Houden plak voor Wybo Lelieveld ORANJE OEIT AAR Zwetsloot's bliksemstart enige lichtpunt van pechvol Roton-team 'oen Gijsbers moet na fout organisatie race overlopen Sprietlopen in Rijpwetering: Piet van Zeil was Hans Weenink te „glad" af Topruiters van de partij tijdens 7e Kaag concours Kaagweek woensdag van start Avond- zesdaagse vanavond in Leiden van start LEIDSE COURANT PAGINA 9 Van onze atletiekmedewerkster Amsterdam Wybo Lelieveld van De Bataven heeft bij de Nederlandse jeugdkampioen schappen weer toegeslagen. Za terdag legde de kleine Stomp- wijker beslag op de gouden plak bij de 2000 m steeple chase jongens a In nieuw Nederlandse record-tijd van 5.57.7 min. Hij verbeterde daarmee het oude record van Martien v.d. Hoorn (Holland) met 1.1 sec. Lelieveld die in de eerste ron den, tegen zijn gewoonte in, geen kopwerk deed maar zijn concurrenten Verriet en Teunis- sen het tempo liet bepalen, maakte zich in de laatste ronde van hen los en finishte onbe dreigd als eerste. Verriet (UNC) werd tweede in 6.01.9 min. Teu- nissen (AV55) werd derde in 6.05.0 min. Lelieveld verbeterde op de 3000 m jongens a zijn persoonlijk record met 12 sec. en werd met een tijd van 8.43.6 min. derde. Voor Koen Gijsbers (Bataven) verliepen de kampioenschappen heel wat minder aangenaam. Gijsbers waande zich na de se ries 800 m jongens B winnaar in 1.58.8 sec. maar de race werd ongeldig verklaard. De wed strijdleiding had namelijk de startstrepen verkeerd aange bracht Volgens het internatio naal reglement moet de eerste 300 m in banen worden gelopen, de banen waren echter zo uitge zet, dat er maar 100 m in banen moest worden afgelegd, de ba nen 2 t/m 6 moesten daardoor ongeveer 20 m meer lopen. Di rect na de race van de jongens b, die door Gijsbers werd ge wonnen, ondanks dat hij in baan 6 was gestart en plm 820 m had moeten lopen, werd er door zijn trainer Lambert v.d. Berg en de bondscoaches v. Leeuwen en Koppelaar bij de wedstrijdleiding geprotesteerd. Dit protest werd letterlijk van de baan geveegd. Pas na de starts van de 800 m meisjes b en jongens a werd de fout door de organisatoren, de Amster damse atletiekclub, ingezien en hersteld. Wedstrijdleider Vetter besloot toen om de jongens b, meisjes b en jongens a op 27 september op Papendal op nieuw om de Nederlandse titel op de 800 m te laten strijden. Hanneke Glas van de Lisser at letiekvereniging De Spartaan won 'de titel bij het hoogsprin gen meisjes a met 1.74 m. Ingrid Hoogeveen van het Alp- hense AAV'36 veroverde het goud bij het speerwerpen meis jes A. met een worp van 37.04 m en het brons bij het discus werpen: 37.26 m. Van de atletiekvereniging Hol land veroverde geen van de deelnemers eremetaal; zij be haalden wel goede klasseringen en persoonlijke records. Hennie Hakker verbeterde zelfs het clu brecord polsstokhoogspringen jongens b met 5 cm en de 3.40 m was goed voor een vierde plaats. Dick v.d. Vijver behaal de een vierde plaats op de 100 m jongens a met de goede tijd van 11.2 sec. R. Zandbergen werd vierde op de 1500 m stee ple chase jongens b in 4.39.8 min. Overige resultaten van deelne mers uit de Leidse regio: T. de Groot (Bataven) meisjes a 100 m 12.9 sec., verspringen 4.85 m en hoogspringen 6e 1.40 m. Heieen Haverkort 800 m meisjes b 2.23.0 min. R. Hendriksen (Hol land) 400 m horden jongens a 4 60.2 sec. Tom Saat (Holland) 100 m horden jongens b 5 14.4 sec. 100 m 11.9 sec. R. Eveleens (Holland) hoogspringen jongens a 6 1.85. P. Walraven (Spartaan) hoogspringen jongens a 7 1.85 m. P. Grimbergen 3000 m jon gens a 9.00.7 min. Ellen Saat (Holland) 100 m