Zware regenval treft Oostenrijk; elf doden ZWENDEL MET PLATEN OPGEROLD op bestuurstop voor kreeften Felle aanval NKV R'dam Nederlanders zeggen 't meer met bloemen Vakantie oord in Spanje verzegeld Rechter in Frankrijk vermoord Langzamer rijden in woonstraten Donderdag 3 juli 1975,65e jaargang no. 20159 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Manders „Zo was het" is geheel gewijd aan Tom Manders, op Ned. II om 20.21 uur. Om 21.25 uur Ronnie Corbett. Ned. I om 20.21 uur „Walk in the spring rain" met Inrid Berg man en Anthony Quinn. Om 22.00 uur Renata Tebaldi in „La Diva". ZOMERS Droog en zonnig weer. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit noordelijke richtingen. Maxi mumtemperaturen circa 23 gra den maar aan zee enkele graden lager. Morgen zon: 4.26—21.02, maan: 0.47—16.18. Schev. hoogw.: 10.44—23.18, laagw.: 6.11—18.53. Andere bestemming vakantiegangers (Van een onzer verslagge vers) DEN HAAG Ruim een week voordat ze per vlieg tuig naar Spanje zouden vertrekken hebben circa 1500 mensen uit voorname lijk Amsterdam, Rotter dam en Den Haag, die bij het Haagse reis- en passa gebureau Hotam hadden geboekt voor het nieuwe appartementencomplex Bellevue in Alcudia op Mallorca, een andere va kantiebestemming moeten kiezen. Deze tegenslag werd ver oorzaakt doordat tussen de onderaannemers en de bouwmaatschappij van het Bellevue-complex financië le moeilijkheden waren ontstaan én alle apparte menten werden verzegeld. De vakantiegangers hebben inmiddels van het reisbu reau een alternatieve be stemming in Roquetas de Mar (Zuid-Spanje) aange boden gekregen. Slechts enkelen hebben hun reis geannuleerd. Voor Hotam komt deze af faire neer op een strop van enige tonnen. LYON (AFP) - In Lyon is vanochtend vroeg de rech ter Renaud vermoord, toen hij op weg was naar zijn woning. Volgens een getuige kwam de rechter met zijn auto bij 'zijn woning aan, toen een andere auto met vier perso nen naast hem stopte. Eén van de inzittenden stapte uit en vuurde verscheidene kogels op Renaud af. De rechter overleed op weg naar het ziekenhuis. (Van een onzer ver slaggevers) DEN HAAG Bin nen afzienbare tijd kan een wetswijzi ging worden ver wacht, die ervoor gaat zorgen dat in woonstraten s nel hei ds be perkingen worden ingevoerd. Bekeken moet nog worden of met deze landelijke maatregel verdere voorzienin gen, 4oals het aan brengen van ver keersdrempels, moe ten worden gereali seerd. Wetswijziging op komst Haagse college van burgemeester en wet houders aan een Haags buurtcomité, waarin wordt gesteld dat alleen het aan brengen van ver keersdrempels in de praktijk niet voldoen de blijkt te zijn. Dit dient te gebeuren in combinatie met maatregelen, die het karakter van een straat als woonstraat duidelijk aangeven, •aldus b. en w. van Den Haag. Optreden rond Visie-program gelaakt DEN HAAG (ANP) Neder landse huishoudingen hebben vórig jaar 14 procent meer aan bloemen en planten uitge geven dan in 1973. Het totale gezinsverbruik van bloemen en potplanten heeft daardoor een waarde van bijna 360 mil joen gulden bereikt. Het Nederlands Instituut van Agrarisch Marktonderzoek is hier achter gekomen bij een onderzoek, uitgevoerd in op dracht van het Produktschap voor Siergewassen. De bestedingen voor snijbloe men stegen met 13 procent tot 241 miljoen, die voor potplan ten met 17 procent tot 118 miljoen. Die toeneming werd wel in de eerste plaats veroor zaakt door prijsstijgingen. Bij de snijbloemen bedroegen die 7, bij de potplanten 9 procent. Maar de gekochte hoeveelheid nam toch ook toe, met resp. 6 en 8 procent. Er werden in totaal door Ne derlandse huisgezinnen onge veer 800 miljoen bloemen en ruim 35 miljoen potplanten ge kocht. Per kopende huishou ding betekende dat 33 bossen bloemen en 28 planten. Het grootste bedrag aan bloe- men-voor-het-gezin gaat nog altijd naar de bloemenwinkel: vorig jaar 132 miljoen gulden. De weekmarkt volgde met 64 miljoen. Duidelijk in opmars als bloemenverkopers zijn de kwekers (toeneming met 64 procent tot 18 miljoen), de tuincentra en hoveniers (stij