Scherpe controle op weg naar vakantiebestemming Akkoord in kabinet over grondpolitiek Portugese communisten voor plan volksraden Ip€91 PvdA Den Haag stelt Mr. Vrolijk kandidaat Amin laat Hills vrij Waardering voor alcoholwet is groeiende R Ocana geeft op Donderdag 10 juli 1975, 65e jaargang no. 20165 Annie „Zo was het" gaat op Ned. n om 20.21 uur helemaal over het werk van Annie M. G. Schmidt. Om 21.40 uur Ronnie Corbett Ned. I om 20.21 uur speelfilm (over) Goya. Om 22.30 uur Dich terbij, over hart- en kankerfo- Zomerweer Flinke zonnige perioden met in de namiddag en avond plaatse lijk een regen- of onweersbui. Zwakke tot matige veranderlij ke wind, maar in de kustgebie den in de middag wind van zee. Max. temperaturen van 20 tot 26 gr. Morgen zon: 4.32-20.58 Maan: 7.42-21.50 Schev. hoogw: 4.18-16.46 Laagw: 0.01-12^7 beschikbaar te stellen, heeft men gisteravond toch tot zijn voor dracht besloten. De voordracht wordt niet gesteund door de landelijke PvdA-top. De Haagse afdeling vindt de heer Vrolijk een bij uitstek geschik te kandidaat, progres sief en als oud-wethou der deskundig in Haagse aangelegenhe- Den Briel heeft weer schandpaal DEN BRIEL (ANP) Op dezelfde plaats waar vroeger boosdoe ners met hoofd en handen vastgezet met rotte eieren bekogeld werden heeft in Den Briel opnieuw de schandpaal een vaste plaats gekregen. Niet zoals enkele eeuwen geleden ter bestraffing van vergrijpen maar ten gerieve van bezoekers van de geuzenstad. Ieder die maar wil kan er dagelijks gratis gebruik van maken van 10 tot 17 uur. 's Avonds en 's nachts wordt de schandpaal met een slot verzekerd door schandpaalbaas Meindert Derks. (V in een onzer ver slaggevers) DEN HAAG Het be stuur van de Haagse PvdA-af deling heeft mr. M. Vrolijk, com missaris van de Ko ningin in Zuid-Hol land, bij de rejering voorgedragen voor het burgemeesterschap van Den Haag. Hoewel de heer Vrolijk aan de PvdA-afdeling heeft laten weten zich niet m,. Vakantie in Italië Prinses Margriet houdt momenteel samen met haar man Pieter van Vollenhoven en hun kinderen va kantie in het Ita liaanse buitenver blijf van de konin klijke familie. Por to Ercole. Pieter van Vollenhoven zt hier aan het roer van een rub- bervlet, samen met prins Bem- hard (L), prins Maurits, prinses Margriet en rechts prins Pieter Chris- tiaan. Meer foto's en nieuws over de vakantieperikelen van de leden van ht koninklijk huis zie pagina 7 Van onze correspondenten BONN BRUSSEL De Duitse douanebeamb ten mogen automobilisten aan de grens niet zo maar 'doorwuiven'. Aanleiding tot de veel scher pere controle is de steeds toenemende smokkel van wapens en - vanuit Nederland - van drugs. Het gevolg is evenwel dat degenen die een pondje teveel koffie of een paar pakjes sigaretten meer dan het toegestane kwantum meenemen, ook de dupe worden. Ondanks de pogingen in West-Euro pa om dichter naar elkaar toe te groeien, lijkt het er nu op dat zelfs de douanemannen van de DDR het verkeer soepeler laten passeren dan sinds enkele dagen hun Westduitse collega's. Zweedse journalisten zijn aan de actie van de Westduitse douane niet geheel onschuldig, al geldt ook hier weer dat Duitsers altijd grondiger hande len dan anderen. De Scéindinaviërs waren een paar keer met een machinepistool in hun koffer ruimte op en neer van Stockholm naar Hamburg gependeld, en hadden hierover snerende reporta ges geschreven. Echte smokkelaars gaan intussen tot steeds geraf fineerdere trucs over. Dit is ontdekt nadat een aantal perfect opgeleide honden drugalarm gesla gen hadden en zelfs het grondigste onderzoek van de auto's geen enkele buit opleverde. Het bleek dat de smokkelaars de wagens met de reuk van hasjies hadden geprepareerd. Eerst dirigeerden zij een vijf- of zestal van deze wagens over de grens, en wanneer de wanhopige douaneman de controle wegens de 'verkeerde' reacties van zijn hond maar opgaf, stuurden zij een auto die werkelijk verdo vende middelen vervoerde. In België zullen de automobilisten, zowel in het belang van hun veiligheid als van hun portemon nee, er goed aan doen de toegestane maximum snelheden van 90 km op gewone wegen en 120 km op