fieictee (Sou/ta/nt Soares breekt geheel met Portugese militairen Twee miljoen vakan tiegangers het kan vriezen of dooien GOKLUSTIGE BEJAARDEN OPGEPAKT UIT REGERING OM DAGBLAD REPUBLIC A" Subsidie woningverbetering en doorstroming Politiestatus voor controleurs omroepbijdragen „OPEN KARAKTER LISSE-WEST HANDHAVEN" Vrijdag 11 juli 1975; 65e jaargang no. 2016o DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus M. tel 071- 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N V Leiden - Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas Chef-redacteur: J. W. C. Leune. Advertenties (excl B T W 0.42 per mm. Telefoontjes 3,85 - Klachten bezorging tel 071- 22244 (18 00 tot 19 00 uur) Abonnementen per week 2.81; kwartaal 36,32; jaar 14135; losse nummers 50 cent. Rio Bravo De western Rio Bravo met John Wayne en Dean Martin op Ned. I om 21.20 uur. Dag dag heerlij ke lach om 20.21 uur Ned. II om 2021 uur Kung Fu en om 22.55 uur Geloven in de onvoltooid verleden tijd. Half tot zwaar bewolkt met en kele buien, waarvam sommige met onweer. Zwakke tot matige wind uit ui teenlopende richtingen. Maximumtemperaturen van 19 tot 23 graden Morgen zon: 4.33—20.57 Maan 9.05-22.15 Schev. hoogw. 4.57—17.25 Laagw. 0.49-13.16 LISSABON, (Rtr) De grootste politieke partij van Portugal, de socialisten van Mario Soares, hebben gebroken met de militaire leiders. Minis ter zonder portefeuille Soares en minister van justitie Francisco Salgado Zenha hebben zich vanmorgen uit de regering teruggetrokken en zullen pas weer daarin terugkeren als hun dag blad Republics weer aan de socialistische bedrijf sleiding en redactie wordt teruggegeven. De affaire spitste zich gisteren toe, toen commu nistische drukkers van het blad onder eigen ver antwoordelijkheid een nummer van Republica uit gaven, waarin de socialistische partij bestempeld werd als de „meest reactionaire kracht in het land". Het dagblad is voor de socialisten een symbool voor de vrijheid, sinds de overname door het grafisch personeel, nu zeven weken geleden. De revolutionaire raad besloot gisteren tot instel ling van een revolutionaire beheerscommissie, waarmee de drukkers zich akkoord verklaarden. Eenzelfde gedragslijn is gevolgd bij het katholieke radiostation. Renascensa. Een compromis over de kwestie van de persvrijheid lijkt nu uitgesloten. Het uittreden van de socialisten is ook ingegeven door het voornemen van de militaire leiders om de partijen op een zijspoor te zetten en de macht in handen te leggen van arbeiders- en soldatenra- den. De socialisten en de democratische volkspar tij (PPD), die bij de verkiezingen in april tezamen bijna 65 procent van de stemmen verkregen, heb ben dit plan verworpen als een stap op weg naar een nieuwe dictatuur of politiestaat Volgens Soa res, die gisteravond sprak op een massabijeen- kfhlst in Lissabon, zijn de socialisten „getuigen van pogingen van de staat op alle niveaus staatsal- macht te creëren en de volkswil te minachten". Hij verweet de assemblee van de Beweging der strijdkrachten MFA „paternalisme", noemde het plan van volkscommunes waarbij niet geheim maar met handopsteken wordt gestemd „een dek mantel voor de vestiging van een dictatuur", en veroordeelde de voorgestelde volkstribunalen voor de berechting van niet-criminele zaken als stap naar een politiestaat De socialisten hebben hun aanhang opgeroepen bereid te zijn om terug te gaan naar gevangenis of ballingschap. De enige hoop van de socialisten is de gematigde stroming binnen de revolutionaire raad, het militaire toporgaan dat de beslissingen van de MFA-assemblee moet goedkeuren. Den Haag Dit weekeinde begint de bouw- vakantie en gaan ongeveer twee miljoen mensen op vakantie. A. N. W. B. en rijkspo litie verwachten, dat ongeveer de helft van hen naar het buitenland gaat. De Westduit- se verkeerspolitie verwacht dit weekeinde in ieder geval de grootste chaos van dit hele seizoen. De grote uittocht is gisteren nog uitgebleven. Op de Nederlandse wegen was het iets drukker dan normaal, maar de extra-drukte was gespreid over de hele dag. In de spitsu ren hebben zich nauwelijks problemen voor gedaan. Dat zal nu wel gauw veranderen. Ln de nacht van woensdag op donderdag was er al enig vakantieverkeer naar het oosten en het zuiden in de richting van de grenzen. Het verkeer van gister overdag kwam vooral uit het oosten en trok naar Zeeland. Ook de Nederlandse Spoorwegen hebben weinig van een vervroegde uittocht gemerkt. Rond zeven uur gisteravond was het op de Haags stations iets drukker dan normaal. De NS verwacht de grote drukte