REGERING MOET MET DADEN KOMEN' ,Geef mijn ticket en ik ga vanmiddag nog terug' Maak liever plannen dan argumenten tegen ons beleid Voor beter klimaat rond spreiding PTT „Veelvoudig" basketbalreserve Pluim: Andreia van Schaick op „Duivenvoorde" Vuurgevecht op voetbalterrein VRIJDAG 13 JUNI 1975 LEIDSE COURANT „De regering heeft pogingen gedaan om het klimaat voor verdere gesprekken met de PTT over de sprei dingsplannen te verbeteren. In de komende maanden zal echter moeten blijken of dat klimaat werkelijk gewijzigd is. Het kabinet zal daartoe met daden moeten komen. Zo hebben de gezamenlijke vakbon den van ambtenaren vannacht gereageerd op het debat over de spreiding van rijksdiensten. Die sprei ding behelst o jn. dat 3400 PTT-ambtenaren naar het noorden van het land worden verplaatst. De meer- derheid van de kamer staat achter die sprefdings- plannen. Woordvoerder Van Dijck van de gezamenlijke ambtenarenbon- den doelde met zijn opmerking over een klimaatsverbetering voornamelijk op het optreden van staatssecretaris Polak van Binnenlandse Zaken. Deze had Staatssecretaris Polak van Binnenlandse Zaken: mogelijk minder PTT-ers weg. de Tweede Kamer gisteren tij dens de debatten laten weten, dat er mogelijk minder PTT-ers verplaatst zullen worden als die verplaatsing zal stuiten op „technische of sociale knelpun ten". Ook in de Tweede Kamer werd dit gezien als een versoepeling van het regeringsbeleid. De Ka mer, die al tijdens de eerste sprekersronde in grote meerder heid achter de plannen van de regering bleek te staan, kreeg gisteren van de staatssecretaris ook te horen, dat de regering de vrijwilligheid voor de ambtena ren om al of niet met de dienst mee te verhuizen goed geregeld vindt. De heer Polak wees er in dat verband op, dat een derge lijke vrijwilligheid niet heeft be staan toen het Centraal Bureau voor de Statistiek en het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds enkele jaren geleden gespreid werden. Ook het overleg met de ambtenaren is volgens de heer Polak goed geweest: „Er is lang en hard onderhandeld. Daarbij hebben we elkaar niet alleen aangehoord, maar ook naar el kaar geluisterd," aldus de staatssecretaris van Binnen landse Zaken. Zijn collega van Verkeer en Wa- De Topografische Dienst in Delft, die ook mee moet spreiden. MINISTER GRUIJTERS TOT DEN HAAG: Minister Gruijters (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) terstaat Van Huiten trok de re sultaten van een enquête, die de PTT zelf onder het personeel had georganiseerd om uit te vin den hoeveel mensen er wel voor verplaatsing voelen, in twijfel. Ook de cijfers die het Haagse gemeentebestuur heeft gepubli ceerd over de gevolgen van de verplaatsing voor het Haagse economisch leven vond de heer Van Huiten „niet indrukwek kend. Er is te weinig vermeld over de omvang en betekenis van de bestaande contacten met het Haagse bedrijfsleven." De heer Van Huiten toonde zich overigens vrij optimistisch over de bereidheid van de PTT-amb tenaren om mee te gaan naar het noorden van het land. De verplaatsing van de Delftse Topografische Dienst naar Em- men zal volgens staatssecretaris Van Lent van Defensie „met de grootste omzichtigheid en in in tensief overleg" plaatsvinden. De heer Van Lent voorziet daar bij geen onoverkomelijke pro blemen. „In de tijd die met de voorbereiding van dit plan ge moeid is zullen we tot aanvaard bare oplossingen kunnen ko men". Hoewel in de Kamer vrij veel zorg bleef bestaan over de mogelijkheid om de Topografi sche Dienst, die veel zeer gespe cialiseerd personeel telt, te ver huizen, verzette men zich niet tegen de verplaatsing. De spreidingsplannen zullen dinsdag in stemming komen. De CPN, de Boerenpartij en de PSP zullen dan tegen stemmen. Ook zes tot acht leden van de PvdA, en twee KVP-ers die vre zen dat Den Haag-teveel te lij den zal hebben van de sprei ding, zullen