Joop Zoetemelk dwong ontzag concurrentie af Oud succes-patroon werd Merckx voor eerst fataal Leiden rekent nog steeds op start van Tour VAL VAN FAVORIETEN ZETTE ZICH VOORT WOENSDAG 9 JULI 1975 LEIDSE COURANT.. PAGINA II Ieder mens heeft zijn beperkingen" (Van onze speciale verslagge- als in zijn beste amateurjaren, eens in de eerste plaats omdat ver) Hijzelf echter dachter anders ik niet durfde. Ik kan het over. „Zo goed is het nog lang waarschijnlijk gewoon niet SAINT LARY Fedor den niet. Het klimmen ging goed, goed genoeg. Ieder mens heeft Hei^og leek gisteren te rijden het dalen niet. En dat was niet zijn beperkingen." Drie mille voor Joop (Van onze speciale verslag gever) SAINT LARY - Joop Zoe temelk heeft gisteren door zijn prestatie in de tweede Pyreneeënrit op een dag drieduizend gulden ver diend. Joop kreeg voor zijn etappeoverwinning 1900 gulden, voor het feit dat hij als eerste op een Col van de eerste categorie te Pla d'Adet aankwam 500 gulden, en bovendien werd hij door de jury van jour nalisten uitgeroepen tot de strijdlustigste renner van de dag, hetgeen hem ook nog eens 500 gulden ople verde. Overwinning betekende bevrijding Achteraf kan ik wel toege ven dat ik eergisteren in de eerste Pyreneeënetappe slecht heb gereden. Ik voel de mij helemaal niet goed en dat verontrustte me zeer. Slecht gereden in de tijdritten en dan bovendien ook nog niet te best klim men, dat zou een slechte Tour worden, daar pieker de ik over. Soms werd ik 's nachts wakker en dacht ik daar voortdurend aan. Als je veel over iets na denkt, als je een tobber dreigt te worden, is dit niet bevorderlijk voor je presta ties. Daarom betekent de overwinning in Saint Lary meer dan alleen maar een etappezege. Het is de be vrijding van een onzeker heid, die mij gekweld heeft. De overwinning zal mij mijn zelfvertrouwen terug geven, het geloof dat ik op een steile berg van de meeste van mijn rivalen kan wegrijden. Dat zelfver trouwen had ik het vorig jaar voor mijn valpartij. Toen wist ik, als een Col komt, zijn ze gezien. Maar het verdween na mijn val partij, ik geloofde er niet meer in, tot gisteren. Het was dan ook een absolute test waartoe ik mezelf dwong toen ik op de Pla d'Adet demarreerde. Ik wil het weten, dacht ik. Omkij kend zag ik dat Merckx en de anderen achterbleven. Even kreeg ik een slecht moment. Daar moet je na een demarrage op een berg altijd doorheen. Ik dacht: „Blijf maar even hetzelfde tempo rijden om te herstel len." Ik kwam gelukkig over die inzinking heen en toen Thevenet alsmaar na derbij kwam, heb ik even tempo verminderd om eventueel wat reserves op te doen als hij zou demar reren. Maar hij demarreer de niet en bleef een hoog tempo rijden. Toen kort voor de finish zijn band leegliep, was het niet moei lijk meer om te winnen. Ik vind dat de Nederlandse supporters intussen wel te vreden mogen zijn, vier etappeoverwinningen voor Nederland in twaalf dagen. Tour in cijfers De uitslag van de elfde etappe van de Ronde van Frankrijk, van Pau naar Saint Lary Soulan over een afstand van 160 kilometer, luidt: 1. Zoetemelk (Ned.-Caput) 5.27.18; 2. Thevenet (Fra.-De Muer) 5.27.24; 3. Van Impe (Bel.-Stablinski) 5.28.13; 4. Merckx (Bel.-Lelangue) z.t.; 5. Ocana (Spa.-Sau- ra) 5.29.42; 6. Lopez Carril (Spa.-Barru- tia) 5.30.36; 7. Romero (Fra.-Lapebie) 5.31.10; 8. De Schoenmaecker (Bel.-Le langue) 5.32.16; 9. Galdos (Spa.-Barru- tia) 5.32.2110. Gimondi (lta.-Ferretti) 5.32.53; 11. Battaglin (Ita.-Foftana) 5.32.55; 12. Fabbri (lta.-Ferretti) 5.33.11; 13. Torres (Spa.-Saura) 5.33.13; 14. Kui per (Ned.-Liebregts) 5.33.17; 15. Pouli- dor (Fra-Caput) 5.33.27. 