'ries merengebied vreest erlies vakantiegangers Kamer akkoord met ui 100 m ectie van n. KLM Kosters maken nota tot open boekje over „hemeltergend onrecht" 1NGST VOOR BESMETTING 5 al j oet-bemanning )lijft in de ruimte )ok tijdens vlucht ipollo-Sojoez Renteloze ekeningen lij banken >pzeggen I Meuwe kans voor gezakten economie II Randkrant Kerk en wereld Congregatie geloofsleer: duivel is echt, géén symbool /RIJDAG 27 JUNI 1975 LEIDSE COURANT/'-'' PAGINA 7 iSKOU (Rtr.) De Sowjet- smonaut Alexei Leonov heeft iteren onthuld, dat de beman- ng yan het laboratorium Sal et 4, dat thans om de aarde raait, in de ruimte zal blijven k tijdens het gemeenschappe- Amerikaans-Russische imte-experiment van volgende laand. Dit betekent, dat tijdens abo-post: TRECHT (ANP) Als de ban- in ons land zouden beslui- om geen rente meer te ge- op een salarisrekening bij n bank dan wordt de Neder- ndse werknemer door het ka- talistische banksysteem bij neus genomen. In zo'n geval er maar één ding wat die ederlandse werknemer moet oen en dat is achter elkaar pi bankrekening opzeggen en a girorekening openen, ten- inste als die girodienst niet ezwijkt onder de druk van de resdent van de Nederlandse ank. aarsehuwing aan het adres in het bankwezen laat de kath- ieke bond van overheidsperso- iel (KABO) horen in „Kabo- ist", het blad van. de bond. Als >k bij de giro de rente zou orden afgeschaft, dan zullen werknemers volgens de bond n werkgevers dienen te dwin- •n hun salaris weer per kas uit betalen. et artikel besluit met een ad- es aan de overheid. „Minister rodienst, denk aan uw sociale enstverlenende taak ten be- leve van de Nederlandse erknemer en leg niet het lood- het kapitalistische ban dit experiment, dat duurt van 15 juli tot 21 juli, twee bemande ruimtevaartuigen van hetzelfde land in de ruimte zullen zijn, een unicum in de geschiedenis. Westelijke waarnemers in Mos kou hadden aanvankelijk aan genomen, dat de twee man van de Saljoet-4 naar de aarde zou den terugkeren voordat het Amerikaans-Russische experi ment begint, teneinde overbelas ting van de Russische ruimte communicatie te voorkomen. Kolonel Leonov, commandant van de Sojoez die aan de Apollo zal koppelen, heeft nog meege deeld, dat de Sojoez-bemanning bij tijd en wijle zich in verbin ding zou stellen met de kosmo nauten, die eerder deze week het Russische ruimte-duurre- cord aan boord van de Saljoet hebben gebroken, te weten Pjotr Klimoek en Vitaly Sevas- tianov. Deze laatsten zullen waarschijnlijk in het geheel twee maanden in de ruimte blij- Van een onzer verslagge vers De sterfte onder eenden zal, zo staat nu al vast, aan de recreatie in en bij het Sneekermeer een ge voelige klap toe brengen. Veel mensen zijn jia di verse publikaties over de aanvankelijk raadselach tige dood van honderden eenden in het Tjeuke- en Sneekermeer erg huiver ig geworden voor een va kantie op de Friese wate ren. Gisteren is het zwemverbod uitgebreid tot Heegermeer en Flues- sen. Vooral voor de re creatieondernemers aan het Sneekermeer is dit een duidelijke zaak. De heer J. A. Kunnen, direc teur van het recreatie- Prijzen in Italië schieten omhoog ROME (DPA) Op 1 juli staan de Italianen verscheidene forse prijsverhogingen te wachten. De telefoontarieven stijgen met ge middeld 30 procent, de spoor wegtarieven met tien procent Ook de tol voor het grootste deel van het wegennet gaat met gemiddeld 15 procent omhoog. Zestien steden, waaronder Ro me en Genua, gaan het voor beeld van dertien andere steden volgen en de tarieven van het stadsvervoer verdubbelen. centrum „De Potten" in Offingawier, verwacht dat de eendensterfte in ieder geval voor een schadepost post van en kele tonnen zal zorgen. Het recreatiecentrum is de laat ste dagen overspoeld met tele foontjes van mensen die inlich tingen wilden over de stand van zaken bij het Sneekermeer. Die telefoontjes kwamen typisch ge noeg niet uit Friesland maar vooral uit het oosten en westen van het land. Bij de telefoontjes waren heel wat van mensen die van plan waren hun vakantie in „De Pot ten" door te brengen maar nu bang zijn geworden. Volgens de heer