Nederlander verdiende met eigen lotto half miljoen Bemiddeling liep uit op forse fraude Gearresteerde oorlogsmisdadiger ondergedoken Britse "Carel Briels" regisseert Surinames onaf hankeli j kheid Bende van valse munters op spoor Als ik zondag een ton pak in de ^Nationale Lotto,maak ik nfti eigen filmreportage r van de Tour de France. Fuivende scholieren slaan agent ziekenhuis in met hersenschudding DINSDAG 1 JULI 1975 LEIDSE COURANT V PAGINA 7 Alpinisten in Parijs Twee verwoede Alp- hinisten hebben gisteren de splinter nieuwe Montpar- nasse-torenflat in Parijs aan de bui tenzijde beklom men. Volledig toe gerust met pickets en touwen beklom men zij het 200 me ter hoge gebouw, het hoogste van Pa rijs. Eenmaal bo vengekomen wer den zij echter ge grepen door de sterke arm der wet. aangezien zij de raamsponningen met hun pickels hadden bescha digd. Op de vraag waarom zij het ge bouw hadden be klommen antwoord den zij: „omdat het hun gevaarlijke klimpartij 's mid dags om half vijf begonnen en waren om 9 uur 's avonds boven. (Van een onzer verslaggevers Enschede De 41-jarige Enschedese koopman M. D. heeft tegenover de En schedese recherche bekend, dat hij sinds begin 1973 ongeveer 1000 Nederlandse, Belgische en Surinaamse deelnemers aan de Duitse Nordwest Lotto bij de neus heeft genomen doordat hij hun maand- formulieren vasthield. Op die manier zou hij de Nordwest Lotto voor tenmin ste een half miljoen gulden hebben opge licht. Van het geld is vrijwel niets terug gevonden. In 1967 is D. in de aan Enschede grenzen de Duitse stad Gronau begonnen met een bemiddelingsbureau voor de Nordwest Lotto. Zijn kantoor vestigde hij in een straat die toevallig Gluckstrasze heette. Door middel van folders, brieven en ad vertenties wierf hij in Nederland, België en Suriname een groot aantal deelnemers aan de Nordwest Lotto. De ingevulde formulieren liet hij vanuit Nederland door koeriers de grens over brengen. Aan elk formulier verdiende hij enkele marken. De formulieren stuurde hij op legale wijze door naar een lottobu reau in Gronau. Deze handelingen zijn in Duitsland niet strafbaar. Op een gegeven moment werd één van de koeriers bij de grens gepakt. De koe rier raakte alle formulieren kwijt, waar door D. driekwart van zijn klanten ver loor. Hij begon een nieuw kantoor in Epe (Did) en verhuisde later weer naar Gro nau. Begin 1973 begon D. met de feitelij ke malversaties. Hij bleef de weekformu- lieren doorsturen naar het officiële lotto bureau, maar een groot deel van de maandformulieren, inleg tot ƒ38.- hield hij achter. Via bank en giro ontving hij maandelijks van ongeveer 1000 lottodeelnemers ruim 30.000 aan inleggeld. De formulieren bewerkte hij met vervalste stempels die veel gelijkenis vertonen met de officiële stempels van het lottobureau. De contra- formulieren stuurde hij, zoals dat ook bij de officiële lotto gebeurt, terug naar de deelnemers die dus geen argwaan kregen en meenden dat ze op normale wijze in de Duitse lotto meespeelden. Het ging hier uitsluitend om de lottodeelnemers die ver van Gronau wonen. De maanddel- nemers uit Oost-Nederland liet hij name lijk, om geen gezeur aan de deur te krijgen, wel officieel in de lotto meespe len. Iedere zaterdagavond als de trekking van de lotto op de Duitse televisie kwam, zat D. met hartkloppingen voor de beeldbuis. Hij hoopte namelijk dat klanten van zijn eigen lotto geen hoofdprijs zouden win nen omdat hij ze immers uit eigen zak hun prijs zou moeten uitbetalen. Sinds begin 1973 heeft geen van de 1000 maand- deelnemers die bij D. ingeschreven ston den, een hoofdprijswinnend formulier in gevuld. In één geval won een mijnheer uit Gelderland, die vijf goed had, een prijs van ƒ2700,-, D. heeft deze prijs inderdaad uitbetaald. De mensen die 3 of 4 goed hadden kregen soms de be scheiden prijsje thuisgestuurd of ontvin gen van D. tegoedbonnen waarmee ze gratis verder'konden