"Ik wil in Knokke opvallen" De postmeester, naar novelle van Poesjkln rmmm Marjole Flore: Avro-radio met 60 kinderen op „Henri Dunant" Tros met reclame spot van een uur TELEVISIE VANAVOND KI RADIO VANAVOND TELEVISIE DONDERDAG tot 18.00 uür ■IH'HilWI RADIO DONDERDAG Pavel Virsky overleden PAGINA 2 LEIDSE C0URAN1. WOENSDAG 9 JULI 1975 NOS 18.25 Tour de France 18.45 Mlnimolen 18.55 Journaal IKOR 19.05 Jouw wereld, mijn wereld IKOR/KRO/RKK 19.30 Kenmerk NOS 20.00 Journaal VARA 20.21 De Postmeester Russi sche tv-film 21.25 Dlck Cavett Show met Lucille Ball NOS 22.00 Journaal NOS 18.45 Mlnimolen 18.55 Journaal 19.05 Van gewest tot gewest 19.50 Stichting Socutera Auto techniek 20.00 Journaal 20.20 Comets among the stars gedramatiseerde Engelse docu mentaire 21.40 Kijken naar kinderen 22.05 Chimpansees documen taire NOS 22.55 Journaal 23.00 Tour de France magazine. 19.26 Krieg und Frieden. 19.59 Programmaoverzicht. WDR: 18.00 Tips und Tricks. 18.10 Die Partrldg» Family. 18.40 Akt. 19.20 Der Fall von Nebenan. 19.45 Carl Orff leest voor uil zijn toneelstuk Die Bemauerin). 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Doku- BELGIE NEDERLANDS NCRV: 18.00 (S) Bandstand. 18.30 Nws. 18.41 Spectrum. 18.46 (S) Met uw in stemming. 18.55 (S) Klassiek pianocon cert. 19.30 Waarom linksom. Achter grond en betekenis van „Nieuwlinks" bewegingen. TROS: Lichte muziek. 21.15 (S) Specialiteiten a la carte. 22.30 Nws. 22.40 Aktua III. 22.48 Je bent het licht van m'n ogen. hoorspel. 23.55- 24.00 Nws. VARA: 18.00 Nq. 18.11 Dingen van de dag. 18.20 (S) Tekst en muziek. 18.45 De Scala. NOS: 19.40 (S) Koor en orkest 19.50 Den Haag vandaag. 20.00 HILVERSUM III NOS: 18.03 De vakaturebank. 18.10 Joost mag niet eten. 19.02 (S) De rock and roll methode. 20.02 (S) Woensdag avond III. (22.35 Paardekoersen. Tussen 22.02-23.00 Nabeschouwingen over de Ronde van Frankrijk). 0.02 (S) Metro's Midnight Music. 1,02 (S) Take it 2.02 De Meurders Methode. TROS: 7.00 Drie op je boterham. AVRO 14.00 Professor Balthazar 14.10 Een bezoek aan. Geesten van Makehuku 14.40 The New Dick van Dyke Show 15.05 AVRO's Toppop num mers die net niet de hitlijst haalden In het Rusland van Poesjkin staan op grote afstanden van elkaar poststations, waar post koetsen van verse paarden kun nen worden voorzien. Soms ha pert iets aan dit systeem en zijn er niet voldoende nieuwe paar den. De postmeester weet er dan meestal wel wat op. Hij trommelt zijn doorgaans mooie en huwbare dochter op, die zo lang de gasten vermaakt. Zo ook de dochter van Poesjkins postmeester, Dunja, die met ro de oortjes luistert naar de ver-' halen over Petersburg, verteld door Ritmeester Minsky. Ze wil mee naar die mooie stad en ze gaat Maar hoewel Minsky Dunja met geschenken over laadt, wil hij niet met haar trou wen. Het meisje kan de moei lijkheden niet de baas, vooral niet wanneer haar vader eens een kijkje komt nemen. Ned. I, 20.21 uur. Jouw wereld Het IKOR zendt het tweede deel uit van de aflevering „Moeder gaat weer trouwen". Het gaat vooral om Maria, die in de vori ge aflevering bemerkte dat voor moeder een nieuwe tijd aan brak. Vanavond leert Maria haar nieuwe vader beter kennen en begrijpen; ze worden goede vrienden. Ned. 1,19.05 uur. Gewest „Van gewest tot gewest" bevat een gesprek met de heer Meier Viol, directeur van de Koninklij ke Nederlandse Papierfabriek