Indira Gandhi laat critici arresteren ff Beperk abortus uit sociale nood tot het uiterste" 0 Frankrijk ligt dwars op energieberaad Voorlopig nog geen zomertijd Beweging links van het midden CeidócGou^ont Meerderheid kiezers waardeert Den Uyl Ziekenfondspremie omhoog Boeingpiloot had tekort stijgvermogen Van Gorkuni bedankt toch als kamerlid miJDAG 27 JUNI 1975 LEIDSE COURANT «EUW DELHI (DPA) In India zijn volgens ■kween regeringswoordvoerder gisteren op grond van de uitzonderingstoestand 676 politici van de niet ;ai communistische oppositie aangehouden. De India- regering onder voorzitterschap van premier Gandhi heeft gisteren voor het hele land de n't uitzonderingstoestand afgekondigd „tot handha an de binnenlandse veiligheid". Volgens de woordvoerder zijn alleen in Nieuw Ontzet Rt ledereen leert 's het al op school: tussen zitten sple ten omdat bij erg warm weer ijzer uitzet. In Zweden waren openingen kennelijk niet groot genoeg. Het baanvak tus sen Sanga en lSl Stockholm was in elk geval dus- 14 danig ontzet, dat het treinver keer onmogelijk Delhi 90 mensen in voorlopige hechtenis genomen. Slechts hier en daar kwam het tot incidenten, zoals zitstakingen en samenscholingen. Op twee plaat sen heeft de politie een menigte met traangas uiteengedreven. Naar de correspondent van de BBC in Nieuw Delhi meldt, is de toestand in de hoofdstad normaal. Er waren geen aanwijzingen voor een revolte in de regerende Congrespartij. Voor het aanbreken van de dag was de politie bij honderden, zo niet duizenden politieke tegen standers van premier Gandhi binnengevallen die hadden aangedrongen op haar ontslag, nu zij is veroordeeld wegens overtreding van de kieswet ten. De maatregel heeft zijn weerga niet in de 28 jaar dat India onafhankelijk is. In een radiotoe spraak beschuldigde premier Gandhi haar critici dat zij de binnenlandse veiligheid in gevaar brach ten door samen te spannen tegen haar regering en het volk. Uit kringen van de oppositie wordt vernomen dat er wel 3.500 mensen zijn opgebracht. De leiders van vijf niet-communistische oppositie partijen hadden bekendgemaakt dat ze in het hele land demonstraties wilden organiseren om me vrouw Gandhi te dwingen haar functie neer te leggen. In een decreet van de regering wordt de mogelijkheid geopend om grondwettelijke rechten als persvrijheid en vrijheid van vergadering en godsdienst te schorsen. (Van onze correspondent Jan Schils) LUXEMBURG. De negen EG-minister^ die verantwoordelijk zijn voor het energiebeleid in de gemeenschap zijn er gisteren in Luxemburg niet in geslaagd tot belangrijke besluiten te ko men en hebben hun medewerkers opdracht gege ven de energieproblemen verder te bestuderen. Voornamelijk als gevolg van een afwijzende Fran se houding zal de Europese Gemeenschap de volgende week in Parijs niet als één blok kunnen optreden op de internationale energieconferentie waaraan bijvoorbeeld ook de VS en Japan deelne- .men maar die door Frankrijk wordt geboycot. De j acht andere EG-landen zijn het weliswaar in grote lijnen eens over een gemeenschappelijke opstel ling. maar ze kunnen institutioneel niet als EG in Parijs opereren. Zowel de EG als de landen die in het kader van de Parijse energieconferentie bij elkaar komen hebben als doel de energievoorzie ning optimaal in stand houden (olie, gas) maar ook de exploratie van alternatieve energiebronnen mo gelijk maken. Een van de belangrijkste taken waarvoor de EG zich daarbij gesteld ziet is het scheppen van een beschermingsmechanisme voor de eigen energiemarkt voor tijden van crises. EG-energiecommissaris Simonet wil dat de EG onmiddellijk de problemen aanvat door meteen met nodige investeringen te beginnen en dat zijns inziens de olieprijs toch niet daalt. Frankrijk wil echter eerst een gesprek met de olieproducenten. