egering verwacht ,veel gekrakeel" over ieuw provincieplan Leegstand woningen verminderd ocialisten in Portugal aassaal achter Soares Dreigend einde IRA-bestand rootwinkelbedrijf bezorgd over zaterdagmiddagsluiting de Leidse ourcml op uw vakantieadres Qeldiy&Qoimmt OPERATIEVE VERMAGERING NSDAG 16 JULI 1975 LEIDSE COURANT i(Van een onzer verslaggevers) HAAG De provincies-nieuwe-stijl, waarover de be- lieden van Binnenlandse Zaken gisteren hun plannen end hebben, kunnen waarschijnlijk tegen 1980 een feit daar dan zullen toch eerst alle tegenargumenten van rbeeld de Vereniging van Nederlandse Gemeenten ontze- moeten worden. De V.N.G. heeft namelijk zeer ernstige ren tegen de regeringsplannen om 26 provincies in het te roepen. plannen betekenen een voorop staat, maar waarin de tijdige versterking van de technocratie het laatste woord fancies ten koste van de heeft", leenten en derhalve een no- |ze breideling van de lokale Ecratie", aldus de Vereni- De vereniging is van mening, dat de van Nederlandse Ge- gemeenteraden in de opzet van de ten En verder" de reze- reeering nauwelijks nog een eigen be ien. r,n veraer. „ae rege- leid kunnen voeren Andere j heeft een bestuursmodel jocratisch functioneren de regeringsplannen „duidelijk de spo ren van haastwerk vertonen". Dat de gemeenten, provincies en andere ad viesinstanties slechts vijf maanden krijgen om officieel te reageren, is volgens de lagere overheden veel te kort. Minister de Gaay Fortman en staatsse cretaris Polak van Binnenlandse Za ken, de verantwoordelijke bewindslie den voor de provincies-nieuwe-stijl, verwachten, zoals zij gisteren bij de presentatie ervan al zeiden, „wel pro blemen over de provinciegrenzen". „Daarover kan een hele hoop gekra keel ontstaan", aldus staatssecretaris Polak. De bewindslieden hebben ook nog geen flauw idee over de conse quenties van hun plannen voor de ambtenaren. „Het is denkbaar, dat een aantal ambtenaren de overstap niet kan of wil meemaken. Zij zullen dan op wachtgeld worden gesteld", aldus minister de Gaay Fortman van Bin nenlandse Zaken. Deze kaart toont aan, hoe de regering zich de grenzen van de 26 nieuwe provincies voorstelt. ii" in de SER overeengekomen compromis. 'HAAG (ANP) In een brief aan de staats- taris Hazekamp van Economische Zaken I de Raad voor het Grootwinkelbedrijf zijn in het voorstel van de Kamercommissie zou voor- gdheid geuit over het voorlopig verslag van bij worden gegaan aan het consumentenbelang, in Ijzondere Kamercommissie winkelsluitings- het bijzonder dat van de werkende gehuwde 1975. De raad maakt vooral bezwaar tegen vrouw. De raad noemt het een miskenning van orgestelde sluiting van winkels op zaterdag- de dienstverlenende- en sociale functie van de ag. Deze zou in strijd zijn met een „moei- detailhandel. Afsterving van binnensteden, wijk- en buurtcentra aantal mensen zou direct in gevaar worden ge- zal het gevolg zijn van een verplichte zaterdagmid- bracht. „De Nederlandse verbruiksgoederenindus- dagsluiting, aldus de brief. trie zal alleen al van het grootwinkelbedrijf voor een bedrag van minimaal 30.000.000. gulden min- Ook wijst de raad erop dat de zaterdagmiddagom- der aan orders ontvangen. Met inbegrip van het zet 20 procent van de totale weekomzet bedraagt midden- en kleinbedrijf zal dit bedrag rond 1 Zij voorspelt bij sluiting een omzetdaling van miljard gulden bedragen", aldus de Raad voor het zeven procent. De werkgelegenheid van een groot Grootwinkelbedrijf. IABON (UPI) In de Portugese hoofdstad tbon hebben gisteravond duizenden socialis- Éemonstreerd tegen de door de militaire „volksdemocratie" en tegen de comrau- e invloed op het land. De demonstratie duidelijk instemmende antwoord van de j op het besluit van Soares en zijn college a om zich uit de regering terug te trekken irotest tegen de besluiten van de militairen. Ljkertijd verhinderden de grote partijen in de ^wetgevende vergadering, de socalisten en de urn-linkse volksdemocraten, een poging van bmmunisten de macht van de vergadering te ptten. De communisten beschuldigden de so ften van het bevorderen van een „klimaat van spanning en geweld", en riepen hun volgelingen op waakzaam te zijn. De Europese ministerraad blijft bereid volgende week een gesprek met een Portugese delegatie te hebben over de financiële hulp aan dat land. Over de juiste vorm van de hulp lopen de meningen nog uiteqn. Portugal heeft vooral behoefte aan investeringshulp, nu het vertrouwen van veel in vesteerders is weggevallen. Inmiddels zijn Portugese versterkingen aangeko men in de Angolese hoofdstad Loeanda, waar de gevechten tussen de twee grote bevrijdingsbewe gingen MPLA en FLNA tot nu toe minstens 300 doden hebben geëist. De Portugese minister Antu- nes is er nog niet in geslaagd te bemiddelen. Ook dit jaar is het weer mogelijk uw krant toegestuurd te krijgen op uw vakantieadres. Aan een dergelijk verzoek uwerzijds willen wij graag zo goed mogelijk voldoen, reden waarom wij u de volgende noodzakelijke „spelregels" moeten voorleggen: Opgave, van vakantieadressen zal, ook voor weekabon- nees, uitsluitend mogelijk zijn door inzending van bijgaande bon. Telefonische opgaven kunnen helaas niet worden geaccepteerd. vertrek in ons bezit i: Uiterlijk 14 dagen voor uw vertrek ontvangt u van ons een bevestiging van de opgave. Mocht u deze niet tijdig ontvangen, dan verzoeken wij u kontakt op te nemen met onze abonnementenafdeling, telefoon 071-22244. De aan toezending van uw krant verbonden kosten zijn: 1.50 per week voor Beneluxlanden 1 40 per dag buitenland. 2.00 per dag luchtpostverzending (Europa). Bij de weekabonnees zal het voor de vakantieperiode verschuldigde abonnementsgeld in het op de acceptgiro kaart aangegeven bedrag zijn opgenomen. De gebruikelijke betaling aan de bezorger vervalt dus. Q Wij moeten u erop wijzen, dat er alle goede zorgen ten spijt toch ernstige stagnatie in de bezorging kan optreden. Zelfs komt het, in het bijzonder in de zuidelijke landen, voor dat de krant in het geheel niet op de plaats van bestemming terecht komt. Voor gebeurtenissen, die zich voordoen nadat uw krant door ons is verzonden, kunnen wij uiteraard geen verantwoordelijkheid dragen. S.v.p. in blokletters Invullen! In ieder vakje s.v.p. een letter. Leidse Courant Priesters voor krijgsraad: schending van concordaat MADRID (ANP) Dat twee Baskische priesters voor de krijgsraad zijn gedaagd noemt het Spaanse dagblad „La Van- guardia Espanola" een nieuwe schending van het concordaat tussen Spanje en het Vatikaan. De priesters Domingo Arteche (50) en Luis Amiano (34) worden ervan beschuldigd geholpen te hebben bij de ontvoering van de industrieel Lorenzo Zabala in 1972. Deze zou 3,5 dag in het huis van een van de priesters zijn vastgehouden. De andere geestelijke zou met zijn auto de ontvoerders, behorend tot de af scheidingsbeweging ETA, en het slachtoffer hebben vervoerd. Zabala werd ongedeerd vrijge laten, nadat hij stakende arbei ders van zijn fietsenfabriek een loonsverhoging had toegezegd. Bisschop Anoveros van Bilbao heeft geweigerd om een straf vervolging te laten instellen. Verplicht naam en adres op koffers? SCHIPHOL (ANP) Luchtreizi gers in de Verenigde Staten, zullen