vandaag te moeten verwerken. De drie Berglandex press-treinen en de „Mediterranee", die van daag vertrokken waren tjokvoL De normale D-treinen zijn vergroot. Voor het binnen landse verkeer heeft de NS geen speciale maatregelen genomen. Op een gewone vrij dag zetten de spoorwegen toch reeds al hun rollend materieel in. Het Duitse ministerie van Verkeer raadt Nederlandse automobilisten, die in de rich ting van Beieren en verder met vakantie gaan, dringend aan gebruik te maken van de doorgaande Autobahn A-44 (de Sauerlan- droute) van het Ruhrgebied naar KasseL Deze weg heeft een verkeersopnamecapaci- teit van 36.000 auto's per 24 uur, terwijl op het moment slechts 12.000 auto's passeren. Door gebruik te maken van de A-44 ontlas ten de Nederlandse automobilisten de Auto bahn Keulen-Frankfort, die op, het ogenblik zeer druk bereden wordt De A-44 en de weg Keulen-Frankfort lopen in dezelfde richting naar het zuiden. Onderzoek naar betere beveiliging gevangenis DEN HAAG Minister Van Agt van Justitie wil gevangenissen en huizen van bewaring beter bevei ligen tegen ontspanningen. Hij heeft een werkgroep van deskundigen in het le ven geroepen die een on derzoek zal instellen naar de vluchtgevaarlijkheid van de ruim dertig inrich tingen in ons lanH De werkgroep heeft de op dracht binnen een jaar ad vies uit te brengen over eventueel te treffen maatre gelen. In 1974 bedroeg het' aantal uitbraken uit gevan genissen en huizen van be waring 105. Nog eens ze ventig gedetineerden ble ven weg na een verlof. Dit jaar zijn tot dusver 36 ge vangenen ontsnapt. Kabo wil afschaffing zaterdagpost UTRECHT In zijn blad Kabopost heeft de kath olieke ambtenaren bond opnieuw een pleidooi ge houden voor het afschaffen van de zaterdagbestelling van post. Volgens de bond zou dat niet alleen enorme bespa ringen opleveren, maar zouden voor de medewer kers in het postbedrijf veel betere en socialere diensten mogelijk worden. „Maar gehoor daarvoor is er nog steeds niet gevonden. Zelfs de verantwoordelijke mi nister zwijgt al jaren in alle De Kabo vraagt zich af, wie er nou eigenlijk nog wacht op de zaterdagpost: „een paar ministers en Kamerle den? En moeten we daar zo'n geweldig apparaat op zaterdag voor op de been houden met alle financiële en sociale gevolgen van dien?" Forensen Boze forensen in Rio de Janeiro - boos over de vertragingen bij de ondergrond se - hebben gisteren een trein in brand gestoken, een tweede gesloopt en een station geplun derd. Woensdag hadden ze ook al een trein in brand gestoken en een station vernield. Grassprieten In de toekomst zullen veehouders gras verbou wen zo hoog als bomen, om er hun dieren mee te voeren. In de buurt Leningrad staat nu al zulk vijf meter hoog gras. De Sovjet-geleerde Alexander Fjo- dorov heeft dat in Leningrad aan een internationaal congres van botanici verteld en er ook foto's van laten zien. Het gras kan volgens hem een opbrengst van ongeveer vijftigduizend kilo per hectare geven. BIJEN De cijfers zijn afgerond, want nie mand weet precies of nummer 20.000 misschien heeft aangebeld. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Met terugwerkende mensen die hun woning verbeteren of die tenminste 30 per maand meer bedra- v* -trairiron Dit tot een maxi- gen. Bij huurwoningen van andere eige- Amsterdam, Den naars moet sprake zijn van een door het Utrecht, en 3.000 rijk gesubsidieerde verbetering. Die moet gelingen Invoeren voor vergoeding van Haag, Rotterdam herinrichtingskosten in andere gemeenten. In geval van tijde- dan tenminste 10.000 bedragen. ten hoogste 1.000 en 1.200. Er zijn uiteraard wel enige voorwaarden Het rijk zal voledig de tegemoetkoming aan verbonden. Zo moet de huurwaarde ning verbeteren, waardoor de huurprijs stijgt en huurders van krotten die eruit trekken en naar een duurdere woning gaan. Deze subsidie wordt uitgesmeerd over drie jaar. Bij doorstroming mag de huur niet meer bedragen dan 250 per maand en de huurprijs van de nieuwe woning moet tenminste 50% hoger liggen. Subsidie ook voor huurders die hun Het belastbaar inkomen plus 9% van de In Noordwijkerhout (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT De rijkspolitie heeft woensdag een inval gedaan in hotel Piet Grijs in Noordwijkerhout en daar 13 bejaarden, een croupier en een hulp-croupier op heterdaad be trapt bij het spelen van roulette. Allen werden aangehouden door de politie die ook de op dat moment niet bij het spel aanwe zig 57-jarige eigenaar van het hotel G. W. ter B. arresteerde. Deze wordt ervan verdacht de bankhouder te zijn geweest. Voor het