Allerlei(ds) Universitaire bebouwing op Doelenterrein? Menken vraagt hulp Leidse bevolking om ijshal te financieren Noodkerk naar Merenwijk MELKBARON LEGT ZELF 1,75 MILJOEN OP TAFEL Hondentoiletten ook in Leiden? UITGAAN Van een onzer verslaggevers LEIDEN De gemeenteraadscommissie voor ruimtelijke ordening staat in meerder heid welwillend tegenover de wens van de universiteit om haar nieuwbouwplannen aan de Witte Singel uit te strekken tot een deel van het Doelenterrein. *Tot een definitieve oordeelsvorming is de "commissie in een gisteravond deels aan dit -onderwerp gewijde vergadering, niet geko men. In september nadat de adviesraad voor de binnenstad haar opinie heeft gegeven, gaat men zich andermaal over het probleem bui gen. Om de universitaire bebouwing op het Doelenterrein mogelijk te maken zal de daar nu nog gevestigde militaire koksschool moe ten wijken. Dat ter verwezenlijking van dat doel het ministerie van defensie aan verhui zing zijn medewerking zal verlenen, staat vrijwel vast. Dat het Doelenterrein ook vrij komt indien de nieuwbouwplannen van de universiteit uitsluitend op het terrein aan de Witte Singel worden gerealiseerd, isdaarente- gen zo beklemtoonde wethouder Waal gister avond, helemaal niet zeker. Volgens hem beschikt de gemeente hoege naamd niet over middelen om defensie er toe te bewegen het, destijds in eeuwigdurende erfpacht uitgegeven terrein, weer aan Leiden terug te geven. „Als we daarom vragen zegt de wederpartij: dat is best, maar dan moet Leiden een nieuwe kazerne elders voor ons betalen", aldus Waal. Deze mening werd vanuit de commissie be streden, waarbij men stelde dat er voor defen sie zoveel redenen zijn om de koksschool over te plaatsen, dat slee hts een klein duwtje in de rug van de zijde van de gemeente, voldoen de zou zijn om daadwerkelijke verhuizing te bewerkstelligen. Die goede redenen zouden liggen in de sfeer van bezuiniging en doelma tigheid en ook betrekking hebben op de slech te toestand waarin het kazernegebouw zich bevindt. Wethouder Waal zei het gisteravond wenselijk te achten om de eventuele universitaire be bouwing op het Doelenterrein af te wisselen met woningbouw. Ook denkt hij aan een onderkomen voor de Openbare Bibliotheek op dit terrein, indien mocht blijken dat het te restaureren Heerenlogement zich voor deze bestemming niet leent. Van een onzer verslagge vers Leiden Duizend piek van de bank halen, daar voor een obligatie kopen bij Ton Menken en dan het hele jaar gratis schaatsen in de ijshal aan de Vondel laan. Daarvoor wordt straks gele genheid geschapen, indien het Leidse gemeentebestuur zijn medewerking verleent aan Menkens plan om met particu lier geld een overdekte ijsbaan te realiseren op het terrein dat lange tijd is gedacht als locatie voor het geruchtmakende zwembad De Welzijns. De rrie- dewerking van de gemeente zou hierin moeten bestaan dat men de grond voor een zacht prijsje ter beschikking stelt (verkoopt of in erfpacht geeft). De kans dat het stadsbestuur daartoe bereid zal blijken is lang niet uitgesloten. Menken (van Menken Landbouw b.v.) is namelijk bereid een officieel vast te leggen grens te stellen aan de winst die kan worden gemaakt door in het project te investeren. Als men het dus -over die grens eens kan wor den lijkt het gemeentebestuur zich aan een soepel prijsje voor de grond geen buil te kunnen vallen. Voor de helft van het benodig de beginkapitaal (exclusief grondkosten 3,5 miljoen) zorgt de verkoopdirecteur van het melkconcern zelf. Een on bekend deel van de resterende 1,75 miljoen zal op tafel wor den gelegd door de bouwer van de ijshal, de IBB-Kondor groep. Daarnaast zal getracht