LEIDSE HOUTTOERNOOI Verkeersmaatregelen in Leiden Zuid-West LAURA VAN START ,,In nieuw AZL minder dan 1040 bedden nodig Oppositie tegen veranderingen in Raadsherenbuurt en wer- LEIDEN De Leidse Hout, dat de komen de week het tennisdomein is voor de toer- nooispelers, organiseert geen omvangrijk toernooi, maar de bezetting in de zeven onderdelen, die op het programma staan, is wel tamelijk sterk. Gisteren viel meteen al de eerste verrassing in het herenenkel B te noteren. De C-speler Bas Ploos v. Amstel rekende na verlies in de eerste set keihard af met Bob v. Overbeeke. Aanvan kelijk leek deze partij Overbeeke geen problemen te gaan opleveren (6-3), maar in de tweede set merkte hij tot zijn verba zing, dat zijn harde aanvalsklappen ge woon werden geretourneerd. Overbeeke raakte geïrriteerd en wilde te snel scoren. Op totaal verkeerde momenten stormde hij naar het net. Dit kwam hem duur te staan. Via maar liefst 6-1 en 6-0 werd hij gede- klasseerd. Paul Kallenberg zorgde bijna voor een tweede en nog veel grotere sensatie. Rustig wachtte hij zijn kansen af tegen een veel missende Henny Koemans, zodat Kallen berg rechtstreeks op de overwinning leek af te gaan. Bij 4-6, 1-5 realiseerde Koemans zich echter plotseling, dat hij zich met zijn reputatie geen nederlagen iri dit soort ont moetingen kan permitteren. Secuurder ten nissend greep de Voorschotenaar alsnog de zege (7-5, 6-2). Het treffen tussen Crépin en de Hagenaar Van Wijngaarden had een al even vreemd scoreverloop. Pas bij een 6-3, 4-1 40-0 achterstand kreeg de Haagse tweede klasse speler door, hoe Crépin aangepakt dient te worden. Maar toen was het ook snel bekeken: 6-4, 6-1 voor Van Wijngaarden. Alfred Gelevert had opmerkelijk veel moeite met de Munninkspeler Jaap Koore man. Pas in een derde set zag hij kans de beslissing te forceren (7-6, 4-6, 6-1). De geplaatste spelers in de B-afdeling zijn achtereenvolgens de winnaar van vorig jaar Keyzer, Madera, die gisteren zonder gameverlies in drie kwartier afrekende met Ter Horst, Blommendaal en Van de In het damesenkel hebben slechts 7 dames acte de presence gegeven. De strijd tussen de favorieten Penseel, Meyer, Van de Meer en Van dé Bijl belooft alleszins het aankij ken waard te jrden. Helaas verdedigt Josien v.d. Koogn haar titel niet Ook in de dubbel een sterk bezet veld. De Groot/Madera, Blommendaal/Pasma, Theunissen/van Leeuwen en het koppel Meyer/Koemans staan borg voor voldoen de kijkgenot Ook bij de veteranen, een onderdeel, dat bij de Leidse Hout immer op het program ma staat, hebben de prominenten het niet af laten weten. Jan de Groot moet in staat zijn de titel zonder al te veel omhalen te veroveren. Van de Berg, Haanraadt en Roodenburg zijn de andere geplaatste spe lers. In de C-categorieën staat Stam bij de heren en Mia Smit bij de dames in de favoriet-positie. In het herendubbelspel moet de finale volgens de plaatsing tussen de duo's Ploos v. Amstel/De Boer en Stok- kermans/Grimbergen moeten gaan. Beide koppels zullen echter terdege rekening moeten houden met de niet geplaatste ge broeders De Bakker. Overige uitslagen herenenkel B: Theunis- sen-Van Linge 6-0, 6-1; Verdegaal-Weer- meyer 6-1, 6-2; Van de Feen-De Bakker 6-3, 6-2; Haks-Schüller 6-3, 6-2; Rüijsenaars-De Winter 6-1, 6-2. anjers am. 95824 0.121, anthurium 1190 1.301. asters 10 0.900. calla 180 0.442, campanula 17810 0,238. chrys tros N.C. 345 0.332. chrys. tros jr.c. 8365 1.322, wirral supreme 21080 0.143. duizendschoon 5257 1.015. ere- merus 4181 0.581freesia 4039 1.465. gerbera 1040 0,389. gladiolen 90520 0.280. glad. colvilt. 