Êeidae Qowiant Massale trektocht naar zee en strand Israël - nog ontevreden - wil opheldering CONSERVEN- FABRIEK IN TER AAR IN DE AS Soldaat van Oranje wordt verfilmd Un&- Rechtstreeks verslag lancering Apollo Merckx verslagen in onmenselijke rit Maandag 14 juli 1975, 65e jaargang no. 20168 Spoorweg Ned. I, 20.21 uur: Spoorweg naar de vrijheid, over de 185$ km lange Tanzania-spoorlijn. Om 21.05 McMillan. Ned. II om 20.21 uur Pepper, om 21.10 uur Maude en om 22.10 uur Duitse vocalisten in „Zomer •75" Koeler Vannacht enkele onweersbuien, morgen overdag ook zonnige pe rioden en koeler. Dinsdag: zon 04.37 - 20.54, maan 13.07—23.28 Hoogwater Scheveningen: 7.0919.41, laagwater 3.0815.24. (Van onze verslaggevers) Den Haag/Zeeland/TexeL De Noordzeekust en het Waddengebied zijn tijdens het week einde qverstroomd door duizenden vakan tiegangers. Vooral Zeeland heeft een enor me hoeveelheid toeristen te verwerken ge kregen. Ook Scheveningen en de Wadden-ei- landen kregen een invasie van zeezoekers te verwerken. Door de invasie in Zeeland en vooral op Texel ontstonden bij Oude Tonge op de route naar de Zeeuwse kust en op de Afsluitdijk richting Den Helder grote verkeersfiles. De veerboten van Den Helder naar Texel moesten alleen zaterdag al 3000 auto's verwerken. Vakantiegangers, die op goed geluk naar de kust gegaan waren, kwamen op sommige plaatsen te laat. In Zeeland bijvoorbeeld moesten vele toeristen landinwaarts een va kantie-adres zoeken, omdat de campings en de hotels langs de Zeeuwse kust al vol waren. Maar Zeeland is er nog niet. Volgen de week, wanneer Noordrijn-Westfalen vrij krijgt, komt waarschijnlijk de grootste va- kantieklap. Dit geldt overigens ook voor de andere kustgebieden. In Scheveningen waren de hotels en pen sions ook al snel bezet. In Den Haag bleek nog wat ruimte te zijn, maar voornamelijk nog in hotels van hogere prijsklassen. De campings in de omgeving van Den Haag waren gisteravond voor ongeveer driekwart In Zandvoort viel de vakantiedrukte eigen lijk iets tegen. Men noemde daar de toeloop „niet overmatig". Hotels en pensions waren wel redelijk vol, maar in de particuliere sector kon men nog voldoende huurkamers vinden. Schiphol heeft het wel zeer druk gehad. Men sprak er met het „verwerken" van 65.000 passagiers zelfs van de drukste dagen uit de geschiedenis van deze luchthaven. KLM, Martin air en Transavia brachten in totaal 33.390 reizigers naar hun vakantiebestem ming in de zon. Een iets kleiner aantal reizigers keerde van zijn vakantiebestem ming terug. Voor dat vervoer heen en terug waren enkele honderden chartervluchten nodig, naast de gewone lijndiensten. De verkeersdrukte op de weg is tijdens het weekeinde erg meegevallen. Hoewel zo'n twee miljoen toeristen onderweg waren, heeft het slechts hier en daar langs de wegen even gekneld. De verkeerspolitie stel de gisteravond vast, dat het verkeer zich in feite normaal gedragen had. De Spoorwegen merkten iets meer van de vakantie-hausse. Slechts door het inzetten van een aantal extra treinstellen kon het reizigersaanbod behoorlijk verwerkt wor den. Duizenden vakantiegangers hadden na melijk de trein voor hun vervoer gekozen. JERUZALEM, (DPA). Het Israëlische kabinet heeft zondag op zijn wekelijkse vergadering be sloten in Washington opheldering te vragen over wat Amerika voor ogen staat ten aanzien van een nieuw tussentijds akkoord tussen Israël en Egyp te. Premier Rabin had tevoren verslag uitge bracht over zijn besprekingen met Kissinger in Bonn. Bij zijn terugkeer in Israël had Rabin al blijk gegeven van zijn ontevredenheid, toen hij .zei dat een nieuw akkoord „zeker nog vele wiken, Het nieuwe akkoord moet leiden tot verdere terug trekking van Israël uit de