Ëéuêm (SouAotit Groot tekort aan vakanties-artsen Kunstrover door politie doodgeschoten we maken het goed met 'ii bloemetje Ook botulisme in Zuid-Holland NKV ZET BESTAAN OP HET SPEL Zeg het met bloemen AMBTENAREN 8,1% MEER DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Zaterdag 28 juni 1975, 65e jaargang no. 20155 Vrienden Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 Giro 103003 - Bank Amro-bank NV. Leiden Advertenties (excl. B.T.W f 0,42 per mm. Telefoontjes f 3,85 Klachten bezorging telefoon 22244 (18 00 t r-hoofdredacteur F. J. Plug „Waar heb je anders vrienden voor?", tv-spel op Ned. II om 21.30 uur. Prins Bernhard in Afrika om 19.25 uur. Ned. I om 20.21 uur De Wrekers en om 21.10 uur De kleine kwis. Zondag Ned. I om 21.25 uur Corbeddu, een aktuele rovers- symfonie. Ned. II, 20.20 uur De gelukkige olifant en om 21.40 uur Sonja 's avonds. WOLKENVELDEN Droog weer met wolkenvelden maar ook af en toe zon. Matige, af en toe vrij krachtige wind uit noord tot noordoost. Maxima omstreeks 19 graden. Zondag: zon 04.22-21.04, maan 23.21-10.47 Hoogwater Scheven- ingen: 6.24—18.46, laagwater 21.15-14.31. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Bij een poging een grote kun- stroof te plegen in het Rijksmuseum Mcerman- no Westreenianum aan de Prinsessegracht te Den Haag is een 32-jarige man door de Haagse politie gisteravond omstreeks zes uur doodge schoten. Een tweede overvaller gaf zich hierop over. De Haagse politie opende het vuur toen de twee mannen bij hun vlucht de negentienja rige hulpsuppooste Josee van Geldrop gijzel den en in een auto meenamen. Het meisje bleef ongedeerd, evenals de tweede overvaller. De twee mannen hadden in het museum een aantal zeer kostbare kunstschatten geroofd. Daarvoor hadden zij het meisje en drie manne lijke personeelsleden van het museum vastge bonden. Een vijfde employe was er echter in geslaagd de Haagse politie te alarmeren, die onmiddellijk de omgeving van het museum afsloot. Toen de twee gewapende overvallers bemerkten dat er politie was vluchtten zij via de achterzijde van het museum en namen daarbij het meisje mee. Van de echtgenote van de eigenaar van een garage achter het museum namen de mannen een auto mee en wilden daarmee vluchten. Toen de wagen haperde en de overvallers geen gehoor gaven aan de sommatie van de Haagse politie om zich over te geven werd het vuur geopend. De 32-jarige A.P. de W., zonder be roep en zonder vaste woon- of verblijfplaats, werd daarbij in de hals getroffen. Korte tijd later bezweek de man in een Haags ziekenhuis aan zijn verwondingen. De tweede overvaller, een 28-jarige man uit Tilburg, bleef ongedeerd en werd gearresteerd. Ook hield de politie een 23-jarige Franse drukker aan, die zich verdacht in de directe omgeving van hield. 59 UTRECHT (ANP) Medisch Contact, het blad van de Koninklijke Neder landse Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst, heeft een dringend beroep gedaan op artsen, zich te mel den als waarnemer voor collega's die met vakantie gaan. Er is een groot tekort aan waarnemers. Een groot deel van de betrokken artsen zal al lang tevoren geplande vakanties moe ten annuleren. Het tekort aan s volgens hoofdredacteur F. Bol van Medisch Contact nog nooit zo groot geweest als voor de zomer van dit jaar, ondanks de steeds grotere vakantiespreiding. Het gaat hoofdzakelijk om waarne mingen voor huisartsen op het platte land. Elders maken associaties en on derlinge regelingen tussen de huisart sen het aantrekken van waarnemers steeds minder noodzakelijk. De heer Bol herinnert eraan, dat het aantal afgelegde artsexamens de laat ste jaren sterk is gestegen, terwijl ook het percentage afgestudeerden dat de huisartsengeneeskunde kiest toe neemt. Bij aanbieding van een platte- •landspraktijk is het aantal gegadigden, doorgaans groot. Voor veel opleidin gen tot specialist gelden lange wacht- „Lijkt enerzijds de conclusie gewet tigd, dat een niet onbelangrijk aantal pas afgestudeèrden zonder emplooi is, anderzijds doet zich het paradoxale gegeven voor, dat het aantal artsen dat zich voor waarnemingen beschik baar stelt verontrustend klein is", al dus de heer Bol. Er is geen centrale registratie van werkloze medici; ze staan ingeschreven bij de ruim 100 arbeidsbureaus. De heer Bol noemt het gewenst, dat de arbeidsbureaus ingeschreven artsen wijzen op de mo gelijkheid en de noodzaak tot waarne ming. „Het