Muhammed Ali behield troon in iubileumduel Zenuwen weerhielden Betty Stöve van sensatie tegen Chris Evert Joe Bugner bleef de Feest bij Eindhoven na subsidiebesluit VAN TUYLL STOPT MET BASKETBALLEN Amerikaanse aan rand van nederlaag „keurige bokser" DINSDAG 1 JULI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA .11' Een typerende foto voor het gevecht Ali-Bugner. De regerende wereldkampioen die van „binnenuit" alle kracht in een stoot legt en de uitdager die veel in dekking moest. die tot een explosie van kracht kan leiden. Weer keurig Dat alles wist Muhammed Ali vannacht. In de verzengende temperatuur het was zeven entwintig graden voerde Ali onder een gloeiend plastic ring- dak zijn aangekondigde strijd plan uit. „Ik zal steeds aanval len", had hij gezegd. Lichtvoe tig, conditioneel sterk en al zijn routine in het geding brengend, bestookte hij Bugner die al zijn technische gaven, zijn sterke verdediging en zijn uithoudings vermogen moest aanspreken om de onophoudelijke attaques van Ali te doorstaan. Joe Bugner bokste weer keurig. Maar wat doet een bokser zon der eindstoot tegen een ringgi- gant die al sinds 1960 professio nal is en vastbesloten was ook deze vijftigste partij te winnen. Joe Bugner, hoe knap ook bok send, kon Ali in deze jubileum wedstrijd niet verontrusten. Zijn gesloten dekking ging zelfs openingen vertonen en in de dertiende ronde van' dit in hoog tempo gebokste duel wankelde Bugner onder een roffel van hoeken op hoofd en lichaam en verwerkte hij met moeite een zware rechtse. Maar hij stond de vijftien ronden uit en nam de lovende woorden van Ali in ontvangst: „Bugner was voor mij zeker zo lastig als destijds Frazier, die ik in oktober ont moet. Ik wil ook Ken Norton en George Foreman nog een revan che toestaan en daarna wordt Joe Bugner mijn opvolger. Hij heeft de kwaliteiten". Ali's trai ner Angelo Dundee zei: „Ali was zo goed dat Frazier het einde niet zou hebben gehaald". En Bugner: „Ik verloor van 's werelds beste bokser. Mijn tijd komt nog want ik word wereld kampioen". Muhammad Ali knikte en moet gedacht hebben „maar niet zo lang ik in de ring Met dit jubileumgevecht mee (zes milnoen gulden) verdiende Ali in zijn langdurige profcar rière in totaal zestig miljoen gul- Nog twee Nog twee wereldkampioenen behielden hun titel. In de Madi son Square Garden te New York verdedigde de Argentijn Victor Galindez zijn wereldti tel (WBA-versie) in het half- zwaargewicht met succes tegen zijn landgenoot Jorge Ahuma- da. Op dezelfde avond behield Carlos Monzon, eveneens uit Argentinië, zijn kampioensgor del in het middengewicht (WBA-versie) door uitdager To ny Licata (VS) door interventie van de scheidsrechter in de tiende ronde te verslaan. Licata, tien jaar jonger dan Monzon (33), was neergegaan in de achtste en tiende ronde. Te voren had hij enorm veel moe ten incasseren en dat bracht scheidsrechter Tony Perez ertoe de strijd na twee minuten en drieënveertig seconden in de tiende ronde te staken om Lica ta een volledige afstraffing te besparen. Monzon bokste zijn achtennegentigste partij en be haalde op Licata zijn negenen zeventigste zege in successie, waarover hij elf jaar deed. In zijn carrière verloor Monzon slechts driemaal en bokste hij negen keer onbeslist. Zestig van zijn achtennegentig partijen won hij door k.o. of opgave van zijn tegenstander. (Van onze