in Maastricht, over de onlangs door Prins Bernhard geopende waterzuiveringsinstallatie. Voorts een programma over Gouda als beschermde stad en over Jan Maas die in de wieler sport een grote naam had. Ned. II, 19.05 uur. Comets „Cornets among the stars" is de wat bedriegelijke titel van het tv-spel, waarin het levensver haal van Frederick Grant Ban ting en' Charles Herbert Best, de ontdekkers van insuline, wordt gedramatiseerd. Zij ontdekten deze stof, waarmee suikerziekte wordt bestreden, in de jaren twintig, daarbij tegengewerkt door prof. MacLeod, die uiteind elijk wel de eer voor zich opeis te. Dat het toch allemaal goed kwam, is vanavond te zien. Ned. II, 20.21 uur. Kinderen In het programma „Kijken naar kinderen" wordt aandacht be steed aan kinderen die in grau we buurten van Amsterdam wo nen. Er is bovendien veel ver keer. In Amsterdam-West is een braakliggend terrein openge steld, waar deze kinderen onge hinderd kunnen spelen. Er ligt overal oude rommel, waarmee zij hutten bouwen; in de voor de kinderen gegraven sloten kan worden gevist en gevaren. Dit is de 65ste en laatste aflever ing van „Kijken naar kinderen", die Caroline Euwe in de afgelo pen jaren samenstelde. Ned. II, 21.40 uur. Chimpansees Vanavond zendt de NOS een documentaire uit van dr. Adriaan Kortland. De documen taire houdt een filmverslag in van drie wetenschappelijke ex pedities, die onder leiding van dr. Kortland in Guinee het ge drag van Chimpansees bestu deerden. Ned. II, 22.05 uur. Panoramiek In een extra uitzending van Pa noramiek interviewt Pieter de Vink de burgemeester van Jeru zalem, Teddy Koliek. Koliek is op de dag van de uitzending gast van burgemeester Samkal- den van Amsterdam. Hij ver richt de officiële opening van de foto-tentoonstelling „Jeruzalem, een stad voor allen", in de „Drit en Obbene Sjoel" in Amster dam. In het programma zijn beplden van deze tentoonstelling te zien. Ned. II, 23.10 uur. MillV^iH'li'J—BI NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.08 (S) Preludium: klass. muz. 7.30 Nws. 7.41 (S) Hier en nu. 7.55 (S) Aangestipt, progr.-overz. 8.00 (S) Te Deum Laudamus: gewijde koormuz. 8.24 Op de man af. evangelisch com mentaar bij de tijd. 8.30 Nws. 8.36 Gym. 8.45 (S) Podium: Informatie over gezin en samenleving. 9.45 (S) Onder de hoogtezon. pastoraal muzikaal zieken bezoek. 10.30 Nws. 10.33 (S) Carl Orff tachtig jaar: moderne muz. 11.35 (S) Orkestpalet: moderne muz. voor strij kers. 12.00 Bel Canto: operettefragmen ten. 12.26 Med. voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.41 (S) Hier en nu. 12.55 (S) Middogpauzedienst van de Stichting AHe-Dag-Kerk. 13.15 (S) Lichte koor zang. 13.30 (S) Europa-globaal, geva rieerd progr. 17.30 Nws. 17.32 (S) Hier HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7-20 (S) Dag met een plaatje. (8.00 Nws. 8.11 Radiojourn.). 8.50 Morgenwijding. HILVERSUM III TROS: 7.02 Orle op je boterham. 9.03 Pep-op-drie. 11.03 Drie draalt op ver zoek. 12.03 Drie tussen de middag: Boter. Klaas en Prijzen. 14.03 Pop-kon- takt: de Hugo van Gelderen Show met de Nederlandse tipparade. (Tussen 14.30-17.00 Ronde van Frankrijk.) 