FUSIE POST- ONDERZOEK ficidocOotiAcmt Ford ontkent ultimatum Israël Belgen vrezen voor toekomst Barnard: ik ga door met harttransplantaties Belgische staat Vakantie uittocht in Frankrijk: 88 doden Ondanks kritiek Brits pond weer zwak BROMFIETSER ZONDER HELM TOCH BEBOET Illllllllllllllllllllllllllllllllll! lllllllllllllllllllllllllllllll DINSDAG 1 JULI 1975 LEIDSE COURANT I PAGINA 9 PARUS (AFP) - Het wegver keer in Frankrijk heeft in het weekeinde uitzonderlijk veel slachtoffers geëist Er zijn 88 doden en 859 gewonden, van wie 316 ernstig. Er zijn 21 doden meer dan een jaar geleden. Het afgelopen weekeinde was het eerste van de vakantie-uittocht Ook Texel naaktstrand DEN BURG Binnenkort zal Texel waarschijnlijk het eerste Waddeneiland zijn waarop naakt mag worden gerecreëerd. B. en W. hebben de raad voor gesteld twee strandgedeelten in het noorden en het zuiden van het eiland vrij te geven voor naaktrecreatie. Dinsdag 8 juli zal de raad zich kunnen uitspreken over het voorstel. Twee keer eerder is in het verleden een verzoek hiertoe van de federatie van naturisten verenigingen afgewezen. B. en W. menen dat de opvatting over het naakt-recreëeren sindsdien zijn veranderd. Op de door voor naakt-recreatie bestemde strandgedeelten zullen geen strandhuisjes, paviljoens of kiosken mogen worden ge plaatst. DE BILT Doordat een hoge- drukgebied met het zwaarte punt boven Ierland zijn invloed geleidelijk naar on2e omgeving uitbreidt, is de buienaktiviteit afgenomen. Zo konden, door de geringe bewolking en bij weinig wind, de temperaturen in de afgelopen nacht plaatselijk da len tot circa 6 graden. Het hogedrukgebied zal zich nog enige tijd handhaven zodat het huidige weertype nog wel even kan aanhouden, waardoor de maximumtemperaturen mor gen nog wat hogere waarden kunnen bereiken. Doordat de storing, die het weer in Zuid- en Midden-Europa na delig beïnvloedde, wat naar het oosten wegtrekt, is het in de landen rond de Middellandse Zee wat beter weer. In Oosten rijk en Zuidoost-Duitsland ech ter valt nog veel regen en zijn de temperaturen nog steeds te laag. Vooruitzichten voor donderdag Droog, zonnig en vrij warm. Weersvooruitzichten in cijfers: Voor donderdag: Aantal uren zon: 5 tot 16 Min. tem.: omstreeks 11 graden Max. temp.: omstreeks 22 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent kans op een geheel droog et maal: 90 procent. Amsterdam 1. bew. 10 0 De Bilt L bew. 19 0 Deelen mist 18 4 AMSTERDAM (ANP) On danks kritiek op harttrans plantaties gaat de Zuidafri- kaanse chirurg Christiaan Barnard door met het uitvoe ren van deze transplantaties, als er geen andere mogelijk heid meer is een patiënt met een ziek hart te helpen. Op het internationale chirurgen congres in Amsterdam be streed Barnard, dat alleen maar een paar jaren aan het leven wordt toegevoegd. Hij wees daarbij op een aantal goede resultaten. Mensen met getransplanteerd hart kunnen, als alles goed gaat, nog enkele jaren op redelijk normale wij ze thuis, in him gezin en in hun werk leven. Was hun hart niet vervangen, dan waren zij zeker dood gegaan. Na de niertransplantatie is de hart transplantatie het meest suc cesvol met een gemiddelde overlevingskans van 50 pro cent na één jaar. De Zuidafrikaanse chirurg ging in Amsterdam voorname lijk in op een nieuwe techniek, die hij inmiddels bij twee pa tiënten heeft toegepast Daar bij wordt het zieke hart niet vervangen. Hij plant een twee de hart, dat van een donor, in de borstkas van de patiënt in en verbindt beide harten met elkaar. Barnard heeft deze operatie twee maal en een Zuidafrikaanse collega van hem één maal verricht „We hebben nog niet voldoende er varing met deze vorm van ope ratie