HB -team start in ieder geval op Zandvoort Rijke amateur won het van arme prof Roger de Vlaeminck beheerste ook sprint Lella Lombardi eerste vrouw in Nederlandse GP Lubanski tekende contract biï Mechelen Racing Van Lennep is zekerheid Moreion sterkste sprinter itm Zeilunie bezorgd over Olympische accommodaties Sportwereld Sportwereld VRIJDAG 13 JUNI 1975 LEIDSE C0URAN1 Roelof Wunderink wil zelf „verschrikkelijk graag" in actie komen op Zandvoort. Als de medici hun toestem ming verlenen, krijgt hij zijn kans. AMSTERDAM De kritiek op het streven van het HB-racing- team om Hagenaar Roelof Wun derink te laten starten in de Grand Prix van Zandvoort (22 juni) legt big boss Rody Hoog- enboom naast zich neer. Hij vergelijkt het herstel van de Nederlandse topcoureur, die een maand geleden in Zand voort crashte, doodnuchter met de reparatietijd van zijn race auto. „Zo'n voorval vergt tijd, die voor Wunderink nu bijna voorbij is. Wanneer de medici, die hem behandelen, hun volle dige toestemming aan zijn rij den geven, wie ben ik dan om het te weigeren. Die jongen wil lelf verschrikkelijk graag. Wat ZANDVOORT Er zijn 27 coureurs, afkomstig uit vijftien landen, ingeschreven voor de Grote Prijs van Nederland voor formule I-renwagens, die zon dag 22 juni op het circuit van Zandvoort wordt gereden. Voor het eerst start een vrouw in de Nederlandse Grand Prix: Lella Lombardi, die door haar verbeten rijden al snel als „de tijgerin van Turijn" haar race-leven slijt. De coureurs voor deze race over 75 ronden (316.95 kilometer) zijn: Emerson Fittipaldi (Braz) met Marl boro, Jochen Mass (WD1) met Marlboro, Jody Scheckter (Z'Afr) met Tyrell Ford, Patrick Depail- ler (Fra) met Tyrell Ford, Ronnie Peterson (Zwe) met Lotus 72, Jacky Ickx (Bel) met Lotus, Carlos Reutemann (Arg) met Martini-Brabham, Carlos Pa ce (Braz) met Martini-Brabham, Vittorio Brambilla (Ita) met March, Lella Lombardi (Ita) met March, Clay Regazzoni (Zwi) met Ferrari, Niki Lauda (Oost) met Ferrari, Bob Evans (GB) met BRM, Tom Pryce (GB) met Shadow, Jean-Pierre Jarier (Fra) met Shadow, Tom Watson (Ier) met Surtees, Arturo Merzario (Ita) met Williams, Jacques Laffite (Fra) met Williams, Francois Migault (Fra) met Embassy Hill, Tony Brise (GB) met Embassy Hill, James Hunt (GB) met Hesketh, Alan Jones (Aus) met Hesketh, Mark Ponohue (VS) met Penske, Wilson Fittipaldi (Braz) met Copercucar-Fittipaldi, Roelof Wunderink (Ned) met Ensign, Dave Walker (Aus) met Makif en Gijs van Lennep met Ensign. Voor de training zijn vrijdag 20 en zaterdag 21 juni gereserveerd. MECHELEN De Poolse in ternational Wlodzimierz Lu banski (27) heeft een contract getekend bij de Belgische eer ste divisieclub Racing Meche len. Een maand geleden zei Lu banski nog dat hij nooit meer zou kunnen voetballen wegens een knieblessure. De voetbalcarrière van Wlodzimierz Lubanski is nog niet voorbij. Volgend seizoen speelt hij voor Ra cing Mechelen. Gijs van Lennep bereidt zich voor op de Nederlandse Grand Prix. Dankzij hem zal het HB-team hoe dan ook in actie komen. Dinsdag zal het probleem ver moedelijk de wereld uit zijn. De Ensign, de nog nooit in het openbaar geteste