genieten van een sociale uitkering en het bestaan van een waarnemerstekort verdragen elkaar niet", zegt hij. „Ik ben zo gelukkig als wat" Dé bruidegom van vandaag, Jorge Guillermo, maakte er giste ren tegenover de bevolking van het vissers dorp Volendam geen geheim van dat zijn voorgenomen huwelijk met prinses Christi na hem een ge lukkig mens heeft gemaakt. Hij lachte veel en maakte grapjes. Met het prinselijk jacht De Groene Draeck maakte hij met een aan tal gasten een vaartocht van Volendam naar Monikkendam. Prinses Christi na was thuis gebleven. Zij had er de voor keur aan gege ven wat uit te rusten van het bal, dat donder dagavond op Soestdijk was gehouden en dat langer had geduurd dan was voorzien. Voor een ver slag van de hu welijksplechtig heid van van daag Zie pag. 7. AOW-ers met neveninkomen krijgen compensatie DEN HAAG Dc regering zal AOW-trekkers met extra in komsten, bijv. in de vorm van een klein pensioen, over de ja ren 1974 en 1975 een reële tege moetkoming in de belasting sfeer geven. Premier Den Uyl zei dit gister avond op zijn wekelijkse pers conferentie. Het betreft hier de categorie mensen die door hun inkomsten naast de a.o.w. in de inkomsten belasting worden aangeslagen en als gevolg daarvan dikwijls minder „in handen" krijgen dan de mensen die uitsluitend a.o.w. ontvangen. Volgende week zal de minister raad een regeling voor 1976 en volgende jaren bespreken. De kosten die daarmee zijn ge moeid maken onderdeel uit van de begrotingsproblematiek. Veiligheid bedrijven onder loep Den Haag Bedrijven waar een ongeval of onregelmatig heid tot een ramp kkunnen lei den, krijgen de verplichting op gelegd een veiligheidsrapport op te stellen. De ministerraad hechtte giste ren goedkeuriing aan een desbe treffend ontwerp tot aanvulling van de veiligheidswet Bedoeld rapport moet aan de arbeidsin spectie worden toegezonden en de gegevens bevatten die nodig zijn voor de beoordeling van de gevaren die zich voor de werk nemers in een inrichting kunnen voordoen. De aan te wijzen in richtingen zullen voornamelijk liggen op het gebied van de chemie. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In de vijvers in de Bleiswijkse Zoom in het Zuidhollandse Bleiswijk zijn dode vissen en dode eenden gevon den. Men denkt dat deze dieren ook het slachtoffer zijn geworden van botulisme. De dode dieren zullen onderzocht worden in het laboratorium het centraal diergeneeskundig instituut in Rotterdam. Zwemmen in de vijvers waar de dieren zijn gevonden is voorlopig verboden. Het provinciaal bestuur van Friesland heeft er gisteren op gewezen, dat de vergiftiging door botulisme van een aantal Friese meren voor vakantiegangers' bepaald geen reden hoeft te zijn om de Friese vakantie-plannen te wijzigen. "Er is voor de waterrecreant geen gevaar mits deze zich maar houdt aan de aanwijzingen", aldus het provinciaal bestuur, dat verder zegt, dat de indruk gerechtvaar digd is dat de eendensterfte op het Tjeukemeer over het hoogtepunt Prins Bernhard viert mor gen zijn 64e verjaardag. (Foto Max Koot). Luizen in Belgie in opmars (Van onze correspondent) Brussel Het Belgische minis terie van Volksgezondheid maakt zich zorgen over de op mars van de luizen in het land. Nadat onlangs een luizenplaag de hoofden van vele kinderen op de Europese school in Brus sel had gekweld, hetgeen angst vallig uit de publiciteit werd gehouden omdat gevreesd werd voor het image van deze school voor kinderen van hoge Europe se- en NAVO-ambtenaren, blij ken de luizen nu ook honderden kinderhoofdjes in de streek van Leuven, de Belgische Kempen en de Borinage te pijnigen. Het ministerie in Brussel wijt de come-back van de luizen vopr- namelijk aan de te lange en vooral onverzorgde haren van de schoolkinderen. Kapper duurder (Van een onzer verslagge- DEN HAAG De dames en herenkappers mogen met ingang van maandag 1 juli hun tarieven met 6,5% verhogen. Het ministerie van Econo mische Zaken heeft hier voor toestemming verleend op de grond van de geste gen loon en andere kosten. Boter wordt duurder (Van een onzer verslagge- DEN HAAG Verwacht wordt dat de prijs van een pakje boter van een half pond binnenkort met één cent wordt verhoogd. De groothandelsprijs is in middels al met 6 cent per kilo verhoogd als gevolg van gunstiger vooruitzich ten van de botermarkt in de EG. De zogenaamde bo terberg is^danig ingekrom pen. Staking Rome (AP) Hon