De grote stilte mnd Atogos G De groten zijn onder elkaar en Wimbledon wordt menens EQUILEO BRENGT EEN GEIT MEE Van Dooyweerd zal niet tevreden zijn met derde plaats Uitslagen Wimbledon ZATERDAG 28 JUNI 1975 LEIDSE COURANT DEN HAAG Aan de voor avond van de eenentwintigste editie van de Grote Prijs der Lage Landen gaan de gedach ten van Aad Harmsen en Koos Blom ongetwijfeld terug naar een jaar gelden. Enkele uren na de koers waarin Ato gos G verrassend als eerste door de finish was gegaan, kocht trainer Aad Harmsen dit Franse paard in opdracht van Koos Blom voor een be drag dat rond de 140.000 gul den heeft gelegen. Twaalf maanden na deze verrasende transactie is de trieste belans dat Atogos G slechts één keer in actie is geweest en tijdens die draverij in Oostende in het achterveld eindigde. Sindsdien heeft Atogos G door een ontsteking in de be nen gedwongen werkeloos op stal gestaan „Atogos G heeft dit jaar inder daad alleen maar geld gekost" beaamt eigenaar Koos Blom „Maar op dit moment gaat het de goede kant op en ik heb hoop dat Atogos binnenkort toch wel weer het nodige in het laatje zal brengen." Koos Blom heeft zich zonder moeite bij de tegenslag neergelegd. „Het is nu eenmaal inherent aan deze sport dat een paard op een gegeven moment kreu pel op stal kan staan. Dat is de pech die je kunt hebben. Wat dat betreft kan ik alleen maar zo spreken van een te leurstelling dat het zo gelopen is, de dreun is geweest dat Atogos vrijwel direct ha de aankoop werd afgekeurd als dekhengst". Flegmatieke Koos Blom windt zich duidelijk zichtbaar op als die beslissing van de keurings commissie weer ter sprake komt. „Als je een grote Prijs wint dan heb je grote klasse daar hoef je niet over te redet wisten. Nu heet het dat men meer Amerikaans bloed wil hebben. En Atogos G is volle dig Frans." Aad Harmsen:„We kochten Atogos in juni, in juli werden de eisen plosteling ven zwaard. Winnaar Grote Prijs 1974 liep na aankoop nooit meer die hij zich heeft getroost om Atogos G of zoals hij ook wel wordt genoemd „de zwarte" zo spoedig mogelijk in een opti male conditie te krijgen. „Van af het begin was het mis. Eerst kreeg Atogos te maken met aanpassingmogelijkheden en wilde hij een paar weken niet eten. Toen kwam de klap van de afkeuring als dekhengst en daarna begon het gesukkel met de benen. We zijn twee keer naar de kliniek in Emme- loord geweest. De eerste keer haalde de behandeling niets uit, de laatste maal slaagde het beter. Langzaam maar zeker gaat het nu weer de goede kant uit. De kosten? Laten we daar maar over ophouden. Voor dat geld kun je een an der paard in trainng houden". Conclvsie Zo alle zaken op een rijtje zettend zou men tot de conclu sie kunnen komen dat Koos Blom de aanschaf van Atogos G als een minder gelukkige greep beschouwd. Toch wil hij absoluut het woord „miskoop" niet in de mond nemen. „Voor dat vorig jaar de Grote Prijs werd ver reden ben ik in FYankrijk ge weest om een bod te doen. Het verschil tussen de gevraagde som en hetgeen ik bood was echter te groot. Maar op de terugweg in de trein wist ik dat ik Atogos toch zou kopen. Je eerste impuls blijkt dikwijls de beste te zijn. Wel, ik heb doorgezet en er blijkt niet te zijn uitgekomen wat ik had verwacht. In de handel is een gezegde „als je niet schiet is het altijd mis". Als Atogos achter elkaar had gewonnen had je niemand gehoord en had iedereen je op de schou der geslagen dat je zon goede koop hebt gedaan. Het is erg jammer dat wij er in deze Grote Prijs niet bij zijn. Je kunt wel stellen dat wij nu al de grootste verliezers zijn" PAUL HOVIUS Aad Harmsen met Atogos G, het paard