Wie krijgt in Leiden welke woning? Nieuwe regeling woonruimte verdeling LEIDSE COURANT lllllllllllllllllllll VRIJDAG 4 JULI 1975 llllllllllllllllll Van een onzer verslag, gevers Leiden De gemeente raad heeft in zijn jong- ste vergadering een nieuwe regeling aan vaard voor de verdeling van vrijkomende woon ruimte in Leiden. Kort samengevat komen de belangrijkste verande ringen. vergeleken met de oude regeling op het volgende neer: Kleinere gezinnen ko men in aanmerking voor meer woonruimte dan tot nu toe het geval was. Registratie van al leenstaanden wordt mo gelijk vanaf 18 jaar; de urgentienorm voor al leenstaanden wordt ver laagd van 30 naar 24 jaar. De categorie „aan staand huwenden" han teert men niet meer in de registratie; voor hen geldt voortaan dezelfde leeftijdsnorm als voor alleenstaanden. Ook de zg. doorstro mers komen voor regi stratie in aanmerking. De huur- en inko mensgrenzen zijn aange past. Het recht van voor dracht (zeg maar toewij zing) van woningbouw corporaties is veran derd. De nieuwe regeling is af gelopen dinsaag, 1 juli, van kracht geworden. In haar geheel ziet zij er nu zo uit: n REGISTRATIE-NORMEN A. Voor een urgentie-bewijs komen in aanmerking: 1. echtparen, die reeds twee jaar gehuwd zijn of waarvan één der echte lieden tenminste 24 jaar is, en ingezetenen zijn van, dan wel economisch gebonden zijn aan Leiden en inwonend zijn, dan wel in Leiden zelfstandig wonen in een woning met een maand- huur van 70 of minder, dan wel in Leiden wonen onder benarde omstandigheden. Er is sprake van benarde om standigheden indien: - een gezin van 2 of meer personen over een zelfstandige woning beschikt van niet meer dan 1 kamer - een gezin van 3 of meer personen over een zelfstandige woning beschikt van niet meer dan 2 kamers. - een gezin van 4 of meer personen over een zelfstandige woning beschikt van niet meer dan 3 kamers - een gezin van 6 of meer personen over een zelfstandige woning beschikt van niet meer dan 4 kamers - een gezin van 8 of meer personen over een zelfstandige woning beschikt van niet meer dan 5 kamer. 2. alleenstaanden, die O tenminste 24 jaar zijn en ingezetene zijn van, dan wel economisch gebonden zijn aan Leiden en O inwonend zijn. Voorts kunnen voor een ur gentie-bewijs in aanmerking komen: 3. echtparen en alleenstaan den, die O op advies van de G. G. en G. D. op grond van een medi sche indicatie urgent geacht worden op last van de gemeente Leiden hun woning moeten verlaten (bijvoorbeeld i.v.m. afbraak en onbewoonbaarver klaring) op grond van een rechter lijk vonnis hun woning moeten verlaten in verband met het opgeven van een bedrijf een bedrijfs woning moeten ontruimen, mits de leeftijd van de bedrijf- voerder(ster) voor 1 een man tenminste 65 jaar en voor een vrouw 60 jaar bedraagt in Leiden zelfstandig wo nen en ouder zijn dan 65 jaar. 4. vestigingen echtparen en alleenstaanden, die buiten Leiden zelfstandig woonachtig zijn, die - economisch gebonden zijn aan Leiden, en - op zodanige afstand van Lei den wonen, dat - met gebruik making van openbare midde len van vervoer - dagelijks heen en weer reizen, niet mo gelijk is, en - de mogelijkheid van wonin- gruil ontbreekt, en - reeds 2 jaar gehuwd zijn of waarvan één der echtelieden tenminste 24 jaar is. N.B. Voor alleenstaanden geldt de leeftijd van 24 jaar of ouder. B. Voor een bewijs van in schrijving komen in aanmer king: 1. echtparen, die - nog geen twee jaar gehuwd, en - inwonend, en - ingezetene zijn van, dan wel economisch gebonden zijn aan Leiden. 