Aanwezigheid voor Van Praag een kwestie van beleefdheid Ovaties voor ,,Leidsenhage Ben Peeters in dienst van HVB Jan Timman onvoldaan PSY optimistisch, maar „bal kan raar rollen" Militairen in finale Vejle mag geen onoverkomelijke hinderpaal zijn AJAX TOCH NIET OP LIJST UEFA WOENSDAG 9 JULI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA m ZURICH Jaap van Praag:, de voorzitter van Ajax, schudde voor de lo ting voor de drie Europe se toernooien de hand van 'tegenstander' mr. Max Tripels, die de arbi trageprocedure in werk ing heeft gesteld. In hotel Atlantis, waar de voetbalplechtigheid plaats vond gisteren, kon de airconditioning de tot abnormale hoogte opgelo pen temeratuur niet de baas. De Sahara-hitte werd evenwel niet verhoogd door hete debat ten. Men vroeg zich zelfs af waarom Jaap van Praag naar >de loting was gekomen. FC Twente, AZ'67 noch Sparta wa ren vertegenwoordigd omd&t ze er momenteel niets te zoeken hadden. "We stonden op de lo- tingslüst en dan acht ik het een kwestie van beleefdheid om te genwoordig te zijn', verklaarde Van Praag. Maar toen de gele formulieren werden uitgereikt ibleek de naam Ajax alsnog ge wijzigd in 'de tweede, nog niet tekende Nederlandse club', wat Van Praag een meewarig lachje ontlokte. Niet eerder dan de volgende week zal het arbitragetrio bijeen kunnen komen om een oordeel te geven over de kwestie die tussen de KNVB en de UEFA is gerezen. .Mr. Max Tripels, bij de loting aanwezig, blijft opti mistisch. Hij hoopt dat de voor zitter van het arbitragetrio een rechtskundige zal zijn. Die voor- MONSTER De gymnastraede, een internationaal turn- festijn dat vorige week in Berlijn is ge houden is in een eool succes geeind- d door de afvaardi ging van Turnkring Leidsenhage. De ploeg met 130 deelne mers werd door de Internationale Turn- federatie uitverko ren bij de slotdemon- straties op te treden. „De zaal met zo'n zesduizend toeschou wers stond op z'n kop", is een van de herinneringen van de trotse technische hoofdleider Jaap Bakker. De publieke bijval voor het nummer van turnkring Leidsenha ge (minitrampoline- springen met als aparte entourage ton nen) maakte het suc ces alleen maar gro ter. Bakker: „We hadden niet zoveel verwacht, omdat Ne derlandse delegaties meestal niet vooraan lopen. Andere landen zijn op turngebied veel beter". Leidsen hage zorgde in Ber lijn eens voor een uit zondering. Temidden van 20.000 deelnemers uit diver se landen wekte de ploeg er waren in totaal vijftienhon derd Nederlanders een uitstekende in druk. Bakker. „Wed strijd element is bij de Gymnastraede ta boe, maar de allerbe ste ploegen worden toch uitgezocht om op een morgen op te treden". Met de aanwezigheid bij de slotdemonstra- tie kregen de lange voorbereidingen van Turnkring Leidsen hage de ideale belo ning. Uitslagen Hilversum De nltslagen van de dlnsdaggehou- den draverijen te Hilversum luiden: Armanconprijs (le afd.) 2000 m: 1. Nino Song (S. van Dooyeweerd) 2.44.8 1.22.4, 2. Mack Wickesteyn. 3. Lucky Flight Winn 2,10 pi 1,30 2,30 I,70 kopp 12,80 trio 168,10. Orneprijs (le afd.) 2000 m: 1. Muresj (B. van Os) 2.47.8 1.23.9, 2. Marna- mai, 3. Nuit Wiemselbach. Winn 3,10 pi 1,50 1,80 2,50 kopp 9,70. Armanconprijs (2e afd.) 2000 m: 1. Marjoline (J. Wagenaar) 2.43.9 1.22.0, 2. Madjau du Bois, 3. Nora Hanover. Winn 5,40 pi 1,30 1,20 1,30 kopp 9,90 trio 130,10. Orneprijs (2e afd.) 2000 m: 1. Missy GS (P. Petersen) 2.48.9 1.24.5. 