ÊelcUc (Soti/toni iTien jaar hulp voor Suriname IfïTEI Nu plan voor ijsbaancomplex aan Vondellaan op doktersadvies Veerman treedt af Tongvisserij wordt beperkt W elzi jnsopbouw in deMerenwijk totaal in slop SAMENWERKING BLIJFT VOOROP STAAN Labour verliest meerderheid ENKA DIEP IN ZORGEN STAATSSECRETARIS ONDERWIJS Vrijdag 27 juni 1975, 65e jaargang no. 20154 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2 Leiden, postbus 11. telefoon 22244 Giro 103003 - Bank Amro-bank N V Leiden Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug Adj hoofdredacteur: J J Haliewas Chef-redacteur J W C. Leune. Advertenties (excl. B T W f 0,42 per mm. Telefoontjes f 3.85 Klachten bezorging telefoon 22244 (18 00 tot 19 00 uur) Abonnementen per week 2,81kwartaal 36.32; jaar 141.35; losse nummers 50 cent. Luchtballon VARA's hete luchtballon waait vanuit Haarlem over, via Ned. II om 19.30 uur, gevolgd door „Piep", een slechthorend kind tussen niet-gehandicapten om 22.00 uur. Ned. I de Wie kent kwis om 20.21 uur en om 21.40 „Ik zing van Amsterdam". Vrij koel Droog weer met aanvankelijk wolkenvelden, maar later ook zonnige perioden. Matige, aan de kust vrij krachtige wind uit noordwest tot noord. Maximum temperaturen van 16 graden aan de kust tot 21 graden in het zuidoosten van het land. (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG De tongvangstbeperking wordt strakker aange haald. De tongvisserij zal steeds door slechts de helft van de vloot mogen worden uitgeoefend. De ene veertien dagen zijn de schepen met een even nummer aan de beurt, de andere veertien dagen die met een oneven nummer. Daartoe is gisteren, zij het niet dan na een emotionele discussie, door het produktschap voor vis en visprodukten besloten. Deze nieuwe regeling is nodig, omdat de tongvissers de laatste tijd zoveel hebben binnengehaald, dat de volgens internationale regels toegestane jaarvangst van 9.200 ton tong anders reeds in september zou zijn opgesoupeerd. Tot op heden gold de regeling, dat een schip per kwartaal niet meer dan 9 tongreizen mag maken. Hoewel de Noordoost Atlantische Visserijcommissie de nieuwe vangstregeling voor de Noordzee nog niet definitief heeft goedge keurd, is het welhaast zeker dat voor de Nederlandse vissers de volgende regeling uit de bus zal komen: toegestane haringvangst van juli 1975 t/m december 1976 22.000 ton (vorig jaar 27.000), tongvangst voor 1976 wederom 9.200 ton en niet meer dan 35.600 ton schol (dit jaar 47.000 ton). LONDEN Premier Wil son staat opnieuw aan het hoofd van een minder heidsregering. De tussen tijdse verkiezing in het Londense district Woolwich West heeft een smadelijke nederlaag opgebracht voor de Britse socialisten, die de zetel verloren ten voordele van de conservatieven. De socialistische Lager- huismeerderheid van twee zetels werd daardoor her leid tot één, de zetel van het zonderlinge labourlid John Stonehouse die in novem ber weggelopen is en mo menteel wacht op een ge rechtelijke beslissing om uit Australië gezet te wor den. Het Britse Lagerhuis is van plan hem z'n zetel af te nemen. „Piratengedrag" KATWIJK/KOPENHA GEN De Deense rege ring heeft gisteren ge klaagd bij de in Kopenha gen gevestigde ambassade van ons land over het „pi- ratengedrag" van de Kat- wiikse vissersboot Willem Adriaan. Volgens de Denen zou schipper Vooys van de Kat- wijkse trawler de lijnen hebben doorgebrand van een Deens vissersvaartuig. Deense militaire vliegtui gen zouden de vluchtende Nederlandse boot hebben gefotografeerd. Schipper Vooys uit Katwijk geeft het incident volmon dig toe. Volgens hem is er echter in het geheel geen sprake van „piratenge- drag". De lijnen van zijn netten waren verward ge raakt met die van het Deense schip, dat te dicht voor het Katwijkse schip was gevaren. Bewaking ambassades geminiseerd DEN HAAG De Haagse politie heeft de bewaking van zes ambassadegebouwen, onder meer de Indonesische ambassade, opgeheven. Momenteel wordt alleen nog gepost bij de Israëlische ambassadegebouwen. Volgens de Haagse politie is het opheffen van de bewaking geen gevolg van de recente klachten van het personeel. „Het is een kwestie van inspelen op de actuele situatie „Hef zal u uw baantje niet kosten" In Den Haag op het Lange Voor hout herleefde gisteren en van daag een eeuwenoude traditie: de Haagse paardendagen waren terug. Prins Claus verrichtte de officiële