CeidóeSouxa/nt Bestand Beiroet na week oorlog Katwijkse visser handelde correct Automobilisten moeten in België oppassen dankuwel DOORSNIJDEN VAN DEENSE NETTEN Dodenrit op pony Nixon: Johnson leerde mij af te luisteren Beraad in VS over sancties tegen OPEC Woensdag 2 juli 1975, 65e jaargang no. 20158 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Plug - Adj. hoofdredacteur J J Hallewas Chef-redacteur J W C Leune per week 2.81; kwartaal 36.32; jaar 141.35; losse nummers 50 cent. Traviata La Traviata, opera van Verdi op Ned. I om 20.21 uur. Jouw we reld, „Moeder gaat weer trou wen" om 19.05 uur. Ned. II om 20.21 uur de speel film „De dader staat boven ver denking". VRIJ ZONNIG Droog en vrij zonnig weer. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit noordelijke rich tingen. Minimumtemperaturen omstreeks 11, maxima rond 23 graden, maar aan zee enkele graden lager. Morgen zon op 04.25, zon onder 21.03. Scheveningen hoogwater 09.31 en 22.01, laagwater 04.59 en 17.39 uur. Theo Smit: „Twee dingen nog mooier dan ritzege (Van onze sportredactie) MERLIN PLAGE „Er zijn twee overwinningen die ik nog mooier zou vinden. Dat is het winnen van de hele Tour en de regenboogtrui". Dat was het opgetogen commentaar van Theo Smit na zijn schitterende sprintzege gisteren in Merlin Plage, waarmee hij voor de tweede Neder landse etappewinst in deze Tour de France zorgde. Op magistrale wijze reed hij de erkende spurter Rik van Linden en wereldkampioen Eddy Merckx uit het wiel. „Ik heb Smit helemaal niet gezien, tot het te laat was", vertelde een teleurgestelde Rik van Linden later. Meer over de fraaie zege van Theo Smit op de sportpagina's. I KATWIJK (ANP) De Katwijkse schipper Vooys handelde vorige week donderdag juist, toen hij de kabel tus sen een Deens vissersschip en het net van dat schip met een snijbrander doorsneed. Dit is althans de eerste indruk van het ministerie van Land bouw dat in de irritaties tussen Deense en Nederlandse schippers twee oorza ken ziet; taalproblemen en de langere, lichtere en dus kwetsbaardere netten van de Denen. Schipper Vooys van de KW 25 Willem Adriaan vertelde gisteren bij aankomst in IJmuiden dat de boomkor van zijn en het Deense schip in elkaar waren geraakt waardoor een gevaarlijke situa tie ontstond. Bij het doorsnijden van de onontwarbare kabelknoog werd het Deense net beschadigd. Volgens het mi-> nisterie heeft de Katwijkse schipper correct gehandeld, hoewel momenteel de schuldvraag nog niet vaststaat. Het incident waarbij schipper Vooys was betrokken heeft bij de Deense vis sers ernstige consternatie verwekt. Om dat het al de tweede maal binnen een week was, dat een Nederlandse visser de netten van een Deense collega be schadigde, heeft de Deense regering deze week drie patrouillevaartuigen naar de visgronden gestuurd. Falangisten in de straten van Beiroet doen een aanval op een stelling van de Palestijnen. BEIROET (AFP/Rtr/AP) In de Libanese hoofdstad Beiroet Is gisteravond een staakt het vuren van kracht geworden. Vanmor gen leek het erop dat het bestand redelijk goed werd nageleefd. Het was het resultaat van een bijeenkomst van premier Rasjid Karami en de Palestijnse leider Jasser Arafat, waarin werd bepaald dat alle strategische posities direct moesten worden opgegeven en de straten moesten worden vrijgemaakt voor het verkeer. Nadat dinsdagochtend een poging om de strijdende partijen te scheiden was mislukt, kwam het tegen de avond toch tot overeen stemming over een bestand dat direct zou ingaan. Hier en daar werd toen nog geschoten, maar tegen zonsondergang was het vrij rustig in de stad. Veiligheidspolitie kreeg de opdracht eventuele bestandsschenders te arresteren. De barricades moeten worden afgebroken, zware wapens zoals mortieren en raketten