2. Nova Zembla, 3. Nurejev. Winn 3,20 pi 1,90 7,90 3,30 kopp 107,40. Averyonpriis 2900 m: 1. Lathi (J. Wagenaar) 3.59.2 1.22.5, 2. Juanita, 3. Lola Howlandia. Winn 5,30 pi 2,10 9,20 3,90 kopp 82,70 trio 3450,40. Charentepnjs (le afd.) 2040 m: 1. Killing Feet (W. van Dun) 2.53.3 1125.0, 2. Kwik V. 3. Idylle O. Winn 7^90 pi 2,10 1,90 2,90 kopp 21,30. Heraultprijs 2040 m: 1. Isnathan (S. van Dooyeweerd) 2.45.9 1.20.5, 2. Kabbes du Bois, 3. Impala. Winn II,60 pi 2,80 1,50 2,60 kopp 42,50 trio 27,00. Charenteprijs (2e afd.) 2040 m: 1. Kentish Lass (T. van Eyden) 2.49.5 1.23.1. 2. Lady Terraise, 3. Miltiades J. Winn 7,40 pi 1,50 1,10 1,20 kopp 10,10. Midoezeprijs 2040 m: 1. Luxor A (J. Wagenaar) 3.22.5 1.23.0, 2. Liberia, 3. Karmano. Winn 2,10 pi 1,30 2,40 1,60 kopp 6,80 trio 80,90. Mayenneprijs 2040 m: 1. Mexicali - Rose (S. van Leeuwen) 2.53.1 1.24.0, 2. Martin Tefka, 3. Mogambo. Winn 5,30 pi 1,60 3,30 1,60 kopp 51,60. Totalisatoromzet: 395.694.00. Piet Kamps naar NAC BREDA De eredivisie club NAC heeft de 29-jari- ge Piet Kamps voor twee jaar gecontracteerd. Deze middenvelder speelde voor zijn transfer naar NAC voor het Nijmeegse NEC. NIJMEGEN - NEC heeft de 21-jarige amateur Leo Jansen van AWC voor een jaar gecontracteerd. Te vens kwam NEC rond met drie spelers die nog niet hun contract hadden gete kend. Si je Visser, Rob Hut ting en Ben Gerritsen. Draw cricketteam COVENTRY De Nederlandse cricketafvaardiging heeft giste ren bij de wedstrijd in Coventry genoegen moeten nemen met een draw tegen het team van Warwickshire. De Nederlandse formatie scoorde 140 voor negen in antwoord op het Britse totaal van 158 voor negen (gesloten). Aan bat was Tony Bakker met 80 n.o. het meest succesvol. Rolf van Weelde haalde met drie voor 43 in 20 overs de beste cijfers bij de bowlers. Toernooi van De Metselaars SCHEVENINGEN Op de ba- nen van De Metselaars te Sche- veningen is gisteren het inter nationale tennistoernooi begon nen. In de twee voorafgaande dagen konden nog zes spelers zich plaatsen via kwalificatie wedstrijden. Aan dit toernooi neemt vrijwel de gehele Neder landse tennistop deel. Het aan tal buitenlandse deelnemers be draagt 56 (44 heren en 12 da mes). De belangrijkste uitslagen van de eer ste ronde van het herenenkelspel zijn: Claude England (Nieuw Zeel and)—Wouter Fok (Ned) 5—7, 6—3, 61; Yair Wertheimer (Israël)—Steve Meyers (VS) 61, 76; Marian Lau- din (Ned)Isaac Ghouse (India) 6—4, 61; Fred Hemmes (Ned)Dave Se gal (Z-Afrika) 6—1, 6—2; Jay Harvey (VS)Felix Kamplan (Israël) 62, 26, 9—7; Joe Garcia (VS)Jan Hor dijk (Ned) 6-3, 6—2. VILNIUS De Russische ge- wichtheffer Valery Shari (28) heeft gisteren in Vilnius het we reldrecord trekken in het zwaar middengewicht verbeterd en ge bracht op 165,500 kilo. Het oude record stond op naam van zijn landgenoot David Rigert met 165 kilo. Rijswijk in finale Harry de Hartog (Van onze sportredactie) DEN HAAG Een zeer sterk' spelend Rijswijk is er in ge slaagd dankzij een overwinning van 2-0 tegen Spoorwijk de fi nale van de strijd om de Harry de Hartog-beker te bereiken. Nog voor rust kwam een op alle fronten superieur Rijswijk op een voorsprong dankzij een knap doelpunt van Kees van Gemert. Het