opening, zij het onder protest. Want de openingsdaad bestond uit een kanonschot ge richt op het parlement. De prins zwichtte, nadat de artillerie-com mandant - die drie ons los kruit in het historische kanon had ge stopt - hem toevertrouwde: „Ach, het zal u uw baantje niet kos ten." Na het kanonschot maakte de prins een wandeling over het paardenterrein, waarbij hij zijn handen herhaaldelijk liet rusten op de goed verzorgde paarden hoofden. (Van een onzer verslaggevers) I Dem Haag Surinamers, die na de onafhankelijk- V heid van Suriname naar Nederland komen, kunnen hier voor familiebezoek of vakantie drie maanden zonder visum verblijven. Vinden zij binnen deze tijd huisvesting en werk, of gaan zij in Nederland stude ren, dan krijgen zij een verblijfsvergunning. Deze kan steeds voor vijf jaren verlengd worden. Dit is een van de belangrijke overeenkomsten van de on derhandelingen tussen Suriname en Nederland, die vannacht in Den Haag afgerond zijn. De andere zeer belangrijke overeenkomst geldt, zoals wij gisteren reeds berichtten het verstrekken door Nederland van 4,3 miljard (volgens premier Den Uyl is het 3,5 miljard) gulden aan ontwikkelingshulp voor Suriname. Deze financiële overeenkomst geldt voor tien jaren. Zowel minister-president Den Uyl als Surinames pre mier Arron toonden zich vannacht, toen de overeen stemming bekend werd gemaakt, verheugd over het resultaat van de gevoerde onderhandelingen. Premier Den Uyl zei dat het verdrag voor de ontwikkelings hulp aan Suriname een uniek verdrag is. Beide landen hebben hiermee te kennen geven dat zij vele jaren met elkaar willen samenwerken bij de opbouw van Suriname. Het geld waarover Suriname nu kan beschikken is veel meer dan de fianciële hulp die het land in de afgelopen 30 jaar ontving. In het bedrag is ook begrepen de kwijtschelding van 500 miljoen gulden schuld aan Nederland en het verstrekken van garan ties op ontwikkelingsleningen van ontwikkelingsfond sen en banken ten behoeve van projecten die deel WÊÊÊÊÊÊBÊUËPaËÊmÊÊmmmm uitmaken van het meerjarenprogramma. Voor de besteding van de ontwikkelingshulp zal een commis sie bestaande uit drie personen van elk land, in het leven worden geroepen. Over de toelatingsregeling zei premier Den Uyl dat de grootst mogelijke soepelheid in acht zal worden genomen. De Nederlandse bewindsman was van oor deel dat door deze toelatingsregeling de uittocht uit Suriname tot staan zal worden gebracht WwWqWKBr mantelspecialist Ongeregeldheden Met pant serwagens en waterkanonnen uitgeruste politie heeft gister avond in de Westduitse stad Heidelberg een betoging tegen voorgenomen verhoging van de tarieven van het openbare ver voer uiteengedreven. Van een onzer verslaggevers Leiden De heer Ton Menken van Menken Landbouw wil het stuk gemeentegrond aan de Vondellaan kopen waarop het zwembad van de Welzijnsbron was gepland en er een overdek te ijsbaan neerzetten. Menken wil de ijshal, die een afmeting zou moeten krijgen van 82 x 46 meter zonder eniger lei subsidie exploiteren. Hij ver zoekt de gemeente alleen een zacht prijsje voor de grond te berekenen en stelt verder als voorwaarde dat in oktober van dit jaar met de bouw kan wor den gestart. In oktober '76 wil hij de hal openen. Volgens het plan van de melkbaron zou het sportcomplex de volgens een onderzoek 200.000 schaatslief hebbers in Leiden en omgeving gelegenheid moeten bieden voor recreatieschaatsen, ijshockey en kunstrijden. Daarnaast is een hardrijbaan geprojecteerd, een restaurént en een snackbar. De kosten van de hal bedragen ex clusief grondkosten ƒ3,5 mil joen. Een toegangskaartje gaat volgens Menken tussen de 1,50 en 2,50 kosten. De gemeente raadscommissies voor sport en voor ruimtelijke ordening heb ben gisteravond van het plan kennis genomen en er zich wel willend tegenover opgesteld. Eerder was Menken, zoals be richt, voornemens een ijspaleis bij Holliday Inn te bouwen. Daarvan heeft hij afgezien, me de vanwege de voor fietsers slechte bereikbaarheid. Geweldig assortiment. Zomerkortingen. Vrij parkeren. Vrijdagavond tot 9 u. Bergweg Noord 38, Bergschcnhoek, (bij Hillegersberg) Tel. 01892-5848. wezen al van tevoren door eco nomische wetmatigheden was bepaald", aldus de WESP in het zwartboek, waarin ze ook stelt: „Voorzover er ooit enige verant woordelijkheid voor de samen levingsopbouw van de Meren- wijk aan de WESP mocht