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Gynaecoloog Mante in proefschrift Utrecht ANP De toepassing van abortus provocatus ter leniging van psycho-sociale en sociale nood moet tot het ui terste worden beperkt. Dit concludeert de gynaecoloog A. W. Mante in het proefschrift „Begeleiding van ongewenst zwangeren en abortus provo catus te Utrecht" waarop hij gisteren aan de Rijksuniversi teit van Utrecht is gepromo veerd tot doctor in de genees kunde. Promotor was prof. dr. A. A. Haspels, hoogleraar in de verloskunde. Dr. Mante meent, dat psycho sociale nood alleen onvoldoen de het nemen van volgens hem ernstige medische risico's rechtvaardigt Uit buitenland se onderzoekingen blijkt, dat een geprovoceerde abortus tot complicaties kan leiden, zowel wat betreft de gezondheid van de vrouw zelf als die van toe komstige kinderen. De risico's zijn het grootst voor vrouwen die voor het eerst zwanger zijn. Zij lopen bij een volgende zwangerschap een duidelijk grotere kans op een vroegge boorte en daarmee op een „be schadigd" kind. Ook voorstan ders van abortus, met name in Japan en Oost-Europa, trek ken volgens dr. Mante wat dit betreft aan de bel. Aangezien blijkens cijfers van Stimezo het aantal ongehuwde vrouwen onder de 20 jaar bij wie abortus wordt verricht toeneemt, valt volgens dr. Mante te verwachten, dat er in de toekomst meer gehandicap te kinderen zullen worden ge- In zijn proefschrift meldt hij verder onder meer bevindin gen van buitenlandse onder- De gynaecoloog A. W. Mante zoekers die een verhoogde kans op steriliteit na een abor tus hebben vastgesteld. Een ander argument tegen abortus op sociale indicatie haalt dr. Mante uit een onder zoek onder 300 vrouwen die in de periode 1969-1971 een abor- tusaanvraag hebben ingediend bij de „werkgroep ter begelei ding van ongewenst zwange re" in het academisch zieken huis in Utrecht. Daaruit bleek, dat vrouwen die in een wanho pige situatie om een abortus hadden gevraagd, maar wier verzoek was afgewezen, ach teraf vonden dat hun omstan digheden waren verbeterd. „Zelfs vrouwen bij wie de psy chiater een kans op zelfmoord aanwezig* achtte, waren ach teraf dolblij met hun kind", aldus dr. Mante op een pers conferentie over zijn proef schrift. De begeleidingswerkgroep in het Academisch ziekenhuis be stond uit de gynaecologen van het ziekenhuis, twee psychia ters, een psycholoog en een maatschappelijk werker, ter wijl ook de huisartsen van de patiënten zoveel mogelijk bij de gesprekken werden betrok- Dr. Mante constateert in zijn proefschrift, dat een begelei dingsgroep zoals die in het AZU functioneerde, geen zin heeft. Dit in de eerste plaats omdat het onmogelijk is, een reële indicatie voor het al dan niet afbreken van een zwan gerschap te stellen. Verder blijken ook deskundigen niet in staat op korte termijn alle voors en tegens te overzien. Daardoor wekt de werkgroep volgens dr. Mante ten onrechte de schijn, op verantwoorde wijze over het al dan niet voortzetten van de zwanger schap te beslissen. „We moes ten oordelen over zaken die we niet kunnen beoordelen" Prof. Haspels, die minder af wijzend tegenover abortus- provocatus staat dan dr. Man te, zei hierover op de perscon ferentie: „Als wij het niet kun nen, moeten de vrouwen zelf beslissen". Hij deelde mee, dat de werkgroep de laatste jaren alleen nog functioneert als „leergroep" voor studenten en verpleegkundigen en dat ze geen beslissingen meer neemt over abortus-aanvragen. Dr. Mante pleit in zijn proef schrift voor een andere menta le instelling ten aanzien van de abortusproblematiek en voor een zodanige verbetering van de sociale voorzieningen, dat de nood van de ongewenst zwangere vrouw met behoud van de zwangerschap kan worden gelenigd. Behouden vaart TOEN DEZE KRANT Uw bus binnengleed was de voorhoede van het zomervakantielegioen al een heel eind onderweg, misschien al op de plaats van haar bestemming gearriveerd. Behouden en wel Laten we het hopen; die wens geldt natuurlijk niet minder voor de tallozen die vannacht, morgen en komende week gaan vertrek- ken. 