meisjes b 6e 12.7 sec. 200 m meisjes b 26.5 sec. H; Haverkamp (AV36) Koen Gijsbers: race ongeldig Van onze roeimedewerkster ;i Leiden Tweè Njordroeisters iorgden zaterdag voor een van ie weinige Nederlandse over- winningen tijdens de Drielan- p lenwedstrijd: in samenwerking met twee ploeggenoten werd de dubbelvier gewonnen. De Ne derlandse dames wisten de wed- trijd tegen West-Duitsland en Frankrijk te winnen. De heren verging het slechter, zij waren kansloos. De Drielandenwedstrijd maakte deel uit van het toch al overla den wedstrijdprogramma van de Koninklijke. In sommige w nummers was zo weinig strijd Jitdoor de overmacht van West- li Duitsland dat deze nummers be- niter van het wedstrijdprogram ma hadden kunnen worden ge- ehrapt. Voor Leiden kwam het 11 grote succes van de dubbelvier, Waarin Anneke stefels en Bar bara de Jong samen met Ans üravesteijn van Triton en Tru- flie Jongenelen van DDS de te genstanders kansloos lieten. Slechts de tweede Nederlandse f, dubbelvier, bestaande uit al weer twee Njordroeisters en Ar- )rlgo/phocas, wist redelijk in de buurt te blijven. Zondag mocht de winnende dubbelvier het op- tiemen tegen de' DDR-dames, die wereldkampioen zijn in dit 'nummer. De strijd tegen de 11 DDR was een ongelijke, al mag de dertien seconden achter stand, gezien het bijna stilliggen van de rest van het veld, geen isehande worden genoemd. De ,g ,dubbelvier lijkt bijna zeker van uitzending naar de wereldkam pioenschappen in Nottingham, dat kan van weinig andere ploe gen worden gezegd. Bij de heren verscheen de op nieuw van stal gehaalde combi natie Punt/Maan aan de start in dubbeltwee. De heren zagen het kennelijk niet zitten en wa ren kansloos. Maan (Asopos-de Vliet) probeerde het zondag in de skif. Hij overleefde de voor- wedstrijden echter niet. De Hol landbeker staat komend jaar in de kast bij Michel Kolbe, het Westduitse skiftalent. In de andere herennummers had Nederland het ook zwaar. Laga was zaterdag kansloos, maar, zowaar, wisten de Delfte naren zondag in de buurt van de Westduitse bullen te blijven. De Oostduitsers gaven slechts zaterdag hun visitekaartje in dit nummer af. De dubbelvier voor heren stond dit jaar voor het eerst op het interlandprogramma. Rob Rob bers van die Leythe smaakte het genoegen om in dit nummer te mogen varen in samenwerking met De Hoop, Hades en Rem- niert Steigenga van Asopos-de Vliet. Zowel Robbers als Stei genga zal zich iets anders heb ben voorgesteld, dan de matige vertoning die de toeschouwers nu te zien kregen. Het was voor Steigenga en Robbers jammer, dat ze hierdoor niet zaterdag in een ander, wellicht meer kans rijk nummer, konden starten. Het beste roeiwerk kwam in de vieren en iri de acht van de DDR. Zo veegde deze acht de nieuwe Westduitse acht van de baan. En dat, terwijl het zeer de vraag is of de DDR-acht het zal de wereldkampioenschappen te gen het geweld uit de rest van de wereld. Nederland lijkt hier kansloos. Meer kans van slagen k»n een damesacht hebben, zo wel de ploeg van Njord/DDS/- Triton/Argo/Phocas als die van als die van Nereus/Het Spaar- ne/Orca bleef redelijk in de buurt van de DDR. Het hoofdnummer van de Ko ninklijke is de a-acht, bij de ingeschreven ploegen was de op de ARB nog zo succesvol in het b-veld opererende acht van Njord/Asopos/de Vliet. De roeiers hadden er zelf wel het nodige van verwacht. Tegen de strakke wind in, zelf het tempo te laag om op het beslissende ogenblik in de voorwedstrijd bij te blijven. Jammer was, dat, indien in de andere heat was gevaren de in het zwart gehulde combinatie zich wel zou hebben