Provinciale waterstaat timmert in Zuid-Holland eeuw aan de weg LISSENAREN NOG STEEDS ARGWANEND TEGENOVER MAATSCHAPPELIJKE HULP "Trottoir langs Leidsekade een lachertje" PAGINA 4 LEIDSE COURANT DINSDAG 1 JULI 1975 llllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Dat de water huishouding in Zuid-Hol land zo prima is geregeld is niet alleen een ver dienste van de Hoog heemraad schappen, maar ook van de provincia le waterstaat. Leiden Provinciale waterstaat van Zuid- Holland werd 100 jaar geleden ingesteld. Toch geen reden voor de 100-jarige om het eens rustig aan te gaan doen want de „grijsaard" timmert letterlijk en figuurlijk nog dagelijks aan de weg. Zonder hem zouden we het waarschijnlijk met heel wat minder comfort moeten stellen, zouden we op den lange duur gegarandeerd met natte voeten komen te zitten. Want, wat wellicht aan niet iedereen bekend is, ziet provinciale waterstaat er dagelijks op toe dat in de polders de molens blijven draaien, het water in de sloten op peil en in conditie blijft, een groot deel van onze autowegen goed begaan baar is en zo kunnen we nog even doorgaan. De provinciale waterstaat van Zuid-Holland is nog voor velen een onbekende. Wat doet 'ie nou eigenlijk voor ons? Vandaag een kijkje achter de schermen bij de honderdjarige. Terwijl de waterstaatszaken die van landelijk belang zijn, zoals het beheer van de grote rivie ren, worden behartigd door rijkswaterstaat, wordt op pro vinciaal niveau door provinciale waterstaat aan de touwtjes ge trokken. Ten eerste beheert hij in het terrein de eigendommen van de provincie, zoals de provinciale wegen, kanalen, sluizen, brug gen, gemalen en dienstgebou wen. Ten tweede controleert hij in het terrein de gebieden van de provincie, die geen eigendom van de provincie zijn, maar waarvoor het provinciaal be stuur verordeningen (zeg maar: provinciale wetten) heeft inge steld of waarvoor het rijk de provincies een taak heeft opge legd. Zo zijn op die manier de belangen beschermd van bij voorbeeld de scheepvaart, de waterhuishouding, de waterke ring, het drinkwater, het land- schapsschoon, de bodem en de kwaliteit van oppervlaktewater, grondwater en lucht. Ten derde beoordeelt de provinciale water staat technische projecten waar voor aan de provincie subsidies zijn gevraagd of waarover de provincie wettelijk toezicht uit oefent. De provinciale waterstaat van Zuid-Holland (officiële naam: Provinciale Waterstaat in Zuid- Holland) zetelt in het provincie huis maar is, omdat veel van het eigenlijke werk zich „in het veld" afspeelt, in zijn organisa tie gespreid over een groot aan tal buitenkantoren. Vandaar worden de wegen, de kanalen1, de sluizen en de bruggen be heerd en van daaruit vinden de contacten plaats met de inwo ners van de provincie die be scherming zoeken bij provincia le verordeningen of - wat ook wel voorkomt - daarmee in con flict komen. In de praktijk zijn er nogal wat inwoners van Zuid-Holland, die in het dagelijks leven wel eens met die provinciale waterstaat te maken hebben. We rijden over provinciale we gen, maken gebruik van provin ciale veerboten, fietsen over provinciale fietspaden, varen door provinciale kanelen en la ten provinciale bruggen voor ons opengaan. Die autorijder, die fietser, die schipper, er zijn er onder die de weekeinds of zelfs de zomervakantie willen doorbrengen op een woonboot. Er zit dan een dikke kans in dat berekeningen opgezet voor de behoefte aan zoetwater in land en tuinbouw in droge zomers en zijn plannen opgezet om door het aanleggen van toevoerkana len in die behoefte zo veel moge lijk te voorzien. Hetzelfde vindt plaats voor de behoefte aan ophoogzand voor de aanleg van wegen en stads uitbreidingen, voor de berging van onvërbrandbare afvalstof fen, zoals bouwafval en sane ringspuin .en voor de berging van baggerspecie die vrijkomt bij het op diepte houden van de Rotterdamse havenbekkens. Ook zijn berekeningen opgezet voor de mate waarin voor aller lei doeleinden water aan de bo dem kan worden onttrokken zonder dat op de