'Alle communicatie-media doen hun best om in het bijzonder de gemotoriseerde vakantie-gangers ervan te doordringen dat zij hun welzijn voor een goed deel in eigen handen hebben; stipte aandacht Voor de verkeersregels, niet speculeren op de maximale afstand welke men per dag zou kunnen afleggen, liever net onder de maximum-snelheid blijven dan flink erover heen; en zo zijn er nog wel een paar zaken die elke automobilist in deze periode van verkeershoogconjuctuur in het hoofd gegrift moet hebben. ZORGEN DAT DIE ZAKEN geen moment in het vergeetboek raken is wel zo belangrijk als inspecteren of er niets in de koffers en de plunjezakken vergeten is. Met een variant op de bekende spreuk van de bekende bond zouden we bovendien als aanbeveling willen meegeven: „Beveilig de wereld en denk dan niet alleen aan je zelf". Er zijn diverse situaties waarbij de gedrukte spelregels van het verkeer niet voldoende zijn om het welzijn van anderen - het leven van ouden en zeer jongen bijvoorbeeld - te ontzien. Berichten die bewijzen dat dit onvoldoende gebeurt, zijn het hele jaar schering en inslag, maar we vinden dit soort ongelukken in het vakantieseizoen bijzonder tragisch. Ergens zijn ze in vele gevallen toch het gevolg van te veel risiko nemen. Het mag dan al zijn dat volgens de burgerlijke wet dan niemand schuld heeft, menigeen die weet in dit opzicht vrij-uit te zijn gegaan, blijft zich in de toekomst lang afvragen: „Waarom toch HET ZAL NIET ALLEEN de gelovige christen goed doen, dat priesters en predikanten frequent de gelegenheid benutten om de mensen die naar hen luisteren erop te wijzen dat zelfbeheersing in het verkeer en het denken aan eigen en andermans welzijn helemaal binnen de reikwijdte van het Evangelie ligt. Een stukje praktische geloofdsbeleving: getuigen van eerbied voor het door de Schepper gegeven leven. Op de keper beschouwd niet andersoortig als afschuw van oorlog, misbruik van narcotica en moord al dan niet met voorbedachte rade. „De moordenaars zijn onder ons" hebben we eens een autoriteit die verbolgen was over de verkeersonveiligheid horen zeggen. Wij vinden het voor iedere vakantieganger een niet te missen devies: „Zorgen dat je daar niet bij bent". (Van onze parlemen taire redactie) DEN HAAG - Pre mier Den Uyl staat er bij een meerder heid van het Neder landse volk goed op. Dat wijst een onder zoek uit dat in op dracht van het week blad Panorama is uitgevoerd. Van de ondervraagdeL «taat 58 procent positief tegenover Den Uyl als minister-presi dent, 14 procent heeft een nega.ief oordeel en 28 procent onthoudt zich van een antwoord. Van de mensen die negatief over Den Uyl oordelen vindt 59 procent nog dat hij hard werkt, maar zijn geloofwaardig heid wordt door ve len in twijfel getrok- Het ondefzoek strekt zich ook uit naar de waardering van het kabinet Van de Ne derlandse bevolking heeft 41 procent een positief oordeel over het kabinet, 32 pro cent oordeelt nega tief, de rest neemt geen standpunt in. De helft van de on dervraagden vindt, dat het kabinet veel doet voor de gewone man, dit onder schrijft ook 38 pro cent van de VVD- aanhangers. Van de ondervraagden vindt 37 procent, dat het kabinet het bedrijf sleven om zeep helpt. Ook menen 42 pro cent, dat het kabinet zijn vierjaarlijkse rit niet zal afmaken. FBI-agenten doodgeschoten PINE RIDGE (AP) Twee agenten van de FBI zijn giste ren doodgeschoten toen zij pro beerden arrestaties te verrich ten in een huis, dat