race-auto van Hoogenboom, komt dan waar schijnlijk op Zandvoort voor het eerst in actie en ook Roelof Wunderink weet tegen die tijd Teammanager Rody Hoogen boom, die zich tegen alle even tualiteiten op de Grand Prix indekte, heeft de onzekerheden aan elkaar gebundeld om in ie der geval een zekerheid te creëeren. Die is er, sinds kort topcoureur Gijs van Lennep, die al een bepaalde ervaring in for mule 1-races heeft opgedaan heeft zich voor een keer tractueel aan HET Hoogen- boomteam verbonden. Hij zal de oude wagen van Roelof Wunde rink sturen, zodat het HB-team wat er ook gebeurt tenmin ste op een startplaats zal schijnen. De gewiekste Amster damse zakenman verhaalt opge lucht: „Het publiek op Zand voort zal niet bedrogen worden Daar sta ik borg voor. De liel hebbers van de Nederlandse au tosport hebben er het volste recht op te weten hoe de zaken ervoor staan. Wij hebben als team aangekondigd alle Grand Prix in Europa te rijden en dan mag je, op de Nederlandse, niet ontbreken. Wij begrijpen dat en hebben ons ingedekt". Terwijl Rody Hoogenboom het onverstandig vond van Gijs van Lennep om zijn aanbod af te slaan, alvast in de Grand Prix van Zweden zijn wagen te tes ten, heeft de problematiek van een eenmansteam hem aan het denken gezet. Is het voor dit seizoen wel zo verstandig ge weest om alles op Roelof Wun derink af te stemmen? Het ge vaar kan te groot zijn voor de investering, die het in standhou den van een Grand Prixstal toch vergt. Hoogenboom denkt hardop: „Wij mogen de fout niet meer maken, dat het HB-race- team ontbreekt op de Grand. Prix van België en Zweden. Dat is niet aanvaardbaar. „Veelzeg gend genoeg valt daarna een stilte. Rody Hoogenboom wil het achterste van zijn tong nog niet laten zien. Waar hij aan denkt, is echter duidelijk. De kennis making met het internationale Grand Prix-Circus bevalt hem bijzonder goed. De publiciteit voor zijn snelgroeiende bewa kingsdienst uit Amsterdam blijft daarbij niet achter. Een tweede coureur voor de formule I-stal lijkt binnenkort dan ook zeer waarschijnlijk. HANS DE BRUYN Amsterdam De groot ste prijs was voor Daniel Moreion, de Franse ama teurssprinter, die al acht jaar de wereld van de snelste fietsers tiranni seert. In de finale van de Grote Prijs van Amster dam op het baantje van Sloten versloeg hij voor 1500 toeschouwers de re gerende wereldkampioen bij de profs, de Deen Pe- der Pedersen. Een logische eindstrijd van een dynamisch sprinttoernooi dat de Nederlandse amateurs - Ten Tije, 4e, Veldt 6e - betere resul taten bracht dan de profs Loe- vesijn (5e), Balk (10e) en Fens (12e). Veldt en Ten Tije konden zich meten met de anderen, al waren Moreion, Pedersen en Van Lancker voor hen te snel, te ervaren en te gewiekst. De Nederlandse profs, veel slechter voorbereid dan de amateurs, die al maanden serieus trainen on der leiding van Frans Mahn, waren slechts vulling van het veld dat dankzij Moreion, Pe dersen en Van Lancker alleen al de benaming Grote Prijs meer dan waard was. De strijd om de erfenis van Nederlands kampioen Rini Langkruis die dit seizoen niet zal mee strijden omdat hij pas woensdag theore tisch eindexamen