autosnelwegen niet te overschrijden. De icontrole is aanzienlijk verscherpt, vooral ook op niet-autosnelwegen, waar 95-procent van de dode lijke ongelukken in België plaats vindt De geld boetes zijn zeer hoog, en gevangenisstraf is niet denkbeeldig. Voor opstoppingen hoeft men op de noord-zuidroutes niet bang te zijn, al zijn snel heidsbeperkingen op de oost-westroute (Luik-Ant- werpen-Oosteinde) niet uitgesloten. ANWB informatie over verkeersdrukte DEN HAAG De ANWB is bang dat het alarm nummer het komend weekeinde overbelast raakt Dit omdat op dit nummer ook gevraagd kan worden naar een eventuele verkeersdrukte. Om dit euvel te vermijden heeft de ANWB een speciaal nummer ingesteld voor verkeersinforma tie: 070 - 26. <*.55. Vakantiegangers kunnen via dit nummer alle gewenste informatie over opstoppin gen en file's etc. krijgen. Het nummer 26.44.26. blijft als alarmnummer gehandhaafd. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Het kabinet heeft overeenstemming bereikt over het politiek zwaar geladen vraagstuk van de grondpoli tiek. De betreffende voorstellen zullen echter niet eerder dan op Prinsjesdag bij de Tweede Ka mer worden ingediend. Het gaat om een wetsontwerp dat voorziet in een voorkeursrecht aan gemeenten bij grondverko- pen en een wijziging van de onteigeningswet. Hoe de inhoud van de voorstel len er precies uitziet is nt g niet bekend. Het is uitgesloten dat premier Den Uyl morgen op zijn wekelijkse persconferentie een tipje van de sluier oplicht Het kabinetsakkoord is sneller tot stand gekomen dan in poli tiek Den Haag werd verwacht. De materie is namelijk politiek erg explosief. De PvdA heeft het voortbestaan van het kabi net Den Uyl er aan verbonden. De ministerraad werd het tus sen de begrotingsonderhande lingen door ook eens over een nota van staatssecretaris Van Dam (Volkshuisvesting) over de huisvesting van alleenstaanden en gehuwden die een huishou ding vormen. Vermoedelijk zal ook de discussie worden afge rond over het wetsontwerp inza ke een algemene volksverzeke ring gezondheidszorg. Wonderolie brengt uitkomst Werk kleding LISSABON De Portugese communistische partij heeft vandaag in Lissabon een grote demonstratie gehouden om de plannen van Beweging der Strijdkrachten voor een nieuwe regeringsvorm te ondersteunen. De uit 240 leden bestaande vergadering van de Beweging van de strijdkrachten had gisteren gekozen voor de instelling van wijk- en arbeidersraden die toezicht moeten houden op het plaatselijk bestuur. Voorts zullen deze volksraden de revolutie moeten verdedigen, de werkzaamheden in de fabrieken moeten controleren en de arbeiders moeten aansporen tot hogere produktie. de nadruk op gelegd dat de politieke partijen die zijn toegewijd aan de opbouw van het socialisme niet gene geerd mogen worden. Ook mag het volk niet gemilitari seerd worden. Op buitenlands terrein zal elk soort ideologie, politieke of economische hegemonie over het Portugese revolutio naire proces worden vermeden. Vriendschappelijke be trekkingen met alle volkeren ter wereld zullen worden gegarandeerd. Het pro-socialistische dagblad Republica dat zeven weken geleden door communistische typografen was bezet en sindsdien gesloten, is vandaag weer uitgekomen als spreekbuis voor alle Portugese arbeiders. Vijftien liter olijfolie heeft de brandweer van de Amerikaanse stad Boston nodig gehad om een inbreker te bevrijden uit een smalle ventilatie- schacht. waarin hij zich had vastgewerkt. De brandweer besloot tot het gebruik van „onderolie", nadat alle andere reddingspogingen hadden gefaald. Na zijn redding werd de man gearresteerd. Bezwaar tegen vakantie '76 bouwvak DEN HAAG (ANP) Het Tweede-Kamerlid Van Zeil (KVP) vindt dat volgend jaar zomer geen redelijke vakantiespreiding mogelijk is. Dat is een gevolg van het feit, dat de bouwvakvakan tie in 1976 drie weken aaneengesloten in de maanH juli zal rijn In vragen aan de ministers Boersma van Sociale Zaken en Van Kemenade van onderwijs, wil hij weten of de bouwvakvakantie onherroepelijk vaststaat. Als dat niet zo is, dienen de bewindslieden maatregelen te nemen voor een wijziging van het besluit of het