waarschijnlijk binnen-" kort de verplichting op zich krijgen om voortaan alle baga ge aan de buitenkant te voor zien van naam en adres te neinde een snellere opsporing mogelijk te maken bij het zoe kraken ervan. Een daartoe strekkend voorstel is bij de Amerikaanse rijkslucht vaartdienst ingediend door de Amerikaanse luchtvaart asso ciatie ATA. Het voorstel voor ziet tevens in de gratis verstrek king van adreslabels aan de passagiers. De KLM zou dit voorstel van harte willen steunen. Wel reikt de maatschappij zelf al jaren lang gratis aan iedere passagier zelfklevende adreslabels uit ter verhoging van het nuttig ge bruik daarvan, doch dit is nog nergens verplicht gesteld. Het gevolg is dat bagage zonder naamlabel bij het zoekraken moet worden geopend om te zien of uit de inhoud kan wor den opgemaakt wie de eigenaar is. Dat kost tijd en geld. De KLM-directie is daarom van oordeel dat ook in Nederland moet worden overwogen een soortgelijke maatregel in te voeren. Min. Lubbers tekent contract met Rusland MOSKOU (UPD - Rusland en Nederland hebben gisteren een tienjarig contract ondertekend voor economische, industriële en technologische samenwerk ing. Voor Rusland ondertekende de minister voor buitenlandse han del, Nicolai Patolitsjef en voor Nederland minister Ruud Lub bers. Het persbureau Tass om schreef de overeenkomst als een nieuwe impuls voor de handel tussen de beide landen, die het afgelopen jaar reeds een waar de vertegenwoordigde van 570 miljoen roebel (bijna twee mil jard gulden). DEN HAAG Op 1 april stonden in Nederland 106.000 woningen leeg Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in Den Haag heeft dat gisteren bekendgemaakt Dat aantal is 1.700 minder dan op 1 oktober 1974, de vorige datum, waarop het CBS een peiling verrichtte. Sinds de eerste peiling, op 1 juli 1966 is het aantal leegstaande woningen voor de eerste keer verminderd, aldus het CBS. Van de 106.000 waren 10.600 niet meer te bewonen. Verhoudingsgewijs stonden op 1 april de meeste woningen leeg in het noorden van het land: 3,3 procent ofwel 16.000. Daar is ten opzichte van 1 oktober zelfs sprake van een toename van de leegstand met 1 procent aldus het CBS. De grootste afname (7 procent) vond plaats in het oosten, waar 1 april nog 13.800 huizen leegstonden (1,8 procent van het totaal in die streek). In het westen waren de meeste onbe woonde huizen: 46.000, ofwel 2,2 procent van het totaal. Ten opzichte van 1 oktober 1974 was dat 0,9 procent minder. In het zuiden stonden op 1 april 19.600 woningen leeg of twee procent van de woningvoorraad. Hier was een afname van de leegstand met 4,3 procent ten opzichte van oktober. Het aantal oude woningen, dat onbewoond was, nam met 1 procent toe tot 80.100. Het aantal onbewoonde nieuwe (nog nooit bewoonde) huizen nam in die periode af met 16 procent tot 15.300. Hiervan stond 59 procent (9.000) langer dan vier maanden leieg. Internationaal keerpunt GAAT GEBEUREN WAT minister Kissinger dinsdag als een bijna dreigende waarschuwing in Milwaukee lanceerde, dan komt er een keerpunt in de houding van Amerika ten opzichte van de derde wereld. Met vele Amerikanen (en met niet veel minder Europeanen!!!) gaat Kissinger zich in toenemende mate ergeren aan het gebruiken door de onwikkelinslanden van hun middenpositie tussen Oost en West voor een politiek van confrontatie. President Fords eerste adjudant doelt hierbij in het bijzonder op de numerieke meerderheid waar over de landen van de Derde Wereld in de Verenigde Naties zo langzamerhand beschikken; een meerderheid op grond waarvan zij proberen hun wil door