17300 0,112, glad. nanus 101240 0,181, iris 19892 0,694, Ixia 1084 0,650. korenbloemen 43030 0.047. lathyrus 219 1.425, lelie kelk 100 0.300. lelie tak 82680 0,366, liatris 19450 0.285, marariet wit enk. 8920 0.105, margriet 471 0,761, omithoga- lum 2060 0.207, rozen grootbl. 8080 0,207. rozen kleinbl. 15780 0.097, sca- biosa 2240 0.145. snijgroen 230 0.482, statica 2615 5.305. stephanotis 600 0.030. violieren 17500 0.300. anjers tros 25700 0.127, div. snijbloemen 14832 0.631, div. snijbloemen 115395 0.148. orchideeën imp. 12800 0,040, div. snijbloemen imp. 260 1,173, st. paulea 1968 0.526, div. potplanten 342 1,642. Katwijk, 30/6, Groenten: Waspeen A I 16.50—17.60. II 7.90-15.90. BI 2520- 2690, Aardapp. doré 92-110, Andijvie 30. Bloemkool 61 132-157. 6II 45-87, 81 99- 126, 8II 37-62. 91 84, Bonenkruid 14-21 Bospeen I 92-112, II 66-94, Peterselie 9. Prins, bonen 820-270. Rode Kool 77-89. Selderij 19, Spitskool 35-36. Sla 14-34, Tuinenbonen 48-60, Uien p. kg 28-46, Aanvoer: 40 ton waspeen, 2600 bloemkool. 10.000 bosjes bospeei 6500 sla. DINSDAG 1 JULI 1975 LEIDSE COURANT Ook Alkemade daagt Leiden voor de Kroon Van een onzer verslaggevers Alkemade Ook Alkemade legt het geschil met de ge meente Leiden over het streekenergiebedrijf Rijn land voor aan de Kroon. Zo is gisteravond door de ge meenteraad van Alkemade besloten. De heer Uit den Boogaard (CDA) trilde eerst de bemiddelingspoging van Gedeputeerde Staten op 4 ju li afwachten, maar werd la ter overtuigd zich toch voor het voorstel uit te spreken. Van een onzer verslaggevers Leiden De gemeentelijke verkeerscommissie heeft zich tijdens een gistermiddag o.m. hieraan gewijde vergadering nog geen definitief oordeel ge vormd over de vraag of de Brahmslaan in Leiden Zuid- West, gedeeltelijk dient te wor den afgesloten voor het ver keer. Besloten is de discussie hierover evenals over de ande re voor door b. en w. de wijk Zuid-West voorgestelde nieu we verkeersmaatregelen op 18 augustus voort te zetten. De eventuele afsluiting van de Brahmslaan heeft, zoals ge meld, betrekking op het stuk tussen de Voorschoterweg en de Apollolaan en zou even tueel gaan gelden voor motor voertuigen en in beide richtin gen. Motief van wethouder Waal om met het pakket ver- keerscirculatie-voorstellen te komen is zijn overtuiging dat de wijk hierdoor kan worden bevrijd van een hoop sluipver- keer dat weigert van de Chur- chilllaan gebruik te maken. Tegenstanders van de voorge stelde maatregelen baseren hun bezwaren op: de mening dat de overlast van het sluip verkeer best meevalt, de over- B W akkoord met nieuw plan voor universitair complex aan de Witte Singel Van een onzer verslaggevers Leiden B. en w. kunnen zich "in principe verenigen" met het jongste plan voor de bouw van een universitair complex aan de Witte Singel. Dat hebben zij de gemeente raad meegedeeld in een schrijven waarin zij de raad vragen eveneens instemming te betuigen met dit plan, dat vervat is in het onlangs in de openbaarheid gebrachte meerderheidsadvies van een interdepartementale werk groep. B. en w. treden bin nenkort in bespreking met het