worden nog andere Leidse bedrijven te interesseren en tenslotte worden dan ook obligatie-le ningen onder particuliere schaatsliefhebbers uitgeschre ven in coupuren van 1000, maar ook van 500, 250 en 100. Voor obligaties van 100 krijgt men 10% reductie op de entreegelden, voor die De Leidse architect ir. M. P. Schutte maakte voor het Leidse ijsbaancomplex, te bouwen door de Leidse bouwonderneming IBB Kondor Groep NV, deze ont- werpschets van de voorgevel van de hal. van 250 25%, voor die van 500 50% en voor die van 1000 mag men zoals gezegd helemaal gratis naar binnen. Het is de bedoeling dat ter uitgifte van de obligaties een stichting in het leven wordt geroepen. De exploitatie wu men ui iuui- den geven van een b.v. De entree per keer is (voorlopig) vastgesteld op 2 voor kinde ren tot en met 13 jaar en op 3 voor 15 jr. en ouder. Een abonnement voor het hele jaar, althans voor de negen maanden dat de baan open is, moet voor deze laatste catego rie 120 gaan kosten. Zoals gemeld is het Menkens streven dit najaar met de bouw te beginnen en de hal in de herfst van '76 te openen. De hal wordt circa 90 meter lang en 47 meter breed. In het midden komt een ijsvlakte van 30x60 meter voor recreatie schaatsen, ijshockey en kun strijden. Daaromheen een har- drijbaan van 220 meter. Ver der zal van het complex onder meer deel uitmaken een win kel voor sportartikelen en een restaurant annex bar dat uit ziet over het ijs. Er is voorlo pig voorzien in een tribune accommodatie voor 1000 man. drie zomermaanden wanneer niet wordt geschaatst op het „binnenterrein" van de hal sporten als basketbal, tennis en volleybal te beoefenen of andere evenementen te organi seren. Het aantal bezoekers per seizoen is geschat op 200.000. Overigens is het volgens de heer Menken zo dat niet hij de gemeente heeft voorgesteld het terrein aan de Vondellaan voor het ijscomplex te bestem men maar dat de gemeente hem deze plek heeft gesugge reerd. En wel in mei jongstle den toen de plannen voor het zwembad van de welzijnsbron nog niet in de openbaarheid waren gekomen. Aan Menken in dit verband nog de vraag of hij aan zijn ijs-plannen niet een zwembad je had kunnen vastknopen. Hij: „Nou, daar hebben we wel degelijk aan gedacht. De warmte die vrij komt bij het ijsmaken kan je natuurlijk uit stekend gebruiken om er een zwembad mee te verwarmen. Maar de beschikbare ruimte aan de Vondellaan bleek niet toereikend". Van een onzer verslaggevers Leiden De gezamenlijke kerken in de Merenwijk krijgen waarschijnlijk per 1 september aanstaande de beschikking over de Beloftekerk, het demontabele noodkerkgebouw dat geruime tijd in het Morskwartier is gebruikt De kerk moet komen te staan aan de Zwartemeerlaan. De gemeenteraadscommissie voor ruimtelijke ordening heeft tijdens een gisteravond gehouden vergadering haar instem ming betuigd met de verhuur van een stuk grond aan deze laan aan de eigenares van het gebouw, de Gereformeerde kerkgemeenschap. Deze heeft hierom gevraagd omdat voor godsdienstige activi teiten in de Merenwijk op dit moment alleen de aula van het scholencomplex in de Slaaghwijk beschikbaar is. Het is de bedoeling dat het noodgebouw niet alleen ter beschikking komt van de gezamenlijke kerken maar ook van verenigingen die zich op ander gebied bewegen. Op het stadhuis wordt niet uitgesloten geacht dat de gemeente het gebouw te zijner tijd van de Gereformeerden zal willen overnemen om het in gebruik te nemen als tijdelijk onderko men voor het buurt- en jeugdhuiswerk in de Zijl wijk. Kweekschool De protestant christelijke Lom school aan de Driftstraat heeft plannen om in het voormalige, gebouw van de christelijke