Begrip voor "Piep" geen medelijden Hutsgeklutste kinderspelen" is niet spelen maar leren Huwelijk van prinses op radio en tv Spelen en tv kijken twee belangrijkste hobbies van kinderen TELEVISIE VANAVOND RADIO VANAVOND TELEVISIE ZATERDAG tot 18.00 uur RADIO ZATERDAG TERUGBLIK PAGINA 2 LEIDSE COURANT VRIJDAG 27 JUNI 1975 (van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM het radio-pro gramma voor de jeugd tot 12 jaar, dat de KRO tweemaal per week op de dinsdag- en vrijdag middagen van 17.10 tot 17.30 uur uitzendt, heet „De hutsge klutste kinderspelen". Hoewel het programma zich richt op jongeren van de lagere school is het ook voor ouderen erg leuk om naar te luisteren. Dit komt voornamelijk omdat „De hutsgeklutste kinderspelen" grotendeels door kinderen wordt bedacht en gemaakt. Cora Lehman, de Lehnsfeld, Jan Leefrink, Jeanne de Mul en Annette van Delft verzonnen ruim een jaar geleden de formu le met het doel zowel de kinde ren, die het programma maken als de kinderen die er naar luis teren, creatief bezig te laten zijn. „Het KRO-aandeel aan de vor ming en begeleiding van de jeugd bestond een jaar geleden uit het kinderzangfestival, nu tel ik de schoolradio uitzendingen niet mee. Iedere week kwam er een school naar de studio, waar van enkele klassen op gepaste en disciplineerde wijze feilloos een liedje ten gehore mochten brengen. Een aardig, program ma voor de vijftiger jaren, in 1974 kon het echt niet meer", zegt Cora Lehman de Lehns feld. „Omdat Mia Smelt met „Moe ders wil is wet" stopte, kwamen er een paar mensen, waaronder ikzelf, vrij. In diezelfde periode was vrijwel iedereen bij de KRO ervan overtuigd dat het kinderzangfestival in het histo risch archifef opgeborgen diende te worden en dat er een bij de tijd aangepast kinderprogram ma moest komen. Na veel heen en weer gepraat zijn we op de „hutsgeklutste kinderspelen" ge komen. Ons uitgangspunt is kin deren te activeren hun fantasie en creativiteit te gebruiken". „Per uitzending komt er één school aan de beurt. Alle klas sen mogen in principe een pro grammaatje maken van tien mi nuten. Onze ervaring is dat de derde en de zesde klassen altijd het leeuwendeel van de aan de school ter beschikking gestelde zendtijd voor hun rekening ne men. De eerste en de vierde krijgen de tien minuten slechts zeer zelden vol. De kinderen mogen in principe alles, zolang het voor ons uitvoerbaar is, col lages van teksten, liedjes, mu ziek, gedichtjes, hoorspelletjes etc. Er kan in groepjes of/en indivi dueel gewerkt worden. Tussen de onderdelen hoeft geen ver band te bestaan. Iedere klas mag zijn eigen thema brengen, maar er is geen bezwaar tegen als de hele school met een geza menlijk project komt Het kan ook dat de onderbouw en de bovenbouw apart een thema verzorgen. De verschillende on derwerpen worden door een leerling(e) aan elkaar gepraat. Er is een vast onderdeel in het programma, een al of niet ver zonnen debat in het kader van de zendtijd voor de Politieke Praatjesmakers Partij (de kin derpartij van het programma). opvoedend Een van de leuke opvoedende elementen van de „Hutsgeklut ste kinderspelen" is dat de kin deren al spelend met vrijwel alle vormen van radiomaken in contact komen en er iets van leren. In de praktijk is gebleken dat het voor kinderen een hele er varing is iets te doen, waarbij je visueel niet werkt en alleen je stem nodig hebt. Bij de realisatie van het pro- •gramma gaat Cora c.s. als volgt te werk: „We beginnen met de keuze van