Theo Smit weet nu pas wat de Tour is op geheime aanvalsplan Bernard Thevenet ETAPPEZEGE VAN FELICE GIMONDI Wielerspektakel in Heerhugowaard DINSDAG 8 JULI 1975 LEIDSE COURANT De besten in het algemeen. i klassement hebben elkaar gisteren met rust gelaten. Wij reden gezamenlijk naar de Col Soulor waar het erg warm was. Gelukkig stond I er wind die enige verfris sing bracht Als die wind niet zou hebben gewaaid zou er minder zuurstof zijn geweest en dan zou het nog zwaarder zijn geworden. Niemand van de favorieten deed een poging om te de- J marreren. Iedereen wachtte af, iedereen keek naar iede reen. Het had ook weinig zin om er vandoor te gaan want na de top van de Sou- I lor was er nog een lange afdaling waarin een vlucht- I er toch door de groep zou worden achterhaald. Misschien heeft de Soulor bewezen dat Francesco Mo- ser te veel van zijn krach- ten heeft gevergd in de eer- I ste week van de Tour. Ik i I zag hem een paar kilometer i onder de top achterblijven. Ook Pollentier heb ik niet meer gezien, zodat de eer ste Pyreneeën-rit en er ko men nog veel lastiger, toch al een schifting heeft te weeg gebracht Ik kan zelf niet ontevreden zijn over deze etappe, want ook ik heb niets ondernomen, om dat er zich straks betere I kansen voordoen. Wel heb ik bemerkt dat het uiterst j i moeilijk zal worden om van j Eddy Merckx weg te rijden, j Hij maakte op mij een heel sterke indruk, en hij kwam geen moment in gevaar. Hij bleef de wedstrijd controle ren en hij had ook nog twee knechten bij zich. Dat Van Impe met voor- sprong als eerste op de top van de Soulor aankwam, was geen verrassing omdat i iedereen weet dat hij springt voor het bergklas- sement Wij lieten hem dus rustig gaan omdat we wel wisten dat hij in de afda ling terug zou komen, het- i geen ook gebeurde. Ik ge- I loof dat er vandaag al be- I langijke verschillen gaan vallen, omdat de aankomst j op de top van een berg is. J I En ik ben er zeker van dat op de top van die Col geen grote groep zal aankomen. I Tour in cijfers De uitslag van de tiende etappe 1. Felice Gimondi (Ita-Ferretti) 5.59.52. 2. Roberto Pogglali (Ita-Bartowozzi) 5.59.54, 3. Jean Pierre Danguillaume (Fra-de Meur) 5.59.59, 4. Bernard The- venet (Fra-de Muer) 6.00, 5. Francesco Moser (Ita-Bartolozzi) z.t„ 6. Yves He- zard (Fra-Caput) z.t.. 7. Giovanni Bat- taglin (ita-Fontana) z.t, 8. Eddy Merckx (Bel-Lelangue) z.t.. 9. Lucien van Impe (Bel-Stablinski) z.t„ 10. Raymond Pouli- dor (Fra-Caput) z.t.. 11. Francisco Gal dos (Spa-Barrutia) z.t, 12. Joseph Fuchs (Zwi-Bartolozzi) z.t, 13. Vicente Lopez-Carril (Spa-Barrutia) z.t., 14. Pe dro Torres (Spa-Saura) z.t., 15. Luis Ocana (Spa-Saura) z.t.. 16. Joop Zoete melk (Ned-Caput), 17. Roger Delisle (Fra-de Muer) z.t., 18. Andre Romero (Fra-Lapebie) z.t.. 19. Alain Santy (Fra- Stablinski) z.t., 20. Edouard Janssens (Bel-Lelangue) z.t. Klassering overige Nederlanders: 28. Fedor den Hertog (Liebregts) 6.04.50. 37. Hennie Kuiper (Liebregts) z.t, 47. Gerben Karstens (Stablinski) 6.10.13, 55. Gerard Vianen (Caput) z.t., 6£. Ger- rie Knetemann (Caput) 6.13.50, 93. Henk Prinses (Liebregts) 6.14.25. 119. Cees Priem (Liebregts) 6.22.55, 121. Gerard Kamper (Liebregts) z.t.. 124. Ben Koken (Liebregts) 6.24.23. Theo Smit arriveer de na het sluiten van de tijdcontrole. Algemeen klassement: 1. Eddy Merckx (Bel-Lelangue) 42.50.03. 2. Francesco Moser (Ita-Bartolozzi) op 1.39. 