derdduizenden toeristen in Italië zijn getroffen door een gisteren begonnen 48-uursstaking sta king van het personeel van ho tels, restaurants en café's. In hotels en pensions zal alleen de allernoodzakelijkste service worden verleend. KVP-FRACTIELEIDER ANDRIESSEN: Henk Langerijs heeft gis- Iteravond de Ronde van Zoe- terwoude gewonnen. Zie verder pag. 3. AVBOEK INFORMATIE—EN SERVICECENTRUM Gespecialiseerd in de levering van studieboeken voor elke tak van het onderwijs Lever tijdig uw boekenlijst bij ons in! PIETERSKERK CHOORSTEEG 14 LEIDEN TEL.071 42441. Ë/iii)iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiii£ PARIJS (AFP) Vier mannen hebben gisteren in alle rust een Amerikaanse miljardaire en baar vriendin juwe- len ter waarde van ruim tien miljoen gulden ontstolen. Zij meldden zich aan haar woning in een dure wijk van Parijs met een grote bloembak, die zij zogenaamd moesten bezorgen. Het dienstmeisje dat opendeed, werd vastgebon- den. Hetzelfde lot ondergingen mevrouw Lachmann, E grootste aandeelhoudster van de parfum fabriek Revlon E en haar Amerikaanse vriendin mevrouw Fressmann die E bij haar op bezoek was. Alles speelde zich in zeer korte tijd af. Mevrouw Lach- mann zag juwelen ter waarde van zes miljoen gulden in andere handen overgaan, mevrouw Fressmann moet het zonder sieraden ter waarde van ruim vier miljoen gulden E stellen. Als zakgeld namen de vier „bezorgers" nogAmeri- 5 kaans geld tot een bedrag van enkele honderdduizenden E dollars mee. Als aandenken lieten zij mevrouw Lachmann E de bloembak. E illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG KVP-fractielei- der mr. Andriessen vreest dat het Ned. Kath. Vakverbond zijn eigen bestaansgrond in belang rijke mate op het spel heeft gezet met het visieprogramma dat het deze week bekend heeft gemaakt. Het NKV heeft zich volgens de heer Andriessen onherroepelijk op weg begeven in de richting van het N.V.V. Hij kan zich voorstellen, zo zie hij gisteren voor de radio, dat een aantal mensen die hechten aan een ei gen visie op wat er in de samen leving moet gebeuren en die niet vinden dat die eigen visie in feite samenvalt met de socialis tische, bij het Christelijk Natio naal Vakverbond' terecht zullen komen. Zowel uit de toon als uit de presentatie van het NKV-visie- program heeft de heer Andries sen afgeleid, dat voorzitter Spit en de schrijvers van het pro gram zich van de KVP en de christen democratie verwijde- gezet, alsof men een beschrij ving leest van een maatschappij van 50, 60 jaar terug. De heer Andriessen gelooft dat men wat dat betreft onjuist ziet wat er in de samenleving aan de hand is. „Dat rechtvaardigt dan ook van een zich katholiek noemende vakcentrale niet een dergelijke harde en dikwijls eenzijdige aanpak". Hij zei verder, dat de kapitaalverschaffers in Neder land zeker niet tot de meest bevoorrechte groep behoren. De rendementen zijn duidelijk te ruggelopen; het overgrote deel van wat er uit onze produktie komt, komt ten goede aan de werknemers, aldus de KVP-lei- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De ambtenaren salarissen gaan per 1 augustus met 8,1% omhoog. Gerekend over het salaris van 1 juli 1975 krijgen zij voorts een nabeta ling van 3,2% over de eerste helft van dit jaar. De 8,1% verhoging van de sala rissen is opgebouwd uit 5% (met een minimum van 73,- per maand) gebaseerd op de ontwik kelingen van de collectieve ar beidsovereenkomsten in ver band met prijscompensaties en 3,1% (met een minimum van 42,50 per maand) als een ver effening van de achterstand die de ambtenaren ten opzichte van het bedrijfsleven hebben opge lopen. De nabetaling van 3,2% is eveneens een vereffening. Tijdens de vergadering van het centraal georganiseerd overleg in ambtenarenzaken is gisteren eveneens besloten de toeslag van 45,- te verwerken in het salarisniveau. De vakantie-uit kering wordt met ingang van 1 juni 1975 vastgesteld op 7,8%. Voor gepensioneerden zullen overeenkomstige maatregelen worden getroffen. Wat de salarissen voor jeugdig overheidspersoneel betreft, deze zullen worden aangepast aan die in het particuliere bedrijfsle- Of liever gezegd: met een fraai, geurig boeket bloemen van een Fleurop-bloemist dat wij u toesturen alsdank voor de moeite voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal - abonnement. Een echte 'blijmaker', nietwaar!

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1