Sprintzege met smaakje voor Jacques Esclassan Met rugzak van 25 kilo langs route van Tour PORTRET VAN DE WINNAAR JUUL BRUESSING DANKZIJ PLOEG EERSTE PLAATS DINSDAG 1 JULI 1975 PAGINA II (Van onze speciale verslaggever) JOOP ZOETEMELK OORDEELT dagprijzen flJe zou de laatste twee da gen de stilte voor de storm kunnen noemen. Op weg naar Le Mans gebeurde er niet veel. Even ging in het begin van de etappe Momer er vandoor, maar iedereen reageerde prompt en daar na is het heel lang rutig gebleven. De meeste renners hadden daar geen enkel bezwaar tegen, want zij hebben in België en Noord—Fran krijk heel wat geleden. Bo vendien leende het par koers zich niet zo voor ont snappingen. Het waren mooie, brede en goedl pen de wegen en we hadden vaak de wind in de rug. Het was niet verwonderlijk dat de volledige groep ten slotte het autocircuit van Le Mans bereikte. Want in de finale van de etappe hadden de ploegen van Mo- ser en Merckx en ook die van ons de wedstrijd ge controleerd. Niemand kon ontsnappen, ook al omdat in de laatste kilometers zeer hard werd gefietst Ik heb niet deelgenomen aan de sprint ik rijd de Tour niet om een paar dagritten- prijzen te winnen, ik neem liever tot aan de berfen zo weinig mogelijk risico. Soms beklaag ik de sprin ters, die moeten het gevaar lijke werk in zo'n massa sprint opknappen, maar daarvoor zijn ze aangeno men. Straks is het de beurt aan ons koplieden, die moe ten dan in de bergen in de afdalingen risico's nemen om de posities te verdedi gen. In die etappes kunnen de sprinters freewheelen. Op die manier is het werk in de ploeg toch aardig ver- Tour in cijfers Ronde van Frankrijk Oe uitslag van de vierde etappe: Ver- •alltee-Le Man» (223 km): 1 Esclassan (Fra-de Muer) 5.26.32. 2. Van Linden (Belg-Ferretti), 3. Mintkiewicz (Fra-Sta- blinski). 4 Bazza (Ita-Fontana). 5. Smit (Ned-Liebregts). 6. Wasemael (Bel-de- Gribaldy). 7 Vicino (Ita-Fontana). 8. Ga- vazzi (Ita-Fontana). 9. van Springel (Bel- Schotte). 10. Santambrogio (Ita-Ferrei- ti), 11. Verplancke (Bel-Schotte). 12. Hoban (Eng-Caput), 13. Perin (Fr»-Ca- put). 14. Guttierez (Fra-Gribaldy). 15. Kuiper (Ned-Liebregts). 16 Antonini (Ita-Fontana). 17. Merckx (Bel-Lelan- gue). 18. Moser (Ita-Bartolozzi). 19. De- lepine (Fra-Schotte. 20 A. van Vlier- berghe (Bel-Gribaldy), 21 Priem (Ned- Liebregts) 5.26.32, 27. Vianen (Ned-Ca- put). X. Karstens (Ned-Stabline- ki). 45. Knetemann (Ned-Capit), 46 Zoetemelk (Ned-Caput), 86. ben Hertog (Ned-Liebregts). 119. Koken (Ned-Lw- bregts). 122. Kamper (Ned-Liebregts) allen in dezelfde tijd, 131. Prinsen (f«fed- Liebregts) 5.27.07 Het algemeen kteesemerM: 1. Moeer (Ita-Bartolozzi) 16 uur, S4 min. en 39 sec, 2. Merckx (Bel-Letangue) op 2 sec, 3. Pollentler (Bei-Schone) op 14 sec, 4. Thevenet (Fre-De Muer) op 1.17 min, 5. Van Springel (Bel-Schotte) op 1.18, 6. Battaglln (Ita-Fontena) op 1.22, 7. Glmondl (Ita-Ferrsttl) z.L, 8. Van Linden (Bel-FerrotU) op 1.27, 9. Poull- dor (Fra-Caput) Z.L. 10. Godefroot (Befc Schotte) op 1.28., 11. Oe Meyer (Bel- Schotte) op 1.29,12. Van kwpe (BeiSte- bllnskl) op 1.36, 13. Zoetemelk (Ned- Caput) op 1.39, 14. Rottlers (Bet-Leian- gue) op 2.18, 15. Hazard (Fre-Caput) op 2.30, 16. Karstens (Ned-StabUnakl) op 2.33, 17. Knudsen (Noor-fontena) op 2.35, 18. Kuiper (Ned-Liebregta) op 2.39, .19. Hoban (Eng-Caput) op 2.41. 