was dezelfde speler die ver in de tweede helft uit een van 35 meter afstand geno men vrije trap direkt raak schoot en daarmee de zege vei lig stelde. Het zeer talrijke pu bliek zag in doelman Weber van Rijswijk een van de grote uit blinkers. Twee spelers die even eens opvielen wai;en Lorjee en Smith. Donderdag speelt Rijswijk in de finale tegen Scheveningen. Ook nu begint de strijd weer om 19.00 uur op het terrein van Laakkwartier, Oud gemeentese cretaris Blei Weissman zal na afloop de prijzen uitreiken. Jan Timman ...teleurgesteld.. AMSTERDAM De eerste ronde in de grootmeestergroep van het 15e IBM-toernooi heeft reeds direct de Nederlandse topspe- Iers Hans Ree driemaal kampioen van Nederland en grootmeester Jan Timman, sedert twee jaar titelhouder, tegen elkaar in het veld gebracht. Het duel werd na 41 zetten remise, waarna de onvoldaanheid met lepels van het gelaat van Jan Timman viel te scheppen. Zo rond de 20ste zet had hij duidelijk overwicht, hetgeen in een zeer kansrijke positie viel om te zetten. Timman dacht evenwel een andere weg te kunnen inslaan. Achteraf bleek dit op een dwaling te berusten als gevolg van een rekenfout. De uitslagen van de partijen gespeeld voor de eerste ronde van het IBM-toernooi luiden: Grootmeestergroep Uhlmann (DDR)—Makarichev (Rus) 0-1, Ljubojevic (Joeg)—Hamann (Den) 1/2-1/2, Smejkal (Tjsech)—Hübner (Wdl) 1/2-1/2, Böhm (Ned)—Rasuwajew (Rus) 1/2—1/2, Ree (Nd)—Timman (Ned) 1/2-1/2, Jansa (Tsjech)—Szabo (Hong) 1/2—1/2, Sosonko (Ned)—Gheorghiu (Roem) 1/2-1/2, Kavalek (USA)—Raicevic (Joeg) 1-0. le ronde meestergroep V. Baarle (Ned>—Rodriguez (Filip) 1/2-1/2, Weinstein (USA)—Eismg (Wld) 1-0, Farago (Hong)—Boey (Belg) 1-0, Schiffer (Wld)—Nunn (Eng) 1-0, Hartoch (Ned)—D. Dieks (Ned) afgebr., Ligterink (Ned)—Enklaar (Ned) 1/2-1/2. Jeugdschakers gelijk met Denen DEN HAAG In de tweede ronde van het vier landen jeugdschaaktoernooi in Den Haag staat Nederland na de tweede zitting met 4-4 gelijk te gen Denemarken. Engeland staat met 5-2 voor op West- Duitsland. De gedetailleerde uitslagen van de Ne derlandse spelers: Dieks-Leif Kris- tensen afg.; Van der Sterren-Hoi 1/2- 1/2; Egmond-Jens Nielsen 1 0; Eaart- Bjarke Kristènsen 1-0; Bartels-Niels Nielsen 1/2-1/2; Van der Hauw-Pe- dersen 0-1; Carlier-Bisgaard 1-0; Van Hulst-Joergensen afg.; Scholten-An- dreasen 0-1; Paulsen-Wakker afg. De stand: 1. Engeland 13 pnt. en 3 afg partijen; 2. Nederland 10 1/2 pnt. en 3 afg.; 3. Denemarken 6 pnt. en 3 afg.; 4. West Duitsland 5 1/2 pnt. en Het team van FC Lindfield, de tegenstander van PSV. (Vari onze sportredactie) DEN HAAG De reactie van de spelers van PSV op de loting in de eerste ronde van de Europacup voor landskampioenen die de Eind- hovense ploeg tegen het Noordierse FC Lind field plaatst zijn over het algemeen erg nuch ter. Na de gemakkelijke overwinningen tegen Ards vorig jaar zegt Pleun Strik nu: „Wij mogen met dit team niet veel moeite hebben". En Lubse: „Ik ken ze niet, ze zijn kampioen geworden dus ze zullen, naar hun maatstaven gemeten wel goed kunnen voetballen." Ook Adrie van Kraay is van mening dat PSV gemakkelijk moet kunnen winnen, een conclusie waar trainer Cees Rijvers zich bij aansluit alhoewel hij nog het voorbehoud maakte „een bal kan raar rollen". Lindfield zal voor de zevende keer uitkomen in een Europees