Gemeente voert wanbeleid met betrekking tot de Meren wijk" Nieuwe verbinding tussen Zoeterwoude Rijndijk en Dorp Hartelijke woorden voor scheidende burgemeester Studenten in beroep tegen vonnis rechter in kwestie van kamertoewi j zing WARMOND MAAKT HAAST MET PLAN GEMEENSCHAPSRUIMTE PAGIN A 4 LEIDSE COURANT \VRIJDAG 27 JUNI 1975 Vervolg van pag. 1 Leiden" - „Ten opzichte van de samenlevingsop bouw in de Merenwijk heeft de gemeente een wanbeleid gevoerd. Ik geef toe het ontbreekt in Nederland aan een be leidsinstrumentarium en financieel wettelijk ka der, waardoor een ge meente maatschappelij ke, culturele en sociale voorzieningen voor met name een nieuwbouw wijk als de Merenwijk kan realiseren, maar het Leidse gemeentebestuur heeft ook geen enkele visie en inventiviteit kunnen opbrengen om met het weinige dat wel ter beschikking staat, hier iets te realiseren. En het is toch helemaal te dol, dat wanneer de bewoners zelf met voor stellen en suggesties ko men deze vrijwel stuk voor stuk van de hand worden gewezen. Of nog erger: er helemaal niet op wordt gereageerd". Aan het woord de voorzitter van de Werkgroep Sociale Planning Merenwijk, de heer P. Dijkstra. In het zwartboek dat hij en de overige leden van de WESP heeft samengesteld is een schema opgenomen van de correspondentie die (door de gemeente zelf in het leven geroepen) WESP met de plaat selijke overheid heeft gevoerd. Een reactie van gemeente-zij de bleef in de meeste gevallen achterwege. En wanneer ze wel reageerde was dat vrijwel altijd negatief. WESP-adviseur dr. J. H. Kamphuis van de Welzijns- raad: „Momenteel is men bezig met het voorbereiden van een reorganisatie op het stadhuis. Het college heeft zijn mond vol over geintegreerde beleids voorbereiding. In de praktijk blijkt, dat het daar niets van wil weten. Wat heeft die zoge naamde BOO nu nog voor zin". Dr. Kamphuis, volgens eigen zeggen een PvdA-er, laat blijken zijn buik vol te hebben van de plaatselijke politiek. „Maandagavonden lang praat men in de gemeenteraad over zaken als burgemeesterswo ning en Welzijnsbron. Er zijn echt wel belangrijker zaken". Dijkstra: „In 1973 en '74 hoor den we hoopvolle geluiden van links en toen het er naar uit zag dat we een programma- college gingen krijgen, dach ten we: ha, een einde van de ellende is in zicht Nu weten we wel beter". Pastor J. van Well, nog- steeds de enige (parttime) opbouw werker in de Merenwijk: „Men beseft niet welke enorme pro blematiek het achterwege blij ven van sociaal-culturele voor zieningen in een wijk als deze met zich mee gaat brengen. Het wegwerken van die pro blematiek gaat in de toekomst meer kosten dan het aanbren gen van voorzieningen nu. Ook vanuit economisch oog punt is het dus zaak dat er eindelijk eens iets gaat gebeu- (In onze krant van maandag: gedetailleerde gegevens uit het zwartboek van de WESP en de reactie van wethouder Tesselaar). Jan Leume Ook Leidens oud-burgemeester Van der Willigen, kwam zijn scheidende ex-collega de hand schudden. Van onze correspondent KATWIJK Vele hartelijke woorden vielen gisteren burgemeester Vermeulen ten deel. Hij nam afscheid van Katwijk in Verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Ook zijn echtgenote werd tijdens de gisteren in „Cleyn Duin" gehouden receptie in het zonnetje gezet. „Ik heb echt een beetje m'n best gedaan" zo zei de scheidende burgemeester. In zijn afscheidsrede bedankte hij de verschillende sprekers die zowel zijn positieve als negatieve kanten belichtten. Naast zijn totale inzet en interesse voor alles wat het belang van Katwijk raakte, stond hij bekend als een nu en dan keiharde voorzitter. Hij drukte bewust zijn stempel op het gemeentelijk beleid en dat wekte wel eens reacties op bij zijn politieke tegenstanders. Toch moesten zij bij mon de van het C.H.U.