20. Dangulllaume (Fra-Oe Muer) op 2.45, 65. Den Hertog (Ned-Llebregta) op 4.51, 66. Priem (Ned-Llebregta) Z.L, 101. Prinsen (NedLIebregts) op 5.54, 102. Knetemann (Ned-Caput) op 6.17, 106. Kamper (Ned-Llebregta) op 7.29, 110. Vlansn (Ned-Caput) op 7.33, 117. Sm» (Ned-Liebregts) op 7.47, 122. Ko ken (Ned-Uebregts) op 7.52. Het puntenklassement: 1. Ven Unden 121 punten, 2. Esclassan (Fra) 93, 3. Moser (lta)81. 4. Merckx (Bel) 71. 5. Rottlers (Bel) 65. Het dagploegenklassement: 1. Fontank (Bazzan, Vicino, GavazzJ) 16 uur, 19 min en 36 sec (19 plaatsen), 2. Ferrettl (Van Unden, Santambrogio, Qlmondi) z.t. 37 plaatsen), 2. Ferrettl (Van Un den, Santambrogio, Glmondl) Z.L 37 pl, 3. Schotte (Van Springel, Verplancke, Deleplne) z.L 39 pl, 4. Grlbaldy (Wase mael, Guttierez. Van Vllerberghe) z.t 40 pl, 5. Uebregts (Smit, Kuiper. Priem) z.L 41 pl, 6. Stabllnskl (Mintkiewicz. Martinez, Telrtinck) z.L 51 pl. LE MANS We zagen hem gisteren in de verte eerst moeizaam tegen een heuvel opklimmen. Een man op een racefiets In een groen/gele Tim-Oll-trul. Hij reed op bet parkoers van de Tour de France, ongeveer drie kwartier voor de renners. Toen we dichter bijkwamen hoorden we het publiek hem luid aanmoedigen en applaudisseren en we zagen dat de man vriendelijk wuifde naar de mensen. Hij droeg een grote rugzak, die erg zwaar leek en toen we naast hem gingen rijden, zagen we dat hij zweette als een paard. We draaiden het raampje van de auto open en hij stelde zich onmiddellijk hijgend voor. „Ik heet Servaas Verstappen, ik ben 28 jaar en ik woon in Roermond. Ik rijd in mijn eentje de Tour de France". De Tour de France. „Ja", antwoord de hij, „ze geloofden in Roermond niet dat ik het zou doen. Reken maar erop dat ik Parijs haal, ik ben niet bang voor de bergen, ondanks mijn rugzak die 25 kilo weegt". pech Hij haalde zijn drinkfles tevoorschijn en nam een slok. Zijn benen maalden in een hoog tempo door. „Gisteren op weg naar Versailles heb ik pech gehad", zei hij, „er sprongen drie spaken uit mijn wiel en ik kreeg twee lekke banden. Maar ik zet door, niets kan me tegenhouden. De eerste dagen kreeg ik pijn aan m'n zitvlak Ik heb daar olie opgesmeerd en toen ging het weer. De mensen zijn overal erg vriendelijk voor me. Ik slaap in het hooi en meestal geven de boeren me ook te eten. Gisteren in Versailles heb ik bij een schilder in huis geslapen. Voor ik naar bed ging, bakte hij een biefstuk met aardappels voor me, en hij zette een grote kom met sla en tomaten op tafel. Ik hoefde er niets voor te betalen". obstakel Wordt hij halverwege de etappe ook bevoorraad zoals de renners, die een etenszakje krijgen met rijstevlaatjes, fruit en suikerklontjes? „Nee ik krijg niets", antwoorde hij, „Ik heb een bus zwarte koffie bij me, echte Franse koffie, een appel en een sinaasappel, daar rijd ik de hele dag op. Oh, elke dag neem ik ook nog vier vitaminetabletten, maar geen doping, die heb ik niet nodig". Het enige obstakel voor Servaas Verstappen vormen de Franse gendarmes. Twee uur voordat de Tour de France passeert is het verboden op wegen van de route te rijden. „In Roubaix hebben ze me aangehouden", zei hij, ,Jk mocht niet verder, maar ik heb via een omweg toch de finish bereikt Nu beginnen de agenten mij zo langza merhand te kennen en ze waarderen dat ik mijn eigen Tour rijd. Daarom verwacht ik de komende weken geen problemen