de school, die gedaan wordt aan de hand van telefoni sche en/of schriftelijke reacties die we binnen hebben gekregen. Dan brengen we een kort be zoek aan de school om de lera ren onze werkwijze uit te leg gen. We maken dan meteen een afspraak voor een volgende visi te". Tijdens dat eerste bezoek pra ten we ook met een delegatie van de onder- en de bovenbouw. Er wordt een thema afgespro ken. Als de school het nodig vindt, praten we ook met de klassen afzonderlijk. Drie we ken later komen we terug om de resultaten van de gemaakte afspraken over de thema's te beluisteren, om adviezen op ra- diogebied te geven en om even tueel daar waar moeilijkheden zijn te helpen. Dit neemt afhan kelijk van het gemaakte mate riaal een half uur in beslag. De kinderen hoeven dan nog niet met volledig uitgewerkte pro- dukten te komen. Op de dag van de opname is nog alles mo gelijk. De opname doen we met een radiowagen. We gaan naar de school en richten daar een geïmproviseerde studio in. De opname neemt de hele dag in beslag (30 60 minuten per klas). We beginnen met de eerste klas en werken zo naar boven toe. Het komt voor dat de laatste klassen moeten nablijven. Dit wordt echter nooit als een be zwaar gezien. De andere klassen blijven meestal als „publiek" in de studio. Uit de banden met uren materiaal monteren we tenslotte het programma van 20 minuten (de onderbouw zenden we op dinsdag uit, de boven bouw op vrijdag)". „Over het algemeen verloopt al les vlekkeloos en juicht zo'n school toe wat we met de kinde ren doen. Maar het komt ook voor dat een of twee leraren dwars liggen. We zijn dan naar hun oordeel te links of juist te conversatief. Het gekke is dat die dingen juist in streken voor komen waar je het niet ver wacht. In Amsterdam hebben we bijvoorbeeld een keer pro blemen gehad. In een stencil, dat we de scholen toesturen, zeggen we heel duidelijk dat we geenszins van plan zijn de auto riteit van de leraar omver te werpen. We laten hem vrij wat te doen. Hij kan z'n klas voor gaan, maar hij kan net zo goed van mening zijn dat de klas het juist zelf moet doen. In praktijk blijkt dat het meeste werk thuis gebeurt: de attributen maken, de scripts schrijven, oefenen met vriendjes, terwijl op de dag van de opname vaak "geïmprovi seerd wordt, omdat ze door de zenuwen alles vergeten zijn. Juist die geïmproviseerde stuk ken zijn het leukst. Het gebeurt ook dat een kind tijdens de opnamen er niets meer uit kan brengen dan een langdurige gie chel. Dat laten we in de montage natuurlijk zitten. Het moeten zo spontaan mogelijk zijn". Cora Lehman: „Er moest nodig een bij de tijd aangepast kinderprogramma komen". spelletje of een leuk sprookje aankomt. Het programma groeit nog steeds. Het is ons streven steeds meer eisen aan de kinde ren te stellen. We hebben een keer een klas een situatie opge geven (ik zit op een bank in het oerwoud), waar ze op door moesten gaan. Daar kwamen verrassende gedachtenkronkels perplex „We zijn het afgelopen jaar tot vreselijk leuke dingen geko men. Het is meermalen voorge komen dat een leraar perplex stond over de prestaties van een bepaalde leerling. Oh ja, dat is ook een principe: alle leerlingen moeten meedoen. We zwakken de praatjesmakers wat af op straffe dat ze niet meer mee mogen doen en we halen de stille, verlegen kinde ren uit hun beschermde hoek je". „Dat blijkt Vooral naderhand een prima uitwerking op de ver houdingen in zo'n klas te heb ben. Helaas heb je kinderen die ondanks verwoede