sportcorrespondent) Eindhoven Na een discussie van ruim twee uur, waarbij voor- en tegenstanders hun mening niet onder stoelen of banken staken, heeft de gemeenteraad van Eindhoven het voorstel van B en W om de voetbalvereniging Eindhoven te subsidiëren met een toch nog grote meerderheid van 27 stemmen voor en slechts zes stemmen tegen, aangenomen. Onmiddellijk hierna brak op de publieke tribune een waar feest los. De kreet "Eindhoven zou wezen, Eindhoven zal zijn", klonk uit enkele honderden kelen. Ook in de aula werden een groot aantal belangstellenden door een speciaal voor dit doel aangelegde geluid sinstallatie over het verloop van de debatten op de hoogte gehou den. De besluiten komen erop neer, dat de gemeente Eindhoven af zou zien van haar regresrechten op eerder verstrekte leningen. Een subsidie verlenen van 100.000 gulden voor het liquiditeitstekort, voortvloeiende uit het seizoen 1974/75. Gedurende drie seizoenen zou bovendien een subsidie worden verleend van 100.000 gulden per jaar. Hierbij is de restrictie opgenomen dat arbeids- en transferovereenkomsten alleen mogen worden aangegaan met toe stemming van het college van burgemeester en wethouders. (Van onze sportredactie) LEIDEN/DELFT Pieter van Tuyll stopt met basketballen. De 2.14 meter lange speler van het Delftse Punch en het Nederlands team heeft besloten een punt achter zijn carrière te zetten. Van Tuyll, die momenteel op vakantie is bij zijn ouders in het Zeeuwse Aagtekerke: „Mijn besluit staat op dit moment vast". Over de redenen van zijn besluit wil Van Tuyll niet verder uitweiden. Een belangrijke rol speelt uiteraard ook de mogelijke studie aan de Sorbonne in Parijs, die Van Tuyll wellicht het volgend jaar gaat volgen. Daarover volgt deze maand een laatste gesprek. Punch zegt nog niets te weten. Publiciteitsman Frits van Dongen: „Dat zijn loze geruchten. Van Tuyll speelt volgend jaar bij ons". Tips voor Duindigt :Van onze paardesportmedewer- ker) DEN HAAG Zeven draverij en en drie rennen staan er mor genmiddag (2.30 uur) op het pro gramma op de Wassenaarse baan Duindigt. De tips: ARNHEMPRIJS: Noble Duke, Nathalie Prise en Lord Easter. ANKEVEENPRIJS: Mike H, Nenuphar en Mae West. ADUARDPRIJS: Lukie B, Kingston Agian en Lord Tul penburg AMBITION 's GIRLPRIJS: Po seidon, Yvonne en Lismora. AVERGEESTPRIJS: Keino, La- rens Trots en Juweline J. KING'S EAGLE-PRIJS: Pa trick, Woodfeet's Hope en Sain- te Nitouche. AMSTELVEENPRIJS: Manza Buitenzorg, Iduna J en Isnat- han. ALKMAARPRIJS: Larens Aba- ka, Karol Hagheweyde en Mar co IJmuiden. LILY AN HAWKPRIJS: Heros, Quick Nanny en Woodfeet's Omega. APELDOORNPRIJS: Narko Buitenzorg, Nok en Nesstar Dear. an een SDeciale verslas- ;Van een speciale verslag gever) KOEALA LOEMPOER Ook in de bokssport herhaalt de geschiedenis zich. Twee jaar geleden reisde Joe Bugner, Euro pees kampioen in het zwaargewicht, naar Las Vegas. Op 14 februari 1973 ontmoette hij daar Muhammed Ali. Bugner verloor op punten. Van nacht (Nederlandse tijd) stonden de twee weder om tegenover elkaar, in het Merdekastadion van Koeala Loempoer dat be paald niet was uitgelo pen om het gevecht te aanschouwen. Slechts vijftienduizend toeschou wers zagen Joe Bugner weer de volle partij uit- boksen maar er was geen twijfel mogelijk wie de winnaar was. Muham med Ali werd zowel door de Japanse scheidsrech ter Takeo Ugo (score 73- 67) als de