kardomel Verbruik van aardgas moet drastisch omlaag Politie-oefening bijna fataal !5 ARBEIDERS RUKKEN OP NAAR HOOFDSTAD VAN ARGENTINIË WW-uitkeringen in bouwnijverheid stegen tot ruim 450 miljoen Europa uitgespeeld als bemiddelaar Gemeente vreest faillissement door weigering van vergunning Arrestaties na wapenvondst in flat Carlos" EXPORT WORDT STOPGEZET Gezonde magere karnemelk met aardbeien of perziken. Vrijdag 4 JULI 1975 LEIDSE COURANT Amsterdam ANP Bij de politie te Amsterdam is gister avond consternatie ontstaan toen twee rechercheurs met hun auto in de Maasstraat bij toeval verzeilden in een oefening van een onderdeel van het parate peloton. Zij zagen hoe twee agenten een man in een spijkerpak achter volgden en hoe deze in het nauw gebracht een pistool trok en daarmee op de hem achtervolgenden agenten begon te vuren. Later bleek het een luchtdrukpistool te zijn, maar de beide rechercheurs die zich er na afloop over beklaagden dat zij niet van de voorgenomen oefening op de hoogte waren gesteld, wilden de agenten te hulp komen. Daarbij ontdekten zij al spoedig dat de man in het spijkerpak een collega was, maar toen had het al te laat kunnen zijn. „Wij hadden toevallig geen wapens bij ons," zo beklaagden zij zich later tegenover het hoofdbureau, „maar als wij die wel hadden gehad, hadden wij deze vluchteling zonder twijfel neergelegd.". fER „WITTE HUIS" Cort geding ;gen otterdam itterdam (ANP) De eigena- se van het Rotterdamse Wit- Huls, de Engelse onroerend- edmaatschappij Clearbrook roperty heeft een kort geding ingespannen tegen de gemeen- Rotterdam wegens „onrecht- atig handelen" en „onbehoor- k bestuur". gemeente Rotterdam wil als bekend de prostitutie con- ntreren in het gebied rond de jnhaven, waar het „Witte de eerste Rotterdamse ilkenkrabber, het middelpunt rmt Engelse maatschappij stelt, de gemeente Rotterdam een juiste conclusie heeft getrok- uit een gesprek met minis- Van Agt van Justitie. Deze iu alleen toegezegd hebben de ng te bevorderen van een issie, die de strafbaarheid n de prostitutie in onderzoek u nemen. De gemeente heeft concludeerd, dat de minister »t de verplaatsing akkoord ge- 1 is. Spookstad Beiroet ziet er na de zware gevechten van de laatste da gen uit als een spookstad. Uitge storven straten met kapotgeschoten huizen en telefoon palen. Overal zijn in de muren kogelga ten te zien. Het einde van de onrust in het land is nog niet in zicht. Falan- gisten en Palestij- nen staan nog steeds tegenover el kaar. 'rmmmum,-v-u,-- - m»' .vu DEN HAAG (ANP) Nederland moet zuinig zijn met aardgas. Er wordt te weinig nieuw aardgas gevonden om het stijgende verbruik op te vangen. De minister van Economische Zaken zal maatregelen treffen om het aardgasge bruik in de komende tientallen jaren drastisch te beperken. De overheid gaat in het najaar een grote actie voeren om de bevolking erop te wijzen, dat een beperking van het gebruik van gas nood zakelijk is. Na afloop van de lopende contracten zal aan de electriciteitscentrales en de indus trie voor „ondervuring" geen aardgas meer worden geleverd. De exportcontrac ten worden niet meer verlengd. Op basis van het beperkte aanbod heeft de Gasunie een plan voor een selectief afzetbeleid opgesteld. Het totale huishou delijk gebruik zal tot het jaar 2000 nog kunnen groeien. Ondernemingen, die het aardgas alleen als ketelbrandstof gebrui ken, komen niet meer voor gasleverantie in aanmerking. De lopende contracten worden echter afgewerkt Hetzelfde geldt voor de export. Na afwerking van de contracten krijgt het buitenland geen Ne derlands aardgas meer. De Gasunie deel de mee, dat de prijs van het aardgas volgend jaar verder zal stijgen. De aardgasvoorraad in ae wereld be draagt 58.000 miljard kubieke meter. Ne derland heeft daarvan 5 procent Jaar lijks verbruikt ons land 45,5 miljard ku bieke meter, terwijl 50,1 miljard wordt geëxporteerd. „Als we in het huidige tempo doorgaan, zijn we tegen de eeuw wisseling door onze voorraad heen", al dus