Oudt Leyden opgenomen in kunstcircuit Oude bouwfragmenten krijgen weer functie in Leids stadsbeeld Feike Asma met British Columbia Choir in Marekerk UITGAAN LEIDSE COURANT p\civ\ .i tn eri rond Leiden Bioscopen Hulpverlening Telefonische Hulpdienst: tel. 25 Burgerraadsman - Koornbrugsteeg 7. tel 43171, spreekuren maandag van 11.30 tot 14.00 uur en donderdag avond van 19.00 tot 21.00 uur. Exposities Drukker1| De Bink, Rooseveltstraat 3 tel. 22841 ma. t/m vr. 8—17 uur. Tot en met augustus een tentoonstelling van Dhr van den Berg met collages. Burgerlijke stand LEIDEN Geboren Ingrid Julia Anto nia Maria dr v B, H. A. Waasdorp en A FE Spierings, Sandra Gerdie dr v. W Koelewijn en V. H. de Mooij, Cornelis Andreas zn. v. C. Schaap en N. van Duijn, Bregina Sharmila dr. v M. R Lachmising en V H. Tjon-A-Joe Anne Jeanine dr v. C. H. Kapaan eri S. A. van Kalkeren; Overleden: A. van Bladel geb. 14 juni 1908 man, A. Ouwens geb 29 juni 1930 man, Gehuwd J, Kloos en M. G. van der Bent. sterdamse galerie-houder Hans Kwakkel. Hij liep al een tijdje rond met het idee een soort Nederlands kunstcircuit op te richten, gevormd door een twintigtal restaurants. De deelnemende horeca-bedrijven krijgen maandelijks de kans om tegen betaling van een ge ring bedrag kunstwerken te exposeren. Begin juni is de eerste fase van het plan gerea liseerd: in Amsterdam zijn twee exposities te zien (in res taurants aan het Vondelpark en het Leidseplein) en ook in Leiden werd een deelnemer, de bistrot Oudt Leyden gevon- Hans Kwakkel: "Aanvankelijk was het plan om plaatsen overal in Nederland mee te laten doen, nu lijkt het mij voorlopig beter me tot de randstad te beperken. Omdat het een experiment is en om dat ik de kosten voor deelne mende restaurants zo laag mo gelijk wil houden, wil ik niet overal gaan zitten. De vergoe ding die betaald moet worden is die van de kosten van druk werk, vervoer en verzekerin gen. Als er werk wordt ver kocht, krijgt het restaurant een bepaald percentage van de verkoopprijs". De directie van Oudt Leyden is tot nu toe erg enthousiast over het initiatief. Men krijgt leuke reacties bij de klanten en er wordt ook regelmatig werk verkocht. Hans Kwakkel: "Er wordt al leen werk geëxposeerd van minder bekende kunstenaars, daardoor zijn de verkoopprij zen aan de lage kant, terwijl het werk toch zonder meer niveau heeft Ik hoop nu dat ik wat meer deelnemers kan krijgen en dat ik het stree- f a an tal van twintig kan halen. Zodra dat is gebeurd, kunnen we gaan kijken, of we ook buiten de randstad terecht kunnen". Inlichtingen over de lopende en nog te houden exposities zijn in te winnen bij Hans Kwakkel, International Art Service, tel. 020—234799. Een van de bouwfragmenten die voordien opgeslagen waren in de Lakenhal, nu verwerkt in de gevel van een pand aan de H+arlemmerstraat. (Van onze kunstredaktie) LEIDEN - Na een lange periode van voorberei dingen, overleg en verzoeken aan b w is onlangs begonnen met de verhuizing van de talloze bouwfragmenten uit oude en inmiddels afgebroken Leidse panden, die in de loop der jaren de zolders en de tuin van het stedelijk museum De Lakenhal meer dan gevuld heb ben- De bouwfragmenten, waaronder zeer waardevolle exemplaren, worden nu opgesla gen op terreinen van de gemeente aan de Uiterste Gracht, de Oude Herengracht en in de Stadstimmerwerf. "Al vanaf het moment dat in de voormalige Lakenhal een museum werd ingericht, heeft de directie doorlopend bouwfragmenten, waaron der gevelstenen, beelden, deuren, kozijnen en dergelijke, aangeboden gekregen. Veel Leide- naars, die