Noordwijkse mensenredder is bezig aan laatste badseizoen Waarom zijn die jonge moeders toch zo slordig Serveerster wil boek schrijven over Huis ter Duin Regeling voor bedrijfsbeëindiging bloembollenkwekers in handen PVS Favorieten gewipt in Hillegoms toernooi .caf WOENSDAG 9 JULI 1975 LEIDSE COURANT Met Herman op stap Onze verslaggever Herman van Am sterdam is gisteren voor veertien da gen op stap gegaan. Niet om vakantie te houden maar om u op de hoogte te houden van de meest in het oog springende gebeur tenissen op het strand, in de dui nen en op de plas. Vandaag zijn eerste impressies. Mensenredder Arie de Vries. Wie werkt er bij dertig graden Celsius? Wie steeks de handen nog flink uit de mouwen ter wijl de kraaien van de warmte uit de dakgoot vallen? Ik ben gisteren naarstig op zoek gegaan naar mensen die dat konden zeggen. En in Noord wijk vond ik ze. Drie van die harde wer kers geef ik vandaag in mijn rubriek een plaats je. En niet alleen omdat ze nog steeds zo hard werken. Er is nog een andere reden. Ze gaan dit jaar alle drie met pensioen. Ik stel u vandaag eerst voor aan hoofdagent van de Noord wijkse politie Arie de Vries. Hij is aan zijn laatste badsei zoen bezig. Dan heeft hij er 26 jaar strandpolitie opzitten. Hij is nu bijna 60 jaar. In septem ber gaat hij met pensioen. Arie de Vries is niet zomaar een agent, zo heb ik gisteren wel ontdekt. Hij heeft in zijn loopbaan enorm veel mensen uit het water gered. Waar schijnlijk is er geen politieman in Nederland die zoveel red dingen verrichtte. Veel mensen denken nog steeds dat de leden van de strandpolitie een bruingebak ken leventje leiden. Want aan het strand is het vakantie. Maar nu weet ik wel beter. Nu weet ik dat achter die dikwijls bruingebrande koppen hard werken schuil gaat. Er worden echter niet dagelijks mooie vrouwen uit het water gevist, zoals ik wel eens gedacht heb. Nee, dat gebeurt misschien al leen buiten de diensttijd. Aan het strand is het voor de Noordwijkse politieman steeds opletten geblazen. Want elk mensenleven telt. Arie de Vries ging in die 26 jaren talloze keren het water in om het leven van een dren keling te redden. Daarbij zette hij enkele malen zijn eigen leven op het spel. De moeilijk ste redding uit zijn loopbaan verrichtte hij drie jaar geleden toen voor de Noordwijkse kust een Duits meisje uit Aken door een mui werd verrast. De Vries: „Ik liep toen toeval lig met een collega langs het strand. We hadden geen dienst Plotseling zag ik in de verte het in nood verkerende meisje. Het kostte ons enorm veel moeite bij haar te komen. En toen we haar eenmaal vast hadden werden we tot drie maal toe door een enorme golf overspoeld. Mijn collega moest daardoor even loslaten. Ik kon haar gelukkig nog bij de pols vasthouden. Met onze laatste krachtsinspanning bereikten we het strand. Het had geen minuut moeten duren. Ik stond op het punt in elkaar te klappen." De andere keer dat de Noord wijkse hoofdagent tijdens een reddingspoging bijna zelf ver dronk is weer heel wat jaart- Ik dronk gisteren nog even een lekker koud biertje op het nog altijd exclusieve zonneter ras van grand-hotel Huis ter Duin. Daar ontmoette in me vrouw Van Aalderen. Ze is 64 en is Amsterdamse. Ze is er ober-kelner, een erg goede. Ze is nu aan haar laatste jaar bij Huis ter Duin bezig. Ze vertelde me dat ze van planis volgend jaar een boek te gaan schrijven. Over Huis ter Duin. Daarin wil ze een boekje opendoen over wat zich in het verleden in en rond dit exclusieve hotel heeft afge speeld. Zowel in de avond-uur tjes als overdag. Over de dure feesten die er zijn gegeven, over hoe de hoge gasten zich hebbengedragen. En ze heeft stof voldoende. Want in het verleden ritselde het in Huis ter Duin van de prinsen, prinsessen, leden van koninklijke huizen, baronnen, miljonairs en noem maar op. Er hebben al en paar buiten- langse dagbladen belangstel ling getoond voor haar manu script maar de Amsterdamse heeft voorlopig de boot nog afgehouden. „Ik moet het alle maal eens rustig overdenken", zei ze mij. „Misschien weet ik wel te veel.Je moet oppas sen wat je allemaal in zo'n