ir. J. M. H. van Engelshoven, direc teur van de Nederlandse Aardoliemaat schappij (NAM) in Assen. Volgens drs. J. P. van den Berg, directeur gasverkoop van de Gasunie, kan gas worden gekocht in andere landen: Noor wegen bij voorbeeld heeft enorme voor raden. Het is ook mogelijk te importeren uit Rusland, Algerije, Iran en Nigeria, zij het dat dit erg kostbaar is omdat het gas voor het vervoer vloeibaar gemaakt moet worden. Buenos Aires (Rtr) De politie is gisteravond begonnen duizenden arbeiders die de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires binnen wilden trekken terug te sturen. Zij had opdracht gekregen des noods hard op te treden. In een westelijke buiten wijk van Buenos Aires vuurde de politie traan gasgranaten af tegen een stoet textielarbeiders. Bij een ander incident werden ongeveer tweehon derd demonstranten aangehouden. Naar schatting zesduizend arbeiders in de automo bielindustrie waren vanuit het westen op weg naar de hoofdstad en uit de ten zuiden van Buenos Aires gelegen havenstad La Plata rukten havenar beiders op. In de belangrijke industriestad Cordoba zijn de arbeiders voor onbepaalde tijd in staking gegaan. Vakbondsleiders trachten een spoedbijeenkomst met president Estela Peron te organiseren om te voorkomen dat het land door een totale staking wordt verlamd. De moeilijkheden spruiten voort uit de jongste maateregelen van de regering, die beogen de hollende inflatie te beteugelen. Een devaluatie van 50 procent van de peso was er vorige maand oorzaak van dat een aantal bonden loonsverhogin gen tot 150 procent wist te bedingen. President Peron sprak hierover haar veto uit en bepaalde dat de lonen met niet meer dan vijftig procent verhoogd mochten worden. Een algemene staking van de 3,5 miljoen leden van het algemeen vakverbond zou een ernstige bedreiging vormen voor de een jaar oude regering van mevrouw Peron. Zij wekte echter niet de indruk dat zij voornemens is voor de druk van de arbeiders te zwichten. Integendeel, zij waar schuwde dat men niet diende te vergeten dat in het land de staat van beleg van kracht is, die onder meer bijeenkomsten en betogingen verbiedt Politie met pantserwagens blokkeren een hoofdstraat hogere lonen eisen. 1 Buenos Aires tegen demonstrerende arbeiders die KUNSTDIEF GEARRESTEERD ZURICH Een 34-jarige West duitser die studeerde voor zijn doctoraal kunstgeschiedenis, is in Zurich gearresteerd op be schuldiging van het stelen van schilderijen en gravures ter waarde van 300.000 gulden uit musea en bibliotheken in West- Duitsland en Zwitserland. De man verkocht de gestolen werken om voor het geld kunst werken voor zijn eigen verzame ling aan te schaffen. Banken vergisten zich ALS EEN DUVELTJE UIT HET DOOSJE zijn consumentenbon den opgesprongen bij het bericht dat banken overwegen de rente vergoeding op salarisrekeningen af te schaffen. Ze vinden het geen stijl dat het bankwezen de inkomentrekkers eerst lekker maakt om hun geld te mogen beheren en vervolgens, als de baten van het beheer tegenvallen, de lekkernij wil terugpakken. Toch zegt niet iedereen „foei" of „ach"; banken zijn geen liefdadig heidsinstellingen en zodra een bank van een transactie slechter in plaats van wijzer wordt, is de directie wel verplicht naar middelen te zoeken om de rentabiliteit te verbeteren. Wordt de kleine cliënt er beter van, wanneer zijn bank straks meedeelt de kleine rente op salarisrekeningen wel te willen doorbetalen, mits de kosten van de vele kleine transacties dan in rekening mogen worden gebracht? ERKEND WORDT, dat het bankwezen zich in de winstmogelijkhe den van salaris-betaalrekeningen vergist heeft. Wanneer niet een flink deel vafi de saldi mogen worden overgepoot op spaarrrekenin- gen met langere termijn, moet de bank veel arbeid verrichten met weinig rendement. De verhoogde PPT-tarieven en de voortdurende stijging van loonkosten, maken elke transactie (overschrijving of uitbetaling) duur, vooral omdat de meeste kleine bankrekeninghou ders ook