3. Ber nard Thevenet (Fra-de Muer) op 2.20, 4. Felice Gimondi (Ita-Ferrittf) op 3.14, 5. Yves Hezard (Fra-Caput) op 3.59, 6. Raymond Poulidor (Fra-Caput) op 4.42, 7. Joop Zoetemelk (Ned-Caput) op 4.48, 8. Jean Pierre Danguillaume (Fra-de Muer) op 4.50, 9. Luis Ocana (Spa-Sau ra) op 5.14, 10. Giovanni Battaglin (Ita- Fontana) op 5.17, 11. Lucien van Impe (Bel-Stablinski) op 5.18, 12. Joseph Fuchs (Zwi-Bartolozzi) op 7.01. 13. Edouard Janssens (Bel-Lelangue) op 7.05, 14. Michel Pollentier (Belg-Schot- te) op 7.19, 15. Vicente Lopez-Carril (Spa-Barrutia) op 7.36, 16. Francisco Caldos (Spa-Barrutia) op 7.47, 17. Knud Knudsen (Noor-Fontana) op 8.32, 18. Roberto Poggiali (Ita-Bartolozzi) op 9.25, 19. Pedro Torres (Spa-Saura) op 9.35, 20. Hennie Kuiper (Ned-Uebregts) op 10.45. Klassering overige Nederlanders: 27. Fedor den Hertog (Liebregts) op 14.25. 37. Gerben Karstens (Stablinski) op 18.13. 67. Gerrie Knetemann (Caput) op 23.55, 75. Gerard Vianen (Caput) op 25.50, 84. Henk Prinsen (Liebregts) op 28.19, 112. Cees Priem (Liebregts) op 35.34, 117. Gerard Kamper (Liebregts) op 37.23, 122. Ben Koken (Liebregts) op 41.51. Theo Smit werd uit de strijd genomen wegens arriveren na sluiting van de tijdcontrole. Dagploegenklassement- 1Bartolozzi (Poggiali, Moser. Fuchs) 17.59.54, 2. De Muer (Danguillaume. TheveneL Delisle) 17.59.59, 3. Caput (Hezard. Poulidor, Zoetemelk) 18.00. 4. Lelangue (Merckx, Janssens. De Schoenmaecker) 18.04.50. 5. Stablinski (Van Impe, Santy. Marti nez) z.t., 12. Liebregts (Den Hertog. Kuiper. De Cauwer) 18.19.30. Algemeen ploegenklassement: 1. Caput 128.41.44, 2. Bartolozzi 128.45.06, 3. De Muer 128.49.30, 4. Lelangue 128.50.10. 5. Saura 128.55.07, 6. Ferretti 128. 6.23, 12. Liebregts 129.15.24. Algemeen puntenklassement: 1. Rik van Linden (Bel) 229 punten. 2. Eddy Merckx (Bel) 165, 3. Francesco Moser (Ita) 155, 4. Walter Godefroot (Bel) 110. 5. Barry Hoban (Eng) 102. Algemeen bergklassement: 1. Lucien van Impe (Bel) 48 punten. 2. Pedro Torres (Spa) 32. 3. Eddy Merckx (Bel) 22. 4. Joop Zoetemelk (Ned) 8, 5. Andre Romero (Fra) 14. Theo Smit tijdens zijn eenzame lange tocht. Met slechts als gezelschap het schrikbeeld van de bezemwa gen. PAU Het was een wereld van verschil. Aan de ene kant een breed lachende winnaar Felice Gimondi, aan de ande re zijde de grote verliezer, een huilende Theo Smit Bijna een vol uur, om precies te zijn 57 minuten en 48 seconden, na dat Gimondi als eerste over de finish was gegaan kwam er voor een gedemoraliseerde Smit een einde aan de 206 kilometer lange etappe van Auch naar Pau. Het beteken de tevens dat Theo Smit, twee dagen eerder nog de grote winnaar, ver na het sluiten van de tijdscontrole binnen kwam. Voor hem is de Tour afgelopen. Weliswaar won hij twee etappes, Parijs halen, zijn grote wens, deed hij ech- Het verhaal van Theo Smit is niet lang. Hij vertelde het moeizaam in gestotterde woor den, zijn gezicht nat van de tranen. Zijn drama begon al kort na de start in Auch waar Smit bij een overigens on schuldige valpartij betrokken raakte. Zonder verwondingen kon hij de strijd voortzetten, maar vanaf dat moment was er in Theo Smit toch iets stuk, had hij geen kracht meer in zijn benen. Nog op het vlakke gedeelte reed het peloton al te snel voor Smit Eenzaam bleef hij achter en startte hij, vlak voor de bezemwagen rijdend, zijn duel met de zon. „Na die val wilde het helemaal niet meer, alles zat tegen. Ik wilde absoluut niet afstappen, er al les aan doen om nog voor het sluiten van de tijdscontrole binnen te zijn. Maar dit zijn dagen waarop alles