gelegen was in het Indianen-reservaat Pine Ridge. Een vuurgevecht volgde. Volgens een FBI-woordvoerder in Washington lag het huis 8 km. ten zuidoosten van de ge meenschap Oglala. FBI-agenten uit de omliggende streken en Indiaanse politie uit het reser vaat omsingelden het huis. On geveer zeven uur na het begin Van het vuurgevecht zouden de mensen die in het huis waren, zijn ontsnapt in de omliggende heuvels en ravijnen van het re servaat, waar in 1973 de 71 da gen durende belegering van Wounded Knee plaats had. Molteni. I dat hij rtig jaar jl. dertig ij dat hij jaar wil eer u: hij iteur ge- rsen een- T..12lkm &BE Char- een £ing Spanje gh^nog meeste j heeft sprak n. Dus e geld noette bij de a cent zoals 'oüentter. 42.39; 4. ingulllau- rekx. Del ia rtolozzi 49.21; 7. Anlonini) Vesemall. Liebregts 28.15.43; Ocana) gostlnho. Lapoblo .15.44. (Van onze correspondent) LUXEMBURG - De negen EEG-ministers, verantwoordelijk voor het energiebeleid in de Europese gemeenschap, hebben gisteren gesproken over de invoering van de zomertijd maar dit probleem teruggespeeld naar de ministeries van verkeer in de gemeenschap. Dezen moeten nu hier over hun gedachten formuleren en een voorstel gaan doen. Een en ander betekent dat de zomertijd niet voor 1 april 1977 zal zijn ingevoerd. De gemeenschap wil komen tot een algemene regel die niet alleen voor de gemeenschap geldt, maar ook voor bijvoorbeeld Zweden, Oostenrijk, Spanje en Zwit serland. Frankrijk is wel van plan om volgend jaar de zomertijd in te voeren. NADELIG SALDO DREIGT AMSTELVEEN (ANP) Volgens de Ziekenfondsraad zal de ziekenfondspremie volgend jaar vermoedelijk op 9,6 procent gebracht worden tegen 9,2 procent van dit jaar. De premie voor de AWBZ zou naar 3,128 procent moeten gaan. Thans is deze premie 2,7 procent. Wanneer deze premies niet opgetrokken zullen worden, dan vreest de Ziekenfondsraad een nadelig saldo voor zowel de verplichte ziekenfondsverzekering als voor de AWBZ. NEW YORK (AP) „Ik heb wat stijgvermogen nodig". Dit waren de laatste woorden van captain John Kleven wiens Boeing-727 dinsdag even voor de landing op Kennedy Airport verongelukte. Bij de ramp kwa men 110 inzittenden om het le ven. Eleven's woorden zijn behalve alle andere relevante vluchtge- gevens, geregistreerd door de „zwarte doos", die tussen de wrakstukken is teruggevonden. Volgens technici die een onder zoek naar de ramp instellen be tekenen de laatste woorden van de piloot waarschijnlijk, dat hij zijn toestel wilde optrekken om te ontsnappen aan een nog on bekend gevaar. Zij weigerden zich echter hangende het onder zoek op een definitieve conclu sie vast te pinnen. Bloemen Jorge Guillermo en prinses Christina troffen gisteren de laat ste voorberei dingen voor het huwelijk. Jorge Guillermo kocht bloemen in de Utrechtse Maria- straat (foto). Zijn aanstaande echtgenote bracht een be zoek aan de Domkerk daar de voorbe reidingen voor het huwelijk ii ogenschouw te Textielloos baden nu ook in H.van Holland (Van een onzer verslaggevers) HOEK VAN HOLLAND In navolging van Scheveningen en Zandvoort zal nu ook in Hoek van Holland een stuk strand geschikt gemaakt worden voor het textielloos zonnebaden. De Rotterdamse gemeenteraad heeft gisteren besloten een stuk strand tussen het verlengde van de slag Stuifkenszand en de ge meente 's-Gravenzande te be-' stemmen voor naaktrecreatie. Tegen het voorstel waren vier stemmen (2 SGP en 2 CDA). Het nudistenstrand zal worden afgebakend met borden en aan weerszijden wordt een brede strook zand vrijgehouden. De raad van de deelgemeente Hoek van Holland had in een eerder stadium afwijzend gereageerd op het voorstel (5 stemmen te gen, 2 voor). In verband met de vakanties wil Rotterdam haast maken met de verwezenlijking' van de plannen. GROEP DE ZEEÜW: (Van een onzer verslaggevers) Utrecht De groep-de Zeeuw, oudvoorzitter van de K.V.P., wil een beweging op gang brengen, die politiek links van het centrum wil gaan opereren. De groep wil echter nog niet overgaan tot het stichten van een nieuwe partij. Dit is gisteravond in Utrecht, waar de groep bijeenkwam, besloten. Dr. de Zeepw zal over enkele weken na zijn vakantie beslissen, of hij lid van de K.V.P.