Vakbeweging wil in 1976 meer voor laagstbetaalden Twee doden door noodweer veel schade en overlast Vrachtverkeer 2 of 3 dagen van weg Rechter in Parijs vrij na ontvoering "De Zeven Provinciën eerder uit de vaart 3* VERBOD Botulisme in Leiden S» Gevangenen ontsnapt Woensdag 9 juli 1975, 65e jaargang no. 20164 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, Advertenties (excl B.T.W.) f 0.42 per Postmeester De postmeester, tv-film naar de novelle van Poesjkin op Ned. I om 20.21 uur. In „Jouw wereld, mijn wereld," deel 2 van „Moe der gaat weer trouwen," om 19.05 uur. Ned. II om 20.21 uur het tv-spel over de ontdekkers van insuline „Cornets among the stars." Om 21.40 uur „Kijken naar kinde ren." Onweersbuien en minder warm. Perioden met zon maar plaatse lijk ook onweersbuien. Naar zuidwest draaiende wind meestentijds zwak tot matig, maar in buien kans op flinke windstoten. Max. temperaturen van 20 tot 25 graden. Morgen zon: 4.31—20.58, Maan: 6.20—21.22. Schev. hoogw.: 3.34—16.06, Laagw.: 11.41. (Van onze parlementaire redactie) Den Haag Hoewel de vakbeweging nog onvoldoende inzicht heeft in de economische ontwikkeling en zich daar om nog niet concreet wil uitspreken over het in 1976 te voeren arbeidsvoor waardenbeleid, heeft zij gisteren toch reeds gesteld, dat tenminste de materie le positie van de laagstbetaalde werk nemers moet worden verbeterd, even tueel ten koste van de beter betaalden Als daardoor via belastingen en feitelij ke loonsverhogingen onvoldoende ruim te is dan wil de vakbeweging de gang bare manieren van procentuele prijs compensatie aanpassen. De drie vakcentrales NW, NKV en CNV hebben dit opgemerkt in hun beleidsprogram 1976/77, waarin wordt uiteengezet wat van regering en parlement in de komende jaren wordt verlangd. Erkend wordt, dat de economische groei beperkt zal zijn, zo er al van groei sprake is en dat er keuze zal moeten worden gemaakt. Maar de vak beweging wil in geen geval de botte biil in de overheidsuitgaven zetten. De uitgaven voor collec tieve voorzieningen moeten worden verhoogd, al zal het tempo van de aanpak van nieuwe zaken wellicht wat moeten vertraagd en gefaseerd bij aanhoudende slechte economische ontwikkelingen. Enige verzwaring van de belastingdruk en de premiedruk wordt aanvaard, maar er behoeft van de vakbeweging geen inflatiecorrectie op de belas tingen te komen. Wel zal de rijksbijdrage voor de sociale verzekeringen permanent moeten worden gemaakt. In het sociaal-economisch en maatschappelijk be leid zal het streven naar maatschappelijke veran deringen centraal moeten staan, aldus de vakcen trales. Zij zullen dit beleid toetsen aan ondermeer de volgende doelstellingen: de volledige en volwaardige werkgelegenheid door selectieve groei, alsmede een eerlijke verde ling van het werk democratisering van het economisch en maat schappelijk leven rechtvaardiger verdeling van inkomens, alsme de meedelen door werknemers in het nationale produktieve vermogen verbetering van de kwaliteit van het onderwijs voor iedereen goede en betaalbare woningen voor iedereen, (zie ook pagina 9). (van onze pari. red) DEN HAAG Minister Vredeling van Defensie zou ovenregen de geleide wapenkruiser 'De Zeven Provinciën' vervroegd uit de vaart te nemen. Hij kan hiermee enige honderdduizenden guldens op zijn begroting besparen. Volgens het oorspronkelijke plan zou het vlaggeschip van het Nederlandse marine-eskader in 1977 buiten dienst worden gesteld. 