om het te kunnen verge lijken met de oorspronkelijke vorm, maar onze ervaringen vind ik tot nog toe bemoedi gend en we gaan er mee door", zei hij. Een van de drie patiënten leeft al meer dan zes maanden met zijn twee harten, een tweede overleed na vier maanden en van de derde is nog weinig te zeggen, omdat de operatie niet lang geleden is uitgevoerd. Als reden voor deze nieuwe techniek gaf prof. Barnard op, dat bij een ziek hart meestal een deel nog wel goed is. Door behoud van het oorspronkelij ke hart kan dit orgaan, en het erbij geplaatste elkaar aanvul len. De Amerikaan R. Lower had cijfers bij zich over het totaal aantal harttransplantaties dat tot nog toe is uitgevoerd: 278 op 271 patiënten (enkele heb ben tweemaal een dergelijke operatie ondergaan). 47 van Media-nota MET ZIJN MEDIA-NOTA (het stuk over de gezamenlijke commu nicatiemiddelen) heeft minister Van Doorn geen steen in een rimpelloze vijver geworpen; in Hilversum is het altijd onbestendig weer en tussen pers en overheid is de verhouding er ook al sinds jaren niet een van gezapige rust. Momenteel is het rond de veel-besproken nota schijnbaar een sfeer van „op de plaats rust"; pas tegen het najaar gaat de Tweede Kamer zich openbaar met het stuk bemoeien. Wel is de nota bij diverse instanties, waaronder ook adviesorganen van de minister, volop in studie. En daarbij valt op, in zoverre hiervan een en ander aan de buitenwereld bekend wordt, dat de reacties op de omroeppa- ragrafen gunstiger zijn dan op datgene wat minister Van Doorn zich voorstelt om de toekomst van een gedifferentieerde pers in Nederland veilig te stellen. MR. VAN DOORN WIL het bij het treffen van maatregelen voor dit doel vooral spelen over de boeg van gerichte bijstand; hij voelt weinig of niets voor zogenoemde generieke maatregelen, waarvan de hele pers zou kunnen profiteren. Dit omdat dan naar zijn mening de rijke persondernemingen nog rijker zouden worden en de concurrentie voor de economisch-zwakkeren nog zwaarder. Met dit principe sluit minister Van Doorn zich aan bij het uitgangspunt dat het kabinet-Den Uyl ook in sociaal-economisch opzicht bij voorkeur volgt: betere spreiding van welvaart staat hoog op het program van de zittende regering. Op Zichzelf valt in redelijkheid hiertegen geen overwegend bezwaar in te brengen; wel zal de minister er dan voor moeten zorgen, dat instanties die voor dit onderdeel van het persbeleid moeten gaan zorgen zoveel mogelijk bij de wet geregeld zijn en dat is tot dusverre bepaald niet het geval. Integendeel; de medianota wekt de indruk dat de overheid graag zelf de teugels in handen wil houden. DE IN DE PERSWERELD slecht gevallen aankondiging dat met ingang van 1976 kranten e.d. ook 4 procent B.T.W. moeten gaan opbrengen, valt niet onder deze beleidsplanning. Waarschijnlijk^ is minister Van Doom moeten zwichten voor de eis van Financiën, waar men op zijn beurt aan E.E.G.-bepalingen de schuld geeft Wanneer komt vast te staan dat deze fiscale maatregel straks tot gevolg zal hebben dat meer persorganen moeten aankloppen om bijstand en dat bij anderen de kwaliteit van de voorlichting eronder gaat lijden, moet Nederland maar niet te snel in deze E.E.G.