Stroom vakantiegangers naar buitenland groter dan verwacht Contactman platen maatschappij bij zwendel betrokken? VROUWELIJKE POP IN WIEGJE BELEDIGEND PORTUGAL NAAST RADIOSTATIONS Pepijnkliniek een tweede Dennedal NEDERLANDSE VISSERS SCHENDEN BELGISCHE TERRITORIALE WATEREN VRIJDAG 4 JULI 1975 LEIDSE COURANT p\<;im Den Haag Bij de start van het vakantieseizoen 1975 heeft de ANWB te kampen gehad met een ongekend grote druk te. De stroom vakantiegan gers naar het buitenland is veel groter dan verwacht werd. Op de ANWB-kantoren konden dreigende tekorten aan informatiemateriaal, kaarten en gidsen dan ook maar met de uiterste inspan ning en dan nog niet eens altijd verholpen worden. De ANWB had rekening gehou den met ongeveer 65 procent vakantiegangers die van hun auto gebruik zouden maken. Deze schatting blijkt te laag geweest te zijn. Het percenta ge is nu al overschreden. Ook bij de kampeerders, tent zo wel als caravan, is het ver wachte percentage (35 pro cent) al ruimschoots gehaald. De ANWB heeft de indruk dat vooral Midden- en Zuid-Fran krijk en Noord-Italië zich in de belangstelling van de Ne derlanders mogen verheugen. Speciaal de belangstelling voor Italië noemt de ANWB „verrassend". Dat reizend Nederland naar het zuiden afzakt is volgens de ANWB vooral te merken aan de routes waar de ANWB- alarmcentrale bijzonder actief moest optreden. Dat waren be gin deze week, de routes Pa rijs naar Lyon en de route via Keulen naar Frankfort, Neu renberg en München. Later werd dit Parijs via Lyon naar de Rivièra en vanuit München naar Oostenrijk, Noord Italië en Noord Joegoslavië. De uitzonderlijk grote vakan- tiedrukte waarmee de ANWB te kampen heeft valt ook te illustreren met enkele cijfers: gaf de ANWB vorig jaar in totaal 150.000 internationale kampeercarnets af, dit jaar waren het er tot en met juni al 200.000. Juni 1975 werden er 100.000 internationale reis- en kredietbrieven afgegeven, juni 1974 waren dit er ruim 70.000. Alarmcentrale Ook in de cijfers van de alarmcentrale komt de toege nomen drukte duidelijk tot uit drukking. Het aantal uitgezon den radio-omroepen was in ju ni vorig jaar 158, dit jaar wa ren het er 210 in dezelfde maand. Men moest zestien stoffelijke overschotten repa triëren tegen negen in juni vo rig jaar. Voor zieken en ge wonden waren deze cijfers respectievelijk 103 en 41, voor nagezonden onderdelen 160 en 69 en voor de repatriëring van onbeschadigde voertuigen 82 en 61. De ANWB noemt als mogelij ke oorzaken voor de overwel digende belangstelling voor het buitenland bij Nederlan ders dit jaar: de slechte zomer en de nasleep van de energie crisis in 1974, het toegenomen animo voor kamperen, het toe genomen autogebruik en de negatieve publiciteit rond een debacle in de reisbureauwe reld. Tip6 Tot slot heeft de ANWB ook nog een aantal tips voor men sen die op vakantie zijn of nog moeten gaan: Rij voorzichtig en beheerst, twee uur rijden, een kwartier pauze. Het per soonlijk leed door ongevallen is zeer groot. Een reis- en kre dietbrief en een reisverzeke ring garanderen de hulp van onder meer de alarmcentrale en behoeden u voor financiële schade, maar het persoonlijk leed valt niet te vergoeden. Laat Uw vakantieadres achter. De 210 radio-oproepen in juni dit jaar ten opzichte van de 58 in juni 1974 zijn er evenveel te veel. Geen vast vakantiea dres betekent niet, dat U af en toe niet eens kunt bellen. Frankrijk wordt overspoeld door kamperende Nederlan ders. Vele kampeerterreinen zijn vol. Zoek tijdig een plekje en vraag zonodig een boer of landeigenaar of u op zijn pri- vé-terrein mag kamperen. Durft u dat niet aan, dan bie den andere landen (zoals En geland, Scandinavië) ook goe de kam peermogelijkheden. Wees uiterst voorzichtig in Ita lië en met name in het zuiden, Napels en omgeving. Laat nooit, zelfs geen minuut, uw auto onafgesloten, want hij wordt maar al te vaak ont daan van alles wat maar enige waarde heeft. Neem niet te veel vreemde va luta mee, maar vooral reische- ques