ir R Film over Sardijnse bandiet Corbeddu Politici voer voor vogels Telvisiespel: Waar heb je vrienden voor" Kamervragen over nieuwbouw NOS Wimbledon op tv TELEVISIE VANAVOND Sport op tv en radio EUCHARISTIEVIERING VRIJDAG PAGINA 2 LEIDSE COURANT ZATERDAG 28 JUNI 197S (Van onze co LONDEN D ling erge haa dijken. Rond 1 in het parlem mijden, dat de Groot-Brittann wil om de B schommelt tus jaar te herleid Voor deze poli Wilson op de tige vakbond* ernst van de bijna bankroe wijze van sprt het voorhoofd Veenendaalsch De Veenei spinnerij die over Hardick schede is gen duktie in Ensc in te passen i werken in Er neelsleden. Ee kan wellicht ii Rotterdam et worden geslott uitgevoerd zi. Buitenlar De aan- e verk Amerikaan se dc Engelse p ond Belgische fr. (1 Duitse ma rk (1i •tal lire (10.00C Portugese Canadese dolla Franse fr (100] Zwitserse fr. (1 Tunesië 1 Di Marokko 100 100 1 Is Rusland Bulgarije Roemenie 1 U BEURS V« ACF Ind. All. Chem. Am. Can. Am. Smelting ATT Anaconda Beth. St. Boeing Du Pont Eastm. Kodak FN Citi C. Ford Gen. Electric Gen. Motors Goodyear IBM en,f Kon. Olie Nat. Ned. Ommeren Cert Philips Robeco Rolinco Scheepv.U Bank-, krei AMEV Am tas Ass. St. R'dam Ennia Mees Hope Van Melle De Merwede Nat Gr. B. Prins Dokkum Buys' Bel Twijnstra Een groepje Sardijnen voor wie Corbeddu nog steeds een legendarische figuur is. r de titel „Corbeddu, een awueie roverssymfonie" een film van ruim een uur gewijd aan de Sardijn- grot waarin hij bijna 20 jaar zijn hoofd kwartier had gevestigd. Deze documen taire film wordt morgenavond op Ned. I om 21.20 uur door de NOS uitgezonden. Deze film is het bekijken waard om de goed als onbekende wereld, die daarin tellen waarom de grot van Corbeddu zo'n belangrijke grot is. Wel, men vindt er het terug van de ius, die bij na- 3 blijkt te Je vraagt je bij het zien van deze film voortdurend af wat die uitgestorven haas te maken heeft met de menslievende bandiet, behalve dat zij in dezelfde grot hun leven rekten. stellen, dat waard is, omdat de informatie vooral moet komen uit interviews met overwe gend heel oude Sardijnen, die Corbeddu nog hebben gekend. Men mag zich trouwens afvragen of Louis van Gasteren niet al te veel tegelij kertijd overhoop heeft willen halen. Want behalve dat hij speurt naar tekens uit het bewogen leven van de door de plaatselij ke bevolking op handen gedragen ban diet, haalt hij in zijn film ook geologen gen binnen, die komen ver van het bandietisme in de uithoek Sardinië van Italië, waaruit de maffia is voortgekomen. Het zeer on herbergzame Sardijnse land, waar van oudsher boeren en herders een karig bestaan vonden, stond en staat zover van het wetten makende Rome af, dat zich een systeem van eigen rechter-schap kon ontwikkelen, waarin bijv. een verschijn sel als de vendetta - de wraak van familie de daders van een moord - erkenning Een Sardijnse advocaat verdedigt in deze film het bestaan van dit recht. Hij prijst ook de Sardijnen, vooral de op de c vindt. 1 ongenaakbare vrouwen, die de hand hou den aan deze ongeschreven wet. Hij be roept zich hiervoor op de redenering, dat de officiële wetten in veel gevallen strij dig zijn met de rechtsgevoelens van de Sardijnen. Voor elk misdrijf moet een schuldige gevonden, althans gestraft wor den. Met gebrek aan bewijs etc. heeft een Sardijn niets te maken. Bovendien heb ben de boeren en de herders hun eigen zaken altijd onderling geregeld. Dit brengt met zich mee, dat getuigen nooit onpartijdig zijn en derhalve onbruikbaar voor de officiële rechtspraak. Volgens deze rechtspraak werd Corbeddu veroor deeld, maar hij stal van de rijken en gaf aan de armen en daarom droegen en dragen de Sardijnen hem op handen. Hij is een legendarische figuur geworden en geldt bovenal als een eerlijk man. Nu zich op Sardinië moderne industrie vestigt en de oorspronkelijke bevolking wordt aangevuld met