deed aan het CIOS, zal dit jaar tussen Ten Tije en Veldt gaan. De Hage naar Ben ten Tije was gister avond het sterkst en leek na overwinningen in de herkansin gen op onder andere Loevesijn en in de kwartfinale op De Bos- scher ook de slimste van het duo dat in het Nederlands kam pioenschap van vorig jaar om de derde prijs streed. Het au reool van de slimste raakte Ten Tije kwijt tegen Van Lancker, die hem in rit om de derde prijs als een nieuweling liet staan. De amateur schrok pas wakker uit zijn sur-place, toen oud-wereld kampioen Van Lancker al lang Hoogtepunt De finale tussen de twee poli tieagenten Moreion (de rijke amateur uit Parijs) en Pedersen (de arme prof uit Kopenhagen) was het hoogtepunt van. het programma. De kracht van de goed getrainde Pedersen, die kort geleden terugkeerde van een tournee door Japan en de Philippijnen, moest het afleg gen tegen kracht plus meer wedstrijdervaring van Morelon. De Fransman sprong uit tweede positie een decimeter voorbij Pedersen, nog eens aantonend dat de top van de amateurs - niet alleen in Nederland - in niets bij de profs achterblijft. Martin Venix won de strijd van de Nederlandse amateur stayers. Kampioen Gaby Minne- boo slaagde er in de eerste rit nog in met miniem verschil te winnen, maar in de tweede manche moest hij nog toestaan dat Joop van den Broek tussen hem en Venix eindigde. Venix en Minneboo hebben dit voor seizoen op suggestie van stayer- coach Martin Wierstra serieus op de weg gereden om kracht op te doen. Het rendement van de „krachttraining" van de na- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll w Roger de Vlaeminck (rechts) heeft reden tot wui ven. Zijn tweede triomf zit erop. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimi De eerste keer (in de series) dat Ben ten Tije van Pedersen verloor, was het verschil uiterst gering. In de kwartfinales echter liet de Hagenaar zich totaal verrassen. Morelon bewees weer eens dat de amateurs niet voor de profs hoeven onder te doen. Voor hem waren de bloemen. tionale topstayers is nog moei lijk te bepalen. Zeker is wel dat de lijn van 1974, toen Venix steeds gevaarlijker concurrent voor Minneboo werd in dit wie- Ierjaar zal worden doorgetrok- Uitslagen sprinters: kwartfinales: eerste serie: 1. Pedersen (den) 11,6 sec., 2. Veldt (Ned), tweede serie: 1. Van Lancker (Belg) 12,0 sec., 2. Loe vesijn (Ned), Derde serie: 1. Morelon (11,5 sec (baanrecord), 2. Clark (Aus- tr.), vierde serie: 1. Ten Tije (Ned) 12.1 sec, 2. De Bosscher (Belg) (1), Halve finales: eerste rit: 1. Pedersen 12.3, 2. Van Lancker. Tweede rit: 1. Morelon 11,8 sec. 2. Ten Tije Finale: 1. Morelon 11,8 sec., 2. Pe- Om de 3e plaats: 3. Van Lancker 13,6, 4. Ten Tije Om de 5e plaats: 5. Loevesijn 12,1 sec. 6. Veldt, 7. Clarke, 8. De Bos- Om de 9e plaats: 9. Cutting (VS) 12,4 sec-, 10. Balk (Ned), 11. Halsey (VS). 