niet akkoord gaan. Dinsdag zal men ook moeten stemmen over een aantal mo ties, dat gisteren werd inge diend. KVP-woordvoerder Van Bremen vroeg in een motie om de al eerder gespreide rijksamt> tenaren van het Centraal Bu reau voor de Statistiek en het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds alsnog dezelfde financiële vergoeding te laten krijgen als de ambtenaren, die bij de huidi ge spreidingsplannen betrokken zijn. WD-er Van Aardenne kwam met twee moties. Hij wil de bij de spreiding andere ge bieden dan Den Haag meer als donors betrekken, en hij vroeg de regering stappen te onderne men om de overlegsituatie met de betrokken ambtenaren te herstellen. De regering vond de moties van de heer Van Aardenne overbo dig, terwijl men de motie-Van Bremen afwees omdat men daarvan te grote financiële ge volgen vreesde. „Zo wekken we verwachtigen waarvan we hele maal niet weten of we ze waar kunnen maken", aldus staatsse cretaris Polak. heeft gisteravond het optreden van de be stuurders van Den Haag en van het Haagse ge west tegen de spreiding van rijksdiensten fel ge laakt. „Laat men liever plannen maken dan zoe ken naar argumenten tegen ons beleid", aldus viel de bewindsman uit. Hij doelde daarmee op het feit, dat er voor Den Haag en omgeving nog altijd geen intergemeen telijk structuurplan be staat. De minister wees er nogmaals op, dat de werkgelegenheidssi- tuatié in en rond Den Haag in verhouding tot de rest van het land nog gunstig is. Hij zei voorts, dat door de spreiding van rijksdiensten „de druk op andere arbeidsplaatsen om het Haagse stadsgewest als gevolg van ruimtenood te verlaten zal afnemen". Tijdens de debatten over de spreidingsplannen ontstond gistermiddag enige consterna tie in het Kamergebouw toen een groep boze PTT-ers de trappen naar de publieke tri bune bezette. Zij protesteer den zo tegen de verbreking van de geluidsverbinding, waarmee ze de Kamerdebat ten buiten op het Binnenhof konden volgen. De leuzen en liederen, die zij op de trappen aanhieven, waren in de verga derzaal duidelijk hoorbaar. De boze ambtenaren vertrokken na ongeveer twintig minuten. BELGRADO „Basket bal moet een sport wor den, waarin elk lichame lijk contact verboden is", zo luidde de eerste stelre gel van James Naismith, toen hij in 1896 deze sport uitvond. Het is maar goed, dat de man niet meer in leven is, want als hij zou kunnen zien, hoe zijn geesteskind vandaag de dag wordt beoefend, zou hij wensen nooit op het idee te zijn gekomen. Basketbal is een keiharde sport geworden. De manier waarop de Joegoslaven, Russen, Italia nen en in iets mindere mate de Spanjaarden de weg naar de basket zoeken is gespeend van elke gedachte aan de stelregel van Naismith. In de verdediging gaat het er nog veel erger aan toe. Iemand die omhoog gaat voor een schot, kan er zeker van zijn, bij het neerkomen een elle boog of een schouder in de maagstreek te krijgen. Maar het lijkt de enige manier om de top te bereiken. Nederland is fysiek een stuk minder dan de groot machten en daardoor alleen al zullen wedstrijden tegen deze ploegen dan ook nog worden verloren. Harrie Kip: „Wij zijn niet ge wend aan die hardheid. We had den eigenlijk meer oefenwed strijden moeten spelen tegeh de sterke ploegen. Het is leuk om tegen Finland en zo te spelen, maar van wedstrijden tegen Oosteuropese ploegen en landen als Italië hadden we meer kun nen leren. Dan hadden we nooit die wedstrijd tegen de Italianen uit handen hoeven te geven." Hardheid is wat de topteams onderscheidt van de Oranje- ploeg. Zeker wat betreft de ech te Nederlanders. Onze „Ameri kanen" kunnen er wat beter te gen. Een van hen is Herman Pluim, de 2.03 meter lange spe ler van het Amsterdamse Kinzo. „Zoals hier door.de grote ploe gen wordt gespeeld, heet echt basketbal. Zo wórdt er ook in Amerika gespeeld. De Nederlan ders zijn dat niet gewend. Het kan in