boek zet'. Da 64-jarige, bij haar gasten zeer geziene goedlachse Am sterdamse, is aan haar laatste stukje loopbaan begonnen. Ze heeft er dan precies dertig jaar opzitten. „Het klappen van de zweep heb ik hier ge leerd", zegt ze. Ik dit exclusie ve hotel weet je je alleen staande te houden als je goed bent. En ik mag niet zonder trots zeggen dat ik altijd mijn best heb gedaan. Onze gasten houden er eenmaal van om op een beschaafde manier be diend te worden. Bij zulke mensen moet je niet zomaar wat op tafel neer kwakken. Dat moet stijlvol gaan". De Amsterdamse mag, als ze dat wil, in Noord wijk blijven bedienen. Maar dat wil ze zelf niet. „Waar doe ik dit eigenlijk voor?", zegt ze tegen mij. Ik heb mijn leven lang hard ge werkt. Als ik morgen neerval zal nauwelijks iemand zich daar druk over maken. Je moet nog van het leven genie ten zolang dat mogelijk is. Verdienen is ook niet alles". Overigens is het me gisteren opgevallen dat Huis ter Duin dat erg exclusieve, waar het eigenlijk een beetje van af wil, nog maar moeilijk kan kwij traken. Jan-met-de-pet zie je er nog niet zitten, al wil de directie wel die kant op. Maar nu zijn het toch nog alleen maar de erg kapitaal draag- krachtigen die zich op het zon neterras tegoed doen aan heer lijke drankjes,, zittend in rotan zonnekapstoelen of liggend op stretchers. Met het weer van gisteren zou je toch verwachten dat het op zo'n heerlijk terras enorm druk is. Maar dat viel tegen. Wel was het er op de zondag druk. Dan wagen zich er meer op het op een duintop aange legde terras maar die bravou re is er op de doordeweekse dagen weer af. Ik denk dat veel „normale" badgasten den ken dat ze bij Huis ter Duin niet welkom zijn. Of drinken ze misschien liever een verfris sing op de gezellige boulevard waar de kelners op deze snik hete dagen tenminste niet rondlopen met warme jasjes en bijpassende vlinderdasjes. Mevr. Van Aalderen: nu nog serveerster, volgend jaar schrijfster. ■■li jes geleden toen voor de kust van Noordwijk een jacht strandde. De Vries zwom er naar toe, ondanks de gevaar lijke zee. Nadat hij met veel moeite aan boord was geklom men en de opvarenden had gesommeerd het kapseizende schip te verlaten, sprong hij zelf ook weer in het woelige water. Echter aan de verkeer de kant. De Vries: „In mijn haast het schip te verlaten ging ik aan de gevaarlijke kant van boord. Ik lag nog maar een tel in het water of het jacht werd door de zee opgepakt en dreigde boven op me te vallen. Ik zag het roer van het schip op me afkomen en ik dacht dat het met me was gedaan. Maar op onverklaarbare wijze kwam ik even later aan de andere kant van het schip weer ongedeerd boven". Deze kranige politieman, die niet drinkt en rookt, geen spa tje vet aan zijn lichaam heeft en een schier onuitputtelijke conditie heeft, heeft niet altijd dank voor zijn zwoegen gehad. Hij haalde eens een steenrijke Duitser uit zee die zijn redder een kop thee aanbood als deze „ooit nog eens een bezoek zou brengen aan Berlijn" „Kijk het gaat mij niet om een geweldige beloning. Per slot van rekening is dit mijn be roep. Maar al is het maar een kleine attentie. Ik heb eens een meisje gered dat me de andere dag een taartje kwam aanbie den met daarop de tekst „Har telijk dank". Kijk dan red je met plezier." De Vries heeft ook prettige herinneringen. Een daarvan draagt hij nog dagelijks in zijn portefeuille. Een met de hand geschreven briefje van een mevrouw die toevallig getuige was geweest van een redding spoging van De Vries. De brief was gericht aan de inspecteur van politie in Noordwijk. Er staat onder meer in: „Mag ik u hierbij complimenteren met een mij onbekende Noordwijk se agent, die vrijdagmiddag op een bijna wonderbaarlijkse wijze een drenkeling heeft ge red. Een ware duivelskunste naar. Hij was in één woord Voor hoofdagent Arie de Vries zit het er nu bijna op. Nog maar een zonnige maand. Ik neem mijn petje af voor deze mensenredder, die misschien niet altijd dank kreeg voor zijn spectaculaire reddingen maar die dit werk toch altijd met veel plezier heeft gedaan. En zal blijven doen, al is het dan niet bij de