deelnemen. Een paar deelnemers echter die geen geld kregen wendden zich tot een van de hoofdkantoren van de lotto in Munster. Daar bleek, dat de nummers, en de stem pels op hun formulieren vals waren. De zaak werd doorgespeeld aan de politie. In november vorig jaar deed de Krimi- nalpolizei van Ahaus een inval in het kantoor van D. in Gronau. De stempels die het belangrijkste bewijsstuk moesten vormen werden niet gevonden. De bewij zen tegen D. waren niet rond te krijgen. Omdat de politie vermoedde dat D. zou doorgaan met zijn winstgevende activitei ten werd diens hele administratie op microfilm vastgelegd. De politie had goed gegokt, want D. ging inderdaad door. Hij verhuisde zijn lottokantoor naar de Duit se grensplaats Elten, waar hij onder de naam van zijn vrouw zijn handel op nieuw opzette. Op het kantoor in Elten had hij een medewerkster, de Nederland se mejuffrouw T. K., die thans spoorloos is en in Spanje zou verblijven. Het gewo ne lottowerk (de weekformulieren, waar mee niet geknoeid werd) deed D. in Elten, het vervalsen van de maandformulieren deed hij in Enschede, waar hij voor de administratie en de werving van nieuwe klanten een stuk of wat thuiswerksters in dienst had, die overigens te goeder trouw waren. Omdat de zaak juridisch nogal moeilijk was (waar werden precies de malversa ties gepleegd? etc.) hebben de twee En schedese rechercheurs en hun Duitse col lege het net rond de Enschedese koop man slechts langzaam kunnen sluiten. Een paar dagen geleden was het zover en kon de man in Enschede worden gearresteerd. De vervalste stempels en de administratie konden in beslag worden genomen. D. zou 731 Nederlandse lottodeelnemers, een paar honderd Belgen en enkele Suri- namers bij de neus hebben genomen. Doordat hij de inleg op maandformulie ren niet afdroeg zou hij het Münsterse kantoor van de NordwesÜotto een bedrag van tenminste een half miljoen gulden hebben onthouden. D. heeft „geschorste bewaring" gekregen van de rechter-commissaris in Almelo. Volgens de Enschedese recherche werkt hij thans goed mee aan het tijdrovende en ingewikkelde onderzoek. Van het geld is vrijwel niets teruggevonden, al kan het nog zijn, dat D. een appeltje voor de dorst op een Duitse bank heeft staan. Het door hem achtergehouden lottogeld zou zijn opgegaan aan personeels-, wervings- en kantoorkosten en aan het aflossen van privéschulden. Blanke Exodus uit Angola LOEANDA (UPI) Blanke ko lonisten in Angola, die zich geen boot of vliegtuigkaartje naar Portugal hebben kunnen verwerven, willen met een groot konvooi auto's en vracht wagens de reis naar Portugal over het Afrikaanse vasteland maken. De organisator, Guil- hermo dos Santos, zei gisteren dat de stoet van 2500 voertui gen op 20 juli aan de 8.000 km lange reis wil beginnen. Sinds enkele maanden geleden in Angola bloedige onlusten uit braken die aan enkele duizen den mensen het leven kostten staan blanke kolonisten in lange rijen voor de boekingsbureaus van luchtvaartmaatschappijen en scheepvaartlijnen, maar alle plaatsen voor de komende maanden zijn al volgeboekt. Het konvooi, dat de tocht dwars door Afrika in drie maand'en wil maken, zal zelf voedsel mee nemen in vrachtwagens met koeling. Het internationale Rode Kruis heeft hulp voor onderweg toegezegd. 5.000 boete voor afbreken van monument MAASTRICHT (ANP) Con form de eis heeft de rechtbank in Maastricht de 33-jarige tim merman F. H. uit het Limburg se Ulestraten wegens afbraak van een boerderijtje in Ulestra ten veroordeeld tot een geld boete van 5.000, te vervangen door 100 dagen hechtenis. De man kocht het pand dat historisch en cultureel van grote betekenis was - het heeft nog als schuilkerk gediend - in juni 1973 voor 15.000. Hoewel hij wist dat het pand onder Monumen tenzorg stond en er niets aan veranderd mocht worden gooide hij het met enkele broers in februari 1974 tegen de grond omdat hij ter plaatse een dui