twee juryleden Ken Brady (Australië, 72- 65) en Suthee Promjara (Thailand 73-62) als over winnaar aangewezen. Ah kreeg negen van de vijftien ronden op zijn naam, Bugner twee en vier ronden eindigden onbeslist Muhammed Ali had ook deze aanval op zijn troon afgeslagen. En hij zal niet stop pen, zoals hij in een „afwezig" ogenblik had aangekondigd. Na dat hij dit jaar al tegen Chuck Wepner, Ron Lyle en vannacht tegen Bugner met succes zijn wereldtitel had verdedigd, zal hij dat in oktober weer doen, tegen Joe Frazier. Toen Joe Bugner, afkomstig uit Hongarije, eenentwintig jaar was stapte hij als een „grote" de Britse bokswereld binnen. Hij veroverde de Britse titel door Henry Cooper te verslaan. Bugner had een eind gemaakt aan een Britse bokslegende door de onwaarschijnlijk popu laire Cooper zijn titel te ontne men. De Britten hadden het voor onmogelijk gehouden dat de weliswaar atletische maar „schuchtere" bokser Bugner het nationale instituut Cooper zou overvleugelen. Bugner ontnam daarna de Duitser Jürgen Blin zijn Europese titel en op 16 ja nuari 1973 brak zijn belangrijk ste dag aan. In de Royal Albert Hall in Londen verdedigde hij zijn Europees kampioenschap tegen de Nederlander Rudi Lub bers en bij winst, zo was hem beloofd, zou hij in Las Vegas in de ring komen tegen Muham med Ali. Bugner won, weer op die „afstandelijke" manier waarbij het lijkt alsof hij zich geneert zijn tegenstander te ont mantelen. De Britse matchmakers Mike Barrett en Mickey Duff organi seerden onmiddellijk een sup- portersreis naar Las Vegas'. Tweehonderd pond inclusief de entree in het vermaaksoord en vijf overnachtingen in het be faamde Thunderbirdhotel. Ont goocheld kwam manager Andy Smith terug met zijn pupil Bug ner, die weer „keurig" had ge bokst maar hem was nog zo ingeprent dat hij nu eindelijk eens moest ontploffen, eindelijk een killer moest worden, een sloper in de ring. Joe Bugner kon het niet. Technisch kwam hij weinig te kort maar hij was weer alleen de zeer knappe bok ser, die in zijn machtige lichaam niet de vulkaan voelt branden Wil Bunschoten overleden HILVERSUM In Hilversum is afgelopen vrijdag de bekende zwemtrainster Wil Bunschoten- Van Breukelen overleden. Wil Bunschoten werd 54 jaar. De crematie heeft gisteren in alle stilte in Utrecht plaats gehad. tWil Bunschoten-Van Breukelen is een van die figuren in de nationale zwemwereld geweest, die bij hun leven bijna reeds een legende waren. Zelf geen zwemster van allure, zij was alleen gevreesd als waterpolos- peelster, had zij zich een kennis van zwemsport eigen gemaakt die bijna uniek mag worden ge noemd. Wil Bunschoten stond bekend als een „harde", een vrouw die geen tegenspraak duldde, die door haar natuur methoden echter zwemsters kweekte, die tot ver over de landsgrenzen befaamd werden. 'Van een speciale verslag gever) LONDEN „Bedankt, je speelde goed." Chris Evert zei het met een ge spannen lachje. Even lan ger dan gewoonlijk hield de Amerikaanse de hand van Betty Stöve vast, als moesten schrik en angst wegvloeien in deze lichte aanraking. Chris Evert had Betty Stöve versla gen, zij won de Wimble- don-kwartfinale op baan één met 5—7 7—5 6—0 en gaat door, naar de halve eindstrijd, misschien weer de finale en de titel. Maar als Chris Evert het haalt zal ze toch terug denken aan de partij te gen Betty Stöve op 30 juni, die voor haar het einde had