12. Fens (Ned), 13. Snedden (VS) Aamateurstayers: Eerste rit: 1. Min neboo (gangmaker Walrave) 14 kilo meter in 14.34,6, 2. Venix (Staken burg) op 1 meter, 3. Van den Broek (De Graaf) op 150 meter, 4. Pronk (Koch) op 155 meter. Tweede serie: 1. Venix 15 kilometer in 15,14,6, 2. Van den Broek op 60 meter, 3. Minneboo op 140 meter, 4. Pronk op 1 ronde. Eindstand: 1. Venix 3 punten, 2. Minneboo 4, 3. Van den Broek 5, 4. Pronk 8. KINGSTON De Internationale Zeilunie (IRYU) heeft zijn bezorgdheid uitgesproken over het welslagen van de Olympi sche zeilwedstrijden volgend jaar, en de voor-Olympische regatta van dit jaar, die moeten worden gehouden in Kingston (Ontario). De IRYU heeft gisteren in Londen een verklaring uitgegeven, waarin wordt aangekondigd dat de voorzitter van de unie, dr. Beppe Croce, in juli de voor-Olympische wedstrijden in Canada zal bijwonen. „Wij verwachten dat hij het organisatiecomité enkele bijzonder indringende vragen zal stellen," meldt het communiqué enigszins dreigend. Volgens de IRYU zijn de werkzaamheden aan de jachthaven in Kingston bij lange na niet voltooid. Ook de verdere accommodatie zou nog veel te wensen overlaten. De voor-Olympische wedstrijden beginnen op 19 juli. FRICK Nadat Roger de Vlae minck zich woensdag al de be ste tijdrijder in de proloog van de Ronde van Zwitserland had getoond, bewees de Belg giste ren in de eerste etappe ook de sprint volledig te beheersen. Hij won de eindspurt van een groepje renners, onder wie Ed dy Merckx. De beslissing viel in Gempen, na 147 kilometer koers. Merckx, Paolini, Lualdi en Borgognoni hadden zich goede klimmers ge toond en een voorsprong geno men. Prompt kwam de reactie van De Vlaeminck, die nog drie renners meesleurde. Bert Pronk, verrassend tweede in de tijdrit, en gisteren wel weer de beste Nederlander, was er niet bij. Het achttal nam een kleine voorsprong op de grote groep, die later noguit elkaar zou val len en bij stukjes en beetjes binnenliep. uitslag eerste etappe: 1. De Vlae minck (Belg) 179 kilometer in 4 uur, 42 minuten en 2 seconden: 2. Paolini (Ita) z.t„ 3. Borgognoni (Ita) z.t.; 4. Merckx (Belg) z.t.; 5. Salm (Zwi) z,t.; 16. Bert Pronk (Ned) op 45 seconden; 32. Schuiten (Ned) op 1 minuut en 8 sec.; 42, Tabak (Ned) z.t.; 56. Van den Hoek (Ned) op 2.50. algemeen klassement: 1. De Vlae minck (Belg) 4 uur, 49 minuten en 31 seconden; 2. Paruzza (Ita) op 17 sec.; 3. Merckx (Belg) op 24 sec.; 4. Pfenninger (Zwi) z.t; 5. Sal (Zwi) op 27 sec.; 9. Bert Pronk op 1.01; 15. Schuiten op 1.26; 28. Tabak op 2.00; 53. Van den Hoek op 3.58. Oostenrijk De achtste etappe in de Ronde van Oostenrijk is een geheel Nederlandse aangelegenheid ge- Worden. Winnaar werd Ad Tak, Piet Kuys eindigde op de twee de en Wil van Helvoirt op de vierde plaats. Van Helvoirt ver stevigde door deze goede klas sering zijn tweede positie in het algemeen klassement en staat nu nog maar vier seconden ach ter op de gele truidrager, de Rus Likatsjov. In de zware bergetappe (162 ki lometer), die voerde van Salz burg naar Kals am Grossgloc- kner, ontsnapten zestig kilome ter voor de finish Ad Tak en Piet Kuys aan de greep van het peloton. Het Nederlandse duo had op een gegeven moment een voorsprong van bijna vijf minu ten, maar zag deze in de laatste kilometer steeds meer slinken. In de sprint toonde Ad Tak zich tenslotte de sterkste. Na vele protesten over en weer is nu eindelijk de winnaar bekend van de