-pas gaan lopen. Temeer niet, omdat de B.T.W. in de prijs doorberekend zal moeten worden; kranten en nieuwsbladen kunnen dan in de concurrentie met de dank zij retributies zwaar-gesubsidieerde omroep zwakker komen te staan. STAATSSECRETARIS Animo voor artsenstudie veel te groot (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Er zijn dit jaar al 4500 aanvragen voor de slechts 1800 plaatsen voor eer stejaarsstudenten aan medische faculteiten in Nederland. Dit cijfer noemde staatssecretaris Klein van Onderwijs en Weten schappen op het internationale chirurgencongres in Amster- Volgens de heer Klein is zelfs dat aantal van 1800 al groter dan het aantal artsen dat te zijner tijd nodig is. Hij schatte dat er maar 1400 studenten plaatsen nodig zijn om tot het gewenste aantal artsen te ko men. „Dat roept een geweldige spanning op", aldus de staatsse cretaris. Gezien de economische toestand kan de overheid niet verder gaan dan de bestaande capaciteit handhaven. Er is geen geld om deze uit te breiden. Ook zijn er geen mogelijkheden om afgestudeerde artsen zich te la ten specialiseren na hun univer sitaire opleiding. AMSTERDAM (ANP) Het Britse pond heeft gisteren in de Amsterdamse wisselmarkt de zwakke stemming voortgezet. Het slot kwam op een nieuw dieptepunt van 5,34, ongeveer zeven cent minder dan bij het aflopen van de handel op vrij dag jL Den Bosch (ANP) De bromfietser, die enige tijd geleden door de kantonrech ter in Den Bosch vrijgesproken werd na een proces-ver baal van de politie omdat hij geen bromfietshelm droeg is nu door de recht bank veroordeeld tot een boete van 45 gul den. De zaak werd giste ren voor de recht bank van Den Bosch in hoger beroep be handeld. De bromfietser zal te gen dit vonnis geen cassatie aantekenen. Of de officier van Justitie dit wel zal doen kon hij gisteren nog niet meedelen. De kwestie is nog in overweging of het goed zou zijn dat de Hoge Raad in deze het laatste en beslis sende woord krijgt. De kantonrechter had bij zijn vrij spraak destijds in overweging genomen, dat zijns inziens de belangen van de overige verkeersdeel nemers niet gediend worden door de plichting om een bromfietshelm dragen. Daarom kon volgens hem niet van een strafbaar feit worden gesproken. De rechtbank dacht daar gisteren anders over, omdat volgens het vonnis van giste ren de wet niet na drukkelijk spreekt over de belangen van andere verkeersdeel nemers. Geleerden VS: Voorrang voor Zonne-energie WASHINGTON (UPD In een plan voor het onderzoek van energiebronnen in de komende 25 jaar. dat gisteren aan president Ford en aan het Congres is aangeboden door het instituut voor onderzoek en ontwikkeling op het gebied van energie, wordt aan de zonne-energie voorrang gegeven boven de kweekreactor. Maar welke technologie voor de toekomst ook wordt ontwikkeld, de kosten van energie zullen waarschijnlijk in het jaar 2000 in de VS verdubbeld zijn. In het rapport wordt gezegd dat de omstreden kweekreactor vermoedelijk, zo ooit, niet voor het begin van de 21ste eeuw een belangrijke producent van energie zal worden. Voor de tijd tot 1985 moet bij het zoeken naar nieuwe energiebronnen de nadruk vallen op de aanmaak van synthetisch aardgas en ruwe olie uit steenkool en oliehoudende leisteen en in het jaar 2000 moet het zonlicht een bruikbare energiebron zijn. hen zijn nog in leven, van wie 3 patiënten al meer dan zes jaar sinds de ingreep. 11 pa tiënten leven al 3 tot 6 jaar met hun nieuwe hart en 15 1 tot 3 jaar. Ontwikkelingshulp Colum bia ontvangt dit jaar van Neder land ontwikkelingshulp voor totaal bedrag van 18 mil joen gulden. Columbia behoort tot de groep van zogenaamde concentratielanden in het Ne derlandse samenwerkingsbeleid. Stankstad In New York is gisteren een aantal vuilophalers in staking gegaan. Men wil van de stad een „stankstad" maken als de gemeentelijke autoriteiten hun plannen doorzetten om van daag een begin te maken met het ontslag van 37.000 em ployes. New York heeft een groot geld gebrek en wil 5.000 politieman nen, 2.300 brandweerlieden, 17.000 ambtenaren van de afde ling onderwijs, 10.000 van de afdeling gezondheidszorg en 2.914 vuilophalers ontslaan. (Van onze correspondent