Noordwijkse politie. „De mensen kunnen op mij blijven rekenen", zegt hij. Ook als ik gepensioneerd ben ga ik elke dag wel even naar de zee .kijken. En als ik dan weer iemand om hulp hoor roepen, moet ik gewoon de zee (Van een onzer medewerkers) BOLLENSTREEK Het O en S-fonds financiert de bedrijfs beëindigingsregeling. Bloem bollenkwekers die er een punt achter willen zetten, krijgen van dat fonds 1,50 voor iedere kilo die ze inleveren met een maximum van 15.000,— per ha. De regeling geldt voorlopig voor één jaar. Het O en S-fonds heeft het Produktschap voor Siergewassen verzocht de maat regel uit te voeren. Alle kosten, ook die voor opslag, het verma len van de bollen, enz. zullen door het O en S-fonds worden vergoed. Wanneer de regeling in 1974 al van kracht was ge weest, zou er stellig veel be langstelling voor hebben ge staan maar of er dit jaar hard voor gelopen zal worden, be twijfel ik, zo zei PVS-voorzitter H. J. Hylkema gisteren tijdens de openbare bestuursvergade ring van het PVS. Hij maakte tevens bekend dat het Proefstation voor de Bloe menteelt in Aalsmeer het vlak bij het proefstation gelegen per ceel grond met kassen heeft kunnen aankopen. Het PVS heeft de benodigde gelden ge formeerd. Het heeft de nodige moeite gekost om het land in handen te krijgen, want buur- mans land komt in de regel maar eenmaal te koop. De oktober-vergadering van het PVS wordt vervroegd van 15 naar 8 oktober. Dat houdt ver band met het feit dat de defini tieve kortingspercentages voor de tulpen, de narcissen en de hyacinten op 15 oktober bekend moeten zijn en men wil de be stuursleden tijd gunnen de zaak rustig te bestuderen. In de sep- tember-vergadering komt Baron van Dedem uit Boskoop een causerie houden over de activi teiten van de PPH, de Plant Propaganda Holland, het recla me-instituut van de vaderlandse boomkwekers. Eerder hadden de heren Nederveen en Theunis- se het PVS-bestuur geïnfor meerd over de werkzaamheden van de reclamecampagnes die in de bollen- en de bloemenwe reld worden gevoerd. Hierna werden de diverse jaar rekeningen onder de loupe ge nomen en goedgekeurd. Wat betreft de overname van de bloembollen die niet voldoen aan de EEG-kwaliteitsnormen: als gevolg van een uitspraak van het Internationale Hof van Justitie te Luxemburg mogen bloembollen van afwijkende kwaliteit niet meer door het Surplusfonds worden overgeno men. Niettemin zullen deze bloembollen wel belast blijven, omdat anders de binnenlandse broeiers een buitenkansje zou den hebben en dat vond het PVS-bestuur discriminerend te genover de buitelandse broeiers. De bollen worden dus niet over genomen, maar wél belast Aan het slot ging een reeks verordeningen onder de hamer door. Men voegde er nog eens aan toe: de vergoeding van de Moeder en kind hebben elkaar gevonden. Hoofdagent Van 't Wout kijkt tevreden toe. Wat me gisteren op het strand is opgevallen is dat er zoveel jonge moe ders slordig met hun kinderen omspringen. Natuurlijk gun ik ze dat lekker languit in de zon liggen wel maar waarom' letten ze daarnaast dan niet op hun kinderen. Ik heb gisteren eens een uurtje zitten "turven" op de politiepost tegenover het Palace-hotel en in die zestig minuten wer den er niet minder dan twaalf „moederloze" kinderen binnenge bracht. Foei, dames. Zelf schrok ik toen ik al die kindertjes binnen zag worden gebracht, maar de Noordwijk se politie is daar al weer ge wend aan geraakt. Volgens de hoofdagent Kees v 't Woud, komt het op topdagen voor dat er zo'n honderdtwintig kinde ren in zijn "crèche" moeten worden zoetgehouden. "Het grootste probleem voor ons is", zegt hij, "hoe die kin deren bezig te houden. Zo lang ze geen van allen iets zeggen en stilletjes in een hoekje blij ven zitten is er niets aan de hand maar o wee als er een begint te huilen. Dan volgt ge garandeerd de rest ook." Van 't Woud heeft al de meest vreemde dingen meegemaakt Sommige ouders presteren het om pas vier uur nadat het kind de politiepost is binnen gebracht, de peuter weer te komen ophalen. "Die zien dan dat hun kind in de politiepost zit en denken, dat zit wel snor. Wij zitten hier