heel anders staat het met grootmeester Jan Timman. De landskam pioen is veruit onze beste schaker. De kwaliteit van zijn partijen - ook in deze wedstrijd - is adembenemend. Zelfs in de analyse is het moeilijk zijn gedachtenvlucht te volgen. Gisteren had hij 20 zetten, met zwart, al royale kansen op de zege tegen niemand minder dan Szabo. Dat was een der winnaars van het AVRO-toernooi '73. En weer miste Timman plotseling de winstweg. Daarna toonde Szabo, die in de vijftiger jaren een positieve score had tegen alle Russische grootmeesters, zijn oude kracht Met een reeks hamerslagen combineerde hij Timman van het bord. Taktisch knap, doch het betere schaakwerk was vooraf door Timman verricht. Naar de oorzaken van Timmans falen kan men slechts gissen. Ofschoon, ook in het verleden liep hij in de praktijk van het toernooispel dikwijls achter zijn gegroeide inzicht aan. Het duurde soms een jaar alvorens zijn verdieping in punten kon worden uitgedrukt. Sosonko verloor tegen Uhlmann en kan de hoop op een tweede grootmeesterresultaat wel laten varen. Hans Ree, drievoudig kampioen van Nederland en verleden jaar slechts een half punt van een grootmeesterresultaat verwijderd, is in deze krachtmeting niet te herkennen. Alhoewel hij wit had, kreeg hij tegen Smejkal vrij snel moeilijkheden te verwerken, die hem allengs boven het hoofd groeiden. In de meestergreep blijft Ligterink op kop. Hij speelde royaal remise met de jonge Amerikaan Weinstein. De uitslagen zijn: ïröotmeesterpwp 7e ronde loehm (Ned (-Makarisjev (Sov) 1—0. Ree (Ned)-Smejkal fTsj) ft—1, Jan sa (TsjVLjubojevie Isl) 1/2-1/2, Sosonko (NcdVUhlmann (DDR) ft-1, Kavaiej (VSVHamann (Den) afg Raiccvic J»l>-Hübner (Wdl) 0—1, Gheorghlu (Roem)-Rasoevajev (Sov) 1/2-1/2, Szabo (Hongj-Timman Stand iv trr, Boehm 4-1/2, 3. Kavaiej 4*1 afg. 4/6 s Makarisjev, Gheorghlu 3-1/2, 10. Hamann 3+2 afg., 11. Jar Uhlmann, Smejkal 3, 14. Dmman 2-1/2, 15/16. Ree. Raicevic 2. Wit: H. Boehm (Nederland) Zwart: S. Makarichev (Rusland) Grootmeestergroep 7e ronde 1. d2-d4 e7-e6 16. h2-H4 Kg8-h7 31. Tdlxd3 Ta8-b8 2. c2-c4 ri-f5 17. Pc3-d5 Tf8-f7 32. Pf3-d2 Lg7-f8 3. Pgl-f3 Pg8-f6 18. Df4-e3 Le8-d7 33. Td3-a3 Lf8xc5 4. g2-g3 Lf8-b4+ 19- b2-b4 a7-a5 34. Ta3xa5 Lc5xb6 5. Lel-d2 Lb4-e7 20. a2-a3 a5xb4 35. Ta5-e5 Le8-f7 6 Pbl-c3 0-0 21. a3xb4 Ta8-a4 36. Te5-«7 Kh7-g7 7. Lfl-g2 Pf6^4 22. De3-b3 Ta4-a7 37. Te7-d7 Kg7-f6 8. 0-0 Le7-f6 23. c4-c5 Tf7-f8 38. h5xg6 Kf6xg6 9. Ddl-c2 Pe4xd2 24. b4-b5 Pc6-a5 39. Td7-d6+ Kg6-g7 10. Dc2xd2 d7-d6 25. Db3-d3 Tf8-e8 40. Pc7-«6+ Kg7-g8 11. Tal-dl Pb8-c6 26. Telxe8 Ld7xe8 41. Lg2-h3 Lb6-a5 12. e2-e4 g7-g6 27. h4-h5 d6xc5 42. Lh3xf5 La5xd2 13. Tfl-el L?6-g7 28. d4xc5 c7-c6 43. Td6xd2 b7-b5 14. e4xf5 e6x(5 29 b5-b6 Ta7-a8 Afgebroken en daar- 15. Dd2-f4 h7-h6 30. Pd5-c7 Dd8xd3 na zonder verder spelen door zwart opgegeven. Ickx mag doen wat hij wil BRUSSEL De Belgische for mule- eencoureur Jackie Ickx zal voorlopig niet meer uitko men voor lotus. Hij zal pas in het Britse team terugkeren als een nieuwe type racewagen voor hem beschikbaar is, zo werd gezegd in een gisteren ge publiceerde verklaring van bei de partijen. Volgens de verklaring zal Ickx wer voor Lotus gaan rijden als team manager Colin Chapman erin slaagt het lang verwachte type-77 operationeel te maken. „Ickx", aldus de verklaring, „„is ontslagen van al zijn contractue le verplichtingen en het staat hem vrij voor een ander formu le-een team uit te komen in Grand Prix races". Bridgeteam schoof drie plaatsen op Brighton Nederland heeft gisteren tijdens de Europese bridgetitelstrijd bij de heren in de vierde ronde van Israël ver loren (3-17) en in de vijfde ron