'De Zeven Provinciën' ondergaat momenteel een grote onderhouds beurt die zeker nog een half jaar in beslag zal nemen. De bewindsman zou zich nu afvragen of het nog de moeite waard is de kruiser na de opknapbeurt in te zetten. Het schip zou dan nog slechts een jaar varen. De Marinevoorlichtingsdienst ontkende vanochtend dat 'De Zeven Provinciën' eerder uit de vaart zal worden genomen. Volgens een woordvoerder ligt het wel in bedoeling het schip minder in te zetten. Uit een oogpunt van bezuinigingen heeft minister Vredeling inmid dels besloten dure marinereizen en vlagvertoon van de vloot te beperken. Door deze maatregel gaat de reis van de fregatten Van Galen en Tjerk Hiddes naar Leningrad niet door. De schepen zouden van 25 tot 29 september een bezoek brengen aan de Russische haven stad. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Het nood weer heeft gisteravond op diverse plaatsen in het land grote schade aangericht en twee mensenlevens geëist. Door blikseminslag ont stond in Lopikerkapel bij IJsselstein brand in een met 1,3 miljoen li ter gasolie gevulde op slagtank van de Lucht macht, die de hele nacht heeft geduurd. Op vele plaatsen in het land ondervond het trein- en wegverkeer grote hinder. De inslag in de opslagtank ging gepaard met een enorme explo sie, waarna urenlang een vlam menzee uit de brandende tank opwalmde met erboven een zware rookkolom. De tank was een onderdeel van een tankpark van zes grote tanks, die groten deels ondergronds liggen. De brandweer liet de tank uitbran den en concentreerde zich op het voorkomen van overslag naar de andere voorraden brandstof. De vlammenzee lokte drommen nieuwsgierigen. In Bergeyk werd een boer in het weiland door de bliksem getrof fen en op slag gedood. In Dren te werd een visser het slachtof fer van het zware onweer. De bliksem trof in Lochem een bejaardentehuis. De bejaarden konden tijdig worden geeva- cueerd en ondergebracht in na bij gelegen tehuizen. In Nieuw- land sloeg de bliksem in een Üs^vV. Zo zag de door noodweer binnenstad van Tilburg er gistermiddag uit. Een beeld van de vuurzee, die veroorzaakt werd door blikseminslag in de kerosineop- èn hÜ!ï slagtank bij IJsselstein. huis en de daarachter gelegen een aardappelschuur in vlam- hinder van het geweld van de stal gingen in de vlammen op. men op, in Eerbeek (O) onder- natuurelementen. Seinen raak- Boerderijen werden, na blik- ging een landbouwstal hetzelfde ten onklaar; op de lijn Deven- seminslag, door brand verwoest lot. In Schalkhaar (O) moest een ter-Almelo werd een D-trein in Dedemsvaart, Westerbork, varkensschuur het ontgelden. door de bliksem getroffen. Hij drie kinderen werden gered. Het Staphorst; in Borger (Dr) ging Ook het treinverkeer ondervond heeft anderhalf uur stil gestaan. In vele binnensteden ontstond wateroverlast. Talloze bomen werden getroffen; vooral in Drente en Gelderland knapten honderden bomen als lucifer houtjes af. ...met één hand aan het stuur, omdat zij in de andere een ijsje hadden. (Van onze Pari. Red.) DEN HAAG Staatssecretaris Van Huiten (Verkeer) meent dat de situatie in hef wegvervoer zou kunnen worden verbeterd door uitbreiding van het zon dagse rijverbod voor vrachtauto's. Hij denkt hierbij aan de zaterdag en een doordeweekse dag. De bewindsman heeft deze suggesties gisteren gedaan tijdens een gesprek met vertegenwoordi gers van werkgevers en werknemers in het wegtransport over de noodsituatie in deze bedrijfstak. Werkgevers en werknemers hebben een kleine maand om over de suggestie van de staatssecretaris na te denken. Eind juli heeft een volgend gesprek op het departement plaats. Volgens een woordvoerder van Verkeer en Waterstaat zal waarschijnlijk nog deze week een tonnage stop voor het weg- transort worden afgekondigd. De stop houdt een bevriezing van de