DRAMA POULIDOR DANKZIJ PLOEGGENOTEN VERIJDELD Bij aantal knechten is kaars uit Leidersprijs Gerrit Pronk Moser ondanks lekke band etappewinst Populairste renner Tour na jacht terug CIJFERS IJ VRIJDAG 4 JULI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA* 11 JOOP ZOETEMELK OORDEELT Kuiper dolblij, maar: (Van onze speciale verslaggever) ANGOULEME Hennie Kuiper kon gistermiddag zijn verlies aan seconden op de vingers van een hand tellen. Hij mocht daar blij mee zijn en hij was het ook. Dolblij zelfs. „Ik heb gewoon geluk gehad", constateerde hij eerlijk na een rit die van hem een naamloze had kunnen maken. Hij besefte dat terdege. „Ik heb momenten gehad dat ik dacht, daar gaat de ronde. Kuiper telt niet meer mee. Op het moment dat het peloton in stukken brak, reed ik moeilijk. Er was wind, er werd gekoerst in waaiers en dat kan ik niet Door een gevallen motor was er wat consternatie en plotseling vielen er enorme gaten. De weet ook wel dat ik voorin moet rijden, maar ik heb de lef daar nog niet voor. Dat moet je leren. Dc had er bij de amateurs ook altijd moeite mee. Dit is pas mijn eerste Ronde van Frankrijk. Aan de ene kant heb je dan het recht bepaalde fouten te maken, aan de andere kant ben ik kopman, met de daarbij behoren de verplichtingen. Dat legt toch een druk op je. Mijn geluk was dat ik tijdens de rit niet de enige was die de boot had gemist In mijn groep zat ook bijna de hele ploeg van Jolly Ceramica plus Aja en Lopez Carril. Die wilden net als ik graag weer terug. Vooral die italianen hebben in het begin hard gewerkt maar ook aan Kamper, Koken, De Cauwer, Prinsen en Allan heb ik veel te danken. Wij zijn echter alleen maar terug kunnen komen, doordat voor de boel stil viel. Als dat niet was gebeurd, als er doorgekoerst was, had het veld in heel kleine groepjes aangekomen. Het was een verschrikkelijk zware dag. Je kon duidelijk merken dat de tweede week is aangebroken. Bij een flink aantal knechten was de kaars uit" Hennie Kuiper dreigde gisteren op desastreuze achter stand te worden ge reden, nadat het rennersveld in stuk ken was gescheurd. Maar tempodaling bij de vluchters en een felle jacht van de achterblijvers brachten de Neder landse kampioen terug in de voorste rijen. Kuiper werd nog twaalfde. (Van onze speciale verslaggever) ANGOULÉME Francesco Moser berust niet in de nederlaag die hij tegen Merckx heeft geleden in de tijdrit van woensdag. Als indruk wekkend winnaar van de zware eindsprint on derstreepte hij zijn prominente aanwezigheid in het veld. Zo mogelijk nog groter was zijn prestatie na ongeveer honderd kilometer wedstrijd. Een lekke band wierp hem terug uit de kopgroep die al zijn grote concurrenten telde, zoals Merckx, Ocana, Zoetemelk, Van Impe, Pollentier en Thevenet. Ritter gaf zijn kopman zijn fiets en Moser stond voor de enorme opgaaf op een fiets met" een te laag geplaatst zadel een achterstand van bijna 300 meter goed te maken op een kopgroep die voor tjoeg, vooral omdat men Moser liever kwijt dan rijk was. De Italiaan slaagde in zijn achtervolging. In Angouléme echter was Moser, ondanks zijn dagtriomf meer boos dan blij. „Ik heb vrijwel alles alleen moeten opknappen. Als Ritter niet bij mij was geweest, was ik misschien nu al een kansloze. Ik heb geen hulp genoeg van mijn ploegmaten. Onmiddellijk na de ravitaillering ging het al bijna mis. Ocana wierp zijn etenszak weg, zoals wij allemaal doen en die kwam tegen mijn voorwiel. Gelukkig niet erin" Moser was niet de enige verliezer van de tijdrit, die 24 uur later zijn gezicht liet zien. Ook de aandelen van Joop Zoetemelk waren duidelijk in herstel. Zoetemelk miste de slag niet, toen na 75 kilometer Godefroot en zijn ploegmakkers in het