de van Hongarije gewonnen (19- 1), waardoor men drie plaatsen inde algemene rangschikking opschoof. NIJMEGEN.Voor Peter Zuider- dijk is het zo'n beetje traditie geworden. Ook dit keer ging hij op de zaterdag voor de Vier daagse de stad in en schafte hij zich twee paar nieuwe klompen aan. Alhoewel het hem elk jaar door talloze mensen wordt af geraden is Peter Zuiderdijk niet van zijn voor een wandel tocht vreemde maar oer-HoI- 'iandse schoeisel af te brengen. „Ik loop nu voor de twaalfde keer mee en ik heb nooit anders dan klompen gedragen. Tijdens de Vierdaagse wel te verstaan. De rest van het jaar zie je die dingen niet aan mijn voeten. Waarom klompen, ach eigenlijk ligt het nogal eenvoudig. Het begon met een weddenschap. Men zei tegen mij dat ik de Vierdaagse nooit uit zou lopen. Mijn antwoord was dat ik dat zonder moeite kon en als het moest zelfs op klompen. Dat was een belofte waar Peter Zuiderdijk aan vast zat en waar hij geheel volgens zijn eigen ver wachting geen enkele moeite mee bleek te hebben. „Weet je wat het is. Van mijn beroep ben ik verhuizer. Je staat de hele dag op je benen, trap op, trap af; zware lasten op je nek. Dit is gewoon een iets langer wan delingetje over keurig rechte wegen. En met die klompen gaat het best. In die elf jaar heb ik nog nooit een blaartje ge had." Uiteindelijk weet de met een grote cowboyhoed gehulde Zuiderdijk toch nog een nadeel van zijn „wooden shoes" op te noemen. Met een erergiek ge baar trekt hij beide exemplaren uit en wijst op de ruw geschuur de bodem. „Ik kan er nog net een dagje mee uit de voeten. Daarna zijn ze wel doorgesleten. Maar zelfs dan nog bewijzen ze hun nut." En na een kleine aan moediging: „Er zijn altijd men sen, vooral buitenlanders, die ze dan nog van je willen overne men. Als je dan nog een foto van ze neemt, hebben zij voor thuis het bewijs dat ze op klom pen hebben gelopen." In ieder geval werd de handels wijze van Peter Zuiderdijk om ongetraind aan de Vierdaagse te beginnen sterk veroordeeld door dokter J. Versteeg. „Ik kan in dergelijke gevallen alleen maar het woord afkeurenswaar dig laten horen. Keer op keer wijzen we de mensen er op om toch maar vooral van tevoren al een flink aantal kilometers af te leggen." Dat de mensen echter hardleers zijn leerde ook de eerste dag weer. In totaal bleken 225 men sen niet in staat het parcours geheel af te leggen. Op de Rode Kruis posten was het' weer het bekende tafereel van binnen- strompelende mensen, behulp zame zusters, vaardige handen die hun werk deden met ont smettingsmiddel en speld en af en toe het gehuil van een sirene als iemand de grens van zijn capaciteiten erg ver had over schat en per ziekenwagen moest worden weggevoerd. Geen last van blaren had in ieder geval ook de heer A. M. van Druten niet. Voor het tweeëntwintigste achtereenvol gende jaar meldde hij zich gis termorgen om aan zijn tocht te beginnen. „Ik heb pas op mijn zestigste voor het eerst meege daan" laat hij monter horen. „Daarvoor wilde ik wel maar toen was ik nog niet gepensio neerd en kreeg ik van mijn vrouw geen toestemming. Nee mijnheer, ik heb nergens last van. Maar weet u hoe dat komt. Omdat ik al mijn spieren zelf verzorg. Ik laat geen masseuse met haar handen aan mijn li chaam komen. Ik wrijf zelf wel en met de olie kan ik ook wel overweg. Mijn voeten zijn mijn eigendom. Kijk, ik heb speciale schoenen, uit Frankrijk. De neus is dicht en ze ademen aan de bovenkant uit. En dan moet je je voeten natuurlijk inwrij ven. Dat doe ik met een mengsel van dertig procent formaline en de rest water. Op die manier blijf je er gezond bij. Dat is ook de reden dat ik meeloop. Niet