2. alleenstaanden, die -18 jaar of ouder, en - inwonend en - ingezetene zijn van Leiden. C. Doorstroming Zij die wensen door te stro men - van een woning met een bru to maandhuur tussen 70,- en 275,- naar een woning boven 275,- of - van een zelfstandige woning naar een woning welke ten minste twee kamers kleiner is of - van een benedenhuis, eenge- zins- of liftwoning naar een hoger gelegen woning of wo ning zonder lift kunnen zich bij het bureau huisvesting la ten registreren. II Toewijzingsnormen Voor het in gebruik nemen van een zelfstandige woongele genheid is een woonvergun ning vereist met uitzondering van woningen boven de huur- prijsgrens 375 kale huur) of koopprijsgrens 120.000 kale koopprijs) A. HUURWONINGEN a. De woningen met een bruto maandhuur tot en met 70. Voor deze woningen komen in aanmerking zij, die in het bezit zijn van een urgentie-bewijs of bewijs van inschrijving, en wier bruto maandinkomen niet meer bedraagt dan 2000. b. De woningen met een bruto maandhuur van 70,01 tot 275,-. Voor deze woningen komen in aanmerking zij, die in het bezit zijn van een urgentie-bewijs of een twee- of meerkamer huurwoning in Leiden leeg achterlaten in de zelfde huurklasse, en wier bruto maandinkomen niet meer bedraagt dan 2000,- en voldoen aan de bezetting snormen. voldoen aan de bezetting snormen. c. De woningen met een bruto maandhuur van 275,01 tot de huurprijsgrens. Voor deze woningen komen in aanmerking zij, die in het bezit zijn van een urgentie-bewijs of een twee- of meerkamer huurwoning in Leiden leeg achterlaten, en voldoen aan de bezetting snormen. BEZETTINGSNORMEN Ten aanzien van de grootte van de toe te wijzen woning geldt voor de woningen ge noemd onder b en c: 1 of 2 kamers.alleenstaande of echtpaar 3 of 4 kamers echtpaar, aanstaand echtpaar of echt paar met 1 of meer kinderen 5 kamers echtpaar met 3 of meer kinderen 6 kamers echtpaar met 4 of meer kinderen, mits geen ontoelaatbare woontoestand ontstaat 3 kamers, 4e woonlaag, zonder lift als boven of alleen staande van 27 jaar of ouder Een aanstaand echtpaar kan voor een maximaal 4-ka- merwoning in aanmerking ko men; een woonvergunning wordt verstrekt na het huwe lijk, mits dit plaatsvindt bin nen 2 maanden na toewijzing van de woning Alleenstaanden kunnen in het algemeen maximaal drie kamers betrekken; twee al leenstaanden, mits beiden in het bezit van een urgentie-be wijs en tenminste 27 jaar, kun nen samen maximaal een 4-ka- merwoning betrekken in de huurklasse boven 275 per maand. Bij onvolledige gezinnen wordt het gezinshoofd in het algemeen geteld als twee per sonen. O Zolderkamers (indien deze voldoen aan de eisen van de bouwverordening) behorend bij de direct daaronder liggen de etage, worden als kamers geteld. 6 Woningen gelijkstraats of weinig treden medische indicatie is daarvoor noodza kelijk of vdor personen van 65 jaar en ouder. Eengezinswoningen in het algemeen is een medische indicatie daarvoor vereist. Liftwoningen in het algemeen is een medische indi catie daarvoor vereist. Vorenstaande normen gelden niet bij woningruil. B. KOOPWONINGEN 1. Voor koopwoningen met een koopprijs vanaf 100.000 tot de koopprijsgrens wordt voor zelfbewóning een woonvergun ning verstrekt, mits de aanvra ger ingezetene is van of econo misch gebonden is aan Leiden. 