in guldens, zeker als u niet op een vaste plaats ver blijft of kampeert. Slechte weersomstandigheden zoals momenteel in Midden-Europa, geven U de mogelijkheid bete re oorden te zoeken, ook in andere landen. Maar twee of meer/malen geld wisselen is onvoordelig. Reischeques kunt u overal naar behoefte inwis selen en ze zijn, mits eenmaal getekend, verzekerd tegen diefstal en verlies. Denkt u erom dat u in Italië slechts 35.000 lires per persoon mag invoeren. Nederlanders omgekomen bij vliegongeval LIBREVILLE - DEN HAAG Vijf Nederlanders, van wie drie de top van de bouwonderne ming van Splunder-Gabon vormden zijn vrijwel zeker om het leven gekomen toen zij met hun tweemotorig vliegtuigje in de omgeving van Makofou in Gabon (Afrika) tegen de helling van een berg te pletter sloegen. Het zijn de 41-jarige technisch- directeur L. van 't Bosch uit Goes, zijn 14-jarige dochter Yvonne, de 36-jarige ir G. J. van Duyvendyck uit Heemstede, het 33-jarige hoofd technische' dienst R. Wieffering uit IJmui- den en de 31-jarige tekenaar constructeur B. Terpstra uit Be verwijk. Het verongelukte toestel is waargenomen, maar men heeft het nog niet kunnen bereiken. Van Splunder-Gabon is een dochteronderneming van Van Splunder in Ridderkerk welke maatschappij tot de Stevin- groep in Beverwijk behoort. Van Splunder-Gabon bouwt in de omgeving van Makokou bruggen. Boer probeerde slaatje te slaan uit regeling „wateroverlast" MIDDELBURG (ANP) De politierechter in Middelburg heeft gisteren een 40-jarige Zeeuwsvlaamse boer veroor deeld tot een geldboete van 1.200,—, waarvan 250,— voorwaardelijk. De man had in januari, na de oogstcatastrofe van het afgelo pen najaar een foute opgave gedaan aan het Landbouwschap over de hoeveelheden niet geoogste gewassen. Die opgave was nodig om een uitkering te krijgen in het kader van de oogstschaderegeling van het mi nisterie van Landbouw. Het bedrog werd bijtijds door controleurs ontdekt en rechtge trokken. Het ging om een be drag van ongeveer 7.500,op 33.000,—. Sluis bant sex uit binnenstad Sluis (ANP) De gemeente raad van het Zeeuwsvlaamse Sluis heeft gisteravond met ne gen stemmen voor en één stem tegen, de algemene politiever ordening zodanig gewijzigd dat er een eind kan worden ge maakt aan de uitbreiding van sexwinkels en andere sex-objec- ten zoals massage-instituten en bordelen in deze gemeente. Dat betekent ook dat de negen in deze stad gevestigde sex- shops tot 1978 de tijd krijgen om uit de binnenstad te verdwij- Met deze beslissing heeft het gemeentebestuur van Sluis ge hoor gegeven aan het toene mend protest van de bevolking tegen sex-winkels die in de drukste winkelstraten gevestigd Sluis had daardoor bij onze zuiderburen de laatste jaren de naam gekregen een sex-mekka Het succesvolle Duitse ren paard Plomin schijnt naar de fotograaf te lachen bij de in troductie van zijn twee beste vrienden. Het paard heeft da gelijks na afloop van de trai ning een afspraakje met twee poesjes, die onmiddellijk bij terugkeer in de stal op zijn rug springen. Het zijn z'n vas te stalmaatjes. Deelneemsters vrouwenconferentie weigeren geschenk MEXICO CITY (AP) Mevrouw Francoise Giroud, de Franse minister van vrouwenzaken, heeft de internationale vrouwenconferentie in Mexico City een „volslagen mislukking" ge noemd. Tijdens een radio-interview zei ze: „Het was een groteske vertoning met een hoop geschreeuw, en tamelijk pijnlijk". Ze verklaarde dat de vrouwen de debatten in „een echt ideologisch slagveld hadden veranderd". De Mexicaanse regering heeft iedere deelneem ster aan de conferentie als afscheidsgeschenk een vrouwelijke pop in een mandwiegje aange boden, hetgeen door verscheidenen vrouwen als beledigend werd ervaren. „Het lijkt te symboliseren dat vrouwen poppen zijn", zei de Iraakse Haifa Fakhouri, die het geschenk weigerde. „Ik vind het een leuk cadeautje". Zei Margaret Whitlam, de vrouw van de Australische pre mier. „Ik geef het aan mijn kleinzoon". LISSABON (Rtr) De militai re machthebbers