Kunnen is het bij velen nog niet duidelijk geworden dat het botulisme in de eerste plaats voor eenden een gemene ziekte is, maar dat hét gevaar van besmetting voor de mens lang niet zo groot is. De angst voor besmetting leidt overigens tot de vreemdste ge ruchten. Zo kon het gebeuren dat de heer Kunnen gisteravond iemand aan de telefoon kreeg die in het ziekenhuis te Nijme gen gehoord had dat in het zie kenhuis te 's-Hertogenbosch een jongen was overleden die 14 da gen geleden in het Sneekermeer gezwommen had. De oorzaak zou botulisme zijn. Ook was er iemand die kwam met d'e vraag of hij ook een andere boot dan een 16-kwa- draat kon huren, „want deze boot buist zo verschrikkelijk, waardoor ik via het buiswater botulisme kan oplopen," aldus deze man. Dergelijke maar ook andere telefoontjes, en de annu leringen van al bestelde huisjes, hebben het bij de, heer Kunnen duidelijk gemaakt dat hij in ie- zijn. Ook de aanblik van de dagre creatieterreinen, waar toch niet alleen gezwommen hoeft te wor den, heeft hem in die mening gesterkt. Zaterdag waren er nog een 5000 bezoekers. En maan dag toen het na een regenachti ge dag opnieuw bloedheet werd, kwamen er maar 30. Het aantal bezoekers was dinsdag zelfs ge zakt tot 15. In Terhorne durft men nog niet zonder meer de conclusie te trekken dat de eendensterfte in het Sneekermeer gevolgen ge had heeft voor het bezoek aan het strand. Wel bestaat bij de VW de indruk dat het in het zwembad drukker is dan nor- De provinciale VW directeur de heer G. F. Kooyman gelooft dat wanneer de angst blijft „wij vies de boot ingaan". De recrea- tiebedrijven vrezen dat zij met dit alles in de hoek komen, waar de klappen gaan vallen. Sllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltll onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Leerlingen die gezakt zijn voor het eindexamen VWO als gevolg van een slecht cijfer voor economische wetenschappen II (bedrijfseconomie) hebben nog een kans. Dat is het gevolg van de aktie van de Arnhemse economiele raar, drs. H.J.M. Lenferink, verbonden aan het Veluws college te Apeldoorn. Deze heeft tot in de Tweede Kamer toe het examen „economische wetenschappen II" van dit jaar bestreden. Inzet was de volgens hem ten onrechte gestelde opgave 2 van Leerlingen die als gevolg van problemen met de beantwoor ding van opgave 2 gezakt zijn voor hun eindexamen of een herexamen hebben gekregen, moeten aan de bel trekken bij hun rector of directeur. Dezen dienen afschriften van de cijferlijsten van de betrokken leerlingen op te sturen naar drs, H. J. M. Lenferink, Groen van Prinstererstraat 50, Arnhem, die de cijferlijsten naar mr. J. Masman, voorzitter van de TVeede-Kamercommissie voor Onderwijs. De heer Masman zal de cijferlijsten opsturen naar de staats-, secretaris van Onderwijs, die vervolgens met de beoorde lingscommissie zal gaan praten om te bekijken wat er voor die leerlingen nog gedaan kan worden. De nu geboden kans is het gevolg van gistermiddag gehouden overleg tussen staatssecretaris dr. Veermpn en de onderwijs commissie uit de Tweede Kamer enerzijds en drs. Lenferink anderzijds. Dit overleg volgde op het eerder gehouden debat in de Kamer hierover. Veerman zei toen in antwoord op vragen van het WD-Kamerlid mevrouw Ginjaar-Maas, dat hij niet bevoegd was de exameneijfërs voor dit vak terug te draaien. iiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft er vlak voor de zomervakantie mee ingestemd dat de regering de KLM met een injectie van 100 miljoen steunt door haar deelneming in het aandelenkapi taal te vergroten en voorts haar garanties uit breidt. Minister Westerterp (Verkeer en Water staat) zei dat mede dank zij het personeel alles gedaan moet worden om de KLM uit de rode cijfers te helpen. Er wordt van uit gegaan dat bij een produktiegroei in de komende jaren van 5 percent en een vervoersgroei van 6 percent de KLM weer een rendabele maatschappij kan wor den. Geprobeerd wordt om tot een hoogste bezet- tingsraad te komen, maar uit concurrentieover- wegingen kan een meerjarenplan niet openbaar worden gemaakt. De prognose voor de wereldgroei