Christina en Jorge gaven elkaar ja-woord op een van de oudste plekjes van vaderlandse bodem Meerderheid tegen vrije vestiging van Surinamers OEGANDA ONTKENT RAKETTENKONVOOI Beperkingen acht studierichtingen £eidócSouaant NOG MEER BRITTEN GEARRESTEERD Betere beveiliging van Ahold-winkels Keukens naar wens Wi^DOMUS Northrop betaalde mij voor politieke informatie 5 I ZATERDAG 28 JUNI 1975 LEIDSE COURANT (Van onze correspondent) UTRECHT In de in een gele en oranje bloemenweelde gehulde Utrechtse Domkerk zijn vanmorgen prinses Christina en Jorge Guillermo in de echt verbonden. Het Jonge paar dat eeret het burgerlijk huwelijk was aangegaan in het gemeente buis van Baarn, kwam tegen twaalven aan bij de Domkerk. Stram vormden de studenten van de Utrechtse Studenten Weerbaarheid een erehaag. Het carillon liet vrolijk-plechtige klanken buitelen over het Domplein. De feestsfeer was er. Een kwartier eerder reeds waren de getuigen, de heer en mevrouw Smiles-Fritzsche, mej. Sesink, de heer Ligtermoet. de heer en mevrouw Kamal-O'Gorman, de heer Van der Haer, mevrouw Benneker-Ten Hove, de heer en mevrouw F. A. M. Alting von Geusau-Houben. Aangekomen en door jhr. D. G. de Graeff, opperkamerheer van de koningin, naar hun plaatsen geleid. Even later kwamen ook de koninklijke familie en de familie Guillermo. Van de koninklijke familie waren aanwezig behalve de koningin en prins Bernhard, prins Claus en prinses Beatrix, prinses Irene en prins Carel Hugo, prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven, uit de directe familie van prins Bernhard waren aanwezig prins Aschwin en prinses Simone van Lippe Biesterfeld. Ter begroeting van de koninklijke gasten waren aanwezig de voorzitter van de centrale kerkeraad van de Nederlands her vormde gemeente te Utrecht ds. Kool, de voorzitter van het college van kerkvoogden, de heer Tukker, de voorzitter van het college van diakenen, de heer Van der Heiden, en de beide voorgangers dr. van der Werf, hervormd predikant te Utrecht en pater drs. Bernard Bot s.j. De hele bruidsstoet omvatte negentien auto's, in de achttiende waarvan het bruidspaar gezeten was. De beide voorgangers, begeleidden het bruidspaar eerst naar de consistoriekamer en enkele minuten later naar hun plaatsen in de kerk. 1050 genodigden, waarvan 175 buitenlandse gasten, voorname lijk uit de Verenigde Staten en Canada, hoorden in de ruim een uur durende dienst ontroerd toe hoe bruid en bruidegom elkaar hun trouw beloofden. De dienst werd opgeluisterd door het Nederlands Kamerorkest onder leiding van David Zinman en de Domcantorij onder leiding van Maarten Kooy, cantor-or ganist met als soliste Elly Ameling, sopraan en de organisten Stoffel van Viegen en Jan Jansen. Via de kloostergang gingen een stralende prinses Christina en haar Jorge na de dienst naar de aula van de universiteit om de gelukwensen in ontvangst te nemen van vrienden en kennis sen, om een uur later weer naar paleis Soestdijk terug te keren. Domkerk Prinses Christina is op een van de wellicht oudste plekjes van onze vaderlandse bodem in het huwelijk getreden. Het plein waarop de Dom staat draagt de restanten van vele stadia van beschaving. Het is de bakermat van het Christendom in de noordelijke Nederlanden. Diep onder de grond liggen overblijf selen van het Romeinse Castellum, dat enige malen werd verwoest. Tijdens opgravingen in de jaren 30 van deze eeuw vond men daar bovendien resten van de door de bisschoppen Balderik (918-976) en Adelbold (1010-1026) gebouwde en aan Sint Maarten gewijde kathedrale kerk. Steeds weer werden gedeelten van deze Romaanse kerk bij stadsbranden in de as gelegd (1017, 1131 en 1148). In 1253 was de verwoesting echter zo ernstig dat een plan werd gemaakt voor de bouw van een groter Godshuis dat in de nieuwe - in Frankrijk tot bloei gekomen - Gothische stijl zou worden opgetrokken. Reeds het volgende jaar legde bisschop Hendrik van Vianden (1250-1267) de eerste steen van het koor. Met grote ijver bouwde men tot 1480 aan de kerk voort. En in langzamer tempo tot 1517. Toen geldgebrek de voltooiing van het gebouw belemmerde. Vorig jaar was het 300 jaar geleden dat een wervelstorm midden Nederland trof en de Domkerk deed instorten. Tot herstel is het nooit meer gekomen. De toren staat nu los van de Domkerk. De storm heeft echter wel het mooie Hemony- carillon gespaard. Bij de beeldenstorm van 1580 kreeg de Dom veel te lijden. In 1583 kwamen Domkerk en Domkapittel definitief in handen van de hervormden. Sedert die tijd degradeerde de Domkerk van hoofdkerk der noordelijke Nederlanden tot een van de veel te grote stadskerken van Utrecht. In verband hiermee namen de inkomsten sterk af en liet het onderhoud te wensen over. Sinds geruimw tijd wordt aan de restauratie van de Domkerk gewerkt. Voor dit huwelijk kon de restauratie niet zo ver gevorderd zijn dat de toren uit de steigers kon. Wel heeft de gemeente Utrecht het hele Domplein opnieuw laten bestraten. Zodat een klein stukje van de Middeleeuwse sfeer die rond het hartje van Utrecht, het r tmplein, heerste, terug is gekomen. DEN HAAG (ANP) Vierenzestig procent van de Nederlanders vindt dat Surinamers na het onafhankelijk worden van Suriname zich niet-vrij in Nederland mogen vestigen. 29 pet. vindt dat dit wel mogelijk moet zijn en 7 pet-heeft geen mening. Dit heeft het NIPO geconstateerd uit een onderzoek dat zij heeft ingesteld. Onderverdeeld naar politieke richting blijkt uit de cijfers van het NIPO dat 76 pet van de ARP-kie- zers en 57 pet van de PPR-kiezers tegen vrije vestiging is. Voor de PvdA, WD, KVP en CHU ligt het percentage respectievelijk op 62, 66, 65 en 74. Op de vraag of Nederland na de onafhankelijk heid nog financiële steun moet geven antwoordde 34 pet dat geen geld beschikbaar gesteld moet worden, 21 pet vond het vastgestelde bedrag van 3 miljard genoeg, 29 pet wil minder geven terwijl 4 pet graag zou zien dat Suriname meer geld krijgt, (overigens is afgelopen donderdag besloten de financiële hulp te verhogen van 3 naar 3,5 miljard, dit bedrag geldt voor de komende tien jaar). Van de PvdA-kiezers wil 40 pet in het geheel geen steun geven. Van de PPR-kiezers wil 17 pet dat niet. Voor de WD-, KVP-„ ARP- en CHU-kie- zers ligt dit percentage op resp. 29, 31, 24 en 28. NAIROBI (Reuter) Een Oe- gandese militaire woordvoer der heeft ontkend dat hel donderdag door de politie in Kenia aangehouden konvooi Sowjetrussische luchtdoelra ketten vervoerde. In een uitzending van de Oegan- dese radio noemde de woord voerder deze veronderstelling 'nonsens'. Het konvooi ver voerde volgens hem materieel I voor de bouw van veerboten. Het transport van zware vracht wagens was op weg van de haven van Mombassa naar Oeganda toen de Keniase po litie er in de buurt van Nairo bi beslag op legde. Vijf Rus sen, die het konvooi begeleid den, werden naar Nairobi ge bracht en daar op een vlieg tuig naar Oeganda gezet. De vrachtwagens staan nog MR. D. STIKKER: CONFRONTATIE MET DE V.S. GETUIGT VAN KORTZICHTIG HEID ZOETERWOUDE (ANP) - Mr. D.U. Stikker, oud-minister van Buitenlandse Zaken en oud se cretaris-generaal van de NA VO, heeft gisteren in een rede voor de jaarvergadering van de Nederlandse Kamer van Koop handel voor Amerika het stre ven van 'sommige Europese kringen' naar