bekertoernooi. De beste presta tie dateert uit het seizoen '66-'67 toen de kwart finales werden bereikt. Een andere club uit Belfast, Glentoran, zal in de strijd om de UEFA cup uitkomen tegen de tweede Nederlandse vereniging. Alhoewel de vereniging geen full profs kent, heeft Glentoran zich een traditie verworven met het behalen van goede resultaten tegen sterkere clubs in Europees verband. Het zwaarste karwei lijkt te zijn weggelegd voor Feyenoord dat Ipswich Town treft. Deze Engelse ploeg is in Nederland geen onbekende. De club, die vorig seizoen in Engeland zowel net naast titel als beker greep, lootte zowel in '73 als '74 tegen FC Twente en staat bekend als een echte cupfighter. ZURICH Het resultaat van de loting voor de eerste ronde van het toernooi om de Euro pacup voor landskampioenen is (eerstgenoemde club speelt thuis op 17 september, tweede wedstrijd is op 1 oktober): Ujpest Dosza - FC Zurich, Real Madrid Dinamo Boekarest, BK Kopenhagen - AS Saint Etienne, Glasgow Rangers - Bohemians Du blin, Slovan Bratislava - Derby County, Olympiakos Piraeus - Dy namo Kiev, Ruch Chorzov - Kuo- pion Palloseura-(Fin), Benfica - Fenerbahce Istanbul, FC Linfield Belfast - PSV, Jeunesse d'Esch - Bayern München, RWD Molenbeek - Viking Stavanger (Noor), Borus- sia Moenchengladbach - Wacker RESULTAAT LOTING Nico de Doelder feliciteert Ben Peeters met zijn nieuwe baan als technisch medewerker bij de HVB. DEN HAAG Eendrachtig zijn motto dat er altijd wel brood op de plank zal komen, heeft Ben Peeters, tot voor kort trainer van Excelsior, een nieuwe baan gevonden. Sinds 1 juli is hij in dienst van de Haagse Voetbal Bond in een nieuw gecreëerde functie die nog het best omschreven kan worden als „technisch medewerker op het gebied van de sport en de sportieve recreatie". Tijdens een gistermiddag gehouden bijeenkomst zei Nico de Doelder, voorzitter van de HVB, dat men hoopte door het nemen van deze stap een aansluiting te hebben gevonden bij de nieuwste ontwikkelingen in de sport. „Men moet de ontwik keling binnen de KNVB wat betreft de reorganisa tie in de gaten houden en daarnaast de gang van zaken op het ministerie van CRM met betrekking tot de sportieve recreatie". Nico de Doelder bena drukte heel duidelijk dat Ben Peeters niet als trainer in dienst van de HVB kwam, maar dat zijn werkzaamheden, nogmaals, ook gericht waren op juist die sportieve recreatie. „Daarnaast" zo stelde hij, „zal het werk van Ben Peeters liggen in de ontwikkeling in de breedte van het voetbal en het meer deskundig begeleiden van de diverse selecties". Nico de Doelder erkende dat de stap die men nu heeft gedaan misschien een tikkeltje geforceerd overkomt, „maar" zo zei hij, „in de toekomst was er misschien geen Ben Peeters meer te vinden". Beide partijen hebben voorlopig een contract afge sloten voor de tijd van een jaar. Peeters: „Laten we eerlijk zijn, het is een nieuwe functie. Je weet nooit hoe dat uitpakt. Ik heb echter het vaste voornemen er iets goed van te maken.". Zaken waar Ben Peeters zich voor zal inzetten zijn om er enkele te noemen een uitbreiding van de ver schillende selectietrainingen; het Haags elftal „daar hoeven we niet omheen te draaien, het zit in het slob") en vinden van meer mensen voor het jeugdwerk. „Vaak is het nu nog zo dat de jeugd bij clubs begeleid