zozeer om de gezelligheid mar omdat ik graag vitaal blijf. Ik voel dat het mijn body goed doet En daarnaast geniet ik ook wel van de belangstelling. Een maand geleden liep ik mee op een tocht in Oostenrijk. Toen ik de finish bereikte stonden er twee mensen langs de kant me een beetje vreemd aan te kijken. Toch bewaar ik nog wel leuke herinneringen aan die tocht. Toen ik thuis was kreeg ik nog een vaantje omdat ik de oudste deelnemer was. Nee hier niet misschien wordt ik dat nog wel Waarna hij na een „ik geloof dat ik nu wel alles verteld heb" kwiek wegbeende. En dat was al meer dan van vooral een fors aantal jongeren gezegd kon worden. „Ach" bracht een van hen uit met een blik op zijn pijnlijke voeten, „het eerste hebben we al gehad. Nu duurt deze marteling nog maar drie dagen." paul Hovius HILVERSUM Terwijl Guillermo Vilas spitsroeden liep op het centercourt van het Melkhuisje tegen internationaal weinig betekenende Peter Kanderal, speelde op de baan ernaast Rolf Thung tegen de West-Duitser Hans Jorgen Pohmann. De Hilversum mer is naast Tom Okker de enige reizende Nederland se tennisprof. Hij heeft zich sinds een jaar met vrijwel niets anders dan tennissen kunnen bezig houden, maar na zijn opmerkelijke triomf in Lahore, waar hij zich meester maakte van de open Aziatische titel, en zijn voorafgaand bemoedigend optreden op Wimbledon, waar hij de derde ronde bereikte, heeft, hij weinig meer aan de weg getimmerd. Vrijwel steeds moest de Hilversummer in een eerste ronde afhaken, welke reeks pas vorige week in Baastad werd doorbroken. Het leek een mooie gelegenheid in eigen omgeving weer eens zijn gezicht te laten zien, maar Rolf Thung heeft het niet gedaan. De Nederlan der sneuvelde gisteren op ontmoedigende wijze tegen West-Duitser Pohmann, die zich onlangs onderscheidde door met zijn landgenoot Fassbender de halve finale heren dubbel op Wimbledon te bereiken. Pohmann was door de organisatie als zevende geplaat st, maar dreigde die voorkeur in de eerste paar games van zijn duel tegen Thung geweld aan te doen. De Nederlander kon zonder al te veel moeite naar 3-1 en 4-2 uitlopen, en zijn optreden tot dan toe gaf alle reden tot tevredenheid. Maar de degelijk opererende West duitser, die zijn backhand tegenwoordig in navolging van de „grote jongens" met twee handen slaat, wenste zich niet gewonnen te geven. Hij maakte gebruik van een inzinking van Thung door naast zijn tegenstander te kruipen en vervolgens de in forse getale geprodu ceerde fouten van Thung te benutten om de set naar zich toe te trekken. Thung bleek aangeslagen en leverde in de tweede set eigenlijk alleen maar plichtmatig tegenspel. Tot 2-2 kon hij de balans in evenwicht houden, waarna zijn ineen storting een feit werd. Met de toch wel beschamende cijfers 6-2 moest hij zijn naam laten schrappen uit het speelschema. Opnieuw een ontmoedigende ervaring voor Thung, voor wie zo langzamerhand moet worden gevreesd dat hij zijn belofte nooit zal inlossen. Laatste Met Rolf Thung was het Melkhuisje zijn laatste Nederlandse deelnemer kwijt geraakt. Want in de middagpartijen had eerst Humphrey Hose, de in Vene zuela geboren, in Amerika wonende en in Nederland competitie spelende Antilliaan zijn aandeel in het toernooi moeten beperken tot een ronde, waarna ook Louk Sanders het hoofd moest buigen. Van dit tweetal maakte Hose nog de beste indruk. Hij bracht de op de omstandigheden mopperende Pilic („dit is het slechtste centercourt ter wereld") aan het (Van onze sportredactie) OOSTERHOUT Een, grijns op het gezicht, de stok in de hand legde de heer G. Buitendijk-Kuyk kilometertje na kilometertje af. De aanblik die hij bood