£eidóc (Bomont JSteeds meer vrouwen raken zonder werk we maken het goed met'n bloemetje Isabel Peron doorknieén voor stakers Overheid zoekt besparing van miljoenen op salarissen Jutterdag Radio begeleidt vakantiedrukte Zwaar weer bij lancering Apollo We gaan naar Rome Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel 071- 22244 Giro 103003 - Bank: Amro-bank NV, Leiden Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas Chef-redacleur: J. W. C. Leune. Advertenties (excl BTW) f 0,42 per mm. Telefoontjes ƒ3.85 Klachten bezorging. tel 071- 22244 (1800 tot 1900 uur) Abonnementen per week 2,81; kwartaal 36.32; jaar 141,35.losse nummers 50 cent.. Dinsdag 8 juli 1975,65e jaargang no. 20163 Black Pearl In de serie „Wereldpremières" de speelfilm „Het logboek van de Black Pearl" op Ned. II om 20.21 uur. Willy Caron zingt om 21.50 uur Richard Tauber. WARM Droog, zonnig en warm met la ter op de dag kans op onweer in het zuiden van het land. Overwegend matige wind tussen noordoost en zuidoost. Maxi mum temperaturen van 25 tot 30 graden. Morgen zon: 4.30—20.59, maan: 5.02—21.50, Schev. hoogw. 2.50-15.20, laagw. 10.54-23.19. iB Ontslagvergunning ""aangevraagd voor "200 Leidse bakkers 3f, Van een onxer verslaggevers eIj LEIDEN De directies van de 1 Leidse Brood Fabrieken en Ju- 12 weel in Leiden hebben nu offi cieel bij het Gewestelijk Ar- o,beidsbureau een ontslagvergun- e ning aangevraagd voor resp. av 140 en 55 man. 5Jj Zoals bekend hebben de LBF feilen Juweel per 1 juli jl. de brood- -jJproduktie gestaakt Dit in het kader van de landelijke sane- J ring in de bakkerij-sector. id in NOORD WIJK Op het strand te van Noordwijk wordt zaterdag a.s. een grootscheepse Jutter-ak- ol tie voor de jeugd georganiseerd, ié die tot doel heeft de badgasten rt' aan te sporen het strand zo schoon mogelijk te houden. Jon- !"gens en meisjes in de leeftijd van 6 tot en met 12 jaar kunnen hieraan meedoen en worden om 2 uur verwacht bij de met span- doeken en vlaggen gemarkeerde 'verzamelplaats bij het Zuider- "bad. e t Concorde De Libanese hoofd- 31 stad Beiroet werd gisteravond opgeschrikt door een krachtige explosie. Talrijke burgers, met V de bloedige strijd van de laatste H tijd nog vers in het geheugen, j kwamen naar de politiebureaus ;j om opheldering te vragen. Ra- dio-Beiroet meldde echter dat de knal was veroorzaakt door de Brits-Franse supersonische -j Concorde, die door de geluids barrière brak. BUENOS AIRES President Isabel Pe ron van Argentinieë heeft ingestemd met de eisen van de 3,5 miljoen leden tellende Peronistische vakcentrale CGT om de lonen met meer dan vijftig pro cent te verhogen. De toezegging van mevrouw Peron kwam vannacht nadat een algemene staking alle openbare acti viteiten van het land gisteren had lam gelegd. De CGT had een loonsverbete ring gee-ist van 100 procent ter compen sering van de geldontwaarding.v Acht kleine politieke groeperingen, die de regeringscoalitie steunden, namen giste ren afstand van het beleid van de rege ring van Isabel Peron. In een gemeen schappelijke verklaring riepen ze het le ger op samen met de vakbonden en het zakenleven een uitweg uit de crisis te zoeken. Deze verklaring werd uitgegeven voordat de vakbondskringen bekend maakten dat de regering hun eisen accep teerde. In de verklaring wordt de rege ring verweten dat ze zich niets meer gelegen laat leggen aan de Peronistische ideeën waarmee de Peronisten in 1973 de verkiezingen wonnen. Volgens welingelichte kringen heeft me vrouw Peron aangeboden verschillende leden uit het kabinet van acht ministers, dat zondagavond aftrad, te vervangen. Zij zou echter haar conservatieve advi seur en sterke mem van de regering, Jose Lopez Rega, niet ontslaan. (Van een onzer verslaggevers) DRIEBERGEN/DEN HAAG De vakantiedrukte op de wegen zal in de komende weekeinden via de radio worden