confrontatie met de Verenigde Staten gelaakt en de Europeanen, die zo goed de fouten van Amerika zien, aan bevolen eens de hand in eigen boezem te steken. De huidige controversen tussen Amerika en Europa zijn door ernstige fouten van beide kan ten veroorzaakt, maar, aldus de heer Stikker, het zwaartepunt van de fouten ligt meer bij Eu ropa dan bij Amerika. In ieder geval zal Europa alleen geen oplossing kunnen vinden voor de grote problemen van deze tijd. Confrontatie met de V.S. getuigt van kortzichtigheid steeds in Nairobi en worden door de politie bewaakt. President Amin van Oeganda heeft in het verleden reeds veel wapenhulp van Rusland gehad. Amin heeft de afgelo pen dagen Kenia ervan be schuldigd buitenlandse (Brit se) troepen te herbergen die een invasie in Oêganda zou den voorbereiden om zijn be wind omver te werpen. President Amin heeft nog meer Britten laten arresteren. Men verwacht dat zij terecht moe ten staan op beschuldiging van verraad. Britse propagan da in de zaak van de Britse lector Dennis Hills kan alleen maar leiden tot een hardere houding tegenover de onge veer zevenhonderd in Oegan da wonende Britse burgers, aldus de radio, die de bekend making besloot met de mede deling aan de Britse regering dat sommige Britten nu ge vangen zitten in afwachting van de behandeling van hun zaak door een militair tribu naal. "Zij zullen mogelijk een soortgelijk proces krijgen als Dennis Hills omdat hun da den zelfs nog ernstiger zijn". gepubliceerd boek dingen had geschreven over Amin, die de ze beledigend achtte. De exe cutie van Hills is uitgesteld tot 4 juli. Nixon getuigt vrijwillig over Watergate WASHINGTON (DPA) De voormalige Amerikaanse presi dent Richard Nixon heeft in de afgelopen dagen voor het eerst vrijwillig getuigd over rijn rol in de Waterga te-zaak. Twee da gen lang heeft Nixon rich in rijn woning te San Clemente in Califomië uitvoerige verhoren laten welgevallen van officie ren van justitie en de geheime jury, die tot de volgende maand nog in laatste instantie de onopgehelderde restanten van het schandaal onderzoeken. Over het verhoor van Nixon zijn geen bijzonderheden bekendge maakt. Nixon heeft zich vóór de ondervraging van twee dagen medisch laten onderzoeken. President Ford heeft Nixon in dertijd amnestiële gratie ver leend zodat Nixon niet meer gerechtelijk vervolgd kan wor- Het stoomtijdperk her leeft momenteel in Hoorn. De manifestatie „Hoorn onder stoom" werd ren door Martine Bijl pend en duurt tot morgen. Men kan er weer kennis maken met stoomwalsen, -brandspuit, -trams, -sche pen, -miniaturen, -vracht wagens, -locomobielen etc. DEN HAAG (ANP) Staatsse cretaris Klein van Onderwijs en Wetenschappen heeft de de finitieve aantallen eerstejaars vastgesteld voor acht studie richtingen waarvoor de Acade mische Raad een numerus fixus heeft aangevraagd. De bewinds man is op een aantal plaatsen afgeweken van het advies van de Academische Raad. In het natuurre- creatiecentrum op Texel heeft schrijver Jan Wol kers (r) gisteren het zeehondje Eva, dat hij hier in zijn armen heeft, gedoopt. Het beestje is het dochtertje van de zeehond Karina, die door Wolkers in 1971 werd ge red op de Rottu merplaat, toen hij daar verbleef voor een radio- uitzending. Links mevr. Wolkers met bloemen en glas. Uitgesplitst naar de acht studie richtingen, per instelling van wetenschappelijk onderwijs zijn definitief voor het komende cur susjaar de volgende maximum aantallen eerstejaars vastge steld: Geneeskunde: Leiden - 230. Groningen - 255. Utrecht - 265. Amsterdam - 270. VU Amsterdam - 240. Nijmegen - 250. Rotterdam - 225. Tandheelkunde: Groningen - 