Eenheid binnen CDA noodzaak bij volgende kabinetsformatie België gaat eindelijk rij-examen invoeren discriminatie verminderen Rhodesië wil Mijnwerkers doen water in de wijn LANDMACHT KOOPT 2625 LANDROVERS Arts vervalste recepten voor verdovend middel Reist u kilometers ver? Denkom die ene meter Ford stelt zich weer kandidaat In Zwitserland: Referendum over autoloze zondagen BERN (DPA) De bevolking van Zwitserland zal in een refe rendum gaan uitmaken of er in dat land autoloze zondagen ko men. Het initiatief hiertoe is genomen door studenten uit Burgdorf, die ruim 115.000 handtekeningen verzamelden, voldoende om een volksstemming te vragen. Men wil twaalf autoloze zondagen per jaar; het verbod zou ook voor motorfietsen, motorboten en sportvliegtuigen moeten gel den. Voor het echter zover is kan echter nog wel enige tijd verstrijken: de regering moet uitmaken wanneer het referen dum wordt gehouden, en dat kan nog twee of drie jaar duren. Hoger beroep Na gijzelingsplan 17 Molukkers veroordeeld (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM Vermoedelijk zul len enige Zuidmolukkers, die gisteren in Arnhem werden ver oordeeld wegens het plan om een lid van het koninklijk huis te gijzelen, tegen hun vonnis in hoger beroep gaan. Anderzijds zal waarschijnlijk ook de offi cier van justitie tegen enkele vonnissen appél aantekenen. In het zwaar bewaakte paleis van justitie in Arnhem vonniste de rechter 17 Molukkers die bij de beraamde aanslag waren be trokken. Tegen de vier hoofd verdachten was zeven jaar geeéist; zij kregen vijf jaar ge vangenisstraf. Verder werd er vier maal een vonnis van vier jaar uitgesproken, één maal 20 maanden, vijf maal één jaar, en drie personen kregen resp. 7,6 en 4 maanden. Bij de behande ling van de zaak hebben zich geen incidenten voorgedaan. Dan Haag (ANP) Wegens overtreding van de opiumwet heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag gis teren tegen een vrouwelijke arts uit Oegstgeest drie maan den gevangenisstraf geëist, waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en aftrek van het voorarrest, en indien noodzakelijk psychiatri sche behandeling. Verdachte had na een operatie van haar huisarts het pijnstil lend middel pethidine gekregen Daaraan was ze verslaafd ge raakt. Toen de huisarts na een controle door de hoofdinspectie voor de volksgezondheid wei gerde nog meer pethidine voor te schrijven, begon de verdachte recepten te vervalsen. Bij ver schillende apotheken in ons land kreeg zij de pijnstillers. Verdachte verklaarde dat de verslaving thans voorbij is en dat zij andere middelen krijgt. Zij is in enkele inrichtingen ver pleegd. Toen verdachte in verwachting raakte, stopte zij met gebruik van pethidine omdat zij het te gevaarlijk vond voor het kind. Zij gaf toe absurde hoeveelhe den te hebben gebruikt De offi cier van justitie opperde de mo gelijkheid dat het medisch tuchtcollege aandacht aan het gebeurde gaat besteden. Ver dachte zou graag haar praktijk weer opvatten. VVV nu ook in Esperanto Ede (ANP) Waarschijnlijk als eerste VVV in Nederland is de streek-VVV Zuidwest-Veluwe in Ede er toe overgegaan om een deel van het informatiema teriaal in Esperanto te vertalen en uit te geven Het VW kantoor heeft een map samengesteld waarin alle gegevens over Bennekom, Ede, Lunteren, Otterlo en Wagenin- gen voor de Esperantist zijn ver meld. [ADVERTENTIE Verstandig mét aardgas Op reis, waakvlammen van geiser en fornuis uit Uw gasmeter. Die kan maar beter heel langzaam tellen in de tijd dat u weg bent. Dat scheelt u geld en dat scheelt ons allemaal heel wat gas. Die gasbesparing is belangrijk. Ontwikkeling van nieuwe vormen van energie vraagt veel tijd. We moeten dus zo lang mogelijk met de voorraad Gronings aard gas zien te doen. Elke besparing is welkom. Een voorbeeld: draai waakvlammen van geisers en fornuizen uit als u op reis gaat. Gaat u 's winters op vakantie, zet dan ook de thermostaat van uw verwar ming laag en de knop van uw gasboiler op de laagste stand. Dan blijft uw vakantie een kwestie van kilometers. En niet van