dat nu al een jaar werkloos op stal staat. WASSENAAR Het is moge lijk dat de Grote Prijs der Lage Landen zondag weer een verrassende winnaar krijgt, net zoals verleden jaar met Atogos G. Paarden, die bij een overwinning twintig te gen één aan de totalisatorkas- sa brengen, zijn er in het veld van zestien genoeg te vinden. We denken aan Florissant met Bertus Leeuwenkamp. Its met de Belg Franklin Desoete, Al legro met Harrie Pools, Ans wer met Jan de Leeuw, Azeli- no B met Willy Rode. Favorieten zijn er ook genoeg. De insiders maken in het alge meen de keus tussen de vijfja rige Equiléo met Bernard Fro- ger op de sulky, die het eigen dom is van de Franse filmster Alain Delon en Damarete met Pierre Louis Marie (Frankrijk) die zich voor deze gelegenheid zijn veewagen en Per Olof Gustafsson de Zweedse pikeur heeft erg veel vertrouwen in zijn Judy Song. Gezegd moet worden, dat zo wel Judy Song als Equiléo tij dens de Zweedse Elite-rennen (een soort Grote Prijs) teleur stelde en niet kon doordringen tot de top-plaatsen. De zestien dravers in de Grote Prijs der Lage Landen ver dienden bij elkaar meer dan vijf miljoen gulden. De hoog ste winstsom komt op naam van onze eigen Henri Buiten zorg met 473 duizend gulden. Equiléo heeft ruim vier ton verdiend. Het minst heeft Wyatt's Ariel verdiend, name lijk ruim 108 duizend gulden. Dit paard dat gereden wordt door de oud-wereldkampioen en veteraan op de sulky Hans Frömming is in Duits bezit en heeft wel het snelste record van alle deelnemers. In Ameri ka liet het paard op de chrono meters de kilometertijd van 1.15.2 afdrukken. Het paard van het slechtste record is lts, namelijk 1.19.6. Onze tips voor de Grote Prijs der Lage Landen 1975: 1. Equiléo, 2. Damarate, 3. Wyat t's Ariel en outsiders: Worthy Dean en Jojo Buitenzorg. Goudhaantje Desondanks heeft Koos Blom nooit overwogen Atogos G ter dekking in het buitenland aan te bieden. „Nogmaals, ik weet dat het een goede koop is ge weest en ik reken erop dat Atogos binnenkort weer zal lo pen. Hij staat er nu bij als een goudhaantje, nog beter dan toen ik hem kocht." En Aad Harmsen: „Je moet het zo zien, als je een auto koopt doe je dat ook niet om hem alleen maar langs de kant te laten staan. Zo ook met Atogos, dit jaar hebben we alleen maar pech gehad". Koos Blom realiseert zich da thij de genezing van Atogos niet kan overhaasten. „Ik weet dat we er alles aan gedaan hebben wat we maar konden doen. En Atogos is in de best denkbare handen. Want geloof me, ik vind het niet leuk, maar Harmsen heeft er heel wat meer slapeloze nachten van gehad dan ik. Voor mij is het alleen mijn geld wat erin zit, Harmsen werkt met levend materiaal". Harmsen, rustig aaneen forse sigaar trekkend: „Eigenlijk is het hele verhaal over Atogos in een paar woor den verteld. We kochten hem, hij kreeg een ontsteking en heeft daardoor niets meer ge daan." Waarbij hij gemakshalve maar alle vergeefse moeite vergeet Judy Song is de Zweedse favoriet in de Grote Prijs. HOOFDDORP In de Grote Prijs der Lage Landen zullen vier dravers starten die in het Noordhollandse Hoofddorp dagelijks getraind worden( Worthy Dean en Answer van trainer Jan de Leeuw en Jojo Buitenzorg en Bailly II van trainer Stef van Dooyeweerd. Jan van Dooyeweerd: „Verleden jaar was ik met Jojo Buitenzorg derde in de Grote Prijs. De over winning ging toen naar Atogos G. Wie had voor die tijd van deze Franse knol gehoord? Jojo Buitenzorg is uitstekend in vorm. Alleen het startnummer zit een beetje tegen. Maar ik teken nu zeker niet voor de derde plaats. Ik hoop de Grote Prijs der Lage Landen te (Van onze paardesportmedewerker) WASSENAAR