-zal blijven. Enkele kringbestuurders' hebben al bedankt of zullen dit alsnog doen. (Van onze parlementaire redactie) Den Haag Dr. P. van Gorkum (PPR) zal na de zomervakantie bedanken als lid van de Tweede Kamer. Verschil van mening in de fractie van de PPR over de wijze waarop van Gorkum als kamerlid wil opereren heeft tot dit bedanken geleid. Hij ziet geen „basis" meer voor samenwerking binnen de fractie. Na het congres van de PPR had dr. van Gorkum te kennen gegeven dat hij na de zomervakantie als „buitenparlementair kamerlid" zou willen optreden. Binnen de PPR is veel kritiek op zijn optreden ontstaan. Gemeend werd dat hij door zijn buitenparlementaire opstelling de andere leden van de fractie niet extra zwaar zou mogen belasten. Beter pensioen voor militairen uit verzet (Van onze parlementaire redactie) in de oorlogsjaren in Duitse krijgsgevangenschap DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren hebben begeven. een wetsvoorstel van de VVD-er Koning aangeno- De meeste fracties hekelden het feit, dat die men, om de pensioenen van militairen die tijdens ongelijkheid dertig jaar heeft kunnen voortduren, de oorlog aan het verzet hebben deelgenomen, te De PvdA-er Voogd sprak van een ondragelijke verbeteren. Het voorstel maakt een einde aan de situatie, CH-woordvoerder Wisselink van een jarenlange ongelijkheid tussen de pensioenen van schreeuwend onrecht en de KVP-er Van Eisen van deze groep militairen en de militairen die zich schrijnend leed. Lord Lucan gesignaleerd in Cherbourg CHERBOURG (UPI) De Franse politie heeft onthuld dat de Britse lord Lucan, die beschuldigd wordt van moord op zijn kindermeisje in Londen in de herfst van vorig jaar, in het voorjaar drie keer in een hotel in Cherbourg is geweest, kennelijk om contact met ie mand op te nemen. Daarna zak te hij de kust af- naar Saint Malo alvorens weer te verdwij nen. Commissaris André Chaillant, hoofd van de recherche in Cher bourg, en Alain Commaret, lei der van de afdeling misdaad, deelden op een persconferentie mee dat de eigenares van het Grand Hotel, Suzanne Guilpan, met zekerheid Lucan had her kend als de man die in maart, april en mei telkens in haar hotel verbleef. De laatste keer vertrok hij zonder zijn rekening te betalen. Weeroverzicht Het weer blijft onder invloed van een hogedrukgebied ten oosten van Schotland en een depressie boven Finland. Tus sen beide druksystemen wordt met een matige noordelijke stro ming koude, polaire lucht aan gevoerd. Hierin komt veel be wolking voor, die donderdag in, de namiddag het noorden van het land bereikte. Tengevolge van deze ontwikkeling bleven de minimumtemperaturen in de af gelopen nacht 3—7 graden ho ger dan in de pacht ervoor. Overdag lopen de temperaturen in het binnenland op tot waar den, die ongeveer normaal zijn voor de tijd van het jaar. Warm tot zeer warm zomerweer komt voor ten zuiden van de lijn Pa rijs—Frankfort—Praag. Vooruitzichten voor zondag: Aangenaam zomerweer en wei nig verandering in temperatuur. Vooruitzichten in cijfers: Aantal uren zon: 5 tot 16 Min. temp.: omstreeks 11 gra- Max. temp.: omstreeks 22 gra- Kans op een droge periode van Luchlh. Rtd. i heeft srbaan lelijks net de 'minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog et maal: 90 procent ;g met ig kan ■an de. PvdA

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9