meer". Tot Parijs Hij greep het stuur vaster in zijn handen, boog de rug met de zware rugzak erop, en begon aan de zoveelste heuvelkiim van die dag. De zon brandde op zijn hoofd, het zweet liep langs zijn hals in een straaltje naar beneden. Toch lachte hij, toen wij verder reden, en riep: „Tot in Parijs! (Van onze speciale verslaggever) LE MANS Een mans als Jac ques Esclassan wint bijna elke dag een prijs. Hij is razendsnel in de sprint en met dit belangrij ke wapen op zak verdient Es classan als beroepsrenner al enige jaren een goede boterham. Want elke grote ploeg heef te genwoordig zo'n sprinter in dienst Bianchi heeft Van Lin den, Flandria heeft Maer ens, Frisol heeft Smit Brooklyn heeft Sercu en De Vlaeminck en Peugeot rekenen in de massa sprint op Esclassan. Als we de proloog in Ch rleroi even buiten beschouwing laten, blijkt dat zo'n sprinter zijn geld wel opbrengt. In Molenbeek eindigde Esclassan als veertien de, in Roubaix als twaalfde, in Amiens als vierde, in Versailles als derde en gisteren won hij de etappe. Jacques Esclassan is 26 jaar en woont in Casteren. Hij is geen groot etapperenner (75ste in de Tour de France van het vorig jaar), maar hii valt op onderweg en maakt aoor het winnen van etappes publiciteit Dit seizoen heeft hij al een be langrijke overwinning geboekt Hij won de „national" een in Frankrijk hoog aangeslagen klassieke wedstrijd over 314 ki lometer. Voor Esclassan was de etappezege van gisteren zijn vijfde overwinning in dit sei zoen. Hij zegevierde in een etap pe van Parijs-Nice voor Bitossi, Guimard en Maertens, hij won dus ook de „National" en verder nog twee criteriums. Esclassan heeft voor deze Tour zijn zinnen gezet op de groene trui, maar hij ondervindt voor de eerste plaats in het puntenklassement veel concurrentie van Moser en Van Linden. Jacques Esclassan Zoetemelk en Vianen willen best blijven LE MANS Joop Zoetemelk heeft de mededeling dat zijn ploeg ook volgend jaar zal blij ven bestaan met voldoening aanvaard. Het ligt voor de hand dat hij ook volgend jaar dezelf de trui zal dragen. „Ik heb", stelde Zoetemelk, „niets te kla gen. Ploeg, geld en materiaal zijn uitstekend, waarom zou ik wat anders zoeken". Gerard Vianen dacht er net zo over. „Als zij mij nog willen hebben zal ik graag nog een jaar bijtekenen. Ik koers nog altijd met plezier en de voor waarden bij deze ploeg zijn goed. Als dat zo blijft wil ik ook best blijven". - Rik van Linden ligt met de tenen nog in de toeclips op het asfalt. Hoewel er een ambulance aan te pas kwamen bleken de verwondingen van de Belg zich te beperken tot schaafwonden. Hij kon lopend naar het podium waar hij een schone groene trui kreeg aangemeten. (Van onze speciale verslaggever) LE MANS Jacques Esclassan heeft Frankrijk zijn eerste overwinning in de 62e Tour bezorgd. Een sprintoverwinning met een smaakje, dat niet alleen Rik van Linden bitter op de tong lag. Van Linden, kwam vlak over de streep ten val, maar de jury oordeelde echter dat er voor de streep niets onregel matigs was gebeurd en dat de val van de Belg een gevolg was van een ongelukje waaraan niemand schuld had. Esclassan is Fransman en een begenadigd sprinter, die in de laatste jaren niet bepaald de reputatie van een correct renner heeft opgebouwd. Bij dat werk had hij gistermiddag nog een bondgenoot. Zijn ploegmakker Guy Sibille, die op het