Jan Schils) BRUSSEL Een aantal vooraanstaande Belgische politici, onder wie minister van staat O. Vanaudenhove en drie oud-ministers van justitie, hebben in Brussel een studiecen trum opgericht, dat binnen een jaar de manier zal aangeven, hoe België zijn Waals-Vlaamse twisten kan oplossen, om te voorkomen dat het land weldra zal ophouden als nationa le staat te bestaan. Het studiecentrum voor de hervorming van de instellingen zal contact opnemen met deskundigen in het hele land die te maken hebben met de hervorming van de Belgische staatsinstellingen. Minister Vanaudenhove zei dat onder de parlementsleden in België bijna iedereen bang is om het voortbestaan voor de Belgische staat. Ruim een jaar geleden deden geruchten de ronde, dat een bepaald gedeelte van het Belgische leger bereid zou zijn om ter wille van het functioneren van het land een staatsgreep uit te voeren. Van Waalse zijde komt daar nog bij dat Wallonië momenteel bevreesd is voor het feit dat Vlaanderen verreweg de sterkste macht in het land is geworden, zowel economisch als naar inwonertal. Grote staking in Argentinië BUENOS ^AIRES (Rtr) Dui zenden arbeiders in alle delen van Argentinië hebben het werk neergelegd uit protest tegen het besluit van president Maria Es- tela Peron de tussen de vakbon den en werkgevers overeenge komen loonsverhogingen dras tisch te besnoeien. Sommige vakbonden wisten loonsverho gingen van meer dan 100 per cent af te dwingen om de enor me prijsstijgingen als gevolg van de devaluatie van de peso te neutraliseren. De kosten van levensonderhoud lagen gisteren 100 procent hoger dan in mei. Arrestaties In Ceuta zijn in de afgelopen dagen vierhonderd Marokkanen gearresteerd en ge marteld. Dit meldt het Marok kaanse persbureau MAP. Volgens MAP staan Marokka nen in andere bezette delen in het noorden van het koninkrijk aan „willekeur" bloot Ceuta is een Spaanse enclave in Marok ko, evenals Melilla, waarop dit land aanspraak maakt Het eist ook de Spaanse Sahara voor zich op. Een medisch onderonsje op het internationale chirurgencongres in Amsterdam: rechts de Zuida frikaanse chirurg prof. Barnard, in gesprek met prof. J.M. Greep uit Nederland en prof. Stipa uit Rome. Horloge van Fidel Amsterdam President dr. J. Zijlstra van de Neder landse Bank zal de leiding nemen bij een onderzoek naar een mogelijke fusie tussen de Postgiro en de Bankgiro. Minister Duisenberg van Financiën en staatssecretaris van Huiten zijn akkoord gegaan met een dergelijk onderzoek. Het zal zeker enige jaren in beslag nemen. President-commissaris dr. J. van den Brink van de Bankgiro-centrale, die dit gisteren mededeelde, wees er verder op, dat minister Duisenberg bij dit onder zoek uitgaat van een zo doelmatig mogelijk geldver keer in Nederland. Hij is het ook eens met minister Duisenberg dat hij eventuele renteverlaging op salarisreke ningen het voordeel van de con sument voor moet gaan, maar in zoverre als dit economisch haalbaar is. Daarom bezint men zich over deze zaak, maar con clusies zijn nog niet getrokken. De kosten van dergelijke reke ningen zijn door de banken slechts te dekken bij extreem hoge rentetarieven, zoals vorig jaar het geval was, en dan ook niet meer. Nog steeds wordt betreurd, dat men bij de invoering van de particuliere rekening niet heeft vastgehouden aan het oorspron kelijke principe: geen rente en geen betaling van kosten, aldus dr. v.d. Brink. De omvang van het binnenland se girale betalingsverkeer wordt voor 1974 geschat op 280 min giro-opdrachten voor de ban ken, 320 min voor de Postgiro, 22 min voor de Gemeentegiro van Amsterdam. In geldsbedragen gemeten wordt echter naar schatting 70 pet via de banken geleid. Het