met veel kleine transacties werken. Wist het bankwezen zich niet geconfronteerd met concurrentie van de giro, dan zou er al eerder naar middelen gezocht zijn om de verhoogde kosten op de klanten te verhalen. Op zichzelf beschouwd is het niet onredelijk, dat de banken (en straks wellicht ook de giro) rekeninghouders voor hun service rechtstreeks of indirect een vergoeding vragen. Maar de redelijk heid hiervan maakt pas indruk, wanneer het hele bankwezen meer doorzichtig wordt, zodat ook de kleine rekeninghouder uit begrijpe lijk cijfermateriaal kan afleiden dat zijn saldo (volgens de theorie dat vele kleintjes één grote maken) in het geldverkeer geen extra baten afwerpt, waarvan alleen het grootkapitaal profiteert GEBEURT DIT, dan kunnen werknemers, werkgevers, kleine en grote ondernemers gezamenlijk uitrekenen, hoeveel kosten en extra werk het bestaan van spaar- en betaalrekeningen voorkomt De uiterst bescheiden rente welke deze rekeningen nu opbrengen, zal menigeen dan graag willen inruilen voor het in stand houden van kosteloze bankservice bij de vele kleine transacties waartoe in onze tijd vrijwel elke burger maandelijks verplicht is. Weeroverzicht Vlissingen Zd. Limburg Athene Barcelona De Bilt Een onweersstoring die gistermiddag boven Frankrijk tot ontwikkeling kwam, bereik te diezelfde avond nog het zuid en van ons land. Plaatselijk viel daar een grote hoeveelheid re gen. Zo werd op het vliegveld Volkel 24 millimeter gemeten. De storing trekt langzaam over Duitsland weg. Boven Skandi- navië komt een hogedrukgebied tot ontwikkeling. Dit druksys- teem zal morgen droge lucht naar ons land transporteren, zodat er opnieuw op overwe gend droog en vrij zonnig weer gerekend zal mogen worden. Vooruitzichten voor zondag. Zon- Malaga nige perioden, ook een lokale München regen- of onweersbui en mid- Nice dagtemperaturen van om- streeks 22 graden. Rome Weersvooruitzichten in cijfers i?1" voor zondag: S* Aantal uren zon: 2—12. Min. Zunch temp.: omstreeks 14 graden, janboel* Max. temp.: omstreeks 22 gra- LasPaimai den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro- jums cent Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent DEN HAAG (ANP) Alleen al door de werkloosheid in de bouw werd in 1974 458 miljoen aan WW-uitkeringen verstrekt Een jaar daarvoor was dit 278 miljoen. Dit blijkt uit het jaar- Het afnemen van de bouwactivi teit bleek ook uit een daling van het aantal verzekerde dagen van werknemers in het bouwbedrijf met 6 procent ten opzichte van 1973. Het ziekteverzuim in de verslag van het Sociaal Fonds bouw was nauwelijks hoger dan Bouwnijverheid (SFB), waarin men tot de conclusie komt, dat de werkloosheid in de bouwnij verheid in het afgelopen jaar steeg tot ongekende hoogte (104.000 werknemers). JERUZALEM (DPA) Premier [Yttzak Rabin van Israël heeft gisteren de Europese landen verweten dat zij zich als bemid delaars in het Midden-Oosten hebben gediskwalificeerd. „Zij hadden zich al op het stand punt gesteld hoe een uiteinde lijke regeling eruit zou moeten zien", aldus Rabin, die van me ning is dat Europa het aan de ;Verenigde Staten zou moeten .overlaten eerst een tussenoplos sing te vinden. Rabin verweet de EEG in haar resolutie over het Midden-Oos ten een eenzijdige houding te hebben aangenomen, die niet in het voordeel van Israël was. Bo vendien was Israël in de Yom Kippoer-oorlog van 1973 door de meeste Europese landen in de steek gelaten. Israëlische officieren hebben gisteren in een gesprek met bui tenlandse correspondenten te kennen gegeven dat Israël on danks Amerikaanse druk, niet van plan is de strategisch be langrijke bergpassen in de Sin al af te staan in het kader van een> tussentijdse regeling met Egyp te. Israël wil 5 kilomter aan de Egyptische kant van de Gidi- en Mitlapa behouden, wil het kun nen rekenen op een goede ver dediging. Als Israël de passen opgeeft, zal het een nieuwe veel ongunstiger verdedigingslijn moeten aanleggen waardoor het zeker tien- tot