L ekke band Zoetemelk op ongelukkigst moment EES PRIEM GAF ZICHZELF NA SLECHTE NACHT GEEN KANS Portret van een winnaar VERSCHUIVINGEN IN TOERNOOI MELKHUISJE TOUR CIJFERS Gerard Kerkum uit bestuur Feyenoord? ATERDAG 28 JUNI 1975 fATE LEIDSE COURANT PAGINA 9 11 Een verrassende finish, in het tweede gedeelte van de eerste etappe. V.l.n.r. winnaar Rik van Linden, oser. Van Sprmgel, Godefroot, Merckx en Thevenet. Rik van Linden is op 28 juli 1949 in Wilrijk, stadsdeel van Antwerpen, geboren. Als ju- r was hij schier niet te ver slaan. Nog altijd staat het re cord aantal overwinningen (in seizoen behaald) op zijn m. Ook als amateur reed Van Linden met zijn scherpe eindsprint naar een groot aan tal overwinningen. Hij leek bij de profs een hele grote te gaan worden toen hij in 1973 bij zijn debuut meteen al de klassieke wegwedstrijd Parijs-Tours 3 voor Rogier de Vlae- minck en Frans Verbeeck. Na dien bleek Van Linden in de zware wegwedstrijden toch kwetsbaar. Vorig jaar boekte snelle Rik, die in België de bijnaam „Rik IZT" (na Van Steenbergen en Van Looy) Rik van Linden kreeg, veertien overwinningen. Hij won de Ronde van Sardi nië, won etappes in Parijs-Ni- ce en de Ronde van Spanje, maar in de klassiekers kon hij zich toch niet meten met de allergrootsten, wat hij als amateur wel had gekund. In 1969 zegevierde Van Linden in de Ronde van Vlaanderen, in 1970 in Gent-Wevelghem Men voorspelde hem een grote car rière, maar kennelijk speelt de afstand van de klassiekers voor profs (soms meer dan 250 km) een rol en is hij lichame lijk niet sterk genoeg om zo'n afstand aan te kunnen. Hij 11 blijft desondanks regelmatig i t wedstrijden winnen, zoals gis teren op de wielerbaan van Roubaix de Touretappe. Van Linden gokt op de groene trui in de Tour. ROUBAIX Het was een achteloos gebaar dat Joop Zoetemelk aan de achterkant van de tribu nes tegen Gerrie Knete- mann maakte. Hij hield zijn armen half omhoog en liet ze toen weer zak ken. Hij zei niets. Knete- mann vroeg: "Zal ik mijn fiets maar weer pak ken?" Zoetemelk knikte. Het tweetal ruilde van rijwiel en wilde meteen naar het hotel rijden. Zoetemelk duwde Franse journalisten weg, die hem trachtten te troosten en precies wilden weten wat er gebeurd was. Zoe temelk aangeslagen? "Zou je niet?", antwoord de hij. "Tegen zo'n dom me pech kun je niet vech ten. Als ik de ontsnap ping gemist had, zou het wat anders zijn, maar ik zat erbij en dan gebeurt zöiets. Ik vind het boven dien erg rot voor Knete- mann. Die jongen rijdt ook goed, hij stond voor in het klassement, hij gaf mij zijn fiets, maar het was te laat. Nu hebben we beiden de slag gemist. Het is triest dat dit mij weer moet overkomen". Op de Kruisberg, een steil om hooglopend kasseienpad op dér- tig kilometer vóór de wieler baan van Roubaix, had zich in het tweede deel van die woelige eerste etappe een sterke kop- groep gevormd met vrijwel alle favorieten. Zoetemelk en Knete- mann waren, evenals 's och tends, attent geweest en reden opnieuw keurig in het gelid mee, met Merckx en Moser, de twee grote mannen van de dag. Plotseling liep Zoetemelks ach terband leeg. Hij riep naar zijn ploegmakkers Knetemann en Michel Perin: "Ik heb een lekke band". Merckx keek om en de marreerde meteen. In de kop groep werd geschreeuwd: "Al- lez, allez, rapper". Het duurde even voordat Gerrie Knetemann zich had laten afzakken tot bij Zoetemelk en hij gaf hem on- speciale verslaggever Jean Nelissen. middellijk zijn fiets. Perin bleef ook op zijn kopman wachten