geplaatst voor de finale. Veel verwachtingen waren vrij dag op de Argo-sprint gewekt door de lichte vier van Njord. Vol hoop gingen Ebeling, Klaas- sen Schaafsma en Ritsen dan ook van start. In de race in de vier met stuurman werd met een de kop genomen. Door oner varenheid misschien wist de ploeg niet bijtijds het témpo te verhogen. Het gevolg was dat Orca er langs schoof. Op de finish bleek zelfs Het Spaarne nog eerder zijn puntje over de lijn te hebben gedrukt. In het ongestuurde nummer versche nen ook Zweden en Westduit sers aan de start. De Zweden wonnen gemakkelijk, ruim daar achter won Het Spasme ook deze keer van de Leidenaars. Henna Neppérus Gijsman Van onze speciale sportverslaggever ASSEN „Willen de deelnemers aan de klasse 50 cc aan de start verschijnen", was het eerste, echte teken van leven waaraan je kon merken, dat de 130.000 mensen niet naar Assen waren gekomen voor een gezelli ge babbel, maar voor het meebeleven van het grootste motorevenement van Europa, de Asser TT. De speaker was nog niet uitgesproken of hij stond al aan de meet, ongeduldig gassend en duidelijk laten mer kend, dat hij voor de eerste keer mee deed, Jopie Zwetsloot Pas vijf minuten later ver waardigde favoriet Nieto zich naar voren te komen, alwaar zijn motor, door hulpvaardi ge fabrieksmonteurs behoedzaam naar de lijn geloodst, reeds voor hem klaar stond. Het verschil tussen de amateur en de prof. Het bordje met de aanduiding één minuut ging omlaag, het stoplicht op oranje. Op de tribune werd het stil, de rijders kromden de rug en zetten zich schrap. Achteraan in het veld plaatste iemand zijn machine schuin naar de pits, alsof hij er alvast uit wilde stappen. En toen brak er een oorverdovend lawaai los, terwijl de man, die zijn racer zo vreemd had geïnstalleerd als een pijl uit een boog langs de nog lopende renners naar voren schoot en resoluut de kop nam. Joop Zwetsloot had de vijftigste TT officieel geo pend en stoof, met in zijn spoor Angel Nieto en de rest van het veld, op de eerste bocht af. De amateur had de prof afgetroefd. Nadat de vreselijke stank verwerkt was richtte de aandacht zich op een renner die vertwijfelde pogingen deed zijn groenge- kleurde brommer aan het lopen te krijgen, de andere Leidse deelnemer Nico Polane. Verleden iaar viel hij na honderd meter al en ook tijdens de jubileum-TT sloeg de pech toe, want al bewoog hij hemel en aarde wat hij dan ook deed „het kreng" gaf geen enkel teken van leven en misnoegd zette Nico er een punt achter, terwijl de speaker toegaf dat „dit toch wel jammer was voor die jóngen". De hoofden draaiden, als was er een teken gegeven, weg van Polane en duizenden ogen concentreerden zich op de bocht, waarachter de renners vandaan moesten komen. Een kleurig lint gehelmde motorpakken scheurde door de Kniebocht, Nieto voorop, Zwetsloot als tien de, voorlangs de tribunes en verdween, net zo snel als ze gekomen was. Dit ritueel herhaalde zich achtmaal, zij het dan dat het lint behoorlijk uiteenrafelde en hier en daar rijders lopend naar de pits kwamen, de helm onder de arm. Nieto won, terwijl Joop Zwet sloot, op flinke afstand van de winnaar, als achttiende binnenkwam. Fors verschil tus sen de prof en de amateur. In de knusse tent van het Roton-racing team, op de grond gezeten tussen de her en der verspreid liggende onderdelen en etens waren, zit Joop Zwetsloot uitsluitend na te genieten. Ook helper Joop Damen en colle ga-rijder Rein Gijsman geven blijk van te vredenheid, hetgeen enigszins onwezenlijk aandoet gezien de vele tegenslagen die men moest incasseren en de toch