te drijven of in elk geval plannen van het Westen te doorkruisen. Het grote gevaar is, dat beurtelings Moskou en China de kans grijpen om van die anti-westerse meerderheid gebruik te maken ten bate van hun eigen in wezen toch altijd imperialistische politiek. Geen wonder dat men zich in Washington hierover ernstig bezorgd maakt. Kissingers waarschuwing komt hierop neer, dat veel landen van de Derde Wereld door deze confrontatie-politiek de voordelen van samenwerking met de geïndustrialiseerde landen van het Westen verspelen. Amerika zou dan immers - hoezeer ook tegen de zin van zijn regering - wel eens genoodzaakt kunnen worden om de nadelen van een isolementspolitiek lichter te laten wegen dat de risiko's van samenwerking met landen in Azië en Afrika die proberen het Westen door blokvorming terug te dringen. Met het advies om nog maar eens goed in het boek van de koloniale geschiedenis te bladeren, zullen leiders van de Derde Wereld Amerika en Europa voor een pijnlijk gewetensonderzoek kunnen stellen; denkbaar is zelfs dat ze westerse politici die het altijd hebben over gelijke kansen voor iedereen aan hun eigen nationale ideologie herinneren. Maar daarmee blijft men dan wel op het terrein van het onderzoek naar de schuldvraag en blijft een behoorlijke internationale rechtsorde buiten het bereik van de mogelijkheden. WANT KISSINGER HEEFT gelijk, als hij constateert dat de Verenigde Naties - waar ministaten een gelijk stemrecht hebben als supermachten en alleen het vetorecht van de Veiligheidsraad het doordrijven van onzinnige beslissingen kan verhinderen - een onwerkbare instelling geworden is en dat vele ontwikkelingslanden door een nieuw soort machtspolitiek proberen de spelregels van de nieuwe rechtsorde op hun manier uitgelegd te krijgen. Zo kan er inderdaad een nieuw keerpunt komen in de internationa le verhoudingen. Een keerpunt dat niet veel goeds voorspelt. Een depressie die vandaag van het noorden van de Noordzee naar Zuid-Noorwegen trok, voerde met een harde tot stor- imstcrdi machtige zuid-westelijke wind, De Bilt koele en onstabiele lucht naar ons land. Een storing die van- Eindhove morgen ten zuidwesten van Ier- dp^hpm iji i i Rotterda land lag, zal morgen het weer Twente bij ons gaan beïnvloeden. Het zal wisselvallig weer zijn en in het temperatuurverloop komt weinig verandering. B^irn" 2^eer warm weer komt nu nog Bordiat voor in de landen rond de Mid dellandse Zee en de Balkan, waarbij in Spanje de tempera- tuur in hrt binnenland opliep d-Limburg tot rond de 40 graden. In Scan dinavië was het buiig weer bij temperaturen van omstreeks 22 graden. Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag: overwegend droog met zonnige perioden en weinig verandering in temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland voor vrijdag: Aantal uren zon: 3 tot 12. Min. temp.: omstreeks 13 graden. Max. temp.: omstreeks 20 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 Casa Blanca onbew. Las Palmas New Yorlc Tel-Aviv Sex-uitgever gegijzeld ARNHEM (ANP) De 32-jarige uitgever van sexbladen Joop W. uit Dordrecht verblijft op het ogenblik in het Arnhemse huis van bewaring waar hij wordt gegijzeld in verband met een aanzienlijke belastingschuld. Hij verbleef eerst in voorarrest in het Arnhemse hoofdbureau van politie op verdenking be trokken te zijn geweest bij een kindersexzaak, waarbij een minderjarige tweeling uit Arn hem werd gebruikt voor het ma ken van pornografische foto's. Op verzoek van de ontvanger der directe belastingen in Dord recht is W. naar het huis van bewaring overgebracht Het mi