voorraad (die immers steeds wordt aangevuld) wordt ingeteerd en zonder dat daarmede zout water wordt aangezogen. Om kort te gaan, op al die gebieden waarbij, hetzij voor de winning van „bodemschatten", j hetzij voor de berging van afval- produkten, blijkens de verwach- I tingen een beroep zal worden gedaan op de beschikbare „bo- demschatten" of op de beschik- j bare ruimte tracht de provincia le waterstaat te berekenen om welke hoeveelheden het gaat, en of die winning of berging kan worden toegelaten uit oogpunt van een zorgvuldig beheer. Als daar inderdaad hinderpalen zijn staat de provinciale water staat voor de taak andere wer kwijzen en technieken voor te stellen die ertoe leiden dat de aanslag op de bodemschatten en de ruimte kleiner wordt, zodat wél aan de behoefte kan worden voldaan. Ter gelegenheid van dit jubi leum zal in oktober een over zichtstentoonstelling worden gehouden in Den Haag. hij wederom die provinciale wa terstaat tegenkomt, want het is bij provinciale verordening ver boden om zonder toestemming van de provincie buiten de be bouwde kom ligplaats te nemen. Niet alleen de burgers zelf zijn gebonden aan provinciale voor schriften en vinden daardoor controleurs van de provinciale waterstaat op hun pad: ook be drijven en ondernemingen heb ben met die controleurs te ma- nemen we het geval van een bedrijf dat iets fabriceert. Om dat te kunnen doen heeft dat bedrijf behoefte aan grondstof fen en energie. In het algemeen heeft het daarvoor de provincia le waterstaat niet nodig, behalve als het bedrijf die grondstoffen uit de bodem van Zuid-Holland wil halen en zij bestaan uit zand, klei e.d. of water. Het zijn dan weer die contro leurs van de provinciale water staat die in het beeld verschij nen om dat bedrijf te begeleiden op het glibberige pad dat afge legd moet worden om voor de winning van deze grondstoffen provinciale toestemming te krij gen. Daarmee is dat bedrijf niet klaar want, bij elk fabriekspro- ces ontstaat afval. Het bedrijf moet die afval kwijt. Opnieuw kan het bedrijf niet buiten de mannen van de provinciale wa terstaat want in vele gevallen is provinciale toestemming nodig voor de afvoer ervan. Het be drijf komt diezelfde provinciale waterstaat wéér tegen als het buiten de bebouwde kom ligt en op het fabrieksterrein opschrif ten of reklames wil aanbrengen die van de weg af zichtbaar zijn. Ook dat gaat niét zonder pro vinciale toestemming. Zo zijn er nog ettelijke provinciale veror deningen. Als die provinciale waterstaat zo sterk is betrokken bij het wel en wee van zijn inwoners en van de bedrijven dan spreekt het vanzelf dat diezelfde provinciale waterstaat probeert zoveel mo gelijk aan de wensen en aktivi- teiten van inwoners en bedrij ven tegemoet te komen. Dat gebeurt dan door voor die aktiviteiten op basis van bepaal de voorspellingen de behoefte aan bepaalde zaken zo goed mo gelijk te schatten en daarna na te gaan of aan die behoeften kan worden tegemoet gekomen. Op deze wijze zijn bijvoorbeeld Stijging huwelijksmoeilijkheden in Sassenheim Van een onzer verslaggevers BOLLENSTREEK Hoewel het aantal huipaan vragen in het afgelopen jaar is toegenomen blijkt er onder een groot aantal bewonen van de Bollenstreek- gemeenten Lisse, Sassenheim, Oegstgeest, Warmond en Hille- gom toch nog een fikse drem pelvrees te bestaan om in moeilijke omstandigheden de hulp van een maatschappelijk werkster te vragen. Met name in Lisse is dat het geval, zo blijkt uit het een dezer dagen verschenen jaarverslag van de Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Bollenstreek, die haar diensten ter beschik king stelt aan ruim 20.000 ge zinnen uit de vijf plaatsen. De drempelvrees in Lisse blijkt onder meer een gevolg te zijn van het optreden van maat schappelijke dienstverleners in vroeger jaren, waardoor nu nog steeds argwaan en vooroordeel heersen. Uit het rapport blijkt dat degenen die hulp afwijzen nog steeds van mening zijn dat de hulpverleners met dwang hun doel willen bereiken en dat de hulpbehoevenden slechts