echt niet impo nerende achttiende plaats als resultaat van vele dagen hard werken. „Wat een start", verzucht Zoeterwoudse Joop, met een geluk zalige glimlach om de mond. „Ongelooflijk", herhaalt Joop Damen voor de zoveelste keer. „Ik kon mijn ogen niet geloven", zegt equipier Rein Gijsman. De bliksemstart blijft nog lang onderwerp van het gesprek. Het enige lichtpunt van een halve week Assen. Nieto is reeds op weg naar huis, de gedachten al bij een volgende overwinning. „Terug bij de mensen" wijst Joop Zwetsloot met een beschuldigende vinger naar een van de rondzwervende cilinders. „Ik kom hier woensdag en zet meteen mijn snelste trai- ningstijd neer. Harder kon daarna niet, want ineens, floep, ben ik al mijn vermogen kwijt Hup, weg al je pk's, niks meer te beginnen met dat ding. Oorzaak? Weet jij het? Mis schien heb ik er teveel aan gedaan; mis schien te weinig. Enfin, andere cilinder er op en dus, gezien de kwaliteit die hier rondrijdt, té weinig vermogen om mee te kunnen. Ik heb nog geluk gehad, dat ik mocht starten, want mijn trainingstijd was maar net aan voldoende. Je kan nog zo goed sturen, wanneer het mechaniek het laat afweten kan je het wel vergeten. Goed mate riaal is alles, maar helaas duur en daarom slechts weggelegd voor rijders met grote sponsors". De rode draad. Rein Gijsman, aanwezig met motor en met erg kleine ogen vanwege het gebrek aan slaap, mocht helaas niet starten. „Het is niet gelukt", zegt hij, beschaamd de ogen neer slaand. „Ik had gehoopt op een goede trai ningstijd, maar de machine was niet vooruit te branden. Maar", en triomfantelijk richt hij zich op, „mijn startbewijs voor Francor- champs en Zweden heb ik al binnen. Er moet nog heel wat gebeuren aan de fiets maar een goed figuur zal ik slaan, koste wat kost". De tegenslag van het Roton-trio culmineerde de avond voor de race, toen, bij toeval, een kapotte lager werd ontdekt. Joop Damen: „We hebben bijna de hele nacht door moe ten werken om dat euvel weer te verhelpen. Ergens moet je daar nog blij om zijn ook, want bemerk je het niet dan draait de hele boel binnen de kortst mogelijke keer in elkaar. Een geluk bij een ongeluk, zal ik maar zeggen" lacht hij zuur. Joop biedt een biertje aan en begint weer over de start. „Fenomenaal hé; zoiets maakt je dag toch goed. Je eerste Grand Prix en je stuift zomaar langs alle cracks. Niet te teloven. Ik had de gezichten van die lui op e eerste startrij wel eens willen zien. Ik wist natuurlijk, dat ik ze daarna nooit bij kon houden, maar voor zo'n groot publiek een dergelijke stunt uithalen, nee, dat durf de ik alleen maar te dromen. Trouwens", merkt hij op, „ik sprak Jorge Möller mecanicien van achtereenvolgens Kreidler en Morbidelli en dé kenner van motoren met een kleine cilinderinhoud AVK en die vertelde me wat er fout was aan mijn cilinder. De poorten liggen te hoog. Mis schien is dat de oplossing", zegt hij hoopvol. „Ik weet nu tenminste iets dus we moesten daar maar eens aan beginnen Joop. Voor Zweden moet hij perfect lopen". Het trio, nog maar weer eens nakaartend over de stunt van de dag krijgt het de komende week bijzonder druk. Dat geeft niet, want ze erkennen grif, dat dit de meest aantrekkelijke zijde van de motorsport is: het optimaal prepareren van de machine. Voor elkaar krijgen, dat ie zo hard mogelijk loopt óf, als dat niet gaat, in ieder geval de show te stelen door een superstart Je moet iets hebben om je aan vast te houden, om door te gaan, om over te blijven praten. Kleine dingen strekken dikwijls tot grote tevredenheid. Daar hoef je echt niet alleen voor te