offensief gingen. Die actie had op dat moment een explosie tot gevolg in de groep van 22 renners bij wie de meeste groten uit deze ronde zich hadden losgescheurd uit een verbrokkelend peloton. Joop Zoetemelk was present. Hij was ook aanwezig toen er in Angouléme na een tamelijk zware helling werd gesprint om de dagprij zen. De Nederlandse oud-kampioen, toch waarlijk geen rappe sprinter, behoefde na de loodzware aanloop voor het laatste gevecht alleen maar erkend snelle mannen als Moser, Van Linden, Godefroot en Merckx te laten voorgaan. I JULI.8e ETAPPE-134 km Van kilometer tot kilometer ANGOULEME Het verloop van de etappe over "235 milom- ter van St. Gilles naar Angoüle- KM I: vertreksein voor 134 ren- KM 71: Smit wint premiesprint voor Demeijer en Misac. KM 75: Peloton breekt in ver schillende groepen. In eerste groep 22 renners bij wie merckx, Godefroot, Ocana, Van Impe, Zoetemelk, Karstens, Pol lentier, Thevenet, Moser, Ritter, Spruyt en Hezard. KM 80: uit tweede groep maken zich 22 renners los op jacht naar de koplopers. Bij die'22: Den Hertog, Priem, Poulidor, Knete- mann, Danguillaume, Galdos, Fuchs, Van Lihden en Knudsen. KM90: groep Merckx 27 secon den voor op groep Priem. Pelo ton met Kuiper op 40 seconden. KM 103: groep Priem om 0.45 groep Merckx, peloton op 1.15. KM 117: groepen Merckx en Priem bij elkaar. Achterstand peloton bijna twee minuten. .,,KM 131: peloton weer bij uitlo pers, die hun tempo hebben la ten zakken. KM 164: groep van tien renners, die zeven minuten achterstand had terug. Zelfs Menendez en Melero, die achttien minuten achter lagen sluiten weer aan. KM 184: Kortstondige aanval van Knetemann, Van Vlierberg- he, Fabbri en Loysch. KM 219: Sibille en Delcroix ont snappen. KM 222: doorkomst op de Cote de Balzac (vierde categorie): 1. Sibille, 2. Delcroix op 12 secon den, 3. Santambrogio. KM 230: Koken, Battaglin, Ca- stellati. Van Springel en Money- ron na ontsnapping onmiddel lijk teruggepakt KM 235: Moser wint eindsprint voor Van Linden, Godefroot, Merckx en Zoetemelk. Gele trui (Van onze speciale verslaggever) ANGOULEME Een uur lang dreigde zich gisteren een drama te voltrekken rond Frankriiks populairste man van dit moment, Raymond Poulidor. Hij had als enige van de favorieten de aansluiting gemist bij èen sterke kopgroep die na 85 km., even voorbij Lucon, er vandoor ging. Plotseling was de karavaan in rep en roer. En dat was uiterst verrassend omdat tijdens de vervelende tocht door de warme Vendee urenlang niets gebeurde. De renners kuierden op hun gemak over .de wegen, toen de wind opstak, die vrij over het parcours waaide. Insiders in de wielersport weten wat er dai: onvermijdelijk gaat gebeuren, in een dergelijke situa tie zoeken de coureurs achter elkaar rijdend bescher ming tegen de wind, waardoor „waaiers" ontstaan, die de gehele weg bestrijken. De voorste renner rijdt bijvoorbeeld links en de laatste van de groep die zich vormt, rijdt uiterst rechts. In een ommezien valt dan een peloton in verschillende groepen uiteen en daar „Poupou" aan zijn 15e seizoen als beroepsrenner bezig is, zou men van hem mogen verwachten dat hij onmiddellijk het gevaar had onderkend. Maar „Poupou" bleef ergens achteraan in het peloton rijden, zoals hij al zo vaak in zijn car rière op beslissende momenten heeft gedaan. De sterke kop groep met Merckx, Moser, Zoe temelk, Gimondi, Ocana, The venet, kortom met alle groothe den, had in een ommezien een voorsprong van 45 seconden veroverd. Er dreigde een drama voor de populairste man in de ronde, want het zou best kun nen zijn dat deze kopgroep met nog 150 km -voor de boeg, tot 10 minuten zou uitlopen. On middellijk nam Louis Caput, de ploegleider van Poulidor, ingrij