kweekschool aan de Paul Buys- straat te trekken. Dit zou een hele verbetering betekenen voor de lomschool waar de onder wijssituatie erg slecht is, mede door de slechte behuizing. Het voormalig gebouw van de kweekschool ziet er thans ook slecht uit. De afbraak van het gebouw door kinderen uit de buurt is al aardig gevorderd. Vrijwel alle ruiten zijn stukge slagen (zie foto). Kinderen kun nen in en uitlopen. Van binnen ziet het er niet beter uit: lampen werken niet meer, de glas-in- lood ramen zijn gestolen. Er zal een aantal tienduizenden gul dens tegen aan gegooid moeten worden om het gebouw weer in bruikbare staat te brengen. Eigen Huiswil terrasflats bouwen De Stichting Eigen Huis heeft de gemeente verzocht haar een stuk grond ter beschikking te stellen bij het wijkpark in de Merenwijk. De stichting wil op het terrein terras flats bouwen. Wethouder Waal zei gisteravond tijdens een vergadering van de gemeenteraadscommissie voor ruimtelijke ordening dat het om het stuk grond gaat waarop Onder redactie van Jantje van-.Lëyde, tel. 071-22244 tst.17. Van een onzer verslaggevers Leiden Wethouder Waal gaat onderzoeken of het wenselijk is in Leiden honden-toiletten te creëren zoals die bijvoorbeeld ook in Den Haag bestaan. Hij heeft dat gisteravond het CDA-gemeenteraadslid Van Zijp beloofd tijdens een vergadering van de gemeenteraadscommis sie voor openbare werken. Van Zijp constateerde dat het steeds groeiende aantal Leidse honden de stad op ontoelaatba re wijze begint te besmeuren. Naar zijn mening dienen er op verschillende plaatsen in de stad zandbakken te komen met daarin op de behoefte van de hond afgestemde snuffelpalen. „Het schijt dat intelligente honden dat gauw door hebben", wist Van Zijp. Het PvdA-ge- meenteraadslid mevrouw Buring gaf de wethouder in overwe ging de binnenstad af te sluiten voor honden. Nieuwe fietsverbinding Leiden-Noord-Merenwijk Van een onzer verslaggevers Leiden Waarschijnlijk volgend voorjaar zal een fietsverbin ding zijn gerealiseerd tussen de woningen van Ons Doel in de Merenwijk en de Mamixhof, langs het tracé van de Gooimeerlaan. Wethouder Waal heeft tijdens een gisteravond gehouden verga dering van de gemeenteraadscommissie voor openbare werken beloofd achter de aanleg van het fietspad de grootste spoed te zetten. Binnenkort wordt ook een begin gemaakt met de aanleg van een z.g. aarden baan op dat deel van de Gooimeerlaan waar dit nog niet is gebeurd. Deze laan (tussen Ketelmeerlaan en Willem de Zwijgerlaan) komt overigens niet gereed voor 1977. Lords' Folks Morgenavond verzorgt de jonge rengroep The Lords' Folks de laatste jongerenmis van het sei zoen, in de Jozefkerk aan de Herensingel. Het thema voor de ze viering is: GUN JE DE TIJD. Celebrant: paster F. Verlaan. Aanvang 19.00 uur. Jeugddorp Koord Studio In het tweede kwartaal van 1975 heeft het Koningin Juliana Fonds voor 165 projekten bij dragen beschikbaar gesteld. In totaal was daarmee een bedrag gemoeid van f 1.013.346. Naast gebruikelijke honorering van aanvragen voor een bijdrage in de inrichtings- en verbouwings- kosten aan instellingen voor maatschappelijk werk- club- en buurthuizen e.d. werd onder meer 6000,- beschikbaar ge steld voor de stichting Koord Studio, een ontmoetingscentrum In het Jeugdvakantiedorp aan de Vliet vermaken de Leidse kinderen zich opperbest. Per dag komen gemiddeld 130 tot 140 kinderen naar het dorp om zich daar uit te leven. In enkele dagen is een sprookjesachtig .zomerhuis" uit de grond ge stampt dat een hoogte heeft van een ideine vier meter (zie foto). Kinderen springen van verdie ping naar verdieping en hebben zo de grootste pret. Verderop op het terrein