16. Santy (Fra- Stablinski) 5.33.58, 17. Janssens (Bel.- Lelangue) 5.34.24. 18. Fuchs (Zwi.-Bar- tolozzi) 5.34.40; 19. Martinez (Fra.-Sta- blinski) 5.34.40; 20. Den Hertog (Ned.- Liebregts) 5.35.03. Klassering overige Nederlanders: 44. Karstens (Stablinski) 5.39.55; 66. Prin sen (Liebregts) 5 42.28; 84. Vianen (Ca put) 5.46.04 87. Kamper (Liebregts) 5.46.52; 98. Knetemann (Caput) 5.48.59; 100. Koken (Liebregts) 5.49.04; 114. Priem (Liebregts) 5.54.31. Algemeen klassement; 1. Merckx (Bel.- Lelangue) 48.18.16; 2. Thevenet (Fra.-De Muer) op 1.31; 3. Zoetemelk (Ned.-Ca- put) op 3.53: 4. Van Impe (Bel.-Stablins ki) op 5.18; 5. Ocana (Spa.-Saura) op 6.43; 6. Gimondi (lta.-Ferretti) op 7.54; 7. Poulidor (Fra.-Caput) op 9.56, 8 Bat taglin (lta.-Fontana) op 9.59; 9. Lopez Carril (Spa.-Barrutia) op 9.59; 10. Dan- guillaume (Fra.-De Muer) op 11.57; 11. Moser (Ita.-Bartolozzi) op 11.55; 12. Cal- dos (Spa.-Barrutia) z.t.; 13. Yves Hezard (Fra.-Caput) op 12.43; 14. Janssens (Bel.-Lelangue) op 13.16; 15. Fuchs (Zwi.-Bartolozzi) op 13.28, 16. Torres (Spa.-Saura) op 14.35; 17. Kuiper (Ned.- Liebregts) op 14 50; 18. Santy (Fra.-Sta- blinski) op 18.51; 19. Julien (Fra.-Sta- blinski) op 18.51; 20. Talbourdet (Fra.- Caput) op 21.11. Klassering overige Nederlanders: 21. Den Hertog (Liebregts) op 21.15; 43. Karstens (Stablinski) op 29.55 76. Prin sen (Liebregts) op 42.34, 79. Vianen (Caput) op 43.41; 84. Knetemann (Ca put) op 44.41; 108. Kamper (Liebregts) op 56.02; 113 Priem (Liebregts) op 1.01.52; 114. Koken (Liebregts) op 1.02.42. Dagploegenklassement: 1 Lelangue (Merckx. De Schoenmaecker. Janssens) 16.35.53; 2. Stablinski (Van Impe. Santy. Martinez) 16.36.52; 3. Caput (Zoetemelk, Poulidor, Talbourdet) 16.37.18; 4. Saura (Ocana, Torres. Viejo) 16.38.42; 5. De Muer (Thevenet. Danguillaume. Catieau) 16.39.24; 6. Barrutia (Lopez Carril, Gal dos. Menendez) 16.45.09; 8. Liebregts (Kuiper. Den Hertog. Prinsen) 16.50.48. Algemeen ploegenklassement: 1. Caput 145.19 02; 2. Lelangue 145.26.03; 3. De Muer 145.28.54 4 Stablinski 145 33.37; 5. Saura 145.33.49 6 Bartolozzi 145 36.57; 10. Liebregts 146 06.12. Algemeen bergklassement: 1. Van Impe (Bel.) 97 punten; 2. Merckx (Bel60; 3. Zoetemelk (Ned.) 55; 4. Thevenet (Fra.) 44; 5. Ocana (Spa.) 40; 6. Torres (Spa33. Algemeen puntenklassement: 1 Van Linden (Bel.) 229 punten; 2 Merckx (Bel174; 3. Moser (Ita.) 155; 4 Gode- froot (Bel.) 110; 5. Hoban (Eng) 102. VAN KILOMETER TOT KILOMETER km. 1: vertreksein voor 126 ren- km. 63: De Meyer wint premie sprint voor Cigana en Mintke- wicz. km. 82: Veld versplintert bij de beklimming van de Tourmalet. km. 93: Doorkomst op de Tour malet, eerste categorie: 1. Van Impe; op 0.12: Ocana; op 0.16: Merckx en Zoetemelk, Thevenet en De Schoenmaecker; op 0.20: Galdos; op 0.50: Gimondi, Ro mero, Martinez en Kuiper; op 0.55: Lopez Carril; op 1.20: Pe dro Torres; op 1.25: groep met Poulidor; op 2.15: Den Hertog, km. 100: Verschillen verminde ren in de afdaling, km. 113: Kopgroep van elf man bij wie Kuiper en Zoetemelk, Merckx en Thevenet bij Ravi taillering. Groep Poulidor op 1.00, Den Hertog op 2.45; groep met Danguillaume op 3.30; pelo ton met Moser op 5.30. km. 123: Doorkomst op de Col d'Aspin, tweede categorie. 