2. Voor koopwoningen bene den de 100.000 wordt voor zelfbewóning een woonvergun ning verstrekt: a. aan de eigenaar, die als eerste bewoner een nieuw ge bouwde woning in gebruik neemt, en b. aan de eigenaar van een woning, die laatstelijk door zijn rechts voorganger werd bewoond, c. aan de eigenaar van een woning die laatstelijk ver huurd was, waarbij voor a, b en c geldt dat de aanvrager ingezetene moet zijn van, of economisch gebonden moet zijn aan Lei den en voor c bovendien, dat de grootte van deze woning in redelijke verhouding staat tot de grootte van het gezin. Afwijzingen op deze laatste grond worden aan de huisves tingscommissie voorgelegd. ui. VOORDRACHTSRECHT Particuliere huurwoningen: 100% op voordracht van de eigenaar. Corporatiewoningen: huur t/m 70,- per maand: 100% op voordracht van de corporatie huur 70,01 tot huurprijs- grens per maand: 75% op voordracht van de ge meente 25% op voordracht van de cor poratie Woningen van de Leidse Wo ningstichting: 100% op voordracht van de gemeente Opschuiving binnen het ver enigingsbestand der corpora ties buiten telling. IV. BEGRIPS BEPALINGEN Voor de toepassing van deze regeling wordt verstaan onder: 1. bruto-inkomen: onder bruto-inkomen wordt verstaan het bruto-inkomen van het gezinshoofd, inclusief alle vaste toeslagen. Kinderbijslagen en -toeslag, vakantietoeslagen, gratifica ties en winstuitkeringen blij ven bij de berekening van het bruto-inkomen buiten be schouwing. 2. bruto-huur: onder bruto-huur wordt ver staan de te betalen huur voor de woning, exclusief stookkos ten voor centrale verwarming, gefixeerd op 40,- per maand, (eventueel exclusief de bedra gen in de huur voor water- electriciteit en gas). 3. economische binding: a. het vervullen, door de kost winner, van een volledige dag taak binnen de grenzen van de gemeente Leiden, of b. door de echtgenoot(e) van de kostwinner, het reeds ten minste 1 jaar vervullen van een volledige dagtaak binnen de grenzen van de gemeente Leiden. Voor beiden geldt een vast dienstverband. Een economi sche binding wordt niet vereist t.a.v. degenen die niet of niet meer duurzaam aan het ar beidsproces (kunnen) deelne men. De woonomstandighe den in Leiden verschillen nogal. Men kan het treffen met een romantisch huis in het hart van de binnen stad (foto boven), de bui tenwijken bieden eenvou dig rijtjeswoningen (foto midden) de nieuwbouw wijken staan vol met flat woningen (foto onder). 4 INGEZETENE: zij, die bij het indienen van het verzoek om registratie als wo ningzoekende, gedurende ten minste twee jaren onafgebro ken staan ingeschreven in het Bevolkingsregister van de Ge meente Leiden, met uitzonder ing van studenten die in aan merking komen voor huisves ting door de Stichting Studen tenhuisvesting, tenzij deze deel uitmaken van een gezin, dat reeds aan vorengenoemde voorwaarde voldoet. 5. huurprijsgrens en koop prijsgrens: de in de Woonruimtebeschik king vastgestelde grensbedra gen waarboven geen woonver gunning is vereist. (Voor 1975 zijn deze bedragen resp. 375,- kale huur per maand en 120.000,- kale koopprijs). 6. medische indicatie: een door de G. G. en G. D. verstrekt medisch advies, het welk bij het bureau huisves ting kan worden aangevraagd. V. VERVALLEN VAN DE REGISTRATIE ALS WONINGZOEKENDE a. indien één of meer gronden waarop registratie plaatsvond is vervallen. b. indien niet binnen de geldig heidstermijn van het urgentie- bewijs of bewijs van inschrij ving verlenging is aange vraagd. HARDHEIDSCLAUSU- H EEjjj In de gevallen, waarin de toe- jË= passing van deze richtlijnen "tot een bijzondere hardheid leidt, kunnen Burgemeester en Wethouders, de Huisvestings- commissie gehoord, een van deze richtlijnen afwijkende be- nemen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4