begeleid. Via Hilver sum III zal zonodig elk half uur verkeersinformatie worden uitge zonden om te trachten opstoppin gen te voorkomen. De rijkspolitie en de ANWB ver wachten in de komende weekeind en een enorme drukte op de Neder landse en buitenlandse wegea Voor vrijdag verwacht men, mede door het begin van de „bouwvakva kantie", een vroeger beginnend spitsuur. Zaterdag zal het het drukst zijn, vooral op de grote oost-west-routes door Nederland en op de routes naar Zeeland en de Friese meren vanuit de randstad. Zondag rekent men alleen op de avonddrukte door tei Ufckcicndc dagrecreanten. Over veertien da gen verwacht men een piek in de vakantiestromen doordat miljoe nen met vakantie gaan, dwars te gen miljoenen thuiskerende toeris ten in. De chaos op de Duitse wegen ge durende hei afgelopen weekeinde heeft alleen al in de zuidelijke deelstaten 3000 verkeersongeluk ken veroorzaakt Zesenveertig per sonen kwamen om het leven, meer dan 1.200 mensen raakten gewond. Elders in de Bondsrepubliek kwa men nog eens 32 mensen bij ver keersongelukken om het leven. Onder de hamer LATIN A, Italië - De elf contractspe lers en twee reserves van de Italiaanse tweede divisieploeg Latina zullen op last van de rechter wor- Latina verkeert in moeilijkheden omdat zijn vroegere ere voorzitter een schuld van ongeveer 175.000 gulden onmiddellijk heeft opgeëist De schuldeiser heeft de rechter verzocht een veiling te gelasten om de „aktiva van de club niet in waarde te laten dalen". IIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII CAPE CANAVERAL (UPI) De technici van Cape Canaveral die de lancering van de Apolio-capsu le voorbereiden, maken zich zor gen over het weer. De Apollo wordt op 15 juli gelanceerd en zal in de ruimte aan de Russische Sojoez worden gekoppeld. Er is voor de dag van de lancering een tropisch onweer voorspeld die de baan van de raket zou kunnen beïnvloeden. De leider van het Apolloproject, Walter Kapryan, heeft gezegd dat vliegtuigen rondom de lancering storen kleine stukjes fiberglas zul len uitstrooien als het op de vijf tiende juli inderdaad onweert Óp die manier wordt er een soort gor dijn rondom de raket gelegd dat de Apollo moet behoeden voor blik seminslagen. In Moskou hebben twee Russen afgelopen zondag de drie Ameri kaanse astronauten, die volgende week hun Russische collega's in de ruimte zullen ontmoeten, gevraagd Sovjet-burgers te helpen die wor den vervolgd door de overheid. De vrouw van de mathematicus Leo nid Plioesch, zei dat de Amerika nen haar laatste hoop zijn voor de redding van haar man, die volgens haar wordt behandeld met drugs in een inrichting voor geestelijk ge stoorden. Of liever gezegd: met een fraai, geurig boeket bloemen van een Fleurop-bloemist dat wij u toesturen alsdank voor de moeite voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal - abonnement. Een echte 'blijmaker', nietwaar! NOTEER m.i.v.als nieuw kwartaalabonr.ee van de Leidse Courant naam: adres: woonplaats stuur als dank voor de moeite een boeket bloemen naar: naam: woonplaats: Ret Scheveningse strand ligt er weer bij alsof het nooit bijna seweg geweest is. Zelfs inplj hoog water kan egSchevenings van extra eZj*and voorziene kust tegenwoordig, getuige lejdeze foto. de duizen den door de zon ge blokte gasten makkelijk icjherbergen. [11111111111, DEN HAAG De minister van Binnenlandse Zaken hoopt het volgende jaar vele tientallen miljoenen te kunnen besparen op de overheidssalarissen. Hij wil daartoe voor het zogenaamde trendbeleid een nieuwe berekeningstechniek toepassen. Zijn uit gangspunt daarbij is, dat de overheidssalarissen de laatste jaren te sterk zijn gestegen. Van de zijde van de ambtenarenbonden is fel verzet te verwachten tegen de nieuwe aanpak. Zij vrezen, dat de salarissen weer de sluitpost van de rijksbegroting worden. Het trendbeleid