huidige ca paciteit in. Staatssecretaris Van Huiten beoogt met deze maatregel een verbete ring van de rentabiliteit in de geplaagde bedrijfstak. De woordvoerder van het departement verklaarde, dat eventuele onrust over uitbreiding van het rijverbod op zondag op dit ogenblik misplaatst is. „De staats secretaris heeft alleen maar de suggestie gedaan. Volgens hem is het één van de oplossingen om uit de noodsituatie te geraken. Leiden Blijkens een medede ling van de Provinciale Water staat in Zuid Holland is bij de Trekvlietbrug in Leiden botulis me geconstateerd. Er is inmid dels een vijftal dode eenden aangetroffen in de Trekvliet. Deze staat in open verbinding met de Vliet, die weer uitkomt in het Rijn- en Schiekanaal. Hoewel Provinciale Waterstaat er met nadruk op wees, dat er geen reden tot paniek is, lijkt enige voorzichtigheid toch wel geboden. De kans bestaat dat mede gezien de hoge temperatu ren van de afgelopen dagen het botulisme zich nog verder zal uitbreiden. Jean Charl PARIJS De rechter president en de officier van justitie van een Parijse rechtbank die giste ren door een gangster werden ontvoerd zijn vast gebonden aan het stuur van de auto van de roofovervaller in het centrum van Parijs terugge vonden. De gangster, Jean Charles Willoquet, die terechtstond wist uit het paleis van justitie te ontvluchten dank zij zijn vrouw die als advocate vermond de rechtszaal binnenkwam, haar man een revolver overhandigde en de parketwachten bedreigde met een handgranaat. Twee parket wachten werden ernstig gewond door kogels van de vluchtende gedetineerde. Jean Charles Willoquet vuurgevecht met de politie waarbij hij door zes kogels in de buik werd getroffen. Hij kreeg drie jaar gevangenisstraf en twee jaar voorwaardelijk. Het proces van gisteren was voor diefstal van een auto. Mevrouw Willoquet was de rechtszaal binnenge drongen. Binnen enkele seconden overhandigde ze haar man de revolver, boeide rechter André Cozet- te en de officier van justitie Antoine Michel. Met de bedreiging dat hij hen zou doden dwong Wilo- quet beide magistraten mee te gaan naar buiten en in de auto van zijn vrouw mee te rijden. Twee parketwachten die probeerden Willoquet te overmeesteren toen hij uit de rechtszaal de gang opging werden door kogels van de gangster getrof fen. Ster-spot verboden HAARLEM (ANP) De recla meraad heeft beslist dat een filmpje van Davino-ijs niet meer in de Sterreclame mag worden uitgezonden. Het filmp je zou gevaar voor de verkeers veiligheid opleveren. Het filmpje toonde vier kinde ren die op een bospad naast elkaar fietsten, elk met één had aan het stuur en in de andere hand een ijsje. Een particulier nam aanstoot aan het filmpje omdat hij zijn kinderen altijd leert met beide handen aai* het stuur te fietsen. De reclameraad vond daarop de film in strijd met de wet, omdat het rijden met meer dan twee fietsen naast elkaar verboden is. De argumenten van de ijsfa briek, als zou de entourage slechts „sfeermakend" zijn ge weest en het ouderlijk gezag niet ondermijnd zijn geworden, lieten de reclameraad koud. ADVERTENTIE Diverse modellen vrijetijdspakken Denim en pitkatoen, waaronder dit model met bloemetjes garnering. M: 36/44 0% katoen. S/M en L Verschillende modellen Denim pantalons. O.a. in blauw en groen. M:38/48 Wt mantelspecialist; WINSCHOTEN (ANP) Uit de strafgevangenis in Winschoten zijn gisteravond twee mannen ontsnapt. Een Hagenaar en een Groninger ontkwamen door het doorzagen van de tralies. Na hun ontsnapping namen zij een taxi naar Sappemeer. Sindsdien ont breekt van hen ieder spoor.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1