Eerste start morgenmiddag om half twee. Onze tips: ROLANDPRUS: 1. Mila G, 2. Laetitia en 3. Marco IJmuiden. FIDEELPRIJS: Nicole H, 2. Mariette Star en 3. Nino Song. MAC KINLEYPRLÏS: 1. Kolibri, 2. Lex Areta en 3. Lord Axkit. DUINDIGTS AMATEURRIJDERS KAM PIOENSCHAP: 1. Devin, 2, Joke en 3. Belito. GELINOTTEPRUS: 1. Micky, 2. Massel T en 3. Maarten D. UNE DE MAIPRIJS: Noatak, 2. Mister Gapp en 3. Mark Anjo. DRAFSPORTPRIJS: 1. Marcellina, 2. Bearly en 3. Star of Kamandu. HAAGSE OOIEVAAR: 1. Townsman, 2. Ebel- toft en 3, Darius Honey. ALGEMENE BANK NEDERLAND PRIJS: 1. Jonker Volann, 2. Kees Verkerk en 3. Inyala. Jan van Dooyeweerd verkoos Jojo Buitenzorg boven Bailly II. „Als de afstand langer was geweest, had ik Bailly II wel gekozen. Maar nu krijgt ik twintig meter van Bailly II en ik denk met Jojo een betere kans te hebben". Voor Bailly II komt nu de Westauitse kampioen Horst Bandemer over. Hij is in Duitsland trai ner van paarden van de Nederlandse Stal Marco, waarvan ook Bailly II deel uitmaakt. Jan van Dooyeweerd is van mening dat de Amerikaanse import van trainer De Leeuw (Hoofddorp) Worthy Dean een uitstekend paard is, maar te kort in Nederland is om geheel vertrouwd te zijn met zijn omgeving. De favo rieten van Jan van Dooyeweerd in de grote Prijs der Lage Landen zijn: Damarete Wyatt's Ariel èn Jojo Buitenzorg. Cees de Leeuw is er vast van overtuigd met de Amerikaanse import Worthy Dean voor Jojo Buitenzorg te eindigen. „De Grote Prijs winnen zal een te zware opgave zijn. Ik denk dat Equiléo als eerste over de eindstreep gaat De 2100 meter zijn voor Worthy Dean niet te Jang, denk ik. Al start hij voor de eerste maal op deze afstand. De derde plaats afgelopen zondag tijdens de Zomerprijs heeft voldoende vertrou wen gegeven in Wordthy Dean. In de kilometer- tijd van 1.17 ging hij over de eindstreep over een afstand van 2000 meter. Worthy Dean komt in ieder geval voor Jojo Buitenzorg binnen". Zijn favorieten: 1. Equiléo, 2. Worthy Dean 3. Wyatt's Ariel. Oudsider: Answer. Maar er komen nog meer Nederlandse trainer s/pikeurs aan de start. Jan Wagenaar heeft met Henri Buitenzorg de zeer zware taak om in dit eliteveld nog eens twintig meter aan de elf koppaarden te moeten geven. Florissant heeft aan de kop met Bertus Leeuwenkamp weinig te zoeken in de Grote Prijs en ook Harry Pools die met het Duitse paard Allegro in Duitsland maar liefst 85 mille won, zal het op Nederland se grond moeilijk hebben om zich in de prijzen te kunnen rijden. ARTHUR VAN RIJSWIJK WASSENAAR De combina ties (met beste prestaties en afstand) die morgen in de Gro te Prijs der Lage Landen aan treden, zijn: 2100 meter: 1. Worthy Dean 1.15.3, 178.000, Kees de Leeuw; 2. Judy Song 1.16.6, 233.000, Per Olof Gustafsson; 3. Floris sant 1.16.3, 220.000, Bertus Leeuwenkamp; 4. lts 1.19.6, 145.000, Franklin Desoete; 5 Wyatt's Ariel 1.15.2, 108.600^ Hans Frömming; 6. Allegro 1.17.2, 240.000, Harrie Pools; 7. Damarete 1.17.8, 270.000, Pier re Louis Marie; 8. Jojo Buiten zorg 1.17.4. 254.000, Jan van Dooyeweerd; 9. Answer 1.19.-, 168.000, Jan de Leeuw; 10. Dia na Royale 1.16.3, 10.000, Jan Kruithof; 11. Gallini 1.17 7 122.000, Willie Roth. 2120 meter: 12. Azelino B 1.17.