ging 55 procent tot 14 miljoen) en de levensmiddelenwinkels (stijging 38 procent tot 33 mil joen gulden). Gretiger werd de vraag naar freesia's, lelies, anthuriums, gemengde boeketten, gladiolen en duizendschonen. Daarente gen verminderde de belang stelling voor langstelige rozen, chrysanten, narcissen en ger- Eind deze week wordt in New York de Universe verkie zing gehouden. Vier deelneem sters poseerden alvast in hartje van Man hattan tijdens een modeshow. Rotterdam vecht tegen verspilling van papier ROTTERDAM (ANP) Het Rotterdams elektriciteitsbe drijf gaat rigoureus optreden tegen de enorme papierverspil ling binnen het bedrijf. Per jaar worden zeker drie miljoen vel len papier verbruikt door offse- tapparatuur en kopieermachi nes. Daarnaast gebruiken ande re apparaten voor de tekenka mer jaarlijks zeker honderd ki lometer papier. Dat is voor het kopieerapparaat een hoogte van twee keer de Euromast en voor de tekenka mer in kilometers uitgedrukt een afstand van Rotterdam naar Eindhoven. Daarom is men thans begonnen aan een bezui niging op deze hoeveelheden. Het G.E.B. laat weten, dat nu nog maar een keer per twee dagen de „kist met overtollige papier" geleegd behoeft te wor den. Vroeger was dit iedere dag. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK De politie van Baarn en Beverwijk heeft een grote zwendel met vervalste grammofoonplaten ontdekt. In een pand aan de Randweg in Beverwijk trof men een illegale platen- perserij aan, van waaruit de Nederlandse platenmarkt werd overstroomd met gekopieerde elpees. De platenzwendel gebeurde op een manier, die ook in Japan en China op grote schaal wordt toegepast Men kocht een plaat in een grammofoonplatenhandel, maakte daarvan een geluidsband en vervaardigde daarmee een matrijs. Door deze werkwijze werden alle kosten die een platenmaatschappij in zijn studio's maakt vermeden en ook werden Buma-rechten ontdoken. De zwendelaars, hadden een voorkeur voor klassieke muziek op het Philipsplatenla- bel Phonogram. Zij voorzagen al hun kopiën van eèn Philipslabel voordat ze via tal van sluipwegen op de markt werden gebracht De politie kwam de zwendel op het spoor, toen opvallend goedkope aanbiedingen van winkeliers de aandacht trokken van Phonogram in Baarn. Na enkele weken van onderzoekingen werd gisteren de zwendel opgerold door de arrestatie van enkele inwoners van ■Beverwijk en Baarn. De mannen zouden in de afgelopen maanden duizenden kopiën op de markt hebben gebracht Met de zwendel zou enige honderdduizenden guldens zijn gemoeid. Alleen de inrichting van de illegale platenperserij zou al minstens een ton hebben gekost Spooky and Sue in Scheveningen Het swingende soul-duo Spooky and Sue, bekend van onder meer de hit-singels „Would you like to swing on a star" en „You talk too much" is het komende weekeinde in Scheveningen. Daar zal het sinds een tijd in Nederland verblijvende tweetal een conert geven dat om negen uur 's avonds begint en plaats vindt in Palladium. Het duo werd ontdekt en aan elkaar ge koppeld door een Nederlandse manager. Daarvoor waren Spooky en Sue reeds lang actief in de show-business. Sue speel de onder meer in „The Onedin Line" en „Z-Cars" en Spooky is een tijd zanger geweest bij de Swinging Soul Machine. Chinees in bioscoop neergestoken AMSTERDAM Tijdens een nachtvoorstelling in een bio scoop aan de Nieuwendijk in' Amsterdam is vannacht een Chinees met een mes in de borst gestoken. De man is in kritieke toestand naar een ziekenhuis ge bracht Van de daders ontbrak vanmorgen nog ieder spoor. Ge tuigen van de steekpartij heeft de politie niet gevonden. Lariksstaxnmen Onder het water van de Stille Oceaan, zes kilometer van de Chileense ha ven Puerto Montt verwijderd, zijn de resten van een Lariks- woud ontdekt Het hoofd van het geologisch instituut van de universiteit in Valdivia, prof. Carlos Klohn, schat dat de bo men ongeveer 40.000 jaar oud zijn. Grote delen in het oosten en het midden van Oostenrijk hebben te lijden onder de overstromingen van de Donau. Ook in Wenen staan grote gebieden onder