zevende etappe. Nadat eerst de Oostenrijker Sitzwohl als winnaar was uitgeroepen, maar na protesten de zege naar zijn landgenoot Spindler zag gaan, is nu alsnog besloten de zevende etappe op naam te schrijven van Sitzwohl. Uitslag achtste etappe: 1. Tak (Ned) 162 kilometer in 4 uur 40 minuten 28 seconden (met 15 sec. bon.); 2. Kuys (Ned) z.t. (met 10 sec. bon); 3. Prchal (Tsj) 4.41.17 (met )met 5 sec. bon.); 4. Van Helvoirt (Ned) z.L; 5. Steinmayr (Oost) z.t; 22. Koot (Ned) 4.43.06; 23. Hilbrink (Ned) 4.43.28; 27. Neven (Ned) 4.44.07. Algemeen klassement; 1. Likatsjov (Rusl) 23 uur 10 minuten 41 secon den; 2. Helvoirt 23.10.45; 3. Prchal 23.10.51; 4. Mitteregger (Oost) 23.11.20; 5. Steinmayr (Oost) 23.11.22; 9. Koot (Ned) 23.17.12; 13. Tak (Ned) 23.22.37; 15. Kuvs (Ned) 23.23.46; 26. Neven (Ned) 23.31.20. de Italiaan Arnaldo Caverzasi heeft gisteren de eerste etappe van de Midi Libre gewonnen, een wegwedstrijd voor beroeps- renners die voor de 27e keer wordt gehouden. De eerste rit ging over 152 kilometer van Port Barcares naar Narborvne. Uitslag: 1. Caverzasi (Ita) 3 uur 59 minuten 46 seconden; 2. Godefroot (Belg) z.t.; 3. Moser (Ita) z.t: 4. Fonta- nelli) (Ita) z.t; 5. Wesemael (Belg) z.t. De amateurwielrenner Bert Scheuneman heeft gisteren in Roosendaal de leiding genomen in de Ronde van Brabant. Hij won de eerste etappe, een se- riewdstrijd over 12,3 kilometer in een tijd van 16 minuten en 49,2 seconden en werd tiende in de tweede etappe, een rit in lijn over 82 kilometer. Schei. i 16 r 1 49,2 s iden; 2. Gerrie Bruinsma 3. Piet de Jong z.t. Tweede etappe (rit in lijn over 82 kilometer): 1. Johnny Konings 2 uur, 1 minuut en 52 seconden; 2. Martin Havik z.t; 3. Bert Broere z.t Algemeen klassement: 1. Scheune man 2.18.46,2; 2. Den Hartigh 2.18.50,6; 3. Roelof Akker 2.18.52,3; 4. Bert Broere z.t.; 5. Henk Mutsaars 2.18.54,9; 6. Van Nieuwkerk z.t, AMSTERDAM De finales schoolatletiek (CCSA) vinden zaterdag 14 juni op de sintel- baan Ookmeer plaats. Aan de ze finales, die door het Am sterdamse AAC in het kader van Amsterdam 700 worden georganiseerd, nemen in totaal 50 scholen deel. Er zullen ruim 500 atleten op de baan ver schijnen. LEEUWARDEN Koko Hoekstra, de 26-jarige verdedi gende middenvelder van SC Cambuur, zal het komende seizoen spelen voor FC Gro ningen. Hoekstra tekende een jaar. SOERABAJA Ajax heeft pp zijn trip door Indonesië opnieuw een overwinning be haald. De Amsterdammers versloegen gisteren in Soera- baja Parsibaya met 32. Theo van der Leeuw Niet genoeg aan kruimels (Van onze sportcorrespondent) EINDHOVEN Het aantal beroepsrenners in ons land wordt steeds kleiner. Nadat enkele weken geleden achter eenvolgens Wim Keileners, Jan Krekels, en Wim Schepers te kennen hadden gegeven niet langer de wielersport te willen beoefenen, is er thans andermaal een Limburger, Theo van der Leeuw uit Val kenburg, die zijn ploegleider Peter Post van Raleigh te kennen heeft gegeven met de actieve sportbeoefening te willen stoppen. Van der Leeuw is nu 27 jaar en is van mening dat hij zijn gezin tekort doet wanneer hij nog verder in de wielersport doorgaat. „Er is voor mij vrij wel niets