en intussen verdween de vlucht- groep pijlsnel uit het zicht. pgeslokt Zoetemelk en Perin begonnen met enkele honderden meters achterstand aan de achtervol ging, Knetemann bleef wachten op de auto van ploegleider Louis Caput, die niet achter de kopgroep reed omdat de weg ter plaatse erg smal is en het pelo ton bovendien nog geringe ach terstand telde. In zo'n situatie moeten de ploegleiders met het reservemateriaal wachten tot het "gat" tussen de twee groe pen groot genoeg is. Die lekke band van Zoetemelk had dus niet op een ongelukkiger mo ment kunnen komen. Michel Pe- in en Zoetemelk reden voor wat ze waard waren, maar het 'VERSAILLES werd een ongelijk gevecht. Vooraan fietsten Moser en Merckx als ware duivels en zij joegen hun vluchtmakkers voortdurend op, want het was hun iets waard om die gevaarlij ke rivaal Zoetemelk kwijt te raken. Zoetemelk verloor zien derogen terrein en werd tenslot te opgeslokt door een tweede groep, die Roubaix eerst bereik te toen de kopgroep al geruime tijd binnen was. "Ik heb hierover gedroomd", stelde Gerrie Knetemann ont moedigd vast, "Bel Greet, mijn vrouw, maar op. Zij zal het bevestigen. Ik heb vorige week al voorspeld dat Joop een lekke band zou krijgen, dat ik mijn fiets aan hem zou geven en dat we op die manier beiden naar de achtergrond zouden worden gereden". Deuk Het was inderdaad doodjam mer. Zoetemelk zag er zo ter neergeslagen uit, dat je medelij den met hem kreeg. Hij heeft zijn hele seizoen op deze Tour afgestemd, zuinig gereden, hard 1 getraind, goed geleefd. En nu dreigt een scherp steentje dat in het rubber van zijn band sneed, al die opofferingen tevergeefs te maken. De Tour is niet verloren, geenszins, maar nog meer dan de schade van het tijdverlies kampt Joop Zoetemelk nu met de deuk in zijn moreel, die de lekke band heeft aangebracht. Hij moet weer in zichzelf en in de eindzege gaan geloven en zover was hij gisteravond nog lang niet. Zoetemelk: "Die anderhalve mi nuut die ik verloren heb, is weg. Wie weet welke inspanningen ik moet gaan doen om daar een paar sekonden van terug te pak ken. Ik ben nu meer dan ooit gedwongen in de bergen aan te vallen en hoop maar dat ik straks sterk genoeg zal zijn om me daar te distanciëren. Maar het zal verre van gemakkelijk worden". /hAetweiCe*.. 30 JUNLle ET. -223 km tOUBAIX Cees Priem vond het zelf bijna een ponder. Aan de start van de eerste echte etappe van Ronde van Frankrijk voelde hij nog de weerslag fan zijn valpartij uit de proloog. Hij had pijn aan i rechterbeen, waar schaafwonden en ontvellingen jen merkwaardig patropn op hadden getekend. Hij iad een slechte nacht achter de rug. Omdat hij Vegens de prikkelige irritaties niet kon slapen had lij 's nachts nog een keer zijn wonden laten schoon maken. Daarna hielpen een paar slaaptabletten hem jij het vergeten van de teleurstelling. i de start", vertelde Priem Molenbeek, „gaf ik geen stui- r mijzelf. Mijn been was lijf, de moraal was zoek. Ik er gewoon niet over een zetten, dat ik altijd pech ieb. Ik was al bang dat het net (o'n Tour zou worden als vorig toen ik door een val bijna |en half seizoen verspeelde. Er geen valpartij zijn of ik zit i bij. Ik ben er echt niet een het ongeluk opzoekt, het fomt altijd naar mij toe. Dit heb ik geprobeerd er aan i ontkomen door steeds voorin rijden. Ik ben niet bij de jerste twintig uit het veld ge- ;est. Ik heb vooral op Merckx jelet omdat ik dacht dat hij na jijn nederlaag in de tijdrit in plenbeek zou willen winnen. ook zo. Op de