tegenzit Ik kreeg nog een lekke band. Naast mij reden twee agenten. Op helling en waar anderen naar boven gedragen worden kon ik geen duwtje krijgen. Tot twee keer toe heb ik aan de chauffeur van de bezemwa gen iets te drinken gevraagd. Hij had niets bij zich. Ik moest afstappen voor een slok water. Pas nu weet ik wat de Tour Felice Gimondi passeert met opgeheven armen de finish. In zijn kielzog gaat zijn landgenoot Poggiali als tweede over de streep. Achterstand Op de Col de Soulor bedroeg zijn achterstand al veertig mi nuten op Lucien van Impe, die met de sterksten speels omhoog was gedarteld na een aanloop die tamelijk kalm was geweest. Van Impe nam enkele kilome ters voor de top afscheid van zijn gezellen. „Niet omdat ik bang was niet als eerste boven te komen. Ik had het ook in de sprint kunnen doen. Maar ik wilde een beetje voorsprong hebben aan het begin van de afdaling, die mij als zeer ge vaarlijk bekend staat. Het ging gemakkelijk. Ik ben optimisti sch. Maar pas op. Ik was niet de enige die goed reed. Ook Merckx en Thevenet. Moser niet Hij ging slecht omhoog. Zijn val in de afdaling was voorspelbaar. Hij moest risi co's nemen om terug te komen nadat hij in de klim anderhal ve minuut had verloren." Van Impe wist niet dat Moser eigenlijk helemaal niet van die grote risico's had genomen. Hij won nauwelijks terrein in de afdaling, hij ging niet on deruit in een gevaarlijke bocht „Ik gleed uit op kleine steentjes", vertelde hij. Het was zo, maar hij slipte alleen maar omdat hij te vermoeid was om het gevaar te onder kennen. Gisteren is simpelweg gebleken dat Moser in deze temperatuur op dit soort hel lingen waarschijnlijk terrein zal verliezen. Moser zou waarschijnlijk al meer tijd hebben verloren als niet zijn ploeggenoten Poggiali en Fuchs hem binnen de groep hadden gehouden toen de Col d'Esquillot vlak voor Pau, om de laatste reserves van de ren ners vroeg. Francesco Moser had nauwelijks nog iets over. Zijn zelfvertrouwen was on dermijnd, zijn krachten waren verbruikt op de hete helling van de Soulor. Maar Moser handhaafde zich nog tijdens de eerste kracht meting, hoe dan ook. Pollen tier en Knudsen, Van Springel en Kuiper verloren terrein bin nen de eerste twintig van het algemeen klassement dat ook de sprinters Hoban en De Meyer van de ladder zag val len. Het spel is pas begonnen. De 1445 meter hoge pas van de Soulor was gisteren pas de eerste stap op weg naar de selectie. (Van onze sportredactie) HEERHUGOWAARD De ,Tour de Waard', de profronde van Heerhugowaard, die 3 augustus verreden wordt, belooft een wielerspektakel van de eerste orde te worden. Al enige tijd leefde bij het Wielercomité Omnisport uit deze gemeente het idee om eens iets anders, iets interessanters te bieden dan de amateurron de, die de afgelopen vijf jaar op het programma stond. Van de ongeveer 65 voornamelijk Belgische en Nederlandse renners ontbreekt op het eerste gezicht alleen nog maar Eddy Merckx. Maar zelfs de komst van deze Belgische alleskunner is nog niet helemaal uitgesloten. Op zaterdag 2 augustus namelijk rijdt Merckx waar schijnlijk mee in de Ronde van Kortenhoef, een profronde, waar aan al jaren de meest gerenommeerde renners deelnemen. Omnisport is druk bezig Merckx te interesseren voor een dubbel weekeinde op de Noordhollandse wegen. Maar zelfs als dat niet zou lukken, komen er veel bekende profs op de prijzenpot van een kleine 6000,- af. Trekpleisters zijn in Heerhugowaard o.a.: Hennie Kuiper, de Neder landse