IcbcSomcwit Cultures Z.-Holland voor bouw het kan vriezen of dooien Hoop op rast in Libanon na bloedige gevechten Zwendel met passen illegale gastarbeiders Skütsj Overval op museum door autopech een dag verschoven Ontploffing in Gistfabriek Uitwijzing Stonehouse Maandag 30 juni 1975, 65e jaargang no. 20156 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 Gi Advertenties (excl. B.T.W.) f 0.42 per mm. Telefoontjes f 3.9! 103003 - Bank Amro-bank N V, Leiden Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas Chef-redacteur: J W. C. Leune. - Klachten bezorging telefoon 22244 (18 00 tot 19 00 uur) Abonnementen per week 2.81; kwartaal 36,32; jaar 141.35; losse nummers 50 cent. ies Skiltsjes silen op de Friese me ren, op Ned. 11 om 20.21 uur. Om 22.00 uur deel 2 „Op zoek naar de wereld van morgen". Ned. I om 20.21 uur De FBI, om 21.10 uur een deel Maude en om 21.40 uur Zomer '75 rond de Italiaanse orkestleider Caravei- Plaatselijk een bui Zonnige perioden, maar plaatse lijk ook een bui. Matige, aan de kust in de middag af en toe krachtige noordoostelijke wind. Max. temp. van 15 graden op de Wadden tot 18 graden elders in het land. Morgen zon; 4.24-21.03. Maan: 23.59-12.57. Schev. hoogw.: 7.43- 20.08. Laagw.: 3.24-15.40. zItsu te kostbaar (Van een onzer verslaggevers) Den Haag/Leiden. De glastuinbouw in Zuid-Holland, de bloembol lenteelt en de Boskoopse cultures mogen niet door stedelijke ontwikkelingen in deze provincie aangetast worden. Nationaal en internationaal zijn deze cultures er te belangrijk voor. Zij mogen niet opgeofferd worden aan de woningbouw in Zuid-Holland, aldus de Tuinbouwstruktuurcommissie Züid-Holland. Verontrust door een concept-studierapport van de Provinciale Plano logische Dienst over nieuwe bouwplaatsen in Zuid-Holland stelt de linbouwstruktuurcommissie in een eerste reaktie hierop nadrukke- jk vast, dat men moet afblijven van: bollenstreek, waar men bij Sassenheim een stad denkt te bouwen, dateringen, waar men mogelijk vijfduizend nieuwe woningen wil ..èerzetten. gèbieden langs de Hofpleinspoorlijn bij Pijnacker, Nootdorp, Berkel en Rodenrijs, waar men eveneens denkt te moeten bouwen. Be Tuinbouwstruktuurcommissie wijst deze denkbeelden beslist van de hand. Ook al omdat volgens de commissie de behoefteramingen voor de bouw van tienduizenden woningen extra in het streekplange- hied van Zuid-Holland west aanvechtbaar zijn. Zij zijn aldus de commissie zelfs „sterk overtrokken", gezien het verschil van mening hierover tussen bijvoorbeeld de gemeente Den Haag, die aanzienlijk minder woningen extra raamt dan de Provinciale Planologische Dienst (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG De twee mannen die vrijdagmid dag een dramatisch geëindigde overval pleegden op het Haagse museum Meermanno Westreenia- num hadden aanvankelijk donderdag al hun slag willen slaan. Toen zij voor het museum stonden zagen ze daar echter op het allerlaatste moment vanaf, omdat de auto, waarin ze hadden willen ontsnappen, startmoeilijkheden vertoon de. Dit blijkt uit de verklaring, die de overlevende van het tweetal aan de Haagse politie heeft afgelegd. Op het lichaam van de rover die tijdens een vuurgevecht met de politie dodelijk werd getroffen, de 32-jarige A. P. de W., is inmiddels sectie verricht De man, die geen vaste woon- of verblijfplaats had, blijkt eenmaal door een kogel te zijn getroffen, opzij in de nek. Vast staat ook, dat twee agenten elk één schot gelost heb ben. Het tweetal liep al ongeveer twee weken rond met het idee om een overval te plegen. Aanvan kelijk wilde men een bank beroven. Daarvan zag men af, omdat men het eraan verbonden risico te groot achtte. De (overlevende) Tilburger is vervolgens op de gedachte gekomen om het Museum Meermanno Westreenianum te overval