wordt door mensen die goedwillen piaar niet deskundig zijn. Als ik bij voorbeeld door verschillende lesavonden een deel van mijn kennis kan overdragen is er alveël gewonnen. Je moet proberen de mensen enigszins bidwijs te maken in het trainingsvak". Daarnaast wil men proberen of er een mogelijkheid is door het openstellen van sporthallen en sportvelden (De Doelder: „Hierover wordt met de gemeente gespro ken. Het is een gedachte die nog nader uitgewerkt moet worden") ook de niet georganiseerde jeugd bij het sportgebeuren te betrekken. Ben Peeters: „In het belang van de verenigingen, want ook daar zal nog heel wat onopgemerkt talent lopen". Zo zijn het ook de verenigingen die baat hebben bij de aanstelling van Ben Peeters. Nico de Doelder: „Ik kan me voorstellen dat FC Den Haag het advies van Ben niet nodig heeft, maar dat het kleine clubje achter Ockenburg er juist wel be hoefte aan heeft". PAUL HOVIUS RHEINE Het Nederlands mi litair voetbal-elftal heeft zich via een zege van 2-1 op Griekenland geplaatst voor de finale van het militaire wereldkampioenschap. Deze eindstrijd tegen West- Duitsland, dat in Siegen tegen Iran met 1-1 gelijk speelde, wordt zaterdag om 4 uur in Hagen gespeeld. Sportwereld PRAAG De atletiekploeg van de Verenigde Staten heeft de tweedaagse wedstrijd in Praag tegen Tsjecho Slowakije en Po len gewonnen. Bij de heren ze gevierden de Amerikanen met 127—88 over Tsjecho Slowakije en met 113—102 over Polen. Bij de dames won Amerika met 86—60 van Tsjecho Slowakije en met 76—70 van Polen. ZURICH „Onze verlangens om ons in de eerste ronde op internationaal niveau te kun nen inspelen zijn bereikt". Herman Choufoer, voorzitter van FC Den Haag, achtte Vejle Boldklub de eerste tegenstander in het toer nooi om Europacup 2, „een prima partner voor de „warming up". AI te overdadig optimisme schuwde hij echter" want we zullen bijzonder op ons qui viye moeten zijn om in de uitwed strijd op 7 september niet de mist in te gaan". Choufoer achtte Vejle Boldklub een aantrekke lijke tegenstander. „Het aantal geplaatste clubs, waaronder FC Den Haag, van de sterke landen bedroeg negen. Er bleven er van de 32 dus nog 23 over en dan mag een loting tegen Vejle niet ongunstig worden genoemd. Temeer omdat we eerst uitspelen en dat is bijzonder aantrekke lijk". Voor de thuiswedstrijd op 1 oktober grondt Herman Choufoer zijn optimistische gedachten betreffende de publieke belangstelling op de spontane wijze waarmee Den Haag op het winnen van de Nederlandse beker heeft gerea geerd. „Daaruit is gebleken" aldus Choufoer, „dat in Den Haag de behoefte aan Europacup- voetbal groot is. Ik verwacht dan ook een flinke belangstelling. Temeer omdat Europacupvoet bal in onze seizoenkaarten is begrepen". Met het Scandinavische voetbal heeft FC Den Haag niet zoveel contact gehad. In de intertoto- competitie werden destijds twee Zweedse clubs ontmoet, Aik Stockholm en Atvidaberg. Met een Deense ploeg werdén op Europees niveau nog nimmer de degens gekruist. Choufoer tipte nog de mogelijkheid aan dat de thuiswedstrijd op 1 oktober verschoven zal moeten worden. „Wc spelen gelijk met PSV. Waarschijnlijk zal de televisie aan de eerste ronde weinig aandacht besteden, maar als dat wel zo is zullen we overwegen uit te wijken naar de dinsdag ervoor of de donderdag er