R( in Jonge, rappe en zeer ambitieuze Batavieren NDIDATEN VOOR [ALE JEUGDTITELS „Bram gaat dit toernooi winnen zonder een setje te verliezen" In Noordwijk hoeft men zich deze zomer niet te vervelen VRIJDAG PAGINA 4 LEIDSE COURANT ZATERDAG 28 JUNI 197 (Van onze corn LONDEN De ling erge haast dijken. Rond 14 c in het parlemen mijden, dat de bi Groot-Brittannië moeten ze overtu wil om de Brit schommelt tusse jaar te herleiden Voor deze politie Wilson op de "vri tige vakbonden, ernst van de sit bijna bankroet wijze van spreki het voorhoofd ve Veenendaalsche De Veenend spinnerij die d< over Hardick ei schede is genoc duktie in Ensch» in te passen in werken in Ens< neelsleden. Een kan wellicht in steld. IJsunie IJsun seren. De vestig Rotterdam en worden geslóten uitgevoerd zijn Amerikaanse doll. Engelse pond Belgische fr. (101 Duitse mark (IOC •tal. lire (10.000) Portugese escv Canadese dollar Franse fr. (100) Zwitserse fr. (10t Tunesië 1 Dln Marokko 100 C Turkije 100 T Israël 1 Isra Rusland 1 Ro« Bulgarije 1 Lev ACF Ind. All. Chem. Am. Brands Am. Can. Am. Motors Am. Smelting ATT Anaconda Beth. St. Boeing Con. Edison Du Pont Eastm. Kodak Exxon FN Citi C. Ford Gen. Electric Gen. Motors Goodyear Heineken H. H.A.L. Hold Hoogov. Kon. Olie Nat. Ned. Ommeren Philips Robeco Rolinco Scheepv.l Unili Bank-, kret AMEV Am tas Ass. St. R'dam Van Melle De Merwede Nat Gr B. Prins Dokkum Ruys' Bel Twijnstra Wybo Lelieveld en Koen Gijsbers: Koen Gijsbers (rechts) en Wybo Lelieveld tijdens de training op de atletiekbaan in de Leidse Hout. LEIDEN Het is een lange tijd stil geweest rond de sportieve prestaties van De Bata ven, welke atletiekvereniging sinds Gerda Kraan, veelvoudig Nederlands kampioene maar inmiddels een stukje jeugdsentiment, geen echte toppers meer heeft gekend. Nu evenwel lijkt het getij te keren. De injectie, die elke club hard nodig heeft om het animo er in te houden en zodoende aan de weg te kunnen blijven timmeren, kan gegeven worden door twee jeugdige talenten. Twee middenafstandlopers, Wybo Lelieveld en Koen Gijsbers, verbaasden vriend en vijand door binnen zeer korte tijd tot uitzonderlijk goede prestaties te komen. Met de Neder landse jeugdkampioenschappen in zicht een plezierig gegeven voor De Bataven. De 18-jarige, uit Stompwijk afkomstige, Wy bo Lelieveld deed al eerder dit jaar van zich spreken. In zijn leeftijdsgroep jongens A. zette hij op de 2000 meter steeple chase veruit de beste seizoentijd neer, terwijl hij lietz Nog abrupter evenwel was de doorbraak die de 17-jarige Koen Gijsbers verleden week maakte. Tijdens de sterk bezette Sparta Spelen in Den Haag raffelde hij de 400 meter binnen de vijftig seconden af 49.9 seconden en, voor de jongens B. beteken de dat de snelste tijd van dit seizoen. Gijs bers, de 800 meter prevalerend, sloeg zijn slag in de laatste meters toen de conditie begon mee te tellen. „Meestal ben ik niet zo vlot weg, maar ditmaal kreeg ik snel aansluiting. Gewend aan de langere afstand had ik in de laatste fase genoeg lucht over om de anderen voorbij te gaan. Het-ging allemaal erg gemakkelijk", vertelt Gijsbers, de revelatie van dit seizoen. Zeer opmerkelijk is, dat zowel Gijsbers als Lelieveld pas anderhalf jaar geleden begon nen zijn met de beoefening van de atletiek- sport. Wybo Lelieveld voetbalde tot zijn zestiende jaar, de dag waarop hij een brom mer kreeg. „Ik wilde altijd al graag op een atletiekclub, maar de afstand Leiden—S- tompwijk was me to ver. Toen ik een brom mer had was dat geen bezwaar meer. Een vriend maakte me attent op De Bataven en zodoende kwam ik bij die vereniging te recht". luidt zijn verhaal. Koen Gijsbers' animo voor de atletiek werd gewekt toen hij merkte, dat hij op