is een „kunstzinnig" bouwwerk gemaakt van afge zaagde heipalen. Ook is een modderpoel aangelegd waar „waterbouwkundigen" kanalen en polders graven en overstro mingen nabootsen. Verder zijn ook een aantal dieren aanwezig: een ezel, een geit en konijntjes. Aircon Met ingang van 1 juli a.s. is de heer W. Beekink benoemd tot adjunkt-direkteur van AIRCON B.V., luchtbehandeling en cen trale verwarming te Leiden. De heer Beekink volgt in deze func tie Ir. M. Idema-Greidanus op, die met ingang van dezelfde da tum het bedrijf zal verlaten. De heer W. Beekink (36) was voor deze benoeming o.m. negen jaar werkzaam als projectleider bij het raadgevend ingenieurs bu reau Valstar Simonis B. V. AIRCON B.V. te Leiden ca. 65 medewerkers is gespeciali seerd in liet ontwerpen en in stalleren van lichtbehandelings- en centrale verwarmings instal- Parkeren in de binnenstad Nog teveel parkeerplaatsen in de Breestraat Haarlemmer straat en omgeving worden de gehele dag of voor een langere dan de toegestane tijd ingeno men door auto's van personeel van de in de binnenstad geves tigde bedrijven. Het bestuur van het Leids City Centrum heeft in een brief aan de binnenstads bedrijven ge vraagd te bevorderen, dat hie raan zoveel mogelijk een einde komt. „Willem wij de leefbaar heid en de economische functie van Leiden handhaven dan is het in ons aller belang dat de toch al beperkte parkeermoge- lijkheden zo efficient mogelijk gebruikt gaan worden". Collecte De door het Palestinacomité ge houden collecte op zaterdag 28 juni j.l. heeft in Leiden een be drag van 3425 gulden opge bracht In en rond Leiden Maandag 7 |ull Museum voor Volkenkunde. Steen straat 1 - Film over Inuit (eskimo's); aanvang 11.15 en 14.30 uur. Gesprekscentrum. Vrouwenkerkkoor- straat 9 - Lezing over de aggregatie- toestanden van de mens en over onderscheid in redenen en denken; aanvang 20 00 uur Dinsdag 8 Juli Museum voor Volkenkunde. Steen straat 1 - Film over het harde jagersle ven in Groenland; aanvang 11.15 en 14 30 uur. Woensdag 9 juli Museum voor Volkenkunde. Steen- straat 1 - Film over het leven van een Inuit-jongen van zijn geboorte tot de dood; aanvang 11.15 en 14.30 uur. Donderdag 10 |ull Museum voor Volkenkunde. Steen straat 1 - Film over het leven van een Canadese Inuit-familie; aanvang 11.15 en 14.30 uur. Vrijdag 11 juli Museum voor Volkenkunde. Steen straat 1 - Film over ..Forgotten Coast", een dorp dat leeft van de zeehondenjacht; aanvang 11.15 en 14.30 uur. Leidse bioscopen Luxor, Stationsweg 19. tel. 21239. „De Twee Missionarissen" 14 jaar. Dage lijks 14.30, 19.00 en 21.15 uur. Zondag 14.30. 16 45. 19.00 en 21.15 uur. Camera, Hoge Woerd 49. tel. 24919 Jonathan Livingstone Seagull. 19.00 en 21.15 uur Kindermatinee; ..De zotte wereld van Laurel en Hardy". Elke middag 14 30 uur Zondag. 14 00 en 16.15 uur. Nachtvoorstelling: „Met jouw tanden in mijn nek" 18 jaar. Vrijdag en zaterdag 23.30 uur. Lldo, Steenstraat 39, tel. 24310. „The return of the Pink Panther" a.l. Dage lijks. 14.30, 19.00 en 21.15 uur. Zon dags: 14.30. 16.45. 19.00 en 21.15 uur. Studio, Steenstraat 39. tel. 33210. ..You only live twice" 14 jaar. Dage lijks; 14.30. 19.00 en 21.15 uur. Zon dags. 14.30. 16.45. 19.00 en 21.15 uur. Extra voorstellingen: Elke dag. behal ve zondag is er om 10.30 uur een kindervoorstelling nl. „Oom Ferdi nand en de toverdrank", a.l. Trianon, Breestraat 31. tel. 23875. „Pas op je tellen" a.l. Louis de Funès. Dagelijks: 14.30, 19.00 en 21.15 uur Zondags: 14.30. 16.30, 19.00 en 21.15 Rex: "Haarlemmerstraat 52. tel. 25414. „Zeg maar ja tegen het leger" a.l. Dagelijks: 19.00 en 21.00 uur. Zon dags 16 30. 