16.03 De Hitmeesters: de Nederlandse top-40. Moskou, (AP) Pavel Virsky, de beroemde Russische choreo graaf en balletdanser, is op 70- jarige leeftijd overleden. Virsky heeft in 1937 het eerst professionele dansgezelschap in de Oekraine opgericht en 'later grote bekendheid verworven door zijn choreografieën op het gebied van de folkloristische Hij was ook eerst choreograaf van het zang- en dansgezelschap van het Rode Leger. In 1950 werd hij onderscheiden met de Stalinprijs. In de zestiger jaren heeft Virsky met zijn gezelschap Engeland, Mexico, de Verenigde Staten, Frankrijk en Canada bezocht HOU HET SCHERM IN HET OOG (Van onze radio- en tv-redac- tie) In het Casino van de Belgische badplaats Knokke wordt van avond de slot(gala) aavond ge houden van het Gulden Zee zwaluw ffestival 1975. Op deze avond worden de prijzen aan de winnende teams en arties ten uitgereikt Doel van dit festival, dat voor de zesde keer gedurende juni en de eerste week van juli in Knokke is gehouden, is het bevorderen van het produceren van live tv-shows. Zeven landen (Bel gië, Frankrijk, Engeland, Ne derland, Duitsland, Zwitser land en Spanje) moeten met dezelfde technische faciliteiten en in dezelfde ruimte voor een kritisch publiek een maximaal 35 minuten durende non-stop amusementsproduktie maken. Een jury bestaande uit zeven vertegenwoordigers van de deelnemende tv-stations uit de verschillende landen en zeven journalisten uit deze landen beoordelen achteraf (dus niet tijdens de opnamen) de video banden. Voor Nederland doet de KRO mee. De Katholieke Radio Omroep is trouwens de enige omroep die al zes jaar achter elkaar meedoet aan dit festi val. KRO-regisseur Fred Rom- bout (o.a. van "Voor achten" en "De Van Speyck-show") koos voor zijn programma de Nederlandse chansonière Mar- jole Flore. Met een speciale decorvrouw en een lichtman maakte hij een programma waarin Marjole negen Franse, Duitse en Engelse liedjes uit haar shows zingt Het programma wordt in okto ber door de KRO-tv uitgezon den. "Ik hou geen inleiding en de liederen worden niet onder titeld", zegt Marjole Flore. "Dat levert misschien proble men bij de Nederlanders op. Alleen voor ons land onderti telen we misschien toch. Hol landers willen graag alles zwart op wit zien. Terwijl ze het, wat mijn optreden betreft, juist van het visuele moeten hebben. Ik ben niet zomaar een zangeres. Je moet mij niet alleen horen, je moet me ook zien. Ik denkt dat de jury daar geen moeite mee zal hebben. Het is overigens de vraag of onze show een kans maakt Tot nu toe is Nederland altijd op een van de laatste plaatsen geëindigd. De BBC sleepte ieder jaar de prijzen weg. Het kan me trou wens niet zo gek veel schelen als ik niet bij de winnaars ben. Als mijn programma maar iets te weeg gebracht heeft Daar gaat het om. Ik doe hier aan mee om bij de afgevaardigden van de andere landen op te vallen. Ik wil graag een carrière in het bui tenland beginnen. Mijn repertoire leent zich niet voor volle concertzalen. Daar hebben we André van Duin al voor. De spoeling is al gauw erg dun. Slechts een elite pu bliek -komt naar Marjole Flore kijken. Wil ik een behoorlijke goed belegde boterham verdie nen dan moet ik me wel op het buitenland toeleggen. Na tuurlijk blijf ik het land van mijn vader (Guus Hermus) ook trouw. Samen met mijn oude schoolmakker (academie voor klein kunst in Amster dam) ga ik het komende win terseizoen een two-women- show brengen. Liedjes, sket ches en absurde toeren. Jan Fillekers en Alexander Pola onder anderen schrijven tek sten voor ons. Het