school- wedstrijden de concurrentie wel erg soepel op afstand kon zetten. „Aan serieuze sport beoefening had ik tot dan toe niet gedacht, maar omdat het zo makkelijk ging zei ik tegen mezelf: kom, waarom niet. Leiden is voor mij dichterbij dan Den Haag (Gijsbers woont in Wassenaar waar hij ook op school zit) en in het telefoonboek stond onder Atletiekverenigingen De Bataven als eerste genoemd en dus werd het die club". De jeugdige atleten trainen dus pas zo'n anderhalf jaar echt atletiekbegrippen nog maar erg kort. Deson danks stootten beiden in dit tijdsbestek door naar de top van Nederland, hetgeen van daag en morgen gestalte moet krijgen op de nationale jeugdkampioenschappen in Am sterdam. De oorzaak van dit snelle, onverwachte suc ces moet gezocht worden, volgens de twee Batavieren dan, bij trainer Lambert van der Berg. Koen Gijsbers: „Toevallig is het de eerste maal, dat hij er op een trainingsavond niet is, want anders is hij hier altijd te vinden. Hij heeft erg veel met ons op, niets ontgaat hem en hij is altijd met ons bezig. Vooral deze winter heeft hij ons enorm veel kilometers laten maken en de conditie is dan ook optimaal. Momenteel doen we het wat rustiger aan met het accent op de technische kant van de zaak. Dit jaar heb ik driemaal per week getraind, hetgeen eigenlijk te wei nig is. Maar ja, de school gaat voor", vertelt Gijsbers, die, op grond van zijn snelle voor uitgang, verleden maand werd uitgenodigd de Nederlandse jeugdploeg. Wybo Lelieveld, tijdens de Sparta Spelen op de 1500 meter aan de start bij de Nederland se herentop, heeft, van beroep, wat meer tijd en staat per week vijfmaal op de baan. „Buiten de wedstrijden om dan, want elke week heb ik wel ergens ingeschreven. Ja, wel een beetje een zwaar beladen program ma voor een junior, maar, wil je hogerop komen dan dien je veel ervaring op te doen. Een wedstrijd is natuurlijk heel anders dan een training dus ik probeer er zoveel moge lijk te lopen", zegt hij. Op die afstand komt hij ook aan de start in Amsterdam. Reden daartoe: „Op beide afstanden moeten er eerst series worden verlopen en vier keer aan de start komen is me gewoon te veel. Dan heb je kans dat je overal naast grijpt. Ik maak een redelijke kans op de 800 meter dus ik concentreer me uitsluitend daarop". Lelieveld verdeelt zijn aandacht wél. start op de 2000 meter steeple chase en de 3000 meter. Zijn motivatie: „Op de st ple heb ik de beste tijd van Nederland v dit seizoen gelopen, zodat ik op dit r mijn slag moet zien te slaan. En omdat op deze onderdelen geen series zijn besl ik de 3000 meter er maar bij te ne dit nummer is de concurrentie beduide sterker, maar bij de eerste vijf zal ik t wel komen, lijkt me", meent Lelieveld, denkt zich in de toekomst te gaan special ren op de steeple chase, „omdat", zo hij, „er op dit nummer een groot gat i markt zit". zal de concurrentie, voor zover dat al n gebeurd is, het bijzonder moeilijk krijg tegen deze jonge, rappe en zeer ambitieu Batavieren. AD VAN KAA Tweemaal (op 12 juli augustus is er voor de kiiii ren van 6 tot en met 12 jaar Seven-Up-Levi Strandjutterac met een grote schatgraverij. 2 augustus wordt op het straj voor de politiepost voor de jo gens en meisjes van 10 tot met 14 jaar een zandbouwwe strijd georganiseerd. Andere attracties zijn een pn tatietocht zeezwemmen over kilometer van de Noordwijk Reddingsbrigade, een park op het Wantveld (v; dag 29 juli tot en met zaterds 2 aug.). Het Rijnsburgse Blo mencorso op zaterdag, 2 augu tus, het Circus Boltini op 6 a gustus, de jaarlijkse demonsti tie van de Noordwijkse Re dingsbrigade (in Zomaar een kreet van zomaar een toeschouwer bij één van de avondpartijen van de open-tennis kampioenschappen van