pogingen aan onze kant niet tot meedoen te bewegen zijn. Ik vind het vreselijk jammer, dat we te wei nig tijd hebben om daar iets aan te doen. Het is trouwens een algemene klacht dat we opper vlakkig zijn. Het gebeurt maar zelden dat een klas met iets anders dan een grappig hoor- uit. „Dat is het. Kinderen hebben nog wat wij kwijt zijn, hun on gebreidelde fantasie. Wij van de „Hutsgeklutste kinderspelen" willen dat die kinderen die fan tasie houden. Niet leren maar spelen is ons devies. Daarom luisteren er ook zoveel ouderen naar het programma. Er is toch niets leukers dan juist te horen wat je al tientallen jaren hebt moeten wegstoppen", vindt Cora. Roelfien Sant jiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiii (Van onze radio- en tv- redactie) Hilversum De NOS-radio en tele visie zenden mor gen beide recht streekse reportages uit van het huwe lijk van prinses Christina en Jorge Guillermo. De NOS-radio begint om 10.30 uur op Hilversum 2 met een rechtstreekse reportage van de vol trekking van het burger lijk huwelijk in het ge meentehuis van Baarn. Dit verslag duurt tot elf uur. Van 11.55 tot 13.15 kan men eveneens op Hilversum 2 getuige zijn van de inzegening van het huwelijk in de dom kerk van Utrecht Deze laatste plechtigheid wordt ook rechtstreeks uitgezonden door de NOS-televisie en wel van 11.45 tot 13.15 uur op Ned. I. iiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiir HILVERSUM De meeste lagere schoolkinderen kijken door de week tot acht uur 's avonds naar de televisie. Op vrijdagavond is dat tot ruim negen en op zaterdagavond tot ongeveer kwart voor negen. Meer dan eenderde van de kinderen in de leeftijd van zes tot twaalf jaar kijkt wel eens onder het avondeten. Meer dan de helft is wel eens bang geworden van bepaalde televisieprogramma's. Deze gegevens komen voor in het rapport „Jeugd en massa media", dat door de afdeling kijk- en luisteronderzoek van de NOS werd samengesteld op basis van een onderzoek onder ca. 850 lagere schoolleerlingen. „Spelen" wordt door kinderen tussen 6 en 12. jaar het meest genoemd als hobby (77 pet). Daarna komt „televisie kijken" (55) vervolgens „sport" (47 pet) daarna „tekenen" (47 pet), „lezen" (46 pet) en „radio luisteren" (37 pet) Het bekendste radiostation bij de kinderen in Hilversum 3, 46 pet. van hen noemt dit station. Het inmiddels niet meer bestaande station radio Veronica werd door 28 pet. genoemd. Het liefst luisteren de kinderen naar popmuziek (66 pet) en naar kinderprogramma's (61 pet) De meeste kinderen (70 pet) kennen geen radioprogramma's, die speciaal voor kinderen worden gemaakt. De meeste kinderen (65 pet) kennen ook geen disk-jockeys van naam. Als zij namen kunnen noemen, dan zijn dit Ad Visser en Joost den Draaijer. Op woensdagmiddag kijkt 79 pet van de kinderen wel eens naar de televisie, op zaterdagmiddag 82 pet en op zondagmid dag 77 pet. 38 Pet kijkt het liefst op zaterdagmiddag, 32 pet geeft de voorkeur aan de zondagmiddag en 23 pet kiest voor de woensdagmiddag. De meeste kinderen (84 pet) mogen voor bepaalde programma's langer opblijven. 