1. Van Impe; op 0.04: Merckx, Ocana, Galdos, Thevenet, Zoete melk, De Schoenmaecker en Gi mondi; op 1.05: Romero; op 1.20 groep met o.a. Poulidor, Kuiper, Lopez Carril en Battaglin; op 3.40: Den Hertog; op 7.45: Pelo ton met Moser en Hezard. km. 150: De acht die de Aspin als eerste overschreden hebben 0.50 voorsprong op de groep met Poulidor, Kuiper en Battag lin. km. 152: Aanval van Thevenet; Merckx, Van Impe, Zoetemelk en Ocana komen terug. Galdos en Gimondi niet km. 153: Zoetemelk springt weg. Thevenet volgt hem op 0.27. km. 157: Thevenet bij Zoete melk op 0.57: Van Impe en Merckx; op 1.40: Ocana. km. 160: Zoetemelk wint etappe op Place d'Adet teV>aint Lary (eerste categorie) mik acht se conden voorsprong op Theven et. Van Impe en Merckx volgen op een minuut. Moser op ruim negen minuten. (Van onze sportre dactie) LEIDEN - Ondanks het feit dat berichten uit Frankrijk mel den, dat Leiden niet de start van de Tour de France in 1977 zal krijgen, houden de organisatoren er toch rekening mee' dat Leiden over twee jaar wel starplaats zal zijn. Joop Riethoven, een van de leden van het Leids wielercomité over de berichten, die afgelopen weekeinde via het Franse pers bureau AFP werden verspreid. Ik heb het gelezen, maar of ficieel weten wij nog van niets. Ik heb het idee dat men 1976 en 1977 door elkaar haalt. Wellicht start de Tour volgend jaar in Fleurance. Wij hebben in elk geval een optie voor 1977 tot 15 september. En wat ons betreft is de zaak helemaal rond. Er is een telegram onderweg naar Felix Levitan". Financieel is de zaak inmiddels ook rond. Grootslagersbedrij f Teekens heeft zich garant gesteld voor de totale kosten van een tourstart in Lei den, die dan in of op het terrein van de Groenoordhal zal moeten plaatsvinden. Hoeveel het gaat kos ten wil Riethoven niet kwijt. „Meer in elk geval dan in Scheveningen twee jaar geleden. Toen kostte het 220.000 gulden". Nu de zaak financieel •rond is, is Riethoven ook bereid volgend jaar de Tour al naar Leiden te halen. „Het geld hebben we nu toch", reageert hij la coniek. SAINT LARY „Ik geef toe dat ik ongerust ben, ik zal mijn tactiek moeten veranderen" Eddy Merckx trok een zuur gezicht. „De Schoenmaeker heeft goed gereden, maar hij heeft eigenlijk voor Thevenet en Zoetemelk gewerkt". Eddy, die toegaf de hele dag nerveus te zijn geweest, hekelde de falende tactiek van zijn ploeg. Jos de Schoenmaker, luitenant van Merckx, gaf gisteren in de tweede Pyreneeënrit op de Cols Tourmalet, Aspin en ook in de eerste kilometers van de Pla d'Adet het tempo van de kop groep aan. Tempo maken is sinds de komst van Merckx in de ronde van 1969 zijn tactiek geweest. Eddy handelde steeds volgens een zelfde succespatroon. In de vlakke etappes en de tijdritten voorsprong nemen en de gele trui veroveren, daarna in de cols zijn beste helpers naar de kop van het peloton dirigeren en maar tempo maken. Zo snel mogelijk naar boven rijden, zo dat de concurrenten de lust zou ontnomen worden om te demar reren. Deze tactiek is Eddy gis teren voor het eerst fataal ge worden. In het spoor van de Schoenmae ker en Merckx reden Thevenet en Zoetemelk rustig mee over de Tourmalet en de Aspin. Zij wachtten ook nog enkele kilo meters tijdens de beklimming van de Pla d'Adet, op wiens top de finish lag. Toen achtte Zoete melk zijn tijd gekomen om aan te vallen. Zelfs in de momenten, waarop hij in de afgelopen da gen moedeloos werd, heeft Joop volgehouden: „Zodra ik een kans daartoe zie, zal ik aanval len". Voor het eerst in deze Tour had Zoetemelk een goede dag. En wat gebeurde? Op ze ven kilometer voor de finish sprintte hij weg. De demarrage van Zoetemelk kon door Merckx niet worden beant woord. Studie De drager van de gele trui bleef Van onze spéciale verslaggever Jean Nelissen. achter. Zijn naaste rivaal Ber nard Thevenet kwam pools hoogte nemen. „Ik zag dat Zoe temelk twee honderd meter voorsprong nam en ik keek naar Merckx, ik wilde hem even bestuderen hoe hij ervoor stond" Thevenet: „Ik stelde vast dat hij aan zijn maximum snelheid reed, dat hij niet harder kon. Eddy hijgde en sleurde