kubieke meters. Publikatie van de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) en N.V.Nederlandse Gasunie Correspondentieadres: postbus 19. Groningen Premier John Vorster van Zuid-Afrika knielt neer bij een leeuw die hij zojuist heeft dood geschoten. Hij velde het volwassen mannetjes- dier tijdens een jacht partij in het Sabie Sand-reservaat, met één schot. In het reser vaat moest het aantal leeuwen worden uitge dund, omdat zij de laat ste tijd teveel reebok ken doodden. Den Haag (ANP) De Koninklijke Landmacht gaat in de komen de vijf jaar haar gehele bestand van enkele duizenden legerjeeps vervangen door nieuwe Landrovers van British Leyland. De be stelde terreinvaardige jeeps zijn bestemd voor alle parate eenheden van de landmacht. Staatsse cretaris mr. A. Stemerdink van Defensie heeft in Den Haag zijn handtekening gezet onder een contract met de Britse automobielproducent voor de levering van 2625 voertuigen. Met de totale order, inclusief de benodigde onderdelen, is een bedrag gemoeid van 70 miljoen gulden. De eerste serie voertuigen (600 stuks) zal begin 1977 aan de Koninklijke Landmacht worden afge leverd. Het contract voorziet in een regelmatige levering tot medio 1981. Defensie heeft reeds een optie genomen op 575 voertuigen boven de reeds bestelde ruim 2600 stuks. De Landrovers zullen worden ingezet bij de taktische eenheden van het Eerste Legerkorps. De bestelling van het nieuwe materieel was in de defensie-nota 1974 reeds aan gekondigd. Vrijwel alle parate onderdelen van de landmacht zijn op dit moment nog uitgerust met jeeps van de typen „Willie" en „Nekaf" (Amerikaans) en de Duitse „Munga". Dit materieel is evenwel al enige jaren aan vervanging toe. Voor British Leyland is dit het grootste militaire contract dat ooit voor Landrover buiten Engeland werd afgesloten. De produktie van de Landrovers geschiedt voor 90 procent in Engeland; de afwerk ing wordt in Nederland uitgevoerd. De bestelling zal geheel worden gecompenseerd door Britse tegenorders. De Landrover-fabriek produceert 1200 wagens per week. Sinds de Landrover in 1948 werd geintroduceerd, zijn er tot nu toe 950.000 stuks gefabriceerd. PAGINA 7 Race tussen antieke en hedendaagse Renaults (Van een onzer verslagge vers) DRUNEN Ter gelegen heid van de expositie van nieuwe en antieke Re naults in het Lips automo bielmuseum Autotron in D runen wordt vandaag een snelheidsrit gehouden tus sen drie antieke en drie hedendaagse Renaults. De snelheidsrit is onderdeel van een weddenschap tus sen de directie van Auto tron en de Nederlandse im porteur van Renault in Am sterdam. De drie heden daagse auto's, een R.5, R.30 en een Alpine nemen het op tegen drie veteranen: een Renault uit 1908, 1909 en 1914. Alle vertrokken vanmorgen om tien urn- van de Dam in Amsterdam voor de autorit naar D ru nen. Het gaat erom, dat de drie „oudjes" binnen tweêenhalf uur na aan komst van de moderne voertuigen bij de finish in Drunen arriveren. Deense politie mee op visvangst KOPENHAGEN (DPA) - Als vissers verklede Deense politie mannen moeten voorkomen, dat er zich geen incidenten meer voordoen tussen Deense en voornamelijk Nederlandse vissersschepen. De politieman nen zullen op Deense treilers meevaren; sinds het weekeinde zijn al twee agenten op deze manier uitgevaren. Het is de afgelopen weken tot enkele incidenten gekomen waarbij de Denen de Neder landse vissers beschuldigden van het stukvaren van hun net ten. Volgens de Deense minister van Visserij Poul Dalsager zijn dit jaar 17 incidenten geregi streerd, waarvan bij 12 Neder landse vissers betrokken waren. Hij wil echter de marine nog niet inschakelen omdat de Ne derlandse autoriteiten de zaak nog onderzoeken. Volksverhuizing in Somalië SOMALIË De Oostatrikaan- se staat Somalië is begonnen aan de grootste volksverhuizing in de Afrikaanse geschiedenis: 230.000 nomaden, die door hon gersnood zijn getroffen, worden naar andere, vruchtbaardere streken overgebracht. De regering van Somalië heeft een spoedprogramma opgesteld om de vluchtelingen, die in veer tien kampen in het