61 Pet van de ondervraagde kinderen zegt, dat er wel eens programma's zijn, waar zij niet naar mogen kijken. De meest bekeken kinderprogramma's waren ten tijde van het onderzoek (september vorig jaar: Swiebertje (98 pet), Ti-ta-tovenaar (94 pet) Popeye (94 pet) Hameien (93 pet), Loekie (93 pet) en Beertje Colargol (92 pet). De uitzendingen van de Ster werden eveneens door 93 pet genoemd. De minst bekeken kinderprogramma's waren Jong geleerd, oud ge daan (26 pet), Eo-kinderkrant (49 pet) en bloementuin (49 pet). In de serie portretten die de VARA deze zomer uitzendt, is vanavond het verhaal te horen en te zien van Frank van Wijk, een zeer slecht horende 19—ja rige jongen uit Bergen. Piep, noemen ze hem op de Grafische School in Amsterdam, vanwege de pieptoon die zijn gehoorap paraat voortbrengt. Vanaf zijn derde jaar heeft Frank spraa klessen gehad en thang kan hij zich heel goed uitdrukken. Hoe wel hij veel moeilijkheden on dervond op de diverse scholen die hij doorliep, kan hij nu goed meekomen. Dit tv-portret staat niet model voor andere slechthorenden, die ieder hun eigen problemen kennen. Het gaat over Frank van Wijk, die begrip vraagt voor slechthoren den, geen medelijden. Ned. H, 22.00 uur. nen, komt uit het Rotterdamse Luxor Theater. Aan deze toernee- kwis met nieuwe spelletjes, doen geen vier, maar vijf paren mee, waaronder Ada Booy en Nol Terpstra uit Den Haag. Gastster is Imca Marina. Ned. I. 20.21 uur. Amsterdam Twaalf liedjes over Amsterdam zijn te beluistern in "Ik zing van Amsterdam", dat de AVRO van avond -uitzendt. Het zijn be kroonde composities van een wedstrijd die door de stichting Conamus werd uitgeschreven ter gelegenheid van het 700—ja rig bestaan van de hoofdstad. Meer dan 400 liedjes werden ingestuurd. De componisten en tekstdichters van de winnende liedjes worden tijdens de uitzen ding gehuldigd. Te horen zijn Rob de Nijs, Ria Valk, Tante Leen en Johnny Jordaan, Ted ^me,nde ,maanden gaat de Braak, Willeke Alberti, The AVRO S Wie kent kwis op zomer- Blue Diamonds, Henk Elsink, Susanne Uhlen Speelt de uitzending Lenny Kuhr, Frans Halsema, -juooiiiic y HOM SK0011 vanavond - van het Dron-amma n,T„i Wie kent kwis ml van Eva Wechsler in De vanayond van het programma Beppie Bouwmeester, Johnny rol van fcva wecnsier in „ue waarm aanstaande echtparen een Kraaykamp en Sjakie Schram. deel van hun uitzet kunnen win- Ned. I. 21.40 uur. kommissaris". Luchtballon VARA'S hete luchtballon komt vanavond uit Haarlem, waar Joost Prinsen de spits afbijt met het spelletje Haantje de voorste. Na het journaal van acht uur presenteert Herman Stok "Top of flop" met de juryleden Elles en Barry HughesBerger, schouwburgdirecteur Peter Lohr en Willem Duyn (Mouth). Vervolgens het laatste ballons- tuk, gepresenteerd door Henk van Montfoort, „Hallo hier hil- versum.hier is de VARA". Met Joke Bruys, Gerard Cox, Fiesta Gitana, Davy Kay, Willy Ktibler met zijn chimpansees en de cabaretgroep Tweeter. Ned. H, 19.30, 20.21 en 20.50 uur. Commissaris Een meisje wordt dood aange troffen, de moordbrigade staat voor een raadsel. Dan wordt de laatste levensepisode van het meisje gereconstrueerd en blijkt een lege periode te ontstaan. Getuigen worden opgeroepen, ondervraagd en één van de ge tuigen moet liegen. Wie? Haat, nijd en twijfel komen boven en tenslotte moet met deze aanwij zingen de dader worden aange- Ned. II 22.30 uur. Ria Valk zingt „Allemaal Mokum" in „Ik zing van Amsterdam." Hele dag TT op de radio (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De motorwegraces om de „Grote prijs van Nederland" morgen op het circuit bij Assen zal volledig uitgezonden worden door de TROS-radio op Hilversum 1. Vanaf 's morgens zeven uur zullen zes verslaggevers de luisteraars op de hoogte houden van het gebeuren op en langs het circuit. De organisatie verwacht dit jaar weer zo'n 130.000 