zich op de macht naar boven. Ik keek weer naar Zoetemelk en merkte dat zijn voorsprong niet groter was geworden. - Dit is het mo ment, flitste het door mijn hoofd en ik sprintte weg. „Het duurde niet lang of Thevenet achterhaalde Joop Zoetemelk. Dat was op vijf kilometer van de top. Toen Thevenet langszij kwam, nam Zoetemelk onmiddellijk een afwachtende houding aan. „Thevenet staat het beste ge klasseerd, het was zijn belang dat wij zoveel mogelijk voor sprong zouden nemen, ik wilde per sé de etappe winnen", ver klaarde Joop later. Het werd op €ddy Merckx zag zijn alou de taktiek van het tempo hoog houden ditmaal ver keerd uitpak ken. Thevenet en Zoetemelk profiteerden van de inspan ningen van Jos de Schoenmaker. de Pla d'Adet een adembene mend duel. Thevenet en Zoete melk tegen Merckx en Van Im pe, die op vijftig seconden volg den. Het viel op dat de kleine klimmer bij Merckx bleef. Toch een combine? Van Impe: „Nee, nee, in hemelsnaam. Mijn sup porters zouden mij vermoorden. Ik ben ben bij Merckx gebleven omdat ik vandaag niet zo goed klom en hij toch een hoog tem- uit 9JULL12eET.2«km ALBir: ^"THERME5-M.4IZ SÉMÉAC JTARBES po reed. Op die manier verloor ik het minste terrein'. De laatste drie honderd meter. Thevenet en Zoetemelk keken even omhoog en zij zagen boen hen het verlossende finishdoek hangen, dat een einde zou ma ken aan het pijnigen van hun lichaam. Zij maakten zich op voor de eindsprint Zoetemelk draaide echter al met ruime voorsprong uit de laatste bocht en won on bedreigd.,,^ hoorde de achter band van Thevenet leeglopen en toen heb ik gedemarreerd", ver klaarde hij. „Blij, Joop?" „Je kunt je niet voorstellen hoe ge lukkig ik ben", antwoordde hij, „Eindelijk is een zware last van mij afgevallen". De gebeurtenissen op de Pla d'Adet hebben intussen aange toond dat Merckx, evenals het vorig jaar, kwetsbaar is in het hooggebergte. Thevenet nader de hem gisteren tot op anderhal ve minuut in het algemeen klas sement en Joop Zoetemelk schoof op naar de derde plaats met bijna vier minuten achter stand en.... er komen nog drie aankomsten op toppen van Cols. 10 JULL13eETAPPE> 260 km SUPER LIORAN 080 ALBI De laatste beslissende ontsnapping. Bernard Thevenet (r) en Joop Zoetemelk gaan op de finish af. (Van onze speciale verslaggever) moest afstaan. Moser duikelde naar de elfde plaats op 11.55 sec. van Merckx. SAINT LARY De val van de favorieten beeft De Belg Herman van Springel, die twee dagen zich in de tweede Pyreneeënrit voortgezet. De geleden nog op de vijfde plaats in het algemeen Tour "maakt" renners en vernietigt even vlug klassement stond, nu is afgezakt naar de 45ste. hun faam. In dit opzicht was de etappe Pau-Saint De Fransman Yves Hezard, die gisterochtend op Lary onthullend, omdat: de vijfde plaats in het algemeen klassement stond en die op weg naar Saint Lary tien minuten De Spanjaard Gonzola Aja, het vorig jaar met zijn verloor en naar de 13de plaats in het klassement vijfde plaats in het eindklassement te Parijs de afzakte. ontdekking van de Tour, gisteren ontluisterd de Er gaan in deze ronde nog meer klappen vallen, strijd staakte. De Fransman Raymond Poulidor heeft gisteren De Belg Michel Pollentier, die twee dagen geleden zijn positie nog enigszins weten te redden. Pouli- nog op de derde plaats in het algemeen klassement dor, die al enkele dagen aan bronchitis lijdt, werd stond, gisteren op 160 km maar liefst 27 minuten op alle Cols gelost, maar kon in de afdaling weer_ verloor, en daardoor naar de 47ste plaats in het terugkomen. Hij beperkte zijn verlies tot zes minu- algemeen klassement afzakte. ten, maar als hij niet snel herstelt, zal ook hij De