in Portugal hebben gisteren de nationalisa tie van alle radiostations aan gekondigd. Tevens zullen de be drijven van afwezige zaken mensen door de staat worden overgenomen en de treinkaart jes voor arbeiders die naar hun werk moeten pendelen worden goedkoper. De maatregelen zijn kennelijk bedoeld om de groeiende sociale onrust tot be daren te brengen. Tijdens een langdurige nachte lijke zitting sprak het hoogste gezag van Portugal, de revolu tionaire raad. zich uit tegen een recent regeringsbesluit het kath olieke radiostation 'Radio Re nascence' terug te geven aan de katholieke hiërarchie. Linkse werknemers, die het station al enige tijd bezet houden, zonden onmiddellijk overwinningskre- Een militaire commissie zal de leiding van het radiostation op zich nemen, totdat de wetgeving voor de nationalisatie van alle radiostations is uitgewerkt, al dus de revolutionaire raad. In het conflict bij radio Renas- cenca steunde een deel van het personeel de linkse bezetters, en een ander deel de oorspronkelij ke eigenaar, de katholieke kerk. De revolutionaire raad droeg de communistische minister van vervoer en verbindingen, dr. Al- varo Veiga de Oliveira, op de recente tariefsverhoging van 50 procent bij het openbaar ver voer te herzien. De raad oor deelde een tariefsverhoging noodzakelijk, maar meende dat vervoerskosten van de 'minst bevoorechte klassen' (de men sen uit de voorsteden die naar hun werk in de stad pendelen) beschermd moeten worden. Duizenden vervalste platen in de handel (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Het zou de po litie van Beverwijk niet ver wonderen, wanneer de vier Be- verwijkers, die eergisteren aan gehouden zijn wegens het ver valsen van grammofoonplaten, een contactman bij een platen maatschappij gehad hebben. Hoe zouden zij, aldus de politie, anders aan de matrijzen geko men zijn, waaryan de platen gegoten moeten worden. De vier verdachten zouden ze ker dertien matrijzen van lang speelplaten benut hebben, om er volgens henzelf vijftienduizend platen per matrijs van te per sen. Het is mogelijk, dat het om bedragen van enkele tonnen gisteren nog konden melden, een spoor naar Beverwijk ont dekte. De politie aldaar heeft toen een inval gedaan in een perserij, waar twee personen en in een drukkerij waar eveneens twee personen aangehouden werden. De vier hebben voor hun afzet bij voorkeur van het Philips-label gebruik gemaakt. Door hun werkwijze werden al le kosten, die een platenmaat schappij in zijn studio's maakt, vermeden en werden ook de rechten van Buma ontdoken. De zwendelaars voorzagen al de ko pieën van een Philips-label voordat ze via tal van sluipwe gen op de markt werden ge bracht. Alleen de inrichting van de illegale platenperserij zal al minstens een ton hebben gekost. Woensdagmiddag werd in een klein fabriekscomplex in Bever wijk een inval gedaan waar de daders op heterdaad werden be trapt. Men was juist bezig met het persen van platen en het drukken van hoezen. De verval singen leken bedriegelijk echt. Korpschef H. M. E. Bremer van de gemeentepolitie van Bever wijk noemde de vervalsingen knap werk. Hij sprak van een voor Nederland unieke zaak. Bij de dertien in beslag genomen matrijzen was er één, die nog nimmer in Nederland was uitge bracht. Het is een raadsel waar die vandaan is gekomen. De zwendelaars boden hun platen doorgaans voor één gulden on der de vastgestelde prijs aan. De groothandel zorgde vervol gens voor verspreiding in het Een deel van de inbeslag genomen grammofoonplaten die in de illegale perserij werden gemaakt: „hits" van andere maatschappijen, compleet met hoezen. Onderzeeër De Amerikaanse pogingen om een Russische on derzeeër die in 1968 ongeveer 1.200 kilometer ten westen van Hawaï is gezonken naar boven te halen, zijn nu definitief opge- geven. De CIA deed vorig jaar juli een eerste poging met gebruikma- ^king van de Glomar Explorer, 1 een schip dat speciaal voor deze missie was gebouwd en 350 mil- joen dollar heeft gekost. De