de STV Sassenheim. Maar wel een opmerking die duidelijk hout snijdt. Bram Madera, de allersterkste tennisser in de regio Leiden., is huizenhoog favoriet voor de titel in Sassenheim. En dat is begrijpelijk, want de nu 29-jarige Voorschotense leraar Lichamelijke op voeding pakte niet voor niets vorig jaar de Neder landse B-titel. Voor Bram Madera is er eigenlijk geen eer meer te behalen op vrij zwakke toernooien als dat van Sassenheim. Als hij morgen als eindoverwinnaar van de banen zou stappen, is dat een doodnormale zaak. Want ook zijn tegenstanders kennen zijn Madera: „Ik heb een jaar of zes geleden op de A-lijst gestaan. Drie jaar lang, maar door de militaire dienst kon ik niet voldoende trainen en rijker." daardoor bleven prestaties uit. Ik ben toen weer teruggezet op de B-lijst. Aan de ene kant wel vervelend, maar het is natuurlijk ook zo, dat je Er zitten in de A-groep zo'n 40 spelers, er maar een stuk of acht werkelijk amateur zijn. Een aantal wordt per set betaald, anderen zijn Madera:„En toch tennisleraar. De manier waarop ik overigens van de A-lijst werd afgehaald, nu dus alweer een paar jaar geleden, was niét zo netjes. Het gebeurde midden zonder persoonlijk bericht. Ik De doorstroming van de jeugd naar de absolute top wil echter nog niet best lukken. Tennis in Nederland staat al jaren pseudoniem aan Tom Okker. Vorig jaar leek Rolf Thung het te gaan maken, maar de uitschakeling dit jaar in de eerste ronde van Wimbledom toont aan, dat hij er nog Madera:„We gaan elkaar niet bewust uit de weg. De een wist in dit geval niet waar de ander speelde. Trouwens volgende week komen we el kaar in De Leidse Hout weer tegen. Keizer is overigens niet de enige gevaarlijke tegenstander. r talent genoeg in Nederland. Er zijn er veel m goede service en dat laatste heb ik i lob beschik, maar zich in de komende z den niet behoeven te vervelen. Op het gebied van ontspanning, sport, kunst, cultuur en muziek is er in die tijd heel wat te doen. De Evenementencommissie Noordwijk heeft veel attracties, die door haar of door anderen worden georganiseerd. Dagelijks bestaat er gelegenheid om onder leiding van een gids wandelingen te maken door de duinen en Staatsbossen en daar naast is er nog de mogelijkheid van een informatieve wandel tocht, die over een afstand van plm. 8 kilometer is uitgezet door de Vereniging voor Natuur- en Vogelbescherming Noordwijk. km door een stuk Zuidhollands natuurschoon, een fietspuzzel- tocht langs de mooiste plekjes van Noordwijk en Noordwijker- hout, een autopuzzelrit, georga niseerd door RAC-Randstad, de Northgo-wandeltochten op 5 juli a.s., diverse strandlopen, avond wandeltochten, een strand-fak- kelloop, een duinloop, en derge lijke. Op het gebied van de kunst wordt van 28 juni tot 13 juli in de Kapel aan de Hoofdstraat een tentoonstelling gehouden onder het motto „Beest-achtig". Men kan er werk zien van Jop- pa Weserman, Ellen Joan en Elseline van de Graaf. Van 26 juli tot 10 augustus ex poseren de Noordwijkse kunste- tus, de 20ste I ditierit van de Pionier Autorn bielen Club (op 22 en 23 augu tus) en een reeks vuurwerke waarvan het laatste, op 2 gustus het seizoen afsluit. Verder zal er op het gebied v de sport heel wat te belevé vallen. Het begint al op z 28 juni a.s. met kunstzeilwef strijden, georganiseerd door Noordwijl lange reach. En vooral ite, omdat ik over een goede sr erg veel pakt." t „Lawn Tennis" (het bondsblad/red.) Bram Madera bewees na die degradatie de heren van de tennisbond snel, dat zij een onjuiste beslis sing hadden genomen. Het B-kampioenschap en vrij zwak distrikt. Den Haag de achtste finales van de NK, waarin hij door - Wouter Fok werd uitgeschakeld waren toch pres taties, die een