gaf niet het beeld van een wandelaar die het erg zwaar heeft „Een fluitje van een cent" liet hij dan ook monter horen. „Ik ben het eigenlijk ook wel aan mijn stand verplicht om hier zonder kleerscheuren doorheen te komen. Ik ben bestuurslid van het Wandeldistrict Den Haag en dan kijken de mensen natuurlijk altijd een tikkeltje naar je op. Maar het is nu de twintigste keer dat ik hem loop er er is nog nooit wat gebeurd." Waarna hij zichzelf ogenblikkelijk voorzichtig op de vingers tikt door op de mogelijkheid te wijzen dat er natuurlijk best een ongelukje kón gebeuren. „Het zou wel jammer zijn, want Nijmegen is het mooiste festijn van het jaar. En dan besef je pas goed wat je in de buurt van Den Haag allemaal mist. Je hebt daar wel een paar tochten maar het verzinkt toch allemaal in het niet als je het hiermee gaat vergelijken." Waarbij de heer Buitendjk-Kuyk zich verbaast over de in deze regio teruglopende belangstelling voor de wandelsport. „Als je dit zo ziet zou je toch denken dat er genoeg liefhebbers zouden moeten zijn" stelde hij niet geheel ten onrechte." En na die wijze woorden stapte hij weer voort richting Nijmegen. Peter Zuiderdijk met zijn klompen. „Nog een dag en deze zijn helemaal versleten." (foto boven) De 81-jarige heer A van Druten met zijn Franse schoenen; „Ik voel dat het mijn body goed doet." (foto rechts) llllllllllllllllllllllllllllllllll wankelen. Hij greep de eerste set na een achterstand van 4-2 met 6-4. Hose moest weliswaar de tweede reeks met 6-2 inleveren, maar kreeg ongekende perspectieven door vervolgens tot 5-3 in de beslissende set uit te lopen. Hij hoefde slechts zijn opslag in tact te houden om zich zeker te weten van een plaats in de tweede ronde, maar de Antilliaan faalde. De grimmig kijkende Pilic haalde op tot 5-5, waarna hij het op goed peil staande duel met 9-7 naar zich toe haalde. Hose was ondanks zijn nederlaag niet ontevreden. „Dit was een van mijn beste partijen van de laatste tijd", meldde hij opge wekt. „Dat ik mijn service bij 5-3 niet kon houden, was niet zozeer mijn eigen schuld als wel een gevolg van goed spel van Pilic. Daarom ben ik niet eens zo teleurgesteld". Teleurgesteld Dat was wel Lóek Sanders. De Nederlandse kampioen, die door studie-beslommeringen de laatste tijd weinig wedstrijden heeft kunnen spelen, kwam in zijn duel tegen de jonge Brit John Lloyd spelritme te kort. Lloyd, afkomstig uit de bekende Engelse tennisfamilie en zich al sinds enige jaren regelmatig op internationa le banen ophoudend, benutte twee doorbraken van Sanders' opslag om de eerste set met 6-2 te grijpen. „Ik speelde toen te riskant", oordeelde Sanders, die zijn slagen in de tweede set wat verder weghield van de lijnen en prompt succes oogstte. Nadat Sanders een achterstand van 2-0 had genivelleerd, hielden beiden hun opslag in handen, waardoor de timebreak de beslissing moest brengen. Met 7-2 haalde Sanders die en de set naar zich toe. „Toen had ik weer alle kansen", vertelde Sanders, die echter onmiddellijk zijn volgende service moest af staan. Toen hij bovendien bij 2-2 op onbenullige wijze twee volleys in het net deponeerde, waardoor Lloyd op 3-2 kwam, gaf Sanders de moed op. Met 6-2 werd het pleit tenslotte beslecht. „Ik was toen zo ontzettend kwaad dat ik de zaak maar heb laten lopen", meldde Sanders neerslachtig. „Ik heb er geen verklaring voor dat het in eens zo mis ging". Met Pilic, Lloyd en Pohmann plaatsten zich onder meer Vibak, ten koste van finalist van vorig jaar Philieps Moore, Fassbender, Crealy, Holecek, Pinner, Franulo- vic en Jauffret zich voor de tweede ronde. Frank Werkman

Leidse Courant | 1975 | | pagina 14