pende maatregelen. In de kop groep werd aan Zoetemelk en Hezard meegedeeld dat zij niet langer mee mochten helpen het tempo op te voeren. In het pelo ton organiseerde Caput de jacht. Poulidor werd omringd door al le nog beschikbare ploegmak kers. Hij werd naar voren ge bracht en toen begon een ge vecht, dat zo hard was en zo lang duurde, dat een aantal ren ners er uitgeput door raakten. Meer dan een uur joegen Knete mann c.s. achter de kopgroep aan om „Poupou" terug bij de favorieten te brengen. Knetemann: „Ik heb nog nooit in mijn loopbaan zo hard moe ten werken en dit alles omdat Poulidor gewoon zat te slapen. Je weet hoe hij altijd van ach teren rijdt Maar laat ik niet teveel zeggen want anders wordt het later weer tegen mij gebruikt. Vraag liever hoe Joop er over denkt". Zoetemelk, diplomatiek: „Ik vond het belangrijk dat Pouli dor terug zou komen. Zoals de situatii nu is, kunnen we beter met twee man voor In het klas sement aan de bergen beginnen dan met mij alleen". Waarom moest de hele Gan- ploeg worden ingezet voor Pou lidor? Is de positie van Zoete melk als enige leider in de ploeg aangetast? „Helemaal niet", ant woordde Zoetemelk, „ik blijf de kopman, tenminste, ik heb nog geen andersluidënde berichten vernomen. Bovendien moet je niet vergeten dat Poulidor in Frankrijk ongelooflijk populair is en dat hij bovendien gestart is als beschermde renner". In derdaad is Poulidor bij zijn le ven al een legende. Het is on voorstelbaar hoe vaak men op die lange route door alle streken van Frankrijk zijn naam op we gen en bruggen geschilderd ziet, hoe dikwijls er mensen met gro te spandoeken voor „Poupou" langs de weg staan. Hoe mas saal bij de doorkomsten zijn naam wordt geschreeuwd. De leiders van de Gan zien natuur lijk het belang van deze enorme publiciteit in en daarom hebben zij gereageerd zoals ze dachten te moeten doen. Bovendien zou het voor sportminnend Fran- dor gisteren in één klap vernie tigd zouden zijn geworden. In de kopgroep viel het tempo even stil toen Francesco Moser een lekke band kreeg en op de fiets van Ole Ritter overstapte. De jonge Italiaan kwam na een furieuze achtervolging terug en bemoeide zich onmiddellijk weer.met het bepalen van het tempo. Langzaam maar zeker sleurden op hun beurt Knetemann en zijn ploegmakkers Poupou dichter bij. Het verschil werd 30 secon den, 20 seconden, en bleef toen kilometers lang gelijk. Het was barsten of >'ügen. Eindelijk, na 50 km jacht, sloot Poulidor aan bij de groep Merckx. Frankrijk was aan een ramp ontsnapt. Duidelijk was ook gebleken, dat de Gan niet langer speelt op de kaart van een man, Joop Zoete melk. (Van onze sportredactie) KATWIJK De interna tionale wieleravondzes- daagse lijkt definitief be slist. Juul Bruessing, de i leider in het algemeen klassement, beperkte zich gisteravond in de vierde etappe op en rond de Katwijkse boulevard tot het verdedigen van zijn rode trui. In feite heeft de Amstelveense ex-prof niets te vrezen. Achter hem in het klassement staat Jan Huisjes, die evenals Bruessing voor de Soka Flandriaploeg rijdt. Huisjes moet die tweede plaats nu weliswaar delen met Swiftrenner Piet van Leeuwen en de winnaar van gisteravond Piet Hoekstra, maar het gat tus sen Bruessing en zijn achtervol gers moet groot genoeg zijn om morgen in Scheveningen als winnaar over de meet te flitsen. Het was op het lastige parcours in Katwijk een vrij saaie rit. In feite gebeurde er pas iets na 33 van de 48 ronden. Daarvoor wa ren er wel wat demarrages ge weest, maar serieus waren zij niet. Die demarrages werden vooral geplaatst door Scheven- inger Gerrit Pronk, die daar door de leidersprijs pakte. Even leek het erop dat Brues sing voor sensatie ging zorgen, doen