-raadslid J. Vink toegeven dat er tijdens zijn ambtstermijn in Katwijk veel van de grond is gekomen: „U was een man met zowel een mening als een ambt; U was een echt mens met een goed verstand en een warm meelevend hart". Na zijn toespraak bood de C.H.U-fractie-leider namens de raadsleden een luidspreker box aan, als aanvulling op de geluidsinstallatie, die de laatste dagen steeds completer werd. De andere box werd namelijk eergisteren tijdens het feest in het sportpark Nieuw-Zuid door de wijkverenigin- gen aangeboden. Eigenlijk is de periode met burgemeester Vermeu len omgevlogen Tol die conclusie kwam ook colle ga Bonnike van Noordwijk: „Ik herinner me de inhuldiging van U nog als de dag van gisteren" zo zei hij, „Dat was toen beneden. Nu ben ik blijkbaar in aanzien gestegen, want ik mag nu in de raadszaal staan. Toen zei ik dat U geen bestuur lijke salto's zou maken. Het werd er toch één: Die 160 hectare die U van Noordwijk afpikte". De vlot pratende Noordwijkse burgemeester over handigde tenslotte aan zijn „buurman" een lucht foto van het gebied, tussen Noordwijk en Katwijk, waarover hij eerder sprak: „Hang hem netjes boven uw bed. Dan zal ik wel een keer komen om een rode lijn te trekken. Tot zover en niet verder". Loco-burgemeester drs. J. Bergman uitte zijn dank. aan mevr. Vermeulen. Namens de gemeente bood hij een gouden ambtsketentje aan. En wel omdat zij een tweede burgemeester was geweest naast haar man: „Steeds als wij onze zin niet hadden gekregen tijdens een gesprek in de burgemeesters woning was onze gedachte, dat zal zijn vrouw hem straks dan wel duidelijk maken". Katwijk verliest met het verdwijnen van de heer Vermeulen een burgemeester, die een waardig representant was van de badplaats. Hij was een vechter voor zijn Katwijk. En wel vanaf het moment dat de vroegere wethouders bij zijn be noeming naar zijn vorige plaats Herwijnen togen „om hem bekend te maken met cijfers boven de duizend" tot aan dit afscheid 7 jaar en 8 maanden later Donkere perspectieven voor de Merenwijk. Van een onzer verslaggevers Leiden De studenten van het pand Papengracht 11 gaan in hoger beroep tegen het vonnis van de rechter die hen heeft gedwongen zich neer te leggen bij de beslissing van Studentenhuisvesting om de toewijzing van vrijkomende kamers op hun afdeling, voortaan in eigen hand te houden. Tot nu toe hadden de bewoners van de afdeling zelf het recht te beslissen wie een vrijkomende kamer mocht bezetten. De Stichting Studentenhuisvesting wil aan dit systeem van kamerver deling de komende jaren in al haar huizen geleidelijk een eind maken. In veel van haar huizen is dit systeem inmiddels al afgeschaft. Motief dat de stichting ertoe beweegt op den duur alle kamers zelf toe te wijzen is dat hierdoor achterstelling wordt voorkomen van studenten met weinig contacten. Van de eerstejaars zoekt onge veer één derde zelf een kamer, één derde spoort en de rest laat zich inschrijven bij de Studen tenhuisvesting. Momenteel staan ongeveer 1000 studenten op de wachtlijst, waarvan 200 oudere jaars. Van de 800 eerste jaars vallen er volgens de heer L. J. van Rooyen, technisch directeur bij de stichting, nog ongeveer driehonderd af die door loting studie worden uitgesloten. Hij vertelt: „De 200 oudere jaars zijn veelal studenten die verbe tering zoeken, een aantrekkelij kere ruimte om in te wonen. In de periode van 1 augustus tot 1 oktober worden alleen eerste jaars toegelaten in de leegstaan de of dan vrijkomende kamers. Natuurlijk worden ook urgente gevallen opgelost. Deze kunnen bijvoorbeeld van medische aard zijn. Aan het begin van elk stu diejaar komt men altijd kamers tekort. Dat tekort verdwijnt in de loop van het jaar onder meer omdat dan de afgestudeerden vrijwel allemaal q, studiejaar zijn, zodat in de loop van een studiiejaar altijd wel ergens een kamer vrij is". Van een onzer verslaggevers WARMOND Binnen twee maanden zal een schetsplan voor een nieuwe gemeen schapsruimte in Warmond gereed zijn. In middels is een projectteam samengesteld dat zich met de planning en in later sta dium met de bouw van de ruimte gaat bezighouden. Hierin zitten onder meer ver tegenwoordigers van de gemeente en de toekomstige gebruikers. "Op het ogenblik