len. Hij was daar zes weken geleden als bezoeker geweest. Toen was hem duidelijk geworden, dat de oude geschriften uit het museum een zeer grote waarde moesten hebben. Het tweetal zou door geldgebrek tot de overval zijn gekomen. Zoetemelk voortdurend in angst Versailles Joop Zoetemelk heeft het incident van de lekke band in de etappe naar Rou- baix definitief van zich afgezet „Ik heb mijn handen vol om voor in het peloton te blijven. Je zit voortdurend met angst in het zadel dat je geen ontsnap ping mag missen. Als er een groep ontsnapt en het peloton valt stil, heb je zo viif minuten aan je broek en kun je de Tour wel vergeten. Zo leek het dat er het afgelopen weekeinde rus tig is gereden. Maar ik kan zeggen dat de renners veel heb ben geleden. Ik ook maar ik kan pas zeggen hoe mijn condi tie is als we in de bergen zijn". Joop Zoetemelk NOS-studio geblokkeerd door MC'ers HILVERSUM (ANP) Met on geveer twintig auto's hebben 27-MC'ers gisteravond de toe gang tot het studiocomplex van de NOS in Hilversum geblok keerd. De aktie duurde anderhalf uur. De Hilversumse politie greep niet in, maar wel werd de Insu- Tindeweg die langs de inrit naar het NOS-complex loopt afgezet voor alle verkeer. De 27-MC'ers die in 160 auto's van Amersfoort naar Hilversum waren gekomen zagen de blokkade als een laat ste noodkreet Ze willen zend tijd hebben om via de televisie duidelijk te maken dat ze geen etherpiraten zijn. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Van een onzer verslaggevers) DELFT In de afgelopen nacht heeft zich in een afdeling van de Gistfabriek in Delft een ontploffing voorgedaan, die werd gevolgd door een uitslaande brand. Daarbij zijn twee personen gewond. De 28-jarige R.K. uit Delft moest met brandwonden in het ziekenhuis opgenomen wor den, de ander werd slechts licht gewond. De bedrijfsbrandweer en de Delftse brandweer hadden het vuur snel onder controle. De schade aan het gebouw bedraagt volgens een woordvoer der van Gist-Brocades hooguit 20.000 gulden. De produktie van de afdeling ligt stil. Naar de oor zaak van de brand wordt nog een onderzoek ingesteld. Marty De Engelse komiek Marty Feldman, even 'n week endje in Amsterdam, po seert in een karakteristie ke houding voor zijn le vensgrote evenbeeld Igor in de film „Frankenstein junior". Feldman, die op het ogenblik bezig is met de opnamen voor „Sher lock Holmes' slimmere broer" onder regie van Gene Wilder en daarna zelf op de regiestoel zal gaan zitten voor „Robin Hood", terwijl hij ook al aanbiedingen heeft om in Hamburg een ballet „te doen" en een rol te spelen in de nieuwe film van Fel- lini, gebruikte het Amster damse uitstapje om ook even met Berend Boude- wijn (mislukte) roomsoe zen te bakken en met Ted de Braak iets te enscene ren op de RAI voor „Am sterdam 700". „Als ik maar bezig ben" is zijn motto. „Wanneer ik zestig ben doe ik het misschien wat kalmer aan." SPORT ...met matig Nederlands succes. Sparta ging voor de intertotocom- petitie zelfs met 6-0 ten onder. In de Tour de France wil het met de Nederlanders ook niet zo be st. BEIROET (UPI) De voorlopige premier van Libanon, Rasjid Karami, heeft verklaard te verwachten dat hij vandaag de vorming van een compromis-kabinet bekend zal kunnen maken om daarmee de burgeroorlog te beëindigen die in Beiroet tot een toestand van volslagen anarchie heeft geleid en die sinds april meer dan 1.200 doden en gewonden heeft geëist Gisteravond maakte Karami bekend dat hij overeenstemming had bereikt met de elkaar bestrijdende rechtse en linkse groeperingen over de vorming van een nieuwe regering. De verklaring van Karami kwam aan het eind van de bloedigste dag in Beiroet sinds de moeilijkheden begonnen. Zwaar mortier- raket- en machinegeweervuur eisten gisteren in de hoofdstad minstens 175 