fungeren als marionettea Vooral in de nieuwbouwwijk Poelpolder is het aantal aanvra- gen voor maatschappelijke ulp zeer gering. Volgens de heer A. A. Claassen, directeur van de stichting, heeft het ge ringe aantal „noodkreten" niet zozeer te maken met „drempel vrees", als wel met het feit dat in de Poelpolder vooral veel mensen van buiten Lisse zich hebben gevestigd. „Men is zich nog aan het oriënteren. Hope lijk verbetert de situatie zich nog". Uit het rapport blijkt ook dat er in Lisse duidelijk onlust heerst over de plaatsingsprocedure van bejaarden in de twee be jaardentehuizen Eikenhorst en Rustoord. In Rustoord, een stichting, kunnen tot nu toe al leen nog maar protestants- christelijke bejaarden een plaatsje krijgen. Dat is duide lijk tegen het zere been van de groep die voorstander is van een niet-confessionele gebon denheid bij het opname-beleid, die ieder even veel kans wil geven. De heer Claasen: „Het is een erg gevoelige kwestie waar ik niet al te veel over kan zeg gen. Je moet voorzichtig zijn om de relaties met Rustoord geen schade aan te doen. Wel is zeker dat wat daar gebeurt volkomen legitiem is. Al kan ik me aan de andere kant ook wel weer die onlust voorstellen vooral omdat de wachtlijst voor Eikenhorst vrij groot is. Mis schien dat we in de toekomst nog wat aan het opname-beleid in Lisse kunnen veranderen. Op korte termijn zal dat echter zeer moeilijk zijn". Wat betreft de gezinsverzorging is de godsdienstkloof de laatste jaren aanzienlijk kleiner gewor den. Terwijl het zelfs een ge ring aantal jaren geleden nog vrij regelmatig voor kkwam dat bijvoorbeeld een gereformeerde gezinsverzorgster weigerde een r.k. patiënt te verzorgen, is die weerstand nu praktisch ver dwenen, zo blijkt uit het rap port. „Tegenwoordig komt de godsdienst vaak alleen nog maar ter sprake als we het idee hebben dat het voor de kliénten belangrijker is b.v. bij een lang durige hulpverlening waarbij moeder door een of andere re den afwezig is. Bij korte hulp verleningen of daar waar de huisvrouw thuis is, is de alge mene tendens dat men blij is als men hulp krijgt zonder dat daarbij de geloofsovertuiging van de gezinsverzorgster/help ster van doorslaggevende bete kenis is", zo staat er. Opvallend detail uit de rapporte ring van de Sassenheimse maatschappelijk werksters is dat er in deze plaats een stij gende lijn te zien is in het aantal problemen rond gezins-, huwelijks-, opvoedings- en le vensmoeilijkheden. Rond de vijftig procent van de in Sas senheim in behandeling zijnde gevallen valt onder deze cate gorie. De Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Bollenstreek draait nu drie jaar. Directeur Claasen: „Onze organisatie draait nu eindelijk op "volle sterkte. Alle kinderziektes heb ben we achter de rug. Na deze aanloopperiode gaan we ons beleid meer op de toekomst richten. We hebben gemerkt dat het maatschappelijk werk in dit deel van de Bollenstreek nog niet bij iedereen aanslaat. Daarom gaan we de komende jaren vooral veel aan actieve public relations doen. Die drempelvrees moeten we zien weg te werken". Ruim vierhonderd Voorhoutertjes hebben zich gistermiddag uitge leefd tijdens creatieve spelletjes in het jeugdcentrum aan de Boekhorstlaan. De spelletjes vormden een onderdeel van het vijf weken durende vakantieprogramma, dat de Jeugdraad Voorhout in samenwerking met vele plaatselijke verenigingen heeft samenge- Dit zijn Ronald Wassenaar, Theo Koomen, Alex v.d. Mey, Kees v.d. Zwet. Zij eindigden gisteren in de tweede etappe van de Tour de Lisse als resp. 1, 2e, 3e en 4e. Ronald Wassenaar voert nu het algemeen klassement aan. De groene trui kwam in handen van Erik Hulsman. In het algemeen ploegenklassement gaat Simca nu aan de leiding. In het algemeen springklassement leidt Theo Koomen. De prijs voor de ongelukkigste renner was gisteren voor Harrie v.d. Berg. Vanavond om half acht lost tweevoudig Tourwin naar Leen v.d. Linde uit Noordwijk op het Engelplein het startschot voor een ploegentijdrit. Na deze rit rijden de rennertjes nog