Isabel Peron moet opvolger accepteren Voer nieuwe plannen zo snel mogelijk uit" Studie naar samenwerking luchtvaart in Benelux Regeling Sinai voor de deur AMIN BEREID CALLAGHAN TE ONTVANGEN Ontsnapte uit Mesdagkliniek gegrepen Neef bekent moord op zijn tante Looneisen ingewilligd VAKBEWEGING MAANT KABINET-DEN UYL Geen keuring voor dienstweigeraar WOENSDAG 9 JULI 1975 LEIDSE COURANT PACINA 9 werd als hij veel al cohol gebruikte. Op de terugweg ging hij er met de auto van de begeleider van door. De politie wist hem aan te houden nadat hij in Heems kerk gesignaleerd was. Commissaris L. Wit van de Groninger ge meentepolitie heeft er zijn verbazing over uitgesproken GRONINGEN De begeleider toen hij in dat de verpleegden politie van Heems- Coevorden een fami- van de Van Mesdag- kerk heeft de 33-jari- liefeestje bijwoonde, kliniek zoveel vrij- ge A. H. weten aan Hij was de laatste heid genieten. „Het is te houden. H. werd van de vier mannen onbegrijpelijk", aldus in de Groningse van die verleden week de commissaris, „dat Mesdagkliniek ver- wegliepen uit de Van mensen van wie be- pleegd wegens een Mesdagkliniek die kend is dat zij agres- moord die hij in nog op vrije voeten sief worden na alco- Zwolle had gepleegd, was. holgebruik, toch in Vorige week dinsdag Van H. was bekend staat gesteld worden ontsnapte hij aan zijn dat hij agressief te drinken". HAARLEM De 57-jarige me vr. J. Westerman, die zaterdag avond in haar woning in Haar lem dood werd aangetroffen, blijkt te zijn gewurgd door haar inwonende neef, de 44-jari- ge C. V. Het motief: de vrouw had aanmerkingen gemaakt op zijn privé-leven. De woordenwisseling ontstond nadat de man zaterdagavond thuis was gekomen van cafébe zoek. Op een gegeven moment werd hij zo kwaad, dat hij zijn tante, die de volgende dag 58 jaar zou zijn gworden, naar de keel vloog en wurgde. Na zijn daad legde V. zijn tante op bed en waarschuwde een buurvrouw met de mededeling, dat hij zijn tante vermoedelijk levenloos had aangetroffen. De ze belde daarna de politie. Zondag ging de politie over tot arrestatie van de neef. Van nacht bekende hij. 12 jaar voor moord op moeder ARNHEM (ANP) Het ge rechtshof in Arnhem heeft de 41-jarige huisvrouw Annie E., bekend als "Bemmelse Annie", wegens moord op haar moeder veroordeeld tot twaalf jaar. Eerder werd zij door de recht bank veroordeeld tot 15 jaar, maar tegen dit vonnis was zij in hoger beroep gegaan. moord op haar vader, maar werd toen in hoger beroep vrij gesproken. Portugese communisten waarschuwen LISSABON De Portugese communistische partij heeft tot waakzaamheid opgeroepen te gen wat genoemd wordt een campagne om de communisten en hun bondgenoten uit de coa litieregering te verdrijven. De intensivering van de aanvallen tegen de premier, de stijging van de contra-revolutionaire propaganda en clandestiene agitatie, heeft een gespannen en ernstige situatie geschapen waaraan aan door de progres sieve machten direct het hoofd moet worden geboden, aldus een verklaring van de partij. De pro-communistische typo grafen van het socialistische dagblad Republica hebben be kend gemaakt dat zij de krant zelf zullen gaan uitgeven nu geen overeenstemming is be reikt met de directie over de herverschijning van het blad. Vier ex-agenten van de vroegere Portugese geheime politie PIDE hebben om politiek asiel ge vraagd in Spanje. De vier aanvragers maken deel uit van de 88 ex-PIDE-agenten die op 28 juni vluchtten uit een Portugese gevangenis. 