zijn toegekend, acht de WESP zich hiervoor vanaf nu niet meer aansprakelijk". [ADVERTENTIE WUPPERTAL (ANP) - In de eerste vijf maanden van dit jaar is de omzet van Enka Glanzstoff (een AKZO onderneming) met 32 procent gedaald in vergelij king met dezelfde periode van 1974 en kwam daarmee uit op bijna 1,2 miljard gulden. Binnen de groep is het aantal medewerkers voor wie een werktijdverkorting geldt van eind 1974 tot april 1975 van 10.000 tot 23.000 gestegen. Dit aantal bedraagt op dit moment door de naderende vakantiepe riode en dankzij de verbeterde bezettingsgraad in de textereer- bedrijven ongeveer 16,000. Het totaal aantal personeelsleden van de groep is met ruim 1800 gedaald tot 42.600. Dit maakte de voorzitter van de raad van bestuur dr. H. G. Zempelin don derdag bekend tijdens de aan deelhoudersvergadering van En- ka Glanzstoff A. G. in Wupper- tal. Iliilllilllllllilllllllllllllllllllllllllllll 100 jaar Monumenten zorg Op het Haagse Binnenhof ging gisteren de viering van 100 jaar Monumenten zorg van start. Prins Claus stelde de herplaatste fon tein in werking en opende daarmee een demonstratie oude ambachten die tot en met 3 juli op het Bin nenhof wordt gehouden. De demonstratie is moge lijk geworden door samen werking tussen het minis terie van CRM en vijftien Nederlandse aannemers die zich hebben gespecia liseerd in restauratiewer ken. Dagelijks kan men van tien tot half zes (zater dag tot half vijf) zien hoe authentieke onderdelen van oude panden onder handen worden genomen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll verongelukt op provinciale weg Van een onzer verslaggevers Rijpwetering De 24-jarige P. Dubbeldam uit Leiden is van nacht rond half één dodelijk verongelukt op de provinciale weg 5 ter hoogte van Rijpwete ring. Dubbeldam, van beroep slachter, was op weg naar huis en reed met hoge snelheid in zijn auto tegen eén boom en kwam vervolgens in een sloot terecht. Hij was op slag dood. rector) werd in 1973 aangezocht kabinet Den Uyl. Fractievoorzitter Aantjes noemde in een eerste reactie het aftreden van dr. Veer man „een zware prijs voor een levenslan- verwijten die bij de kabinetsformatie over het hoofd van (toen partijvoorzitter) dr. Veerman zijn uitgestort, er wel toe zullen hebben bijgedragen dat hij nu op medisch advies moet terugtreden. Van een onzer verslaggevers Leiden Na een goede start in het begin van de zeventiger ja ren zit de samenlevingsopbouw in de Merenwijk thans volko men in het slop. De wijk telt aan het einde van dit jaar een kleine tienduizend bewoners en heeft vrijwel totaal geen sociaal-cultu rele voorzieningen. En het ziet er naar uit dat wanneer de wijk eind 1977 is volgebouwd en on geveer 18.000 bewoners zal tel len deze er nog steeds niet zul len zijn. De Werkgroep Sociale Planning Merenwijk (WESP) is zo teleur gesteld in de gang van zaken dat zij haar activiteiten heeft opgeschort Haar deprimerende bevindingen van de afgelopen jaren heeft ze neergelegd in een zwartboek, waarin het gemeen tebestuur bittere verwijten wor den gemaakt „De communica tie tussen bewoners en gemeen telijke overheid blijkt niet an ders te zijn dan een monoloog van de kant van de bewoners. En als er een hoogst enkele keer een vorm van inspraak is ge weest, dan heeft dit alleen be trekking gehad op zaken als de route van een fietspad, dat over igens nog steeds niet is aange legd, en het branche-patroon van het winkelcentrum, dat in Leidenaar Deense Vissers beschuldigen hun Nederlandse collega's er van zich te gedragen als piraten. Ontvoering Naar de Cana dese politie heeft bekend ge maakt, is de 63-jarige Mevrouw Blanchet, de echtgenote van een rijke industrieel, ontvoerd uit haar woning in Rock Forest, een plaats op 120 km ten zuid oosten van Montreal. De ont voerders eisen een miljoen dol lar. Dr. Veerman is sinds 1973 staatssecreta ris van Onderwijs. Vanaf 1962 was hij lid van de Tweede Kamer voor de ARP.' Dr. Veerman, die als leraar is begonnen, enkele jaren in de journalistiek werk zaam was en vervolgens weer naar het onderwijs terugkeerde (zo was hij van PIRATEN (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Dr. A. Veerman (58) staatssecretaris van Onderwijs en We tenschappen zal op medisch advies ont slag vragen. Hij is inmiddels om gezond heidsredenen met verlof gegaan.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1