Holland allemaal niet. Als wij in de competitie zo zou den spelen, zouden alle spelers binnen zeer korte tijd vijf per soonlijke fouten hebben. Met Kinzo hebben we het in het begin van de vorige competitie even geprobeerd. Daar zijn we snel van teruggekomen. Omdat alles werd a'fgefloten." Toekomst land. Ik heb deze week even met Piet Leegwater zitten pra ten en die wil binnenkort de scheidsrechters bijeenroepen om de instructies, zoals die zijn vastgelegd, te veranderen." Herman Pluim is een van de spelers die tot nu toe in dit toernooi erg weinig heeft ge speeld. Tijdens de wedstrijden laat hij zijn teleurstelling daar over niet blijken. „Het is een zaak van de coach, maar leuk vinden kan ik het niet. Als het nu zo zou zijn dat ik echt veel minder zou zijn dan de rest, had ik er echt geen moeite mee. Dan zou het gemak kelijker teaccepteren zijn en was deze trip voor mij een aar dige vakantie. Voor mijn gevoel zou ik veel meer kunnen spelen. Zo hoeft het van mij niet. Als ze mij nu mijn vliegticket zou den geven, zou ik vanmiddag nog in Amsterdam staan." Een dergelijke uitspraak zou kunnen betékenen dat coach Bill Sheri dan na deze Europese kam pioenschappen in Belgrado wel eens op zoek zou moeten gaan naar een vervanger. Pluim: „Dat ik er nu niet meer zo veel zin in heb, wil niet zeg gen, dat ik er een volgende keer niet bij zou willen zijn. We moe ten eerst afwachten hoe ik vol gend jaar speel. En dan zien we wel weer." In een basketbal- ploeg kunnen nu eenmaal slechts vijf van de twaalf spe lers tegelijk in het veld staan. Sheridan daarover: „Mijn spe lers komen soms kwaad naar de bank, als ze er uit worden ge- Herman Pluim voor de verandering eens in actie. „Voor mijn gevoel zou ik veel meer kunnen spelen. Zo hoeft het niet van mij". haald. Maar je moet maar eens kijken hoe dat bij de Joegosla ven gaat. Die jongens accepte ren dat volledig." Het is een ander punt dat Ne derlandse spelers nog moeten aanleren. En dat was in feite de bedoeling, want Joego sslavië moest een leerschool worden. Wel, het is het geworden, lessen die in de komende tijd geleerd moeten worden, wil Nederland ooit de europese top halen. JAN VAN DER NAT De uitslagen van de gisteren gespeel de wedstrijden in Belgrado zijn: De finalepoule: RuslandItalië 69-65 (30-33), Joegoslavië-Tsjecho Slowa kije 84-68 (39-30). Om de zevende tot en met de twaalf de plaats: Griekenland-Polen 79-74 (34-36), Israël-Turkije 101-77 (53-38). Stand: Israël 3 3 0 6 272-241 Turkije 3 2 1 4 234-242 Roemenië 2 1 1 2 148-147. Griekenland 2 1 1 2 140-145. Nederland 2 0 2 0 144-152 Polen 2 0 2 0 158-169. Op de verrukkelijkste zomer' avond die de concertbezoekers van „Duivenvoorde" sinds lan ge tijd meegemaakt hebben, was Andreia van Schaick de soliste aan de vleugel. Met De bussy, Mozart, Stravinsky en een Chopin-polonaise, duidelijk bedoeld als fleurige uitroepte ken. Na Andreia van Schaick een paar maal beluisterd te hebben, durven we wel positieve conclu sies te trekken uit haar spel, maar krijgen tegelijkertijd ook enige zekerheid over de dunne plekken in haar artistieke weef sel. Ze beheerst bijna alle tech nische onderdelen van het kla vier-spelen ruim voldoende en ge behoeft alleen maar haar trefzekerheid bij een hoog tem po in Debussy's „Vuurwerk" of de Stravinsky-sonate te horen, om van dit technisch vermogen een indruk te krijgen. De toucher van Andreia van Schaick biedt ook goede uit gangspunten, hoewel ze - in de kleine zaal van „Duivenvoorde" valt zo iets natuurlijk extra op - een m.f. vaak al als „forte" speelt en nog markanter gran- daties daarvan dan weer afleidt Maar de grote hindernis waar voor de jonge pianiste o.i. staat, aard. Weer speelde ze een boek préludes van Debussy en dwin gender dan een vorige maal rees bij ons de vraag, of Andreia van Schaick stilistisch wel met al deze préludes - beslist zwaarde re stof dan