wordt een goede, erg on-Nederlandse show. Sylvia en ik op toneel is op zichzelf al fantastisch; net Sancho Pancha (Sylvia) en Don Quichot (Ik met mijn om vangrijke Bourgondische lijf.) Mocht ik in Knokke indruk maken dan hoop ik dat ik met mijn twee vorige shows op reis kan, tussen het andere werk door. Ik heb een Neder landse vader een half-Arabi- sche moeder en ben opge groeid in Duitsland en Fran krijk. Ik voel me beslist geen Nederlandse. Ik spreek de taal vrijwel accentloos, maar mijn Duits is heter." Marjole is getrouwd met een zeer slanke Rus. Thuis spre ken ze Engels. Marjole Flore studeerde aan de Academie voor kleinkunst Na enige moeilijke jaren waarin ze maar niet aan de slag kon komen en uit armoede baan tjes als werkster aannam, oog- ste ze in 1973 veel succes met haar eerste One-woman-show. In feite is het een Tour de Chant een aaneenschakeling van Franse en Engelse liedjes. Ze wordt begeleid door een trio, dat is alles. Geen decors, geen zetstukken, geen poespas. Marjole Flore vult met haar persoonlijkheid de Bühne. Na vijf keer optreden wist heel Amsterdam via mond-op- mond-reclame dat er een "wijf in het Shaffy stond, dat alles kon. Al spoedig kwamen de groten, de gearriveerden van het vak polshoogte nemen. Meteen dol enthousiast over dit talent Mary Dresselhuys Karei van der Graaf, een van de Avro-medewerkers. die de kinderen op de Henri Dunant begeleidden. Zestig jongens en meisjes tussen de tien en twintig jaar- hebben een week door Nederland gevaren met de „Henri Dunant", het schip van het Nederlandse Rode Kruis. Hun avonturen aan boord en aan de wal zullen in een vijftal afleveringen van „Gebakken Vensterbanken" mee te bele ven zijn. Morgenmiddag zendt de AVRO-radio via Hilver sum 2 van 16.05 tot 17.00 uur het eerste programma uit in deze speciale zomerse serie, die tot en met 7 augustus wekelijks op dezelfde tijd via dezelfde golflengte te beluiste ren is. Zestig lichamelijk gehandicapte jongens en meisjes, die slechts zelden hun ouderlijk huis kunnen verlaten, hebben deze bootreis meegemaakt. Zij werden op die vakantiereis begeleid door een team van zestig vrijwllige verzorgers(sters) en drie programmamakers van de AVRO hebben van dit team deel uitgemaakt. Hetty Hagens, Karei van de Graaf en Burny Bos hebben behalve hun werk als begeleider ook de programma's samengesteld die van deze vakantiereis zijn gemaakt. En zo zal te horen zijn, hoe de jonge reizigers aan boord werden beziggehouden met velerlei activiteiten variërend van een cursus fotografie tot en met het samenstel len van een scheepstelevisiejournaal en aan de wal met onder meer een bezoek aan de schouwburg in Amsterdam, het beluisteren van een wagenspel in Kampen, met een heuse vossenjacht in Zutphen waar het gezelschap bovendien door de burgemeester werd ontvangen en met een bezoek aan het Openluchtmuseum in Arnhem. Ook van het optreden aan boord van Connie Vink, Rob de Nijs en Ben Cramer en van de speciale feestavond, die in de Arnhemse Stokvishal werd georganiseerd met Spooky and Sue en de groep Fungus, zijn opnamen gemaakt. En dan zijn er natuurlijk nog de interviews met de vakantiegangers zelf over deze bijzondere week met de „Henri Dunant". Ralph Ri chardson, die de rol speelt van de onvrien delijke prof. MacLeod in „Cornets among the stars. bezorgde Marjole haar eerste tv-optreden in