brede autocircuit in de laatste bocht omhoog stuurde en daarmee een aantal tegenstanders van Esclassan naar de fuik aan de balustrade voerde. De kijkers zagen overigens in de bewogen eindsprint het enige echte gevecht van een rit die in het teken bleef van de wapen stilstand. Dat het gemiddelde toch rond de veertig kilometer uitkwam, werd veroorzaakt door de wind die het veld vrij wel van Versailles tot Le Mans in de rug blies. Moser, de leider uit het klasse ment, presenteerde zich niette min op het circuit van Le Mans, waar drie ronden moesten wor den afgelegd, voortdurend in de eerste rijen van het veld. Alleen toen het sprintersgeweld werke lijk losbarstte, trok hij zich enigszins terug, zelfs een vurig jong coureur stort zich niet in het gevaar als er alleen wat franken en geen seconden zijn te verdienen. Daarvoor had nie mand zich serieus ingezet tussen Versailles en Le Mans. Afschuwelijk Nadat Theo Smit als winnaar van de dagelijkse premiesprint op het podium te Le Mans was gehuldigd, zag hij nog een bee tje bleek. „Afschuwelijk was het, die sprint. Het is de eerste keer dat ik werkelijk heb mee kunnen doen, maar wat is dat levensgevaarlijk-" Het gevaar van een dergelijke massale eindsprint werd door meer renners aangehaald. Door Cees Priem bijvoorbeeld, die een vergeefse poging had onder nomen om weg te komen. „Daar zag ik meer heil in dan met zijn allen op de laatste paar honderd meter te vechten. Wegkomen was er niet bij. Het kost al zo veel moeite om voorin te komen. Durf trouwens ook, en een aan tal van ons heeft die lef nog niet." Gerard Vianen, gelouterd in het rondewerk, heeft de angst om te vallen nog altijd niet van zich kunnen afzetten. „Op sommige momenten was ik gewoon blij dat er vangrails waren. „Je hebt het namelijk niet alle maal zelf in de hand als er mannen als Esclassan bij zijn. Dat is een schurk, die zit altijd raar te zwiepen. Hij heeft Van Linden moedwillig opzij gere den." Die laatste gedachte leefde ook bij de Belg, die enkele meters over de streep op topsnelheid tegen het asfalt smakte. Als door een wonder kwam hij zo goed terecht dat hij onmiddel lijk daarna, via de Belgische televisie de thuisblijvers kon meedelen dat er niets ernstigs aan de hand was. Wielrenners noemen flinke schaafwonden op heup, knieën, dijbeen en enkel lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Duidelijk is te zien dat de botsing tussen Esclassan en Van Linden (rechts) pas na de streep ontstond. Als de Fransman zijn rivaal niet zou hebben geraakt zou hij wellicht zelf tegen de vlakte zijn gegaan door de zwie per die nij maakte. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii niets ernstigs. Een zo mogelijk nog groter wonder was dat de ruim honderd renners, die na hem over de streep kwamen, hem allemaal konden ontwij ken. Daardoor kon Van Linden te voet het parkoers verlaten. Zijn plan om te protesteren werd door de commissarissen in de kiem gesmoord met de bewe ring dat er niets onregelmatigs was gebeurd. Van onze speciale verslaggever Jean Van kilometer tot kilometer LE MANS De vierde etappe (Versailles - Le Mans, 223 km) van de ronde van Frankrijk had het volgende verloop: Km 1: vertreksein voor 134 ren ners. Silva had zondag de strijd gestaakt, Mendes (Frisol), Cael (Flandria) en Bergamo (Fonta- na) startten niet Km 13: doorkomst op de Cote de Porte