Sinaï, in ruil voor Egptische concessies en \vaarborgen van Ameri kaanse zijde dat de Verenigde Staten achter Israël blijven staan. Ambassadeur Dinitz die de vergade ring in Jeruzalem bijwoonde, zal morgen terugke- ien naar zijn standplaats Washing.n om Kissin ger het standpunt van zijn regering toe te lichten. In Israël heerst de indruk dat er geen haast hoeft te worden gemaakt met een nieuw akkoord. Rabin heeft verklaard dat er vooruitgang is geboekt, maar dat er ook problemen zijn overgebleven. „We lijken ongeveer halverwege gekomen te zijn. We gaan door, maar zonder druk en zonder ultima tums", aldus Rabin. De Jeruzalem Post meldde gisteren dat ingeval van een algehele oplossing in het Midden-Oosten, Europese troepen ingeschakeld zullen kunnen wor den als waarborg voor Israëls veilige grenzen. Het blad had dit in officiële Westduitse kringen verno men, maar het schreef zich moeilijk „Duitse troe pen te kunnen voorstellen als scheidsrechters bij grensconflicten met de Arabieren". In de Saoedi-Arabische hoofdstad Djeddah zijn de Islamitische ministers van buitenlandse zaken in vergadering om te spreken over Palestina en Jeruzalem. Israëlische aanval op Libanon BEIROET (UPI) Israëlische gevechtsbommenwerpers hebben zondag voor de tweede keer in een week een aanval gedaan op een Palestijns kampement in het zuiden van Libanon. Een Libane se militaire woordvoerder zei dat één Israëlisch toestel werd neergeschoten. Het stortte brandend in zee. Kringen in het betrok ken kampement deelden mee dat vier inwoners, onder wie een vrouw, werden gedood en twintig werden gewond. De Palestijnse guerrilleros beweerden dat zij twee Israëlische vliegtuigen hadden neergehaald, waarvan één met een Sam-7 luchtdoelraket, maar de Libanese militaire woordvoerder kon het maar op één houden. Een Palestijnse guerrillabeweging, het Volks front voor de bevrijding van Palestina, beweerde voorts een Israëlische piloot te hebben gevangen genomen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1 (Van onze filmredactie) DEN HAAG Het is nu vrijwel zeker, dat het boek „Soldaat van Oranje" zal worden verfilmd. De auteur Erik Hazelhoff Roelfzema was deze week uit Hawaii naar ons land overgewipt om de contracten te tekenen en enkele laatste moeilijkheden uit de weg te ruimen. Producent Rob Houwer had er op gestaan de garantie te krijgen dat de strijdmachten zouden medewerken, terwijl bovendien toestemming van het koninklijk huis moest worden verkregen om Koningin Wilhelmina in beeld te brengen. Men denkt daarbij aan de actrices Ank van der Moer en Andrea Domburg. De regie zal in handen zijn van Paul Verhoeven. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Saluut Prins Willem-Alexander stopte zijn vingers in zijn oren tijdens het geweld van de kanonschoten, gisteren bij het admiraalzeilen op het Sneekermeer. Aan boord van de „Groene Draeck" na men prins Claus, prinses Beatrix en hun drie zoons het saluut af van 240 ronde en platbodemjachten. Het „stamboek" waarbij deze schepen staan ingeschreven vierde in Sneek het twintig jarig bestaan. Het schouw spel. een historisch marine- ceremonieel dat een vriend schappelijke zeeslag tussen een Oranje- en een geuzen- vloot uitbeeldt, duurde twee Minder doden op overwegen UTRECHT (ANP) Vorig jaar kwamen 53 mensen bij ongelukken op overwegen om het leven, tien minder dan in '73. Het aantal gewonden nam met vier toe tot 79, aldus de Nederlandse Spoorwe gen. Al jarenlang blijft dit cijfer, met enige schommelingen, op ongeveer hetzelfde niveau, (terwijl het aantal doden in het wegverkeer sinds 1972 duidelijk daalt). Het aantal overwegen is in vijf jaar met 100 gedaald, ondermeer door de bouw van tunnels en viaducten, en