in het luchtver keer is 6 percent, dus de ramingen voor de KLM zijn aan de voorzichtige kant. Minister Westerterp erkende de wenselijkheid van samenwerking bin nen de Europese gemeenschap, maar de bereid heid daartoe van vooral kleine landen zou groter kunnen zijn. Ten aanzien van de samenwerking tussen KLM, Sabena en Luxair zei de minister dat een extern organisatiebureau de drie maatschap pijen doorlicht. Benzinebrand Twee Amerikaanse brandweerlieden staan tot aan hun knieën in het water bij de bestrijding van een helse brand in drie olie- en benzineopslagtanks in de Amerikaanse stad Richmond. Het vuur, dat door een blikseminslag was ontstaan, verslond tien mil joen liter brandstof. ITALIAANSE SOCIALISTEN EISEN HOOFD VAN FANFANI ROME (AP/DPA) De Ita liaanse socialistische partij (PSI) heeft twee voorwaarden verbonden aan terugkeer in een coalitie met de christendemo craten. Ten eeriste eist de PSI het hoofd van Amintore Fanfa- ni, secretaris-generaal van de Democrazia Christiana, en ten ten tweede wil de partij een opening in de richting van de communisten. PSI-secretaris Francesco de Martino zei echter dat het huidi ge minderheidskabinet Aldo Moro moet aanblijven totdat de christen-democraten, die er deel van uitmaken, Fanfani aan de kant hebben gezet en de PSI haar partijcongres zal hebben gehouden. Dit vindt eind deze zomer plaats. De 76-jarige Guiseppe Saragat, die president van Italië is ge weest, is tot voorzitter van de Italiaanse sociaal-democratische partij benoemd. Het staat vast dat de benoeming vandaag door het partijbestuur bekrachtigd zullen worden. Naaktzwemmen Naakte baad sters in Engeland hebben zich de woede op de hals gehaald van vissers in een meer omdat de vissen er niet toe komen zich voort te planten. „Het naakte gezwem verstoort ons hengelen. Er moet een einde aan komen voordat de zaak permanent wordt", aldus een hengelaar. Hoofd De politie van Irinjalakoeda, een dorpje in de Indiase staat Kerala, heeft een man gearres teerd, die het politiebureau kwam binnen wandelen met in de ene hand een sikkel en in de andere het hoofd van zijn echtgenote. Hij zei dat hij zijn vrouw had onthoofd na een echtelijke ruzie. Verkeerd verbonden „U spreekt met het acade misch ziekenhuis" „Neemt u me niet kwalijk, ik ben verkeerd verbonden". „Dan moet u zelf even komen dan kan de dokter het ver band nakijken". Nummer „Als u mij uw telefoonnum mer geeft zal ik u wel bellen", zegt de winkelier tegen de niet al te snuggere koper. „Het nummer staat in het tel- foonboek meneer", zegt de ko per. „Prachtig. En hoe is uw naam?" „Die staat voor het nummer meneer". Juf Onderwijzeres: „Weet iemand wat de vogeltjes kunnen en wij niet?" Leerling: „Een bad nemen in een schoteltje, juf'. Voorlezen In een voorstad van het Ame rikaanse St. Louis is op last van de autoriteiten „het lees kabinet" gesloten, epn bloeiend bedrijfje waar schaarsgeklede dames uit zwoele boekjes voorlazen aan klanten die 24 dollar per uur neertelden. Treiteren Een buurvrouw: „Mijn man is efficiency-expert bij een groot bedrijf". Andere buurvrouw: „Wat doet een efficiency-expert zoal?" Buurvrouw: „Och, als een vrouw het zou doen, dan zou den ze het treiteren noemen". Aankondiging Kienen ten bate van de Die renbescherming op vrijdag in de Schakel. Aanvang 20.00 uur. Prachtige prijzen. Hoofd prijzen: half varken. Zielig Een elf jaar oude zeekoe in de dierentuin van Duisburg heeft de huwelijksnacht op haar ge vorderde leeftijd niet over leefd. Nauwelijks een dag na dat een pas aangevoerde stier in haar bad was losgelaten, overleed de zeekoe aan een hartverlamming. Enkele jaren geleden had men de eenzaamheid van de zeekoe ook al willen verdrijven, maar de stier van toen was niet in de smaak gevallen en net zo lang onder water gedrukt tót hij verdronk. „Voor de koster Is het geloof in de Heer groter dan het vertrouwen in de kerkelijke overheid. Wanneer ergens het element van grillen en wille keur in de verhouding tussen werkgever en werknemer mis plaatst is, dan is dat toch wel in de kerk" Aldus een nota over het koste rambt, die is uitgebracht door de