te verdienen", zegt hij. „De grote brokken van het startgeld worden opgeslokt door renners als Schuiten, Raas en Thurau. Voor ons blij ven nog enkele kruimels Netzer blijft MADRID Gïinter Netzer blijft bij Real Madrid. De Westduitse middenvelder, die twee jaar geleden van Bo- russia Münchengladbach naar de Madrileense formatie ging, verlengde gisteren zijn con tract met een jaar. Hij gaat ongeveer 400.000 gulden ver dienen. Maas opvolger van Canjels (Van onze sportcorrespondent) EINDHOVEN André Maas, voorheen trainer van het c-team maar wel in het bezit van een a-diploma, is door het bestuur van MVV benoemd als hoofdtrainer van de a-se lectie en wordt als zodanig opvolger van Leo Canjels, die enkele weken geleden te ken nen gaf de Maastrichtse ver eniging te willen verlaten. André Maas staat in Maa stricht vooral bekend om zijn harde lijn en wordt in de volksmond de sympathieke beul genoemd. André Maas is veertig jaar. Doelman Toine Mathijssen, die eveneens in het bezit is van een trainersdi ploma, volgt Maas op als trai ner van het c-team. Hij blijft echter ook deel uitmaken van de a-selectie en hoopt de vol gende competitie weer onder de lat te staan. Amerikaans avontuur Johnstone SAN JOSE Jimmy Johnsto ne, de „vlo" van Celtic, heeft gisteren overeenstemming be-.' reikt met de Amerikaanse voetbalclub „The San Jose Earthquakes" Johnstone (30) speelde zestig keer voor het Schotse nationa le elftal. Zes ton voor lottowinnaar DEN HAAG De lotto ccij- fers van het afgelopen week einde zijn: Aantal deelnemers: 917.934, Bruto inleg: 3.673.234,-, prij- zenbedrag: 1.744.786,- Eerste prijs: 1 winnaar, die bruto 610.675,- ontvangt Tweede prijs: 3 winnaars, die elk bruto 58.159,- ontvangen. Derde prijs: 333 winnaars, die elk per kolom 785,- ontvan gen. Vierde prijs: 15.311 winnaars, die elk per kolom 24,- ont vangen Vijfde prijs: 13.399 winnaars, die elk per kolom 24,- ont vangen. Poolse atlete Rabsztyn snel over horden POTSDAM De Poolse Gra- zyna Rabsztyn heeft gisteren tijdens atletiekwedstrijden in Postdam (Oost-Duitsland) voor de beste wereld-jaarpres tatie gezorgd op de 100 meter horden in 12.84 seconden. Zij versloeg de wereldrecord houdster en olympisch kam pioene Anneli Ehrhardt (O-Dl) die met 13.27 seconden ver achter lag. De belangrijkste uitslagen Dames, 200 m.: 1. Renate Stecher (O-Dl) 22.98 Sec.. 2. Doris Maletzki (O-Dl) 23.08, 1500 meter: 1. Wal- traud Strotzer (O-Dl) 4.11.8, 2. Ma- rie-Fran?oise Dubois (Fra) 4.12.2. Kogelstoten: 1. Helena Fibingerova' (Tsj) 21.03, Discuswerpen: 1. Ga- briele Hinzmann (O-Dl) 65.72. Heren, 200 meter: 1. Zenk (O-Dl) 20.88, 2. Pfennig (O-Dl) 20.92, 3000 steeple chase: 1. Baumgart (O-Dl) 8.23.8, 2. Straub (O-Dl) 8.26.0. Ko gelslingeren: L Sachse (O-Dl) 75.40. Hoogspringen: 1. Grigorjev (Rusl) 2.22. DEN HAAG Aan internatio nale schoonspringwedstrijden, die van 27 t/m 29 juni in Bolza- no worden gehouden, zullen uit Nederland deelnemen: Er na Kretzschmar (De Futen), Miriam Hoffer (Joop Stotijn), José de Frel en Lidy Spruyt (Morgenstond), Joop Marechal (Fortuna) en Frans van de Ko nijnenburg (Morgenstond).

Leidse Courant | 1975 | | pagina 17