venhok wilde bouwen. Overstromingen in Oostenrijk GRAZ (AP) Na twee dagen zeer zware regenval zijn grote delen van Zuid-Oostenrijk ge troffen door overstromingen. Het water van de rivieren in Stiermarken, Carinthië en Bur- genland zijn zo sterk gezwollen dat het kritieke punt is bereikt. Tot dusver zijn er vier doden te betreuren. Deze slachtoffers werden verpletterd toen een door de bliksem getroffen boom hun auto in elkaar drukte. Inmiddels zijn er in de drie provincies waarschuwingen van kracht omdat de regen nog steeds aanhoudt. België zet rem op gastarbeiders Brussel (ANP) België zal geen werkvergunning meer uit reiken aan gastarbeiders uit niet-EEG-landen. Dit blijkt uit een mededeling die het Belgi sche ministerie van Arbeid in Brussel heeft gepubliceerd. Arbeiders uit de lidstaten van' de Europese gemeenschappen mogen volgens de spelregels van de EEG zonder vergunning in België werken. Werkgevers die op de bepalingen van het Belgische ministerie inbreuk maken, kunnen vervolgd wor den. Visserijconflict Denen dreigen havens af te sluiten KOPENHAGEN (ANP) In de tussen Denemarken en Neder land uitgebroken „Noordzee oorlog" - zoals de Deense pers het visserijconflict noemt - is gisteren een nieuwe ontwikke ling gekomen. De Nederlandse ambassade in Kopenhagen ont ving een brief van vissers uit Noord-Jutland waarin van haar wordt gevraagd dat zij voor komt „dat piraten in de Noord zee vissen". De Deense vissers zeggen dat Nederlandse collega's de laatste weken hun sleepnetten vernie len en dat dit in één geval zelfs is gebeurd met een snijbrander. In de brief aan de Nederlandse ambassade wordt gedreigd dat als de Nederlandse vissers niet met hun acties ophouden, hen belet zal worden hun vangst in Noord-Jutland af te zetten. De oorzaak van de „Noordzee oorlog" is niet duidelijk, maar het zou kunnen zijn dat de Ne derlandse vissers boos zijn over de opbrenging van een Neder landse trailer door de Deense visserij-inspectie drie weken ge- Lid Baader-Meinhof- groep overleden West Berlijn -- In een zieken huis in West-Berlijn is de 31-ja- rige studente Katharina Ham- merschmidt overleden die gold als een medeplichtige van de Baader-Meinhofbeweging. Haar advocaat deelde mee dat zijn cliënte was gestorven aan een kwaadaardig borstgezwel. Katharina Hammerschmidt, die indertijd ook in Denemarken werd gezocht, meldde zich op 29 juni 1972 bij de politie van Frankfort. Ze werd ervan ver dacht medeplichtig te zijn ge weest aan bomaanslagen in West-Berlijn en de Baarder- Meinhofbeweging ook woningen te hebben verhuurd en bemid delingsdiensten te hebben aan geboden. In november 1973 werd ze na een medisch onderzoek uit voor arrest ontslagen. Ibiza van drugs gezuiverd Iblza De Spaanse politie heeft op het populaire vakan tie-eiland Ibiza schoon schip gemaakt onder de drughandel. Zij verrichtte in een actie die twee maanden heeft geduurd 244 aanhoudingen en nam ruim een ton aan hallucinerende middelen in beslag. Onder de arrestanten zijn 53 buitenlanders. Vijf bars of dis- cotheeks waren plaatsen waar drugs werden verhandeld. Er zijn er al twee van gesloten. Ibiza, een van de eilanden van de Balearengroep, is een verza melplaats van jongeren uit vele landen. Vier jaar geleden trad de politie op tegen hippies om dat zij de plaatselijke bevolking bestalen en zich op voor de bewoners kwetsende manier ge droegen. Duitsland vroeg geen uitlevering Kinderen uit raam gegooid (Van onze correspondent) BONN Verregaande laksheid van de Westduitse justitie is er de oorzaak van dat de Duitse oorlogsmisdadiger Walter Kutsch- mann, die vorige week dankzij speurwerk van de fameuze nazi-ja ger Simon Wiesenthal in Buenos Aires werd gearresteerd, na zijn verhoor door de Argentijnse politie werd vrijgelaten en gisteren van deze gelegenheid gebruik maakte om onder te duiken. Wiesnthal was er achter gekomen, dat Kutschmann, die verant woordelijk wordt