Mozart-variaties, hoe broos die ook zijn - raad weet. L)e humor ligt er bij Pickwick en Géneral Luvine te dik op, in stukken als „Bruyères" en „La terrasse" dwingt zich geen im pressie op. „Speelt Andreia van Schaick Debussy niet te veel als Stravinsky vroegen we ons gisteravond in Voorschoten af. Het wordt een spannende vraag welke kant deze pianiste eigen lijk uit gaat. En zowel voor haar zelf als haar publiek wordt het antwoord op die vraag belang- G. v. L. DEN HAAG In de eerste vijf maanden van 1975 werd op 110 koersdagen (vorig jaar 94) in de draverijen een bedrag van 2.375.550,— aan prijzen be schikbaar gesteld, hetgeen ten opzichte van dezelfde periode van vorig jaar een stijging bete kende van 703.550,— ln de 69 rennen (vorig jaar 61) steeg het prijzenbedrag met 58.435,- tot 266.385,—. De to tale vermeerdering bedroeg 761.980,—. In dezelfde periode steeg de om zet aan de totalisator van ruim 28.500.000,— tot 34.452.764,—, een vermeerdering van 19,88 procent. N'wijkerhoutse avondvierdaagse: 12 uitvallers Van onze correspondent NOORDWIJKERHOUT Gis teravond werden de 736 overge bleven wandelaars (er waren maandagavond 748 gestart) van de Noordwijkerhoutse avond vierdaagse feestelijk ingehaald. Het prachtige weer op alle vier de avonden was er mede oor zaak van dat slechts 12 deelne mers de tocht niet volbrachten. De EHBO die op alle avonden langs de route vertegenwoor digd was, behoefde slechts 15 blaren door te prikken. Vele familieleden waren gisteravond i] naar het verzamelpunt aan de t Zeestraat gekomen om dé wan- li delaars met bloemen te huldi- J gen. Vanaf het verzamelpunt werden de laatste kilometers af gelegd onder begeleiding van de I drumband met majorettes en de harmonie van „Harpe Davids". Langs deze route hadden zich vele Noordwijkerhouters opge steld om de sportieve lopers, J getooid met bloemen en medail les een feestelijke intocht te be- Kunst en kunstenaars De Eduard van Beinum Stich ting wijdt van 16 t/m 30 novem- ber een cursus aan de figuur en i het werk van Maurice Ravel. De leiding is toevertrouwd aan Noémie Perugia en Daniel Wayenberg, die resp. de liederen I en de pianowerken zullen be- handelen. Inlichtingen verstrekt I het bestuur van de stichting, Huize Queeckhoven te Breuke len. Concertbusses 31, 32 en 33 zul len worden ingelegd bij de drie concerten die het Residentie-Or kest in het Holland Festival geeft. Concertbus 32 is een nieu we lijn die, deze maand voor het eerst, en dan verder het concert seizoen 75/76 Leidschendam en Voorburg rechtstreeks met het Congresgebouw gaan verbin- Het Amsterdams Toneelkollek- tief onder regie van Ben Aerden zal op donderdag 19 juni in het Openluchttheater Zuiderpark een voorstelling geven van „De Spaanse Brabander" van Brede- Lissese padvinders hielpen bij aanleg electra-leidingen LISSE nDe Padvindershuizen aan de Loosterweg en de Mane ge van de heren De Vroomen zijn uit de narigheid wat de verlichting betreft. De padvin- dersjeugd heeft danig meegehol pen met het verrichten van grondwerk, waardoor de kosten aan arbeidslonen belangrijk la ger konden worden gehouden. Op vrijdag 20 juni zal wethou der Mevr. Meulemans-Seelen de verlichting officieel in werking stellen op het terrein van de Kaninefatengroep aan de Loos terweg. Burgemeester drs. Berends zal op woensdag 18 juni de eerste paal slaan voor de bouw van een 40-tal riante woningen in het plan Blokhuis welke ge bouwd worden door de MA- VOB. Op donderdag 19. juni zal wet houder A. J. Mesman géén zit ting houden voor huisvesting problemen. Ook zal het bureau op deze dag gesloten zijn. Door de secretaresse van het Rode Kruis Lisse is medege deeld, dat de onlangs in Lisse gehouden collecte ruim 11.000 heeft opgebracht. Katwijk voelt concurrentie goedkope buitenlandse reizen Van onze correspondent KATN IJK „De goedkope bui tenlandse reizen betekenen een grote