hun huis wilden verbouwen, maar zich konden voorstellen dat bepaalde onderde len een historische waarde kennen een feitelijk onvervangbaar zijn, brachten de fragmenten dan maar naar het museum, omdat ze daar wel wisten wat ze er mee moesten doen. In De Lakenhal wist men dat echter ook niet en langzaam maar zeker raakten de zolders vol. Er kwam steeds meer bij, maar er ging zelden iets weg", aldus de heer Blauw, chef van de afdeling Monumentenzorg van gemeentewer- Museum-directeur drs. Würfbain bracht de pro blematiek rond de bouwfragmenten herhaalde lijk in de vergadering van de raadscommissie voor de Lakenhal. Door het ruimtegebrek waar het museum al jaren mee te kampen heeft, was het niet langer verantwoord de zolderruimte in beslag te laten nemen door voorwerpen, die eigenlijk niet tot de collectie van het museum behoren. Het plan is toen ontstaan om particu lieren, die hun woning willen restaureren, de kans te geven een verzoek in te dienen om de beschikking te krijgen over één of meerdere bouwfragmenten. Alle Leidse architecten wer den van deze mogelijkheid in kennis gesteld. Begin '74 is door mej. Bruin studente kunstge schiedenis met als specialisatie bouwkunst, die als stagiaire in het museum werkte, begonnen met inventarisatie en omschrijving van alle opgeslagen voorwerpen. Na afloop van haar stage, werd het werk echter weer stilgelegd, totdat mej. Bruin begin dit jaar, een vaste werkkring bij de gemeente Leiden kreeg. Kort geleden is toen ook begonnen met de ontrui ming van de zolders en de tuin van het mu seum, nadat elders in de stal vervangende opslagruimte werd gevonden. Een ieder die in aanmerking wil komen voor een van de bouwfragmenten kan inlichtingen verkrijgen bij de afdeling Monumentenzorg, Botermarkt 20. De heer Blauw daarover: "Onze afdeling heeft een adviserende taak in dezen, de uiteindelijke beslissing ligt bij b w. Ver zoeken moeten in eerste instantie hier inge diend worden. Mej. Bruin werkt nu aan de inventarisatie en het is de bedoeling dat we een soort overzicht met foto's samenstellen, zodat belangstellenden hier kunnen bekijken wat het aanbod is. De verdere afwikkeling van zo'n verzoek ligt nu nog een beetje moeilijk. Moeten we de bouwfragmenten verkopen of alleen in bruikleen geven? Daar moet nog uitvoerig over gepraat worden. De afdeling Algemene Zaken van het Stadhuis is in elk geval belast met de juridisch/zakelijke kant van zo'n verzoek". ld J Van onze kunstredactie i LEIDEN - Bistrot Oudt Ley- den aan de Steenstraat is vo rige maand in zijn restaurant begonnen met het houden van I tentoonstellingen van minder bekende kunstenaars. Vorige maand werden een aantal pentekeningen geëxposeerd, deze maand zijn er etsen en lino's te zien van de Amster damse graficus Poppe Dama- Het initiatief voor dit experi ment is genomen door de Am- Werken van graficus Poppe Damave aan de muur bij Oudt Leyden. (Van onze kunstredaktie) LEIDEN - De Leidse Volksuni versiteit K O organiseert volgende week vrijdag in de Marekerk het tweede zomeror- gelconcert. Solist is de orga nist Feike Asma. Aan het con cert wordt tevens medewerk ing verleend door het "British Columbia Boys Choir" uit Vancouver. Aanvang acht uur. Feike Asma werd in Den Hel der geboren. Hij studeerde bij Jan Zwart, Eduard Flipse, Hu- go van Dalen, Paul van Kem pen en Hendrik Andriessen. Van 1927 tot 1933 was Feike Asma organist van de Gere formeerde kerk in Den Helder, daarna was hij organist van de Hooglandse kerk te Leiden. Hij Den Haag was hij verbon den aan de Evangelisch Lu therse kerk, totdat hij