Royal (vierde catego rie): 1. Van Impe, 2. Torres, 3. Misac. Km 61: groepje van een dozijn renners, bij wie Koken, even weg. Km 79: Smit wint dagelijkse premiesprint voor Demeyer en Sibille. Km 191: lekke band Poulidor, Vianen staat wiel af. Knete mann helpt mede bij het „terug brengen" van Poulidor en moet zich daarna nog een keer laten afzakken om Vianen op te ha- lea Km 223: Esclassan wint eind sprint van vrijwel volledige pe loton voor Van Linden. Smit vijfde. Van Linden valt enkele meters over de eindstreep. Mo ser behoudt gele-, Van Linden groenetrui. 1153 winnen. Maar zijn vluchtpoging werd in de 21ste. ronde verijdeld. Een tempoverhoging van het pelo ton was hem te machtig en de hoofdmacht kreeg aansluiting onder aanvoering van Piet van Leeu- Het zat er dik in dat een SOKA-renner zou gaan winnen. Elf ronden voor het einde viel de beslis sing. Bruessing demarreerde en een eendrachtige samenwerking van de Soka Flandriaploeg zorgde ervoor dat hij niet meer werd ingehaald. Hijzelf haalde zelfs het peloton in en was daarmee volle dig zeker van de winst. De groep van vier viel uiteen in twee delen, terwijl Piet van Leeuwen, de renner van het organiserende Swift, nog uit het peloton wegreed en daarmee de zesde plaats De voorsprong van de eerste vijf was zelfs nog groot genoeg om de bonificatiepunten binnen te halen, waardoor de positie in het ploegenklasse- ment voor SOKA-Flandria na de eerste van de zes ritten al erg rooskleurig is. Uitslag eerste etappe: 1. Juul Bruessing (Soka Flandria) 80 km. in 1.58.47, 2. Jacques Vooys (de Kampioen) op 34 sec., 3. Jocelyn Lovell (Soka Flandria) op 45 sec. 4. Jan Huisjes (Soka Flandria) zelfde tijd, 5. Frans van der Enden (WWV) zelfde tijd, 6. Piet van Leeuwen (Swift) op 1.12, 7. Ger Mak (Schiedam), 8. Rob Kroep (Caballero), 9. Wim Liebrechts (Sparta). 10. Sjaak Schuitemaker (Ca ballero) allen in dezelfde tijd als Van Leeuwen. De beslissende ontsnapping in de eerste etappe van de avondzesdaagse, waaruit Juul Bruessing als winnaar tevoorschijn zou komen. (Van onze sportredactie) LEIDEN Twee ploegen hebben gisteravond het koersverloop bepaald. Van de eerste etappe van de internationale wieier avondzesdaagse (IWAZ). Dat was in de eerste plaats in de sterke equipe van Soka-Flandria, die met drie man betrokken was bij de beslissende ontsnapping, die vijf ren ners half koers forceerden. De Soka-delegatie was in die kopgroep zo oppermachtig dat Juul Brues sing zeer eenvoudig de eerste etappe op zijn naam kon brengen. De tweede opvallende ploeg gisteravond op het parkoers aan de Leidse Rooseveltstraat was West Duitsland. Met name Gregor Braun en Helmuth Rittefeld waren zeer actief. Het was Gregor Braun die als eerste een ontsnapping waagde. Al in de tweede ronde reed hij met opvallend veel gemak weg uit het peloton. Die vroege solo leek een plaagstootje voor de bepaald niet hard fietsende hoofdmacht, maar het werd ernst toen Braun vier ronden later al een voorsprong had opgebouwd van rond de twintig seconden. Juul Bruessing, de latere winnaar, schudde de hoofdmacht wakker, maar Roland Weissinger, - geen ploeggenoot van Braun. stopte het peloton af, waardoor Braun aan de leiding kon blijven. Sterk koersend verzamelde de Westduitser zo zijn punten voor de leidersprijs, die hij ook zou gaan

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11