kampioen op de weg van dit seizoen, de Alkmaarder Harm Ottenbros, ex-wereldkampioen op de weg, Joop Zoetemeld, Cees Stam (ex-wereldkampioen bij de prqfstayers) en Theo Smit. Smit, die dit jaar al twee etappe-overwinningen in de Tour de France op zijn naam bracht, maar gisteren afstapte, krijgt de hele Frisol- ploeg mee naar Heerhugowaard. Bovendien zal de ploeg, waarmee Frisol voor het komend seizoen eventueel een fusie wil aangaan, die van Raleigh (ploegleider Peter Post) meedoen. Bekende Belgen in de Tour de Waard zijn o.a. Mare de Meyer, Walter Godefroot en Freddy Maertens. De renners moeten in totaal 100 km afleggen. Een enkele berg, niet eens de steilste, bracht ook de verzwak king van de jonge Italiaan Fran- sesco Moser aan het licht. Mo ser, de jongeman, die zo ener giek zijn gele trui verdedigde, moest een paar kilometer onder de top van de Soulor lossen uit de kopgroep. Hij kwam in de afdaling wel weer bij, maar van daag al kan hij op weg naar St. Lary in moeilijkheden komen, omdat er na de laatse Col geen afdaling meer is, waarin hij zijn verlies kan goedmaken. Wie blij ven er dan nog over om de strijd tegen Eddie Merckx te voeren? Eigenlijk als enige Bernard The venet Want Joop Zoetemelk zit met de barrière van vijf minu ten achterstand op Merckx. Thevenet namelijk heeft in de Cols van de Chartreuse in de Dauphine Libéré anderhalve maand geleden een stuwt uitge haald, waarover nu nog iede reen spreekt In de zesde etappe van deze wedstrijd voerde het parcours over de Cols l'Epine, Granier, Cucheron en Porte. Die dag won Thevenet met maar liefst vijf minuten voorsprong op alle favorieten, waaronder Zoetemelk, Van Impe, Moser en toegegeven een juist herstelde Merckx. Sinds die dag heeft Thevenet weinig meer gedaan. „Houd je rustig voor de Tour", zei zijn ploegleider Maurice de Muer, een ervaren rot in het vak. Thevenet heeft zich strikt aan deze opdracht gehouden. Hij liet zich zaterdag eigenlijk voor het eerst weer zien in de tijdrit, die hij met negen secon den van Eddie Merckx verloor. Zekerheid Een zekerheid is, dat de Franse klimmer nog nooit met een zo geringe achterstand (2 min. 20 op Merckx) aan de echte bergen is begonnen. Het vorig jaar haalde hij het einde van de Tour niet. In de elfde etappe van Aix-les-Bains naar Serre Chevalier zat hij langs de weg in een greppel, doodziek. Hij moest overgeven en men bracht hem met een ambulance naar het ziekenhuis. „Toen ik thuis kwam schaamde ik mij, ik heb uit schaamte drie dagen het huis niet durven ver laten. En toen ik voor het eerst mijn ploegmakkers terugzag, die wel Parijs hadden gehaald, schaamde ik mij opnieuw. Dat heeft mij wel een schok be zorgd", zegt Thevenet. Dit seizoen zag men een andere Thevenet terug. Hij is harder geworden en concentieuzer en ook constanter in vorm. Niette min twijfelen nog velen aan hem, omdat Bernard Thevenet in zijn hele carrière hoogtepun ten afwisselde met inzinkingen en in de Tour de France, zo men de Ronde wil winnen, mag men nimmer een inzinking hebben. Thevenet won in het verleden tal van etappes, meestal die etappes, welke eindigden op een top van een berg. Dat is zijn grote specialiteit En, in deze ronde zijn er nog vier aankom sten op de top van een Col, vandaag op 1680 meter hoogte, op de Puy de Dome op 1415 meter, te Pra Loup op 1630 me ter en tenslotte te Morzine op een hoogte van 1800 meter. Daar kan Bernard Thevenet zijn slag slaan. Van onze spéciale verslaggever Jean Nelissen. Etappewinnaar Gimondi