een programma van Willem Duys waarin Mary gëinterviewd werd. De show werd later door AVRO-regis- seur John v. d. Rest opgeno men. Hij flopte. Marjole kwam er niet uit. Marjole er nu over: "Het eer ste deel van die produktie was niet om aan te zien. Terecht waren de kritieken niet mals. Het tweede deel was beter. John had me vier weken voor bereiding belooft. Dat heb ik nodig. Voor de KRO-show zijn we met het team langer bezig geweest. John kwam drie da gen voor de opnamen pas bo ven water. We zjjn toen aan de voorbereiding van het eerste deel toegekomen. Het tweede deel dat wel goed was, heb ik helemaal alleen gedaan, des tijds. Marjole heeft nog een minder prettige herinnering aan een tv-optreden. "Dat was met het Knokke Songfestival waar ik jaren geleden aan mee heb gedaan. De Nederlandse ploeg eindigde toen op een vijfde plaats. De kritieken waren vernietigend. Gelukkig is dat festival afgeschaft. De Gul den Zeezwaluw is veel beter. Daar wordt iets van een team gevraagd. Een team dat niet beperkt wordt; alleen in tijd. Je kan over de voorbereiding zo lang doen als je wilt. Alleen de opnamen moeten in één avond worden gemaakt Je mag er hoogstens een paar minuten applaus uit snijden. Voor mij speelt het een be langrijke rol dat er publiek in de zaal is. Ik ben een theater mens. De speel op stiltes en op lachorkanen. Dat stimuleert me. Een nummer als "Les blouses blanches", waarin ik op een gegeven moment mijn pruik afzet is onmogelijk te doen zonder de reacties uit de zaal. Nee, de jury zit gelukkig niet in de zaal. Die bekijken het programma pas als alles al achter de rug is. Marjole Flo res show werd 18 juni in Knokke opgenomen en de zaal was enthousiast. De juryleden maken vanavond bekend, wat ze van onze Mar jole vonden. Marjole Flore: „Via Gulden Zeezwaluw naar het buitenland". De TROS heeft vanmiddag voor de kinderen een recla mespot uitgezonden van bijna een uur. Deze keer besteedde regisseuse Coby Schuuring meer dan ruimschoots aan dacht aan het tienerweekblad Tina, onder het kopje „Tiener mode-circus", waarin tieners uit het hele land kledinglcrea- ties konden tonen in een af wisselend circusprogramma. Het weekblad voor meisjes Ti- na schreef enige maanden ge leden een mode-ontwerpwed strijd uit. Bijna 15.000 meisjes jongens mochten niet mee doen tekenden hun ontwerp op een door Tina uitgegeven formulier. De ontwerpen wer den door een jury (iemand van een kledingmagazijn, een mo deontwerpster en redactiele den van Tina) beoordeeld. Per provincie België gold ook als provincie werd een ont werp uitgekozen; de maakster ervan kreeg 125 gulden om haar ontwerp echt te maken. Rob de Nijs, trekpleister voor het tiener modecircus. De uitgekozen ontwerpen wer den in de afgelopen weken per provincie in het „Tina mode- toercircus" getoond. Dit circus is eigenlijk het kindercircus Mariska. Steeds werd per pro vincie een Modemiss gekozen en die missen kwamen zater dag 28 juni in Harderwijk bij een waar Tina's modemiss 1975 werd gekozen. Als publiekstrekker werd Rob de Nijs uitgenodigd, want de TROS kwam immers opna men maken voor vanmid-. dag en dan moet de tent vol zijn. Rob zong uiteraard het liedje „Tina" en aan belang stellenden werden T-shirts uit gedeeld. Zo werden de regels van de sluikreclame weer pri ma uitgevoerd.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 2