Italiaan Francesco Moser, de revelatie van de spoedig tot de slachtoffers behoren. Zo gaat dat eerste tourweek, meer dan elf minuten verloor en in de Tour. Hij is keihard, en voor iedereen zijn tweede plaats in het algemeen klassement meedogenloos. Deze Joop Zoetemelk was niet temin nog niet voor honderd procent tevreden over zijn pres tatie. „Ik heb gezegd dat wij, wat betreft de ronde, in Saint Lary zouden weten waar wij aan toe zijn. Dat weten wij nu. Merckx is niet onverslaanbaar. Ik zelf ben nog niet op de top van mijn mogelijkheden, maar het gaat steeds beter. Zou ik er weer helemaal zijn, dan had Thevenet mij nooit meer inge haald. Thevenet is erg sterk op dit moment Als ik nu een voor spelling zou moeten doen, dan zou ik eerder op Thevenet tip pen dan op Merckx. De Alpen moeten nog komen en dan zul len er weer verschillen van mi nuten ontstaan. Rekening hou dend met wat Thevenet daar in de Dauphine Libere heeft ge daan, is hij de favoriet. Zelf ben ik nog niet uitgeschakeld. Ik heb nog altijd een kans. Er ko men nog meer dagen waarop ik winst kan halen. Het zou gek zijn als ik na vandaag niet weer alle hoop heb. Voor de moraal is een overwinning als hier na tuurlijk geweldig. De ronde is weer open en vrijdag op de Puy de Dóme zullen er waarschijn lijk weer flinke verschillen Verschil Zoetemelk was er met Theven et voor verantwoordelijk dat de verschillen gisteren in de slot fase zo groot werden. De Tour malet - Van Impe was het eerst op het hoogste punt was nog maar het begin. (Van onze speciale verslaggever) Saint Lary Met Joop Zoete melk zal in deze ronde van Frankrijk weer helemaal reke ning moeten worden gehouden. Zijn overwinning op de Place d'Adet, hoog boven Saint Lary, bracht hem in de top van het klassement. Zijn weg naar de top, letterlijk en figuurlijk, heeft ontzag afgedwongen van de volledige concurrentie. ten als Poulidor, Battaglin, Kui per en Lopez Carril. Een achttal dat, nog altijd onder stimulans van Merckx, De Schoenmaecker en ook Thevenet vocht om het gat te behouden, want alleen op die manier zouden Danguillau me, Battaglin, Poulidor en voor al Moser al op de helft van de ronde vrijwel kanslozen zijn. Het was een monsterverbond waartegen de samengebundelde kracht van achtervolgende groep niet bestand was. Acht sterken, van wie De Schoenmaecker als eerste door de knieen ging toen het zwaar ste karwei, de klim van Saint Lary naar Place d'Adet moest worden geleverd. De knecht had zijn werk gedaan. Gimondi, de winnaar van Pau en Galdos haakten daarna af. Zoetemelk, Van Impe, Thevenet, Merckx en Ocana begonnen het laatste en beslissende gevecht. De uiteindelijke winst ging naar Zoetemelk, die overtuigend af scheid heeft genomen van zijn zwakke dagen. Het was slechts de eerste hin dernis in een afvalwedstrijd- met-herkansing. De afdaling verkleinde de verschillen en Kuiper, die daalde als een blok, slaagde er ondanks een lekke band in met enkele anderen, onder wie Poulidor en Battag lin, het terrein dat in de klim was verloren te heroveren. Het selectieproces werd voortge zet op de helling van de Aspm, waar nog slechts zeven renners op minder dan een minuut van weer, van Impe boven kwamem. De ploeggenoten Merckx en de Schoenmaeker en verder de en kelingen Ocana, Zoetemelk, Galdos, Thevenet en Gimondi. Acht renners die in de afdaling afstand hielden van concurren- Uitermate vermoeid, niet meer in staat zijn handen in een triomfantelijk gebaar omhoog te heffen, gaat Joop Zoetemelk op de top van de Pla d'Adet als eerste over de finish. Zelfs een lach kan er op dat moment echter nietvan af.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11