slachtoffers aan doden en gewonden. De tol van een week van zware gevechten kwam hiermee op zeker 75 doden en 200 gewonden. zal vloeien. Óndanks deze bekendmaking van een mogelijk einde van de kabinetscrisis werd laat op de avond in Beiroet nog geschoten en klonken verspreide explosies. De pogingen van de premier om een kabinet samen te stellen zijn voortdurend gestrand op de onenigheid tussen de rechtse falangistische partij en haar voornaamste linkse rivaal, de socialistische progressieven. De falangisten staan op deelne ming aan de regering, terwijl de socialisten hen erbuiten willen houden in verband met hun gevechten in april en mei met Palestijnse commando's. ADVERTENTIE DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De vreemdelingendienst van de Amsterdamse politie is een zwendel op het spoor gekomen in paspoorten van illegaal in Nederland verblijvende Marokkaanse arbeiders. Er worden tien Marokkanen vastgehouden, van wie twee een geheel vals paspoort hebben en de anderen een vervalste verlenging. De politie heeft nog geen idee hoeveel van de circa 2000 illegale Marokka nen in de hoofdstad met zo'n vals of vervalst paspoort lopen. De politie meent, dat de bezitters van de valse paspoorten niet te goeder trouw zijn en geweten moeten hebben dat het om vervalsingen ging. De betrokken Marokkanen zullen worden uitgewezen. Er is ook een aantal paspoorten aangetroffen dat in het buitenland verlengd is en waarvan de politie aanneemt dat die verlenging vervalst is. Volgens Marokkaanse kringen in Amsterdam gaven de gastarbeiders hun paspoorten mee naar Parijs, waar voor grote bedragen een verlenging „gere geld" werd. De politie heeft hierover contact met de Marokkaanse consul opgenomen. De Amster damse vreemdelingenpolitie heeft nog geen idee wie er achter deze paspoortenzwendel zitten. WÊÊÊÊtKKÊmÊMMami MELBOURNE (Rtr) Een rechtbank in Melbourne heeft bepaald dat het naar Australië uitgeweken Britse lagerhuislid John Stonehouse en zijn voor malige secretaresse Sheila Buc kley naar Groot-Brittannië moeten worden uitgewezen. zijn land een vervolging in ver band met beschuldigingen van om. diefstal en fraude waarmee een bedrag van meer dan wordt beschuldigd van diefstal en samenzwering. lllllllllllllilllIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllUIIIIIIIIIIII. HILVERSUM Prinses Christina en Jorge Guillermo zul len vanavond in ge zelschap van konin gin Juliana en prins Bernhard bedanken de belangstel ling die zij hebben ontvangen bij hun huwelijk. Christina dankt Nederlandse volk Dit dankwoord wordt De NOS-radio zendt door de NOS-televi- het dankwoord uit sie uitgezonden om om acht uur via Hil- tien voor half negen versum I. via Nederland I en 2. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimiiiim AMSTERDAM (ANP) Met een grootscheeps vuur werk heeft de mani festatie MOKUM 700 vanmorgen in de kleinste uurtjes haar poorten gesloten. Het slotvuurwerk was een cadeau aan de stad van de daar wo nende Chinezen. De manifestatie MO KUM 700, heeft onge veer 240.000 bezoe kers getrokken. De MOKUM 700 trok 240.000 bezoekers geschatte capaciteit van de in het RAI-ge- bouw benutte ruim ten voor de afgelopen zes dagen is daarmee met enkele tiendui zenden mensen over troffen. Alleen door de voorschriften van de brandweer minder strak te hanteren in de avonduren kon den de organisatoren het aantal tevergeefs wachtenden bij de poorten beperken. MOKUM 700 was de meeste tijd overvol. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiii U kunt het duidelijk aflezen van deze fraai gestyleerde thermometer, gemaakt van weerbestendig kunststofmate riaal. U krijgt deze „blijkmaker" kado als dank voor het opgeven van één nieuwe kwartaalabonnee.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1