dertigduizend man meer zal moeten inzetten. Israël is wel bereid de olievel den van Aboe Rodei terug te geven, alsmede een weg die deze velden met het Sinaï-gebied ver bindt 6 persoons literpak haal 'n pak 'n DOMO produkt WESTERSCHOUWEN De gemeente Westerschouwen, op Schouwen-Duiveland, hangt een faillissement boven het hoofd. De gemeente heeft 9,6 miljoen gulden geïnvesteerd in een nieuwe rioolwater-zui veringsinstallatie, maar we gens protesten van het minis terie van Landbouw en Visse rij wordt geen vergunning ge geven voor lozing van het af valwater in de Oosterschelde. Met voortvarendheid is op Schouwen-Duiveland deze nieuwe installatie gebouwd. Naast de gemeente Wester schouwen namen Rijkswater staat met 6,4 miljoen gulden, de provincie Zeeland met 2,1 miljoen, en Economische Za ken met 1 miljoen deel in het projekt. De installatie zou gaan lozen in de Oosterschel de, maar volgens het ministe rie van Landbouw en Visserij kan hier geen sprake van zijn omdat dat precies zou gebeu ren in een mosselverwater- plaats. Door dit protest heeft Rijkswaterstaat nog geen ver gunning kunnen afgeven, ter wijl de installatie nagenoeg klaar is. Waarschijnlijk zal nog deze maand bassen de betrokken instanties overleg plaats vin den over dit probleem. Burge meester H. Everzwijn van Westerschouwen vreest een faillissement van zijn gemeen te. „Het is toch te dwaas dat men eerst toestemming geeft 20 miljoen te investeren, om later toestemming voor het in werking stellen te onthouden". Het lozen van afvalwater in de poldersloten, zoals dat tot nu toe gebeurt, vindt hij niet lan ger aanvaardbaar. in '73: 444.000 ziektemeldingen (2.5 procent meer). Het bedrag aan ziekengeld nam toe van 615 miljoen gulden in '73 tot 708 miljoen in het afgelopen jaar. Volgens het SFB is echter door de afnemende bedrijvigheid ook het ziekterisico in de bouw in '74 otegenomen. Het aantalbedrijfsongevallen daalde met 2.903 tot 20.162. Deze daling is volgens het SFB zeker een gevolg van de geringere bouwbedrijvigheid, al zullen de activiteiten van het 'Bureau Bouw Veilig' wellicht een gun stige invloed hebben gehad. Dit bureau organiseerde onder meer een ogentest waaruit bleek dat een kwart van de geteste bouwvakkers een bril nodig had. Het SFB ontving in 1974 onge veer drie miljard gulden aan premies en bijdragen van werk gevers; in het jaar ervoor was dat nog tweeëneenhalf miljard. LONDEN (Rtr) De Britse politie heeft drie personen aangehou den naar aanleiding van de vondst van wapens in een flat in Londen, waarvan men gelooft dat zij iets te maken hebben met een internationaal netwerk van terrorisme. Scotland Yard deelde mee dat nog geen beschuldigingen tegen het drietal zijn ingebracht, maar dat zij voor verhoor worden vastge houden. De politie wilde hun namen niet bekendmaken. Intussen worden alle havens en vliegvelden in de gaten gehouden in verband met de internationale speuractie naar de Zuidameri- kaanse terrorist Carlos Martinez, of Garcia, van wie wordt aange nomen dat hij de eigenaar van de in Londen gevonden wapens is. „Carlos" schoot vorige week twee agenten van de Franse contra-spionagedienst en een Libanese informant dood bij een inval in een flat in Parijs. Hij slaagde erin te ontkomen en is waarschijn lijk naar het buitenland uitgeweken. In de Londense flat werd ook een „dodenlijst" gevonden met de namen van ongeveer 500 bekende persoonlijkheden. Akkoord over Shell-cao Utrecht (ANP) Ledenvergade ringen van de vakbonden heb ben zich gisteren akkoord ver klaard met de cao voor de Shell- raffinaderijen (bijna 3.000 werk nemers). De salarissen zullen met terugwerkende kracht tot 1 april afhankelijk van de salaris groep van de betrokken werkne mers worden verhoogd met 1,75 tot 3,08 procent Per procent prijsstijging is een minimum prijscompensatie van 182,50 overeengekomen. In de cao zul len ook bepalingen worden op genomen over de veiligheid en de bescherming van de werkne-

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9