schoolvakantieschema te veranderen. De ouderwetse schandpaal, waar men met handen en voeten werd vastgezet..... Tijdens de vakanties wordt er gedurende lange autoritten vaak gezongen. Als u dan hoortIk heb m' wagen volgeladenbedenk dan dat u inderdaad vol zit. Dat u zwaarder bent dan anders. En dat u daarom veel meer meters nodig heeft om te sloppen. Flink alsland houden dus. Coeie reis. KAMPALA President Idi Amin van Oeganda heeft van morgen de Britse lector Dennis Hills in vrijheid gesteld. Hills werd drie maanden geleden in Kampala gearresteerd omdat hij in een boek dat hij wilde publiceren president Amin een 'dorpstiran' had genoemd. Hij werd door een militair tribunaal ter dood veroordeeld, maar on der zware internationale druk verleende Amin hem gratie. In verband met de zaak-Hills arriveerde vanmorgen de Britse minister van buitenlandse za ken, James Callaghan, in Kam pala. Wapens voor Turkije Presi dent Ford is met het Congres tot overeenstemming gekomen over een hervatting van de wa penleveranties aan Turkije. Al lereerst krijgt Turkije wapens ter waarde van 70 miljoen dol lar die het al heeft betaald, maar waarvan de aflevering door het Congres was geblok keerd. (Van een onzer verslaggevers UTRECHT Hoewel de angst voor de nieuwe alcoholwetgeving en het daarbij behorende „blaaspijpje" afneemt, staan verreweg de meeste automobilisten positief tegenover de 1 november-wet. Uit enquêtes van Veilig Verkeer Nederland blijkt, dat men steeds meer waardering krijgt voor de nieuwe wet. Tijdens een in oktober van het vorige jaar gehouden enquête bleek dat al 82 procent van de ondervraagde 1000 automobilisten voor standers van de nieuwe wet waren. Uit een in mei gehouden enquête bleek dat het percentage voorstanders was gestegen tot 90. De overigen zijn tegen de alcoholwetgeving of zijn niet geïnte resseerd. Ook steeg het aantal automobilisten dat verwachtte dat de 1 novemberwet een gunstig effect zou hebben op de verkeersvei ligheid. In oktober was dat 73 procent, in mei 82 procent. Overigens bedraagt de groep die vindt dat men na het nuttigen van vijf glazen alcohol nog achter het stuur kan gaan zitten, nog 24 procent (in oktober 40 procent). Een op de tien ondervraagden was na 1 november wel eens door de politie aangehouden voor controle. Meer dan de helft van de 1000 geënquêteerden meende, dat de politie meer controleert dan voorheen. (Van onze sportredactie) ALBI De Spanjaard Luis Ocana, winnaar van de Tour in 1973, is gisteren niet gestart voor de dertiende etappe van de Ronde van Frankrijk. Ocana, die vijfde stond in de algemene rangschikking met 6 minuten 43 seconden achterstand op Merckx, heeft last van een spierblessure aan de knie. Met de etappeoverwinning van Gerrie Knetemann werd gistermid dag in de Tour de France een welhaast legendarisch record W& A geëvenaard. Mlpa V- "1 De zege van Knetemann bracht het aantal Nederlandse overwinnin- 6en °P vijf; vóór hem gingen Cees Priem, Theo Smit (twee keer) x en Joop Zoetemelk als eerste over de finish, een aantal dat slechts Luis Ocana één keer eerder werd gehaald. Dat was in 1953. Tienduizend bollen voor hulp aan slachtoffers Prinses Irene DEN HAAG (ANP) Als blijk van erkentelijkheid voor de steun die het verleend heeft bij de opvang van de slachtoffers van de scheepsramp met het Nederlandse motorschip „Prin ses Irene" op 19 april krijgt het stedelijk bejaardehuis „Riehler Heimstatten" in Keulen van de Nederlandse Bloembollenraad 10.000 bloembollen. De bollen zullen in het najaar in de tuin van het huis geplant worden. Vandaag heeft de Nederlandse ambassadeur in Duitsland in aanwezigheid van o.a. de burge meester van Keulen de bollen in symbolische vorm aan de directie van het tehuis overhan digd. Duizend vrouwen Een rech ter van een gerechtshof in Was hington is na een langdurig on derzoek tot de conclusie geko men dat een bende van vier of vijf man verantwoordelijk is voor de verkrachting van onge veer duizend jonge negervrou wen in een periode van vier jaar en wel tussen 1969 en 1974. Twee van deze verkrachtingen werden door moord gevolgd.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1