College van bestuur van de universiteit over het Witte Singelplan. In het bedoelde universitaire complex zullen enkele van de alpha-faculteiten worden on dergebracht alsmede de bi bliotheek van de universiteit. Motto 3-Octoberop tocht: ,,De vrouw in het spel" Van een onzer verslaggevers Leiden Aan de 3-Octobe- roptocht neemt dit jaar, afge zien van de muziekkorpsen, 255 man deel. Bij de sluiting van de inschrijving, gister avond in de Burcht, hadden zich 40 figuranten opgege ven. Het vinden van de overi ge vijftien is volgens de orga nisatoren geen probleem. Thema van 74e 3-Octoberop- tocht is „De vrouw in het spel". Er worden tien ver schillende groepen gefor meerd, teweten: O de vrouw in het kaartspel O de vrouw in de zwarte kunst O Pierrot en Pierrette O de koningin in het schaak spel O de vrouw in het sprookje O de vrouw als kijkspel O moeder de gans O Scheherazade O neem vaker een bloemetje mee. Afsluitingen Ververbuurt Van een onzer verslaggevers Leiden Nu de gemeentelij ke verkeerscommissie daar mee gistermiddag heeft inge stemd zullen op korte ter mijn in de Ververbuurt de volgende straten voor alle motorvoertuigen worden af gesloten: O Ververstraat, tussen West Havenstraat en Ververstraat plein, richting West Haven straat; O West Havenstraat, richting Haven; O Oost Havenstraat, richting Ververstraat; O Ververstraat, tussen Oost Havenstraat en Zijlstraat, richting Zijlstraat; kennis te maken met een krant waarin u óók het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden de Leidse Courant. 14 dagen krijgt u"'m toegestuurd, gratis en vrijblijvend, als u nü de bon invult. Beslissing over afsluiten Brahmslaan uitgesteld tuiging dat van sluipverkeer niet of nauwelijks sprake is, of de stelling dat de Churchill- laan voor het verkeer aantrek kelijk moet worden gemaakt. Het SGP/GPV-gemeenteraad- slid M. Houtman viel gister middag de wethouder fel aan omdat deze geen cijfers op tafel kan leggen waaruit blijkt hoeveel sluipverkeer van de wijk gebruik maakt en welke routes dit kiest. „De voorberei ding van dit agendapunt is beneden alle peil. U moet met statistisch materiaal komen en niet met gevoelens", aldus Houtman. Wethouder Waal daarop: „Of er sprake is van 10 of 50% sluipverkeer interes seert me niet. Het gaat erom dat de bewoners er last van hebben, dat de wijk er zenu wachtig van wordt Dat is vol doende reden om maatregelen te nemen." Reagerend op de als oplossing naar voren gebrachte gedach te om de Churchilllaan aan trekkelijker te maken door met name de verkeerslichten naar interval anders af te stel len zei de wethouder: „We moeten het een doen en het ander niet laten. We moeten de voorgestelde maatregelen ne men en tegelijk kijken of er aan die stoplichten iets te ver beteren valt." De verkeerscommissie ging gistermiddag wel akkoord met de definitieve vaststelling van een aantal verkeersmaatrege len in Zuid-west die enige tijd geleden bij wijze van proef zijn genomen en goed beval len. Die maatregelen betreffen de definitieve geslotenverkla ring voor alle motorvoertuigen van de: Q Brandts Buyskade, richting Churchilllaan; O Jacques Urlusplantsoen, noordelijke rijbaan in westelij ke richting, oostelijke rijbaan in noordelijke richting, zuide lijke rijbaan in oostelijke rich ting en westelijke rijbaan in zuidelijke richting, met uitslui ting van het gedeelte