90. Utrecht 8 108. Amsterdam - 100. VU Amster dam 80. Nijmegen 90. Diergeneeskunde: Utrecht 150. Biologie: Leiden - 140. Groningen - 155. Utrecht 210. Amsterdam - 125. VU Amsterdam - 100. Nij megen - 125. Wageningen - 65. Lichamelijke opvoeding: VU Amsterdam - 60. Fysische geografie: Utrecht - 27. Amsterdam - 35. VU Amsterdam - 20. Geschiedenis: Leiden - 135. Groningen - 140. Utrecht - 200. Amsterdam - 115. VU Amsterdam - 75. Nijmegen -105. Engelse taal- en letterkunde: Leiden - 70. Groningen - 115. Utrecht - 120. Amsterdam - 100. VU Amsterdam - 36. Nijmegen Geven voor leven-rijbewijs ALBANY De autoriteiten van de Amerikaanse staat New York gaan rijbewijzen afgeven waarop voor de houders ruimte is opengelaten om kenbaar te maken of en welke organen zij na hun dood willen afstaan voor transplantatie. Dergelijke infor matie kan dan onmiddellijk na een dodelijk ongeval of plotse ling overlijden van de automobi list of motorrijder worden ge- Portugalletje spelen in Nijmegen EINDELIJK, MAAR VEEL TE LAAT, gaat het bestuur van de Nijmeegse universiteit zich keren tegen de wantoestanden welke, minstens bij één studierichting, zich „marxistische studenten" noemende ingeschrevenen veroorzaken. Zij tolereren alleen docen ten die denkbeelden verkondigen welke met de hunne stroken; daarbij is hun optreden dermate agressief intimiderend dat ze de aftocht van enkele hoogleraren uit Nijmegen bereikt hebben. Het lijkt in Nijmegen, stad die een universiteit kreeg welke voor een deel tot stand kwam dank zij de giften van bepaald niet marxistische katholieke kleine lieden, van het episcopaat, op voortdurende instignatie, een beetje op „Portugalletje spelen"; onder de leuze van „het daagt voor de echte democratie" worden door minderheden praktijken getoond die ze alleen maar van Goebbels en Stalin geleerd kunnen hebben; praktijken waartegen over de overheden veel te lang een tolerante houding stellen. NET ALS IN LISSABON vinden de maoïsten in Nijmegen de marxistische studenten kennelijk dat hun denkbeelden waard zijn om er bij anderen desnoods ingehamerd te worden. De dag waarop fatsoenlijke actiegroepen onder hun invloed zouden komen, wordt het begin van een regelrechte aanslag op onze parlementaire democratie. Uit dien hoofde zou de Nederlandse overheid wel eens voor de bittere plicht kunnen komen te staan om haar subsidievoorwaarden ten aanzien van het hoger onderwijs zo te herzien, dat de voorberei ding van de rode revolutie in ons land in geen geval onder de dekmantel van „wetenschappelijke studie" kan plaatsvinden. De marxistische studenten zoeken dan maar een universiteit in een marxistisch buitenland op; het liefst daar, waar ook wel eens de mensen die hun openlijk of in het geheim richtlijnen geven, gevestigd zouden kunnen zijn. WANT HIER IS OOK GEEN SPRAKE meer van gewone polarisa tie, al draagt die, ongewild, tot het ontstaan van dit soort toestanden bij. Het is doodgewoon de kiem van terreur; kiem die ontbolsteren moet met behulp van kwasi-wetenschappelijke kunstmest. Akkoord over gewestwet (van onze parlementaire redac tie) Den Haag Het kabinet heeft gisteren overeenstemming be reikt over de ontwerp-gewest- wet, die ojn. voorziet in de bestuurlijke opdeling van ons land in 26 provincies. Het ontwerp zal binnenkort worden toegezonden aan een aantal adviesinstanties, provin cies en gemeenten. Premier Den Uyl zei dat hij verwacht dat de adviezen tegen november bin nen zullen zijn, waarna het ka binet vermoedelijk begin vol gend jaar een definitief ontwerp naar de Tweede Kamer kan stu- Pers-censuur in India New (AP) (ap) Premier Gand hi van India heeft gisteren ver