houdt in, dat de salarissen van de overheid in dezelfde mate stijgen als die in het particuliere bedrijfsleven. Dit systeem wil het kabinet ook in het komende jaar handhaven, omdat het dan het bedrijfsleven lijdzaam kan volgen en niet zelf de loonontwikkeling behoeft aan te geven. In het bedrijfsleven hebben zich de laatste jaren echter nieuwe ontwikkelingen voorgedaan doordat de laagstbetaalden via een „vloer" in de loonstijgingen extra verhogingen kregen. Het lijkt erop, dat het bedrijfsleven voor die „vloer" meer geld nodig had dan de overheid ten gerieve van haar eigen medewerkers. Niette min, zo is de filosofie, is de volle uitkomst ten goede gekomen aan het overheidspersoneel. Door een nieuwe berekeningswijze zou de overheid zich veel geld kunnen besparen. Geruchten spreken reeds over een bedrag van 400 miljoen gulden in het komende jaar, doch in politieke kringen wordt dit bedrag overdreven genoemd. Afgekeurden niet in dienst als bewaker Den Haag (ANP) Militaire opslagplaatsen worden NIET bewaakt door gepensioneerden of door voor ander werk afgekeur de personen. Dit heeft minister Vredeling van Defensie maandag geantwoord op schriftelijke vragen van bet Tweede -Kamerlid Keja (VVD). Het kan wel voorkomen, dat een opslagplaats bewaakt wordt door één persoon. Deze is evenwel vrijwel altijd vergezeld door een bewakershond. De militaire opslagplaatsen zijn bovendien steeds' opgenomen in het patrouillisysteem van een infanterie-bewakings- compagnie, aldus minister Vredeling. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het aantal werklozen peemt nog steeds toe. De cijfers over de naand juni geven aan, dat vooral steeds neer vrouwen werkloos worden. Eind Juni waren 137.820 mannen en 38.690 vrouwen zonder werk. Dit betekent, dat het aantal werkloze mannen ten opzichte van mei met 960 verminderd is, maar dat het aantal werkloze vrouwen van de ene op de andere maand met 4040 is toegenomen. De ongnstige situatie is voor wat de vrouwen betreft vooral te wijten aan de terugloop van de werk loosheid in de confectie-industrie en in de handels- en kantoorsector. Opvallend beeld in het totaal is, dat de werkloosheid in Zeeland, Overijssel en Groningen in juni gedaald is. In de ande re provincies nam zij echter toe. Dit geldt vooral voor Limburg en Noord-Holland, waar, zoals het ministerie van Sociale Zaken dit omschreef, "de situatie is ver slechterd". Voor geheel Nederland geldt echter, dat in juni de werkloosheid van mannen sterk gestegen is onder de metaalbewer kers, het handels- en kantoorpersoneel en textielarbeiders. De werkloosheidsper centages liggen daar hoger, dan in de afgelopen jaren. Het aantal werkloze bouwvakkers is in juni echter met 13 procent gedaald, zeer waarschijnlijk on der meer ook door de beschikbaar geko men financiën voor aanvullende werken en dergelijke. Desondanks kent de bouw sector nog steeds het hoogst aantal werk lozen. De werkloosheid onder werkende vrou wen is in alle beroepen gestegen, vooral zeer sterk bij naaisters en bij kantoorper soneel. Daar is volgens het ministerie van Sociale Zaken de werkgelegenheid on gunstig te noemen. Wat de werktijdverkorting betreft blijkt, dat in mei nog 1326 bedrijven een ver gunning voor korter werken hadden. Hierbij waren 84.770 werknemers betrok ken. Het betrof vooral bedrijven die di- rekt of indirekt bij de metaalnijverheid behoren. ^Illlilllllllllllllllllllllllllllllll, trand cheveningen ij na nooit weg geweest Drie jongeren uit Zurich maken een tocht naar Rome, niet per gemotoriseerd vervoermiddel over snelwegen, maar lopend via allerlei aantrekkelijke „achteraf" weggetjes. Hun bagage wordt gedragen door een tweetal ezeltjes, dat zijn spreekwoordelijke koppigheid thuis heeft gelaten en welgemoed met het drietal meeloopt

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1