gesteld voor de moord op 20 Poolse leraren in Lemberg en in 1941 en later voor moord op duizenden andere Polen, onder valse naam in Buenos Aires werkte als verkoopleider bij de Argentijnse dochteronderneming van het Westduitse electro- concern Osram. Kutschmann had de naam Olmo aangenomen. Bij zijn arrestatie vrijdag gaf hij zijn ware identiteit toe. De Argentijnse politie liet hem een dag later echter weer vrij, omdat, zoals werd gezegd, er van Duitse zijde geen verzoek tot uitlevering was gekomen. De Westduitse consul in Buenos Aires was zelfs doorBonn niet eens verwittigd en hoorde van de affaire uit de plaatselijke kranten. Gisteren bleek Kutschmann, die inmiddels door Osram voorlopig uit zijn functie was geschorst, met de noorderzon te zijn vertrokken. Commentaar van Wiesenthal: „Ik beschouw dit als een bekentenis van zijn schuld." Drie mensen verdronken na auto-ongeluk SCHIPHOL (ANP) Tegelijk met premier Arron is gister middag de gepensioneerde Brit se kolonel Eric A. Hefford van Schiphol vertrokken naar Par- maribo, waar hij met een lokale staf van ongeveer 10 leden in de komende maanden het onaf- hankelijkheidsfeest van Surina me gaat organiseren. Niemand ter wereld heeft in dat werk meer ervaring dan deze in de tropen geharde Britse infan terist, die feitelijk door een toe val ceremoniemeester en massa- regisseur is geworden. In die kwaliteit heeft hij reeds de onaf hankelijkheidsfeesten georgani seerd van acht ontwikkelings landen, namelijk Nigeria, Sierra Leone, Tanzania, Jamaica, Mal ta, Guyana, Barbados en Mauri tius. Als het aan de kolonel ligt dan zal het afscheid van Nederland een speciaal koninklijk accent krijgen door de aanwezigheid van een lid van het Oranjehuis. Maar ook dat zal allemaal nog moeten worden besproken. De Britse Carel Briels krijgt in Pa ramaribo een eigen tijdelijk kantoor toegewezen in het juist geopende onafhankelijkheidsge bouw, waar hij deze week met zijn nieuwe Surinaamse mede werkers aan de slag hoopt te gaan. Hij kon op Schiphol nog niet zeggen hoeveel geld voor de feestviering zal worden uitge trokken, want ook daarin kan hij slechts de Surinaamse rege ring adviseren. Wel deelde hij mede dat voor soortgelijke onaf hankelijkheidsvieringen in de jonge Afrikaanse staten enkele jaren geleden anderhalf miljoen gulden werd uitgetrokken. Ge zien de huidige inflatie zou thans voor een dergelijke vie ring dus een bedrag van circa 2 miljoen op tafel moeten ko- EINDHOVEN (ANP) - Met de arrestatie van de 26-jarige M.S. uit Gambia, die onregelmatig in Eindhoven verbleef, is de politie een internationale bende valse munters op het spoor ge komen. De man had twintig valse biljetten van vijftig Ame rikaanse dollars uitgegeven. Hij ontkent daarvan iets te hebben geweten, maar de Antwerpse drukken van de valse biljetten ANDIJK (ANP) In de nacht van zondag op maandag zijn drie mensen bij een auto-onge luk in het Noordhollandse An- dijk om het leven gekomen. De heeft inmiddels bekend contac ten te onderhouden met de Gambiaan. De zaak begon toen half juni een inwoner van Eindhoven twijfelde aan de echtheid van twintig vijftig-dollarbiljetten die hij van de Gambiaan had ont vangen. Bij een bank consta teerde men dat ze vals waren. Bij de arrestatie van de Gam biaan werden in zijn auto nog drie zaten in een auto die giste ren in een vaart werd gevonden naast een plaats waar sporen van een ongeluk op de weg te zien waren. De slachtoffers wa- eens vijftig valse vijftig-dollar biljetten gevonden. De man, die zegt dat hij advocaat is, maar dat volgens de politie niet vis, houdt vol dat hij van de zaak niets afwist. Nasporingen van de Eindhoven- se recherche leidden naar Ant werpen, waar de gerechtelijke politie de drukker heeft aange houden en de apparatuur waar mee de vervalsingen zijn ge maakt. De Eindhovense politie ver wacht dat in deze zaak nog meer arrestaties zuilen volgen. Niet alleen