water zoals hier bij de Rijksbrug. WENEN, (AP/UPp Na vier dagen zware regen- in Linz, de hoofdstad van Opper-Oostenrijk, het val is de Donau in Oostenrijk buiten haar oevers water een hoogte van ruim 7 meter bereikte en getreden. Honderden brandweerlieden, militairen daarmee het kritieke punt overschreed. In Wenen en vrijwilligers uit de burgerij hebben de strijd was het peil van de Donau gisteren gestegen tot aangebonden met het bruine water van de „blau- 7.30 meter, hoewel de stijging hiermee nog niet we Donau". Het noodweer heeft sinds het afgelo- tot stilstand is gekomen. In het midden en oosten pen weekeinde minstens elf mensenlevens geëist, van Oostenrijk is het trouwens nog blijven rege nen. De regens zijn vooral gevallen in de provincies Het land is geteisterd door dijk doorbraken, waar- Karinthië en Stiermarken. Het had tot gevolg dat door boerderijen onder water kwamen te 6taan en honderden mensen langs de oevers van de rivieren moesten worden geëvacueerd. In Wenen kwam zelfs de hele stadswijk Simmering onder water te staan. Overal worden pogingen gedaan de dijken met zandzakken te versterken. Verschei dene mensen zijn gedood door vallende bomen of door verdrinking. Ook werd een villa door een grondverschuiving bedolven, waarbij twee mensen om het leven kwamen. In de Karintische Alpen werden twee padvinders uit Wenen door een sneeuwstorm verrast zij vroren dood. Zware sneeuwval heeft enkele Alpenpassen geblokkeerd, o.a. de Grossglocknerpas in Oostenrijk en de St Bernhardtunnel in Zwiterserland. Het treinverkeer is hier en daar gestremd. De overstromingen beperken zich niet alleen tot Oostenrijk. Ook de Duitse stad Passau en enkele dorpen in Tsjecho-Slowaijke zijn zwaar getroffen. Hongarijke vreest tegen het weekeinde een vloed golf die enkele gebieden kan bedreigen. -*■ (Van een onzer verslaggevers) A Rotterdam Voor de NKV-centrale-Rotterdam hoeft het allemaal niet meer, wanneer het V erbonds bes tuur van het NKV blijft doorgaan met zijn optreden zoals bijvoorbeeld bii het opstellen van het openbaar maken van het „Visie-program„Wij vragen ons af, of het nog zin heeft zich in te blijven zetten voor het gezicht en werk van het N.K.V. in onze eigen vrije tijd", aldus de Centrale-Rotterdam in een open brief aan het Verbondsbestuur. Het NKV-Rotterdam meent, dat door het opstellen en het openbaar maken van het „Visieprogram" zonder de centrales vooaf op de hoogte te stellen van de inhoud ervan volstrekt onjuist is. Vooral de vriendelijkheid, waarmee de NW-ers behandeld worden is in Rotterdam erg hoog. In de Open Brief worden in verband hiermee de volgende vragen gesteld: a. wat gaat er gebeuren met de Plaatselijke Centrales bij een federatie, b. hoe staat het in feite met deze federatie, waarbij het NKV zich naar onze mening uitslooft om zo lief en goed mogelijk zich voor te doen bij het NVV, c. hoe zit het met het al dan niet uittreden van d6Kabo, d. heeft het nog zin bij deze ontwikkelingen door te gaan met het opzetten van sociale scholen en het welzijnswerk. „Het is voor ons ook duidelijk waarom eerst de heer J. Mertens (staatssecretaris geworden) en zo pas nog de heren Riemens en van Hout het NKV verlieten", aldus de brief. De Centrale-Rotter dam heeft alle bestuurders van de vakafdelingen, districtsbestuur ders, hoofdbesturen van de vakbonden en plaatselijke centrales van het diepgaand ongenoegen van de Centrale-Rotterdam met de gang van zaken binnen het NKV op de hoogte gesteld. Deae bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. Het GEB in Rotterdam is begonnen met een actie voor minder papier- misbruik. maar voor alle sterrenbeelden hebben wij een astrologisch paspoort beschikbaar. Een rijk geïllustreerd boek waarin u alles over ^uw sterrenbeeld kunt lezen. Geef ons uw sterrenbeeld én de opgave van een nieuw kwartaalabonne ment op onze krant, en per omgaande ontvangt u het 'paspoort'. WAKEN ZULKE LEUKE SERPEHT/rtESJ Door 'n ander formaat te kiezen krijgt men minder afsnijsels... navolging ver-

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1