gelegen tussen zuidelijke rijbaan en Aaltje Noordewierlaan; Q Boshuizerlaan, richting Tel- derskade. Elders in Leiden Op korte termijn zullen met instemming van de gemeente lijke verkeerscommissie die hieraan gistermiddag zijn fiat heeft gegeven elders in Lei den de volgende verkeers maatregelen worden genomen: Geslotenverklaring voor alle verkeer van de: Hoefstraat, tussen de St. Jacobsgracht en de Doeza- straat, richting Doezastraat; aanwijzing als voorrangskrui sing; kruising Kiekendiefhor- st/IJsselmeerlaan/Drontemeer- laan, voorrang IJsselmeerlaan; Parkeerverbod door middel van een bord: O Apollolaan, aan beide zij den van de ventweg; O Doelensteeg, aan beide zij- Parkeerverbod door middel van een gele streep: O Haven (noordzijde), voor percelen Haven nrs. 46 t/m 52; Morsweg (beide zijden), tus sen Van der Tasstraat en Mor- spoortbrug; administratief-juridische aan passing: bebording Kaasmarkt Leidse Courant Van een onzer verslaggevers LEIDEN De heer J. C. de Wilde uit de Johan de Wittstraat in Leiden is in het geweer gekomen tegen een actiegroep, die het invoeren van een aantal verkeersmaatregelen nastreeft in de Raadsherenbuurt. In een brief aan alle bewoners van de buurt schrijft hij; „onze buurt dreigt gedegradeerd te worden tot een volkswijk. O Onze misschien wat weinig lichtgevende straatlantaarns, die toch een zekere sfeer aan onze buurt geven, dreigen te moeten wijken voor koude kille lichtmasten. O Onze straten dreigen te worden ontsierd door vluchtheuvels en verkeersdrempels teneinde een vermeende verkeersoverlast tegen te gaan. O Gedeelten van onze buurt dreigen te worden afgesloten om speelruimte te creëren voor de kinderen, alsof wij niet gezegend zijn met vrij rustige straten, eigen tuintjes en last but not least de Leidse Hout" De heer De Wilde roept in de brief zijn mede-buurtbewoners op "een krachtig protest te laten horen tegen de initiatiefnemers van de plannen, die zelfs zo ver gaan dat zij zich menen te kunnen opwerpen als representant van de gehele wijk van ca. 600 inwoners om namens u bij de gemeente te gaan praten over de ontwikkelin gen en mogelijkheden van deze wilde ideeën". Volgens de heer De Wilde is het gevaar niet denkbeeldig dat een kleine minderheid van ca. 20 nieuwkomers hun wil dreigt op te leggen teneinde het karakter van onze buurt ingrijpend te verande-. Hij geeft toe, dat op een vorige week door de actiegroep belegde bijeenkomst 65 personen aanwezig waren "maar voor het meren deel waren dit echter sympathisanten en slechts enkele verontruste buurtbewoners. Onder het mom van democratie dreigen plannen gerealiseerd te worden waarbij de aanwezige meerderheid het gelijk aan haar kant meent te hebben omdat de werkelijke meerderheid niet aanwezig is en dus zwijgt". Volgens de heer De Wilde is bij hem reeds een groot aantal reacties op zijn brief binnengekomen, afkomstig van ca 25 procent van het totaal in de Raadsherenbuurt woonachtige gezinnen. De heer De Wilde concludeert hieruit dat het grootste gedeelte van de Raadsherenbuurt tevreden is met zijn buurt. In een brief aan de Leidse Courant stelt hij o.m.: "De initiatiefne mers van de in hun ogen noodzakelijke verbeteringen vormen doorgaans nog jonge gezinnen. Hun ideeën om de wijk leefbaarder te maken zijn dan ook geënt op het jonge kind. De kern van de zaak is dat de