in Nederland, maar ook in Engeland en Duitsland. De politie raadt het publiek aan contact te zoeken met een bank in het geval men twijfelt aan de echtheid van een vijftig-dollar biljet. ren de 25-jarige bestuurder, J. M. Dekker uit Boven Karspel en twee vriendinnen, de 15-jarige N. van de Hoek uit Enkhuizen en de 18-jarige M. M. Keeman uit Grote Broek. New Yorkse agenten arresteerden gisteren na een wilde klopjacht de 29-jarige Herman White, die kort tevoren zijn twee kinderen, twee meisjes van 4 en 5 jaar, van de vijfde etage in de wijk Brooklyn naar beneden had gegooid. De man was met proefverlof thuis. Hij zat voor het zelfde misdrijf een straf uit: ook een jaar geleden smeet hij zijn beide kinderen uit het raam. Ook nu moesten zij weer ernstig gewond in een ziekenhuis worden opgenomen. Elektronisch oog blinden voor 60.000 ROME (DPA) Over enkele jaren zullen blinden kunnen zien met behulp van een elek tronisch oog. De Nederlands- Amerikaanse geleerde William Kolff heeft op een congres voor orgaanoverplanting in de Ita liaanse plaats Fiuggi het door hem ontwikkelde kijksysteem uiteengezet. Het bestaat uit een miniatuurca mera en een computer die de beelden omzet in impulsen. De ze impulsen worden over in de hersenen ingeplante elektroden geleid en geven in het gezichts centrum het opgenomen beeld weer. Voorwaarde voor de goe de werking van het systeem is, dat de blindheid niet al sinds de geboorte bestaat. Kolff verwacht dat het nog een jaar of vijf, zes zal duren voor dat zijn systeem volmaakt is. Hij schat dat de apparatuur 60 tot 80.000 gulden zal gaan kos ten, zodat zij voorlopig slechts voor een kleine groep blinden is weggelegd. Ook aan de doven belooft Kolff elektronische hulp door middel van een minicomputer die gelui den omzet in elektrische impul sen. Kolff doceert aan de universiteit van Utah en is de vader van de kunstnier. Ontsnapte verkrachter aangehouden Groningen (ANP) Gistermid dag is vlak bij Groningen aan gehouden de 23-jarige S. A. B., beter bekend als „de verkrach ter van Groningen". Vorige week woensdag was hij uit de Van Mesdagkliniek in Gronin gen ontsnapt door over een muur te klimmen. B. had het afgelopen weekeinde opnieuw toegeslagen door een 23-jarige vrouw in een woning aan het Boterdiep te Groningen te verkrachten. Hij was daar binnengedrongen en had de vrouw onder bedreiging van een mes verkracht B. was voor zevenvoudige ver krachting veroordeeld en zat zijn straf in de Van Mesdagkli niek uit. Elke zondag uitslag. Winnen kan óók op uw vakantie. Haal een inaandformulier en vul dat in voor u op vakantie gaat. Dan hebt u in de zon nóg minder zorgen aan uw hoofd. Haal meteen een formulier bij uw club of winkelier. Statenlid directe oorzaak SITTARD (ANP) Een hoofdagent van de Sittardse politie is zondagochtend vroeg bewusteloos geslagen en zijn collega liep lichte verwondingen op bij een vechtpartij met ongeveer 20 scholieren die een fuif hadden bij de familie C, waarvan er drie leden waren geslaagd. De hoofdagent ligt in het ziekenhuis met een hersenschudding en gevreesd wordt, dat hij een rugletsel heeft opgelopen. Dr A.S. raadslid van Sittard en lid van de provinciale staten van Limburg, kreeg een proces-verbaal wegens belediging van en verzet tegen de politie. De politie heeft dit eerst gisteravond bekend gemaakt, naar zij zegt om het onderzoek niet te hinderen. Buurtbewoners hadden de politie gewaarschuwd, omdat in het huis van de familie C hinderlijke herrie werd gemaakt. De buurman van C, dr S, vroeg de politiemannen waar zij zich mee bemoeiden. Toen de politiemannen het huis van C weer verlieten, schold volgens de politie dr S hen de huid vol. De hoofdagent wilde hem aanhouden, doch S pleegde verzet. Hij vluchtte daarna het huis van C in, achtervolgd door de politiemannen. Daar sloegen de feestvierders op de politie in.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7