19.00 en 21.15 uur. Kin dermatinee: „Pipo de Clown". Dage lijks: 14.30 uur ook zondags. Hulpverlening Telefonische Hulpdienst: tel. 25202. Burgerlijke stand Ernst zn.v.: B. Bos en A. B. Harris; Christa dr. v.: W T. M. Meeuwissen en G. van der Zwart; Carolina Anna Monica dr. v.: P. J. Verreck en M. T. A. J. Scheepens; Monica Jacoba Athonia dr. v. N. A. H. W. Kester en J. M. J. Peschier; Theodorus Robertus zn v.: C W. Nieuwen burg en C. M. Colpa; Moana Vahine-Atua Tamara, dr. v.: W. van Reek en Y C. sanders. Overleden: I. van Rijzen, geb. 28 oktober 1896 man; D J. H. van Zijk. geb 2 juli 1975 zoon. Gehuwd: D. Weeda en E. W. Bouman; J. Zaalberg en T. Houweling; J. M. M. Verhoef en M. M. Kroesmeijer; P. van Sante en P. van der Leer; S. Petis en F Lens; C. R. Stam en A. G. M. van der Spek. Geboren: Rutger Paul Anton zn v: A. W. van Prooijen en C. W. A. Leuven; Sander Johan zn v. I. Boom en J. R. Vavier; Cornel is Willem Wilfred zn v.: W. Colpa en J. M. J. de Kleijn; Mark Franciscus Joseph zn v.: J. A. M. Wolter en M. L. C. M. Poelhekke; Karen, dr. v. G. Jellema en E. Schota- Overleden: E. S. Koper geb. 9 sepL 1938 echtgenote van: M. Leegwater; J. F. W. Beerenfenger geb. 19 aug. 1908 man. P. J. Geilings geb. 20 dec. 1916 echtgenote van J. Pazola. Ondertrouwd: H. P Simon en G. G. A. M. J. Lammers; A. J. van der Meer en L M. Pieterse, P. J. Meijer en M. E. G. Franken; A. Vermond en E. Rijke; C. L van Amsterdam en T. van der Zeeuw; O. Wright en M. A. B. Sol; G. van Schoonderwoerd den Bezemer en M. A. van Soest; J. W. van Kralin- gen en C. W. M. Brandt; T. Pasma en J. van Rossum; J. L Bisschops en E. S. J. M. Arntz; R. J. M. Smeele en M. E. J. Tuithof; W. Filippo en M. C. de Ru; W. J..M. Witteman en E. Hartingsveld; P. J. van Gent en J. Brandt; H. O. G. Peltzer en M. E. B. Gorsira; A. E. J.Heuven en M. T. van der Vooren, C. W Wijnstra en C. M. T. Meijers; J. J. M. M. van den Assem en S. C. M. Lathouwers; J. de Kruis en G. C. Arbouw. Exposities Sted. Museum „De Lakenhal", Oude Singel 28-32. tel 44044. ma t/m za 10—17 uur. zo. 13—17 uur. Tot 27-7 de expositie „Het Leidse Woonhuis" in het kader van Monumentenjaar 1975. Rijksmuseum van Oudheden, Rapen burg 28. tel. 46246. ma t/m za 10—17 uur. zo 13-17 uur. Tot 14/7 een ten-' toonstelling van Griekse en Romeinse kunst in particulier bezit, Nederlandse verzamelingen 1575-1975. Atelier „De Scherf', Nassaulaan 41. Oegstgeest. tel. 50220. Ans v d Heide- Kort met eigen werk o.a. glasbuigen, aardewerk, schilderijen mozaïeken. Galerie ,,'t Hoek|e bi| de Pomp", Dorpstraat 38. Warmond. tel. 01711—3501. elke dag van 19—22 uur. bovendien za. en zo. van 1217 uur. Tot 15/7 glas. hout en keramiek. Rob Schipper met fotografische etsen en Carla Carlier met zeefdrukken van Warmond. Restaurant Oudt Leyden, Steenstraat 53. tel. 33144. Van 4/7; Fons Franken met etsen en meerkleurenetsen Even eens georganiseerd door International Art Service. Oranjerie In Hortus Botanicus, Ra penburg 73. tel. 22044 tst. 88 ma t/m za 9-17 uur. zo 10—16 uur. Oenken en doen. een tentoonstelling waar het ambachtelijk aspect van het werk van het technisch en administratief perso neel naar voren wordt gebracht, in relatie tot onderwijs en wetenschap. Drukkerij de Bink, Rooseveltstraat 3. tel 22841 ma t/m vr 8—17 uur Tot en met augustus een tentoonstelling van Dhr. van den Berg met collages, moderne schilderijen, zeefdrukken en olieverfschilderijen. Galerie v.d. Vllst, Botermarkt 3. tel 22806. di t/m za 10-17 uur. do tot 21 uur. In de maanden juli en augustus een grote zdmertentoonstelling van 7 kunstenaars met schilderijen, tekenin gen. grafiek en keramiek.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3