motor-enthousiasten. Vanavond organiseert de TT-ju- bileumcommissie in samenwerking met de TROS een groot „TROS-TT- treffen". Aan dit programma werken mee de Ramblers o.l.v. Jackie Buiterman, Ben Cramer, Johnny Kraaykamp, de gebroeders Brouwers e.a. NEDERLAND NOS 18.25 Tour de France 18.45 Mlnlmolen 18.55 Journaal AVRO 19.05 AVRO's Toppop NOS 20.00 Journaal AVRO 20.21 AVRO's zomer wie-kent-kwls, 21.40 Ik zing van Amsterdam 22.30 Televizier Magazine IKOR 23.15 Een voorganger langs 's Heeren wegen NOS 23.55 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Minimolen 18.55 Journaal VARA 19.05 Stratemakeropzeeshow 19.30 VARA's hete luchtballon, Haantje de Voorste NOS 20.00 Journaal VARA 20.20 VARA's hete luchtballon 22.00 Portret: Piep, verhaal van een slechthorende Jongen 22.30 Oe Commissaris 23.30 Interview met de minister president NOS 23.40 Journaal (Regionaal programma: NDR: 18.0( Sportoverzicht. 18.30 Akt. 18.45 Zand. mannetje. 18.55 Nordschau magazine 19.26 Dein gutes Recht, tv-serie. 19.51 Programmaoverzicht. WDR: 18.05 W< DUITSLAND II 18.20 Slapsticks. 18.55 Barbapap 19.00 Journaal. 19.30 Buitenlands j< naai. 20.15 Die Strassen von San Fi cisco. Aansluitend: Spass an Freud". 21.15 Journaal. 21.30 Der Aul haltsame Augstieg des Arturo spel. 23.55 Journaal. BELGIE NEDERLANDS 18,55 Paulus de Boskabouter. 19.00 iles asoiffees, documentaire. 19.15 Vai landen, mensen en dieren. 19.40 Mede delingen. 19.45 Journaal. 20.15 Li sprogramma. 21.05 The Pallisers, l rie. 21.55 K.T.R.C. 22.55 Journaal. 2 23.55 Un homme qui dort, Franse speet film. KRO: 18.00 Nws. 18.41 Echo. 18.50 Verkenning: nieuws, feiten en achter gronden op sociaal-maatschappelijk ter rein. 18.58 Marktberichten. 19.00 (S) Country time. 19.30 In antwoord op uw schrijven. 21.00 (S) Muziekprogramma. 22.00 Reisoogst. 22.25 Overweging. 22.30 Nws. 22.40 (S) Goal: sport en muziek. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II matie en muziek. P.P.: 18.20 C.H.U. 18.30 VPRO Vrijdag. NOS: 19.50 Den Haag vandaag. 20.00 Nws. VARA 20.05 ringen verteld aan Alfred 22.40 Orkest en piano. 23.30 (S) Di Staatkaart. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III NOS: 18.03 De vakaturebank. 18. Joost mag niet eten. (18.45-18.50 Nabe schouwing Ronde van Frankrijk.) 19.0 Drie loopt achter: nostalgie. AVRO 20.05 Burengerucht. 21.02 De neg uur show. 22.02 Radiojournaal. 22. (S) Superclean Dreammachine. 23. (S) Vanavond' laat. 0.02 Radiojourna 0.05 Weekend Muziek. 1.02 Soultir U.S. 2.02 Continu de nacht door. 4.0 Voor dag en dauw. (2.02, 4.02 en 5.£ Radiojournaal). NCRV: 6.02-7.00 NEDERLAND I NOS 11.45-13.15 Huwelijk H.K.H. prin ses Christina met Jorge Guiller mo vanuit Utrecht. NCRV 15.02 Kijkdoos 15.20 Werkwljzer-Posters 15.35 Het wonderpotlood 15.45 Een-twee-hup 15.55 Werkwijzer-stempelen 16.15 Black Beauty 16.40 Swiebertje TROS: van 7.00-18.00 uur: progr. rond de motorraces bp het TT-circuit van Assen om de Grote Prijs van Nederland: vrolijke muz. show akt, en sportreporta- ges. Vaste programma-onderdelen zijn: 7.00, 7.30 en 8.30 Nws. 8.36 Gymn. voor de huisvrouw. 10.15 Start 50 cc-race. 10.30 Nws. 11.05 Start 350 cc-race. 12.10 Sari 250 cc-race OVERHEIDS VOORLICHTING: 12.16 Exportiviteiten, nws., wenken en adviezen op exporlge- bied. 12.26 Meded. t.b.v. land- en tuin bouw. 12.30 Nws. 13.00 (S) Hartje As sen: amusementsprogr. 14.05 Start 125 cc-race. 14.45 De tijdmachine (28), science-fictionsehe. 15.10 Start 500 cc- race. 15.30 Nws.