roulettespel benodigde attibuten zoals tafels, fiches en ook twee kostbare roulette- draaischijven nam men in be slag. Van de draaischijven was er op het moment van de inval één in gebruik. De bejaarden, allen omstreeks 65 jaar oud, maakten voor het vervoer naar hotel Piet Grijs gebruik van een bus die regelmatig tussen Rot terdam en Noordwijkerhout pendelde en verschillende halte plaatsen had in onder meer Den Haag. Sinds wanneer in dit ho tel gelegenheid heeft bestaan voor het roulette-spel is de poli tie niet precies bekend, maar zij schat dat er „toch zeker een jaar" op deze wijze is gegokt De exploitatie van de speelzaal ging steeds in andere handen over en de door de politie ver dachte Ter B. kan dan ook nog niet zo heel lang bankhouder zijn geweest Wel is hij waar schijnlijk over een langere pe riode strafbaar, omdat hij als eigenaar van het hotel er ver dacht wordt „gelegenheid te hebben gegeven". De inval jongstleden woensdag werd uit gevoerd om half vier 's mid dags. Volgens de politie was het spel toen een half uurtje aan de gang en uit deze omstandigheid verklaart zij de geringe hoeveel heid geld die in kas was. Ge woonlijk vertrok de roulette-bus weer uit Noordwijkerhout om acht uur 's avonds. I ditwed^^ Druglaboratoria In het noordwesten van Mexico heeft de politie elf clandestiene labo ratoria ontdekt waar cocaine werd bewerkt Er zijn zeventien aanhoudingen verricht, waar van een aantal door de Ameri kaanse politie in de Verenigde Staten. De Mexicaanse politie legde beslag op 160 kilo met een marktwaarde van miljoen dollar. Joegoslavië In het noord-oos ten van Joegoslavië, dichtbij de Roemeense grens, hebben over stromingen grote schade aange richt Meer dan 13.000 hectare bouwland staat onder water en veel bruggen en wegen zijn be schadigd. DEN HAAG (ANP) Ambtenaren van de dienst Omroepbijdragen krijgen van het ministerie van Justitie een algemene opsporings bevoegdheid. Tot nu toe hadden de ambtenaren alleen opsporings bevoegdheid voor overtredingen van de omroepwet, onder meer „zwartkijkers" te betrappen. Zij worden benoemd tot onbezoldig de ambtenaren van het korps rijkspolitie. De uitbreiding van de opsporingsbevoegdheid is een uitvloeisel van de praktijk. De ambtenaren konden wel proces-verbaal opmaken en een televisietoestel verzegelen bij mensen die hun omroepbijdra gen niet betaald hadden, maar wanneer de „zwartkijkers" na het vertrek van de ambtenaar de verzegeling verbraken kon geen proces-verbaal opgemaakt worden zonder hulp van de politie. De nieuwe regeling maakt het ook mogelijk voor ambtenaren van de dienst om proces verbaal op te maken voor belediging van een ambtenaar in functie als zij agressief worden ontvangen tijdens een controle. Ook deze laatste overweging leidde tot het ministeriële besluit. Het geldt voor de hoofdcontroleurs, de groepschef, de financieel controleurs en de instructeurs van de dienst Omroepbij dragen. U kunt het duidelijk aflezen van deze fraai gestyleerde thermometer, gemaakt van weerbestendig kunststofmate riaal. U krijgt deze „blijkmaker" kado als dank voor het opgeven van èèn nieuwe kwartaalabonnee. Van een onzer verslaggevers concept bestemmingsplan mag betreft de in het bestemmings- lang nam de PPC niet over. Den Haag/Lisse Om redenen van landschapsbehoud moeten de het terrein ten Westen van de plan voorziene vestigingsmoge- De behandeling van de bij Ge- gronden ten westen van de Achterweg tussen Essenlaan en Spekke- Achterweg wel voor agrarische —u~ 1- - laan hun open karakter blijven behouden. Ook in de toekomst doeleinden worden gebruikt Bezwaren hiertegen zijn onder bedrijf in het gebied tussen de mogen ze niet worden opengesteld voor agrarische bebouwing. lijkheid van agrarische hulp- en deputeerde Staten ingediende nevenbedrijven en een opslag- bezwaarschriften gisteren vond Dat is het oordeel van de Pro vinciaal Planologische Commis sie zoals gisteren geformuleerd tijdens een openbare behande ling van bezwaarschriften inge diend tegen het bestemmings plan „Landelijk Gebied" van de gemeente Lisse. Volgens het ingebracht door de heer Achterweg en Rijksweg 8. Deze D. H. Drenth. vestigingsmogelijkheid zo vindt zullen bij het beoordelen van Ook een ander bezwaar van de ook de PPC zou leiden tot aan- het bestemmingsplan rekening heer Drenth bleek door de Pro- tasting van het landschap en houden met de bezwaren die er vinciaal Planologische Commis- overbelasting van de Achter- tegen bestaan, sie te zijn overgenomen. Dat weg. Andere bezwaren van be-

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1