bedraagt nu 2030. Daarvan hebben er 1580 een beveiligingsin rich- Uit de NS-cijfersb lijkt, dat jeugdige fietsers en bromfietsers een kwetsbare groep vormen. Vanaf 1972 viel van de fietsers slachtof fers 56 procent in de leeftijd tot en met 20 jaar van de bromfietsers zelfs 81 procent. Van de 65 bromfietsers-slachtoffers waren er 14 nog geen 16 jaar en dus nog niet gerechtigd om op een brommer te rijden. DINSDAG EN WOENSDAG ALBERT HEIJN Cape Canaveral-Moskou (ANP/Reuter/AP) loopt met de Amerikaanse klok. Een absolu- morgen om 20.50 uur en zal in NCRVs .Hier De voorbereidingen voor de gezamenlijke te synchrone tijdrekening is bij deze missie cn nu" tc zien zijn via Nederland 2. Om23.05 Amerikaans-Russische ruimtemissie van van belang, omdat de plaatsen waar de uur wordt op Nederland 1 een samenvatting Apollo en Sojoez, die morgen moet begin- Sojoez en de Apollo worden gelanceerd van de lancering uitgezonden, aangevuld nen, verloopt tot op heden geheel volgens 16.000 kilometer uit elkaar liggen. met informatie over de stand van zaken op plan. In tegenstelling tot hetgeen in de program- dat moment. mabladen staat aangekondigd zal de lance- De Sojoez wordt morgenmiddag om 13.20 D*. Sovjet-autonteiten hebben inmiddels de ring van de Apollo toch rechtstreeks op de uur gelanceerd. De koppeling van beide officiële Wok een-duizendste seconde vooruit televisie worden uitgezonden. Het verslag ruimteschepen heeft dondVrdag plaats 210 gezet, zodat deze thans precies synchroon van de lancering, verzorgd door de NOS, is km boven de aarde. (Van een onzer verslaggevers) Een felle uitslaande brand heeft gistermiddag de kantoren en het oude fabrieksgedeelte van de conservenfabriek N.V. Koeleman aan de Smidskade in Ter Aar volledig in de as gelegd. In samenwerking met de brandweer van Alphen aan den Rijn kon de plaatselijke vrijwillige brandweer voorkomen dat ook dat gedeelte van het complex dat precies een jaar geleden in gebruik werd genomen, ten prooi viel aan de vlammen. De produktie kan daardoor worden voortgezet. De oorzaak van de brand was gisteren niet te achterhalen. De technische recherche stelt vandaag een onderzoek in. De direktie van Koeleman kon gisteravond laat nog geen schatting geven van het schadebedrag. Ze is tegen brand verzekerd. Zie verder pag. 3. (Van een onze verslaggevers) PRA LOUP Uitgeput arri veerde Eddy Merckx aan de finish in Pra Loop, waar de vijftiende etappe van de Tour eindigde. Wederom een rit die als „onmenselijk" moet worden gekenschetst. Frisolploegleider Piet Liebregts noemde het „spelen met men senlevens". Renner Gerard Kamper verzuchtte: Waar ben ik aan begonnen. Met sport heeft dit weinig te maken". Ge rard Vianen: „Er wordt te veel van je geeist". Daarenboven was er het drama-Merckx die in enkele rit van vrijwel zekere winnaar tot vrijwel zekere ver liezer werd gedegradeerd. „Zelfs een Wein verzet kon ik nauwelijks rondkrijgen", steun de Merckx aan de finish. „Iede reen was te snel voor mij. Het ging niet meer". Een puinhoop bleef over van het oude fabrieksgedeelte van Koeleman. Groot fresco gevonden MILAAN, Een groot fresco uit de school van Leonardo da Vinci is te voorschijn gekomen achter een later fresco in de kerk van de Heilige Marcus in Milaan. Het fresco zat achter een uit de 17de eeuw daterend portret van de Heilige Barbara. Het stelt de Maagd Maria met het kind Je zus en Johannes de Doper voor. De figuren zijn geschilderd in lichte kleuren tegen een donke re achtergrond. De St. Marcus-kerk dateert vat de 12de eeuw. In deze kerk zijn .reeds veel oude fresco's voor ,deze in de 17de eeuw tijdens pestepidemieën werden overge schilderd. ADVERTENTIE]

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1