dan met hun kroost opgescheept terwijl de ouders zelf op het strand lig gen te bakken." zegt de grij zende agent. Het "vondelingenwerk" heeft ook zijn bekoringen. Gister middag waren we erbij toen de 4-jarige Dorine van Benne- kom uit Zoeterwoude in de politiepost tijdig onderdak kreeg. Ruim anderhalf uur la- ter kwam haar moeder opda- gen. Het weerzien van Dorine en haar moeder bracht aan beide zijden veel tranen te- weeg. Moeder had in angst gezeten omdat ze het ergste vreesde en Dorine had dood- EEE sangsten uitgestaan omdat een vreemde mevrouw haar naar de politiepost had gebracht. Hoofdagent Van 't Woud stelt in een dergelijk geval moeder en dochter op hun gemak. Een troostend woord, een slok wa- ter en een kleine terechtwij- zing dat moeder voortaan toch E= maar beter op dochterlief moet passen. En die toezeg- ging wordt maar al te graag gegeven. "Dat is het mooie van ons werk", zegt de 60-jarige, =E die ook op het punt staat met E= pensioen te gaan. "Als je ou- ders gelukkig kan maken is EEE onze dag weer goed. Dan mo- gen er hier als het moet nóg honderd méér binnenkomen." ==E boorzitter. Op diens verzoek wordende normale verhogingen niet op zijn vergoeding toege past Het dagelijks bestuur van het PVS meende dat hij in ieder geval toch een deel van de koek moet hebben. De vergoeding wordt niet verhoogd, maar er wordt wel aan zijn pensioenre geling gesleuteld. Tussen de bedrijven door had het hoofd van de afdeling Mark tonderzoek, van het PVS, drs. Rotteveel, een toelichting gege ven op twee rapporten die on langs zijn uitgebracht, nl. over het gezinsverbruik van bloemen en planten in Nederland, resp. Engeland. We hebben daar in ons blad vorige week al de nodi ge aandacht aan besteed. Van onze tennismedewerker Hillegom Onder een dreigen de onweerslucht betraden giste ren de meeste geplaatste heren het gravel van het Hillegomse tennispark, 's Middags al leek de eerste verrassing in de B-af deling een feit te worden. Ar nold van de Capellen walste in het begin van de eerste set over de als vijfde geplaatste Martin Knol heen. Met maar liefst ze ven aces in twee servicegames en twee doorbraken op de servi ce van Knol behaalde hij een 40 voorsprong. Hoewel Martin enigszins van de schrik beko men hierna meer vat op het tempospel van Arnold kreeg, moest hij de eerste set toch aan zijn tegenstander laten: 46. Door Arnold's verder te ontre gelen met halfzachte ballen, waarop deze zich steeds meer ging verslaan, wist Martin de laatste twee sets toch nog be trekkelijk gemakkelijk op zijn naam te brengen, uitslag 46 6—2 6—1. Hiermede plaatste hij zich als eerste in de kwartfina les. De overige geplaatste spelers die in aktie kwamen, hadden weinig moeite met hun oppo nenten. Favoriet Bram Madera hoefde slechts twee games af te staan aan Jan Corstius: 62, 60, terwijl Ronald Blommen- daal slechts enkele games lan ger op de baan stond tegen Kor- tekaas. Een aantrekkelijke partij voor het publiek was de herendubbel in B tussen Ruysenaars/Creigh- ton en Holster/Loonen. Vooral Ruysenaars was in de eerste set erg goed, want dan ook de eer ste setwinst opleverde: 63. In de tweede set kon hij dit niet volhouden en wisten de anderen een beslissende set af te dwin gen: 64. Vervolgens werd de partij afgebroken omdat het te donker werd. ,In C waren twee grote verras singen te constateren. In het herenenkelspel slaagde Han Kuipers er in om de als eerste geplaatste Eric de Jong uit het toernooi te spelen. In een baseli ne-duel zegevierde hij met 63 6-4. Bij de dames ging het er in de eerste set tot 5—5 erg spannend aan toe, maar toen wist Chantal van Buul door te drukken: 75. De tweede set was daarna een formaliteit: 60. Chantal wist de erg goede forehand van de favoriete Renée Povel te neutra liseren door veel op haar zwak kere backhand te spelen. Zo niet de langste, dan wel de meest enerverende wedstrijd was die in C tussen Ger Westra en Henk Meyer. Westra wist ui teindelijk na 2 1/2 uur spelen de zege binnen te halen, door op elke bal te lnpen en alles terug te slaan: 4—6 7—6 7—5.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5