kunnen zijn. Als iemand ooit de kans heeft gehad Chris Evert, de 20-jarige tennis-machine uit Florida, te overmeesteren dan was het gis teren Betty Stöve. De Nederlandse beroepsspeel ster is ook dicht bij de zege geweest, die de sensationeelste van het 98e Wimbledon zou zijn geweest tot nu toe. Doch toen het er werkelijk naar begon uit te zien dat Christine Marie Evert zou blijven in de strijd, toen ging alles opeens helemaal mis voor Betty Stöve. Zenuwen, verkramping, de angst om toe te slaan, dit alles manifesteerde zich in een paar onnodig gemis te punten, een slordig geslagen volley of een ongecoördineerde smash. Het is het spel van Betty Stöve, alles of niets. Vaak was het dit keer alles, zoals in de eerste set. De 30-jarige Nederlandse num mer een (door de KNLTB) niet op de nationale ranglijst ge plaatst wegens „gebrek aan ge gevens") sloeg zich via 4—2, 4—5 en 7—5 kranig door de eerste set. Twee setpoints tegen in de tiende game, het deerde niet. Het was Betty Stöve die Chris Evert met perfecte groundstro- kes naar de hoeken stuurde, die de frele Amerikaanse met haar eigen wapens bestreed. Vooral de scherp gesneden backhand leverde veel punten op. Toch waren er toen al de bekende zwakke momenten, die ern stig toenamen in de tweede reeks. Evert, hevig puffend bij haar opslag, snelde naar 5—2 en leek in voor een snel herstel. Maar Betty Stöve kwam terug. Via 5—3 op love (vier directe winners), 5—4 op de wervice van Evert en 5—5, weer voor nul. „Ik vond dat ik een kans had", aldus de 30-jaripe Neder landse, „ik kon haar soed onder druk houden. Maar mijn spel is natuurlijk veel riskanter. Ik ben de aanvaller, zij wacht af. En dat houd je vaak niet vol." Betty Stöve bezweek inderdaad. Er slopen dubbele fouten in haar spel, zeven in totaal. En omdat Evert toch erg weinig fouten maakt, omdat zij tien jaar jonger en met haar Ame rikaanse achtergrond „har der" is. Betty: „Ik werd moe, toen ik die achterstand had goed gemaakt. Ik verloor de tweede set toch een beetje onno dig en in de eerste game van de derde heb ik het verspeeld." In derdaad. De Nederlandse kreeg drie breakpunten op Evert's ser vice. en verknoeide ze. Tien mi nuten later was het afgelopen: 6—0 voor de regerende kam pioene, die weigerde een pers conferentie te geven. Betty Sto ve: „Ze vond het geloof ik niet zo leuk dat het zo moeilijk was gegaan. De kranten schreven ook allemaal dat het wel snel afgelopen zou zijn. Toen raakte ik toch geladen." Beter Betty Stöve is van mening dat ze nog altijd beter kan. „Nog steeds ga ik vooruit. Vanuit het achterveld ben ik bijvoorbeeld veel vaster geworden. In het Virginia Slims-circuit heb ik vaak in de eerste ronde al een heel sterke tegenstandsters ge had, dat is vervelend. Maar toch leer ik ze allemaal kennen en misschien ook nog eens ver slaan." De Alblasserdamse, die sinds eind 1971 door de wereld trekt met het oogmerk van haar tenn- niskunnen te bestaan, haalde gisteren nog wel haar gram in het dubbelspel. Met haar vaste partner FranQoise Durr ver sloeg zij de Britse meisjes Les ley Charles en Sue Mappin met 7—5 en 64. Dit onderdeel heeft haar de laatste jaren ook het meeste geld gebracht, het afge lopen seizoen al ongeveer 20.000 dollar. Hoogtepunt in dit opzicht was natuurlijk de Wimbledonti- tel in 1972, behaald met Billie Jean King. Vijftiende Deze Amerikaanse, 31 jaar nu en bezig aan haar