intellectuelen, is het de vraag hoelang de ongeschreven blijven. Het blijkt dat zelfs intellectue len, zie genoemde advocaat, het gewoon terecht recht van bestaan gunnen. Zij hebben of willen geen oog hebben voor de misstanden en de misbruiken die hiervan het gevolg kunnen zijn. Deze film biedt verder een onthullend beeld over de religieuze folklore, die op Sardinië heet door te gaan voor officiële liturgie. Het wordt uit deze film opnieuw duidelijk, dat men in de uithoeken van Italië vreemde devotionele uitingen voor oprechte godsdienst verslijt. Deze uitwas sen zijn echter nog wel in verband te brengen met de opvattingen rond Cor- 'beddu en diens misplaatste rechtgevoe- lens. Maar de prolagus sardus - een soort Sardijnse dakhaas - staat helemaal bui ten dit verhaal, al vertellen een Ameri kaanse geologe en de Utrechtse speleo loog Hans De Bruyn er van alles over. Zij gaan zelfs in op de vraag of na het uitsterven van de dakhaas ook de mens de kans loopt uit te sterven. Zo diep zet een dakhaas blijkbaar aan het denken. TON OLIEMULLER HOU HET SCHERM IN HET OOG Rob Slotemaker in "Ster ren kijken". Lee Grant als Adèle in 16.06 De enige bestaande het spel "Waar heb je an- afbeelding van de bandiet ders vrienden voor?" Giovanni Corbeddu Salis. „Waar heb je anders vrienden voor?" is de titel van een blij spel, dat de TROS vanavond op het scherm zet. Een Ameri kaans produkt, gericht op de smaak van Amerikanen, die ook wel eens even willen zitten en lachen. Het gaat om Paul. Zijn vrouw heeft hem verlaten voor een vriend en Paul gaat zijn nood klagen bij een be vriend echtpaar, dat alles voor hem over heeft. De vrouw is als een moeder voor hem en de man brengt hem bij de mooiste vrouwen. Maar aan alles komt een einde en zo ook aan dit bruine leven. Ned. II, 21.30 uur. 't Zand In ,,'t Zand 33" is Clinton Irving te gast. Hij praat met omroep- pastor Jan ter Laak over vrij heid en bevrijding. Irving is ge boren in Dallas, Texas en was lange tijd actief in de strijd tegen rassendiscriminatie. Hij woont nu in Amsterdam. Ned. I, 19.50 uur. De Wrekers Wrekers Tara King en John Steed zoeken uit wat is gebeurd met Jarret, agent van „mother". Hij wordt thuis dood aangetrof fen. Er valt een tweede dode en de wrekers komen tot de con clusie dat zij een bezoek moeten brengen aan Cypher Head Quarters. Zij doen wonderlijke ontdekkingen en bereiken hun Ned. I, 20.21 uur. Prins Bernhard Bedreigde diersoorten staan centraal in de film, die de TROS vanavond, één dag voor de ver jaardag van Prins Bernhard, uitzendt. Een Nederlands-Duitse filmploeg volgde de prins bij zijn bezoek aan een aantal na tuurparken en reservaten. De prins spreekt ook zelf over be dreigde dieren. Ned. II, 19.25 uur. 1907 door mankracht onder vond. De criminaliteit maakt een tijd door van grote bloei, de pers gaat zich ermee bemoeien en zo ontstaat de Mobiele Briga de Tijgerbrigade waarmee de meest beruchte bende aan banden wordt gelegd. Zondag Ned. I, 20.00 uur. Symphony Sterren In oorlog „Steri De KRO zendt vanavond het 26ste en laatste deel uit van „De wereld in oorlog", waarin wordt stilgestaan bij het grote aantal slachtoffers. „Gedenk", heet dan ook dit laatste deel. In de Tweede Wereldoorlog stierven 20 miljoen Russen. Engeland en de Gemenbestlanden verloren 408.000 mensen, Duitsland vijf miljoen, Japan tweeëneenhalf miljoen en Amerika 300.000 ker, de autocoureur-slipschool houder. Ook buiten het circuit A is Slotemaker bekend, onder OllT3nt meer door zijn bijdrage aan de opleiding van de leden van de Porsche-groep van de Rijkspoli- De NOS zendt onverkort het ballet Collective Symphony uit. Dit stuk is, op muziek van Stra- winsky door drie choreografen van het Nationale Ballet ge maakt in opdracht van de ge meente Amsterdam. Zondag Ned. 1, 22.40 uur. olifantjes verkocht en een gram mofoonplaat die door de Aus tralische zanger Kahmal in Ne