zullen in beslag worden genomen en op strategische punten in de stad zullen troepen worden gestationeerd om de orde te bewaken. Daarmee hoopt men dat een eind is gekomen aan acht dagen van zware gevechten tussen rechtse falangisten en him linkse tegenstanders, waarbij officieel 215 doden zouden zijn gevallen. Gistermorgen was een regering „van redding" gevormd onder leiding van de 53-jarige Karami, een mohammedaan van de Soenriisekte. Een andere sterke figuur in de regering is Camille Sjamoen, een maronitische christen. Deze zal ook de belangen vertegenwoordigen van de overwegend christelijke falangisten van Pierre Gemayel. Sjamoen zal binnenlandse zaken beheren. Karami, die de linkse mohammedanen vertegenwoordigt, is ook minister van defensie. Karami en Sjamoen hebben nu een oude politieke vete die zeven tien jaar heeft geduurd bijgelegd. Het gebeurde in het paleis van president Soleiman Franjieh tijdens een lunchgesprek. De twee tegenstanders hadden elkaar niet meer aangekeken sinds 1958 toen Karami een revolte leidde tegen de toenmalige president Sjamoen. Bij de verzoening hadden de Syrische minister van buitenlandse zaken en de Syrische stafchef als vertegenwoordigers van de Arabische liga bemiddeld. De vier andere ministers in het kabinet vertegenwoordigen religieu- 'ze groeperingen. De progressieve socialisten van Kamal Joemblatt zijn niet vertegenwoordigd. Acht dagen hevige gevechten hebben van één van de belangrijkste winkelstraten van Beiroet, de Rummaneh, een ruïne gemaakt. Een groot aantal winkels werd getroffen door bazookas en mortieren. Gilze-Rijen (ANP) De ze venjarige M. Weterings uit Gilze-Rijen is om het leven gekomen nadat een 15-jari- ge jongen zijn benen had vastgebonden en de pony waarop hij reed op hol sloeg. Toen het kind buiten de bebouwde kom reed, werd hij tegengehouden door de jongen. Nadat deze hem had vastgebonden en de pony er vandoor ging, gleed het kind van de rug van het dier en werd enkele honderden meters meege sleurd. In het ziekenhuis is het overleden. Johnson WASHINGTON, (AP) Oud- presient Nixon heeft ver klaard dat hij het Witte Huis van afluisterapparaten had laten voorzien op aandringen voerde. „President Johnson zei dat de opnamen die hij had gemaakt van de gesprekken die hij, voerde toen hij nog president was, uiterst waardevol bleken toen hij zijn memoires opstel de en hij drong er bij mij op aan de opname-apparatuur opnieuw te laten installeren", aldus Nixon in een beëdigde verklaring die hij bij de dis trictsrechtbank te Washington indiende. Nixon vecht een nieuwe wet aan die de huidige regering de beschikking geeft over zijn documenten en ban dopnamen. BRUSSEL, (ANP) Automo bilisten worden sinds gisteren in België bedreigd door hoge boetes en zelfs gevangenis straffen als zij zich schuldig maken aan „zware verkeers overtredingen". Onder die overtredingen worden ver staan: het rijden onder in vloed (meer dan 0,8 promille), het overschrijden van de snel heidslimieten met meer dan 10 km per uur, het negeren van verkeerslichten, het in ge vaar brengen van voetgangers en het niet opvolgen van aan wijzingen van de politie. De snelheidslimieten op de Belgische wegen blijven ge handhaafd op 60 km in de stad, 90 km op de buitenwegen en 120 km op snelwegen en vierbaanswegen. Het over schrijden van deze snelheden werd al eerder bestraft met hoge boetes omdat het sinds de oliecrisis gold als „econo misch delict". De tarieven zijn thans 100 tot ruim 1000 gulden per overtreding. Over het alge meen hield de Belgische auto mobilist zich goed aan de snel heidsbeperkingen, behalve in de stad Brussel. Andere overtredingen waar voor hoge boetes gelden en soms gevangenisstraf zijn: het overtreden van voorrangs- regels, gevaarlijk inhalen, het hinderen van anderen