27 Winkels in Gerzonpand (Van één onzer verslaggevers) AMSTERDAM - Dit najaar krijgt de Amsterdamse Kalver- straat er niet minder dan 27 winkels bij. Zij zullen geves tigd worden in het voormalig pand van Gerzon dat twee jaar leeg gestaan heeft en in handen is van Belgische beleggers. Voor de 27 winkels hebben zich al bijna 150 gegadigden gemeld vooral modezaken. Men wil echter streven naar een zo groot mogelijke verscheidenheid om het centrum aantrekkelijk te houden. De huurprijzen in dit duurste stukje Amsterdam va riëren van 200 tot 1350 gulden per vierkante meter per maand. De verbouwing waarvoor Hoog Catharijne in Utrecht model ge staan heeft, heeft vijf miljoen gekost. Susan Ford in fotojourna- listiek Susan Ford, de dochter van de Amerikaanse presi dent. volgt een cur sus fotojournalis- tiek. Onderdeel van deze cursus is een praktijkperiode van zes weken bij een dagblad in Topeka in de staat Kansas. Hier bekijkt Susan de resultaten van haar eerste op dracht voor de krant, samen met een staffotograaf. BUENOS AIRES (Rtr) Ar gentinië wacht op de volgende stap van president Maria Estela Peron in de politieke en econo mische crisis die haar prestige ernstig gesschaad heeft en het land zeker 800 miljoen dollar (bijna twee miljard gulden) aan produktieverlies in de afgelo pen twee weken heeft gekost. De vraag is of zij zal buigen voor de eis haar belangrijkste adviseur, de minister van so ciaal welzijn, José Lopez Rega te ontslaan. De president gaf gisteren toe aan de looneisen van de arbei ders teneinde het einde van de 48-uurstaking te verkrijgen. Ook aan het politieke front leed zij een nederlaag. De peronisti- sche senatoren aanvaardden een wetsontwerp voor de benoe ming van haar opvolger als zij vertrekt Hierdoor wordt de op volging door Raul Lastiri, schoonzoon van Lopez Rega, ge blokkeerd. De senaat wees de gematigde 59-jarige Italo Luder aan als vice-president Volgens de grondwet zal hij interim-pre sident zijn als mevrouw Peron niet in staat is haar functie te blijven uitoefenen. Mevrouw Peron wenste dat deze Argentijnse "vakbondsleiders wensen elkaar geluk na de geslaagde algemene staking. President Isabel Peron jo* t willigde de eisen van de stakers in en ging akkoord met een loonsverhoging die voor sommige werknemers 99 DEN HAAG In de afgelo pen twee jaren heeft de rege ring-Den Uyl nog niet veel meer gedaan dan een aanzet geven van wat zij aan voorne mens heeft aangekondigd. Nu zal zij op een aantal essentiële punten haar voornemens moe ten waarmaken. „De vakbe weging verlangt daarom nu van regering en parlement, dat zij veranderingen in de maatschappij bewerkstelli gen", zo zeggen de drie samen werkende vakcentrales in hun „beleidsprogram 1976/1977", waarin wordt omschreven wat de vakbeweging in de komende twee jaren van de overheid verwacht. De vakbeweging vindt, dat de overheid zeer wel haar begro tingstekort mag vergroten ter wille van de bestrijding van de conjuncturele (tijdelijke) werk loosheid: meer uitgeven bete kent meer werk en leidt ui teindelijk tot uitbreiding van het gemeenschapsvermogen. Als met het geld althans nuttig en doelmatig wordt geinves- teerd. De overschotten op de betalingsbalans, ook die uit het verleden maken het moge lijk de Nederlandse economie te herstructureren en aldus de structurele (blijvende) werk loosheid te bestrijden. Niettemin is de groei eruit, zo wordt geconstateerd en daar mee worden de bestedingsmo gelijkheden minder, zeker voor nieuwe voorzieningen, omdat reeds lopende afspra ken (ongewijzigd beleid) elk jaar meer gaan kosten. Er ont staat dus, zo stelt de