aantal rekeningen dat bij de Bankgiro-centrale werd bewerkt daalde vorig jaar van 5,75 min naar 5,49 min. Deze daling was het gevolg van het in overleg terugtrekken van een groot aan tal spaarrekeningen, omdat deze rekeningen niet aan de gestelde criteria voor giraal betalingsver keer voldeden, iets waarmee ook de Bondsspaarbanken no gal moeite hebben gehad. WASHINGTON De perschef van het Witte Huis, Ron Nessen, heeft ontkend dat president Ford Israël het ultimatum gesteld zou hebben Egypte concessies te doen of het anders zonder de steun van de Verenigde Staten te moeten stellen bij de komende Midden-Oosten conferen tie in Genève. Ford heeft afgelopen vrijdag de Israëli sche ambassadeur, Simcha Denitz in het Witte Huis ontboden en hem de Egypti sche tegenvoorstellen voor een tussentijd se overeenkomst tussen Cairo en Jeruza lem voorgelegd. De Israëlische radio meldde zondag dat Ford de Israëlische ambassadeur zonder meer had gezegd deze Egyptische voor stellen te accepteren, wilde Israël de steun van zijn Amerikaanse bondgenoten niet verliezen. Nessen verklaarde dat Ford op geen van de partijen in het Midden-Oosten druk uitoefende. Ford overweegt drie alterna tieven voor het Midden-Oosten: Een „stap voor stap" diplomatie, de Geneefse confe rentie of stapsgewijze onderhandelingen onder auspiciën van de Verenigde Naties in Genève. De vorige Israëlische minister van bui tenlandse zaken Abba Eban heeft ver klaard dat Israël in de "komende dagen zal moeten beslissen of het Egyptische tegenvoorstellen voor vrede in het Mid den-Oosten accepteert, of zelf weer met nieuwe voorstellen komt Eban zei dat het voor de veiligheid van Israël eerste prioriteit was „weer samen te werken met de Verenigde Staten". Op het filmfestival in West Berlijn is een documentaire vertoond over Fidel Castro, waarin o.m. wordt meegespeeld door Gina Lollobri- gida. Na de voor stelling deelde de Italiaanse ster, die om haar linker pols een horloge draagt dat ze als geschenk ontving van de Cu baanse premier, handtekeningen uit aan bewonderaars. Amerikanen ontdekken nieuwe Melkweg BERKELEY, (DPA) Ameri- verst verwijderde objekt in het van een computer werden daar- kaanse astronomen hebben een heelal dat totnutoe gefotogra- na alle andere lichtbronnen van nieuwe melkweg ontdekt en ge- feerd werd. de opnames verwijderd. De fotografeerd, die acht miljard Door middel van zeer lange be- kracht van het licht van de nieu- lichtjaren van ons verwijders is lichtingstijden werden de bij- we melkweg is een miljoen maal' en vijf tot zes maal zo groot is zonder zwakke lichtstralen op te zwak om met het blote oog als onze melkweg. Het is het film vast gelegd. Met behulp waar te nemen. 17 Ontsnapte PIDE-agenten weer gepakt LISSABON (AP) Uit de Al- coentre gevangenis, 60 kilome ter ten noorden van Lissabon, zijn zondagavond 88 voormalige agenten van de geheime Portu- politie PIDE ontsnapt. Tijdens een grootscheepse, na tionale speuraktie is de politie er gisteren met steun van het leger en gewapende burgers in geslaagd om 17 van de voort- vluchtigen weer in de kraag te grijpen. Overal in het land werden op de wegen doorlaatposten opge richt, waar soldaten, tezamen met burgers, het verkeer ophiel den. Controle wordt ook uit geoefend bij de grensovergan- naar Spanje. 88 agenten van de PIDE, het gevreesde terreurinstrument van het voormalige fascistische regiem, zaten samen met ca. 800 collega's gevangen in afwach ting van hun berechting door een militair tribunaal. Zij waren 1974 gearresteerd^6 Va" Gevangenisbewaarders verwijderen de ladder waarmee 88 geheime agenten van de PIDE wisten te ontsnappen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9