in 1965 organist werd van de Grote kerk te Maassluis. Feike Asma heeft niet alleen grote naam in Nederland, maar ook in het buitenland is hij een van de veel gevraagde organisten. In heel Europa, Noord-Amerika, Canada en Zuid-Afrika gaf hij onnoeme lijk veel concerten. In het na jaar van 1974 verschenen on der de titel "Orgels van Neder land" negen langspeelplaten waarop Feike Asma achttien beroemde Nederlandse orgels bespeelt. Deze kostbare plate- nuitgave beschouwt Asma als zijn levenswerk. Werken van niet minder dan 31 conponis- ten brengt hij op deze platen tot klinken. Bij voorkeur bespeelt Feike Asma grote, monumentale or gels. Wat dit betreft zou een orgelconcert in de Pieterskerk meer in de lijn gelegen heb ben, ware het niet dat K&O, toen de zomcrorgelconcerten- seric werd samengesteld, geen zekerheid kon krijgen over het al dan niet beschikbaar zijn van dc Pieterskerk. Feike As ma zal dus dit keer te beluiste ren zijn op het orgel van de Marekerk. Voor velen zal het een bijzonder groot genoegen zijn deze grote organist in LeiT den te kunnen beluisteren. Het British Columbia Boys Choir werd in september 1968 opgericht en bestond uit 40 jongens in.de leeftijd van 7 tot 23 jaar. In Vancouver werd het eerste openbare concert gegeven. Het succes was zo groot dat muziekcritici meteen een vergelijking trokken met de Wiener SSngerknaben. Het debuut van het koor voor de Canadese televisie was een openbaring. Sindsdien is het koor vele malen voor de Cana dese, Amerikaanse en Europe se televisie opgetreden. In de zomer van 1969 maakte het koor een concertreis van acht weken door negentien landen waaronder Rusland. Concer ten werden o.a. gegeven in de kathedraal van Coventry, de Dom van Milaan en de Step- hansdom in Wenen. Daarna volgde toumee's door Europa in 1971 en 1973. Evenals tij dens de eerste tournee was het succes overweldigend. Het koor wordt geleid door Donald Forbes, de bekende or ganist en dirigent uit Canada. Hij studeerde in Canada en de Verenigde Staten, maakte een groot aantal grammofoonpla ten en geniet grote vermaard heid bij radio en televisie. Hij is verbonden als organist aan de St.Andrew's-Wesley United Church in Vancouver, Zijn enorme ervaring op het gebied van de jeugdkoordirektie is overbekend, Hij richtte niet al leen het British-Comumbia Boys Choir op maar eveneens het Saskatoon Boys Choir en het beroemde West-Vancouver Secundary School Choir dat in 1967 tijdens de Expo te Mont real hoge ogen gooide. Forbes is tevens leider van het Van couver School of Theology Choir van de Universiteit van British Columbia. Tijdens het concert in de Ma rekerk brengt het koor werken ten gehore van o.a. Mathias, Palestrina, Pergolesi, Morley, Bissell alsmede volksliederen uit New Foundland, Engeland, Duitsland en Nederland. Feike Asma zal het koor begeleiden maar zal met orgelsoli een groot gedeelte van het pro gramma voor zijn rekening ne- Voor inlichtingen en kaart verkoop moet men zich wen den tot het bureau van K&O in de Caeciliastraat 20 te Lei den (telefoon 31841). Ook op de avond van het concert zul len plaatskaarten in de Mare kerk gekocht kunnen worden vanaf 19.30 uur. Er worden drie toegangsprijzen gehan teerd. Inschrijvers van K&O betalen 2,50, niet-inschrij- vers 3,- en houders van CJP en 65+ers 1,75. Een volledig programma van het concert wordt in de kerk gratis uitge reikt. In de nabijheid van de Marekerk aan de Lange Mare, is voldoende parkeergelegen heid. Het concert zal om ca. 21.30 uur zijn afgelopen. Tj.w.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5