bij het veranderen van richting, het zonder licht rijden bij avond en mistig weer, Het overschrij den van een ononderbroken witte streep en het keren door de middenberm op een auto weg. De prijs van superbenzine in België is vandaag 26 centimes verhoogd tot 14,36 frank (97,37 cent). Normale benzine kost 95,8 cent HOORNS AARD- - SCHOK - ~>-i De Amsterdamse politie heeft 'n au tomobilist aangehouden omdat hij te veel lawaai kon maken. 'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiim Weer zwemmen in Sneekermeer LEEUWARDEN ANP De situatie rond het botulisme op de Friese meren ontwikkelt zich zo gunstig, dat het provinciaal bestuur het verantwoord acht om de maatregelen voor wat betreft het Sneekermeer in te trekken. Er mag met ingang van vandaag weer gezwommen worden. Ook overweegt men, wanneer de eendensterf- te verder blijft afnemen, de maatregelen voor Heegermeer, Flues- sen en Tjeukemeer op te heffen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Een aardschok in het zuiden van de Ameri kaanse staat Idaho heeft de bodem van een waterbassin doen inzakken. Hierdoor ont stond een kuil met een door snee van dertig meter en een diepte van veer tig meter. die voorzien was van een overvloed aan toeters en hoorns. cJrrf 11L Tot ze/fs een koeiehoorn toe. WASHINGTON De Verenigde Staten beraden zich over mische maatregelen die ze zouden kunnen nemen, wann organisatie van olie exporterende landen (OPEC) komend najaar de olieprijzen verhoogt. Dat heeft de Amerikaanse minister van financiën, William Simon, gisteren op een persconferentie ver klaard. Verhoging van de olieprijzen is op economische gronden niet gerechtvaardigd, maar, zo gaf de minister toe, de Verenigde Staten kunnen er weinig aan doen zolang ze zelf niet over vervangende energie beschikken. President Ford heeft geen bepaalde maatrege len in gedachten voor geval de OPEC de prijzen verhoogt. 99 Toeterriks AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse politie heeft een proces verbaal opgemaakt tegen de bestuurder van een auto, die zijn voertuig had voorzien van een overvloed van toeters en hoorns. Bij nader onderzoek bleek de auto (buiten de claxon) te zijn uitgerust met een vi jftonige hoorn, een koeiehoorn, een tweetonige hoorn, een zoge naamde FBI-hoorn en een sire ne. Dit koperwerk werd door de politie in beslag genomen. Als u een van die 600.000 Nederlanders bent die er de komende weken met eigen auto op uit trekken,dan bent u nu al bezig om overal aan te denken. Hoe bepakt en bezakt u ook vertrekt, het belangrijkste wordt meestal vergeten. Hoe zwaarder uw auto, hoe langer uw rem weg zal zijn. Als u daar nu even bij stilstaat, staat u dat straks ook. Op tijd. De politie. II Wasserij tarieven omhoog DEN HAAG (ANP). De witwas- serijen mogen met ingang van 1 juli hun prijzen met acht pro cent verhogen. Hierover is over leg gevoerd tussen de Neder landse Vereniging van Wasserij en en het ministerie van Econo mische Zaken. De verhoging is het gevolg van gestegen loon- en andere bedrijfskosten waarvan de doorberekening in overeen stemming is met het gestelde in de pr ij zenbeschikking goederen en diensten 1975, zo deelt het ministerie van Economische Za ken mee.-. Staking Het personeel van 49 federale gevangenissen in Cana da heeft vannacht het werk neergelegd en beschouwt van daag als een „nationale rouw dag" voor de 6.500 gevangenbe waarders. Dit naar aanleiding van de moord op een van hen, vrijdag jl. in Montreal. Deze 'zelfdenkende', matstalen 4-kleurenballpoint is een van de 'blijkmakers' waaruit u een keuze kunt maken als dank voor het opgeven van een nieuw abonnement op onze krant. We horen van u! Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar:

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1