bergingspogingen bleven echter niet geheim, zodat de ,CIA de pogingen op moest ge ven. De dienst verklaarde inder tijd dat men aanneemt dat zich aan boord van de onderzeeër nog drie atoomraketten be vin- E HT (ANP) De moeilijkhe den in de Pepijnklinieken, een zwakzinnigen inrichting voor 400 kinderen in het Limburgse Echt, worden steeds groter. Zij hebben gisteren een nieuw hoogtepunt bereikt doordat de overgrote meerderheid van het 250 man tellende personeel haar vertrouwen in het bestuur heeft opgezegd. Het voornaamste motief voor dit besluit vormt volgens deze verklaring, het feit dat het be stuur zijn toezeggingen om in het gerezen conflict met medi sch—directeur J. Beyart niets meer buiten het personeel om te ondernemen, niet zou zijn nage komen. De moeilijkheden in de pas vijl jaar bestaande Pepijnkhnieken zijn zodanig geëscaleerd dat reeds over een "tweede Dennen dal affaire" wordt gesproken. Aanleiding tot de geschillen vor men bezuinigingen die het be stuur onder pressie van buite naf, wil doorvoeren. Tegen de zin van de medisch-directeur van het verplegend personeel maar met instemming van de economischdirecteur. Een en ander heeft geleid tot emotione le spanningen in het persoonlij ke vlak, tot ideologische tegen stellingen en tot verwijten over De vroegere Ameri kaanse minister van Justitie John Mitchell, een van de sleutelfigu ren in het Watergate- schandaal, is gisteren in de staat New York uit de orde van advocaten Suikertekort van 17.000 ton (ANP) Nederland zal in het lopende suikarseisoen (1974—1975) 17.000 ton witte suiker tekort komen. Dat tekort moet gedekt worden door im port. De Europese Commissie, het „dagelijks bestuur" van de EG, heeft dat meegedeeld in antwoord op schriftelijke vra gen uit het Europees parlement. De Nederlandse suikerproduk- tie voor het seizoen wordt ge raamd op 715.000 ton. De voor raad was op 1 oktober vorig jaar 22.000 ton witte suiker. De commissie in Brussel raamt het suikerverbruik voor 1974'75 op 625.000 ton. Nederland zal 123.000 ton netto uitvoeren in de vorm van verwerkte produkten. Botsing tussen oorlogsschepen Den Haag (ANP) In het noordelijk deel van de Noord zee zijn woensdagavond een' Ne derlandse onderzeebootjeger en een Engels fregat met elkaar in aanvaring gekomen. De beide schepen liepen slechts lichte schade boven de waterlijn op De onderzeebootjager „Hol land" kwam gisteravond in Den Helder terug, ook het Engelse fregat, de „Bacchante" is terug gekeerd naar haar thuishaven. Er hebben zich bij de aanvaring geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. iiiii IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll BRUSSEL (ANP) Belgische kustvissers hebben felle protesten laten horen tegen wat ze noemen regelmatige schendingen van de Belgische territo riale wateren door Nederlandse vissers. De Ne derlandse vissers mogen, krachtens een interna tionale overeenkomst, die overigens nog niet door België geparafeerd is, niet meer vissen binnen twaalf mijl van de Belgische en Duitse kust. Het verbod geldt voor treilers groter dan 50 brt en met een motorvermogen sterker dan 300 pk. Sinds dit verbod verschijnen de Nederlandse trei lers op de Belgische kust. Ze werpen daar hun netten uit, zelfs binnen de drie-mijlszone (ongeveer 5 km) van de Belgische territoriale wateren, aldus de Belgische vissers. Voorstel AVNM: Militair ook onder dienst tijd laten studeren UTRECHT (ANP) De Alge mene Vereniging Nederlandse Militairen vindt dat dienstplich tigen ook onder diensturen moe ten kunnen studeren omdat tij dens de diensttijd een enorme ontwikkelingsachterstand kan groeien tussen de dientplichtige en zijn leeftijdgenoot die niet dient. De AVNM heeft dit geschreven aan staatssecretaris Van Lent (Defensie). De uitbreiding van de studiemogelijkheid gaat vol gens de AVNM niet ten koste van het dienstbelang, omdat vooral de dienstplichtige bij de parate troepen te kampen heeft met een enorme leegloop door vele onnutte diensturen. Een be tere studieregeling