noorden van het land leven, in veiligheid te brengen. Zij zullen een nieuwe woonplaats krijgen; een aantal van hen zal te zijner tijd tot hun nomadische levenswijze kunnen terugkeren. Met Russische vlieg tuigen zijn al 21.000 personen overgebracht. De hele operatie wordt mogelijk gemaakt door een Russische lening van onge veer 150 miljoen gulden. WOENSDAG 9 JULI 1975 LEIDSE COURANT/ t illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIIIIIIIIIIIII ADVIESCOMMISSIE: Het afgebrande meubelbedrijf in Kerkrade. Meubelzaak afgebrand: schade 3 miljoen KERKRADE (ANP) Op drie miljoen gulden wordt de schade geschat die een felle brand gistermiddag heeft aangericht aan de meubelhandel Leo Buck BV in Kerkrade. Toonzalen en het administratie kantoor werden in de as gelegd Het maga zijn met antieke meubels kon worden ge spaard. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De commandant van de Kerk- raadse brandweer vermoedt dat het vuur ontstaan is door oververhitting door een lamp of door een achteloos weggeworpen peuk. Tijdens de bluswerkzaamheden wer den twee brandweerlieden door de rook bedwelmd. (Van onze correspondent) BRUSSEL De tijd dat een Belg een auto koopt en tegen betaling van een dikke honderd franc gerechtigd is achter het stuur plaats te nemen is weldra voorbij. De Belgische ministerraad heeft een wetsontwerp aanvaard waarin wordt bepaald dat de Belgen pas een auto mogen bestu ren nadat zij een theoretisch examen hebben afgelegd gevolgd door een praktische rijproef. De examens worden bovendien niet langer in de rijscholen afgenomen maar in een door de staat erkend examencentrum. Tot nog toe was België vrijwel het enige land in Europa waar iedereen praktisch zonder enige voorbereiding achter het stuur van de auto kon kruipen. Men diende dan slechts een leervergun- ning aan te vragen en een vrij kleine som geld te betalen. De toekomstige Belgische automobilisten zullen na te zijn geslaagd voor het rij-examen ook nog een soort „stageperiode" krijgen, waarin zij zich aan een aantal voorschriften hebben te houden, zoals een maximum snelheid. Het nieuwe wetsontwerp moet nog door het parlement worden goedge keurd; men verwacht voor die tijd een groot aantal aanvragen volgens het oude systeem. SALISBURY In Rhodesië zal een commissie worden be noemd die zal nagaan hoe „on nodige en ongewenste" rassen discriminatie kan worden weg gedaan. Dit is door premier Ian Smith in het parlement meege deeld. „Het is een geladen en ingewikkelde zaak die in een rustige sfeer moet worden be keken", aldus Smith, die eraan toevoegde dat de regering strenge maatregelen zal nemen tegen terrorisme. De blanke minderheidsregering (slechts één op de 22 inwoners van Rhodesië is blank) wil al langer bepaalde aspecten van het rassenonderscheid verwijde ren, maar kon daarover niet tot overeenstemming komen met de Afrikaanse Nationale Raad van Rhodesië, de ANC. In het geheel blanke parlement gaf Smith de ANC er de schuld van dat het allemaal zo lang duurde. De ANC houdt vast aan haar eis, dat constitutionele bespreking over de toekomst van Rhodesië buiten dat land gehouden moe ten worden. Een zegsman van de Afrikaanse Nationale Raad zei te twijfelen aan de oprecht heid van Smith. „Wij geloven niet echt dat er een overleg zal komen. Maar als Smith de boot afhoudt, kunnen de zaken wat ons betreft blijven zoals ze zijn. De tijd werkt in ons voordeel". Ian Smith zei dat sinds eind 1972 ruim 270 zwarte burgers door guerrillatroepen gedood zijn en dat meer dan 500 guerril lastrijders en 56 blanke politie mannen gesneuveld zijn. Presi dent Machel van het buurland Mozambique zei, dat de strijd in Rhodesië „Wordt voortgezet". WASHINGTON (Rtr) - Presi dent Ford van deerenigde Sta ten heeft meegedeeld, dat hij zich beschikbaar zal stellen voor een nieuwe ambtstermijn, van 1976 tot 1980. De mededeling kwam niet als een verrassing. Volgens politie ke waarnemers kan Ford de verkiezingsuitslag met een ge rust hart tegemoet zien. De de mocraten zijn het nog niet eens kunnen worden over een kandi daat; senator Kennedy heeft herhaaldelijk verklaard zich niet kandidaat te stellea Fords populariteit bij het Amerikaan se volk neemt op het ogenblik toe, ondanks economische moei lijkheden en de nasleep van Wa tergate. Ford is de eerste man die in Amerika vice-president en daar na president werd zonder daar toe te zijn gekozen. In 1973 werd hij door Nixon tot vice-presi dent benoemd toen vice-presi dent Agnew wegens een schan daal moest aftreden; in augus tus vorig jaar volgde Ford Ni xon op toen deze heenging na het Watergate-schandaal. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De confessionele partijen KVP, ARP en CHU moeten bij elke volgen de kabinetsformatie, ook als die zich onver hoopt nog het komende parlementaire jaar zou aandienen, ais een eenheid optreden. Deze dringende raad geeft de program-ad viescommissie van het CDA in haar van daag verschenen eerste jaarlijkse advies. Volgens de commissie onder leiding van de oud-ministers mr. Y. Scholten en drs. W. Schmelzer mag een situatie, waarbij twee partijen (KVP en ARP) in de regering verte genwoordigd zijn en één partij (CHU) in de oppositie zit, zich niet meer herhalen. De commissie waarschuwt ervoor, dat het (toe komstige) CDA niet tot elke prijs bereid moet zijn regeringsverantwoordelijkheid op zich te nemen. „De prijs van een splitsing binnen het CDA voor het deelnemen aan een kabinet is te hoog". Volgens de adviescommissie zal het CDA ook rekening moeten houden met de moge lijkheid dat het in een bepaalde situatie eens enige tijd niet aan de regering deelneemt. „Wij willen dit nadrukkelijk vooropstellen, in het bijzonder voor het geval dat het in het komende parlementaire jaar plotseling tot algemene verkiezingen zou komen", al dus de commissie. Ook Ch-leider Kruisinga heeft onlangs ge wezen op een mogelijke oppositierol van het CDA in de toekomst. Uit deze geluiden zou kunnen worden afge leid, dat men in confessionele kringen steeds sterker rekening gaat houden met een breuk tussen de progressieve en confessionele re geringspartijen, waarna Den Uyl met een progressief minderheidskabinet verdergaat. De commissie Scholten—Schmelzer laat in haar eerste advies het licht schijnen over een zevental „sleutelkwesties", waarvan zij meent dat deze het komende jaar aan de orde moet komen. Een heet hangijzer zoals de grondpolitiek ontbreekt echter, de be drijf sdemokratisering komt slechts terloops ter sprake. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Ce boeren in Japan vinden dat ze veel te weinig uitbe-' taald krijgen voor hun melk. Om hun eis dat de 'melkprijs om hoog moet kracht bij te zetten, goten ze gisteren bussen melk leeg vóór een melkfabriek in Tokyo. Illllllllllllllllllllllllllllll (Van onze correspondent) LONDEN Het komt voorlopig niet tot een confrontatie tussen de 260.000 Britse mijnwerkers en de socialistische regering van Groot -Brittan- nië. De aanmaning van premier Wilson heeft het gewenste doel bereikt: op het mijnwerkerscongres in Scarborough hebben de militante leden Yorks hire water in de wijn gedaan. Op aandringen van gematigde elementen verklaar den zij zich uiteindelijk bereid hun resolutie waar in zij voor de komende herfst een weekloon van honderd pont (575 gulden) eisten voor arbeiders, die in de mijnen aan de steenkoollagen staan lichtelijk te wijzigen. Door deze toegeving werd de eis op de lange baan geschoven: een weekloon van honderd pond als toekomstmuziek en dus niet noodzakelijk dit of volgend jaar. De gewijzigde houding op het congres betekent, dat het grootste deel van de mijnwerkers bereid is in het gareel te lopen van premier Wilson, die de loonsverhogingen wil beperken tot 10 procent Als de mijnwerkers voet bij stuk hadden gehou den, zou de anti-inflatie politiek in elkaar gestort zijn voordat de regering er aan begonnen was. Dat had dan meteen het einde van de regering-Wilson kunnen betekenen. Het nieuws van de gematigde looneisen had me teen een gunstige invloed op het pond sterling en de aandelen op ae Londense effectenbeurs.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7