met de traditionele bloemen en rechts de al evenmin weg te denken miss. Een andere kant van het wielervak. Met bebloed ge zicht zet Francesco Moser na zijn val de afdaling voort. Pollentier zieke man (Van onze speciale verslaggever) PAU Michel Pollentier, de grote verliezer van de etappe Ach-Pau, heeft al twee dagen hoofdpijn, ,,'s Nachts kan ik niet slapen", zegt hij, „ik wist dat het vandaag niet goed zou gaan omdat een renner als hij grote inspanningen moet verrichten, niets mag mankeren. Ik ben in feite een zieke man. Maar in mijn beroep kan men helaas geen ziekteverlof nemen om te herstellen. Waarschijnlijk blijft hij in de Pyreneeën alleen maar in het kielzog van de andere favorie ten, want zijn terrein is de Al pen. |llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|l|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||!|||||||||i|||||||||||||||||||||||||i||||||||||||t|||!||||||||||||lllllllllllllllltllllllllll| Eddy Merckx bezocht I kathedraal r E PAU Voor de start van de E E eerste Pyreneeënrit gisteren f E in Auch, bezocht Eddie E Merckx de kathedraal van het E E stadje. De kathedraal van Auch is E E beroemd om zijn kapel, waar- I1HB van de banken en wanden zijn iPfffr HKB E gesneden uit het hart van ei- JyHra E kenhout dat men eerst jaren MjSwHaBHMM silfellaf jljjjjg f|aBM|8|B E lang in de rivier de Gers had pi -ijl|j|l E gelegd. Ze is gebouwd tussen 5 en 1540 door Monniken. S E In die kapel knielde Eddy liE E Merckx gistermorgen neer en 1' E V-; en, het geluk hem niet in de steek S zou laten in de bergen, waar |j" E het risico voor renners toch 7 E E altijd erg groot is. Daarna stak Enkele momenten van bezinning voor de start. Eddy Merckx knielt hij drie kaarsen aan. neer in de kathedraal van Auch. VAN KILOMETER KM 1: Vertreksein voor 129 ren ners. Valpartij, waarbij Labour- dette en Leleu betrokken zijn. KM 33: Opnieuw valpartij. Smit en Lopez Carril niet gewond. KM 50: Smit lost. KM 132: Bij het begin van de weg naar de Col de Soulor, scheidt zich een groep van 19 renners af. Geen van de groten ontbreekt. KM 145: Van Impe springt weg uit kopgroep. KM 149: Doorkomst op de Sou lor (eerste categorie): 1. Van Im pe, op 0.20; Torres, Romero, Merckx, Thevenet en Zoete melk; op 0.30: Galdos; op 0.35: Delisle; op 0.45: Groep met Gi mondi, Ocana, Hezard; op 1.20; groep met Poulidor, Moser, Danguillaume. KM 153: Val van Moser in de afdaling. Hezard als eerste bij Van Impe. KM 170; Kopgroep van 21 ren ners, bij wie Merckx, Moser, Zoetemelk, Van Impe, Gimondi, Poggiali en Poulidor. KM 190: Poggiali ontsnapt uit kopgroep. KM 195: Doorkomst op de Col de l'Esquillot (derde categorie): 1. Poggiali; op 0.15: Van Impe, Torres, Merckx, Thevenet en Zoetemelk. KM 197: Zurano valt en wordt per ambulance naar ziekenhuis gebracht. KM 202: Gimondi op jacht naar Poggiali. KM 205: Gimondi achterhaalt Poggiali. KM 206: Gimondi wint etappe voor Poggiali, Danguillaume, Thevenet. Merckx behoudt gele trui. Theo Smit uit de strijd genomen wegens tijdsover schrijding. AUCH 8JULLI 1e ETAPPE*160 km (V in onze speciale verslaggever) PAU Een enkele Pyreneeën Col heeft heel wat duidelijk^ heid gebracht in de Tour. Van het lijstje van favorieten voor de eindzege, voorzover zij daar toe gerekend mochten worden, mogen definitief worden afge voerd Michel Pollentier, Knut Knudsen en Herman van Sprin gel. Zij verloren gisteren bijna vijf minuten in de rit over de Col Soulor.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7