een individuele rit over 2 ronden. LEIDSCHENDAM - Het trot toir, dat gemeentewerken langs de Vliet bij de Leidsekade aan het aanleggen is, wordt in een adres van bewoners "een la chertje" genoemd, "onze kinde ren zullen we voortaan met zwemvestjes aan naar school moeten sturen, een stoepje aan de Vliet". In het adres dat van circa 120 handtekeningen die vergezeld, wordt echter eerst gewezen op het, door de nieuwe woningen in zuid, veel drukkere verkeer. Indertijd is door het gemeente bestuur op de Leidsekade en de Oostvlietweg een snelheidsver bod ingesteld, echter alleen voor vrachtverkeer. Het verkeer, trot toirs hebben daar altijd ontbro ken houdt veel te weinig reke ning met de jeugd en heeft "ma ling aan de overigens veel te weinig politie—contróles". Plaatsen van verkeersdrempels vinden de bewoners de ideale Over het smalle trottoirtje pal langs de Vliet zegt het adres dat het wel haast zeker is dat er weinig gebruik van zal worden gemaakt en dat gehoopt wordt dat dit nieuwe gevaar door des kundige personen onder de loep zal worden genomen. Geldboete voor vernielers uit Valkenburg Den Haag/Valkenburg "Zo maar", luidde het enige mo tief van een 20-jarige inpak- ker, een 20-jarige bloemist en 20-jarige kelner, allen uit Valkenburg, die zich gisteren voor de Haagse politierech ter moesten verantwoorden, omdat zij vernielingen had den gepleegd. Op de Langebrug hadden ze een voertuig omgekiept en beschadigd. De officier zag er de lol niet van in de spul len van derden te vernielen. 0 Ds. De Heer heeft gister avond in club huis De Mirt aan de Lage Rijndijk in Lei den afscheid genomen van De Jeugdhaven. Velen kwamen hem de hand drukken. Ds. De Heer is benoemd tot di recteur van de telefonische hulpdienst in Breda. Leiderdorpers lieten het afweten LEIDERDORP "Teleurg'e- steld ben ik zeker. Ik had beslist meer belangstelling van de zijde van de flatbewoners verwacht. Misschien hebben we het toch, zoals sommigen mij al hebben gezegd, op een verkeerd tijdstip willen doen. Maar we geven de moed niet op", zo vertelt de heer J. M. Oudendorp, secretaris van de Stichting Recreatieruimte Engelendaal. Afgelopen zater dag zouden de bewoners aan de Schans en Dreven samen met het bestuur van de Stichting het recreatiegebouwtje achter de Beukenschans een verfje geven. Dat was nodig, wil het mogelijk zijn het gebouwtje nu eindelijk op korte termijn eens in gebruik te nemen nu het al bijna een jaar wacht op de gebruikers. Geprogrammeerd was om 09.00 uur 's morgens te beginnen; om half twaalf hield de heer Ouden dorp het verder wel voor gezien. De hele morgen had hij in z'n eentje staan schilderen. Geen enkele bewoner kon óf de be langstelling opbrengen dan wel was niet in de gelegenheid om te helpen. "Ik weet dat er grote belangstel ling is voor dat wijkgebouwtje", aldus Oudendorp. "We hebben voordat we er mee begonnen een enquête gehouden onder de bewoners en toen bleek dat 400 van de 700 gezinnen zeer posi tief stonden tegenover het idee en voor de realisatie zelfs tal van suggesties deden. We gaan daarom maar door, al wordt je er soms wat moedeloos van. Waarschijnlijk zal het en aan de late aankondiging èn aan de vakantieperiode liggen dat het wat tegen viel". Als alles nu verder mee zit, kan het gebouwtje in september in gebruik worden genomen. "De laatste hindernis is nog CRM", zo meent Oudendorp. Kinderboerderij in De Houtkamp LEIDERDORP De kinder boerderij in De Houtkamp zal morgenmiddag tussen 14.00 en 16.00 uur in gebruik worden ge nomen. De officiële opening vindt plaats op vrijdag 8 augus tus om 16.00 uur. In de kinderboerderij zijn in middels al een groot aantal die ren ondergebracht zoals scha pen, kippen, duiven, geiten, hangbuikzwijntjes, konijnen en een ezel. Deze laatste zal zelfs binnenkort bevallen van een jong. In de kinderboerderij kunnen de kinderen vrij tussen de ver schillende dieren rondlopen. Hekken sluiten de verschillende gebieden voor de dieren, niet voor de kinderen, af.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4