klaard dat haar regering na de afkondiging van de nationale noodtoestand censuur op de pers heeft ingesteld om „onver antwoordelijk geschrijf" te voorkomen. Mevrouw Gandhi zei dat "de kranten al enige tijd met opzet het nieuws hebben verdraaid en kwaadaardige en provocerende commentaren leverden." Zij legde evenwel niet uit waar om ook de buitenlandse corres pondenten worden gecensu reerd. Het was de eerste maal sinds India's onafhankelijkheid in 1947 dat een dergelijke maat regel tegen de buitenlandse pers werd genomen. DEN HAAG (ANP) De kluizen in alle winkelvestigingen van de detailhandelsgroep AHOLD b.v. (onder andere Albert Heijn, Simon en Miro) zullen voorzien worden van tljdblokkeringssloten. Dit betekent dat de kluis, zelfs met een sleutel, alleen te openen is op vooraf ingestelde tijden. i Ahold i i brief aan het personeel De veiligheid van het personeel kwam bij Ahold opnieuw ter sprake toen zaterdag 7 juni een 42-jarige filiaalchef van een Simonwinkel in De Bijlmer van de sleutels van de kluis in zijn zaak beroofd werd. Bij de overval kwamen de filiaalchef en zijn achtjarig dochtertje om het leven. Zijn vrouw en een zoontje liepen zware verwondingen op. Tijdens de begrafenis van de slachtoffers hielden de Simonvestigingen hun winkels gesloten om zo de aandacht te vestigen op hun onveilige situatie. In de brief zegt de directie van Ahold verder dat, voortbouwend op een in het verleden genomen besluit om in principe geldtran sporten buiten het filiaal door gespecialiseerde ondernemingen te laten verrichten, men dit plan in verhoogd tempo zal afronden. Ook zullen in zoveel mogelijk filialen de ruimten die bestemd zijn voor geldtellen worden uitgerust met slag- en stootvrij glas en automatisch sluitende deuren. (ADVERTENTIES) J5- DIERENPARK ^WASSENAAR Gehele jaar geopend! Ruim 3.000 dieren 3 a. 120 roofdieren m 30 soorten). Rijksstraatweg 667 Tel. 01751-78691 en 79559 Ruime parkeergelegenheid! (ADVERTENTIES] In uw Vendomus komt u ogen tekort als u al die keukens ziet. Nog nooit had u zoveel keuzemogelijkheden onder één dak. In stijlen van klassiek tot progressief. In materialen. In kleuren. In aanbouwvariaties. Stuk voor stuk keukens van hoog niveau. Gemaakt door de meest vooraanstaande fabrikanten. Maar het meest verbaasd zult u staan van de prijzen bij Vendomus. Want die kunnen elke vergelijking glansrijk doorstaan. Goede raad komt u gauw eens uw hart ophalen. En ontdekken dat u bij VendomOs méér keuken krijgt voor uw geld. uis van Vroom Dreesmann Rijswijk-winkelcentrum in de Bogaard DEN HAAG (ANP) De heer J. Teengs Gerritsen heeft giste ren via zijn advocaat mr. A. G. Maris in Den Haag laten weten, dat de vliegtuigfabriek North rop en hij een aantal jaren gele den zijn overeengekomen, dat hij informatie over de politieke toestand in Nederland aan Northrop zou verstrekken. Deze informatie, aldus Teengs Ger ritsen, betrof niet de verkoop van vliegtuigen. Op grond van de verstrekte in formatie werden door Northrop betalingen gedaan, die de heer Teengs Gerritsen aan zijn eerste echtgenote ten goede heeft doen komen uit hoofde van zijn ali mentatieverplichtingen jegens haar, aldus mr. Maris. In het rapport van de sub-com missie van de Amerikaanse Se naat, die de beschuldigingen van twijfelachtige praktijken van vliegtuigfabrieken onder zocht bij het aan de man bren gen van hun vliegtuigen werd de Nederlander Teengs Gerrit sen „speciaal vertegenwoordi ger" van Northrop genoemd. Teengs Gerritsen, vertegen woordiger van de Lockheed-fa briek in Nederland, ontkende dit aanvankelijk ten stelligste.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7