werkgroep kosters van de KABO (Katholieke Bond van Overheidspersoneel). Deze vakgroep is vorig jaar opge richt, toen de voorheen dioce sane kostersbond Haarlem/- Rotterdam een fusie aanging met de KABO. De vakgroep telt momenteel 117 leden. De nota is naar eigen zeg gen zonder meer te be schouwen als aanklacht tegen de kerk als instituut, „dat ja ren lang verzuimd heeft zijn werknemers, die het dichtst bij het altaar stonden, een so ciaal verantwoord bestaan te bieden". Als men, zo zegt de nota, van de loonderving en de tekorten aan oudedagsvoorzieningen van kosters een optelsom zou maken, die zou moeten resul teren in een claim, dan komt men met cijfers uit-de-losse- hand al tot een miljoenenbe drag. „Zelfs toen het mini mumloon wettelijk werd voor geschreven zaten in vele geval len de kosterssalarissen daar nog onder. Daarnaast zijn er ook nog grote tekortkomingen in het sociale vlak, met name het verzuim om een behoorlij ke ouderdomsvoorziening te Dit laatste getuigt, volgens de nota, van een volkomen men sonwaardige mentaliteit, die de betrokkene tot op zijn laat ste levensdag zal voelen, ter wijl daarna mogelijk nog de weduwe de wrange vruchten blijft proeven. In de nota wordt in dit verband de nieuwjaarsrede van kardinaal Alfrink geciteerd, waarin hij ondermeer zegt: „Als 1975 bij alle misschien rechtmatige verschillen, meer harmonie zou brengen, meer vrede, meer recht, dan zouden wij aan het einde van het jaar God dan ken, dat het een goed jaar is geweest". Welnu, gelet op deze wens van de kardinaal, zo zegt de vak groep kosters, „Hopen en ver wachten de kosters in Neder land, dat de kerk door de kardinaal vertegenwoordigd die de sociale rechtvaardig heid preekt, ook zelf het voor beeld van sociale rechtvaar digheid zal geven. De kerk kan immers van anderen niet vra gen de sociale encyclieken in de praktijk te brengen, als ze dit zelf niet doet. Hoe sociaal de kerk is kan men zien aan de positie van de koster in de kerk", aldus de nota. De pensioenregeling vormt wel de treurigste passage uit de kostersgeschiedenis, aldus de vakgroep. „Nu nog voldoet in de bisdommen Haarlem en Rotterdam meer dan zestig procent van de kerkbesturen niet aan de voorgeschreven oudedagvoorzieningen, elders in den lande is het al niet veel beter". Een en ander is voor de vak groep kosters aanleiding om de nota, die in opdracht van het hoofdbestuur van de KA BO is geschreven, te bestem pelen als een „open boekje" over „het hemeltergend on recht, dat de kosters is aange daan". De KABO is overigens van mening, dat ook de kosters niet geheel vrij-uit gaan: „Hun optreden tegen het organisa tieverbod van de bisschoppen en tegen de sociale onrecht vaardigheden is te zwak ge weest. Tot op dit moment is er verdeeldheid onder de kos ters", aldus KABO Korte metten Mevrouw dr. M. Klompé is uitgenodigd deel uit te maken van de vijftien personen tel lende delegatie die het Vati- caan zal vertegenwoordigen op de vijfde assemblee van de Wereldraad van Kerken. Deze Wordt van 23 november tot 10 december gehouden in Nairo bi en zal zijn gewijd aan het thema .Jezus Christus be vrijdt en verenigt". De uitno diging aan mevrouw Klompé is uitgegaan van het Vati caanse secretariaat voor de eenheid van de christenen, in overleg met de paus en de staatssecretarie. De Portugese zuster Lucia, die in 1917 behoorde tot de drie kinderen aan' wie in Fatima Maria verscheen, verblijft nog steeds in de carmel van Coim- bra. De bisschop van Coim- bra, Jao Antonio da Silva Sa- raiva, heeft eerdere berichten, dat zuster Lucia haar intrek had genomen in een Spaans klooster, tegengesproken. Een delegatie van de Russi- sch-orthodoxe kerk, geleid door metropoliet Nikodim van Leningrad en Novgorod verblijft momenteel in Rome als gast van het Vaticaanse secretariaat yoor de eenheid van de christenen. Het gaat bij dit bezoek, dat in totaal tien dagen duurt, om een voortzetting van de theologi sche gesprekken, die in 1967 in Leningrad zijn begonnen en in 1970 In Bari en in 1973 te Zagorsk werden geconti nueerd. Mgr. Lajos Kada, tweede se cretaris van de pauselijke raad Cor Unum, die de activi teiten van de katholieke kerk en haar organisaties op het gebied van de hulpverlening coördineert, is door paus Pau- lus benoemd tot nuntius in Costa Rica. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De duivel bestaat echt en is meer dan een symbool van het kwaad, al moet men zich hoe den voor bijgeloof en magie. Aldus een omvangrijke stu die, door theologen opgesteld en gepubliceerd door de rJt. congregatie voor de geloofs- Aanleiding tot de studie, welke de oude leer bekrachtigt, was de door velen gestelde vraag of de officiële leer over de satan niet op de helling moest. Voor een aantal aldus het document is de duivel niet meer dan een mythe, de perso nificatie van het kwaad, waar door de invloed van de zonde of de mensheid dramatisch wordt onderstreept. Volgens deze critici zo stelt de studie moet het praten over de duivel ontmythologiseerd wor den, zodat de gelovigen duide lijker de verplichting luij gen ingeprent om uit alle kracht tegen het kwaad in deze we reld te vechten. Tegenover deze opvattingen stelt het document vele uit spraken van het Nieuwe Tes tament, van kerkvaders en concilies. Wie beweert dat de uitspraken van Jezus over sa tan slechts voortkomen uit het culturele milieu van zijn tijd, weet klaarblijkelijk zeer wei nig over die tijd en de persoon van Christus, aldus de studie die eraan herinnert dat de Heer juist op beslissende mo menten, zoals in de woestijn en in zijn lijden, en bij belang rijke verklaringen over de dui vel heeft gesproken. Ook wijst het stuk op de dui veluitdrijvingen in het evange lie. Al heeft Christus de duivel niet gemaakt tot het middel punt van zijn verkondiging, toch kan men zijn spreken over de duivel toch niet herlei den tot zijn gave om sprookjes te vertellen en om gedachten in de vorm van een persoon te gieten als overblijfsel van een primitieve cultuur. Uitdrukkelijk wijst het docu ment iedere vorm van bijge loof en magie van de hand en waarschuwt ervoor een demo nische invloed te gebruiken als voorwendsel voor eigen schuld. Wanneer er sprake zou zijn van een ingrijpen van sa tan, heeft de kerk altijd, zoals bij de wonderen, een kritisch onderzoek gelast Want men is gemakkelijk het slachtoffer van inbeelding of men laat zich verleiden door onnauw keurige, berichten, zo waar schuwt het document In het stuk wordt betreurd, dat aan duivelbezweringen niet meer de betekenis wordt toegekend, zoals in de eerste eeuwen. Het bijzondere ambt van exorcist wordt nog zelden uitgeoefend en wel met een speciale toestemming van de bisschop. Ook betreuren de theologen dat er voor zo'n be- zwering geen aparte ritus meer bestaat en dat de teksten voor de openbare boetedoe ning, waarin sprake Is van de invloed van de duivel, in on bruik zijn gebracht Episcopaat besprak confessionaliteit met Schoolraad Een studiegroep van de Ne derlandse Katholieke School raad (NKSR) en bisschoppelij ke gedelegeerden voor het katholiek onderwijs zal na gaan hoe en bij welke gele genheden de bisschoppencofe- rentie steun kan totnen aan het streven van de NKSR rooms-katholieke scholen te handhaven en waar mogelijk, te stichten. Dit is afgesproken op een in Utrecht gehouden ontmoeting tussen de bisschoppenconfe rentie en een afvaardiging van de N.K.S.R. Behalve over de confessionali teit van het onderwijs werd gesproken over de vraag hoe de pastorale verantwoordelijk heid van de bisschoppen voor de schoolkatechese gestalte moet krijgen op de zogenaam de open katholieke scholen (waar ook niet-katholieke leer lingen onderricht krijgen) en op de zogenaamde samen werkingsscholen (waar kath olieken samenwerken met een of meer groepen van een ande re, al dan niet christelijke le vensbeschouwing). Over en weer werd geconsta teerd dat het overleg tussen de bisschoppenconferentie en de drie bisschoppelijke afgevaar digden in het bestuur van de NKSR geïntensiveerd moet worden. Meegedeeld werd dat het OKO (onderwijs-katechese-overleg) de bisschoppen een nota over taak, plaats en verantwoorde lijkheid van de districtskate- cheet zal voorleggen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7