winnen al zal Nieto omtrent dit beslist een andere mening hebbe. Het ver schil tussen een amateur en een prof. Ad van Kaam RIJPWETERING Verschil lende barrages moesten er ten slotte aan te pas komen eer de winnaar van bet sprietlopen over de Akkersloot bekend was. Piet van Zeil en Hans Weenink, de speler van het eerste elftal van Rijpwetering, kwamen een paar maal heelhuids en droog aan de overkant. Weenink moest tenslotte afhaken en ge noegen nemen met de tweede Bij de dames leverde de 18 me ter lange en met groene zeep ingesmeerde balk voor Berda Hoogenboom-Van Zoen de min ste problemen op. De tweede plaats was voor Nelly Weenink- Jansen. Bij de jeugd tot zestien jaar werd Karin van Leeuwen winnares voor Wilco Koek. Er was erg veel belangstelling voor dit evenement aan de Ak kersloot, dat vorige week door de slechte weersomstandighe den moest worden afgelast. Aan inschrijf- en kijkgelden kwam er een bedrag van ruim duizend gulden binnen ten bate van het nieuwe clubgebouw van w Rijpwetering. Door het water kom je gemakkelijker aan de overkant dan via de boegspriet. Van onze sportredactie WARMOND Tal van bekende springruiters zullen in actie ko men op het Kaagconcours dat zaterdag en zondag a.s. wordt gehouden in Manege Pegasus te Warmond. Peter Diks, die on langs met succes deelnam aan het internationale concours hip- pique in Fontainebleau, is van de partij, evenals Jan Broek die kortgeleden een handvol uitste kende prestaties leverde op een internationaal concours hippi- que in het Poolse Olsztyn. Andere deelnemers van naam zijn: Piet Mooy, Herman Seiger, Daan Nanning, Jan Dolfing, Ton Olsmeijer, Harry Wiering, Dick Lemstra, Ger Visser en good old Sieg Pruikemaker. Het Kaagconcours, dat wordt georganiseerd onder auspiciën van de Federatie van Neder landse Rijscholen, volgens de reglementen van de Nederland se Hippische Sportbond, biedt een zeer gevarieerd programma, met in totaal acht rubrieken. Er is onder andere een jachtspring- concours, een puissance-con cours met een aanvangshoogte van 1.40 m. en een concours l'Américain. Voorts zijn er num mers voor jacht- en rijpaarden en rijden mej. Ted Ebus en dr. Cees Vellenga een pas de deux.- Het prijzengeld van dit zevende' Kaagconcours bedraagt in to taal tienduizend gulden. Van onze sportredactie DE KAAG Zo'n vierhonderd boten van Jol tot Regenboog gaan woensdag van start voor de 55ste Kaagweek. Vier dagen lang zullen de beste zeilers van Nederland elkaar weer de strijd aanbinden en zullen de Kager- plassen zijn veranderd in een zee van schepen met de meest vreemde namen. Kreten als El Amor de la Aqua, Stumperdje, Overgehaalde Lan drot, en Leve-de-lol-Leve-de- gein siereade schuitea Traditioneel hoogtepunt is na tuurlijk weer de Holland-Fries land ontmoeting in de Regen boogklasse, die 's morgens als eersten van start gaan. In alle klassen worden vier wed strijden gevaren. Zaterdags worden er bovendien nachtwed strijden gehouden, waarvan de eerste start om tien uur plaats vindt 's Zondags wordt de Kaagweek besloten met open wedstrijden, waarvoor de in schrijving nog open is. Van onze sportredactie Leiden Aan de Rooseveldt- straat in Leiden klinkt van avond om 7 uur het startschot voor de eerste etappe van de tweede editie van de internatio nale avondzesdaagse voor ama teurs. Aan de zesdaagse doen in totaal 80 renners mee. Morgen is de start in Leimuiden (aan sluitend wordt de Ronde van Leimuiden gehouden), woens dag in Den Haag, donderdag in Katwijk, vrijdag in Den Haag en zaterdag in Scheveningen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9