Alsen- jerg, op die kasseien, fietste hij van kop weg. De Witte ik gingen er onmiddellijk [ehteraan en daarna kwamen er og eens zes man bij. Zo'n klei- |e heuvel kan ik op dat gaat in ruk, hoewel het moeilijk Door die kasseien voelde Ie de pijn weer goed. Maar ik vilde bijblijven om nog eens jen uitslag te maken". ^aarom e groep vluchters had aanvan- {elijk nauwelijks iets van de lanwezigheid van Priem ge perkt. Hij bleef over het alge- in de staart van het )epje rijden en werkte niet „Waarom zou ik. Het alge- ?en klassement telt voor mij Een handvol seconden jelpt niet en als je in de richting i de groene trui denkt, is de rootte van de voorsrpong ook liet belangrijk. Bovendien zou i kunnen zeggen, dat ik de ielangen van Kuiper heb behar- Jgd". rriem vergat zijn eigen belan- ook niet en bleef zich con- jentreren op Merckx, vooral in slotfase. „Merckx kende de aankomst natuurlijk door en door. Aan zijn wiel zat ik goed. Voor mijn gevoel was hij ervan overtuigd de snelste man uit de .groep te zijn. Daarin heeft hij zich vergist, al kan hij harder dan de meeste anderen fietsen, want de manier waarop hij reed was ongelooflijk". Priem, die meer last van de onderbreking in Molenbeek had dan voordeel omdat de stijfheid terugkeerde, verloor 's middags talrijke minuten op Merckx. Hennie Kuiper was de enige uit de Frisolploeg die de schade beperkt hield, maar met moeite. „Wat op de eerste dag is ge beurd, is onbegrijpelijk. Ik weet niet wat Merckx van plan is, maar als hij zo doorgaat, wordt het een heel gekke Ronde. Hij gaat er volgens mij vanuit dat hij de beste van allemaal is en als hij er dan maar voor zorgt het zo zwaar mogelijk te maken, zullen de anderen wel afvallen". HILVERSUM - Het tennisgebeuren op Wimbledon beïnvloedt nu al de open Nederlandse tenniskampioenschappen, die van zondag 13 t/m zondag 20 juli in Hilversum (melkhuisje) worden gehouden. Zo is gisteren op voorstel van A.T.P.-directeur Richard Evans de Westduitser Ulli Pinner uit het kwalificatietoernooi overgeheveld naar het hoofdtoernooi. Pinner dankt die promotie aan het feit dat hij op Wimbledon de derde ronde bereikte alvorens door Guillermo Vilas te worden uitgeschakeld. Eveneens direct toegela ten tot het hoofdtoernooi werden Pinners' landgenoot Jiirgen Fassbender, de Pool Wojtek Fibak en de uitgeweken Tsjech Milan Holecek. Omdat in Hilversum slechts 26 „vaste" plaatsen in het hoofdtoer nooi beschikbaar zijn, moesten de Brit Battrick, de Joegoslaaf*" Franulovic, de Argentijn Ganzabal en de Mexicaan Loyo-Mayo, die in eerste instantie waren toegelaten, worden verwezen naar het kwalificatietoernooi. Daaruit zijn verdwenen de Australiër Carmi- chael, de Fransman Chanfreau en de Duitser Elsenbroich. Voor hen komen in de plaats de Britten John Feaver en Graham Stilwell, de Amerikanen Jim McManus en Armiste Neely en de Nederlan ders Jan Hordijk en Fred Hemmes. In totaal zijn voor het kwalificatietoernooi 26 spelers geaccepteerd. iiiii SAMENSTELLING HONKBALPLOEG VOOR BARCELONA AMSTERDAM Ernie Myers, de Amerikaanse honkbalcoach, heeft de Nederlandse ploeg die zal deelnemen aan het toernooi om het Europees kampioenschap (25 juli tot 3 augustus in Barcelona) samengesteld. De ploeg omvat twintig spelers: zes werpers, twee achtervangers, zeven binnenvelders en vijf buitenvelders. Myers heeft tevens drie reserves aangewezen. De ploeg bestaat uit de werpers Jan-Dik Leurs (Haarlem Nicols) en Bouke Vakkers, Charles Urbanus (OWO), Ferry Neuteboom (Olga/ADO), Ade Fijth (ORWO/HCAW), Bertil Haagé (Huiskes Tigers); vangers: Alfio Troeman (Sparta) en Paul Smit (OVVO); binnenvelders: Harry, van den Berg (Montreu/Neptunus), Arnold Smith (OWO), Don Wedman (OWO), King Zschuschen (Olga/A DO), Harm Horeman (Lottgering/Schoten), Henny Jenken (Haarlem Nicols) en Leo Jacobs (Óorlas/Quick); buitenvelders: Wim Hageman (ORWO/HCAW), Barry Eijgendaal (Olga/ADO), Fokke Jelsma (Haarlem Nicols), Frank Lewis (Aktie '68 Kinheim) en Ben Richard son (Luycks Giants). Reserves: Bart Volkerijk (Olga/ADO) en Henk Boeren (OWO) werpers en John Jonkers (Sparta) binnenvelder. Manager is Ernie Myers. Coaches zijn Hamilton Richardson en Leen Volkerijk. Chef d'équipe Jules de Pierre, chef de mission Gerard Voogd. Van kilometer tot kilometer Het verloop van de eerste etappe van de Ronde van Frankrijk, in twee gedeel ten verreden: CharleroiMolenbeek (94 km): km 8: doorkomst op de eer ste heuvel uit de Ronde, Cóte de Bomeree: (vierde categorie) 1. Zoetemelk, 2. Merckx, 3. Moser. km 21: Demeyer wint eer ste premiesprint voor Sibil le en Hoban. km 49: ontsnapping van Martinez, maximale voor sprong 25 seconden, km 71: aanval van Merckx. Moser, Zoetemelk, Knete mann, Priem, Van Impe Pollentier, De Witte en Rot- tiers volgen. km 82: voorsprong kop groep 42 seconden, km 94: Priem wint eind sprint voor Merckx, De Witte, Van Impe en Zoete melk. Achterstand peloton 53 seconden. MolenbeekRoubaix (109 km): km 13: Martinez en Ver- plancke ontsnappen, km 17: Verplancke wint premiesprint voor Marti nez, Demeyer derde op 12 seconden. km 34: Van Impe ondanks leeglopende band als eerste op de Muur van Geraards- bergen (derde categorie). Op 12 seconden: 2. Zoete melk, 3. Merckx, 4. Moser. km 63: Firminho neemt 20 seconden. km 78: aanval van Merckx, Moser, Zoetemelk, Pouli- dor, Perin, Knetemann, Go defroot, Van Springel, Pol lentier, Battaglin, Van Lin den, Gimondi, Thevenet en Demeyer na de Kluisberg. km 82: lekke band Zoete melk, Knetemann geeft zijn fiets. Perin wacht op Zoete- km 88: Zoetemelk terugge vallen in eerste volggroep, achterstand 45 seconden. Groep Merckx, Moser, Van Springel gaat ontstuitbaar km 109: Demeyer wordt op de baan van Roubaix inge haald, Van Linden wint sprint voor MoSer, Gode froot, Demeyer en Gimon di. Eerste groep met Kar stens, Zoetemelk en Kuipwr op 1 minuut 22 se conden. Moser behoudt ge le trui. De uitslagen van de eerste rit over 94 kilometer van Charleroi naar Mo lenbeek zijn: 1. Priem (Ned-Lie- bregts) 2 uur 9 minuten en 27 secon den, 2. Merckx (Bel-Lelangue), 3. de Witte (Bel-Schotte), 4. van Impe (Bel- Stablinski), 5. Zoetemelk (Ned-Ca- put), 6. Pollentier (Bel-Schotte). 7. Moser (Ita-Bartolozzi), 8. Knetemann (Ned-Caput) allen dezelfde tijd: 2.09.27, c. Rottiers (Bel-Lelangue) 2.09.34, 10. Van Linden (Bel-Ferretti) 2.10.20, 11. Godefroot (Bel-Schotte) 2.10.20, 12, A. van Vlierberghe (Bel- Gribaldy), 13. Wesemael (Bel-Gribal- dy), 14. Esclassan (Fra-de Muer), 15. Teirlinck (Bel-Stabunski), 16. Vicine (Ita-Fontana), 17. Karstens (Ned-Sta- blinski), 18. Vianen (Ned-Caput), 19, Antonini (Ita-Fontana), 20. F. van Vlierberge (Bel-Gribaldy) allen in de zelfde tijd, 50, Koken (Liebregts) 2.10.20, 60, Prinsen (Liebregts), 62. Kamper (Liebregts) 90, den Hertog (Liebregts) 92. Smit (Liebregts), 133. Kuiper (Liebregts) allen in dezelfde De uitslagen van de tweede rit over 108 kilometer van Molenbeek naar Roubaix zijn: 1. van Linden (Bel- Ferretti) 2 uur 28 minuten 30 secon den; 2. Moser (Ita-Bartolozzi), 3. Go defroot (Bel-Schotte), 4. de Meyer (Bel-Schotte) 2.28.24, 5. Gimondi (Ita- Ferretti) 2.28.30, 6. van Spingel (Bel- Schotte), 7. Merckx (Bel-Lelangue), 8. Thevenet (Fra-Pe Muer), 9. Pollen tier (Bel-Schotte), 10. Battaglin (Ita- Fonzana). 