concurrentie voor onze badplaats", aldus VW-voorzit- ter mr. J. v.d. Plas tijdens de voorjaarsvergadering die deze week werd gehouden in restau rant "Marina". Vooral veel jon ge gezinnen wijzigen door de voordelige aanbiedingen hun vakantieplannen en trekken naar zuidelijkere streken. De VW doet er echter alles aan om deze concurrentie het hoofd te bieden. Men verwacht veel van de vakantiespreiding deze zo mer in Duitsland. De VW is weer druk doende geweest om de badplaats in het buitenland te verkopen. „Er is belangstel ling voor de Nederlandse kust" aldus de voorzitter "dus daar zullen we gebruik van moeten maken". Het programma voor dit seizoen telt meer dan 100 evenementen. Binnenkort zal het bekend wor den gemaakt. Drie doden, vier gewonden RIO DE JANEIRO Tijdens een voetbalwedstrijd te Jara- nopolis tussen de plaatselijke club en Anapolis zijn woens dag drie doden en vier gewon den gevallen. De scheidsrech ter kende enkele seconden voor het einde een strafschop toe aan de thuisclub. Dat was voor Antonio de Almeida, supporter van Anapolis, het sein om met getrokken revol ver het veld op te rennen met de kreet „Wie de strafschop neemt, kan de kogel krijgen". Meerdere toeschouwers be stormden het veld, er ontwik kelde zich een handgemeen tussen aanhangers van beide ploegen en even later kwam het zelfs tot een vuurgevecht De slachtoffers: eén supporter van Jaranopolis, een notabel uit deze plaats en Antonio de Vier toeschouwers raakten ge wond en werden in zorgwek kende toestand in het zieken huis opgenomen. SASSENHEIM - Tij dens de algemene le denvergadering van de RABO-bank, in het Bruine Paard, werd secretaris Jac. Koning gehuldigd door ad junct-directeur van het district Haarlem, Lvju. zijn zilveren ju bileum als bestuur slid. De heer Koning kreeg de zilveren draagpenning van de RABO opgespeld, en de bijbehorende oor konde uitgereikt Bij de bestuursverkie zing werden de heren A. J. J. Arentshorst en J. Bakker herkozen. Ir. S. v. Veen, hield vervolgens een interes sante causerie over het actuele onderwerp: „Bollens tad, ja of neen"/ Hierin betro. spreker niet alleen Voorhout en de bollen streek, maar heel Zuid-Holland, wat be treft de woonproble matiek. Hij benadruk te dat het hier niet om een zaak gaat van kor te termijn, maar dat er wel 10 tot 20 jaar over heen kan gaan eer één en ander gestalte kan krijgen. Zoeterwoudse NKOV sloot seizoen af met autoralley ZOETERWOUDE Voor de jaarlijkse autoralley waarmede het NKOV gisteravond het sei zoen afsloot lieten zich 56 deel nemers inschrijven. Zij gingen via de Geerpolder en Stompwijk naar Leidschendam. Rond de historische sluis moesten hier een aantal opdrachten worden uitgevoerd. De rit werd voortge zet naar Delft waar de auto moest worden geparkeerd en men geconfronteerd werd met een wandelroute.Dit intermezzo viel bijzonder goed in de smaak temeer daar aan het eind van de wandeling de koffie wachtte. De terugreis liep over Nootdorp en Zoetermeer, waar de op merkzaamheid van de deelne mers nogmaals werd getest Te rug in het Don Boscohuis wer den de uitgevoerde opdrachten gecontroleerd door de heren C. v. Cromvoirt en A. v. Bennekom die weer met veel succes de route hadden uitgestippeld. De uitslag was: 1. Winy v.d. Geest-Rodewijk en Ria v.d. Geest-v-Latum, 2. de heer en mevr. L. Onderwater-Koot 3. de heer en mevr. P. Elderhorst-van Haasteren, 4. de heer en mevr. G. Paardekooper-van Kampen. Met muzikale medewerking van het duo Slingerland werd de ralley op een bijzonder prettige wijze afgesloten. Koudekerk De afscheidsre ceptie van de heer W. Ver- gunst in Koudekerk zal niet vanavond in „De Rank" plaatsvinden, zoals abusieve lijk eerder in deze krant was vermeld, maar op maandag 23 juni a.s. in Hotel Toor, Sta tionsplein 2, te Alphen aan den Rijn, tussen 17.30 en 19.00 uur.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 15