kan het tij voor de bouw van een gemeenschapshuis het minst ongun stig worden genoemd", aldus burgemeester De Vreeze, tijdens de gisteren gehouden raadsvergadering. "Door GS is alle mede werking toegezegd". De bouw van een ge meenschapshuis is urgent geworden nadat uit een onderzoek bleek dat "De Burcht", waar thans vele verenigingen bijeenkomen, dusdanige gebreken heeft, dat de veiligheid van de gebruikers constant in gevaar is. De restauratiewerkzaamheden aan "De Ou de Toren" kuhnen aanstaande maandag starten. De aanbesteding is inmiddels ge schied. Gebleken is dat de raad een hoger krediet heeft uitgetrokken dan nodig is. Van het bedrag dat over is, zullen de muren een opknapbeurtje krijgen. Kabeltelevisie De raad was unaniem voor de inrichting van kabeltelevisie in Warmond. De heer De Win ter vond evenwel de abonnementsprijzen (vijf tot tien gulden per maand) nogal ingrij pend. Burgemeester De Vreeze wees op de" mogelijkheid dat de antennemast op War- monds grondgebied wordt geplaatst. "We zullen nog zoeken naar andere geschikte plaatsen", zo beloofde hij. Het plan van B. en W. om de aanleg van het Centraal Antenne-Inrichting in handen van een particuliere onderneming te geven. kreeg eveneens bijval van de raad. De heer Timmerman (Progressief Warmond) wees er wel op dat een particuliere onderneming aan strenge, door de raad opgestelde, voorwaar den zal moeten vQldoen. Liduina De verbouwing van Huize Liduina kan eind november worden aanbesteed. Dit deelde burgemeester De Vreeze gisteren mee in antwoord op vragen van mevrouw Verbeek (WD). "Na lang aarzelen is eindelijk toe stemming van de staatssecretaris gekomen", zo verzuchtte hij. Er zal worden begonnen met de bouw van een aantal nieuwe bejaardenwoningen en een nieuwe vleugel. De bouw hiervan neemt ongeveer een jaar in beslag. Daar zullen de bewoners verhuizen naar de nieuwbouw, waardoor het mogelijk is het oude gebouw te renoveren. Nieuwe kleuterschool in wijk „Victor 111" (Van onze correspondent) NOORDWIJKERHOUT - Bij de nieuwe basisschool in dewijk „Victor 111" zal een katholieke drieklassige kleuterschool wor den gebouwd. De raad ging gis teren akkoord met het voostel van B en W medewerking aan de bouw te verlenen. Uit onderzoeken is gebleken dat hetaantal in Noordwijkerhout wonende kinderen dat tot 1978 voor plaatsing op een kleuter school in aanmerking komt, de bouw van een drieklassige kleu terschool volledig rechtvaardigt. De kleuterschool „De „De Zon nebloem" heeft voor het komen de schooljaar al zoveel aanmel dingen gekregen dat er een wachtlijst moest worden samen gesteld. De voormalige openbare kleu terschool „De Regenboog" zal tijdelijk ter beschikking van het bijzonder katholiek ek kleute ronderwijs worden gesteld om de kleuters voorlopig op te van gen. Zonder veel discussie werd be sloten medewerking te verlenen aan de invoering van het lande lijk paspoort voor bejaarden „Pas-65". De passen zijn voor 6,50 te krijgen aan het ge meentehuis. Van onze correspondent ZOETERWOUDE Binnen enkele maanden heeft Zoeterwoude een nieuwe verbinding tussen Hoge Rijndijk en Dorp in de vorm van een fietspad. Deze verrassende mededeling deed wethouder P. de Jong gisteravond aan het eind van de raadsvergadering die door hem, bij afwezigheid van burgemeester Detmers werd geleid. In een toegevoegd agendapunt verstrekte de raad graag een aanvullend krediet om dit mogelijk te maken in het kader van de werkzaamheden voor de aanleg van de rioolpersleiding door de Groote Polder van de in herstel zijnde molen aan de Ommedijk naar de Noordbuurtseweg. De unieke mogelijkheid die hiervoor ontstond omdat voor de aanvoer van materiaal e.d. dwars door het polderland toch een baan moest worden gemaakt heeft de instemming van de provincie. Het past namelijk geheel in het worden opengesteld voor brom- provinciale fietspadenplan en fietsen. Straver was graag be loopt langs het mogelijk toe- reid daaraan zijn medewerking komstige tracé van de Burg. te geven maar wilde beslist Smeetsweg