11. Poulidor (Fra-Caput) allen in dezelfde tijd; 12. Esclassan (Fra-De Muer) 2.29.52, 13. Karstens (Ned-Stablinski), 14. Rouxel (Fra-De Muer), 15. Fraccaro (Ita-Ferretti), 16. Teirlinck (Bel-Stablinski), 17. Antoni ni (Ita-Fontana), 18. Lievens (Bel-Le langue), 19. Wesemael (Bel-De Gri- balay), 20. Rottiers (Bel-Lelangue) al len in dezelfde tijd; 56. Kuiper (Lie bregts) 2.29.52, 57. Zoetemelk (Caput) z.t„ 65. den Hertog (Liebregts) z.t., 82. Prinsen (Liebregts) 2.31.48, 88. Priem (Liebregts) z.t., 111. Kamper (Lie bregts) 2.34.23, 115, Koken (Lie bregts) z.t., 120. Knetemann (Caput) z.t., 121. Vianen (Caput) z.t., 12?. Smit (Liebregts) z.L Stand algemeen klassement na eerste etappe: 1. Moser (Ita-Bartolozzi) 4 uur 46 minuten 46 seconden, 2. Merckx (Bel-Lelangue) op 2 sec., 3. Pollentier (Bel-Schotte) op 14 sec., 4. Thevenet (Fra-De Muer) op 1.17, 5. van Springel (Bel-Schotte) op 1.18, 6. Battaglin (Ita-Fontana) op 1.22, 7. Gimondi (Ita-Ferretti) z.t, 8. van Lin den (Bel-Ferretti) op 1.27, 9. Poulidor (Fra-Caput) z.t., 10. Godefroot (Bel- Schotte) op 1.28, 11. De Meyer (Bel- Schotte) op 1.29, 12. van Impe (Bel- Stablinski) op 1.36, 13. Zoetemelk (Ned-Caput) op 1.39, 14. Rottiers (Bel-Lelangue) op 2.18, 15. Hezard (Fra-Caput) op 2.30, 16. Karstens (Ned-Stablinski) op 2.33,17. Knudsen (Nor-Fontana) op 2.35, 18. Kuiper (Ned-Liebregts) op 2.39, 19. Hoban (GB-Caput) op 2.41, 20. Danguillau- me (Fra-De Muer) op 2.45, 65. den Hertog op 4.51, 66. Priem z.t., 101. Prinsen op 5.25, 106. Knetemann op 6.17, 110. Kamper op 7.29, 115. Via nen op 7.33, 122. Smit op 7.44, 127. Koken op 7.52. Stand Bergklassement: 1. Zoetemelk (Ned) 9 pnt., 2. van Impe (Bel) 8 pnt., 3. Merckx (Bel) 6 pnt., 4. Moser (Ita) 4 pnt. Stand puntenklassement: 1. Moser (Ita) 54 pnt., 2. Merckx (Bel) 52 pnt., q "an Linden (Bel) 46 pnt., 4. Pofien- (Bel) 37 pnt., 5. Priem (Ned) 35 Stand ploegenklassement: 1. Schotte 14.22.20, 2. Caput 14.24.35, 3. Lelan- gue 14.25.23, 4. Ferretti 14.25.58, 5. Bartolozzi 14.26.10, 12. Liebregts 14.31.52. (van onze sportredactie) ROTTERDAM Feyenoords bestuurslid Gerard Kerkum, die ook deel uitmaakt van de beleidsgroep betaald voetbal, overweegt uit het bestuur te treden. Aanleiding tot deze stap is het feit dat Kerkum in de jongste bestuursvergadering niet als commissaris van de N.V. Sta dion Feyenoord is aangewezen, terwijl hij bij een eerste stem ming als zodanig wel werd ge kozen. Toen het bestuur geen overeenstemming kon bereiken over de tweede kandidaat be sloot men tot een herverkiezing over te gaan, waarbij Kerkum uit de boot viel. Kerkum die gisteravond niet voor commen taar bereikbaar was, zou over deze gang van zaken zo ont stemd zijn, dat hij met aftreden heeft gedreigd. Toch atletiek Rusland-VS New York De atletiekontmoe ting tussen Rusland en de Ver enigde Staten is definitief vast gesteld op 4 en 5 juli. Eerder was deze ontmoeting, die in Kiev wordt gehouden, uitgesteld omdat de Russen enkele eerder gemaakte afspraken met de Amerikanen niet zouden zijn nagekomen. Hoekstra naar FC Groningen Groningen Koko Hoekstra heeft gisteren een éénjarig con tract bij FC Groningen gete kend. Hoekstra, die óp 3 juli 27 jaar wordt, is afkomstig van SC Cambuur.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9