A-notering rechtvaardigden. Maar Madera kwam niet terug in dat elite-groepje van ij: „Leiden o Rotterdam zijn bijvoorbeeld veel sterker. Daar° n ga ik vaak die kanten uit voor toernooien. Het lijkt een logische zaak dat iemand, die bij de grote nationale titelstrijd - waaraan hij als B-kam pioen mocht meedoen - bij de laatste 32 komt, een plaats op de A-lijst verdient de tenniswereld. Zegt hij:,,Ik heb het idee, dat je in de competitie hoofdklasse moet spelen, wil je op de A-lijst komen. Met Roomburg zijn we nu net naar de eerste klasse gepromoveerd. Bovendien geloof ik, dat het feit, dat ik er al eerder opstond ook Of de begeleiding goed is durf ik niet te zeggen. Het is een kwestie van doorzetten. Ér zelf wat aan doen. Je m oet de jeugd niet te veel in de watten leggen. Laat ze het zelf opknappen. Daar krijgen ze mentaliteit van." „Jeugd of geen jeugd. Bram Madera zal in augus tus naar alle waarschijnlijkheid toch weer zijn kans krijgen op de nationale kampioenschappen, omdat hij tenslotte regerend B-kampioenschappen, omdat hij tenslotte regeren B-kampioen is. Daar om gaat hij in de komende maand ook deelnemen aan wat sterker bezette toernooien. In de Leidse ■regio komt hij in feite maar één tegenstander tegen, waarmee hij rekening dient te houden: Hans Keizer. Beiden spelen nu echter op verschillende De lob is het allersterkste punt van Bram Madera. Maar ook zijn drop-shot levert vaak punten op. Hij:„Dat zijn mijn sterkste punten. En conditie, die hou ik 's winters een beetje op peil met volleyballen. Nee, ik tennis 's winters niet. Als je goed indoor tennis wilt spelen, dan moet je het vaak doen. Eén of twee keer per week heeft geen zin. Bovendien heb ik er een hekel aan. Ik het last van het licht met mijn contactlenzen. Bij het volleybal heb ik er niet zo'n last van." Voorlopig worden de ballen alleen buiten geslagen Het seizoen is nog maar pas begonnen. Ook voor Bram Madera, die dit jaar zeker weer een belang rijke rol gaat spelen in de nationale sub-top. (Jan Ook de zomeravondconcerten op het orgel van de Grote Kerk te Noordwijk-Binnen vinden weer plaats. Men heeft befaam de organisten als Feike Asma, Piet van Egmond, Klaas J. Mul der en Charles de Wolf bereid gevonden het instrument te be spelen. De plaatselijke muziekkorpsen zullen weer muzikale rondwan delingen maken, de Noordwijk se Blues- en Rockformatie „Electric Blues" geeft een open luchtconcert op het Vuurtoren plein, en op 22 augustus komt het Mannenkoor „Entre Nous" van de Haagse politie onder lei ding van dirigent René Verhoef en met medewerking van het Leidse Toonkunstorkest in de Grote Kerk een concert geven. Zeilvereniging waaraan door niet minder d; vijfhonderd boten i derlandse kustzeilverenigingd wordt deelgenomen, 's Morgei om half elf vindt het Admiraö zeilen plaats. De armeda zal i ker een indrukwekkei schouwspel opleveren. Voorts er weer het traditionele Intern tionale Badgastën-tennistoe nooi op de Casino-banen, h „trimmen op het strand" (dag lijks met uitzondering dags) de voetbalwedstrijde Noordwijk-Ajax, Noordwij Aalsmeer, Noordwijk-D. H. I (Delft). Noordwijk-U. V. S. (L« den) en de plaatselijke derb Noordwijk-SJC (op het park aan de Lageweg) Ook is weer de Golfweek Noordwijkse Golfclub. Mocht het geen strandweer zij dan kunnen burgerij en gaste terecht in het splinternieuw „Bollenbad" met binnen- e tenaccommodatie en eei. schutte ligweide op het zuidei op de tennisbanen, de midge golfbanen, de rolley-golf en hl bowlingcentrum aan de Va Panhuysstraat. Verschillend maneges bieden de mogelijl heid om er te paard op i' trekken. Wie nog zegt dat de badplaats niets te beleve valt is een kniesoor

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4