waarvan het overi- nooit verder gaan dan een fiet- gens alleszins twijfelachtig is of spad. deze er ooit zal komen. G.S. Hij informeerde er tevens naar hebben twee voorwaarden ge- hoe het college de „officiële ope- steld; het pad mag niet breder ning" had gedacht. Loco-burge- worden dan 2 meter en piet meester De Jong kaatste de bal terug en vroeg suggesties aan de raad waarop Straver voorstelde om dit te doen middels een tij drit voor raadsleden. Er wacht de inwoners van Zoe terwoude nog een aantrekkelij ke uitbreiding van de fietsmoge- lijkheden. De provincie heeft juist buiten de gemeentegrenzen op Zoetermeers gebied een aan vang gemaakt met de fietsver- binding tussen Geerpolder via het gemaal Palenstein naar de Slootweg tussen Gelderswoude en Benthuizen. Bovendien is er in de raad reeds enkele malen gepleit voor de aanleg van een fietspad tussen het Westeinde en het Stompwijkse Oosteinde. Het kort geding dat de heer Janson tegen de gemeente had aangespannen nadat deze diens Bron's cash-and-carry aan de Westeindseweg had laten verze gelen heeft de gemeente gewon nen! De raad was daar erg ge lukkig mee. Veel waardering was er ook voor de aanstelling van de remedial teacher in vol ledige dienst na de gunstige re sultaten in het eerste, experi mentele, jaar. Het voorstel inza ke het schoolzwemmen voor de le en 2de klassen, vond De Win ter wat mager maar werd toch aangenomen. Hogenelst zwaaide het college lof toe voor de snelle- renovaties van de beide sport complexen en Duindam wees op de verkeersfouten die door veel bromfietsers en fietsers wordt gemaakt wanneer zij van de Oranjelaan de Hoge Rijndijk oprijden. Na afloop werd vanaf de tribune nog gewezen op het gevaarlijke sloopwerk wat door de opgroeiende jeugd wordt ge daan aan de panden aan de Dorpsstraat. A.s. maandag gaat de gemeente dit grondig aan pakken. Arafat aan mortier-aanslag ontsnapt BEIROET (KPI) - De Palestijn se guerrillaleider Jasser Arafat en diverse andere Palestijnse functionarissen zijn gisteravond maar net aan de dood ontsnapt, toen twee mortiergranaten dicht bij het gebouw in Beiroet ont ploften waar zij bijeen waren om na te gaan op welke manier men tot een grotere tucht onder de Palestijnse guerrillastrijders kan komen. De explosie veroor zaakte wel schade. Arafat had eerder verzekerd dat de Pales- tijnen de Libanese soevereiniteit zouden eerbiedigen. Radicale groeperingen hebben daarop ge reageerd met hevige schietpar tijen. ADVERTENTIE] é&isê IfTuïTeAAir is ..iiPT Touringcars bestellen BOVO TOURS BELLEN Modern materieel 17-54 personen. Concurrerende prijzen. Bovo Tours 01713-2959- 2989-2612 Roelofarerldsveen. ORIENTAL VOOR EEN EXOTISCH ETENTJE onze Turkse specialiteit SIS KEBAB Kalfsvlees met gemengde salade en superfrites SLECHTS 6,50 P. PER SOON Petltl Restaurant cafe/bar Oriental Noordelnde 6 Lelden Telefoon 071-46866 Geopend maandag van 18.00-01.00 uur. Dinsdag t/m zondag van 15.00-01.00 RESTAURANT ROERRAAVE Marlën Poelstraat 69a Tel. 51685 - Leldert Unieke gelegenheid voor recepties en partijen Prima keuken - Goede parkeergelegenheid. CAFETARIA RESTAURANT Voort man Haarlemmerstraat 20 voor gezellig koffiedrinken RESTAURANrOTEL „DEGRAVENPLAS" Tafelreservering TEL. 01722-2120 Restaurant direct gelegen a/d plassen Geraffineerde zeilde directie „de Gravenmolen" Cnfé-Chantnnt „HE SMID. SCHE" Iedere avond disco plezier met de D.J.'s GERARD HAGEMAN EN BERT VAN ES Zondagmiddag Jan van Rhenon, aanvang 15 uur. V.d. Werfstroat 92 - Lolden Een avondje PALACE verrassend plezierig!! ledore avond dlncr-dansant met een verrukkelijk vler- prl|e por couvert 25,- Uw gastheer Hans Versnel Aanvang 20.00 uur. Tel. 01719-19231 (reservering aanbevolen) Kon. Wllhelmlnaboulevard 3 Noordwijk aan Zee RAR BODEGA 'T UttEVEST hét tretpunt In leidton zuid- entrecöte, een verrukkelijke T-bone steak, een pittige shaslik, een romige stroga- noM en natuurlijk onze la- oali|o noordorwlorlaan 52 lelden z.w. tel. 071-60908.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4