initiatiefnemers met hun wilde ideeën de zorg en verantwoordelijkheid over hun kinderen mede willen verleggen naar de gemeenschap. Het argument om de straatverlichting te verbeteren, omdat men anders 's avonds de nek breekt over het op het trottoir rondslingerende speelgoed, bewijst reeds deze stelling. Allerlei dure voorzieningen zouden getroffen moeten worden om de buurt leefbaarder te maken. Mijns inziens is er maar één probaat middel om dit te bewerkstelligen en dat is een mentaliteits verandering. Een van de initiatiefnemers is psycholoog, wellicht dat hij zich hiervoor kan inzetten." Verwachting provincie: Van een onzer verslaggevers Leiden Gedeputeerde Staten van Zuid Holland verwachten dat er in het nieuw te bouwen Academisch Ziekenhuis in Leiden minder dan 1040 bedden nodig zullen zijn. Dat laten zij blijken in hun antwoord op de schriftelijke vragen die het PvdA-Statenlid L. Jonker hen over de nieuwbouwplannen heeft gesteld. G. S. wijzen erop dat het landelijke College voor Ziekenhuisvoorzieningen bezig is met een onderzoek naar de meest gewenste omvang en vorm van nieuw te bouwen Academische Ziekenhuizen in ons land. Op grond van de resultaten van dat onderzoek zal de minister van volksgezondheid van advies worden gediend. „Het is ons bekend dat bij het College voor Ziekenhuis voorzieningen aan de overbedding (teveel aan bedden) in Leiden en omgeving voldoende aandacht wordt besteed", aldus G.S. die vervolgens concluderen: „Wellicht zal gezien de overbedding een kleiner aantal bedden worden aanbevolen". Als dat gebeurt, zo staat voorts in het antwoord op Jonkers vragen, dient het AZL samenwerkingsverbanden met naburige ziekenhuizen aan te gaan om daardoor de opleidingesmogelijkheden voor artsen veilig te stellen. De door Jonker geuite vrees dat het plan om in het nieuwe AZL een eigen psychiatrische afdeling te creëren de bestaande samenwerking op dit gebied zal verstoren tussen de universiteit en de Jelgersmakliniek, wijzen G.S. van de hand. In dit verband beklemtonen zij dat over de omvang van de nieuwe afdeling in het toekomstige AZL nog geen eenstemmigheid bestaat (Van onze correspon dent) M ALPHEN AAN DEN H| RIJN Met een grandioze show van de Hilversumse Bea- trixband en toespra- ken van Laura-voor- zitter P. Groenhart en burgemeester mr. H R. M. Gallas, is gis- H teravond de 28ste in Laura officieel geo pend. Honderden mensen hadden zich om streeks half acht rond het Raadhuisplein verzameld om getuige te zijn van een perfect optreden van de Bea- trixband. Deze behaalde verle den jaar tijden het Wereld Muziek Con cours in Kerkkrade den de openingstoe spraken uitgesproken en vanwege de inter nationale bezetting (Fransen, Engelsen, Amerikanen, Zuid- Afrikanen en Span jaarden) werd dit in verschillende talen gedaan. Vervolgens verzorgde de Beatrixband een streetparade en werd koers gezet naar het Lauraplein, waar nog een show werd opge voerd. Vanochtend zijn ruim duizend fietsers ver trokken voor de eer ste etappe, die gaat via Hazerswoude, j= Zoeterwoude, Leiden, Voorschoten. Wasse- naar, door ae duinen van Katwijk en Noordwijk, Noordwij- kerhout, Oegstgeest, Leiden, Oud Ade. Rijp wetering Hoog- made, Woubrugge en ss weer terug in Alphen. Een beeld van de start van de Laura hedenmorgen. deelnemers Ruim duizend

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5