vakbewe ging, een verscherpte concur rentie tussen materiële verlan gens. in de collectieve en in de particuliere sfeer. Gewaar schuwd wordt tegen een te hoog; opvoeren van de beste dingen met het doel de beste dingen te verruimen en aldus de conjuncturele werkloosheid te bestrijden. Ook moet vol gens de nota bedacht worden, dat het gemakkelijker is tijde lijke lastenverlagende maatre gelen voor de particulieren in te voeren als een vorm van bestedingsverruiming dan die weer af te schaffen. In het kader van het streven naar volledige werkgelegen heid moeten meer aanvullende werken voor de bouw worden uitgevoerd. Intussen moet een herscholingsprogramma voor bouwvakkers worden opgezet In het algemeen moeten de herscholingsmogelijkheden naar meer beroepsrichtingen worden uitgebreid. Herscho ling n aar beroepen zonder toe komstperspectief moet worden afgeschaft Werkgevers moe ten worden verplicht vacatu res aan te melden. Met betrekking tot de werk loosheidsuitkeringen wordt ge steld, dat ook gehuwde vrou wen zo'n uitkering moeten kunnen krijgen. In het alge meen moet het uitkeringsper centage van 75 naai- 80 worden gebracht en de uitkeringsduur moet tot 65 jaar w orden ver langd. De fiscale problemen rond de AOW-uitkeringen wil de vak beweging oplossen door deze uitkeringen gewoon in het be lastingtarief op te riemen. De uitkeringen moeten dan wel dusdanig verhoogd worden, dat netto hetzelfde b?drag (dat weer gelijk moet zijji aan het netto-minimumloon) resteert. De hogere AOW-promie, die daarvoor nodig is, moet uit de algemene middelen worden betaald, voor de bejaardenzie kenfondsverzekering moet een betere en mildere tariefop- bouw worden ontworpen, de kosten hiervan moeten worden gedragen door de verplichte ziekenfondsverzekering en door het rijk. Voor de volks verzekeringen wil de vakbewe ging een verhoging van de pre- miegrenzen. De besparingen door bevriezing van de kinder bijslag voor het eers te kind moet leiden tot verlaging van de werknemerspremie voor de WAO. Voor het overige moet de hele kinderbijslag in studie worden genomen, maar de la gere inkomenstrekkers mogen er niet slechter van worólen. kan oplopen tot 150 procent. Naaktstrand Met ingang van morgen mag op twee plaatsen langs het Texelse Noordzee strand naakt gerecreëerd wor den. De gemeenteraad van Te xel heeft hiertoe gisteravond met 11 tegen 3 stemmen beslo ten. Tegen stemde het CDA. Zes jaar geleden stemde de meer derheid van de raad tegen een naaktstrand. (Van een onzer verslaggevers) onderzoek. De KLM heeft in het afgelopen boek- AMSTERDAM De regeringen van België, Lu- jaar een verlies geleden van 65,4 miljoen. Voor xemburg en Nederland en de directies van de het lopen de boekjaar verwacht men opnieuw niet KLM, Sabena en Lux Air hebben het Amerikaan- quitte te kunnen spelen. De reserves zijn geslon- se efficiency-bureau Mc Kinsey opdracht gegeven ken tot acht miljoen, zodat de KLM met langer :ht langer te onderzoeken op welke terreinen de luchtvaart- in staat is zelfs externe risico's te dragen. Presi- maatschappijen tot samenwerking kunnen ko- dent-directeur drs. S. Orlandi: "De luchtvaart zal Premier Rabin luistert naar het gebed van een rabbi in Bergen-Belsen. Rabin in Bergen-Belsen: Van onze correspondent BONN De Israëlische minis ter-president Rabin heeft de be richten tegengesproken dat er koord met Egypte in de lucht hangt: hij noemde de berichten erover alleen maar „voorbarig". Vervolgens vloog hij door naar met Egypte al een overeen- het voormalige concentratie komst over de