nisterie van Financiën verleen de daartoemachtiging. Gijzeling is een slechts zelden toegepast rechtsmiddel, waarbij een schul denaar voor ten hoogste één jaar gevangen kan worden ge zet Enkele tientallen personen hebben gistermiddag een demonstratie ge houden bij de India se ambassade in Den Haag. Het wa ren leden van de organisatie „War Resisters Internatio nal" die herstel eis ten van alle funda mentele rechten in India en invrijheid stelling van de poli tieke gevangen. Op 26 juni verklaarde de regering-Gandhi in India de staat van beleg en wer den duizenden gearresteerd. LONDEN (Rtr) Onge- Een professor in de psy- ken van de darmen had gen zijn patiënten het veer driehonderd dikke chiatrie, Arthur Crisp, laten weghalen waar- niet meer zitten" en Britten hebben in een verklaarde tijdens een door de spijsvertering daarom waren de opera- tijd van twee jaar ge- persconferentie, dat hij belangrijk korter was ties terecht. De profes- middeld vijfenvijftig ki- bij zijn patiënten, die geworden. sor benadrukte dat men lo lichaamsgewicht ver- tussen de 125 en 190 kilo niet te lichtzinnig over loren na een operatieve zwaar waren, grote stuk- de ingreep moet oorde- ingreep. Over het algemeen „za- len. Nederlander op borgtocht vrij uit Duitse cel (Van onze correspondent) BONN De 21-jarige Neder lander Gerard Murre is gisteren tegen een borgtocht van 7000 mark uit de gevangenis van Freiburg ontslagen en naar huis teruggekeerd. Murre was op 24 juni gearresteerd nadat de justitie hem ervan beschul digde te hebben deelgenomen aan een studentendemonstratie, waarbij een politieagent werd gewond. Murre beweert echter dat hij volkomen toevallig in de demonstratie verzeild raakte en pas een uur tevoren op een willekeurig tijdstip in Freiburg was aangekomen. Hoewel de justitie hem er niet van beschuldigde dat hij degene was, die de agent met een steen worp verwondde, heeft hij nu een langere tijd in de gevange nis doorgebracht dan de straf fen voor het deelnemen aan de monstraties doorgaans luiden. Ook de rechtbank van Freiburg bracht gisteren geen enkel be wijs als zou hij toch aan de demonstratie hebben deelgeno men. Desondanks moest er een uitzonderlijk hoge borgtocht van ruim 7000 gulden worden betaald. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britten geloven, dat het bestand van de voorlopige IRA, daterend van 10 februari, op zijn laatste benen loopt. Zij verwachten, dat de „provisionelen" (le den van de voorlopige IRA) hun terreur- campagne door middel van bomaanslagen zullen hervatten in september of oktober. Dit geldt zowel voor Ulster als voor Enge land. In Londen, Liverpool en Manchester worden kleine cellen samengesteld van provocateurs die op een teken van het IRA-commando met de bomaanslagen zullen beginnen. De terroristen hebben een lijst van geselecteer de Engelse doelwitten aangelegd. Een en ander blijkt uit de recente ontdekking van wapens, munitie, springstoffen en documen tatie in Liverpool en de arrestatie van vier verdachten, onder wie de IRA-officier Sean Kinsella (27), die een jaar geleden ontsnapte uit een Zuidierse gevangenis. De wapenstilstand, die geen einde gemaakt heeft aan de sectarische moorden in Ulster, staat al geruime tijd op instorten. Afgelopen weekeinde verkeerd hij opnieuw ernstig in gevaar door de door van een 16-jarige kath oliek, die in Belfast neergemaaid werd door eèn militaire patroulle. De voorlopige IRA eist, dat alle Britse troe pen terug getrokken worden uit Ulster. Mo menteel bevinden zich daar nog 14.000 mili tairen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13