zou er onder meer voor zorgen, dat studeren den niet meer, zoals nu het ge val is, in een persoonlijk isole ment geraken omdat zij 's avonds niet met de maten op stap kunnen, aldus de AVNM. De AVNM meent dat in het begeleiden van de studie- en herscholingsprogramma's een nuttige taak kan worden gevon den voor dienstweigeraars, zo dat die categorie dienstplichti gen eindelijk eens uit de schrob- en boensfeer komt waarin ze nu volgens de AVNM verkeert. De waterschout van Oostende, de heer Vermeulen, heeft al tegen twee Nederlandse schepen proces verbaal opgemaakt In het Belgische parlement zijn over deze kwestie inmiddels vragen gesteld aan de minister van Landbouw. Een Belgische volksvertegenwoordiger (Vansteenkiste) zegt te vrezen, dat de Belgische kustwateren binnenkort zullen zijn leeggevist Hij heeft er op aangedrongen dat ook België het internationale verdrag zal ratificeren en hij vraagt strenge straffen voor vissers die het visverbod overtreden. In andere landen zouden die vissers al lang zijn opgebracht aldus de volksvertegen woordiger. Vervroegde toelating kleuterschool pas in 1976 DEN HAAG (ANP) - De Eerste Kamer heeft op 1 juli een wets ontwerp aangenomen waarin voorgesteld wordt om kleuters die vóór 1 oktober vier jaar worden in de daaraan vooraf gaande maanden augustus en september toe te laten tot de kleuterschool. Deze regeling gaat in op een nader door de Kroon te bepalen datum. Met nadruk wijst het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen er op, dat deze regeling niet eerder ingang zal kunnen vin den dan op 1 augustus 1976. Een en ander betekent dat voor de toelating tot de kleuterschool voor het schooljaar 1975-'76 de zelfde wettelijke regelingen gel den als vorige jaren. Eis 6 jaar voor doden homofiel ROTTERDAM (ANP)*— Mede omdat er de laatste tijd in Rot terdam en omgeving nogal wat homofielen om het leven wor den gebracht drie binnen een half jaar heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Rotterdam gisteren zes jaar ge vangenisstraf geëist tegen een 35-jarige Fransman, die terecht stond voor het ombrengen van een 68-jarige homosexueel in VI aardingen. „Aan dit soort misdrijven moet duidelijk een halt worden toege roepen", aldus de officier, mr. W.A. de Saint Aulaire. Hij liet overigens bij gebrek aan bewijs het primair ten laste gelegde, opzettelijke doodslag, vallen en beperkte zich tot „zware mis handeling de dood ten gevolge hebbend". Een 19-jarige Westduitser, die samen met de Fransman in het huis van het slachtoffer aanwe zig was geweest, mag wat de officier betreft vrijgesproken worden. Hij achtte niet bewe zen, dat deze geholpen had bij het misdrijf. Maar wel vond de officier het hele optreden van de Duitser, die .rustig toekeek hoe de oude man werd afge maakt", moreel bijzonder laag staand. In verband met deze omstandigheden vorderde hij tien maanden tegen de Duitser, wegens heling. Hij was in het bezit aangetroffen van een hor loge van het slachtoffer. Onderzoek naar personencontrole op Schiphol DEN HAAG (ANP) Momen teel wordt onderzocht of het noodzakelijk is het onderzoek van personeel en bagage op Schiphol van rijkswege te laten geschieden. Conclusies uit dit onderzoek kunnen nog niet ge trokken worden. Aldus heeft minister Boersma van Sociale Zaken geantwoord op schriftelijke vragen van Tweede-Kamerleden over het sociale beleid van Hoogeboom's Bewakingsdienst te Amsterdam, welk bedrijf op Schiphol passa giers en bagage onderzoekt. In november vorig jaar bleek uit een door minister Boers ma gelast onderzoek, dat het so ciaal-maatschappelijk beleid bij de bewakingsdienst veel te wen sen overliet. De betrokken dis trictshoofden van de arbeidsin spectie kregen daarom het ver- zoek scherp toe te zien op de naleving van de desbetreffende wettelijke voorschriften, o.a. wat betreft de werktijden. „Een en ander leidde er toe dat de situatie duidelijk aan het verbe- is", aldus de bewindsman.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7