VTede in het Midden-Oosten tot stand zou zijn gekomen. Rabin deed dit na zijn aankomst in West-Duits- land, dat hij als eerste ISraeli- kamp Bergen-Belsen, waar tij dens de oorlog een groot aantal joden zijn gemarteld en gedood. Hij legde er een krans ter nage dachtenis aan de joodse slach- sche premier in de geschiedenis toffers van het nazi-regime, en een bezoek brengt. Wel zijn de vloog vervolgens door naar Ber- oorspronkelijk vastgestelde lijn. Vandaag heeft hij in Bonn een onderhoud met kanselier Schmidt, die met economische en technische hulp wil trachten de vrede in het Midden-Oosten te stabiliseren. In Cairo is in diplomatieke krin gen vernomen dat Egypte be reid is Amerikaanse controle toe te staan op demilitaire voor- vier dagen van het bezoek met een dag uitgebreid, om Rabin de gelegenheid te geven zater dag in de buurt van Bonn te spreken met de Amerikaanse minister Kissinger. Van dit ge sprek, dat ook in Washington is bevestigd, worden belangrijke resultaten voor de toekomst in het Midden-Oosten verwacht. Direct na zijn aankomst op het zieningen in de Sinal vliegveld van Hannover liet Ra- kader van een regeling voor het bin doorschemeren dat een ak- Sina'i-front. OVERSTROMINGEN IN INDIA: 150 DODEN Nieuw Delhi Bij overstromingen in het noorden van India zijn tot dusver zeker 150 mensen om het leven gekomen. In de staat Oettar Pradesj, waar 4.500 dorpen door het water zijn verzwolgen, zijn meer dan een miljoen mensen door de overstromingen getrof fen. Reddingsploegen proberen met honderden boten mensen te redden en voedsel aan te voeren. In verscheidene rivieren stijgt het waterpeil als gevolg van zware moessonregens nog steeds. handeling tot een volledige fusie. Het is voor de rustiger tempo dan voorheen. De onstuimige groei eerste maal in de luchtvaartgeschiedenis dat een is er uit. Dat betekent niet alleen een gelijker en dergelijk onderzoek plaats vindt stabielere ontwikkeling, maar ook een kans op een De slechte bedrijfsresultaten van de maatschappij- gezondere ontplooiing". Het vliegen zal dit jaar wel en hebben mede geleid tot het instellen van het duurder worden. Illlllllllllllllllllllllllllllllllll Taxi-actie Londense taxi chauffeurs hielden gisteren op Picca dilly Circus een de monstratie waarin ze bij de regering op aandrongen spoedig een datum te noemen waarop de vastgestelde ho gere tarieven mo gen ingaan. De de monstratie legde het verkeer in het hart van Londen geheel lam. llllllllllllllllllllllllllllllllllll Financiering olie visserij DEN HAAG (ANP) Voor de financiering van olie-aankopen voor visserijschepen, gedaan in Stli en augustus van dit jaar, eeft minister Van der Stee van Landbouw en Visserij een over gangsregeling getroffen. Hij heeft dit gedaan omdat de Eu ropese commissie nog geen oor deel bekend heeft gemaakt over zijn voornemen, de bestaande financieringsregeling tot het eind van dit jaar te verlengen. Volgens de overgangsregeling garandeert de Staat leningen, aangegaan voor olie-aankopen in juli en augustus, tot 50 per duizend liter voor zware olie en Vooruitzichten voor vrijdag. Vrij DArT??eiMam warm met enkele regen of on- Dlei«, weers buien. Eeide Eindhoven Den Helder Weersvooruitzichten in cijfers tjuchtR. Rtd. voor vrijdag: vSïe, Zd. Limburg Aantal uren zon: 3 tot 13. Min. Athene*" temp. omstreeks 14 graden. Barcelona Berlijn Max. temp. omstreeks 22 gra- Brussel"* den. Kans op een droge periode Frankfort van minstens 12 uur: 90 pro- HeCdrdci cent. Kans op een geheel droog Innsbruck etmaal: 60 procent u^bon8*" Luxemburg