hij er samen met de West duitser Gregor Braun en de Nieu w-zeel ander Varm Hanary vandoor ging. Maar dat stond het peloton niet toe en een ron de later was de groep herenigd. Vijftien ronden voor het einde viel de beslissende klap. Dertien man nam een voorsprong op het peloton. Bruessing keek de zaak eens aan en liet de groep rustig verdergaan, want concurrenten zaten er niet bij. Luttele ronden voor het einde ontsnapten de Fries Piet Hoek stra en Caballero-renner Jos Kieftenburg uit de kopgroep. Ze gingen zeer hard door en haal den het peloton dat 2 ronden eerder moest afsprinten, in. Bij het ingaan van de laatste om- loop probeerde Kieftenburg weg te komen, maar Hoekstra volg- I de goed. In de lange sprint, tegen de harde wind in, bleek I de Fries het sterkst. Uitslag vierde etappe: 1. Piet Hoek stra (Batavus) 78 km. in 1.52.29. 2. Jos Kieftenburg (Caballero) 78 km. in 1.52.29. 3. Ger Mak (Schiedam) op i 15 sec. 4. Jos de Kind (Batavus) j dezelfde tijd. 5. Helmuth Ritterfeld I (West-duitsland) op 19 sec. 6. Siem Berkhout (Schiedam). 7. Joop Vos (Ahoy). 8. Ad Kramer (De Kam- j pioen). 9. Wim Liebrechts (Sparta), j 10. Clemens Veereschild (Sparta). Al- I len dezelfde tijd als Ritterfeld. Algemeen klassement: 1. Juul Bruessing (Soka Flandria) 36 pun ten. 2 t/m. 4 Jan Huisjes (Soka Flan dria), Piet van Leeuwen (Swift A) en Piet Hoekstra (Batavus) 18 punten. 5. Gregor Braun (West-duitsland) 16 Rentree van Van Doorn (Van onze sportcorre&pondent) ROSMALEN -- Na drie jaar absentie maakt de voormalige baan renner Peter van Doorn op 11 juli zijn rentree tijdens de ronde van Rosmalen. Na verscheidene baantitels stopte Van Doorn in 1972 met fietsen. Bert Pronk in België derde HEUSDEN Adrie Neder- lof heeft gisteren in Heus- 'den (Belgié) een internatio nale wielerronde voor ama teurs over 104 kilometer ge wonnen in 2 uur en 29 mi nuten. Tweede werd de Westduitser Wilfried Trolt en derde de Belg Patrick Lefevre. De beroepsronde, die hier na werd gehouden, leverde een zege op voor de Belg Roger de Vlaeminck, die de 145 kilometer aflegde in 3 uur en 12 minuten. Het was zijn 32e overwinning in dit seizoen. Tino Tabak finish te op 17 seconden als twee de en Bert Pronk eindigde als derde. In bergen aanvallen „Er zullen wellicht mensen zijn die hun vertrouwen in mij als toekomstig tourwin naar hebben verloren. Zij vinden natuurlijk dat ik in de tijdrit te Merlin Plage mijn kansen verspeeld heb, omdat ik daar bewezen zou hebben dat ik in slechte vorm rijd. Ik heb over dat slechte respltaat in die tij drit nagedècht en ik heb er een verklaring voor gevon den, een aannemelijke ver klaring. Ik mis namelijk de pure snelheid van een feno meen als Eddy Merckx. Ik ben op zijn best als ik moet ploeteren op een zwaar lopend parcours als de weg omhoog loopt In 1973 nam ik deel aan de Grand Prix de Nations. We reden eerst 50 kilometer met de wind in de rug en in die 50 kilometer verloor ik twee en een halve mi nuut op Eddy Merckx Toen draaide het parcours en kregen we de wind te gen. In die laatste 35 kilo meter met de wind tegen heb ik geen seconde meer op Merckx verloren. In Merlin Plage waaide de wind ook lange tijd in de rug en ik geloof dat ik hie rin de oorzaak heb gevon den van mijn matige tijd. Ik kan gewoon niet die ho ge snelheid ontwikkelen, die met de wind mee moge lijk is. Intussen heb ik voor mezelf wel het besluit genomen dat ik in de bergen, als ik me goed voel, ga aanvallen. Wat heb ik te verliezen? Ik sta nu op drie minuten van Merckx, wat zou het als ik in Parijs op tien minuten achter Merckx sta. Dat speelt geen rol meer. Op de dag dat ik me goed voel, val ik aan, zonder pardon en met alle inzet van mijn krachten. Ik geloof wel