na. Want PSV heeft als titelhouder de eerste rech ten". Vejle's secretaris Ejgil Jensen, eveneens in Zürich bij de loting, benadrukte dat zijn team louter bestaat uit amateurs. „We hebben een zeer goede jeugdploeg en onze trainer, de Oos tenrijker Ernst Netuka, heeft verscheidene van die spelers in het hoofdteam opgesteld. We misten echter een oudere geroutineerde speler en die menen we gevonden te hebben in Ole Fritsen, die nog in FC Groningen heeft ge speeld". Vejle telt een international, Knud Nörregaard, en drie spelers uit het Deense team onder 23 jaar: Jan Knudsen, Knud Herbert Sörensen en Jens Jörn Jensen. Herman Choufoer wees er niet ten onrechte op dat onderschatting volkomen uit den boze is hoewel Ejgil Jensen openhartig opmerkte dat zijn ploeg momenteel van mindere kracht moet worden geacht. Mits ten volle geconcentreerd mag Vejle geen onoverkomelijke hinderpaal voor FC Den Haag zijn óm de tweede ronde te bereiken. Vejle speelt nog in de ouderwetse opstelling: 2 - 3 - 5, althans volgens de formatie die Jensen toeschoof. Ter geruststelling van de supporters kon Ejgil Jensen meedelen dat op Jutland en in de nabijheid van het stadion meer dan voldoende hotelaccommodatie is. HERMAN VAN BERGEM Ole Fritsen, de routinier van Vejle. [iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Jaap van Praag ...uit beleefdheid... De loting is verricht, het resultaat bekend. De 128 bordjes hangen op hun plaats. zitter zou afkomstig moeten zijn uit het kanton Bern, waar de UFEFA zijn zetel heeft Tripels: 'Zowel wij als de UEFA belas ten een advocaat met de arbitra ge. De UEFA heeft nog nie mand aangewezen maar ik ver wacht dat dit spoedig zal gebeu ren. Indien de voorzitter geen rechtskundige is, zou er op ver schillend niveau geoordeeld kunnen worden en ik neem aan dat zowel het door ons aangewe zen lid van de arbitrage-com missie als die van de EUFA het op prijs zal stellen dat de voor zitter iemand zal zijn die dezeif-. de rechtskundige maatstaven hanteert'. De mogelijkheid dat Ajax als nog in Nederland een kort ge ding zal aanspannen indien de arbitragecommissie van mening is dat de UEFA ongelijk heeft en de nacompetitie dus door gang zal vii\den acht Mr. Tripels niet aanwezig. Resoluut ver klaarde hij: 'Dat zal Ajax niet doen want dat heeft geen schijn van kans'. Bovenal ontstaat er bij de KNVB en de clubs echter steeds meer wrevel dat Nederland slechts met twee clubs in het UEFA toernooi vertegenwoor digd is. Engeland en Italië, die mindere resultaten bereikten in de laat ste vier, vijf jaren, staan nog altijd te boek met vier clubs. Aan de andere kant doet het bijna komisch aan dat Zweden drie clubs mag inschrijven en Nederland op dezelfde hoogte wordt geplaatst als Noorwegen en Zwitserland, Oostenrijk en Denemarken, die ook allen twee vertegenwoordigers hebben. Om die toewijzing van plaatsen in het toernooi om Europacup 3 te doorbreken zou het systeem van UEFA omver gegooid moe ten worden. Ht zou gemoderni seerd moeten worden en er zou overleg moeten kunnen plaats vinden in plaats van de in deze tijd niet meer van toepassing zijnde wet waarbij de UEFA, en aÜeen dit lichaam, bepaalt wat moet gebeuren. Wellicht dat door het vorderen van Arbitrage door de KNVB daarmee een begin is gemaakt.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 10