vijftiende en laatste Wimbledon in het enkel spel, plaatste zich voor de hal ve finales ten koste van de Russische Olga Morozova (6—3, 6—3) van wie zij vorig jaar verloor. Bij de laatste vier komt het tot een Australisch en een Ameri kaans duel. Chris Evert speelt tegen Billie Jean King, Margaret Court tegen Evonne Goolagong. De struise Court (32) won opval lend gemakkelijk van de explo sieve Martina Navratilova, het stevige meisje (18) uit Oost Eu ropa. Gelukkig voor de oude umpire maakte Martina Navra tilova er dit keer niet veel van, want hij kreeg haar voor de Britten slecht in de mond lig gende naam zelden aanvaard baar over de tong. Een lachje kan er dan op het centre-court trouwens wel af. Spring-in-het- veld Evonne Goolagong, die door haar huwelijk enigszins is gebrouilleerd geraakt met haar coach en voogd Vic Edwards bezorgde de Engelsen een slech te dag. De 23-jarige krullebol liep de rijzige Virginia Wade een halt toe, 57, 63 97. Voor de domineesdochter uit Kent (bijna 30) de zoveelste frustrerende Wimbledonervaring. Tom Okker doorliep gisteren een warming up voor zijn kwartfinale tegen Tony Roche. Met Marty Riessen verloor hij in het dubbelspel (derde ronde) met 63 79 36 26 van de Rodhesiër Dowdeswell en de Australiër Stone. Een resultaat, waaraan geen conclusies kun nen worden verbonden. Van daag begint Wimbledon weer voor de Nederlander. Björn Borg en zijn partner Guil- lermo Vilas hebben zich giste ren teruggetrokken uit het he rendubbelspel. Zij waren bang dat hun kansen in het enkelspel kleiner worden als zij hun aan dacht moeten verdelen. Ze zou den gisteren twee partijen in het dubbelspel hebben moeten spe len (als ze tenminste de eerste hadden gewonnen). In de kwart finales van vandaag komt Borg uit tegen Arthur Ashe en Vilas tegen Roscoe Tanner. UITSLAGEN WIMBLEDON Oe uitslagen van maandag zijn: Dames enkelspel kwart finales: Chris Evert (VS)—Betty Stöve (Ned) 5—7 7—5 60. Evonne Goolagong-Cawley (Aus tr)—Virginia Wade (GB) 5—7 6-3 9—7. Billie Jean King (VS)—Olga Morozova (Rus) 6—3 6—3, Margaret Court (Aus- tr)—Martina Navratilova (Tsj) 6—3 64. Dames dubbelspel tweede ronde: Gail Chanfreau/Helen Gourlay (Fr./Austr) Judy Dimond/Penny Moor (Austr./GB) 6-1 6-1. Dames dubbelspel derde ronde: Ann Kiyomura/Kazuko Sawamatsu (VS/Ja- P)Patti Hogan/Mevr. Vlotman (VS/ZA) 3—6 64 64. Betty Stöve/Francoise Durr (Ned/Fr)—Lesley Charles/Sue Mappin (GB) 75 64, Sue Barker/Gly- nis Cole (GB)—Laura du Pont/Wendy Turall (VS/Austr) 8—6 6—4. Heren dubbelspel tweede ronde: Colin Dibley/Tony Roche (Austr)—Jeff Boro- wlak/Jim McManus (VS) 36 6—3 64 64. Jeff Austin/Charlie Owens (VS)—Björn Borg/Guillermo Vilas (Zwe/Arg) w.o. Herendubbelspel derde ronde: Colin Dowde/Alan Stone (Rho/Austr)—Tom Okker/Marty Riessen (Ned/VS) 3—6 9—7 6—3 6—2, Bob Hewitt/Fred Mac- Millan (ZA)Dick Bell/Sherwood Ste- war (VS) 4—6 6-2 6-2 3—6 6-2, Gerulaitis/Mayer (VS)Pasarell/Tanner (VS) 6—6 8—9 7—5 6—4, Battrlck/Still- well (GB)—Panatta/Tiriac (Ita/Roe) 64 26 4—^ 6—2 6—3, Case/Masters (Austr)Holecek/Meiler (statenloo- s/Wdl) 6—1 8—6 5—7 6-3, Lutz/Smith (VS)Fassbender/Pohmann (Wdl) 9—7 6—9 (gestaakt). Gemengd dubbel eerste ronde: Yuill/- Rowena Whitehouse (ZA)Lloyd/P. M. Doerner (GB/Aus) 6—3 9—7, Holladay/- Terry Holladay (VS)Kamiwazumi/Ann Kiyomura (Jap/VS) 8—9 6-1 11—9.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 10