derland is opgenomen en inter nationaal wordt uigebracht. Zondag Ned. II, 20.20 uur. Dertig kinderen van een school in Amsterdam bezochten de Flevo- hof tijdens een schoolreisje. De AVRO volgde de kinderen en stelde vragen als: is zo'n reisje nu écht leuk. wat vinden de kinderen ervan, wat kost het en past dit nog in deze tijd? De Amsterdamse kinderen hadden er geen moeite mee en vonden het „machtig, allemaal". Sonja tie. Ned. II, 22.45 t Tijgerbrigade De NOS begint morgen aan een nieuwe serie over de moeilijkhe den die de politie in Parijs in Prins Bernhard heeft zelf de filmcamera gehanteerd voor het programma „De gelukkige oli fant" over het werk van het Wereld Natuur Fonds, dat de AVRO morgenavond uitzendt. In deze film wordt het startsein gegeven voor een actie van het Fonds, dat zich dit jaar speciaal inzet voor de redding van tropi sche regenwouden. Ten behoeve van de actie worden zilveren Ada Kok, Coen Flink en Cees Nooteboom zijn de drie bekende Nederlanders die Sonja Barend avonds" ontvangt. Het drietal heeft gemeen, dat zij allen Ne derland hebben verlaten, maar toch wilden terugkomen om, zoals Coen Flink het zei, mee te doen aan het Nederlands gezel- Zondag Ned. II, 21.40 uur. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Van onze radio- en tv-redactie) Maanden lang hebben de KRO-medewer- handschriften kers Wil van Neerven, Paul Stauden- mayer, Han Peekei en Roel van Broekho- zichzelf c politici Koekoek voor Den U' De samenstellers van "Voer Uyla i getracht handschriften staande politici in handen te krijgen voor het radio-programma "Voer voor vogels". Het is hen gelukt. Morgenavond om 23.02 uur via Hilversum 3 komen vier politici aan het woord over de ande- De Amsterdamse grafoloog Bruinsma ren. heeft de zes handschriften geanalyseerd Handsclu-iftelijk hebben meegewerkt Ed en met die analyses gaat het viertal aan Tjjn^ (PvdA), 7 Frans Andriessen het werk; ieder moet de ideale gesprek- ma, dat wordt overwogen in het komen- «r: a tt en een dergelijke uitzending ate tevreden c (KVP) Wim Aantjes (ARP), Hans Wiegel spartner opzoeken, dan de keuze motive- (WD) Joop den Uyl (PvdA) en Boer ren en ten slotte zichzelf uit de analyses Koekoek (BP). Van hen komen de eerste herkennen. Opmerkelijk zijn soms de vier in het radioprogramma aan het resultaten; zo worden Aantjes en An- (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Het KVP- Tweede Kamerlid Van der San- den heeft minister Van Doom van CRM gevraagd of het juist is dat voor de reeds voltooide nieuwbouw van de NOS nooit een openbare aanbesteding of een onderhandse aanbesteding beperkt aantal i zou een uitnodiging tot schrijving ontvangen hebben. openbare of onderhandse aanbesteding te doen plaatsvinden. Tenslotte Het verwachte schema van uitzending luidt: woensdag 2 juli: 14.00-18.45 uur Ned II: halve finale dames enkel; donderdag 3 juli: 14.00-18.45 uur Ned. II: halve finale heren enkel; vrijdag 4 juli: 14.00-18.45 uur Ned. II: halve finale dames enkel en heren dubbel; zaterdag 5 Kommentatoren 14.00-18.45 uur Ned II: finales heren enkel, dames dubbel en gemengd dubbel. Kommentatotren in Wimbledon zijn Herman Kuiphof en Jan Kamlag. RADIO ZATERDA NOS 18.35 Mlnlmolen 16.40 De kinderen 47A tv-8erle 19.05 Studio Sport 20.00 De Tijgerbrigade (1) tv- spel 20.55 Panoramiek 21.20 Journaal 21.25 Corbeddu, een actuele ymfonie film Symphor bal- 23.10 Suriname Deze Week 23.15 Journaal 23.20 Tour de France vatting van de vandaag verre den étappe NEDERLAND II 19.00 Journaal AVRO 19.05 Het schoolreisje filmre portage 19.30 Alle Hens tv-film 20.20 De gelukkige olifant We- ui reld Natuur Fonds 20.50 De gebroeders Hammond vervolgserie 21.40 Sonja'8 Avond In het programma „Studio Sport" van de NOS-televisie j morgen om 19.05 uur via Ned I komen aan de orde: paardes- port: CHIO in Aken, de Grote Prijs der Lage Landen te Duin- j digt en