dat Merckx beter zal klimmen dan hij het vorig jaar deed. Aan alles kun je merken dat hij in topconditie is. Hij rijdt gemakkelijk, hij is op lettend en dominerend in het peloton. De man die hem verslaat zal in de ber gen grootse daden moeten verrichten. Zoals te doen gebruikelijk: Eddy Merckx aan de kop van het peloton. Regerend en controlerend reed de Belg ook de zevende etappe. Links van hem Gimondi, ook èèn van de topcoureurs tijdens de ontsnapping die gisteren geen definitieve afscheiding bracht. De uitslag van de zevende etappe, een rit over 235,5 km van St. Gilles - Croix- de-Vie naar Angouléme luidt: 1. Moser (Ita, Bartolozzi) 6.25.16, 2. Van Linden (Bel-Ferretti) z.t., 3. Godefroot (Bel-Schotte) z.t.. 4. Merckx (Bel-Lelan- gue) z.t., 5 Zoetemelk (Ned-Caput) z.t„ 6. Cigana (Fra-Lapebie) z.t.. 7. Esclas- san (Fra-De Muer) z.t.. 8. Antonini (Ita- Fontana) 6.25.19, Danguillaume Dan- quillaume (Fra-de Muer) z.t., 10. Teir- linck- (Bel-Stablinsky 6.25.20. 11. Priem (Ned-Liebregts 6 25.20. 12. Kuiper (Ned- Liebregts) z.t., 13. Martinez (Fra-Sta- blinsky) z.t. 14 Rodriguez (Col-Ferretti) z.t., 15. Mintkiewicz (Fra-Stablinsky) z.t. 16. Thevenet (Fra-de Muer) z.t., 17. de Meyer (Bel-Schotte) z.t., 18. Gavazzi (Ita-Fontana) z.t.. 19. Pollentier (Bel- Schotte) z.t.. 20. Perin (Fra-Caput) z.t., 22. Poulidor (Fra-Caput) z.t., 28. Van Imqe (Bel-Stablinsky) z.t., 32. Karstens (Ned-Stablinsky) z.t.. 36. Agostinho (Por-Geminiani) z.t. 37 Gimondi (Ita- Ferretti) z.t. 41. Ocana (Spa-Saura) 6.25.33, 50 Vianen (Ned-Caput) z.t.. 55. Knetemann (Ned-Caput) z.t.. 64. Koken (Ned-Liebregts) z.t.. 78. Prinsen (Ned- Liebregts) z.t., 121. Den Hertog (Ned- Liebregts) z.t., 122. Kamper (Ned-Lie bregts) z.t., 123. Smit (Ned-Liebregts) tDe Belg Wesemael (De Gribaidy) de strijd Het algemeen klassement: 1 Merckx (Bel-Lelangue) 29.18.55. 2. Moser (Ita- Bartolozzi) op 31. 3. Powtentier (Bel- Schotte) op 1.13, 4. Thevenet (Fra-de .Muer) op 2.11. 5. Van Springel (Bel- Schotte) op 2.36. 6. Poulidor (Fra-Ca put) z.t., 7. Gimondi (Ita-Ferretti) op 2.38, 8. Van Impe (Bel-Stablinski) op 2.54. 9. Battaglin (Ita-Fontana) op 2.57, 10. de Meyer (Bel-Schotte) op 2.58. 11. Zoetemelk (Ned-Caput) op 3.08. 12. He zard (Fra-Caput) op 3.12. 13. Knudsen (Den-Fontana) op 3.20. 14. van Linden (Bel-Ferretti) op 3.20. 15. Danguillaume (Fra-de Muer) op 3.21. 16. Godefroot (Bel-Schotte) op 3.22. 17 Kuiper (Ned- Liebregts) op 3.37. 18. Karstens (Ned- Stablinski) op 3.45. 19. Roztiers (Bel-Le langue) op 3.57 20. Hoban (Eng-Caput) op 4.01.22. Ocana (Spa-Saura) op 4.08. 55. Priem (Ned-Liebregts) op 6.00. 59. Den Hertog (Ned-Liebregts) op 6'.20. 74. Knetemann (Ned-Caput) op 7.30 99. Prinsen (Ned-Liebregts) op 8 55. 100. Kamper (Ned-Liebregts) op 8.59, 104. Vianen (Ned-Caput) op 9 32. 111 Smit (Ned-Liebregts) op 10.21. 117. Koken (Ned-Liebregts) op 10.36. Het algemene puntenklassement: 1. Van Linden (Bel) 175 punt. 2. Esclassan (Fra) 135, 3 Merckx (Bel) 129, 4. Moser (Ita) 121. 5. Godefroot (Bel) 87. 6. Rottiers (Bel) 65. 7. Smit (Ned) 63. 8. Priem (Ned.) 72. Het dagploegenMassement: 1. De Muer (Esclassan. Danguillaume. The venet) 19.15.55. 2. Sc hotte (Godefroot. De Meijer. Powlentier) 19.15.56. 3. Ca put (Zoetemelk. Perin. Poulidor) z.t. 47 pnt, 4. Ferretti (Van Linden. Rodriguez Gimondi) z.t.. 53 pnt 5. Bartolozzi (Mo ser, Fuchs, Caversazi) z.t. 78 nt. 6. Fontana (Antonini, Gavazzi. Bat iglin) 19.15.59. 10. Liebregts (Priem. K iper. De Cauwer) 19.16.13. Algemeen ploegenklaesement: 1. Schotte 88.02 30, 2. Caput 88 03.47. 3. Lelangue 88.04.52. 4. Bartolozzi 88 05 42. 5 Ferretti 88 06.09, 6 De Muer 88.06.24, 11. Liebregts 88.11.56.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11