- 375.000, Willy Rode; 13. Equi léo 1.15.8, 400.000, Bernard Froger; 14. Vernet 1.16.9, 370.000, Jean Pierre Viel; 15. Bailly n 1.17.2, 360.000. Horst Bandemer; 16. Henri Buiten zorg 1.16.3, 473.000, Jan Wage- n de vrijdag gespeel- (Van onze speciale verslaggevers) LONDEN Men zegt dat de marathon bij dertig kilometer begint. Evenzo vangt Wimbledon aan na ruwweg een week, als er drie ronden zijn gespeeld en de beste zestien bekend zijn. Dan zijn de groten onder elkaar en wordt het menens. Een enkele outsider mag zich nog illusies maken. Maar het is duidelijk dat in dit stadium de vedetten het onderling gaan Uitvochten. Op het^ 98e Wimbledon horen nurkse figuur, verre Tom Okker en Betty Stöve daarbij. Okker, misschien wel geinspireerder dan ooit, wandel de probleemloos langs de Aus traliër Kim Warwick (6—3, 62, 64 in een dik uur), Betty Stöve ontdeed zich met enig opont houd van de zeer Britse Sue Barker: 60, 46, 6—2. De vol gende horden zijn Aleksander Metreveli en mevrouw K. Wool- dridge, de voormalige Winnie Shaw. Ondanks zijn constante en goe de vorm kunnen de vooruitzich ten van Tom Okker op het be- rëiken van de kwartfinales nau welijks florissant worden ge noemd. De Nederlandse num mer één heeft het nu eenmaal niet begrepen op Metreveli, die hij eens beschreef als een "wat jant maar van wie het toch moeilijk winnen is". Dit laatste is zonder meer in overeenstem ming met de waarheid: Metreve li liet Okker vorig jaar zowel op Wimbledon als Forest Hills zijn hielen zien. In Amerika zege vierde de Russische journalist zelfs in drie sets (7—6, 6—3, 6—1). een bewijs dat hij voor Okker bij tijden behoorlijk on bespeelbaar is. Verwaarlozen De nationale tennisaas verbaasl zich hierover. Okker: "Metreveli speelt niet ontzettend goed. Ei genlijk heeft hij geen specifieke sterke punten. Hij is geen "big- hitter", waar ik niet van houd". Okker zal in elk geval fit aan het karwei in de achtste finales kunnen beginnen. De tegen stand van Kim Warwick (23) bleek gisteren zoal niet te ver waarlozen, dan toch van weinig inhoudelijke kracht. De stevige Australiër, die bij de minder ge£nspireerde punten het racket uiterst los in de hand heeft en die dit jaar bij het WCT-toer- nooi in Rotterdam een kleedka mer duurzaam trachtte te ont wrichten, was er niet in. De grote mannen maakten, voorz over zij in actie kwamen, geen fout. Jim Connors toonde zich tegen Phil Dent (de Australiër die hem vorig jaar bijna te vlug af was), van zijn meest genade loze zijde: 61, 62, 6—2 in 55 minuten. Conners: "Het gaat prima. Gisteren zag ik mijzelf op de televisie in de partij tegen Cox en af en toe schoot ik gewoon in de lach. Ik wist niet dat ik zulke mooie ballen kon slaan. Connors zit zelfs al in de kwart finales, evenals Roscoe Tanner (9—8. 64. 6—2 tegen Mike Es- 1 Jim Connors tep) en Björn Borg. De Zweed leverde op het begeerde centre- court voortvarend werk tegen Marty Riessen, die in de tiende game van de derde set de mooiste vijf punten uit zijn car rière maakte. Maar Okkers dub belspelpartner werd wèl in vier sets geëlimineerd: 6—2, 8—6, 4—6, 6—1. Borg: "Het gaat nog iedere dag beter. Mijn volgende tegenstander zal Arthur Ashe wel zijn. Als mijn service loopt, kan ik hem hebben. Op het ogenblik staan we 6—6". Opwindend Bij de dames lopen de zaken op rolletjes. De toppers marcheren onverstoorbaar voort en alleen de Frantaise Durr en de Austra lische Reid-Melville (terugge trokken) zijn afgevallen. Ook het damestoernooi gaat opwin dende dagen tegemoet. Inmiddels heeft Wimbledon 1975 in de eerste week al net zoveel toeschouwers getrokken als vo rig jaar heel Forest Hills om maar eens iets te noemen. De verwachting dat het record van 1974 zal worden gebroken, is dan ook gegrond. De Britten zien er geen been in vier vijf uur in de rij te staan. En dat is, hoewel het "queuen" hier een geliefde tijdspassering is, toch geen kleinigheid. De uitslagen de partijen zijn: Dames enkelspel derde ronde: Mar garet Court (Aus)—Renata Tomano- va (Tsj) 6—0 en 6—0, Evonne Goola- gong (Aus)—Ilana Kloss (Z-Af) 6—3 en 6—2, Rosie Casals (Vst)—Linky Boshoff (Z-Af) 6—2 en 6—1, Betty Stoeve (Ned)—Sue Barker (Eng) 60, 46 en 62, Winnie Wooldridge (Eng)—Peggy Michel (Vst) 6—1 en 6—4, Olga Merozoa (Rus>— Kathy May (Vst) 4—6, 9—7 en 6—1, Natasha Chmyriova (Rus)—Lesley Charles (Eng) 8—6 en 7—5, Virginia Wade (GB)—Janet Newberry (VS) 6—2, 6—8 en 8-6. Glynis Coles (GB)—Pat- ti Hogan (VS) 7—5 en 6—3, Mimi Jausovec (Joe>—Patty Ann Reese (VS) 6—2 en 9—7 Lindsev Beaven (GB) Linda Motbram (GB) 6—4 en 6—2 Chris Evert (VS)—Kazuko Sa- wamatsu (Jap) 6—2 en 6—2, Billie Jean King (VS)—Julie Anthony (VS) 62 en 63. Heren enkelspel: Derde ronde: Alex Mayer (VS)—Onny Parun (Ns) 6—4, 98 en 6—2, Guillermo Villas (Ar- g)—Uli Pinner (W-Dld) 6-2, 9-7 en 6-4. Tom Okker (Ned)-Kim War wick (Aus) 6—3, 6—2 en 6—4, Tony Roche (Aus) Ross Case (Aus) 6—2, 6-0 en 6-3. Vierde ronde herenenkelspel: Jim my Connors (VS)-Phi Dent (Aus) 6—1, 6—2 en 6—2, Roscoe Tanner (Vs)—Mike Estep (Vs) 9—8. 6—4 en 6—2,. Bjoern Borg (Zwe>— Marty Riessen (Vs) 6—2, 8—6, 4—6 en 6—1. Heren dubbelspel, eerste ronde: Ge rald Battrick, Graham Stilwell (GB)—Rolf Thung, Hunphjey Hose (Ned, Ven) 9-8,1-6, 7-5 en 9-8. Van onze tennismedewerker SASSENHEIM/LEIDERDORP Zowel in Leiderdorp bij de Munnik als in Sassenheim bij STV zijn de halve finalisten in het herenenkel B bekend. Bij de Munnik was dit reeds eergisteren het geval. Keizer en Theunissen wonnen vlot van resp. Kooreman (6-2, 6-1) en De Bakker (6-0, 7-5), terwijl Haks in een mum van tijd de als ™n™egeplaatste Munniker Van de Berg had uitgerangeerd (6-0, 6-1). Meer strijd moest Zuure leveren om zich bij de laatste vier te rangschikken. Evenals vorige week in Alphen moest hij alle zeilen bijzetten om zich van de altijd lastig te bestrijden Ruijsenaars te ontdoen (7-5, 7-5). Bij de dames kwam favoriete Ineke v.d. Meer in de tweede set in moeilijkheden tegen A. Hamming (6-4, 5-7, 6-1). De tweede geplaatste Karen Braakman is de zoveelste dit seizoen, die moest buigen voor de onstuitba re opmars van Tine Langeveld (1-6, 5-7). In Sassenheim kwamen gisteren enige bijzonder aantrekkelijke duels uit de bus. De Groot was niet snel genoeg om Alfred Gelevert voldoende bij te kunnen benen (4-6, 3-6) en Ton Crépm kwam tegen Blommendaal niet in het stuk voor Slechts twee games, gelijk verdeeld over de sets, sloot hij winnend af. De titelpretendent Madera had in de eerste set moeite Verdegaal van zich af te schudden, doch Madera zou Madera met zijn, als hij het gevaar niet tijdig wist te keren (7-5, 6-1) Bob van Overbeeke speelde zich eergisteren al bij .de laatste vier. In drie sets overtroefde hij de derde geplaatste Gerard Pasma. Een mooi succesje voor wedstrijdleider Van Overbee- 1 5'3 du bereikten. "aast Milou Penseel en Josien v.d Koogh Elly Trompert (6-3, 7-5) tegen J. Huibers) en Micky Albers (6-1 6-1 tegen W. Tondrok) de halve finale. In het herendubbelspel was de spanning te snijden in het treffen tussen de dubbels Meyer Af an de Capellen en Gelevert Af erde- gaal. De Unicumspelers pakten op de valreep de winst: 6-3 4-6, 6-4. Overbeeke en Pasma, deze maal voor een gemeen schappelijk doel tennissend waren sneller klaar met Knoppen- belt/Van Noorden: 6-2, 6-4. In enkele C-categorieën zijn reeds nu finaleplaatsen veroverd. Hans v.d. Loo schakelde Dick Hylkema met moeite uit (6-3, 7-6) en mevr. Westerbeek versloeg Rosemarie Verdegaal in de halve eindstrijd (7-6, 6-3). Oc de Munnik speelde Tine Langeveld zich in de finale damesenkel C. Zij deed dit via een 6-4, 6-1 overwinning op mej. v. Paridon.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11