Super Trio draverij te Duindigt; zwemmen; selektie-' wedstrijden in Utrecht; roeien: drielanden wedstrijd in Amster dam; turnen: voorbeschouwing voor de gymnastrade; honkbal: ORWO/HCAW - Haarlem Nicols in Bussum en kanovaren: Ne derlands kampioenschap korte baan in Leeuwarden. .Langs de Lijn In het programma „1 Lijn" van de NOS-radio morgen om 14.00 uur via Hilversum 3 wordt aandacht besteed aan: I roeien: Koninklijke Holland Be ker op de Bosbaan in Amster dam; cricket: Nederland - Sri Lanka in Den Haag; honkbal: ORWO/HCAW - Haarlem Nicols in Bussum; paardesport: Grote Prijs der Lage Landen op Duin digt; kanovaren: Nederlands kampioenschap korte baan in Leeuwarden en zwemmen: WK selektiewedstrijden te Utrecht CHIO Aken Zondagmiddag zal de NOS-tele visie van 16.27 tot 17.00 en van 17.30 tot 18.00 uur via Ned I een reportage uitzenden van het In ternationale concours hippique Ali-Bugner op televisie (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM - Wereldkam pioen zwaargewicht boksen, Muhammad Ali, verdedigt dins dag 1 juli zijn titel tegen Euro pees kampioen Joe Bugner. In "AVRO's Sportpanorama" zal van dit gevecht, dat in Kuala Lumpur wordt gehouden, een reportage worden uitgezonden. Dat zal gebeuren op 1 juli, AVRO's „Wie-kent-kwis" ver scheen gisteravond, naar Fred Oster zei „op zijn zomers". Dat betekende dan vooral dat het programma in die gedaante niet uit de studio komt, maar ergens in Nederland deze eerste keer in Rotterdam is gesitueerd. De spelletjes verschillen van die in de winterse edities je zou nu kunnen spreken van een kruising tussen de B.B.-quiz en één van de acht maar de „geest" waarin het zich hele maal afspeelt is dezelfde geble ven. De vrolijk-beschaafde pre sentatie van Oster staat daar „Ik zing van Amsterdam", was een televisie-registratie van een avond in de Amsterdamse RAI, waarop verschillende Neder landse artiesten ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan Mo- kum bezongen. Zij deden dat in het kader van een door Cona- mus uitgeschreven prijsvraag. Er waren oorspronkelijk, geloof ik, niet minder dan 450 inzen dingen, waar een jury er dan weer 12 uit had geselecteerd afgaande op wat ik hoorde en zag ben ik bepaald blij dat ik die 438 andere niet heb hoeven horen. Er waren bij deze selec tie, dunkt mij, slechts twee lied jes, die de toets van een redelij ke kritiek konden doorstaan.: „Mokum, wat maak je me nou?" (tekst van Jan Blaaser, muziek Claus van Mechelen) gezongen^ door Frans Halsema en „D'r is" een een Amsterdammer dood gegaan" (tekst en muziek van Wim Kersten), gezongen door Johnny Kraaykamp. En in beide gevallen was er dan ook be paald niet sprake van een mees terwerk. Maar alla, er zijn Am sterdamse liedjes uit het verle den genoeg, die wij kunnen blij ven zingen. Overigens was het typisch een programma om het land uit te vluchten, wat onder getekende dan ook metterdaad gaat doen, zij het met het oog merk om weer terug te keren. Uw dienaar is tot eind juli met vakantie. Herman Hofhuizen a:iwjj:Miimi|jq che)nfa98rooaNws9:8 dag). 9.00 (S) VARA-d i SYMBIOSE. Ni ïenade Orkest: 13.11 Dingen van de dag. 13.20 \-Gram presenteert. 13.30 Oi> roene Linde: oude liedjes en bi 13.50 Radiorama: talentenjacht 3 (S) L 0(S)E HILVERSUM III arbeldsv1tamiUrn 9'°3 'S> P° ten. 11.03 Radfojoum. 11.06* mfiddarZO14 032'Radio) ko^aM'r Uussen31S' 17 krijk) 15.03 Pop-kontakt II. het de Zondag, de feestdag van de H. Petrus en Paulus, verzorgt KRO-fl dio in samenwerking met de Wereldomroep de uitzending van ee Liturgieviering met Nederlandse gezangen vanuit de Antoniuskeil in Kortenhoef, via Hilversum 1 om 10.00 uur. Voorganger is pastoor L. Hakewessel. De werkgroep voor Liturgi zingt samen met de gemeenschap onder leiding van Henk Boo} Medewerking: Kees van Mechelen, orgel en Annemarie v. Berg, fluit.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 2