Koek uit Valkenswaard een dodelijke val gemaakt in de buurt van het Franse Seebach in de Vogezen. Vermoedelijk is hij bij de watervallen bij See bach over een hek geklommen op een plaats, waar dat verbo den was. Hij heeft toen een val van tien meter gemaakt en liep daarbij ©en schedelbasisfrac- tuur op. regenbui rd? iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmmm Diefstal Een 27-jarige verkoopster uit Venlo heeft bekend in twee jaar tijd ongeveer 6.000 gestolen te hebben van het waren huis waar zij werkte. Zij verkocht artikelen zonder daar een kassabon van te maken en het geld stak zii in eigen zak. De vrouw liep tegen de lamp bij een routinecontrole van een Amsterdams bureau dat zich heeft gespecialiseerd in het nagaan van verkoop sters en verkopers in warenhuizen. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllliliiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii NAIROBI/KINSJASA (Rtr) President Idi Amin van Oeganda heeft zich bereid verklaard vandaag de Britse minister van buitenlandse zaken James Callaghan te ontvangen in zijn hoofdl- stad Kampala, zo hebben diplomatieke kringen gisteren verklaard in Nairobi. Generaal Amin kwam gistermiddag in Kenia aan voor besprekin gen met president Jomo Keniatta. Hij is vandaag naar Oeganda teruggekeerd. Callaghan arriveerde gisteren in Za£re voor besprekingen met: president Moboetoe Sese Seko over Engelands betrekkingen met president Amins regering en meer in het bijzonder over de zaak van de Britse lector Denis Hills die in een Oegandese gevangenis zit na wegens verraad te zijn veroordeeld. Vorige week bespaarde Amin Hills de doodstraf na bemiddeling door president Moboetoe. Amin zei toen dat alles ten aanzien van de Brits-Oegandese betrekkingen over Moboetoe moest lopen. Het heeft daarom geen verrassing gewekt dat de Oegandese president heeft bepaald dat Callaghan naar Kampala moet worden begeleid door de Zaïrese minister van buitenlandse zaken, Boela Mandoen- goe. In Kinsjasa verluidde gisteravond dat minister Callaghan eerst de belofte van Amin wilde hebben dat Hills spoedig wordt vrijgelaten, alvorens hij bereid zou zijn zich naar Kampala te begeven. Utrecht (ANP) De dienstwei- ring onoverkomelijke gewetens- In artikel 12 van de dienstplicht- geraar T. van Balen uit Utrecht bezwaren aangetekend, omdat wet heeft het ministerie van De- hoeft geen medische keuring hij dit een onderzoek vindt dat fensie als praktische maatregel voor de militaire dienst te on- gericht is op de capaciteiten om ingesteld, dat ook gewetensbe- dergaan. Het ministerie van De- in het leger te functioneren. zwaarden gekeurd moeten wor- fensie heeft zijn advocaat, mr. Het opzettelijk niet verschijnen den. Als zij worden afgekeurd A. Schellart, laten weten dat de op de medische keuring voor is immers de langdurige proce- heer van Balen de normale pro- militaire dienst geldt als mis- dure van het beroep op de wet eed ure voor gewetensbezwaar- drijf, waar ten hoogste twee gewetensbezwaarden niet meer den kan volgen zonder gekeurd maanden gevangenisstraf op nodig. te zijn. Deze had tegen de keu- staat. Vanwege zijn principiële bezwa ren verscheen de heer Van Ba len vorig jaar maart niet op de medische keuring. In oktober moest hij hiervoor verantwoor ding afleggen bij de politierech ter in Utrecht. Mr. Schellart vroeg toen schorsing, omdat hij inmiddels namens Van Balen een verzoek om erkenning van de bezwaren had ingediend bij het ministerie van defensie.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9