-16.15 Start zljspanrace 17.30 Nws. 17.32 Aktua-magazine, met om 18.00 Sportnieuws, interviews en HILVERSUM II 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (S) Z.O. Voor alle kinderen die op zijn. 6.00 Nws. 8.11 Dingen van de dag 8.23 Z.O. gaat verder voor iedereen (9.35-9.40) Waterstanden). 10.30 Rechtstreel port. van de voltrekking van het lijk van Prinses Christina en di Jorge Guillermo in het Gemeen te Baarn. 11.01 Nws. 11.04 In de ger jaren, oude liedjes. 11.30 Lichte grammofoonmuz. 11.55 Rechtstreekse reportage van de kerk. Inzegening vi het huw. van Prinses Christina en heer Jorge Guillermo in de Domkerk t< Utrecht. 13.16 Nws. 13.27 (S) In de Rooie Haan: VARA's zaterdagmiddagen té met veel hitwerk en akt. NOS: 15.00 (S) NOS-Jazz. 15.30 Gamma van alphe uit I ereld wetenschap en technologie. 16.00 16.03 (S) Het zwarte schaap. 17.00 (S Harmonie en fanfare in Nederland Europa. 17.30 (S) Kwart uur amatt 17.45 voor blinden en slechtzienden' 17.55 Meded. HILVERSUM III NCRV: 7.02 (S) Drie op je boterha 8.03 (S; Drie op je boterham: Pers Vei 9.03 (S) Tot uw dienst: klass. muz. 10.03 Muziek bij de koffie. 12.03 (S) Dr tussen de'middag: los vast. 14.03 (S) Schrijf es 'n kaartje: verzoekplatenpro- gr. (NOS: 15.02-17.00 Rechtstreekse re portage van de ronde van Frankrijk) 16.03 Sportshow. Onder de samenvattende titel „Zo was het" gaat de VARA in een serie van tien uitzendingen terug kijken op het televisiever leden. Gisteravond kreeg men een soort spectacle coupé van de programma's die straks (ge richt) herhaald gaan worden. Letty Kosterman die de zaak presenteert sprak van „klas sieken". En dat moet voor verre weg de meeste gevallen ietwat overdreven worden genoemd. Maar soms was het weerzien toch wel min of meer vreugde vol, in het geval bijvoorbeeld van „Zo is het toevallig ook nog eens een keer" of in dat van Dorus en dat van „Ja zuster, nee zuster". Overigens moet die confrontatie met het verleden voor sommige tv-medewerkers een ietwat pijnlijke zaak zijn. Mensen hebben dit namelijk metelkaar gemeen, dat zij al levende een dagje ouder den, dat wil zeggen een tikje kaler, grijzer of dikker. Meestal blijft dan onderons. Bij de tele visie echter wordt men ei bliekelijk aan herinnerd. Maar goed, daar is, dunkt mij, toch wel overheen te komen. Zeker aan deze kant van het scherm. „Watermerk" deed weer zijn ij trede en gaat ons ook dit jaar inlichten over de kwaliteit v het zwem- en viswater alom den lande. Over sommige Friese meren waren wij echter al vrij uitvóerig ingelicht, als ik mij niet vergis. En in „Achter het nieuws" was er een goed inter view van Hans Polak met de heer Raul Rego, hoofdredacteur van het Portugese socialistische dagblad „Republica". Men kan hem alleen maar sterkte toe- Herman Hofhuizen G. S. Noord-Holland willen orkesten samenvoegen Haarlem Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland zullen aandringen op een samenvoe ging van het Noordhollands Philharmonisch orkest en het Gewestelijk Okest dat nu met opheffing bedreigd wordt. Dat blijkt uit een brief aan de voor zitter van het subsidientenover- leg orkesten naar aardeding van de nota orkestenbestel van de minister CRM. Gedeputeerde Staten zien het Noordhollands Philharmonisch Orkest als een kern voor regionale muziekinstelling voor noord-west Nederland, dienstensysteem, waarbij musici per dienst worden betaald, moet volgens GS zuiver beschouwj worden als een model. Het mag geen dwingend karakter dragen,

Leidse Courant | 1975 | | pagina 2